DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 BINNENLAND P. J. BAATMAKEBS. t Oud-secretaris-generaal van de Rijksverzekeringsbank overleden. Gistermiddag is in Huize Duin'rust te Overveen overleden de heer P. J. Raay- maker, oud-secretaris-generaal van de Rijksverzekeringsbank. De heer Raaymakers werd in 1847 te Wouw geboren. Na in 1867 te Roosendaal te zijn aangesteld als klerk der telegrafie, doorliep hij de verschillende rangen, was commies der le klasse te Amsterdam en achtereenvolgens directeur der bijkanto ren van de Posterijen en Telegrafie te Am sterdam aan de Rietlanden, Handelskade en Tulpplein, werd adjunct-inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Zwolle in 1902 en in 1904 secretaris-generaal der Rijks verzekeringsbank. Bij het korps Post- en Telegraafambte naren was hij zeer gezien. Bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsfeest in 1892 werd dan ook door de ambtenaren een bijzon dere belangstelling getoond. Ook in 1907, toen de heer Raaymakers 40 jaar werk zaam was in 's lands dienst, mocht hij van de ambtenaren der posterijen en telegra fie, der Rijksverzekeringsbank en van de Regeering een zeer bijzondere belangstel ling ondervinden, welke deed zien, in hoe hooge achting hij stond. Bij de oprichting van het „Rijkspensioen fonds voor weduwen en weezen voor bur gerlijke ambtenaren" werd hij benoemd tot commissaris, terwijl hij langen tijd de functie van secretaris waarnam. In 1890 introduceerde hij in ons land de „caise générale de cautionnement", welke instelling den ambtenaren hun borgstel ling leverde tegen betaling van rente of annuiteiten. Een belangrijke plaats nam de heer Raaymakers ook in op politiek gebied. Hij was vele jaren voorzitter der R.-K. Kies- vereeniging te Nieuwer Amstel. Van Januari 1897 tot 1902 was hij voor zitter der R.-K. Kiesvereeniging Amster dam IX. In Juli 1914 werd aan den heer Raay makers op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als secretaris-generaal der Rijksver zekeringsbank, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten den lande bewe zen. In 1889 werd de heer Raaymakers «onder scheiden met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". in 1893 werd hij benoemd tot ridder van den H. Gregorius den Groote. Behalve de reeds genoemde onderschei dingen van den heer Raaymakers, vermel den we nog, dat hij o.m. is commandeur in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder 3e klasse in de Orde van Simon Bolivar van Venezuela, enz. Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau verhief H. M. de Koningin hem toen hem in 1925 op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend als voorzitter van den Raad van Toezicht op de Rijks verzekeringsbank. Zijn naam blijft onverbrekelijk verbon den aan den opbouw van het door Minis ter Borgesius gestichte sociale instituut der Rijksverzekeringsbank, hetwelk te Amster dam werd gevestigd. De eenige zoon van den heer Raayma kers is prof. mr, dr. Ch. Raaymakers, oud- provinciaal der Jezuieten, hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen. VERBODEN VEREENIGINGEN. Een verklaring van den Minister-President. In het dagblad „De Morgen", van gister morgen wordt er op gewezen, dat de Na- tionaal-Socialistische Partij van den heer Mussert niet behoort tot de vereenigingen, waarvan het lidmaatschap door de Regee ring voor ambtenaren verboden is. Het blad schreef: „Daar ons het geval ten zeerste be vreemdde, hebben we onze onderzoe kingen voortgezet; en alle gegevens combineer end, zijn we thans wel met zekerheid tot een wonderlijke ontdek king gekomen: de uitzondering, welke voor de ambtenaren is gemaakt ten aanzien van de organisatie van den heer Mussert, is inderdaad welbewust en met opzet door de Regeering ge maakt; en het staat wel vast, dat de persoonlijke invloed van den minister president, den heer Colijn, sterk tot deze beslissing heeft bijgedragen". Naar aanleiding van het bovenstaande heeft de Avondpost zich tot dr. Colijn ge wend. De Minister-President zeide tot het blad het volgende: Van een beslissenden invloed in den Ministerraad door mij is geen sprake. De zaak is eenvoudig deze, dat aan mij de beslissing is opgedragen. In het on langs gewijzigde Ambtenaren-regle ment komt de bepaling voor, dat de aanwijzing der verboden vereenigin gen geschiedt door den Minister-Pre sident. Die aanwijzing behoort dus tot mijn taak. Welnu, ik heb tot dusver geen aanleiding gevonden de partij van den heer Mussert op de lijst der verboden vereenigingen te plaatsen, omdat zij nog niets gedaan heeft dat mij daartoe moest brengen. U begrijpt echter, dat mijn qog op haar gevestigd bly^t. Want de lijst der verboden ver eenigingen is geen vaststaande lijst. Zij is vatbaar voor wijziging.. Zoo stond er aanv^jikelijk niet op de vereeniging De Dageraad. Die heb ik er dezer da gen op geplaatst. Niet vanwege de vrijdenkerij, maar omdat in haar or gaan zuiver-revolutionaire propaganda wordt gevoerd. En zoo zou het mis schien ook wel eens kunnen gebeuren, dat de een of andere vereeniging, die er op staat, van de lijst wordt geschrapt. Maar u ziet dus dat ik geen bijzonde ren invloed op mijn ambtgenooten be hoef te oefenen, omdat de beslissing aan mij uitdrukkelijk is opgedragen. DE OMZETBELASTING. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Thans is verschenen de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffing eener omzetbelasting. De minister sluit zich van gansche harte aan bij de meening, dat uit de vruchtbare samenwerking, die met betrekking tot de omzetbelasting tusschen regeering en volksvertegenwoordiging heeft plaats ge had, ten duidelijkste het nut van parlemen tairen arbeid is gebleken. Hij zet de gebiedende noodzakelijkheid dezer belasting uiteen en zegt, dat het ge heel in de lijn daarvan ligt, dat zij op den consument wordt afgewenteld. Dat men dit voorstel de uiterste grens voor de verbruiksheffingen zou zijn be reikt, kan de minister in zijn algemeenheid niet onderschrijven. Zij sluit niet uit, dat ten aanzien van sommige artikelen, die niet onderschrijven. Hij sluit niet uit, dat ren, nog enkele nieuwe maatregelen zou den kunnen worden genomen. Het ligt niet in 's ministers voornemen, te komen met voorstellen, de naamlooze vennootschappen over de heele lijn aan een winstbelasting te onderwerpen. De opvatting, dat de groote bedragen, die noodig zijn, zullen kunnen worden ge vonden door een verhooging van de hef fingen naar het inkomen en het vermo gen, kan de minister niet deelen. Men maakt zich dikwijls een overdreven voorstelling van de bedragen, die door een nog zwaardere heffing van de groote in komens zouden kunnen worden verkre gen. Daarmee zou men ten hoogste een bedrag van 6 millioen kunnen verkrijgen. Wanneer weer betere tijden mochten aanbreken en de inkomstenbelasting meer baten zal gaan opleveren, zal een verstan dig beleid zeker met zich brengen, dat die meerdere baten niet worden aangeend voor een uitzetting van onze uitgaven, doch voor een vermindering van een be lasting als de omzetbelasting. De minister vertrouwt, dat een herzie ning van de tariefwet in den loop van 1934 haar beslag zal kunnen krijgen. Meer kinderaftrek. De minister erkent, dat de omzetbelas ting de positie van het groote gezin zal ver zwaren. Niets zal den minister dan ook aangenamer zijn, dan, zoodra het even wicht in de begrooting zal zijn hersteld, maatregelen te overwegen, waardoor ver lichting van druk voor de groote gezinnen kan worden aangebracht. In het bijzonder denkt hij daarbij aan verruiming van den kinderaftrek. Wellicnt ware zulks mede te bevorderen door een zwaardere belasting voor de ongehuwden. Daarnaast zal de vraag, op welke wijze door maatregelen op het stuk der woningvoorziening aan de groote gezinnen kan worden tegemoet gekomen, door de regeering onder het oog worden gezien Voor een artikel als de thee zal de op lossing moeten worden gevonden in een vermindering van het invoerrecht. Inderdaad is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat getracht zal worden vóór 1 Januari groote hoeveelheden goederen uit het buitenland in te voeren. Mocht dit zoo wezen, dan zullen daartegen maatregelen worden beraamd. DE ACCIJNSVERHOOGING OP TABAK. Voor sigaren 10 procent? Naar verluidt zal de basis voor de ac cijns verhooging op sigaren en tabak en op vergunningen voor den verkoop van tabaksartikelen door de regeering als volgt worden vastgesteld: de verhooging zal voor sigaren 10 pet. bedragen. Sigaren zullen - niet beneden den prijs op de banderolle vermeld verkocht mogen worden. De ver gunning tot verkoop van tabaks war en, welke thans 5.— bedraagt, zal verhoogd worden tot 50.Bovendien wordt het den fabrikanten verboden sigaren aan par ticulieren te leveren. VALSCHE RECLAME VOOR DE N.S.B. De Bisschop van Haarlem op unfaire wijze in den politieken strijd betrokken. In een Dinsdagavond te Alkmaar gehou den vergadering van den N.S.B., deelde de heer Vlekke mede, dat Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent tegen een persoonlijken vriend van Vlekke had gezegd: „De N.S.B. is voor Katholieken niet verboden. Ik verbied ze niet en ik kan ze niet verbieden, want jullie fascisti sche leer is niet in strijd met de katho lieke beginselen". Bij informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat van de bewering van den heer Vlekke geen woord waar ts aldus de „Tijd". GRAFMONUMENT VOOR WIJLEN KARDINAAL VAN ROSSUM. Beroep op Katholiek Nederland. Er heeft zich een comité gevormd met een eere-comité waarin hebben zitting ge nomen de bisschoppen, ministers, oversten van ordes en congregaties, voorzitters van Nederlandsche katholieke organisaties, welk comité beoogt gelden bijeen te bren gen om een grafmonument te stichten kar dinaal Van Rossum waardig. Bijdragen voor dit doel worden inge wacht bij mgr. dr. Th. Verhoeven, 's-Gra- venhage, Bezuidenhout 269, gironummer 151490. Het collectief arbeidscontract in de typografie. Naar wij vernemen heeft de Algemeene Nederlandsche Typografenbond gisteren te Hilversum in een huishoudelijke vergade ring besloten het nieuwe contract te aan vaarden. Er zal evenwel een referendum onder de leden worden gehouden. MONUMENT OP MGR. NOLENS' GRAF. Besloten tot het bouwen van een bidkapel. De burgemeester van Venlo, mr. B. Ber ger, had eenigen geestelijken en wereld lijken autoriteiten de volgende circulaire toegezonden: „De slechte tijdsomstandigheden zyn oorzaak, dat ik niet eerder gevolg gaf aan mijn voornemen om op het graf van wijlen Z. Excellentie Monseigneur dr. Nolens een bidkapel te stichten, die blijk moet geven van de groote gevoelens van dankbaarheid en liefde, die er leven in Venlo's burgerij jegens haar grooten zoon, die Venlo's grond uitkoos voor zijn laatste rustplaats. Ik had gehoopt op betere tijden. Nu de vooruitzichten somber blijven, meen ik niet langer te mogen wachten met pogin gen om Mgr. Nolens een waardig grafmo nument te stichten. Ik zoude het op hoogen prijs stellen, in dien U met mij wildet samenwerken, opdat het volgend jaar met Allerzielen op het graf van Mgr. Nolens eene bidkapel zij verrezen. In de hoop, dat ik op Uw steun en medewerking mag rekenen, heb ik de eer U uit te noodigen tot eene bespreking, die ik mij voorstel te houden op Maandag 16 October e.k. des avonds om 9 uur ten stadhuize". Vrijwel alle uitgenoodigden waren op deze vergadering aanwezig. Algemeen was men van oordeel, dat Venlo voor een waar dige rustplaats van Mgr. Nolens behoorde te zorgen en het had aller instemming, dat er een Mgr. Nolens-kapel zou verrijzen op zijn graf. In de allereerste plaats zal er een co mité samengesteld worden uit zooveel mo gelijk alle vereenigingen en instituten der stad. Een klein werk-comité werd opgericht om geheel Venlo gelegenheid te geven voor dit doel zijn ruime bijdrage te schenken. DE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. No? geen beslissing der Directie. In verband met de berichten over de in voering van de Kunze-Knorr-rem op alle goederentreinen en de daarmee verband houdende personeelbezuiniging, vernemen we dat 't ietwat voorbarig is te beweren, dat alle overcompleet geworden personeel op wachtgeld gesteld zal worden. De Di rectie der N. S. heeft nog geen beslissing genomen. In elk geval wordt getracht deze arbei ders-remmers zooveel mogelijk te laten af vloeien naar andere diensten, zoodat, mocht het tot op wachtgeld-stelling komen, het aantal toch aanmerkelijk minder zal zijn, dan dat, hetwelk door de invoering der Kunze-Knorr-rem overcompleet is ge komen. „Tyd". PARTIJDWANG TE ZAANDAM. Voorstel om drie soc.-dem. raadsleden te royeeren. Zooals bekend is hebben bfj de behan deling van de Zaandamsche gemeentebe- grooting vier soc.-dem. raadsleden, waaron der de wethouders Prins en Kelder, m strijd met de zeer duidelijk uitgesproken wenschen van de partij, voor de bezuini gingsvoorstellen van B. en W. gestemd. Dit heeft toen ten gevolge gehad, dat zij van de party-afdeeling de uitnoodiging hadden ontvangen hun raadszelels ter be schikking te stellen. Aan deze uitnoodiging heeft alleen de heer L. Visser voldaan; de andere drie zijn gewoon blijven zitten. Thans heeft het bestuur van de afdeeling der S.D.A.P. een voorstel aanhangig ge maakt om de drie weigerachtige leden, de beide wethouders benevens den oud-wet houder Verbeek, van de partij te royeeren. De beslissende vergadering zal plaats hebben op Dinsdag 24 October. DE Z.G. ONGEKLEURDE MARGARINE. Dubbele accijns er op en de kleine verpakking wordt verboden. Den laatsten tijd werd de klacht ge hoord, dat buiten de boter en de ge- contingenteerde mélange om betrekke lijk groote hoeveelheden z.g. ongekleurde margarine in den handel worden ge bracht, die de boter en de mélange con currentie beginnen aan te doen. Thans heeft de Crisis Zuivel-Centrale bepaald, dat het vervoeren, verkoopen of afleve ren alsmede het voorhanden hebben van vetten, welke door een of andere bewer king boter of margarine kunnen vervan gen, slechts is toegestaan, mits de dubbele heffing ad 70.4 ct. per K.G. betaald is en de vetten verpakt zijn in eenheden van 10, 20, 25 of 50 K.G. Het in den handel brengen van deze vet-artikelen in zoogenaamde kleine ver pakking (1/4, 1/2, 1 K.G.) is dan niet meer geoorloofd. Met deze vetten worden o.a. bedoeld de producten, welke onder den naam van Romilinie, Silsa, Jus, Stima, Tabo, Nomafa enz. in den handel worden gebracht, al dus de C.Z.C. De aanwezige voorraden van bovenge noemde vetten mogen tot en met 22 Octo ber 1933 in den kleinhandel verkocht, ver voerd en afgeleverd worden. De na dezen datum aanwezige voorraden zullen in be slag genomen worden. Voor reuzel, welke voldoet aan een mi nimum Bömergetal van 71, gelden de oude bepalingen; de heffing hiervoor verschul digd blyft dus 35.2 ct. per K.G. Nader zullen bekend gemaakt worden de namen der in den handel zijnde mer ken van die vetten speciaal bestemd voor bakkers waarop het vorenstaande niet van toepassing is. BEDRIJFSRADENWET MORGEN IN WERKING. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de Bedrijfsradenwet morgen in werking zal treden. ZEVEN RUSSEN KOMEN NAAR ONS LAND. Zij mogen zeven dagen in ons land verblijven. De Haagsche correspondent van het „Hbld." meldt: Naar wij vernemen heeft de regeering aan de zeven Russen, die onlangs een vi sum voor ons land hadden aangevraagd, toegestaan gedurende zeven dagen in ons land te verblijven. In de aanvrage om naar ons land te mo gen komen was als reden voor hun ver blijf hier te lande opgegeven, dat zij scheepsbenoodigdheden willen koopen. Bo vendien hebben zij tot opdracht inkoop mogelijkheden hier te landen te onderzoe ken. Op grond van deze reden bestond er voor de regeering geen aanleiding hun een verblijf in ons land te beletten. Het ligt voor de hand, dat er geduren de het verblijf van één week geen sprake kan zijn van het vervaardigen van ontwer pen voor Russische oorlogsschepen of het uitoefenen van controle daarop. Men weet namelijk, dat het Ingenieursbureau voor de scheepvaart te 's-Gravenhage op het oogenblik ontwerpen voor de Russische marine onder handen heeft en dat het reis doel van de zeven Russen aanvankelijk in derdaad controle op deze ontwerpen zou zijn geweest. Het karakter van de reis der Russische delegatie naar Nederland is dus geen an der als dat van vorige bezoeken aan ons land, waarbij het steeds handelsdoeleinden betrof. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIES. De Tweede Kamer over de voorgestelde opheffing. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Gezondheidswet. Bij het afdeelingsonderzoek verklaarden verscheidene leden, dat het wetsontwerp bij hen zeer ernstige bezwaren ontmoette. De Gezondheidscommissies, welker op heffing daarin wordt voorgesteld, hebben niet alleen in het verleden goed werk ge daan, doch ook in de toekomst is haar voortbestaan noodig. Belangloos doen zij veel, tijdroovend werk, dat anders door ambtenaren zou moeten worden gedaan. De Gezondheidscommissies hebben een zelstandige taak in verband met de Wo ningwet, dit blijkt vooral bij de onbewoon baarverklaringen. Zou het voorstel der regeering worden aangenomen, dan is het onvermijdelijk, dat ook de Woningwet wordt herzien. Beide onderwerpen zouden dan tegelijk kunnen worden behandeld. Nergehs blijkt ook, dat de Regeering een doelmatige en meer geconcentreerde organisatie van alle deelen der regeerings- zorg voor hygiëne en ziekenverpleging ter hand wil nemen. Sommige andere leden hadden tegen het ontwerp het bezwaar, dat dit geen onder scheid maakt tusschen groote en kleine gemeenten. Vele andere leden verklaarden daaren tegen zich met het wetsontwerp te kun nen vereenigen, ofschoon ook zij het ver dwijnen der Gezondheidscommissies wel betreurden. Dat de beteeken is der commissies juist op het platteland groot zou zijn, konden deze leden niet toegeven, ook in de kleine gemeenten schenken de gemeentebesturen tegenwoordig aan de zorg voor de gezond heid meer aandacht. BEVRACHTINGSCOMMISSIE TE ROTTERDAM HERVAT HAAR TAAK. Na een vergadering met de besturen der schippersorganisaties cn nadat van de zijde der ongeorganiseerde schippers een ver zoek was gedaan, dat de commissie weder om haar bemiddeling bij de bevrachting zou verleenen, heeft de Rotterdamsche be vrachtingscommissie besloten van heden af geen algemeene goedkeuring te verleenen aan bevrachtingen, die buiten haar tus- schenkomst gesloten worden. Heden is dan ook de bevrachting via de bevrachtingscommissie hervat. Alles gaat weer zijn normalen gang. DE INTERNATIONALE IN DE RADIO VERBODEN. Ook de Socialistenmarsch niet toegelaten? De Radio Omroep Controle Commissie heeft aan de V.A.R.A. verboden, voortaan De Internationale, uit te zenden, waarmee zij haar omroepdagen placht te besluiten. Overeenkomstig een aankondiging van den voorzitter der VARA werd gister avond het programma, uitgezonden door den radiozender Hilversum, besloten met den Socialistenmarsch. Na de eerste maten zweeg plotseling de muziek, waarna de omroeper mededeelde, dat de uitzending was afgebroken op last van de radiocontrole-commissie. VEILIGHEIDS WEEK VAN K. N. A. C. Nog steeds velen op de veiligheidslaan. De belangstelling voor de veiligheidslaan van de Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub, naast het Malieveld te 's-Gra venhage, blijft gestadig toenemen. Reden er Maandag en Dinsdag resp. 254 en 291 automobielen ter keuring door deze laan, di taantal was Woensdag 357. Hiervan ver wierven er 226 de K.N.A.C. veiligheidswim- pel, terwijl er 131 om verschillende rede nen werden afgewezen. In totaal werden 499 wimpels uitgereikt, zoodat 403 automo bielen niet voor een wimpel in aanmer king kwamen. Het groote nut van deze veiligheidslaan wordt door velen ingezien. De laan blijft tot en met Zaterdag ge opend, iederen dag van half negen tot vijf uur. Men wordt aangeraden niet na half vier te verschijnen, daar men anders de kans loopt niet meer te kunnen worden geholpen. ROND HET UNIFORMVERBOD. Vrijsprekende vonnissen te Groningen en Zntfen. De Groningsche kantonrechter heeft Woensdag een autobestuurder vrijgespro ken, die was geverbaliseerd omdat hij op zijn auto den bekenden rooden wimpel met de drie witte pijlen had meegevoerd, omdat dit op het oogenblik nog niet wordt geacht te zijn een blijk van een bepaald staatkun dig streven. Te Zutfen stonden eenige mannen te recht, die op een vergadering aldaar waren geverbaliseerd, omdat zij een rood hemd hadden gedragen. Ook deze verdachten, leden van de O. S. P., werden vrijgesproken, omdat het dra gen van een dergelijk hemd niet is voorge schreven door de O. S. P. en het ook niet kan worden beschouwd als een uiting vann een staatkundig streven. NEDERLANDSCHE KAAS EN EIEREN EN SPAANSCHE KALI. Teneinde medewerking aan te bieden voor de verbetering van den export van en verlaging der invoerrechten op Holland- sche kaas en eieren naar Spanje, werd de Viska, Vereenigde Importeurs van Spaan- sche Kalizouten heden door den Nederland schen gezant te Madrid ontvangen. Deze aangelegenheid is reeds eenigen tijd op initiatief van ïen Industrei- en Handels- raad voor Land- en Tuinbouw bij de be trokken regeeringsinstanties te Den Haag aanhangig gemaakt, terwijl de nieuwe Spaansche kalimijn Potasas Ibericas, welke reeds door bemiddeling van de Viska een groot deel van den kali-afzet in ons land heeft bekomen bij de Spaansche autoritei ten deze belangrijke kwestie te berde heeft gebracht. Thans heeft de Viska door per soonlijk démarchs bij de betrokken autori teiten in Spanje getracht deze pogingen te ondersteunen en, naar wij vernemen, mag verwacht worden, dat de ondernomen stappen met succes bekroond zullen worden. N. V. IIOLLANDSCHE STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen is, als gevolg van de financieele moeilijkheden, waarin de N. V. Hollandsche Stoomboot Maatschappij reeds geruimen tijd verkeert, surséance van beta ling door deze maatschappij aangevraagd. Tot voorloopige bewindvoerders zijn be noemd mr. M. van Regtoeren Altena en Paul den Tex. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Gisteren stond voor den Politierechter Mr. G. Scholtens terecht H. H. v. d. W. en J. v. d. W., beiden uit Koudekerk a. d. R ij n, wien ten laste was gelegd, dat zij den ambtenaar ter gemeentesecretarie C. bewogen hadden onder valsche voorspie gelingen tot meer steun, als waarop zij recht hadden. Hierdoor werd de gemeente benadeeld. Als getuige werd de ambtenaar C. gehoord, die een en ander nader toe- lichte. De Officier van Justitie mr. Knut tel eischte, gezien het strafregister van beide verdachten, een maand gevangenis straf. De politierechter veroordeelde beide ver dachten tot 14 dagen gevangenisstraf. Hierna stond terecht de heer P. K., vroe ger woonachtig te Zoeterwoude aan den Hooge Rijndijk, thans in den Haag. Verdachte was ten laste gelegd overtre ding van art. 184, n.l. het opzettelijk niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar der rijkspolitie op 20 Juli j.l. op den Hoo ge Rijndijk, toen verdachte aldaar met zijn auto niet onmiddellijk op de vorde ring van den rijksveldwachter F. de Kor te stilhield. De officier van justitie vond het feit zeer ernstig en eischte tegen ver dachte een geldboete van 50.subsidiair 50 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot 50.subsidiair 20 dagen hech tenis. Hierna stoVid terecht Th. Adr. O. uit N o o r d w ij k-B i n n e n. Verdachte was vernieling ten laste gelegd. Uit het getui genverhoor van den heer H. J. Wannink- hof aldaar bleek, dat verdachte van de getuige W. een woning had gehuurd en deze huur was ongeveer geruimen tijd ge leden door W. opgezegd. O. had weinig zin om de woning te verlaten, hetgeen na een deurwaardersexploit toch is ge schied. Verdachte heeft toen uit wraak in een zestal fruitboomen, die in den tuin stonden, gaten geboord en daarin zoutzuur gegoten, waaraan d<f boomen zijn bezwe ken. Verdachte bekende het feit. De offi cier van justitie vond een dergelijke ma nier van doen zeer ongepast. Gezien de leeftijd en de financieele omstandigheden van verdachte wilde spr. verdachte nog ditmaal uit de gevangenis houden. Hij re- quireert. dat verdachte zal worden ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Overeenkomstig den eisch wordt ver dachte veroordeeld. Terzake van mishandeling van een ze keren H. stond nog terecht J. R. van be roep teekenaar uit Wassenaar. De of ficier van justitie mr. Hoekstra eischte te gen verdachte een geldboete van 7. subsidiair 7 dagen hechtenis. Overeenkom stig den eisch werd verdachte veroordeeld. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTEN lE-P^lNA'S!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11