procent GRATIS telen Oralis, erbij ontvangt .„f»»»" °E5- M. BRINKS - TURFMARKT II - TEL. 2336 VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Tot en met Woensdag 18 Oct. KUNT U OP ALLE MEUBEL-INKOOPEN Deze korting ontvangt U in den vorm van een bon die U onmiddellijk tegen ieder artikel naar Uw keuze en in iedere atdeeling gratie kunt inwisselen Dit befeekeni b.v.dat U bij aankoop van een Slaapkamer Uw Dekens van eeikHuiskamer Uw Tafelkleed van een Salon Uw Gordijnen Haarlemmerstraat j§5 ïncaui— -Bovendien worden uiterlijk tot en met Woensdag 18 October iiwaansluiting op de gekochte meubelen Uw Gordijnen gratis gemaakt en geplaatst, Uw Linoleum, Looper ot vast Tapijt gratis gelegd ff II Goederen voor latere levering worden gratis in bewaring genomen Levering tranco huis Uitsluitend contante betaling p" wem4 t.sh KOOPT BIJ WAALS, HET IS UW VOORDEEL BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. N _d. I leteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 770.3 te La Coruna. Laagste barometerst.: 737.2 te Vardö. Verwachting tot den avond van 14 Oct.: Matige tot krachtig Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. De depressie in het Noord-Oosten trok snel weg en wordt gevolgd door een sterk stijgen van de barometer. Hoewel de stij ging van den luchtdruk in onze omgeving en in Frankrijk nog niet beëindigd is zal dit toch spoedig het geval zijn en zal de luchtdruk wederom gaan dalen bij de na dering van een nieuwe uitgebreide depres sie in het Westen. Deze nieuwe depressie doet haar invloed reeds gelden op Ierland en IJsland; de schepen op den Oceaan ten Westen van de Gol van Biscaje en Portu gal melden zeer hooge temperaturen. Ten gevolge van het afnemen van het lucht- drukverval naar het Noord-Oosten kwamen de stormen in het Oostzeegebied tot beda ren. Een kleine depressie in de Golf van Genua geeft aanleiding tot stormachtige winden langs de Rivièra (Mistral). In de Alpen en langs de Pyreneeën vielen zware regens, evenzoo in Lapland en in het ge- heele Noord-Oosten van het waarnemings gebied. In onze omgeving zal de wind spoedig weer naar Zuidwest krimpen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 15.gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Vrijdagnamiddag 5.42 uur tot Zaterdagmorgen 5.52 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 14 Oct. voorm. 10.58 uur en nam 11.38 uur. REGEERING EN MIDDENSTAND. VERGADERING VAN DEN MIDDEN- STANDSRAAD, BIJGEWOOND DOOR MINISTER VERSCHUUR. J.l. Woensdag hield de Middenstands- raad onder presidium van nlr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen zijn 155ste verga dering, welke een bijzonder karakter droeg doordat zij grootendeels werd bijgewoond door mr. T. J. Verschuur, minister van Economische Zaken. Met instemming van den Raad gewaag de de voorzitter met erkentelijkheid van hetgeen reeds eer door dezen bewindsman jn het belang van den middenstand tot stand was gebracht. Spr. wees in dit ver band op de werkzaamheid van den mid- denstandsdienst ten departemente, alsook op de oprichting van het Economisch In stituut voor den Middenstand. Vervolgens kwamen ingevolge het ver zoek van den minister, die den wensch kenbaar had gemaakt, inzake de desiderata op het gebied van den middenstand mon deling met den Raad van gedachten te wisselen, verschillende actueele vraag stukken aan de orde. Met betrekking tot de wettelijke rege ling van het afbetalingsstelsel kon worden geconstateerd, dat de regee ring bereids in deze richting diligent is; hetzelfde geldt van het vraagstuk der crediethulp voor door de crisis ge troffen middenstandsbedrijven, waarover inmiddels door den Raad schriftelijk ad vies is uitgebracht. Voor beiden onderwer pen is een wetsontwerp in voorbereiding. Inzake de winkelsluiting-swet deelde de minister mede, dat een wijzi- gingsontwerp kan worden tegemoet gezien, hierop neerkomende, dat van een prin- cipieele wijziging geen sprake is, doch wel uitsluitend voor den duur der crisis, voor zoover de noodzakelijkheid daarvan blijkt, voor bepaalde branches in beperk te mate op Zondag meer verkoopgelegen heid zal worden gegeven. Voorts zal ook met de belangen der Joodsche winkeliers rekening worden gehouden. Nu blijkens mededeeling van den voor zitter de landelijke organisaties van den middenstand inzake den verkoop door middel van automaten over eenige punten welke voor wettelijke regeling in aanmerking komen, tot algeheele over eenstemming zijn gekomen, zegde de mi- nisr toe een dergelijke regeling te zullen bevorderen Het denkbeeld eener wettelijke rege ling van het cadeaustelsel heeft voor zoover daarvoor een inderdaad be vredigende oplossing kan worden gevon den aanvankelijk de sympathie van den Minister, die intusschen het advies van den Nijverheidsraad wenscht af te wach ten. Overigens kwam nog ter sprake de wen- schelijkheid eener wettelijke regeling in zake uitverkoopen, waaromtrent het Economisch Instituut voor den Midden stand het noodige feitenmateriaal bijeen zal brengen. De Minister verklaarde zich bereid, ook aan dit punt zijn volle aan dacht te wijden. Van de wenschen van belanghebbenden inzake een verbod van verkoop van 4 1 U I r* ll V 1 1n 4 A M LAMAIJAA J n tabaksfabrikaten beneden bande- rolleprijs en beperkingen van 't aantal ta baksvergunningen bleek de Minister op de hoogte te zijn; overleg over deze punten met den Minister van Financiën is reeds begonnen. De Middenstandsraad besloot overigens daarover alsnog schriftelijk van advies te dienen. Ten slotte werd uit het midden van den Raad gewezen op de bezwaren, welke het bakker ij bedr ij f in sommige grens gemeenten van den invoer van brood uit België ondervindt, terwijl tevens de wenschelijkheid ter sprake kwam om tot de mogelijkheid eener snelle gerech te 1 ij k e inning van kleine vorde ringen te geraken. Uit dit communiqué blijkt, dat er door de regeering aan de oplossing van belang rijke middenstands vraagstukken met spoed wordt gewerkt! Dit zal in breede kringen met waardee ring worden vernomen, dien welgemeenden arbeid ook inderdaad Wij vertrouwen nu, dat de resultaten van binnen zeer korten tijd realiteit zullen zijn geworden. 't Bevreemdt ons echter wel, dat in bo venstaande communiqué weinig of geen weerklank wordt gehoord van het jongste R.-K. Middenstandscongres te Breda, dat den strijd wilde aangebonden zien tgen de overmacht van het groot-kapitaal. Dat be vreemdt en stelt te leur. BINNENLAND DE HOOGE HUREN Wanverhouding tusschen verminderde inkomens en huurprijzen der woningen EEN OPLOSSING WORDT GEZOCHT Woensdagmiddag heeft een commissie uit het Hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Huurdersbond een onderhoud gehad met den Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken. De voorzitter, de heer J. G. B. L. de Jong, leidde het onderhoud in door een uitvoerige uiteenzetting te geven van de wanverhou ding tusschen de huurprijzen en de sterk verminderde inkomens. De secretaris, de heer L. La Crois, beT lichtte den toestand van de plaatselijke af- deelingen en memoreerde als een voor beeld de wantoestanden te Beilen. Uitdrukkelijk werd gewezen op de nood zakelijkheid van een dringende en bevre- digedne oplossing van het huurvraagstuk. De huren dienen tot eiken prijs in even redigheid gebracht te worden met de zoo sterk verminderde inkomens. Beschikbaarstelling van bouwkapitaal te gen lage rente, verlaging van alle lasten, erfpachtcanon, vermindering van hypo theekrente en radicale afschrijving op alle te duur geworden huizen door de eigenaars werd de eenige mogelijke gezonde oplossing geacht. Om tot een directe oplossing te komen, werd het weder invoeren van huurcommis- siewetten thans uitdrukkelijk noodzakelijk genoemd. De Secretaris-Generaal betoogde met klem dat de regeering volkomen overtuigd is van de urgentie van het huurvraagstuk en niet zal nalaten om zoo spoedig mo gelijk tot een bevredigende oplossing te ko men. KON. STOOMWEVERIJ TE NIJVERDAL WEER OP VOLLE KRACHT De Directie van de Koninklijke Stoom weverij te Nijverdal, wier kantoren geves tigd zijn te Almelo, heeft aan net gemeen tebestuur van Hellendoorn doen weten, dat het personeel, hetwelk thans om de andere week werkt, weer elhe week zal kunnen werken, tot ten minste 1 April 1934 toe. De directie deelt daarbij mede, dat de fabriek met verlies zal moeten werken, on danks de toeneming van orders en vraagt als contrapprestatie van de gemeente en tot steun aan de industrie afschaffing der za kelijke bedrijfsbelasting. Onder deze voor waarden kan zij de bovengenoemde aanbie ding garandeeren. Gistermiddag heeft de gemeenteraad over dit voorstel vergaderd en bedoelde belasting afgeschaft. De tijding, dat het be drijf der K.S.W., dat ondanks de malaise nog met 500 man heeft gewerkt, weer op volle kracht zal arbeiden, is in de gemeen te met grooten blijdschap ontvangen. HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET STEENHOUWERSBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den bond van steenhouwerspatroons heeft, naar „Het Volk" bericht, aan de gecontracteerde werk nemersorganisaties bericht, dat het bereid is een collectief contract af te sluiten op den grondslag van een verlaging van 4 cent voor de uurloonen, met dien verstande, dat in de plaatsen, waar de oude loonen op 62 cent per uur zijn gesteld, 3 cent verlaging zal worden toegepast. De ziekteregeling willen zij geheel op den grondslag van de wet toe passen. De overeenkomst zal worden aangegaan voor den tijd van één jaar en 4J^ maand en dus eindigen op 1 Maart 1935, met dien verstande evenwel, dat in September 1934 nader overwogen zal worden of het be staande loon kan worden gehandhaafd. Wanneer daarvoor-voor 1 October 1934 geen overeenstemming .is verkregen zal de over eenkomst op dien datum eindigen. De besturen der betrokken werknemers bonden zullen zich in den loop dezer week over dit aanbod beraden. DE CRISIS ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat voor de week van 15 tot en met 21 Oct. de prijs van het Crisisbotermerk op 0.90 per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op I.per K.G. is vastgesteld. STADSNIEUWS R. K. KIESVEREENIGING. Op de vergadering van de R. K. Kiesver- eeniging, gisteravond in Den Burcht gehou den, onder presidium van mr. Bolsius, werd verslag uitgebracht van de laatste verga dering der R. K. Kamer-Centrale Leiden. De heer H. Lombert gaf een gecommenta- riëerd overzicht van het verhandelde op die vergadering. Gememoreerd werd o. m., dat het lid der Leidsche afdeeling, de heer Heemskerk gekozen is in het bestuur der Kamer-Centrale maar niet herkozen als afgev. naar den Partijraad. De voorzitter mr. Bolsius sloot zich aan bij den dank, die de voorzitter der Kamer- Centrale aan den heer Heemskerk had ge bracht voor de wijze, waarop hij zijn taak als afgevaardigde voor den Partijraad had opgevat. Daar de heer Heemskerk lid is gewor den van bestuur Kamer-Centrale en bestuur Staten-Centrale (door vacature-Boekraad), zal op de volgende vergadering een andere afgevaardgde naar beide Centrales moe ten worden gekozen. De heer B. van Noort deelde mede, dat de kascommissie de bescheiden van den pen ningmeester in volmaakte orde had aangetroffen. De penningmeester werd ge dechargeerd. De' voorzitter bracht ter kennis van de leden, dat het bestuur den heer Lombert had bereid gevonden, om op te treden als leider van de op te richten „kern" in de R. K. Kiesvereeniging. Naar aanleiding van de „kernen" werden nog eenige opmerkin gen gemaakt en vragen gesteld. Hierna hield de heer Th. Wilmer een in leiding naar aanleiding van den te Amers foort gehouden Kaderdag der R. K. Staats partij. Hij gaf een kort overzicht van het behandelde, van de redevoeringen van de heeren prof. mr. v. d. Heijden, prof. mr. Aalberse, Piet Kasteel, mr. Houben en mr. Goseling. In het bijzonder bracht hij naar voren de strekking van de rede van prof. v. d. Heijden. Hij stelde den machtsstaat van de nationaal-socialisten tegenover den rechtstaat, dien wij, Katholieken, wen schen en moéten wenschen krachtens onze beginselen; en verduidelijkte deze theore tische uiteenzetting met voorbeelden uit de practijk. Met nadruk vestigde de inleider ook de aandacht op de uitgesproken overtuiging van den voorzitter zélf van het bestuur der R. K. Staatspartij, mr. Goseling, dat er, in dezen tijd vooral, daden moeten worden gesteld door de partij-organisatie en door de vertrouwensmannen der partij. Op de inleiding is 5dank zij den ve len deelnemers een leerzaam debat ge volgd, in aangename toon. Een debat, dat ruim anderhalf uur in beslag heeft ge nomen. De discussie liep voornamelijk over het nationaal-socialisme en over de van de R. K. Staatspartij verwachte daden. 't Was niet onze bedoeling een verslag te maken van het debat. Op een vraag aan het einde van den avond gesteld: hoe het dan toch komt, dat zoovelen, vooral jonge ren, naar het nationaal-socialisme overhel len, antwoordde de inleider, dat twee oor zaken daarvoor kunnen worden aangewe zen.. Eerstens, de ontevredenheid, die ook zou bestaan onder de voortreffelijkste regeering, daar de wereld-crisis talloozen in stoffelijken en geestelijken nood heeft gestort. En ontevredenheid redeneert vaak niet, maar werpt zich op iets nieuws, iets anders, omdat men zoo meent men dan vaak ten onrechte er toch niet slech ter van kan worden. Vervolgens, de onwetendheid van velen. Men kent het na tionaal-socialisme niet in zijn wezen en beoordeelt het naar bijkomstigheden. Als men het nationaal-socialisme zou kennen zooals het is, aldus de inleider, zou men er voor terugschrikken. Gewezen werd door een der debaters naar Duitschland, waar, zoo zeide hij, de toe stand voor de katholieke Kerk niet zoo slecht is onder het nationaal-socialisme, waarop de inleider kon antwoorden, dat hier te land* in ieder geval de toestand voor de Kerk veel beter is en dat wij, als Ka tholieken, bij invoering van het na tionaal-socialisme er beslist zeker niet be ter van zouden worden! Inzake klachten over een te weinig-doen voor den middenstand en voor de groote gezinnen, erkende de inleider de gegrond heid. Wij hebben slechts een greep gedaan uit het debat, dat de voorzitter om bij half twaalf sloot met dank aan inleider en de baters. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). LEIDEN. Mr. Dr. H. VOS. Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Zooals reeds gemeld, hoopt op 17 Octo ber a.s. de bekende rechtsgeleerde mr. dr. H. Vos alhier zijn 75sten verjaardag te herdenken. .Gisteren heeft de aanbieding van het huldeboek, dat dezer dagen over de ge schriften van mr. Vos verscheen, aan den heer Vos plaats gehad. Bij deze aanbieding waren tegenwoordig de Voorzitter der Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, mr. P. Droogleever Fortuyn, mr. A. Jon ker, Directeur, N. Arkema, adjunct-direc teur, M. L. van Putten, hofdambtenaar van genoemde Vereeniging en de heeren J. B. Samsom en W. Samsom. Mede was hierbij aanwezig de heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Burgemeester dezer ge meente. De heer Droogleever Fortuyn heeft bij deze aanbieding zeer waardeerende woor den gesproken tot den heer Vos. Hij wees er daarbij op, dat deze huldiging een bij zondere bekoring had, omdat de heer Vos iemand is, wiens karakter meebrengt, dat hij zich gaarne op den achtergrond houdt. Het boek, dat spreker den heer Vos aan biedt, legt een waardig getuigenis af van de groote beteekenis van den heer Vos voor de ontwikkeling van het publieke recht. Het was voor spreker voorts een groote voldoening er mededeeling van te kunnen doen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken hem verzocht had den heer Vos in kennis te stellen met zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Spreker wenschte den heer Vos van harte geluk met deze hooge onder scheiding. De heer Vos gaf daarop uiting aan zijn Goud, Zilver, Horlogerie Verlotyngs-, Zegel- en Fantasieringen AGENDA LEIDEN. Maandag. .Opvoering .van. „Leontientje" door het R'damsche Hofstadtoo- neel, Schouwburg, 8.15 uur. Zaterdag. Ledenvergadering R. K. Bijz. Onderwijzers, afd. Leiden en Om streken, „Den Burcht", 6.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telf. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. gevoelens van bijzondere dankbaarhed voor de hem gebrachte hulde en voor de hem verleende Koninklijke onderscheiding. OPENBARE PROEFLES IN ESPERANTO Andreo Cseh opent een 12-weekschen cursus. Evenals het vorige jaar heeft de eerw. heer Andreo Cseh uit Roemenië gister avond in den foyer der Stadszaal een openbare proefles in Esperanto gegeven ter inleiding van een cursus van 12 weken. Ook thans'weer was de zaal nagenoeg ge heel bezet met belangstellenden, die allen door den heer J. F. de Ren Jr. werden wel kom geheeten. In het bijzonder begroette spr. hier mevr. van der HoevenFockema Andreae en de heeren prof. dr. C. C. Berg en dr. J. C. Schalkwijk als leden van het comi té van aanbeveling en de tolk, mevrouw Isbrücker. De heer de Ren wees verder op de groo te vlucht, welke het Esperanto na den oor log en vooral na de komst van den heer Cseh over de geheele wereld heeft geno men en zette de groote voordeelen van deze taal kortelijks uiteen. Dit laatste werd daarop uitvoeriger gedaan door den eerw. heer Cseh, die allereerst hulde bracht aan het bestuur der Leidsche Espe rantisten voor het gedemonstreerde door zettingsvermogen en den moed om twee jaar achtereen een cursus te organiseeren. De groote belangstelling op deze proefles achtte hij een gelukwensch waard. Met klem wekte spr. allen op om een einde te maken aan de internationale doofstomheid en de internationale samen werking, waarnaar wordt gestreefd op wetenschappelijk, handels- en toeristisch gebied ook toe te passen op linguïstisch terrein. Spr. noemde het onbegrijpelijk, dat niet eerder naar een oplossing van dit pro bleem is gestreefd en er nog altijd een taalchaos bestaat. Komende tot zijn eigenlijke proefles, bewees de eerw. heer Cseh in luttele mi nuten hoe gemakkelijk het Esperanto te leeren is. Het duurde werkelijk maar héél kort of de zaal vormde één Esperantistisch spreekkoor en aan het einde van den avond waren de grondbeginselen gelegd. Wij wenschen den heer de Ren en de zijnen toe, dat velen zich gedrongen zul len gevoelen daarop voort te bouwen en zich zullen aanmelden voor dezen cursus, welke iederen Dinsdagavond gegeven wordt. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Gisteravond te kwart over tienen is een auto, bestuurd door H. v. E. uit Oegst- geest, op den Lage Morschweg in een- sloot gereden en daar over den kop gesla gen. De chauffeur en drie andere inzitten den konden zich door het inslaan van de ruiten uit de wagen werken. De chauffeur werd daarbij licht verwond en werd door den E.H.D. verbonden. De overige inzitten den kwamen met den schrik vrij. Als oorzaak van het ongeval gaf de chauffeur op, dat de stuur inrichting plotse ling defect was geraakt. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen geneeskunde, de hee ren: A. J. C. Haex, Maastricht, J. E. H. Rutten, Venray, A. C. H. de Nooyer, Brig- damme, J. J. Schermer, Den Haag( M. Mauve, Scheveningen, H. Neeb, Den Haag, H. M. Hueting, Katwijk aan den R ij n, K. L. Bakema, Leiden, M. O. v. d. Zijl, Den Haag, P. Ruitinga, Den Haag, G. W. v. d. Vorm, Rotterdam, J. W. Broek- huyzen, Den Haag, en mej. A. M. C. Kuy- per, Leiden; candidaats-examen Rechten A. den Broeder, Rotterdam; Candidaats-examen Theologie, cum lau- de, H. J. Kater, Leiden. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde op proef schrift getiteld: „Onvolwaardig voedsel en krop", de heer H. H. Maas, geboren te Giessendam.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2