BINNENLAND DINSDAG 17 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag voormiddag te 9 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Verzoek van het Ziekenhuis fonds „Onderlinge Hulp" om een bijdrage in een tekort van 1070.Wordt voor gesteld een bydrage te verleenen van 10.3. Verzoek van P. Kapteijn om zijn landhuur over 1933 ad 459.te verla gen tot 150.Wordt voorgesteld als al- gemeene norm aan te houden een verla ging van 50 procent. 4. Voorstel om voor het laatste gedeelte van den berm van de Kromme Ziende f 350.beschikbaar te stellen, omdat voorziening daarvan intus- schen noodig is geworden. 55. Vaststelling van de gemeente-begrooting voor 1934. Eventueele voorstellen tot wijziging van de ontwerp-begrooting gelieve U in te die nen vóór Dinsdag a.s. 6. Wijziging van de begrooting voor 1933. Gemeenterekening. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1932 sluit als volgt: Gewone dienst werkelijke in komsten 117767,58, werkelijke uitgaven 112247,21, batig slot 5520,37. Kapitaal- dienst: werkelijke inkomsten 48240,30, werkelijke uitgaven 46240,30, batig slot 200.—. Het ontginningsbedrijf. Ter oorzake van de crisis is de opzet van het gemeen telijk ontginningsbedrijf om op het stede lijk vuil tuinbedrijven te vormen en daar mede bestaansmogelijkheden te scheppen tot heden niet tot zijn recht kunnen ko men. Men teelt er thans ieder jaar voeder bieten op die telken jare een goed gewas opleveren; zoo bevinden zich thans bieten op het veld die niet minder dan 17 pond wegen. Ondertrouwd: J. Balvert 26 j., te Wilnis en E. C. Kas 26 j. Geboren: Pietertje d. van C. de Rooy en G. M. Abbekerk. NIEUW VEEN. Zwemvereen. „De Verbetering". Deze jeugdige vereeniging hield Donderdag haar eerste jaarvergadering. Een kleine veertig zwemmers (sters) waren present. Wat zel den gebeurt, dit was nu eens een uiterst gezellige vergadering. De stemming was subliem. De lach klaterde ongedwongen door de zaal. En dat nog wel in een let terlijk drooggelegd lokaal het Geheel onthoudersgebouw waar de zwemlusti- gen volkomen op een droogje zaten. Voor waar een ongewoon element voor hen. Maar de vergadering stond gelukkig onder leiding van een voorzitter, die zijn mars vol had met uitdrukkingen en zegswijzen aan de zwemsport ontleend en deze zoo toepasselijk gebruikte, dat de aanwezigen zich schier te water waanden. Ja, dr. B. Nout was onverbeterlijk! Na een kort openingswoord worden de notulen van den heer C. Udo goedgekeurd. Een reeks ingekomen stukken komen on der den hamer, die voor het grootste deel voorloopig naar het archief verwezen wor den. Het zijn hoofdzakelijk aanbiedingen o'.a. van kleerhangers en entreebewijs automaten, allemaal zeer praktisch en „voordeelig", maar die groote gaten in de vereenigingskas zullen slaan. Het geldge brek is juist onze zwakste zijde, aldus de voorzitter. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental geklomen is van 185 op 238. Dank zij het wondermooie zo merweer is er van de baden zeer druk ge bruik gemaakt, door oude en jonge, dikke en dunne leden en niet-leden. De rijwiel stalling heeft best voldaan. Tenslotte wordt in het verslag een dringend beroep gedaan op de medewerking van alle leden, opdat het zwembad zijn goede naam mag behou den en zoo tot grootere bloei zal geraken. De jaarrekening van den penningmees ter, den heer J. J. Hoogervorst, sluit met 494.57 w.o. een batig slot ad 46.30 (v. j. 34.59), dat deels in contanten aanwezig is en deels op de Boerenleenbank staat. Mej. A. v. Zoest en de heer C. A. Camp- fens vinden alle kasbescheiden in orde. Onder dank wordt de rekening vastgesteld. De bestuursverkiezing blijkt- de clou van den avond. Het lijkt wel een zwem wedstrijd zoo bekampen de candidaten el kaar. De dames leveren vooral een zwa- ren strijd. In de vacature- zuster Diemer wordt na herstemming gekozen mej. PI. de Bleker met 23 st.. tegen mej. M. Poel geest met 9 st. Voor de vacature-mej. A. Kooistra zijn twee herstemmingen noodig. Dan weet mej. B. v. d. Vaart na een hard nekkig strijd als eerste „aan te tikken" met 17 st. en mej. M. Poelgeest eindigt als tweede met 13 st. De dames de Bleker en van der Vaart zijn alzoo gekozen. De af tredende heeren J. Spijker, H. W. Nout en S. Vogelaar komen ongeslagen uit den strijd bij de eerste vrije stemming. Allen nemen hun herbenoeming aan. Na dit opwindende en tevens hoogst ge zellige agenda-punt volgt zonder gebruik making van de rondvraag de sluiting met een propaganda-woord van den eminen- ten voorzitter. Voetbaluitslagen. V.V.N. kon Zondag twee overwinningen boeken. Om twaalf uur speelde V.V.N. II tegen een schippers- elftal van Oudkarspel en behaalde een 43 overwinning. Om twee uur begon de competitie-wedstrijd van het eerste tegen Waddinxveen III, die met 51 door de Nieuwveensche ploeg werd gewonnen. V.V.N. I neemt op het oogenblik een zeer goede positie in haar afdeeling in. Ze stond vóór de zegepraal van gisteren op de eerste plaats. ZWAMMERDAM. Geboren: Willem Jan z. van C. Zaal en H. van Greuningen Anthonius Adrianus z. van C. A. Klever en J. M. van der Hulst Elisabeth Adriana d. van J. Rodenburg en M. Vlot. Getrouwd: Rein Willem van der Wolf jm. 29 j. en Geertruida Margaretha van Egmond jd. 27 j. Jan Antonie van der Wolf jm. 27 j. en Aartje van Vliet jd. 27 j. R. K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Viering Tweede Lustrum. De tweede dag werd begonnen met een Pontificale Hoogmis, opgedragen in de St. Augustinuskerk door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, met assistentie van de zeereer- waarde heeren pastoors der stad Nijme gen. De H. Mis werd bijgewoond door leden van het Curatorium der R. K. Universi teit, door vertegenwoordigers der regee ring, door provinciale en gemeentelijke autoriteiten en alle professoren der R. K. Universiteit. In de aula der R. K. Universiteit werd in de middaguren een officieele receptie gehouden, waarop vele geestelijke en burgerlijke autoriteiten uit alle deelen des lands den Senaat kwamen compli menteeren. In den namiddag had in de rijk met ta pijten en palmen versierde groote zaal der „Vereeniging" een feestelijke acade mische zitting plaats, welke werd bijge woond door H.H. D.D. Exc. de Bisschop pen van Nederland, vertegenwoordigers der Regeering en verschillende Kamer leden, Statenleden en geestelijke en bur gerlijke overheid van de stad. Na gebed en zang werd door den Rec tor Magnificus, prof. dr. L. v. d. Heyden een rede uitgesproken over de Natuur lijke normen in het positieve recht. De rechtsgeleerdheid is een wetenschap van goddelijke en menschelijke dingen, schreef Ulpianus reeds 200 jaar na Chris tus in zijn Regelen. Men pleegt bij deze woorden te denken aan de bepalingen van sacralen aard welke te allen tijde deel van het Romeinsche Recht hebben uitgemaakt. Ook bij de Romeinen was gelijk waarschijnlijk bij alle volkeren de wet oorspronkelijk niet te scheiden van den Godsdienst. Gehoorzamen aan de wet, zegt Plato, is gehoorzamen aan den wil der Goden. Berust het rech top den wil der Goden, dan komen de bevoegdheden, welke het geeft, alleen toe aan hen, die met die go den in gemeenschap staan. Zelfs de ver plichtingen welke die bevoegdheden verzekeren, zijn rechtsverplegingen alleen voor hen, die in den eeredienst zijn opge nomen. Het antieke recht is positief naar vorm en naar inhoud. Later heeft de god delijke positiviteit plaats gemaakt voor een menschelijke. De Romeinsche rechts geschiedenis getuigt voor de ontzaglijke moeite welke het heeft gekost, zich aan het verleden te ontworstelen. Eerst door eeuwenlange inspanning zijn de beste geesten er in geslaagd tot een meer be vredigende verhouding tusschen wet en natuurlijke zedelijkheid te geraken. In het Romeinsche Recht zoo primitief en formalistisch begonnen is de oude lega liteit tenslotte doorbroken door de na tuurwet. Spr. gaf vervolgens een diepgaande beschouwing over den historischen groei van het positieve recht, om te concludee- ren, dat openbare orde, goede zeden, goede trouw en billijkheid, redelijkheid, moraal en fatsoen altijd in meerder of mindere mate richtsnoer geweest zijn bij de vorming van het crimineele recht. Te rugkeer naar de natuurlijke vormen in het recht is in wezen erkenning, dat het recht meer is dan hetgeen de mensch be paalt, dat er in de natuur der dingen een hooger werkelijkheid ligt. Z. H. Exc. Mgr. J. Jansen, aartsbisschop van Utrecht sprak een waardeerend slotwoord. Een telegram van aanhankelijkheid en gehoorzaamheid werd gezonden aan Z. H. den Paus. BEGROOTING VAN ZUID HOLLAND. Gunstiger beeld dan mogelijk werd geacht. De begrooting der provincie Zuid-Hol land, die in evenwicht is met een ra ming van inkomsten en uitgaven van 8.353.289.94 op den gewonen dienst en van 9.468.200 op den buitengewonen dienst, geeft een gunstiger beeld van de financieele positie der provincie voor 1934 dan het vorig jaar mogelijk werd geacht. Hierbij mag echter niet uit het oog ver loren worden de ingevoerde verhooging van het aantal opcenten op de inkomsten en vermogensbelasting van 10 op 13. Niet temin, zoo zegt de toelichting, blijft, met het oog op het provinciaal wegenplan en het natuurlijk acres van verschillende uit gaven-groepen, waartegenover geen even redige toeneming van middelen staat, een groote mate van voorzichtigheid gebo den. Het batig saldo 1934 1.286.033.48 voor gewoon, 366.832.51 voor ongewoon) zal alleen in geval van onvermijdelijkheid worden aangesproken ten laste van het dienstjaar 1934; het zal zoo mogelijk ge heel beschikbaar moeten blijven voor vol gende diensten. Voor volgende dienstjaren zal n.l. niet meer op saldi van dergelijken omvang te rekenen zijn. Ter voorkoming van belastingverhoo- ging is het daarom geboden de gevormde saldi-reseve zoo veel mogelijk intact te laten. Het tijdstip nadert bovendien snel, dat de uitkeering uit het rijks wegenfonds niet meer toereikend zal zijn om de kosten van rente en aflossing voor de voor we genverbetering gesloten leeningen te be steden. Het acres der wegen- en rijwiel belasting begint aanmerkelijk te stagnee- ren. In overleg met de belastingadministra tie is voor het boekingstijdvak 1934'35 dezelfde opbrengst geraamd als voor 1933- '34 wordt verwacht. Ten aanzien van de salarissen is aan vankelijk een verdergaande tijdelijke kor ting overwogen, in verband met het ont werp tot wijziging der ambtenarenwet heeft men echter gemeend op dit oogen blik nog een afwachtende houding te moe ten aannemen. BEGROOTING VAN N.-HOLLAND. Ingrijpende bezuinigingsvoorstellen. Verscheenn is de ontwerp-begrooting 1934 voor de provincie Noord-Holland. Ged. Staten hebben bij het samenstellen der begrooting voorop gesteld, dat een nieuwe belastingverhooging tot eiken prijs moest worden vermeden. Voorgesteld wordt o.m.: 10 pet. korting op de subsidiën uit de provinciale kas; tijdelijk verhaal van 8 1/2 pet. pensioens bijdragen; geen vacantietoeiage, tijdelijke korting van 10 pet. op de jaarwedde van Gedeputeerden; tijdelijke korting van 15 pet. op de vacantiegelden voor verschil lende commissies. VERVROEGD PENSIOEN BIJ DE SPOORWEGEN. Voor arbeiders-remmers en trein conducteurs van 55 jaar en ouder. Naar de A.-R. „Rotterdammer" ver neemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten alle arbeiders-rem mers en verder alle treinconducteurs van 55 jaar en ouder met vervroegd ouder- doms-pensioen te ontslaan. STEUN VOOR DE KIPPENHOUDERS. Namens den minister van economische zaken ipaakt de regeeringscommissaris be kend, dat de uitkeering volgens de garan tieregeling voor de week van 16 t.m. 21 October is vastgesteld op 25 cent per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren tot een maximum-gewicht van 50 K.G. per 1000 stuks en op 40 ct. per 100 eenden eieren. AFSCHAFFING ZOMERTIJD. Memorie van Antwoord. In hun Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer betreffende hun voorstel tot afschaffing van den zomertijd zeggen de heeren van den Heuvel en Bakker oan. het volgende. Dat er steeds meer aanpassing zou zijn gekomen aan den zomertijd, is. naar hun meening, volkomen onjuist gezien. Wel is in sommige streken te dien aan zien sprake van een zeker fatalisme, omdat men zich van den zomertijd niets aantrekt; zelfs worden daar de dorpsklokken niet verzet. Men fulmineert daar niet meer te gen de wet, omdat men deze volkomen ne geert. In streken, waarin dit niet wel mogelijk is, is zeker van aanpassing geen sprake, maar blijft het verzet onverminderd voort duren, en dat is naar het oordeel van de voorstellers alleszins verklaarbaar. Ten eer ste schept de zomertijd op het platteland groote verwarring, omdat volgens den zon netijd wordt gewerkt en de dagindeeling niet verandert, zoodat men steeds heeft te worstelen met groote tweeslachtigheid op het gebied van de tijdregeling. Voorts schept de zomertijd een grooten last voor dat deel der plattelandsbevolking, dat zich aan den zomertijd moet houden. Het beteekent voor hen, dat ze in de maand Juli al reeds 's morgens in het duister hun werk moeten verrichten, terwijl dit er zelfs toe leidt, dat men een uur langer per dag moet arbeiden. Deze last moet worden ge dragen om de stedelingen een uur meer zonlicht te doen genieten, doch hoe onbil lijk is een dergelyke regeling, te meer om dat ieder eigener beweging in staat is, om het volle daglicht te genieten, door daartoe tijdig genoeg 's morgens op te staan. VERGADERING VAN AMSTERDAM- SCHE SLAGERS. Gisteravond vond te Amsterdam een vergadering plaats van slagers, uitgeschre ven door de „vereenigde Amsterdamsche Slagers", die zeer druk bezocht was, ter bespreking van de befaamde heffing op het rund- en kalfsvleesch. De voorzitter, de heer O. Vega zette uiteen, dat de bedoelde heffing niet door den slager kan worden betaald en deze derhalve op den consument zal moeten worden verhaald. Dit kan geschieden door een paijsverhooging per pond of door de prijzen met de door de regeering genomen heffing van 20 te verhoogen. Hij verdedigde het laatste daar het pu bliek dan beter weet dat het hier een heffing betreft die door de crisis is ver oorzaakt. Stemmen uit de vergadering daarentegen pleitten voor een verhooging van 20 cent per kilo waardoor de huis vrouwen niet de belasting-idee zullen be houden en tenslotte zullen vergeten dat het vleesch is opgeslagen. Naar voren ge bracht werd ook het ver^phil van invloed dat beide systemen op de nering- (volks-) en klantenzaken hebben. Voor een ver hooging met 20 werd nog aangevoerd het argument, dat het dan niet gaan zal met de in den prijs verdisconteerde ge wone accyns op het geslacht. Het publiek voelt en weet niet meer dat het deze be taalt en staat daarom ook niet achter den slager in zijn streven om afschaffing van dezen awijns. Besloten werd de prijzen van het rund- vleesch en vet te verhoogen met 20 cent per kilo en die van het kalfsvleesch met 30 cent per kilo. De voorzitter wees er nadrukkelijk op, dat in deze prijsverhoo- ging niet verdisconteerd zijn de komende omzetbelasting en de reeds sinds weken verhoogde inkoopsprijzen van rund- en kalfsvleesch, welke op een rund gemid deld nu reeds 25.en op een kalf 35.bedragen. VOOR DE TUINDERS EEN NIEUWE BOND? Er wordt in den lande actie gevoerd voor een nationalen Tuindersbond, ge naamd Nederlandsche Tuindersbond. Deze beoogt de eenig ware broeder te zijn, doch het is een baby te vergeven hij vergeet, dat hij nog drie broers heeft, namelijk: a. De Katholieke Boeren- en Tuin dersbond (nationaal georiënteerd); b. De Christelijke Boeren- en Tuin dersbond (zie ender a); c. De speelkameraad van den nieuw op te richten bond: de Neutrale bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers. De Nederlandsche Tuinbouwbond zal vanzelf een alles omvattende bond zijn, dat weten wij. Maar wij, Katholie ken, zijn nu wel al een beetje te veel be dot om te kunnen aannemen, dat het zoo is. Neutraal beteekent bij ons geen neu traal meer. De Nederlandsche Tuindersbond stelt voor, den Tuinder te redden. Inderdaad sympathiek, dat ook doen de anderen. De N. T. B. heeft absoluut actueele zelf-idealistische punten op zijn program staan. De tuinders, wier toestanden de bestaande organisaties door en door ken nen, wankelen en grijpen haar het strootje, de drenkeling! Katholieke tuinders in Leiden, Oegst- geest, Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg of waar ook, organiseert U, maar denkt aan Uw principe. Koopt vooral nu geen kat in den zak. Weet, dat voor U, de L. T. B. dé aange wezen organisatie is. DE AUTOMATEN-KWESTIE. Het Tweede Kamerlid Van Hellenberg Hubar heeft op het wetsvoorstel van den heer I. H. J. Vos c.s. tot wijziging van de Winkelsluitingswet 1930, eenige amende menten ingediend met betrekking o.a. tot het opnemen in de wet van een „bijvulvtr- bod" voor automaten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7