DINSDAG 17 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. N jd. i Leteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst. 766.0 te La Coruna. Laagste barometerst.: 744.6 te Vestmanoer. Hoogste barometerst.: 767.4 te La Caruna. Laagste barometerst.: 740.3 te Thorshavn Verwachting tot den avond van 18 Oct.: Afnemende noord westelijke tot zuid westelijke wind, aan vankelijk nog zwaar bewolkt met regen-' buien, later opkla rend en iets zachter. De depressie bij Schotland is in diepte afnemend naar de Noorsche kust getrok ken en brengt in verband met den rug van hooge drukking over de Britsche Eilanden nog zeer buiig weer in onze omgeving. Bij IJsland is echter snel een diepe nieuwe depressie verschenen, die ook Zuidwaarts haar invloed doet gelden, maar hoofdzake lijk Noord-Oostwaarts schijnt te trekken. Op de Britsche Eilanden is de temperatuur plaatselijk tot meer dan 5 graden C. on der normaal gedaald, maar zal de tempe ratuur nu weer gaan stijgen. Ook op het vaste land is de temperatuur onder nor maal en valt veel regen, terwijl in Duitsch- land ook onweer te wachten is. Scandina vië heeft betrokken weer met plaatselijke regen, in het Noorden is de temperatuur gestegen. Op IJsland waait een Zuid-Oostelijke storm, op de Noordzee waaien stormachtige Noord-Westelijke winden. Bij het Oostwaarts trekken van den rug van hooge drukking is voor onze omgeving tijdelijke opklaring, later met eenige stij- ging van temperatuur, te wachten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 11 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.35 uur tot Woensdagmorgen 5.58 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 18 October v.n 1.48 uur en nam. 2.08 uur. Kiesvereeniging. Vrijdag heeft de R. K. Kiesvereeniging een ledenverga dering gehouden, waar de candidaatste- ling aan de orde kwam. De voorz. opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en onder veel belangstelling. De notulen van de voorlaatste vergadering werden onder dank vastgesteld. Door de afgevaardigde naar de Kamer centrale werd verslag uitgebracht. De uit drukkelijke wensch van de Kamercentrale was, dat in elke afdeeling een kern zou worden opgericht. Door een der aanwezigen werd de vraag gesteld of een lid der N. S. B. ook lid kan blijven van de R. K. Staatspartij. Hierop wordt geantwoord, dat, wanneer de N. S. B. een politieke organisatie is, iemand die daarvan lid is, geen lid van de R. K. Kiesvereeniging kan blijven. Is de N. S. B. een wereld- of een levensbe schouwing, dan is deze in strijd met de katholieke wereldbeschouwing, dus ook dan behoort een lid der N. S. B. bij ons niet thuis. Hierna had de candidaatstelling plaats Voor groep C (arbeiders) waren voldoende lijsten ingeleverd. Voor groep B waren 4 lijsten (middenstand) ingekomen, welke nog moesten worden aangevuld. Candi- daat werden gesteld de heeren A. Schut ter en A. G. Hoogeveen. Voor groep A (L. T. B.) waren 3 lijsten, welke met 3 namen moesten worden aan gevuld. Door den heer Splinter wordt ge zegd, dat de 3 ingekomenen alle tuinders zijn en dat dus de overige 3 candidaten moeten behooren tot de veehouders. Geko zen werden de heeren Th. Mourits, B. Kuif en W. Lelieveld. Bij de rondvraag wenscht een der aan wezigen, dat de voorz. aan een aanwezig zijnd N. S. B.-lid de vraag zal stellen of naar zijn meeriing de N. S. B. een poli tieke organisatie is. De voorz. doet dit liever niet, omdat dit lid dan een uiteenzetting over de N. S. B. zal gaan houden. Op aandringen wordt de vraag toch ge steld en mag alleen met ja, neen, of ik weet het niet, beantwoord worden. Door het N. S. B.-lid wordt echter geen kort antwoord gegeven, doch kranten wor den te voorschijn gehaald met de bedoe ling, een heele uiteenzetting te geven, wat eenige agitatie verwekt. De vergadering wordt gesloten, zonder dat de N. S. B.-er zijn speech kan houden. 'Even voor den uitgang wilde de N. S. B.-er tegen het verbod van de concierge toch weer trachten zijn speech te houden, wat hem echter werd verhinderd. Voetbal. Zondag speelde D.S.V. I te Uithoorn een vriendschappelijken wed strijd tegen V.D.O. I, hetwelk met 10 man in het veld kwam. Spoedig moest echter één der spelers wegens een been-blessuur het veld verlaten, zoodat V.D.O. met 9 man verder speelde. Voor de rust wogen de partijen mooi tegen elkaar op. V.D.O. wist het eerst in buitenspelpositie te sco ren. Nog voor de rust wist D.S.V. gelijk te maken. Na de rust speelde V.D.O. weder met 10 man. D.S.V. was het meest in den aanval. Het succes kwam juist aan den anderen kant. Achtereenvolgens wist V. D. O. de score tot 41 op te voeren. Bij een der goals floot de scheidsrechter reeds toen de bal werd ingeschoten en nog lang niet zat, terwijl ook geen overtreding was begaan door een der partijen. Het doel punt werd echter toegekend. D.S.V. zette er nog alles op de achterstand te verklei- i, hetgeen niet mocht gelukken, zoodat het einde kwam met een 41 overwinning voor V.D.O. De scheidsrechter voldeed in het geheel niet; zijn taak werd echter zeer bemoeilijkt, daar in het geheel geen lijnen op het veld waren te bekennen. NIEUWKOOP. Tuinfeest. Op Donderdag a.s. viert onze fanfare „Eensgezind" haar 25-jarig bestaan. Zij doet dit door het organisee- ren van een tuinfeest in den tuin van het Gemeentehuis, waarvoor men bezig is een overkapte tent te plaatsen, terwijl verder op het terrein verschillende at tracties aanwezig zullen zijn. Het pro gramma ziet er verder welverzorgd en smakelijk uit. Des avonds van 66.45 uur receptie, om 6.45 uur ontvangst der ge- noodigden en om 7 uur vangt een con cert aan met uitgezochte nummers. Daar tusschen door treden op een clown, een buikspreker en een humorist en wel resp. de bekende imitateur van de radio René, Mr. Faceur en Rienus de Wilde. Het be looft een hoogst interessante avond te worden. ZEVENHOVEN. Bijz. Vrijw. Landstorm. Donderdag avond hield de Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Zevenhoven haar propaganda-avond in het Bondsgebouw. De pl. voorz., de edel- achtb. heer W. J. Bocxe, opende de bij eenkomst met een hartelijk welkom in het bijzonder tot de hooge autoriteiten en ver zocht gezamenlijk 't Wilhelmus te zingen. Hierna hield generaal majoor H. Zee man een rede, welke aandachtig werd ge volgd en met applaus werd begroet. Daar na werden nog eenige toespraken gehou den o.a. door majoor Booth, en eenige heeren. Vervolgens was 't woord aan de meisjes-tooneelclub, die dezen avond haar medewerking zou verleenen. De komische voordracht „"Weerbare Vrouwen" werd 't eerste gespeeld, wat de dames vlot afging. Onder de pauze werden de prijzen uitge reikt, die met de schietwedstrijden waren behaald. Behalve hun prijs ontvingen de heeren J. Könst, G. v. Trigt, M. Groene- weg en P. J. de Groot, een medaille. Na de pauze kregen wij nog een gymnastische oefening en „Jetje zonder Zenuwen", ko mische voordracht. Vervolgens nog enkele voordrachten en zangnummers. Intusschen was 't bijna middernacht geworden. Nog zij vermeld, dat het muzikale gedeelte be rustte bij den heerr J. Spring in 't Veld. Het slotwoord werd uitgesproken door den pl. voorz., die alle aanwezigen dankte voor hun belangstelling en medewerking, in het bijzonder de meisjes-tooneelclub en een extra woordje aan Mej. v. d. Sloot, on der wier leiding alles tot stand kwam. Spr. hoopte, dat deze avond veel succes moge afwerpen voor den B. V. L. Voetbal. Zondag speelde Z.V.V. I een wedstrijd tegen A.V. Boys I Aarlander- veen op terrein van Z.V.V. Het vooruit zicht was voor Z.V.V. niet zoo mooi, daar A.V.B. I bekend staat als een sterk elftal. Beide elftallen maakte om hun beurt een doelpunt. Maar toen het einde gefloten werd was de stand 32 voor Z.V.V. I. Daarna speelde op hetzelfde terrein Z.V.V. II tegen V.V.N. III Nieuwveen. Dit was geen zware partij: dat bleek bij den uitslag: 81 voor Z.V.V. II. Een succesdag voor Z.V.V. Geboren: Zoon van J. H. Spruijt en J. M. v. Schaik dochter van A. Has- sing en C. G. van Scheppingen. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 18 Octo ber 1933, des voormiddags 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Inge komen stukken. 2. Rapport van de com missie inzake het nazien van de gemeente rekening en de rekening van het water bedrijf, dienst 1932. 3. Voorloopige vast stelling van de gemeenterekening en de rekening van het waterbedrijf, dienst 1932. 4. Aanbieding der gemeentebegrooting en begrooting van het waterbedrijf voor het dienstjaar 19134. 5. Benoeming van een commissie tot het onderzoeken van ge noemde begrootingen. 6. Benoeming van een persoon voor de bediening van de klok in den gemeentetoren. 7. Voorstel tot on- derhandsche verhuring van de woning ne vens het Raadhuis. 8. Voorstel tot wijzi ging van de verordening op den keurings dienst van vee en vleesch. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1933, en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. ZOETERWOUDE. Gemeentebegrooting. De door B. en W. aan den Raad aange boden gemeentebegrooting voor den dienst 1934 geeft de volgende cijfers te zien: Hoofdstuk I. Werd het vorig jaar ge opend met een nadeelig saldo van den dienst 1931 van 2048.39, thans opent de begrooting met een batig slot van den dienst 1931 groot ƒ4304,81, hetgeen verge leken bij de begrooting 1933 een verlich ting van lasten beteekent van 6353. Hoofdstuk II. Onder de ontvangsten van dit hoofdstuk wordt geraamd een meer der bedrag aan uitkeering uit het Ge meentefonds van ongeveer 700.Hierbij dient opgemerkt, dat geen rekening is ge houden met de aangekondigde korting, omdat de begrooting .reeds was aangebo den toen bedoelde korting van rijkswege werd aangekondigd. Er is nog niet be kend of en zoo ja hoeveel die korting voor deze gemeente zal bedragen. De op brengst van de secretarie-leges wordt f 200 hooger geraamd dan over 1933, zulks in verband met een tot stand gekomen nieu we legesverordening, die dit jaar nog niet in werking is. Bij de uitgaven van dit hoofdstuk zien wij een voorstel van B. en W. om ook voor 1934 wederom een tijdelijke korting toe te passen van 10 pet. op de salarissen der ambtenaren, zulks in verband met de sa lariskorting voor de rijksambtenaren, als mede in verband met den goedkooperen levensstandaard. De post „jaarwedden ambtenaren ter secretarie" is voor 1934 on geveer 620 lager geraamd dan het vorig jaar; de post „rente van geldleeningen on geveer 660.terwijl de post „Aflossing van geldleeningen" ongeveer 250.hoo ger is geraamd. Hoofdstuk III. Vermeldenswaard is dat de post „Onderhoud straatverlichting" on geveer 400.hooger is geraamd dan het vorig jaar, terwijl een nieuwe uitgave post voorkomt ad ƒ200.als bijdrage aan den kapitaaldienst, in verband met den aankoop eener motorbrandspuit. De ove rige posten zijn ongeveer gelijk aan het vorig jaar. De Hoofdstukken IV en V vertoonen geen afwijkingen met het vorige jaar. Bij hoofdstuk VI treffen we een nieu wen post aan „aandeel in de kosten van onderhoud van provinciale wegen" ad ƒ2700. Deze uitgave is geraamd in ver band met het raadsbesluit, waarbij is be paald, dat de weg loopende vanaf de Lam- mebrug tot aan de grens der gemeente Stompwijk in 1934 aan de provincie in eigendom, beheer en onderhoud zal wor den overgedaan. Het totaal van dit hoofd stuk wijst in verband hiermede een meer dere uitgave van ruim 2000 aan verge leken bij het vorig jaar. Hoofdstuk VII sluit met een meerdere uitgave van ongeveer 850.in verband met meerdere aflossing van geldleeningen en grootere onderhoudsuitgaven aan ge meente-bezittingen. Bij hoofdstuk VIII zien we aanmerke lijke verschillenden met het vorig jaar alleen bij par. 7. Wegens uitkeering aan andere gemeenten voor bijzonder onder wijs, ingevolge art. 86 der L.O.-wet wordt «600.meer geraamd; aan vergoeding aan bijzondere schoolbesturen ruim 2200, terwijl verschillende andere posten een verhooging vertoonen. Bij par. 13 wordt ongveeer ƒ350.meer geraamd voor bijdragen aan andere gemeenten in de kosten van H.B.S.-bezoek, terwijl par. 14 een verhooging van ongeveer 50. aangeeft voor gymnasiumbeziek. Par. 15 geeft een raming van 1000. voor kosten Nijverheidsonderwijs even als het vorig jaar, terwijl 1932 een uitga ve heeft gevorderd van ongeveer 2400. (In laatstgenoemd jaar werden echter over 2 jaren schoolrekeningen betaald). Hoofdstuk IX geeft een meerdere uit gave wegens kosten van krankzinnigen van ƒ1325 (totaalpost ƒ7560), terwijl de daarmede correspondeerende ontvangst een meerdere bate geeft van 450.(to taalpost ƒ2520). De kosten wegens armen zorg zijn geraamd ongeveer als vorig jaar, n.l. 1820 voor ondersteuning van behoeftigen; 2000 voor werkverschaf fing; 800 onderstand huishuur en 13500 voor steun aan crisiswerkloozen. De bij drage van het Rijk in de kosten der steun regeling wordt geraamd op f 7425. De hoofdstukken X en XI geven geen aanleiding tot bespreking en zijn onge veer geraamd als het vorig jaar, met dien verstande, dat voor subsidie aan werkloo- zenkassen ƒ400.meer is geraamd. Hoofdstuk XII geeft bijna uitsluitend ontvangsten te .zien. Het voorstel van B. en W. luidt om de belastingen onveran derd te laten en evenals in 1933 te heffen 80 opcenten op de ongebouwde eigendom men (opbrengst ƒ4900); 20 opcenten op de gebouwde eigendommen opbrengst ƒ2350); 61,2 t.m. 120 opcenten op de personeele belasting (opbrengst ƒ12600); 50 opcen ten op de Vermogensbelasting (opbrengst ƒ2630) en 65 opcenten op de Gemeente fondsbelasting (opbrengst 2/3 gedeelte ƒ7333). De totale inkomsten van dit hoofdstuk worden geraamd op 67108. De overige hoofdstukken geven geen aanleiding tot vermelding, behalve dat aan onvoorziene uitgaven is geraamd ongeveer 5000 (vorig jaar 5200). De kapitaaldienst geef geen bijzondere ontvangst- of uitgaafposten. De begrooting sluit in haar geheel in ontvangsten en uitgaven in den gewonen dienst met 140198,31. In den kapitaal dienst in ontvangsten met 2846.38 en in uitgaven met 2229,15. De staat van schulden geeft een totaal aan schulden van ongeveer 258.000, waarvan ƒ80.000 ten laste van het water leidingbedrijf. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. E. H. B. O. Zaterdag 18 November 1933 zal E.H.B.O. een groote propaganda- feestavond organiseeren in café restau rant „Cronesteijn" bij het Viaduct. Het doel van dezen avond is allen het groote nut dezer vereeniging te doen zien. Door het steeds toenemend snelverkeer, ook in Leidschendam en Voorburg, is het van groot belang voor deze plaatsen een goed georganiseerde E.H.B.O. te hebben. Het bestuur vertrouwt daarom, omdat hiervoor veel geld noodig is, dat allen dit mooie werk zullen steunen door dona teur (trice) te worden en ook den propa- ganda-feestavond zullen bezoeken. Inlichtingen bij den heer J. Koole, se cretaris Tedingerstr. 72, te Leidschendam. Gemeente-ontvanger. Het kantoor van den Gemeente-ontvanger, gevestigd aan het Raadhuis te Leidschendam, is ge opend van 9.3012.30 uur, behalve Za terdag. STADSNIEUWS EERSTE BLAD PAG. 2 AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, Zomerlust 8.15 uur. Zaterdag. Uitvoering van Litteris Sacrum, Schouwburg, 8 uur. Maandag. Opvoering van „De Meid" spel van Heyermans. Schouwburg 8.15 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Oct. a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. D.V. VAN BIJZONDERE ONDERWIJZERS „ST. AUGUSTINUS". Is Qoadragesimo Anno een crisis-encycliek? In de groote zaal van den Burcht ver gaderde Zaterdagavond de Dioc. Vereeni ging van Bijz. Onderwijzers, afd. Leiden en omstreken. Een zeer groot aantal le den was aanwezig. Na opening met gebed opende de voorz., de heer H. de Boer, de bijeenkomst met een welkomstwoord, speciaal aan den geest, adviseur Prof. P. J. M. Heskes. Hierna leest de secr. de heer N. Vree burg de notulen der vorige vergadering, die onveranderd en met dank door den voorz. worden goedgekeurd. De voorz. besprak hierna de maatrege len genomen ten opzichte van de school en de salarieering van het personeel. Deze week zal nog overleg met de Kamerfractie worden gepleegd. Ook aan de werkgele genheid voor jonge krachten zal door de organisatie aandacht worden besteed. Spr. verwelkomt hierna vooral de nieuwe le den die tot de organisatie zijn toegetreden. Volgen eenige mededeelingen van in ternen aard. De heer Neefjes spreekt hierna een pro pagandistisch woord, de aanwezigen aan sporend toe te treden tot de vereeniging voor vereenvoudigde spelling. Hierna is het woord aan Prof. P. J. M. Heskes, die zou spreken over: „Is Quadragesimo Anno een crisis-encycliek?" Anders geformuleerd kan deze vraag luiden: Helpt de encycliek Quadragesimo anno ons uit de crisis? Spr. zegt, dat de hoofdgedachte van de encycliek gemakkelijk te vatten is. Wat de crisis betreft, wil spr. verwijzen naar wat onder, tusschen en achter de crisis verborgen is, hij wil speuren naar de his torische wording der crisis en vragen wat Quadragesimo anno daarmede te maken heeft. Wij moeten dan eerst weten, hoe de cri sis ontstaan is, om zoodoende een duidelijk inzicht in de crisis te krijgen. Reeds Marx gaf een crisistheorie, steu nend op de bepaalde wijze waarop gepro duceerd wordt. Die crisissen zullen vol gens Marx blijven en erger worden, tenzij de productiviteit zal gaan geschieden op socialistische wijze. Deze conclusie is vol gens spr. natuurlijk niet juist. De Paus schakelt dan ook reeds in 't be gin het Socialisme uit als middel om ver andering in den toestand te brengen. Wel ligt het in de productiewijze, dat had Marx wel goed. De Middeleeuwer was theocentrisch, en uitvoerig zet spr. de le vensopvatting der M. E. uiteen. Een levensbeschouwing met God in het middelpunt. Het leven van onze da gen is juist andersom en het begrip leven wordt in alle phasen en uitingen door spr. uiteen gezet. Want onbewust, instinctma tig toonen wij, al levend, onze opvattin gen over het leven, vormen wij onze le vensbeschouwing. De nieuwe aan de M. E. tegengestelde levensbeschouwing heeft zich als de domi- neerende opgeworpen. De levensbeschou wing van kleinere groepen krijgen daar door het aanzien van iets sectarisch. Het gaat er om dat de overheerschende levensbeschouwing gedragen wordt door de individualistische levensbeschouwing. De levensbeschouwingvan nu ziet den mensch geheel onafhankelijk van God met alle consequenties daarvan. Er is dan geen natuurlijke noch bovennatuurlijke band tusschen God en den mensch. Het is een dwaling te meenen, dat dit individualisme tot het verleden behoort. Spr. gaat over tot de details der indivi dualistische levensbeschouwing, waarvoor hij verschillende liberaal-sociale, gebreken aanhaalt, tegenover de eisch van Q. A., dat de individu iets van zich zelf moet geven ten bate der gemeenschap. Q. A. stelt zich ten doel den weg te wij zen dien de menschen volgen zullen om uit de ellende te geraken. Maar niet uit deze crisis alleen, dan zou het een lapmiddel zijn. Deze encyclieken zijn documenten voor eeuwig. De encyclieken beginnen toch met een uiteenzetting der menschelijke natuur. Dat een Rerum Novarum alleen de positie der arbeiders behandelt is geen depreciatie, omdat daarmee alle andere vraagstukken samenhangen. De Q. A. is aan de quaestie van oplos sing der crisis niet geheel vreemd. Er wor de gestreefd naar 'n cultuur in een zedelijke hernieuwing, zegt Q. A. Spr. zet dit aan de hand van de encycliek uiteen. De geest van R. N. en Q. A. moet daarvoor in ons gaan leven. Ook in de eerste tijden ston den de Apostelen tegenover een wereld, die heidensch was. Consequent doorvoeren van Katholieke principes bevordert de nieuwe kerstening der volken. Na de heldere uiteenzetting van Prof. Heskes had nog een korte gedachtewisse ling plaats over het al of niet mogelijk zijn van coöperaties in den organischen staat, en over de vraag, waar de ideeën van quadragesimo anno beter tot uiting komen, in een parlementairen staat of in een staat geregeerd volgens andere be ginselen. Wanneer 't fascisme niet langer meer, zou zijn een vorm, waarin 't individu zich moet verliezen in de massa, dan is 't ook niet voor katholieken onaanvaardbaar. Ten slotte, als een ieder bij zichzelf begint de ideeën van quadragesimo anno op zich toe te passen, als de menschen ka tholiek zijn, maar dan consequent katho liek, dan zal 't geen verschil maken, hoe de regeeringsvorm is. De voorz. dankte den spreker en sprak zijn groote voldoening uit over het feit, dat de eerw. spreker erin geslaagd was,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2