25ste Jaargang WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 No. 7639 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DALADIER EN SIMON WILLEN SAMENWERKING. VOORNAAMSTE NIEUWS. 3)e £cid6elve0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal EU onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarfn be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Excellentie, doe het nul Een vijftiental organisaties van fabri kanten en arbeiders, winkeliers, handela ren en reizigers, welke het geheele siga- renbedrijf omvatten, heeft tot den Minister- President een adres gericht, waarin, op grond van den noodtoestend in het bedrijf, aan Z. Exc. wordt verzocht in gemeen schappelijk overleg met adr. de wensche- lijkheid te overwegen van de door hen verlangde maatregelen. Deze zijn: Een scherpe voortgezette controle op de naleving van de bepalingen zoowel van Tabaks- als Arbeidswet. Een verbod tot verkoop beneden bande- rolleprijs. De bevoegdheid van het bedrijf, om, on der controle der Regeering, regelingen van loon- en arbeidsvoorwaarden vast te stel len, die voor de geheele industrie bindend zijn, zóó uitgebreid, dat zij zich de moge lijkheid denken van de instelling voor hun industrie van een Raad of Commissie die in het algemeen de bevoegdheid zou heb ben tot het ontwerpen van regelingen, die voor de industrie behooren te gelden. Wan neer de regeering zou vragen of adr. dus. wenschen een instituut van bedrijfsraad voor hun industrie, dan zouden zij zeker daarop bevestigend antwoorden met dit voorbehoud: dat zij het geheele bedrijf er in zouden willen betrekken dus ook den detailhandel en dat zij zich er nog niet óver kunnen uitspreken, of bij intreding van normale toestanden handhaving van het geen voor een crisistoestand noodzakelijk is aan te bevelen zou zijn. Aldus het adres uit het sigarenbedrijf. Een 15-tal organisaties, welke het ge heele bedrijf omvatten, spreken zich uit yoor de vorming van een bedrijfsraad. Zij maken er wel een.... eigenaardige beperking bij: voorloopig alleen voor den crisistijd. Maar dat moeten we maar bui ten beschouwing laten. Die beperking is er, waarschijnlijk, bijgevoegd, om ook dege nen tevreden te stellen, voor wie een stap- in-eens over al hun bezwaren heen tè veel gevergd was. Dit feit is er echter: velen in de sigaren- industrie zijn n u bereid, om mede te wer ken tot de vorming van een bedrijfsraad. Als zulk een bedrijfsraad nu wordt inge steld, is deze niet van-boven-af opgelegd. En daarom vragen we den minister: Excel lentie, doe het nu! Nu kan het, nu moet het daarom, ons inziens! Vrede in de harten I De wereld is vol van vrede.geroep, van schoone woorden over het geluk en de vreugde van den vrede. Maar, och, dat baat zoo bitter weinig, als er geen vrede is in de harten.... Als er geen vrede is in de harten, dan komt er tóch oneenigheid, tweespalt, vijandschap tusschen individuen, tusschen klassen, tusschen volkeren; dan b 1 ij f t dreigend die enorme verschrikkelijk heid, welke een moderne oorlog is! De socialistische Burgemeester van Ant werpen, Kamiel Huysmans, heeft in de Belgische pers een woord geschreven, dat een perspectief van nieuwe wereldoorlog opent. Ziehier: „Niemand zal de dupe zijn van de manoeuvre van Hitier. De eenige methode, die nu aan alle staten moet worden opgelegd, is heel eenvoudig al gemeen front maken tegen de nazi's. Dit zal natuurlijk moeilijk vallen aan Italië, want Mussolini speelt een dub bel spel. Hij is het, die achter Hitier aan de touwtjes trekt. De democrati sche staten van Europa zullen en moe ten nu onder leiding van Engeland en Frankrijk hun werk voortzetten en zoo Duitschland weer uitdaagt, is de ge heele wereld verplicht een einde te maken aan een régime, dat niet alleen in het binnenland de vrijheid heeft ge wurgd, maar ook het buitenland met wapengeweld bedreigt". Beteekent dit: een algemeene oorlog te gen het Duitsche Rijk? vraagt de „Avondpost". En het blad vervolgt: „Merkwaardig, dat het een sociaal-demo craat is, die zoo schrijft. Een geestverwant van hen, die hier te lande strijden voqr eenzijdige ontwapening". Maar wij willen hopen en moeten bid den, dat wij die stem verkeerd verstaan dat er in geen geval inderdaad een oor log op zal volgen; dat er andere middelen gevonden zullen worden, om uitkomst te brengen in den onmiskenbaar moeilijken en beangstigenden wereldtoestand, welke door het feit van Duitschlands uittreden uit den Volkenbond is ontstaan. V Erkenning van de R.K. Universiteit. Bij de viering van het tweede lustrum der R.-K. Universiteit heeft de Aartsbis schop mgr. Jansen een rede gehouden, waarin Hij, na dank te hebben gebracht voor het verleden, een blik wierp in de toekomst: Wij staan voor een zware taak. Het op peil houden der drie bestaande facultei ten vraagt reeds een voortgezet ernstig offer. Talrijken zien uit naar snelle vol tooiing der Universiteit. Die uitbreiding zal enorme geldelijke offers vragen. Wij vertrouwen echter op God, dat Hij een gunstige wending zal geven aan de crisis. Wij vertrouwen op den onverzette- lijken wil van het katholieke volk. Wij vertrouwen ook op ruimeren steun van regeeringswege. Moge de regeering inzien, dat deze Universiteit, gedragen en gewild door 1/3 der bevolking, dat zware offers brengt, om op eigen kosten dit onderwijsinstituut te bekostigen, in ruime mate tevens bijdraagt tot het alge meen welzyn. Ook de Minister van Onderwijs, mr. Marchant, heeft bij deze gelegenheid het woord gevoerd. Deze bracht in een waar- deerende rede de officieele gelukwenschen van de Regeering over en erkende de groo- te beteekenis van de R.-K. Univer siteit voor de cultureele ontwikkeling van Nederland. De minister constateerde, dat de Universi teit van Nijmegen bewezen heeft, dat de godsdienst met de wetenschap zeer nuttig kunnen samenwerken voor de geestelijke en sociale ontwikkeling van een volk. De Katholieke Universiteit heeft, aldus de Minister, door het werk, dat dit weten schappelijk instituut in de tien jaren van zijn bestaan heeft verricht, de erkenning van haar bestaansrecht tegenover de neu trale wetenschap afgedwongen. Natuurlijk minister Marchant kon op den door den Aartsbisschop uitgesproken wensch niet onmiddellijk reflecteeren en dezen beantwoorden. Maar de vertegenwoordiger van de re geering heeft toch openlijk en onomwon- dan het bestaansrecht, het nut van de R.-K. Universiteit erkend! DEMOCRATIE IS GEEN ONZIN. Aan een artikel in de „Volkskrant" ont- leenen we: „In naam der democratie moet men geen onzin verdedigen. Onzin is, dat men een parlement,dat hiervoor niet gekozen is, laat beslissen over allerlei bedrijf saange- legenheden, waarvan 90 procent der poli tieke vertegenwoordigers geen kennis hebben. En zoekt men, zooals gebeurd is, de oplossing in machtigingswetten, die vérgaande bevoegdheden aan den minis ter geven, dan is men op weg om van de democratie dictatuur of caricatuur te ma ken. Democratie is medezeggenschap, en medezeggenschap heeft tot voorwaarden dat men bevoegd of deskundig is, om iets te zeggen, en bekwaam, in staat en be reid, om naar zijne beslissingen de volle verantwoordelijkheid te dragen. De beste democratie ligt in de regeling, dat ieder op eigen terrein ten volle zijn taak kan vervullen in het belang der ge meenschap. Dit kan worden bereikt door het tot stand brengen van een corporatie ve maatschappij, een eeuwenoude gedach te, nog eens kernachtig verdedigd in „Quadragesimo Anno"." llllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iliiiiiillillilliiillllllllllillillliiiiliiiiiiilllUlil Duitschland houdt zich aan zijn verdragsverplichtingen. „FRANKRIJK IS NIET DOOF, MAAR OOK NIET BLIND." Zegt minister-president Daladier. De Fransche kamer is gisteren voor het eerst sinds het zomerreces, bijeen geko men, om een begin te maken met de be langrijke debatten over het begrootings- ontwerp der regeering. Daladier hield daarin een korte rede, waarin hij gewag maakte van Duitsch lands uittreden uit den Volkenbond. Dat besluit van Berlijn, aldus spreker, maakt ten onzent te dringender noodzakelijk het herstel van het budgetair evenwicht. Wij moeten Frankrijk de onontbeer lijke middelen verschaffen. Wij willen alle onze verplichtingen nakomen, zonder inflatie. De franc is solide. De kapitalen stroomen naar dit land, als naar een vei lig toevluchtsoord, maar wanneer in de bevriende landen de monetaire stabiliteit zal zijn hersteld, zullen die kapitalen hun weg weer vinden door de wereld. Frank rijk moet dan veilig zijn tegen specula ties. Het budgetair herstel is absoluut nood zakelijk, ook in het belang der buitenland- sche politiek. Frankrijk laat zich bij die politiek lei den door zijn bezorgdheid voor den vrede van Europa en voor de veiligheid van het eigen volk. Het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond heeft plotseling een nieuw element gebracht in de discussies over de organisatie van den vrede en de regee ring is doende al de gevolgen daarvan te onderzoeken. Alvorens over dit vraagstuk een parle mentaire discussie mogelijk is, moet dui delijk het terrein zijn afgebakend, waarop men zal opereeren. De regeering is er volstrekt van over tuigd, dat zij steeds en van harte een po litiek van internationale samenwerking heeft gevoerd, bezield van een vurig ver langen, het vertrouwen en de veiligheid der volken te zien hersteld, zoo dat de waardigheid van alle volken gelijkelijk gewaarborgd is. Wij zijn voor geen enkel woord doof, doch wij zijn evenmin blind voor de fei ten. Waarom heeft Duitschland het te Gê né ve voorbereide werkelijke ontwapenings plan niet willen goedkeuren, indien het bereid is, het laatste machinegeweer te vernietigen en den laatsten soldaat te ontslaan? Waarom, indien het overeen stemming wilde, begint het met een breuk? Waarom verzet het zich tegen controle, indien het bereid is, het laatste geweer stuk te slaan? Waarom niet het loyale en oprechte plan tot progressieve verminde ring van bewapening aanvaard? (Geest driftige toejuichingen). De mate, waarin wij altijd bewijzen hebben gegeven, werkelijke en zware of fers te willen brengen in het verleden, machtigt ons te volharden in een houding, die geen marchandage, noch een prijsge ven toelaat (toeuichingen). Frankrijk zal trouw blijven aan de poli tiek der samenwerking en in dezen geest den toestand onderzoeken, welke niet al- I leen Duitschland en Frankrijk interes seert, doch alle volken, j Frankrijk zal trouw blijven aan de poli- kondigd, deelnemen aan de op 26 October I te Genéve te houden zitting. 1 Na de financieele debatten, zal men zich breedvoerig kunnen uitspreken over den toestand. Spreker heeft thans alleen het woord willen nemen, om overdreven geruchten en campagnes van geïnteres seerden te voorkomen. Frankrijk is aller minst geisoleerd. Sedert het einde van den oorlog heeft het nimmer meer vriend- schappen gehad dan thans. Van alle zij den ontvangt het bewijzen van vertrou- I wen. De regeering is vastbesloten, een voorbeeld te geven van rust en vastbera denheid. Zij is zich er van bewust, dat de verdediging van het grondgebied en van de vrijheid van Frankrijk is gewaarborgd j (toejuichingen). j Daladier verzocht daarna de kamer nog maals haar eerste zittingen te wijden aan het nationaal hersteL HOE SIR JOHN SIMON DE SITUATIE ZIET. In een radio-rede welke hij gisteravond over den stand van de ontwapeningsconfe rentie heeft gehouden, verklaarde sir John Simon, dat de geheele wereld zich rekenschap geeft van den ernst van den toestand, nadat Zaterdag Duitschland zijn uittreden uit de ontwapeningsconferentie aankondigde. Gij kunt er zeker van zijn, aldus sprak sir John tot de luisteraars, dat geen en kel woord, hetwelk ik zal uitspreken, of hetwelk ik in naar van Groot Brittannië uitgesproken heb, bedoeld is of was, om den toestand te verergeren. De toekomstige gedragslijn van Groot- Brittannië in deze kwestie, welke het ge heele kabinet zal moeten onderzoeken, zal er een zijn van bezonnenheid. De Brit- sche regeering zal een nog diepere bestu deering een allerzorgvuldigste overden king van het vraagstuk eischen. Dat zal overleg met de andere mogendheden kun nen meebrengen, waaronder naar wij ho pen, ook de Duitsche regeering zelf. En niemand, die eenigermate verant woordelijkheid draagt gelijk de Britsche regeering, zal overhaast premature ver klaringen afleggen. Na een overzicht te hebben gegeven over de geschiedenis van de ontwapenings conferentie en het doel harer besprekin gen, merkte sir John op, dat de toestand van Duitschland door allen werd begre pen. Duitschland was ontwapend krach tens het verdrag van Versailles. Wij begrijpen, aldus vervolgde Simon, de gevoelens van Duitschland volkomen en sindsdien heeft Groot-Brittannië veel gedaan, om Duitschland zijn waardigheid te hergeven. Groot-Brittannië heeft een leidend aandeel gehad bij het verkrijgen van een verklaring, onderteekend door Frankrijk, Italië, de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië, volgens welke Duitschland gelijkheid van rechten binnen het kader van een veiligheidssysteem zou moeten ontvangen. Wij houden ons aan deze verplichting. Wij zijn er nooit van afgeweken en beves tigen haar geldigheid ook thans nog. Er heeft zich echter een. zeer ernstig feit voorgedaan, hetwelk evenwel in geen en kel opzicht de door ons aangegane ver plichting wijzigt, noch ons voornemen, om die verplichting na te komen, maar het welk wel noodzakelijkerwijze de manier waarop wij die verplichting nakomen, raakt. In verband met de jongste gebeurtenis sen in Europa nam de vrees- en paniek stemming allerwege toe, en die stemming was de ware reden, waarom de sterk be wapende staten aarzelden hun legersterk- ten en wapeningen te verminderen. Wij kennen de oorzaken van die vrees en het zou dwaasheid zijn, ze niet te wil len erkennen. Sinds jaren heerschte er in Dit nummer bestaat uit DRIE hladen. BUITENLAND. Redevoeringen van Daladier en sir John Simon over den toestand, geschapen na Duitschlands uittreden uit de Ontwape ningsconferentie. (1ste blad). De onderaardsche gang komt ter sprake in het Rijksdagbrandproces. (2de blad). Nieuwe overstroomingsramp in China. (Telegrammen). BINNENLAND. Nederlandsche 4 pet. Staatsleening ruim volteekend. (1ste blad). De inkrimping van den veestapel. Vleeschverstrekking. (1ste blad). Een referendum inzake de loonsverla ging in de bouwvakken. (2de blad). Engeland niet zulk een bezorgdheid als thans, en op het continent komt die vrees nog scherper tot uiting. En ieder weet waarom. Wij hebben daarom getracht, de door den algemeenen toestand geboden modifi caties in het ontwapeningsplan aan te brengen. DUITSCHLAND HOUDT ZICH AAN ZIJN VERPLICHTINGEN. Göbbels over de Corridor-kwestie. De rijksminister van Propaganda, dr. Goebbels, heeft met den correspondent van de „Daily Mail" te Berlijn een onder houd gehad en eenige vragen beantwoord in verband met Duitschlands uittreden uit den Volkenbond en de Ontwapeningscon ferentie. Op de vraag of Duitschland niet reeds met bewapening is begonnen, antwoordde Goebbels: „Neen. Duitschland houdt zich aan zijn verdragsverplichtingen. Het stelt echter den eisch, dat de andere ondertee kenaars van het verdrag hun beloften op gelijke wijze nakomen. „Wat aangaat de uitlatingen van Hitler in zijn radio-rede over de Fransch-Duitsche betrekkingen, zeide Goebbels, dat Hitler's vriendschaps aanbod aan Frankrijk een bewijs is van de evolutie der nationaal-socialistische partij. Reeds sedert langen tijd voltrekt zich een verandering in de houding van Duitschland jegens Frankrijk. Als Duitschland het Saargebied terugkrijgt, zal het geen territoriale grieven tegen Frank rijk hebben. Geldt dit ook voor Polen? vroeg de Engelsche journalist. Goebbels antwoordde: „Duitschland kan den Corridor stellig niet als een blijvende instelling beschouwen, maar het is van meening,, dat er geen kwestie in centraal- Europa is, die een nieuwen oorlog zou rechtvaardigen of noodzakelijk maken. Duitschland wenscht den Corridor te rug, maar het is er van overtuigd, dat dit een kwestie van onderhandelingen is. Dat moge ten deele onmogelijk lijken, maar vele schijnbare onmogelijkheden zijn de laatste jaren in Europa al werkelijkheid geworden. Dat de nat.-socialistische partij aan de macht is gekomen is een van die werkelijkheden." TE NIJMEGEN had een feestelijke acade mische zitting plaats ter gelegenheid van het 2e lustrum der R.-K. Universiteit, wa arbij tegenwoordig waren (v.l.n.r.) H.H. H.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Mgr. J. H. G. Jansen en Mgr. J. D. J. AengenenL

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1