;oorten van Verkeringen. WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD r/\u. ju LUCHTVAART NIEUWE STRATOSFEERTOCHT VAN LUITENANT SETTLE? Opstijging nog deze week verwacht. Uit Chicago wordt vernomen, dat luite nant Settle, die in het begin van Augustus een poging heeft gedaan tot een stratosfeer- vlucht, doch daarin toen niet is geslaagd, opnieuw een poging zal doen, de stra tosfeer te bereiken. De ballon ligt reeds ge reed en het wachten is nog slechts op gunstige weersomstandigheden, die het den luchtvaarder en zijn metgezel, majoor Chester Fordney, mogelijk moeten maken het kort geleden door de Russen bereikte record te verbeteren. Verwacht wordt, dat zij nog deze week zullen opstijgen. RECORDVLUCHT VAN DE ZEPPELIN. Vijftigste tocht over den Oceaan. De „Graf Zeppelin" heeft haar vijftigsten tocht over den oceaan van Friedrichshafen naar Pernambuco in recordtijd volbracht. Zij had er in totaal 72 uur en 20 minuten voor noodig. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Is dat nu wel verduistering? De 56-jarige electricien D. Fr. L. uit Oegstgeest, heeft zich te verantwoor den gehad ter zake van verduistering. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte een zekere H. had voorgesteld ge- zamelijk zaken te doen. Deze zou om als reiziger eener olie-fabriek op te treden een waarborgsom groot 300.moeten storten, welke door een chemische fabriek te Oss werd geëischt, van welk bedrag L. 150.zou voorschieten. A. stortte daar op de andére 150.— in handen van ver dachte. Samen trokken zij er op uit om orders te plaatsen, waarbij L. als woord voerder optrad en zich voordeed als fir mant van de firma H. De boekhouder van de N.V. Zandex- ploitatie deelde mede, dat L. en H. met de directie een onderhoud over de leve ring van olie hadden. L. sloot de trans actie. H. was passief. Een bedrag groot 17.werd tegen kwitantie aan L. be taald. De oliefabriek E. uit Nijmegen deelde mede dat hij alvorens aan H. olie te leve ren 300.cautie vroeg. Te voeren had hij aan dezen onder rembours geleverd. Getuige heeft nir^jner een pautie ont vangen. Verdachte zeide dat de firma E. geen 150.wilde accepteeren. Hij behield dit bedrag, (door H. gestort), omdat hij, naar hij beweerde, nog een vordering op H. had. De president merkte op, dat er van een contract of iets dergelijks tusschen ver dachte en H. niets bekend was en dat van vermeende vorderingen niets is gebleken. Nadat den verdacttte eenige stukken waren getoond, waaruit bleek, dat hij deze steeds met H. onderteekende, nam het O. M. requisitor. Jhr. Mr. van Asch van Wijck noemde de beweringen van L. in strijd met de afgelegde getuigenverklaringen, aan wel ke waarheid hij niet twijfelt. L. is reeds meermalen wegens verduistering veroor deeld, zoodat spr. thans een straf van 8 maanden eischt. Mr. Donders uit Leiden betwistte de betrouwbaarheid van H.'s verklaringen, wiens curator spr. is geweest, en tijdens wiens faillissement hem is gebleken, dat deze getuige de zaken steeds anders voor stelt dan zij in werkelijkheid zijn. Volgens spr. zou L. gerechtigd zijn de kwitanties voor de firma H., waarvan* hij deel uitmaakte te innen. Pleiter conclu- leerde tot vrijspraak. Vonnis 31 October a.s. DE MEINEEDZAAR-VOGELENZANG. Bakker en knecht vrijgesproken. Het Amsterdamsche Hof wees gisteren arrest in de zaak tegen den bakker C. J. A. F. te Vogelenzang, die door den politierech ter te Haarlem was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden wegens bedreiging van een ambtenaar. Het Hof sprak verdachte vrij. De procu reur-generaal had bevestiging gevorderd. In een hiermede samenhangende zaak was de knecht S. van den bakker wegens meineed door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf. Ook in deze zaak wees het Hof gis teren een vrijsprekend arrest. Op 25 Juni 1932 was de agent van poli tie Laduc in de bakkerij gekomen, om een overtreding van de arbeidswet te consta- teeren. Bij het toen volgend onderhoud tusschen agent en bakker, zou deze laatste den man van de wet hebben bedreigd met een mes. De politie maakte proces-verbaal op wegens bedreiging tegen een ambte naar. De knecht van den bakker verklaarde bij de zitting voor den Haarlemschen po litierechter, dat zijn baas géén mes in de hand had gehad. Het gevolg was, dat te gen den knecht proces-verbaal wegens imeineed werd opgemaakt. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Gevestigd: L. van Biezen met ge zin Beekkade 17a G. A. de Bolster met gezin Ambachtsw. 74 KI. Houter met gezin Ambachtsw. 82 J. J. van der Lee- den met gezin Prins Hendrikstr. 18 S. F. van Maris Meerstr. 58 J. Raap horst met gezin Leidschstr. 16 K. H. Schafer met gezin Emmastraat 1 L. Unk Hofstraat 8 F. W. van der Voorn met vr. Leidschestr. 89 J. Westerlaken v. d. Endelaan 12 P. M. Weijers Meer- dorpstr. 19. Vertrokken: A. C. Meskers naar Leiderdorp J. van der Beek met gez. naar Lisse A. L. Klavins naar Riga A. C. Hijlkema naar ErmeloVeldwijk A. C. C. Rusman naar Heemstede C. G. Huysmans naar Haarlemmermeer W. de Berg met gez. naar Haarlemmer meer D. Wilhelmus met gez. naar Haar lem C. van der Krans naar Rotterdam. KATWIJK. Vleeschkeuringsdienst. Naar we van betrouwbare zijde vernemen, is in voor bereiding een reorganisatie van den vleeschkeuringsdienst Kring Katwijk op welke dienst door deze reorganisatie een zeer groot bedrag bezuinigd zal kunnen worden, hetgeen direct de slagers en in direct de consumenten ten goede zal ko men. Verpachting Domeingronden. De uit slag van de heden door den Ontvanger der Registratie en Domeinen gehouden verpachting van 32 kavels bollengrond in de zanderij der domeinen was als volgt: Geboden werd een gemiddeld prijs van 18 cent per R.R. of f 126.per H.A. In verband met deze lage biedingen werd de gunning aangehouden. De verpachting werd gehouden bij afslag, zonder kosten en borgstelling. De invloed van dq crisis is hierin wel zeer duidelijk te zien, aan gezien ditzelfde land 3 jaar geleden werd verpacht voor 1.25 per R.R. of 875. per H.A. NOOTDORP. Opheffing openbare school. Bij het ge meentebestuur is bericht ingekomen, dat het onlangs door den raad genomen be sluit tot opheffing der eenige openbare school in deze gemeente, door Gedeputeer de Staten is goedgekeurd. Naar wij verne men zullen een aantal ouders der kinderen, die de openbare school bezoeken, gezamen lijk tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot opheffing der openbare school, in beroep gaan bij de Kroon. NOORDWIJKERHOUT. Prijs jassen. Jn Café de Zwaan alhier had de eerste wedstrijd in het prijsjassen plaats. Er waren 36 deelnemers. De prijzen bestonden uit carbonade, en werden be haald als volgt: le prijs: C. v. d. Berg en A. Brama. 2e pr.: J. Slingerland en F. v. d. Berg. 3e pr.: J. Koele wijn en M. Bergman. 4e pr.: G. van Dam en W. Kaptein. 5e pr.: L. van Hensbergen en P. J. Heemskerk. 6e pr.: P. van den Berg C.zh. en P. van den Berg N.zn. Deze personen wonnén respec tievelijk 4)4 pond, 4 pond, &/2 pond, 3 pond, 2)4 pond en 2 pond. Troostprijzen werden uitgereikt aan A. Kaptein en P. Duivenvoorden. L. Zuiderduin en C. Dui venvoorden, Jac. Duivenvoorden en A. Zuj- derduin. Bazar en verloting Zangvereeniging „Concordia". Op 24, 25 en 26 October a.s. houdt de Zangvereeniging „Concordia alhier een bazar met verloting in de „Ge meentewoning", ten bate van de kas van ae Vereeniging. Deze bazar is geopend van 2.306 uur en van 710 uur n.m. Zeer fraaie handwerken zijn vervaardigd, deze zullen in de zaal tentoongesteld worden. Allerlei attracties zijn aanwezig zooais sjoelbak, grabbelton, enz. Schoenendiefstal. Door de gemeente politie alhier is aangehouden als verdacht van diefstal van een paar schoenen A. D., wonende alhier. Tegen deze persoon, die bekend heeft den diefstal gepleegd te heb ben is proces-verbaai opgemaakt. De schoe nen zijn in beslag genomen. Seinhuis. Het seinhuis op het station nadert zijn voltooiing. Men is bezig de electrische toestellen erin te plaatsen. Bin nenkort zal de officieele ingebruikstelling plaats vinden. NOORDWIJKERHOUT (Zilk). Bekeurd. Door den gemeente-veld wachter uit de Zilk werd tegen N. v. d. B. alhier en W. W. uit Hillegom proces verbaal opgemaakt wegens loopen op ver boden grond en in he jachtveld vervoeren van niet minder dan 50 wildstrikken. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer neemt in de Zilk gestadig af. Reeds is deze ziekte bij 6 veestapels gene zen verklaard. Wegverbetering. De Beeklaan te Zilk is thans geheel voor het verkeer openge steld. De grindweg is nu een mooie as- phaltweg geworden van 6 a 7 Meter breed. Het werk is uitgevoerd voor de provincie Zuid-Holland door de firma van Zanen en Zn. te Tilburg. Met de nieuwe Kalkoven- brug vormt de Beeklaan thans een mooi geheel, hetwelk het verkeer zeer ten goe de komt. Schaalcollecte. De opbrengst der schaalcollecte voor de arme kerken in ons Bisdom bedroeg 105. OUDEWETERING. 40-JARIG BESTAAN PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS. Zondag 22 October, de dag, waarop de parochianen van Oudewetering onder de bezielende leiding van Pastoor Aarts, het 40-jarig bestaan hunner parochie feeste lijk en dankbaar zullen herdenken is nabij en het is ons een aangename taak aan dit heuglijk feit meerdere bekendheid te mo gen geven. Ofschoon de tijden er niet naar zijn om een grootsche feestviering op touw te zetten zijn er toch vele en doorslaande redenen aanwezig om deze gebeurtenis niet zoo maar zonder meer te laten passeeren Hoofdzaak bij een feest als nu voor de deur staat zal toch uiteraard altijd de gees telijke viering zijn. Welnu, nu van een viering naar buiten geen sprake kan zijn, concentreert zich al les, maar dan ook alles op de geestelijke viering. Geen enkele bijkomstigheid zal ons van de hoofdzaak afhouden en nu bo vendien de viering van het Aanbiddings- feest samen valt met het jubilé mag wel van een hoogtepunt van geestelijke viering gesproken worden. Pastoor heeft er Zondag bij de aankondiging van de plechtigheden reeds nadrukkelijk op gewezen: het mid delpunt op den dag van het jubilé zal zyn het H. Sacrament des Altaars. Ter voorbereiding van het feest wordt een Triduum gehouden, bij welke gelegen heid de predicaties zullen worden gehouden door een Eerw. Pater Carmeliet. Zondag morgen is er dan algemeene H. Communie voor alle parochianen en wordt te 10 uur de plechtige Hoogmis met assistentie op gedragen door den Hoogeerw. heer Deken Hellegers van Alphen aan den Rijn. Den geheelen dag zal het H. Sacrament ter aan bidding zijn uitgesteld, terwijl des avonds te zeven üur een plechtig Sluitingslof zal plaats hebben. Zoowel onder de Hoogmis als onder het Lof zal een jongenskoor zijn medewerking verleenen. Nu reeds wordt er druk gewerkt om het feestgeschenk der parochianen, be staande in een nieuwe verlichting van het kerkgebouw, tijdig in orde te krijgen. Inderdaad, het belooft Zondag een heer lijke en heuglijke dag voor Oudewetering's katholieken te worden. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De bloemen van den kouden grond hebben door het slechte weer van vorige week veel van de kwali teit moeten inboeten. Met Dahlia's, He- lianthus en Gladiolussen loopt het daarom ten einde. Het zijn nu voornamelijk de Chrysanten, waaruit de aanvoer bestaat. De prijzen zijn maar zeer matig. Betaald werd: Actea 0.500.90, Herftsasters 0.601.05, Zinnia's 0.30—0.60, Groot- bloemige Chrysanthen 0.50*0.12, Dah lia's 0.300.55, Pompon-Dahlia's ƒ0.10 0.20, Scha'oiosa 0.150.20, Anjers 0.30 0.60, Asters 0.100.20, Helianthus 0.15 0.25, Rozen per bos 0.200.35. TER AAR. Centrale Veiling. In het patronaats gebouw hield de Centrale Veiling haar ledenvergadering onder praesidium van den heer C. v. d. Hoorn Azn. Even half acht opent de voorz. de bij eenkomst, heet allen welkom, bijzonder de Commissie van Advies, het bestuur van de Boerenleenbank en de leden. Verder vraagt spr. de medewerking van een ieder voor het vlugge en zakelijke afhandelen der agenda. De secr., de heer Alb. v. Straaten, leest de notulen, die na een op merking worden goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat er een kwan tum pronkboonen verkocht is voor 27.00 per 100 kg. De erwtenboonen gaan minder 'vlug. De kassier, de heer A. Kammeraat, geeft eenige voorloopige cijfers, aangaan de de exploitatie-rekening over dit jaar. Vooral doet spr. dit, in verband met de fan tastische geruchten die de rondte doen, dat er n.l. een reuzen tekort zal zijn. Het tekort verwacht spr. niet hooger als het vorig jaar, ondanks een mindere omzet van 90.000. In verband hiermede, dringt hij aan op eensgezind bij elkander blij ven. De heer J. Volgering, die als voorz. ge kozen is van de commissie tot steun voor de tuinders in deze omgeving, doet een paar mededeelingen omtrent hun werk zaamheden. Inderdaad kunnen wij spre ken van een groote medewerking, vooral van de zijde der burgemeesters, aldus spr. Met klem wordt aangedrongen om steun te verkrijgen. Eén ding zou nadeelige ge volgen kunnen hebben zegt spr. n.l. de verdeeldheid die momenteel is gesticht, waarvan ook de burgemeesters hebben kennis genomen. Zij hebben uitdrukkelijk gewezen op eenheid, daar zij zich anders terugtrekken uit- de actie. Namens de commissie heeft spr. beloofd dit heden avond mede te deelen en de leden op het hart te drukken, dat zij toch de eenheid bewaren. Wanneer de betrokken autori teiten iets vernemen van deze tweespalt, kon dit voor ons zeker wel teleurstellende resultaten opleveren. De heer Volgering is er van overtuigd, dat, wanneer wij de eenheid bewaren, zeker wel eenige ver lichting zal komen voor de tuinders. Bij het punt bespreking vorige verga dering deelt de voorz. mede, dat hij zich, nu het Directeurs-stelsel gehandhaafd blijft, daarvan geheel heeft teruggetrok ken. Naar aanleiding van het eervol ont slag aan den Directeur doet de heer Lem- kes enkele mededeelingen betreffende dit ontslag, en spoort de leden aan, vooral in dezen tijd schouder aan schouder te staan, en vertrouwen te stellen in het bestuur, dat zij zelf gekozen hebben. De voorz. deelt mede, dat zij die lid wenschen te worden, dit tot 1 November, gratis kunnen worden. Het bestuursvoorstel „verkoop grond" kon nu op deze bijeenkomst niet afgehan deld worden, daar niet het vereischte aan tal leden aanwezig was. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Markman naar de doorgedraaide pro ducten, vooral daar de tuinder niet weet of het afgekeurd is. Een volgend jaar zal men trachten, hiervoor een geschikter re geling te vinden. De heer A. C. Hoogervorst diende een voorstel in, aangaande inmaak van pro ducten. Mocht het bestuur weer eens ge bruik willen maken van art. 2, dat dit dan met afkeuring geschiede van de algem. ledenvergadering, dus een wijzi- gin gder statuten. De voorz. wijst op de kosten van statuten-verandering, en ge looft ook niet dat het bestuur in den ver volge tot inmaak over zal gaan. Het voor stel Hoogervorst werd niet voldoende on dersteund, en kwam alzoo niet in behan deling. De heer v. Spronsen wenschte in verband met de kosten, die gemaakt wor den met het sorteeren van zakken, enz. de mogelijkheid onder de oogen te zien van aanschaffing „eenmalig fust". De voorz. zegt, dat dit reeds lang de aandacht heeft getrokken van het bestuur. Het heeft de zaken eens nader onder de oogen ge zien. Gelet op de abnormale tijden, waar door de jute-zakken zoo laag genoteerd staan, en aanstonds zeker duurder zijn, vond het bestuur het toch maar beter te blijven bij ons gewoon fust. De heer J. Egberts wijst op de noodza kelijke eenheid, spr. betreurt het voorge vallene, van verschenen zomer aangaande de wijze van veilen. Spr gaat accoord met één vereeniging, doch dan moet het een gezonde zijn. Het bedanken van leden is wel in hoofd zaak gebaseerd op de minder goede af werking van het persoonlijk gedeelte, en de woorden tweespalt klinken nu niet zoo aangenaam voor ons, zegt spr. De voorz. antwoordt, dat de regeling be treffende de augurken, zeker wel in over leg is geschied met den directeur. Verder dankt spr. alle aanwezigen voor hun me dewerking en saamhoorigheid, en hoopt dat wij in eenheid en broederlijkheid steeds mogen blijven werken voor ons aller belang. Hierna volgt sluiting. WARMOND. Collecte. Door den Burgemeester is aan de af deeling Warmond van het Wit- Gele Kruis vergunning verleend, tot het houden van een speldjesdag op Zondag 29 October a.s. Gezien het, groote nut dezer vereeniging twijfelen wij niet of deze col lecte zal een groot succes worden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Aardappelen-controle. Door contro leurs der aardappelen-wet zijn gisteren, met assistentie der politie, van den hande laar v. L. pl.m. 27 H.L. aardappelen in be slag genomen welke hij per auto onder den vlag van brandstoffen vervoerde, zonder vergunning en zonder de verschuldigde rechten te hebben voldaan. Opzettelijke brandstichting! De brand weer was gistermorgen uitgerukt om brand te stichten en stond tevens met twee mo tor-spuiten gereed om verdere uitbreiding, te voorkomen. De brand betrof een viertal onbewoonbaar verklaarde woningen in de Sint Jorisstraat, die evenwel waren bevolkt met een zeker kruipend ras, welke waren aangewezen om mede door den brand de vuurdood te ondergaan. AARLANDERVEEN. De valsche munters-zaak. A.s. Donder dag zal voor de Haagsche Rechtbank be handeld worden de zaak tegen de 26-jarige L. v. d. P. uit Aarlanderveen, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Den Haag, terzake van overtreding van art. 208 en 214 Sr. n.l. het namaken van muntspe ciën en het voorhanden hebben van stoffen of voorwerpen, welke daarvoor bestemd zijn. WILT U IETS WETEN? Vraag. Kan men, wanneer de hypo theek beëindigd is van een stuk land en geen geld beschikbaar heeft, andere bijv. losse goederen van, den eigenaar verkoo- pen? Antwoord. Ja, voorzoovqr de op brengst van het verhypothekeerde onroe rend goed niet toereikend blijkt en mits de noodige formaliteiten vervuld zijn. Vraag. Ik ben verzekerd tegen onge vallen bij een particuliere maatschappij. Krachtens de Ongevallenwet ben ik verzekerd door mijn werk bij den Raad van Arbeid, aangezien ik in loondienst ben. Wanneer ik nu een ongeval zou krijgen tijdens mijn werkzaamheden, krijg ik dan van de particuliere Mij. en van den Raad van Arbeid uitkeering? Antwoord. De particuliere Mij is slechts verplicht U een aanvullende uit keering te verstrekken; de R. v. A. keert n.l. slechts een bepaald percentage uit. Vraag. J. B. R. inzake huurverla- laging. Antwoord. Wanneer de huisbaas geen huurverlaging wil toestaan, gaat het niet aan, dat de huurder op eigen houtje de huur verlaagt. In dat geval heeft de ver huurder zeker het recht de huurders eruit te zetten. Of hij van dat recht gebruik zal kunnen maken, is een andere vraag. Vraag. Wij hebben versche noten en wilden die nog bewaren, maar gaan spoe dig schimmelen wat zouden wij daar tegen doen moeten? A n t w o o rd: Het eenigste middel is ze in lauw warme oven (b.v. bij een bak ker) te drogen. Zijn ze reeds beschimmeld, dan zal er niets meer aan te doen zijn. Vraag. Hoe kan ik andijvie voor den winter het beste inmaken? (niet wecken;? Antwoord. De andijvie schoonmak ken, snijden, wasschen, even laten slin ken, geheel koud laten worden. Laag om laag met zout (1/5 deel van het gewicht der groenten) in goed schoon gemaakte Keulsche potten doen (bovenste en onder ste laag behooren uit zout te bestaan). De andijvie bedekken met een schoon doekje, hierop leggen een plankje en een z war en steen en 't geheel tegen stof afsluiten. Vraag: Ik ben als dienstmeisje een rtiaand in een particuliere betrekking. Nu ben ik opgezegd op een week. Heb ik nu niet het recht op vergoeding tot vier weken of minder? Antwoord: Wanneer U per week werd uitbetaald, is de opzegtermijn een week. Dinsdag- en Donderdagmiddag 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mon delinge rechtskundige inlichtingen aan ons bureau. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: J. Cossee, te Wassenaar. De heeren en dames hebben toch hoop ik geen last van m'n pijp. (Marianne). DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE. 267. Terwijl de indianendokter hem on derzocht en wat vloeistof tusschen de tan den liet loopen wat hem zou kunnen op knappen, kwam Profje bij en sloeg de oogen op. Hij begreep niet waar hij was en was veel te ziek om er zich veel van aan te trekken. Toen hij Struis je zag kwam er een lachje van tevredenheid op zijn ge zicht, want bij Struis je voelde hij zich vei lig. En toen sliep hij in. De dokter zei tot den zoon van het opperhoofd, die „Gou den Hart" genoemd werd, dat dit de eenig ste manier voor den blanken man was om beter te worden, maar Struisje verstond daarvan natuurlijk niets. 268. Gouden Hart waschte Profje's ge zicht voorzichtig en toen de modder er af was en zijn vriendelijk gezicht te voor schijn kwam, werd het hart van Struisje ook weer wat geruster. Ze hadden samen al zoo veel meegemaakt, dit zou ook wel weer voorbij gaan en Profje zou zeker wel gauw genezen. Nu Profje hem niet noodig had, besloot hij een kijkje in het kamp te nemen. Toen hij zijn kop uit de tent stak, zag hij, dat een heele menigte verzameld was, die allemaal heel nieuwsgierig waren hoe het met den blanken man was en ook Struisje graag eens van dichtbij wilden bekijken. Voordl de kinderen hadden veel belangstelling voor Struisje en ontvingen hem met gejuich. Maar Struisje hief met waardigheid een poot op en beduidde hen dat ze stil moesten zijn, want dat zijn mees ter sliep. Ze begrepen het gelukkig alle maal, want ineens hoorde je niets meer.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10