VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 LETTEREN EN KUNST DR. JULES PERSIJN. t Tragische dood van den letterkundige. Te Broechem bij Antwerpen is in den ouderdom van 55 jaar op tragische wijze om het leven gekomen de ook in Nederland wel bekende professor, dr. Jules Persijn. Dr. Persijn, die hoogleeraar in de letter kunde was aan de hoogeschool van Gent, was al sedert langen tijd niet meer in func tie, omdat hij in hoogen graad lijdende was aan neurasthenie. De laatste weken was zijn toestand verergerd, dat indien deze zou voortgeduurd hebben, men hem in een krankzinnigengesticht zou hebben moeten onderbrengen. Dinsdag had hij blootshoofds en op pan toffels zijn huis te Broechem verlaten. Nie mand vond daar iets bijzonders in, omdat hij wel zoo wel meer in de omgeving ging wandelen. Doch toen hij 's avonds en ook de volgende dagen niet thuis was gekomen, vreesde men, dat hem een ongeluk was overkomen of dat hij zich in een vlaag van krankzinnigheid om het leven zou hebben gebracht. Onmiddellijk werd daarom naar hem gezocht. Gisteravond werd door een van zijn zo nen zijn lijk in een naast zijn huis gelegen regenput ontdekt. Onmiddelijk werd het parket verwittigd dat een onderzoek heeft ingesteld. Dr. Persijn, die een groote kenner was van de Europeesche letterkunde, was lid van de koninklijke Vlaamsche academie. Tijdens den oorlog heeft hij met zijn gezin in Nederland gewoond in de omgeving van Baarn, waar hij o.m. aan zijn standaard werk over dr. Schaepman heeft gewerkt. Zooals bekend is dit werk nog steeds niet voltooid. „Msb." UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Een Adres aan den Raad. Door de café- en restauranthouders ter plaatse zal een verzoek tot den Raad worden gericht, om de Personeele Belasting vanaf 1 Jan. a.s. te regelen voor hun lokaliteiten zooals deze geldt voor logementen en winkels. In de toelichting wordt gewezen op de Wets wijziging, die aan de Gemeentebesturen de gevraagde bevoegdheid geeft. Komt de des betreffende verordening tot stand, dan be- teekent dit voor de betrokkenen een be langrijk voordeel. De in 1932 reeds ingestel de enquette, loopende over 48 onderne mingen van dien dien aard heeft duidelijk aangetoond, dat het Café- en Restaurant bedrijf in een noodtoestand verkeerd en geen zwaardere offers van de exploitan ten kunnen worden gevraagd. In de bloem bollenstreek is de toestand ook voor deze zakenmenschen deplorabel en van harte hopen we, dat het adres een willig oor bij den Raad mag vinden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Een noodlottige dag, een noodlottig uur kunnen we wel zeggen, was het Woensdag 1.1. voor de tuinders. Het ging toch al slecht den laatsten tijd en tot overmaat van rampen gaf de storm van Woensdagmorgen de laatste stoot. Een ge weldige stofregen vervulde de lucht, zoo erg, als niemand zich nog meer herinne ren kon dat zulks voorviel. Dat duurde „slechts" een uur doch het was lang ge noeg om alle te veld staande bloemkool van kleur te doen veranderen. Alles was bestoven, alles was zwart en hierdoor bijna waardeloos geworden. Een klein gedeelte zal nog voor consumptie geschikt zijn doch heeft de waarde van eerste kwaliteit ver loren. Het overige zal misschien voor de zouterijen worden gekocht, doch dan weet men bij voorbaat reeds, dat de opbrengst niet veel beteekent. Hopelijk zal de besto ven massa over eenige dagen zijn wegge hakt en wordt de kwaliteit dan weer goed. De uitkomsten der nateelt zijn voor de tuinders tot heden nog bedroevend. Uien zijn moeilijk te verkoopen en de prijs is niet loonend en met peen gaat het ook be neden verwachting slecht. De aardappelen verkoop in den kleinhandel loopt ook niet vlot. Begrijpelijk. Door de telers zelf wor den volop ongecontroleerde aardappelen verkocht en rechtsstreeks aan den consu ment. Op het platte land gaat zulks gemak kelijk. In de steden levert zulks grooter moeilijkheden op. En de consument eet hierdoor goedkoopere aardappelen, terwijl de tuinder netto meer overhoudt dan wan neer hij de beruchte regelingen nakomt. Intusschen wordt de algemeene toestand steeds hopeloozer en is volgens vooraan staanden op tuinbouwgebied nog een mid del aanwezig, n.l. de teeltregeling, waar om door de organisaties reeds aan de re geering is gevraagd en die, zonder twijfel, voor 1934 getroffen zal worden. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het verloop van den han del was deze week zeer slecht. Voor kroten, die thans in massa voorradig zijn, wordt van 0.90 tot 1.50 per 100 K.G. betaald. Waschpeen gaat voor 1.75 tot 2.60 per 100 K.G. Bospeen brengt van 2.10 tot 4.30 per 100 bos op. Uien gaan slecht. Er wordt van 1.40 tot 1.90 per 100 K.G. betaald. Roode en gele kool kunnen niet meer dan 2.60 tot 4.10 halen. Bloemkool komt thans in massa. Ze gaat voor lage prijzen, 1ste soort voor 1.90 tot 3.70, 2de kwaliteit voor 0.90 tot 1.70. Derde soort kan geen koopers krijgen, ook niet voor zouter ij. 'Burgerwacht. Naar we vernemen heeft de heer C. Haasnoot, commandant der Burgerwacht, wegens vele werkzaamhe den, als zoodanig ontslag genomen. LEIDSCHENDAM Feestavond Meisjespatronaat. Woens dag j.l. had in het Patronaatsgebouw de jaarlijksche uitvoering plaats van het Meisjespatronaat „St. Theresia" alhier. Om pl.m. 8 uur opende de zeereerw. heer pastoor Kammers den feestavond met een kort woord, waarbij hij vooral de ouders dank bracht voor hun opkomt. In 't dagelijksche leven, aldus Zijneerw., speelt de man steeds tooneel, doch hedenavond zijn de rollen omgedraaid en zal de vrouw toonen, dat ook zij voortreffelijk tooneel spelen kan en zullen de meisjes allen zeer zeker een genoeglijken avond bezorgen. Wij krijgen dan de opvoering van „De ontevreden waschvrouw", komisch zang spel in 5 bedrijven door Zuster Ma. Teresa, muziek van L. A. Dobbelsteen, een stuk, dat bij de aanwezigen zeer in den smaak viel en veel bijval oogstte. De rollen wer den alle zeer goed gespeeld en vooral de hoofdrol van Kee de waschvrouw werd op eminente wijze gespeeld. De speelsters hadden dan ook telkens een verdiend ap plaus te accepteeren. Voor de pauze werden door de gymnas tiekclub „Sportlust" eenige keurige vrije oefeningen en een boerendans uitgevoerd, welke getuigden van een goede leiding. De diverse oefeningn en den boerendans wer den op voortreffelijke wijze uitgevoerd en oogstten eveneens een dankbaar en ver diend applaus. Burg. Keijzer voerde hierna het woord en drukte zijn spijt uit, dat hij wegens dienstbezigheden niet eerder aanwezig kon zijn. Met verwondering, aldus de burge meester, heb ik de verrichtingen op het tooneel gadegeslagen en heb moeten con- stateeren, dat ik nog niet wist, dat er in Leidschendam zulke knappe en keurige waschmeisjes waren. Menige moeder zal gedacht hebben, wat heb ik een flinke dochter en menige jonge man zal de ver zuchting geslaakt hebben: had ik maar zoo'n flinke vrouw. Van deze gelegenheid maak ik nu gaarne gebruik namens het Wit-Gele Kruis een beroep te doen op deze flinke meisjes om mede te willen helpen bij dc Fancy-Fair, welke door het Wit- Gele Kruis in Januari 1934 zal worden ge houden. Er zijn er onder de meisjes zeker, die gedurende de wintermaanden gaarne een of ander handwerk willen maken enz. en deze dan gratis afstaan aan het Wit- Gele Kruis, of zich verdienstelijk willen maken door geld of andere cadeaux in te zamelen. Het Wit-Gele Kruis is zeer zeker noodzakelijk in Leidschendam en daarom doet hij een beroep op allen om hun me dewerking te geven voor deze Fancy-Fair. De pastoor deelt mede, dat men een ge trouwe reproductie heeft doen maken van Kee de waschvrouw en dat deze onder de pauze zal worden verloot, waarvoor loot jes te koop zullen worden aangeboden. Aan mevrouw Mulder, onder wiens be kwame leiding een en ander geleerd is, werden bloemen aangeboden. Na de pauze wordt door de meisjes nog opgevoerd:1 „Een reuze idee van mevr. Spijker", kluchtspel in 2 bedrijven, dat eveneens veel bijval had en dat de lach spieren danig in beweging bracht. Het stuk werd werkelijk keurig gespeeld en vooral Trien, de dienstbode, speelde haar rol voortreffelijk. Ook hier mochten de meisjes telkens een luid en verdiend ap plaus in ontvangst nemen. Gedurende de pauze en tusschen de ver schillende bedrijven in, werden keurige nummers pianomuziek ten gehoore ge bracht, welke een aangename afwisseling brachten. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het geheel af was en het een schitterende en gezellige avond was, waarvoor zeer zeker het bestuur en in het bijzonder mevr. Mul der een woord van dank en lof toekomt, en waarop zij werkelijk met genoegen en trots kunnen terugzien. De reproductie van Kee de Waschvrouw (een groote, mooie Pop), viel op lot no. 67. Vermeld zij nog, dat gisteravond een en ander nogmaals is herhaald. NOORDWIJK Mond- en klauwzeer. Het mond- en kauwzeer, dat langen tijd niet meer in deze gemeente was voorgekomen, .heeft zich reeds eenig weken algemeen verbreid, zoo dat het vee van een groot aantal landbou wers aan die ziekte lijdende is. Stille strand. Ingekomen is een adres aan den Raad van een beduidend aantal badgasten, die de gewoonte hebben met de toestemming van de politie .een tent te hebben op het stille strand, om adhaesie te betuigen aan een verzoek van den heer H. Meeuwenoord om een gelegenheid te mo gen stichten voor het bewaren en opber gen van tenten op het stille strand. Ontspanning werkloozen. Door het bestuur van de afd. Noordwjjk van den R.K. Volksbond is een verzoek aan het gemeentebestuur gericht om, evenals het vorige jaar een gemeenteijke subsidie te verkrijgen in de kosten van het verstrek ken van ontspanning aan de werkloozen. OUDE-WETERING. Opening terrein „Majella". Zondag 15 October a.s. zal voor Oudewetering een eenigszins feestelijk karakter dragen. Im mers zal dan het clubveld van de pas op gerichte R. K. Voetbalvereeniging „Majel la" feestelijk worden geopend. De vereeni- ging is met man en macht in de weer om dezen dag zoo goed mogelijk te doen sla gen. De zeereerw. heer Pastoor zal het ter rein officieel openen en inzegenen. De club is er na heel veel moeite in geslaagd twee bekende vereenigingen te Vinden, die bereid waren om de openings-match te komen spelen en wel D.O.S. uit Roelof- arendsveen en The Unity uit Amsterdam. De plechtigheid zal verhoogd en opgevroo- lijkt worden door een muziekvereeniging. Wanneer het weer meewerkt kan het dus in Oudewetering een drukke dag worden. VOORHOUT. Kleinvee-veiling. Donderdagavond hield de Kleinveevereeniging haar twee wekelijksche veiling on café Boerhaave van den heer Angevaren. De aanvoer was hedenavond vrij groot te noemen o.a. was aangevoerd: 40 konij nen, verschillende duiven, kippen, hanen en andere artikelen. De konijnen liepen van 0.25 tot 1.70, kippen en hanen 0.40 tot 0.86, terwijl de duiven 0.16 tot 0.25 per stuk op brachten. Deze keer was de belangstelling zeer groot; zelfs vanuit Zoeterwoude, Voor schoten en andere omliggende gemeenten waren koopers op deze veiling tegenwoor dig, hetgeen als een goed propagandamid del kan worden aangemerkt. Belangstellenden worden herinnert aan de te houden tentoonstelling voor Voor hout en omgeving op 30 November tot 4 December, terwijl tot 15 November de in schrijving voor de tentoonstelling open staat bij den secretaris. WARMOND. Radio-centrale. De Warmondsche Ra dio-centrale, die zich in de buitengewone sympathie van de ingezetenen mag ver heugen, laat niets na om de aangeslotenen zooveel mogelijk van alles wat de radio biedt, te kunnen doen genieten. Zij gebruikt voor het uitzenden de meest moderne toe stellen, terwijl zij elke gelegenheid aan grijpt, die de selectie der uitzending ten goede kan komen. Thans is zij overgegaan tot exploitatie van een buitenlandsch sta tion, zoodat behalve de twee Hollandsche stations ook afgestemd kan worden op een buitenlansch station. Deze aanvulling zal door de aangeslotenen zeer zeker op hoo gen prijs worden gesteld. Raadslid. Bij het gemeentebestuur is bericht binnengekomen dat de heer G. On derwater, die in plaats van den heer J. L. M. Bakker is benoemd tot lid van den Raad, zijn benoeming heeft aangenomen, zoodat hiermede de Raad weer voltallig is. Smederij. Door den heer A. Hekker is aan Burgemeester en Wethouders ver gunning verzocht tot het oprichten van een smederij in de Rotteveelsdam alhier. WASSENAAR. Gevestigd: B. H. Lemkes, N.H., uit Dordrecht, Backershaegenlaan 32. M. Hollnsteiner, R.K., Oostenr. d.b., uit Oos- tenr., Victorialaan 4. Wed. M. G. Jansen geb. C. Meijer, R.K., uit Den Haag, Ridder laan 1. A. Th. Wessels, R.K., Dtsch d.b., uit Lathen, Deijlerweg 121. J. M. van den Broek, R.K., d.b., uit Den Haag, Eiken laan 1. J. Klüh, R.K., Dtsch d.b., uit Dortmund, Santhorstlaan 31. M. W. Wulf, Ev. L., Dtsch d.b., uit Hildesheim, v. Z. v. N. straat 46. H. Nehring, Ev. L., Dtsch d.b., uit Seelze, Mecklenburglaan 1. T. Finkelstein, O. Isr., uit Keulen, Per- sijnlaan 17. E. Bonfig, R.K., Dtsche d.b., uit D'land, Acacialaan 16. D. Haasnoot, N.H., d.b., uit Katwijk, Kerkstraat 69. H. Starl, R.K., Vreemd d.b., uit Rotter dam, O. Wassen, weg 8. L. de Paoli, Ev. L., Dtsch d.b., uit Den Haag, O. Wassen, weg 8. E. E. M. Koepp, Ev. L., Dtsche d.b., uit Den Haag, Buurtweg 159. A. B. Homey, R.K., Dtsche d.b., uit Essen, Pr. v. Wiedlaan 26. H. v. d. Lagemaat, N.H., db., uit Mijdrecht, Gr. Hoefijzerlaan 31. A. M. R. Joustra, N.H., d.b., uit Den Haag, Narcislaan 21. B. F. Wilbrink, R.K., uit Arnhem, Zijdeweg 38. J. H. Ludwich, N.H., uit Renkum, Wassen. Slag lb. M. C. Lancel, R.K., uit Leiden, Tuinpad 37. E. H. v. d. Akker en vr., Gen. Majoor, b.d., uit Harderwijk, Poortlaan 17. F. G. Ha zenberg, G.K., uit IJsselmonde, Gr. Hoef ijzerlaan 2. A. J. Vrijhof, G.K., d.b. uit IJsselmonde, Gr. Hoefijzerlaan 2. A. J. Haak geb. Drabbe, uit Rotterdam, Wind- lustweg 13. M. de Vries en vr., Isr., Dir. N.V., uit Den Haag, v. Z. v. N. str. 65. F. Tamminga en gez., G.K., Dir. Drukkerij, uit Rijswijk, v. Z. v. N. str. 185. C. Ver kerk geb. Verhagen, N.H., uit Alphen aan den Rijn, Kerkhout lOf. H. M. Ziegler, Ev. L., Dtsche, uit Duitschland, Oranje laan 5. W. van Walsum, N.H., tuinder, uit Rotterdam, Papeweg 24. C. O. van Santen, R.K., veehouder, uit Stompwijk, Rijksstraatweg 500. Vertrokken: M. G. Brandenburg, naar Oirschot, Eindhovenscheweg F 137. A. J. Mesman, naar Westerhoven. G. Heidinga, naar Heemstede, Rijnstraat 72. M. Bodde, naar Amsterdam, Dah. Wil- lickplein 13. F. R. Muhs, naar Den Haag, van Breugelstraat 183. E. Hoogervorst, naar Leiden, Hendrikstraat 1. M. Dolle, naar Den Haag, Raamweg 42a. C. E. Rek, naar Haarlem, Ostadestraat 12. M. M. de Langen geb. Laman, naar Leiden, Merelstraat 30. P. H. Heij delaar, naar Den Haag, Gev. Deijnootweg 63. H. Woywod, naar Den Haag, Parkweg 13. E. Weber, naar Den Haag, N. Park laan 18. E. A. van Waalwijk van Doorn, naar Rotterdam, le Schansstraat 41. F. Gutmansbauer, naar Den Haag, N. Park- laan 5. J. M. van Elten, naar Katwijk, le Kanaalstraat 2. W. M. ten Oever, naar Sassenheim, Hoofdstraat 82. J. Vletter, naar Den Haag, Leuvenschestr. 108. H. R. van Zoelen, naar Boskoop, Reijerskoop 285. D. Kooi, naar Den Haag, Bloemfonteinstraat 74. J. A. J. Scheffers, naar Schiedam, L. Haven 124. W. J. Adriaansen, naar Den Haag, L. v. Poot 218. N. de Haas, naar Den Haag, Nic. Tulpstraat 81. H. Kohn, naar Den Haag, Waalsdorperweg 104. A. Kurza, naar Den Haag, Waalsdorperweg 104. A. van Brink, naar Groningen, Heerestraat 91a. Th. van Essen, naar Den Haag, Jacoba- straat 2a. H. Th. F. Lahr en gez., naar Den Haag. Parkflat Marlot No. 25. T. N. A. v. d. Wolf, naar Dordrecht, Mart. Steijn- straat 57. M. C. I. Verduin, naar Den Haag, Roelof straat 11. M. Rabeling, naar Den Haag, Roelofstraat 11. B. de Boer en gez., naar Den Haag, Stevinstraat 211. S. van der Wal, naar Dordrecht, Messestraat 26. NOOTDORP Jachtgeweer in beslag genomen. Zon dagmiddag is door de gemeente-politie van M. V., welke liep te jagen, een jachtge weer in beslag genomen. Tegen genoem den persoon is proces-verbaal opgemaakt. Wat een zegen. Maandagavond is dooi de gemeente-politie een persoon, die zich in de onmiddellijke nabijheid van visch- water ophield met een vischzegen, achter volgd en is het den veldwachter gelukt de zegen, die door den achtervolger achter 'n hek was verborgen, te vinden. Gids Nootdorp. In samenwerking met het gemeentebestuur is door het Nationaal Uitgevers- en Reclame-Bureau te Vlaar- dmgen een gids van de gemeenten Berkel en Rodenrijs, Pijnacker en Nootdorp uit gegeven. Meer in het bijzonder wordt hier de aandacht gevestigd op het gedeelte be treffende deze gemeente in dit aardig werkje, waarin ook tal van foto's zijn op genomen. In de bespreking over Nootdorp wordt naar voren gebracht, evenals in het voorwoord van burgemeester Schölvinck, dat voor Nootdorp een goede toekomst is weggelegd door de gunstige ligging dezer gemeente, die doorsneden wordt door of in de onmiddellijke nabijheid ligt van de belangrijke verkeerswegen, die de grootste gemeenten van ons land verbinden. De hoop mag worden uitgesproken, dat dit werkje volkomen aan het doel meer dere bekendheid aan de gemeente te ge ven zal beantwoorden. Voor 'belang stellenden zij medegedeeld dat van deze gids nog enkele exemplaren ter beschik king zijn op de secretarie. De dader ontdekt. Door de gemeente politie is de dader van de onlangs plaats gehad hebbende diefstal van een dynamo van een fiets, staande bij de R.K. kerk aan den Veenweg, ontdekt. Bouwvergunning. Onlangs is door B. en W. aan A. Verbakei, wonende te Pijn acker, vergunning verleend tot het bou wen van een groot warenhuis aan den Oudeweg alhier; ter bewerking van den grond zijn reeds sedert eenigen tijd en kele werkloozen dezer gemeente door bo- vengenoemden persoon in dienst genomen. VOORSCHOTEN. Collecte. De gehouden collecte voor het plaatselijk Crisis-comité heeft opgebracht de som van 451.80 >4. WOUBRUGGE Brand. Ten huize van den heer de W. brak een schoorsteenbrand uit. Geholpen door omwonenden kon het brandje met eenige emmers water worden gebluscht. Middenstandsvereeniging. De Mid- denstandsvereeniging „Ons Belang" kwam in ledenvergadering bijeen in hotel Swa- ma. Na behandeling van de huishoudelij ke zaken hield mr. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, een referaat over het ontstaan en werking de zer Kamer. Zulks vond zijn aanleiding in het feit, dat vele middenstanders, wier in komen beneden de 2000 per jaar is ge daald, meenden niet meer de aanslag der Kamer te moeten betalen en uit dien hoof de ook niet meer behoefden ingeschreven te zijn. Na de zeer duidelijke uiteenzet ting van mr. Knibbe kwamen velen op hun genomen besluit terug, overtuigd zijn de, dat de Kamer van Koophandel te Lei den hun belangen ten volle voorstaat. Geboren: Theodorus Johannes z. van J. Bax en J. M. Opdam Leonardus Jo hannes Christianus z. van H. Th. Elstgeest en J. W. van Egmond Gerarda Apolo- nia Maria Anna d. van C. J. Hoogenboom en H. J. Peperkamp. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP De Hanze. Dinsdag werd door den R.K. Middenstandsbond alhier een feest - propaganda-avond gehouden, in het café van de wed. Th. v. d. Bosch. Nadat door den voorzitter de feestavond met den chr. groet en een woord van wel kom was geopend, verkreeg de heer Pons- sioen, afd.-voorz. van Alphen a. d. Rijn, het woord, die de aanwezigen wist te boeien en in duidelijke woorden alle voor deden en noodzakelijkheden van den bond wist aan te toonen. Spr. mocht dan ook het genoegen hebben, dat na zijn rede alle aan wezige niet-leden zich opgaven als lid Hierna trad op Haarlem's Klein Cabaret, bestaande uit zes personen. Dit cabaret wist de aanwezigen den benarden tijd te doen vergeten en een gulle lach te ontlok ken. Ook de zeereerw. heer pastoor Blom, die eenigen tijd den feestavond bijwoonde, sprak een hartelijk woord voor den Nieuw- koopschen middenstand. De vreugde werd verhoogd door het verloten van een taart en het verkoopen van een kaas. Na de uit voering bleven velen nog een poosje bij een. ZOETERWOUDE.. Crisiscomité. De gehouden vlaggetjes verkoop ten bate van het Crisis-comité heeft in deze gemeente 102.99 opge bracht. Aan de jonge dames, die zich be langloos beschikbaar hebben gesteld, en waaraan het te danken is, dat de collecte zoo uitmuntend is geslaagd, komt zeer ze ker een woord van hartelijke dank toe. De postbestellingen. .Het gemeente bestuur alhier heeft zich gewend tot den directeur der Posterijen te Leiden ten einde te verkrijgen, dat de 2e postbestel ling in deze gemeente wordt uitgebreid tot de Geerbrug. Thans heeft die 2e be stelling slechts plaats tot aan de Pastorie in de Zuidbuurt. ZWAMMERDAM G e v e st i g d: uit Reeuwijk, J. M. van der Vlugt, Tempel 76, uit Oudenbosch; C. van de Poll, F. van de Poll en G. H. van de Poll, Overtocht 53 Bodegraven: G. Bergsma en gezin, Oud-Bodegraafsche weg 85 Haarlem: W. T. Willems, Overtocht 46 Bodegraven: A. A., echtgen. van H. Hoogendoorn, Utrechtscheweg 38b uit Velsen: A. Vockel, Overtocht 38b uit Haarlem: A. G. M. Stam en M. G. H. Stam Overtocht 46 Heemstede: M. J. J. B. Dijkzeul, Overtocht 46 Dortmund: (Dl.) H. Klaski, Overtocht 46 Alphen a. d. Rijn: F. van Dolder, Spoelwijk 88 Reeu wijk: G. R. Bogaards:, echtgen. van Fl. van Dolder, Spoelwijk 88 Bodegraven: H. H. van der Star en gezin, Oud-Bodegraaf sche weg 93. Vertrokken: naar Boskoop: M. Kraan en gezin naar Borne: G. L. F. Piket naar Bodegraven: J. M. Voordouw naar Bodegraven: H. Langelaar naar Wanne-Eickel (Dl.) T. Ontijd naar Haar lem: W. M. J. Nelissen naar Hillegom: M. E. van de Poll naar 's Gravenhage: W. M. E. Beijer naar Schipluiden: M. v. Marrewijk naar Nijmegen: J. A. Rij- nierse naar Bennebroek: F. M. van Ma- ris en F. R. van Maris KERKNIEUWS 173 Varkens-centrale, Zuivel-centrale, Aard appelen-centrale, Bloembollen-centrale, Rundvee-centraleZou 'n mensch er niet zeeziek van worden? En nu zou een of ander van u misschien denken: Wat heeft een priester, een pater daar nu mee te maken? En tochIn zoo'n Missiehuis waar men door eigen teelt, eigen vee, enz. zoo veel mogelijk de groote kosten tracht te drukken om zooveel mogelijk zichzelf te helpen, heeft men met al die nieuwigheden te maken. Ik ben er al een keer of vijf voor naar Den Haag geweest, om maar niet te spreken van Haarlem en Alkmaar en Lisse. Ja, toen ik gedurende lange jaren op de studiebanken zat en er later weer gedu rende vele jaren voor stond,, eerst om zelf priester te worden en later om andere voor het Priesterschap te helpen klaar maken, had ik nooit kunnen denken, dat ik zoo veel schreden op het economisch pad zou moeten afleggen. Terwijl ik meende, dat Afrikaansche vlakten en Borneo'sche oerwouden mij wenkten, dat een geestelijke werkkring onder de zwartjes of bruintjes of geeltjes mij wachtte, had ik moeilijk kunnen voor zien, dat ik in plaats van een wekelijk sche preek voor mijn parochianen te schrijven wekelijks een beroep op de le zers van verschillende bladen zou moeten doen. Hoe had ik kunnen voorzien, dat ik in plaats van een catechismusboek e.d. naarstig de bladen van L. T. B., Boeren bond, Bloembollenteelt en zelfs onderhand een slagersblad zou bestudeeren, dat ik, in plaats van een wandelingetje door een bananenplantage, zou gaan kijken hoe het met het mond- en klauwzeer der koeien gesteld is of de veearts zou moeten opbel len om een paard te onderozeken. Hoe had ik er een voorgevoel van kun nen hebben, dat ik in plaats van urenlang Biecht te hooren (wat des priesters is) zou moeten onderhandelen over de aankoop van kruiwagens, smalspoor of ordertjes plaatsen voor lakens en hand- en theedoe ken? En stelt eens, dat ik de krant en u niet gehad had. Ja, de krant en u. Want al is het nog zoo'n slechte tijd, U moet het doen, hoor. Ik zie er anders geen gat in. U moet blijven helpen. Als u Patertje Lief hebber in de steek laat, jaJa, wat dan? Ik mag er niet aan denken. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, Postrek. 120937. Dit Missiehuis heeft rechtspersoonlijk heid onder de titel „Het Sint Bonifacius- Missiehuis te Hoorn". WILT U IETS WETEN? Vraag: Waar moet ik mij vervoegen voor. E. H. B. O.? Is dat ook kosteloos te leeren? Antwoord: Wend u tot dr. E. Renaud, Lammeschansweg 30. De kosten bedragen 35 cent per wekelijksche les van 11/2 uur. Duur van den cursus 6 a 7 maanden. De examens zijn kosteloos. Voor het einddi ploma moet ƒ1.betaald worden. Vraag: Wat is de prijs per K.G. van (oud) rood en geel koper? Antwoord: Dergelijke vragen kun nen we niet beantwoorden. Meesteres, ik deel u mede, dat de jongeda mes, uw dochters, pü- len schieten door mijn arm. (Life)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10