De ontsteltenis van den Duitschen stap zakt. No. 7638 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Hoofdcommissie van de Ontwapenings-Conferentie verdaagd tot 26 October. 25ste Jaargang DINSDAG 17 OCTOBER 1933 2)e Gcid&elie 0ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE TOESTAND KAN ZICH ONTWIKKELEN IN TWEE RICHTINGEN De vuistslag van Hitier op de conferentietafel te Genève heeft de wereld doen opschrikken. Duitschland keert de Ontwapeningsconferentie den rug toe; dat beteekende op het eerste gezicht opzeg ging van het Vredesver drag van Versailles, her bewapening van Duitsch land en het opnieuw beginnen van de noodlottige bewapeningswedloop tusschen de volkeren. Dat beteekende het einde van de Ontwapeningsconferentie,, waaraan men wel niet veel waarde hecht te, maar welke men van den anderen kant toch ook weer niet gaarne op deze abrupte wijze getorpedeerd zag. Bovendien werd Duitschlands uittre den uit den Volkenbond gevoeld als een slag voor den Bond, die toch al niet al te sterk op zijn nog jeugdige beenen staat. In de eerste schrik vroeg men zich" af, waar dit naar toe moest gaan. Zouden het Pact van Vier en het Pact van Locarno op zij geschoven worden? Toen kwam de redevoering van Hitier en deze sprak naast krachtige woorden ook woorden, die een duidelijken vredes wil tot uiting brachten en al spoedig maakte de ontsteltenis over de linies plaats voor een rustiger beoordeeling van den toestand. Het besef begon door te dringen dat nog niet alles verloren was. Duitschland kan zijn lidmaatschap van den Bond opzeggen, maar blijft toch ge bonden aan den opzegtermijn van 2 jaar en in twee jaar kan er nog heel wat gebeu ren. En wat de ontwapening betreft ziet men juist in het Pact van Vier een goede brug om de onderhandelingen met Duitsch land weer te hervatten. Natuurlijk sprak het vanzelf, dat in de gegeven omstandigheden een beraadsla ging van de hoofdcommissies der Ontwa peningsconferentie welke gisteren te Genève zou beginnen geen zin zou heb ben. De commissie heeft dan ook in haar vergadering van gisteren besloten, zich te verdagen tot Donderdag 26 October. Dat is op zich dus niets alarmeerends in de gegeven omstandigheden, omdat daar door tijd wordt gewonnen tot het aan- knoopen van nieuwe onderhandelingen en tot het overzichtelijker maken van den toestand. Het eenige, wat men op het oogenblik van den toestand zeggen kan, is, dat men er niets van zeggen kan! Reeds meermalen heeft Duitschland te kennen gegeven, dat het tot deze stap zou overgaan, indien de eisch tot rechtsgelijk heid welker billijkheid weinigen zul len kunnen ontkennen niet zou worden ingewilligd, maar men had niet verwacht, dat Duitschland nu zijn bedreiging zou uitvoeren. Nu dat wel gebeurd is, kan de toestand zich naar twee kanten ontwikke len. Ofwel de mogendheden worden uit angst voor een zich opnieuw bewapenend Duitschland toeschietelijker en dan komt Hitler's vuistslag de ontwapening ten goe de. Ofwel de mogendheden geven niet toe, zetten de Ontwapeningsconferentie voort zonder Duitschland en dan komt er niets van terecht. Afwachten, in welke richting de toe stand zich nu ontwikkelt, is thans de bood schap. HENDERSON'S ANTWOORD AAN VON NEURATH. Voordat de hoofdcommissie van de Ont wapeningsconferentie gisteren overging tot vergadering werd eerst het door den voorzitter Henderson opgestelde antwoord aan Duitschland goedgekeurd. Dit luidt als volgt: „Ik heb de hoofdcommissie het telegram van uwe excellentie van 14 October mee gedeeld, dat het besluit der Duitsche re geering aankondigt, elke deelneming aan de werkzaamheid der conferentie voor de vermindering en beperking der bewape ningen te staken, en de redenen voor dat besluit aangeeft. De Duitsche regeering heeft dezen maatregel juist op het oogenblik getroffen waarop het bureau besloten had, aan de hoofdcommissie een nauwkeurig program voor te leggen. Dit program, dat binnen een bepaalde tijdsruimte zou doorgevoerd worden, ver zekerde, overeenkomstig de door de con ferentie onder deelneming van Duitsch land genomen besluiten, trapsgewijze de verwezenlijking van de vermindering der iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiii EEN UITEENZETTING VAN DEN DV11SCHEN MINISTER VAN BÜ1TENLANDSCHE ZAKEN bewapeningen op een wijze, die te verge lijken valt met die van het ontwerpcon- ventie, waarmede de hoofdcommissie zich bezig houdt. Dit program verzekerde ook met pas sende maatregelen de rechtsgelijkheid, welke de rijksregeering steeds, aan het hoofd van haar eischen heeft gesteld. Onder deze omstandigheden betreur ik het, dat uwe regeering deze - gewichtige beslissing getroffen heeft om redenen, die ik niet steekhoudend kan achten." HENDERSON WIL DE CONFERENTIE DOEN DOORGAAN. Bemiddelingspogingen van Italië. Ofschoon de voorzitter Henderson in de vergadering van gisteren duidelijk als zijn overtuiging uitsprak, dat het werk der conferentie behoort te worden voortgezet en dat thans, ook zonder de medewerking van Duitschland, toch een werkelijke ont wapeningsconventie zal moeten worden ge redigeerd, zooals ook de groote kampioen voor de ontwapening, lord Cecil in een openbare propaganda-bijeenkohmst met sterke overtuiging heeft bepleit, heeft de commissie gisteren geenerlei besluit in deze richting genomen, ofschoon het dui delijk bleek, dat Henderson's plan bij vele delegaties groote instemming heeft. -De algemeène commissie heeft zich ech ter nog op geenerlei wijzen vastgelegd en het is evengoed mogelijk, dat zij de vol gende week bij de hervatting harer werk zaamheden op 26 October besluiten zal, zich voor onbepaalden tijd te verdagen, in de hoop, dat het door het bemiddelend op treden van Italië dan gemakkelijker zal worden, de Duitschers weder binnen de ontwapeningsconferentie en den Volken bond terug te brengen. De Italianen hebben alle hoop hiervoor op het vier mogendhedenpact gevestigd. Het ongeluk is echter, dat Duitschland door het besluit om ook uit den volkenbond uit te treden het daardoor den Franschen gemakkelijk maakt, bezwaren tegen een toepassing van 't vier mogendhedenver- drag op te werpen, daar dit verdrag voor al beoogt een samenwerking tusschen de Europeesche mogendheden met een vas ten zetel in den volkenbondsraad te ver gemakkelijken. De Italianen schijnen daarom thans alle moeite te doen, om de Duitsche regeering te bewegen, het bij een uittreden uit de ontwapeningsconferentie te laten en den volkenbond zelf niet te verlaten. MINISTER VON NEURATH VERKLAART DUITSCHLANDS HOUDING. REDE VOOR DE BUITENLANDSCHE PERS. De rijksminister van buitenlandsche za ken, baron von Neurath, heeft gisteren, naar het W. B. meldt, de buitenlandsche pers ingelicht over de redenen en bedoe lingen der Zaterdag door de rijksregeering genomen beslissingen. Hij ging daarbij uit van het slot der jongste radiorede van den rijkskanselier, waarin deze er op wijst, dat geen vrede de bestendiging van den oorlog kan zijn en dat Duitschlands achteruitzetting wordt ge voeld als een bestendiging eener discrimi natie, die ondraaglijk is. Daarmee is, al dus spr., de vraag, waarom alles draait, duidelijk gesteld: wil men de verdeeling der wereld in overwinnaars en verslagenen bestendigen, of eindelijk het beginsel er kennen, dat alle staten ge lijkgerechtigde leden van de volkengemeenschap zijn. Dit is beslissend voor elke internationale samenwer king. Zaterdag is te Genève dui delijk gebleken, dat men het Duitsche volk in een zijner voornaamste bestaansvoor waarden, die van zijn natio nale veiligheid, de rechtsge lijkheid ontzegt. Daarmee hebben de mo gendheden den grondslag vernietigd, waarop alleen een eerlijk en vruchtbaar samenwerken der volken denkbaar is. Duitschland heeft den eisch der gelijkge rechtigdheid gesteld sinds den dag, waarop zijn toetreding tot den Volkenbond voor de eerste maal ter sprake kwam. De minister herinnerde vervolgens aan de in de volgende jaren door Duitsche ver tegenwoordigers te Genève gehouden rede voeringen, waarin Duitschland steeds op de inwilliging van die eisch heeft aange drongen en op de Duitsche waarschuwin gen, dat het lot van den Volkenbond beze geld zou zijn, wanneer zijn taak, om de al- gemeene ontwapening uit te voeren en daarmee Duitschlands rechtgelijkheid te herstellen, zou mislukken. Niemand kon meer twijfelen aan Duitsch lands ernst, toen het zich in den zomer van dit jaar wegens de toen reeds blijkende weigering der gelijkgerechtigdheid van de ontwapeningsconferentie terugtrok. Toen wij na de^e '">esprekingen weer in de diplomatieke onderhandelingen betrok ken werden, moesten wij met teleurstelling en bevreemding constateeren, dat de tot dusver bestaande grondslag der onderhan delingen niet meer bestond. Het bleek, dat het Engelsohe plan door de opstellers zelf niet meer werd aanvaard en dat men het grondig wilde wijzigen. Op dit besluit om den met zooveel moeite ge legden grondslag voor een bevredigend ontwapeningsaccoord eenzijdig ten nadeele van Duitschland weder op zij te schuiven en daarmee over de overeenkomst van De cember heen te stappen, bestond voor ons maar één antwoord: uittreding uit de con ferentie. De staatslieden en diplomaten echter, die bij de onderhandelingen betrokken waren, zijn door onzen stap in geen enkel opzicht verrast. Wij hebben gedurende de jongste besprekingen te Genève met groote dui delijkheid gewezen op de consequenties, die wen moesten trekken, als men ons op de voorgenomen wijze de rechtsgelijkheid zou onthouden. Met voldoening constateer ik, dat het bij deze laatste onderhandelingen niet heeft ontbroken aan ernstige pogingen van de vertegenwoordigers der Ver. Staten en van Italië o mte bemiddelen, maar deze stuit ten af op het streven van andere mogend heden om een eenheidsfront tot stand te brengen. Evenals onze aanspraken op rechtsge lijkheid reeds vroeger tot voorwendsel wer den genomen om ons als verstoorder der ontwapeningsonderhandelingen in discre- diet te brengen, wordt dit ook thans weer beproefd. Daartegenover moet ik met na druk wijzen op het doel der ontwapenings conferentie en de beteekenis der ontwape ning. Gedurende de onderhandelingen der af- geloopen week hebben wij er naar ge streefd bij de tegenpartij hiervoor begrip te wekken, maar wij zijn daarin niet ge- Thans beweert men, dat wij door nieu we, onredelijke en de vroegere verre te boven gaande eischen een overeenstemming onmogelijk hebben gemaakt. Deze bewering is volkomen in strijd met de feiten. Wij hielden vast aan het Engelsche plan en een duur der conferentie van vijf jaar, verwierpen het denkbeeld van een proef tijd en stonden er op, dat de verwezenlij king onzer rechtsgelijkheid niet in de toe komst, maar reeds spoedig zou beginnen. Wij waren bereid, met de reorganisatie der rijks weer tot een leger met korten dienstplicht terstond te beginnen. Welke bewapening dit leger moest hebben zou echter pas kunnen worden voorgesteld, wanneer bekend zou zijn, welke concrete ontwapeningsmaatregelen ten aanzien van het oorlogsmateriaal de zwaarbewapende staten zouden nemen. Wij wezen geen ver bod van wapenen als te ingrijpend van de hand, indien het voor alle staten op dezelf de wijze zou worden toegepast. Wij waren zelfs bereid af te zien van het toestaan van wapens, tot welker vernietiging binnen een bepaalden termijn de zwaarbewapende sta ten zich verplichtten en welker gebruik in ternationaal werd verboden. De minister ging daarop voort: Ik moet thans met beslistheid constateeren, dat niet onze eischen, maar de houding der tegen partijen het is geweest die een voorzetting der onderhandelingen onmogelijk heeft ge maakt. De Engelsche minister van buitenland sche zaken heeft in een verklaring van Za terdag met goedkeuring van Frankrijk en de Vereen. Staten voor het plan van Mac- Donald een nieuw plan in de plaats gesteld, volgens hetwelk de ontwapening der zwaarbewapende staten vier jaar zal wor den uitgesteld, maar ook voor de latere periode nog geenszins bindend zal worden overeengekomen, daar zij van het slagen van het controlestelsel afhankelijenk wordt gemaakt. Practisch beperkt de controle zich echter tot Duitschland, daar dit alleen in de eerstvolgende jaren aan ingrijpende bewapeningsbeperkingen zou worden on derworpen. De andere mogendheden zou den het dus te allen tijde in handen heb ben, zich op het niet-functioneeren der controle of beweerde Duitsche schendingen van het verdrag te beroepen, om hun ver plichting tot materieele ontwapening te ontduiken. Daar komt nog bij, dat in den tijd na de vier jaren ook de mate van de eventueel voorgenomen materieele ontwapening in weerwil van onze voortgezette pogingen om tot een oplossing te komen niet defini tief is vastgesteld. De ook ingevolge het nieuwe plan ter stond beginnende reorganisatie der rijks- weer in een militie met korten diensttijd is geen concessie aa£ Duitschland, maar van Duitschland aan de andere mogend heden. De vervanging der voortreffelijk opge leide 1Ö0.000 man der rijksweer door hut dubbele aantal manschappen met korten diensttijd is, zooals Voor de hand ligt, nog; een verdere verzwakking van onze tegen woordige nominale sterkte, temeer daar zelfs de ons thans te Versailles toegestane wapens slechts voor de dan in dienst zijnde 200.000 man, maar niet voor de naar huis te zenden manschappen zou worden toe gestaan. Duitschland zou dus 200.000 geweren van lieden met korte opleiding tegenover de 8.000.000 geweren der Franschhen hebben, schier een hoon, wanneer deze tweede ont wapening van Duitschland wordt gemoti veerd met de leuze van Duitschlands niet- bewapening. Heeft men het werkelijk mogelijk geacht, dat de Duitsche regeering zich zou kunnen vereenigen met de gedachte van een proef tijd, die reeds op zichzelf onuitvoerbaar is de ontwapening van Duitschhland wordt gemotiveerd met de leuze van Duitschlands niet-bewapening. Het is schier een hoon, wanneer deze twee- en een beleediging vormt, welker motivee ring ik eveneens slechts als een beleediging en belastering der Duitsche regeering en als een volkomen ongemotiveerde ver dachtmaking van haar politieke bedoelin gen kan kenschetsen. Want wat voert men ter motiveering van dit onmogelijke plan aan? De beweerde bedreiging van den Euro- peeschen vrede door het nieuwe Duitsch land. Met stelligheid protesteerde Von Neu rath tegen alle pogingen om het ontbreken van den eigen wil om te ontwapenen met beschuldigingen tegen Duitschland te be mantelen, wees nogmaals op het streven van Duitschland om aan de werkelijke ont wapening mede te werken en betoogde, dat Duitschland pas na de teleurstellende ver klaring van sir John Simon zijn thans niet langer uit te stellen besluit had medege deeld. Ten slotte verklaarde de minister, dat de conferentie thans maar moet bepalen, of zij wat kan presteeren. Duitschland is ontwapend en niemand kan het verschil in bewapening met de an dere landen in stand houden. Duitschland, zoo besloot Von Neurath zijn rede, zal natuurlijk te allen tijde ern stige ontwapeningsvoorstellen in overwe ging nemen en ook verder bereid blijven op den grondslag der rechtsgelijkheid om trent zijn toekomstig bewapeningsstelsel tot overeenstemming te komen. NAAR BEAURAING. Wij maken onze lezers nog eens attent op onze tweede reis naar Beauraing, die bij voldoende deelname a.s. Zondagmor gen zal aanvangen. De inschrijving voor deze reis kan nog geschieden tot en met Donderdag a.s. aan ons bureau. Bij latere inschrijving kan geen garantie voor deelname worden ge geven. Deelnemers gelieven vooral te zorgen voor een nationaliteitsbewijs. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Ontwapeningsconferentie een week uitgesteld. Von Neurath zet Duitschlands houding nader uiteen. De wereld wacht af. (lste blad). Het Rijksdagbrandproces raakt op den achtergrond. (2de blad). Verscherping van het conflict tusschen Tsjecho-Slowakije en den H. Stoel. (2de blad). Verwarde toestand in Siam. (2de blad). BINNENLAND. De begrootingen van de provincies Zuid-Holland en Noord-Holland. (2de blad). Frauduleuze invoer van rogge van België naar Nederland. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Naar verluidt zouden volgend jaar bijna alle Zuidelijke eerste klassers van den K. N. V. B. in katholiek verband uitkomen. (2de blad). UIT DE RIJNSTREEK NOORDEN. Een vergadering van de R. K. Kiesvcr- eeniging en een Fascist. Het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging had een ledenvergadering uitgeschreven. Inge volge het reglement moest het bestuur in zijn geheel aftreden, voor de groslijst waren niet voldoende candidaten voor gedragen, dies moest een vergadering worden gehouden. Nadat de gewone for maliteiten gebeurd waren, benoemde de voorzitter, de heer Th. Mourits, een stem bureau met het oog op de te houden stem ming en wees hiervoor aan de heeren P. de Jong en C. Plomp. Laatste maakt naam wegens zijn propaganda voor het fascisme, waarom één der aanwezigen bezwaar maakte tegen deze aanwijzing. Daar werd een fatsoenlijk boompje over opgezet met het resultaat, dat een ander werd aange wezen. Het fascistenbloed werkte bij den heer P. echter zoodanig, dat hij na de vergadering niet kon nalaten aan de aan wezigen de heerlijkheden van het systeem uit te leggen en te verkondigen, 't Begon al gauw echter te gisten en weldra ging één der toehoorders onzen fascist te lijf. De omstanders ontzetten het tweetal, doch de fascistman bemerkte wel aan dè stem ming, dat hij daar niet veilig was, waar om hij dan ook maar rap het hazenpad koos. Politie. Rijksveldwachter van S. zag Zondag een jongeman alhier zich onledig houden met de hengelsport. Echter had hij noch een akte, cn noch een vergun ning van den rechthebbende op het vischwater, met het gevolg aanzegging van een verbaal en inbeslagname van het vischtuig. Een kameraad, zekere P. v. d. Z., was dit te machtig en uitte zïch even later hierover op schreeuwerige toon in het volle publiek, het was n.l. het moment dat de R. K. Kerk zou aangaan. Later ont moette v. d. Z. den Rijksveldwachter en sprak hem nog een op hoogen toon er over aan. Dit was getroffen, want van S. kon hem en passant een verbaal aan zeggen wegens overtreding der politie verordening, doch het mooist was wel, dat hij hem tevens kon verbaliseeren we gens het hebben op zijn rijwiel van een rijwielplaatje dienstjaar 1932/1933 en niet 1933/1934. Auto-ongeval. .Maandag passeerde een vrachtauto van den benzine- en pe- troleumhandelaar A. P. van Wensveen te Zegwaart den Achterweg, waarbij de auto, wegens gebrek aan de stuurinrichting in een naastgelegen sloot terecht kwam. Niet dan met zeer veel moeite kon de bescha digde auto weder op het droge gebracht worden door de kraanwagen van Gebr. de Rooij.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1