HET ZILVEREN PATRONAATSFEEST TE LANGERAAR DONDERDAG 12 OCTOBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Men kan in zoo'n tijdperk leven, dat de feesten niet van de lucht zijn. Dan be doelen wij natuurlijk niet van die feest jes, die als het ware opgezocht worden, maar feesten, die er kunnen zijn, feesten, die in de belangstelling staan van de gan- sche Parochie, feesten die wij nog meerdere malen hopen te beleven. Waren de feest- tonen nog niet alle weggestorven van het Genootschap der H. Kindsheid, nu deze week klonken zij weer opnieuw, helder, schoon. Het Jongens-Patronaat mocht dezer da gen het 25-jarig bestaan vieren. Zouden wij dit onopgemerkt kunnen laten voorbij gaan? Neen! Het is herdacht en mooi ook. Des morgens wapperden al vroeg de vlaggen, zoowel van de kerkelijke gebou wen als van de particuliere. Men kon zien dat het inderdaad een Parochie-feest was. Zooals het behoort, werd eerst om 9 uur een Plechtige H. Mis opgedragen om God te danken voor het werk in de afgeloopen jaren verricht. Zijn onmisbare zegen af te smeeken voor de komende. Onder de H. Mis gingen de leden van de Patronaats commissie en alle leden van de jubileeren- de vereeniging ter H. Tafel. Hierna werd een predikatie gehouden door den zeer- eerw. heer Pastoor. Buiten vele parochi anen waren ook aanwezig in de kerk de hoogeerw. heer Deken Hellegers, vele geestelijken, de Burgemeester Jhr. de Mu- ralt met Mevrouw, de beide Wethouders en vele genoodigden. Na de H. Mis was er een gemeenschap pelijk ontbijt in het R. K. Ver. gebouw, waarna het feest een stiller karakter aan nam. Des avonds werd om half zeven een plechtig Lof gecelebreerd met Te Deum. Ook toen was de kerk gevuld met genoo digden en parochianen. Het avondfeest. Ongeveer half acht togen wij naar de zaal, alwaar de herdenking verder zou plaats hebben. Het podium was mooi ver sierd, de Patronaatsvlag was daar opge hangen. Aanwezig waren: de hoogeerw. heer Deken, Pastoor Bilars, Pastoor v. d. Berg, en Pastoor Omtzigt, de Kapelaans J. Wor tel, J. P. van Houten, J. Karskens, J. Kraakman, Ph. J. Hoogervorst, H. Koop- mans. Burgemeester de Muralt met Me vrouw, Wethouder v. d. Hoorn en Hol- scher, de Gemeente-Secretaris, de R. K. Raadsfractie, dr. Post-Uiterweer met Me vrouw, het Hoofd der R. K. School, M. Robertz, het Kerk- en Armbestuur, de Raad van Bestuur en Familieraad der St. Josephs-Gezellen, R.K.S.V. „Adolf Kol- t>ing", R; K. Bilbliotheek, de Graal-leid- sters, Arti, de L.T.B., de R.K. Arbeiders ver. „St. Deus Dedit", de Donateurs en de Commissieleden met de Patronaatsjongens en vooral niet te vergeten de huidige Di recteur, Kapelaan Henning. „Voor Christus onzen Koning, God wil het, Amen". Na het uitspreken van dit Pa tronaatsgebed werd de bijeenkomst ge opend door Kapelaan Henning. Als naar gewoonte mocht een ieder een hartelijk welkomstwoord incasseeren. Het verheug de spr., dat het aantal genoodigden in zoo'n groot getal was opgekomen, wat be wijst de sympathie die zij hebben voor dit Jeugdwerk. Bericht van verhindering was binnengekomen van Pastoor Bonnet, Pas toor Wils, de Kapelaans Langedijk en Oud. Wanneer de Directeur de Parochie heeft gefeliciteerd met dit schoone feest, hoopt hij, dat deze avond moge verloopen, in de meest genoegelijke stemming. Het eerste programma-punt was „het eerste deel van het verslag over de 25 jaren (met lichtbeelden). Een prachtig idee was dit geweest van Kapelaan Henning, om zoo iets naar voren te brengen. Een ieder, die een werkzaam aandeel gehad heeft in het Patronaatswerk, zagen wij op het witte doek verschijnen. Van de meesten was er een foto, doch ook belangrijke momenten waren geteekend door den kapelaan, en op een wijze, dat men zou zweren, dat het een echte foto was! Menig keer schoot de zaal in de lach, wanneer van die oude ge beurtenissen opnieuw verschenen op het doek, met de alleraardigste teekeningen er bij. Kortom, de geschiedenis vanaf de oprichting tot den huidigen dag, kwam op het doek. Zeer interessant was wel het „rijm", wat bijna bij ieder tafereel en daar op slaande werd voorgedragen. Aandachtig volgden wij nu de rede van den weleerw. heer J, Kraakman, oud-Di recteur van het patronaat. Aanvankelijk zou deze eerst worden uitgesproken door Pastoor Wils, maar die was verhinderd. Op zeer duidelijke wijze zette spr. uit een, welk een nuttig instituut het Patro naat is voor de jeugd. Al is het gevaar in de groote steden groot voor de jeugd, ook op het platteland komt hoe langer hoe meer het ongeloof zetelen. Op het Patronaat worden de jongens gesterkt in hun geloof, worden zij godsdienstig opgevoed, gevormd tot degelijke kerels, die hun taak in de Maatschappij kunnen vervullen. Al onze energie en kracht moeten wij in dienst stellen van de jeugd. De jeugd die later de toekomst zal vormen, moet weten wat zij wil, zij moeten strijders zijn voor Chris tus' Kerk. Niet genoeg kan spr. aandringen dat alle jongens zich scharen onder de leiding van een Priester. Na nog het gods dienstig en cultureel gebied van het Pa tronaat te hebben uitgestippeld, eindigt spr. met den wensch, dat het Patronaat van Langeraar moge blijven groeien en bloei en. Een spontaan applaus brak los op deze mooie feestrede, die door een ieder met de grootste aandacht werd gevolgd. Wijding van de vlag. Door den hoogeerw. heer Deken werd nu de Patronaatsvlag gewijd en tevens vond de Deken gelegenheid, het Patronaat te feliciteeren met het mooie feest. Spr. spoor de de jongens aan, zich altijd trouw te scharen achter deze vlag, die meer is dan een andere, daar de Kerk haar heeft ge zegend. Gij, jongens, strijdt voor een hei lige zaak. Draagt altijd bij U dit eeretee- ken, dan geeft ongetwijfeld deze vlag mij moed, dat er te Langeraar leeft en bloeit een schoon jeugdwerk. Namens de Gezellen, sprak de Senior zijn vreugde uit over dit Zilveren feest. Spr. feliciteerde den Directeur, de Commissie en de leden. Goede Patronaatsleden wor den goede Gezellen, goede Gezellen worden goede mannen, goede mannen zijn en blij ven de steunpilaren voor Kerk en Maat schappij. Goede Patronaatsleden van wel eer, zullen eens worden gelukzalige hemel bewoners, wat 't uiteindelijk doel is van uw werk. De heer J. Volgering bood zijn geluk- wenschen aan namens den L.T.B. Men hoort zoo vaak, aldus spr. „Geeft de jeugd", maar wij Katholieken zeggen „Geeft aan ons de jeugd". Wanneer een ieder trouw lid is ge weest van het Patronaat en de Gezellen, zal ook onze Organisatie hiervan profitee- ren. Dit alles komt de Katholieke zaak niet weinig ten goede. Spr. hoopte, dat God het Juegdwerk blijft zegenen. De R. K. Landarbeidersbond feliciteerde de jubileerende vereeniging bij monde van haar voorzitter, den heer G. Versluys. Zij aldus spr., die van jongsaf aan het organi satie-verband leeren kennen, zullen ook later trouwe mannen van hun organisatie worden en ijverige volgers zijn van hun leiders. Oud-Kapelaan Karskens kon niet nala ten zijn „beste" jongens een hartelijk maar tevens een heilzaam woordje toe te spre ken. Gij jongens, zegt spr., staat onder de bescherming Van Maria. Het is nu een bi zonder samentreffen, dat wij juist aan den vooravond staan van het'schoone feest van het Moederschap van Maria. Gij gaat aan een nieuw tijdperk beginnen en tevens vie ren van een mooi feest. Stellen jullie je bizonder onder de bescherming van Maria, alles komt voor elkaar; je Moeder zorgt voor U allen. Nog van vroeger kenden wij die har telijke woorden van Kapelaan Karskens, doch ook nu sloegen zij in. Langs telegrafischen weg waren geluk- wenschen binnengekomen van Pastoor Bonnet, Pater Kouwenhoven, de Kapelaans Oud en Langedijk. Verder nog een felici tatie van de Moeder Overste en Eerw. Zus ters van het Gesticht alhier. Een telegram werd verzonden aan Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Toespraak van den Burgemeester. De Burgemeester, de heer de Muralt, wenschte het Patronaat van harte geluk met dit groote feest. Het deed spr. bizon der aangenaam aan, uitgenoodigd te zijn op dezen feestdag, zoowel als hoofd van de Gemeente èn als particulier met zijn vrouw. In de fijnste finesses heb ik zoo vandaag gevolgd en gehoord welk een nuttig instituut het Patronaat is! Buiten gewoon waardeer ik dit werkterrein, want de opvoeding der jeugd op Christelijke grondslag komt zeker de Maatschappij ten goede. Hier worden de jongens opge kweekt tot degelijke mannen, die later deel uit zullen maken van de Maatschappij. Spr. hoopt, dat het Patronaat mogen blij ven groeien en bloeien tot heil van de Ge meente. De heer Robertz, het Hoofd der R. K. School, sprak de jubileerende vereeniging op hartelijke wijze toe. Voor jullie jongens, zegt spr., is het Patronaat van het groot ste belang. Waardeeren jullie het wel, dat gij hier hebt een pracht van een gebouw, met een mooie entourage? In de groote I steden hunkeren zij naar zulk een lokaal. En wat is het niet mooi, dat iederen dag de Priester U den hand toereikt, grijpt dien aan zoolang je kan. Wij ouders, welk een dank zijn wij niet verschuldigd aan de leiders van het Patronaat, zij, die onze jongens op godsdienstig en maatschappe lijk terrein onderrichten. Ja, beseffen wij het wel, hoe zij onze taak helpen verlich ten? Voor alles brengt spr. dank en spreekt den wensch, uit, dat wij een stel pa rochianen mogen krijgen, die het stempel dragen van echte godsdienstige mannen. Spr. hoopt dat de Directeur met zijn staf nog vele jaren moge blijven voortwerken op dit, zijn lievelingsterrein. Tot slot spreekt de Pastoor het laatste woord van het officieele gedeelte. Het doet spr. genoegen aan het eind van dit offici eel feest eenige woorden van dank te spre ken. Al meerdere malen heb ik gezegd, dat het Patronaat, de Gezellen en de Graal, de 3 vereenigingen zijn, die mijn grootste sympathie wegdragen. Begrijpt gij allen wel het noodzakelijkst en nuttigst werk, de opvoeding der jeugd? Mijn hartelijke dank aan hen, die in deze 25 jaren de opvoeding der jeugd ter hand hebben genomen. Onze bloeiende Parochie brengen wij onze hul de met dit werk. Onwillekeurig gaan onze gedachten naar de heer Commissieleden, die een niet zoo gemakkelijke taak hebben als wij wel den ken. Het valt niet mee bij de jongens den goeden geest er in te houden. Zij zijn een maal in die jaren, waarin zij zoo echt „jongensachtig" zijn, maar aanstonds zult U zien, welk goeds de leden daar ingeprent wordt. Zeer ingenomen is de Pastoor, dat naast de hoogeerw. heer Deken en vele oud-Ka pelaans, ook het Gemeentebestuur met aan het hoofd de Burgemeester en Mevrouw, den geheelen dag het feest hebben bijge woond en meegevierd. Hierin zien wij de waardeering van ons werk, dat het goed begrepen wordt. Het is van groot belang, dat de jongens opgevoed worden tot dege lijke, godsdienstige, deugdzame mannen, die aanstonds de toekomst zullen vormen. Spr. dankt den Burgemeester voor zijn schoone woorden, waaruit blijkt dat hij het nuttige werk begrijpt. Moge ook in de toe komst het patronaat op uwe sympathie kun nen rekenen. (Applaus). De ziel van het jeugdwerk. Dan een woord van dank aan den Ka pelaan, die de ziel vormt van het jeugd werk. Gerust durf ik hier te verklaren, al dus spr., dat het Patronaat en de Gezellên zijn lievelingswerk is. Door zijn krachtige wil vormt hij de jongens tot flinke Room- sche kerels. God dank, zitten wij samen op één stoel. Wat de Kapelaan wil, ik ook, wat de Pastoor wil, de Kapelaan evenzoo. Wat hij vraagt voor het jeugdwerk krijgt hij, wij weten dat het gaat om veel be langrijks. Niemand kan zich indenken, welk een kolossaal werk het is geweest deze feestdagen te organiseeren. Dag in dag uit zwoegde de Kapelaan om alles maar zoo goed mogelijk weer te geven. Het is hem bizonder gelukt. Een woord van dank brengt de Pastoor ook aan de Ouders van de Patronaatsjongens. Dit is een teeken van meeleven, nu zij ook den geheelen dag het feest hebben meegevierd. Spr. zal nu niet collecteeren, maar vraagt één bescheiden geschenk, n.l. „Geeft in het vervolg aan het Patronaat je volle sympathie". Uit het applaus bemerkten wij wel, dat het in de toekomst, de belangstelling zal bleven hebben van eenieder. Na een korte pauze kregen wij op het doek te zien „Oud en nieuw Ter-Aar". Heel aardig was dit en menigeen kon niet gelooven, dat Ter-Aar nog zulke schoone schilderachtige plekjes had. Tot slot mochen wij nog genieten van een film in 5 acten „De roofvliegers", wat het einde was van dezen schitterend ge slaagden avond. De Kapelaan dankte allen aanwezigen voor hun belangstelling, en bracht nog een speciaal dankwoord aan Mej. M. Hooger vorst, die de vlag vervaardigd heeft. Spr. hoopte, dat het Patronaat ook bij de vol gende feestavonden de belangstelling van een eider moge hebben. Hierna sluiting. Ongetwijfeld is het een mooi schoon Pa- rochiefeest geworden. Bij zulk een mede leven komt nog eens duidelijk naar voren, dat het jeugdwerk toch wel terdege ge waardeerd wordt door de parochianen, al laten zij dit nu altijd niet blijken! Nu is de wacht op een volgend lustrum-feest. BUITENLAND VAN HET VATIC AAN Z. H. DE PAUS BEZOEKT DE MARIA MAGGIORE. Een indrukwekkende plechtigheid. Volgens een particulier telegrom uit Ro me aan de „Msb." heeft Z. H. de Paus gis terochtend zijn aangekondigd bezoek ge bracht aan de basiliek van Santa Maria Maggiore, waar hij met indrukwekkende plechtigheid ontvangen werd. Na den intoeht van den H. Vader in de eerbiedwaardige basiliek, ving de Capella Papale aan. De plechtige H. Mis werd op gedragen door Z. H. Em. Kardinaal Dolci. De H. Vader assisteerde vanaf zijn troon. De kardinalen, de gouverneur van Rome, het corps diplomatique, talrijke andere autoriteiten en kerkelijke dignitarissen luisterden de plechtigheid met hun tegen woordigheid op. Een geweldige menigte pelgrims, Italia nen en buitenlanders, vulde den tempel en juichte den H. Vader bij Zijn intocht geest driftig toe. Incognito was ook aanwezig ex-keizerin Zita, die te Rome haar intrek heeft geno men in een klooster. Zij zal dezer dagen door den H. Vader in audiëntie worden ont vangen. Na de plechtigheden in de basiliek be gaf de Paus met gevolg zich naar de bui tenloggia der kerk, vanwaar Hij plechtig den zegen gaf „Urbi et Orbi". VOLKENBOND SLOT DER VEERTIENDE ASSEMBLEE. De vergadering van den Volkenbond is gisteravond gesloten. Het is de kortste ver gadering in de geschiedenis van den Vol kenbond geweest. Zij heeft slechts 14 dagen geduurd. De begrooting van den Volkenbond werd in vergelijking met die van het vorige jaar met 8,3 pet. verminderd en vastgesteld op 30.827.805 goudfrancs. Over de achterstallige contributie-beta lingen door een groot aantal bij den Vol kenbond aangesloten staten werd een af zonderlijk rapport uitgebracht, waarin wordt vastgesteld, dat het totaal der niet- betaalde bijdragen sedert de oprichting van den Volkenbond voor de jaren 1920 tot 1932 van ruim 21,6 millioen goudfrancs en voor 1933 alleen ruim 14 millioen goudfrancs niet langer gehandhaafd kan worden, aan gezien de goede betalers daardoor oneven redig zwaar belast worden en de veront waardiging daarover in de parlementen de zer landen begrijpelijkerwijze toeneemt. Na een korte slotrede van president Te Water ging de veertiende assemblée uiteen. FRANKRIJK HET VOORBEELD VAN AMERIKA? Financieele en economische plannen der regeering. Naar de „Matin" meent te weten, heeft de Fransche kabinetsraad gisteren een aan tal financieele en economische ontwerpen der regeering, alsmede het financieele sa- neeringsplan, besproken. Voor het uitvoe ren van deze plannen, moet een aantal so ciale hervormingen worden ingevoerd. De regeering is o.a. voornemens een col lectief arbeidscontract op te stellen, krach tens hetwelk zal worden overgegaan tot verlaging van den arbeidstijd en een mini mum-loon voor alle arbeiders zal worden vastgesteld. De werkweek zal vermoedelijk op 40 uur worden bepaald. Ter bevordering van de nationale industrie zal aan een aantal in stellingen financieele steun worden ver leend tot een totaal van eenige milliarden francs. OOSTENRIJK DOLLFUSS WEER BETER. Bondskanselier dr. Dollfuss heeft zich gisteren weer ten volle met de leiding der ambtszaken belast. JAPAN NAAR EEN MILITAIRE DICTATUUR. Parlementair systeem moet gewijzigd worden. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat belang hebbende kringen, die in nauw contact staan met Tokio de instelling verwachten van een regeering zuiver samengesteld uit militaire en vloot-autoriteiten. Deze regeering zou het volgend jaar reeds optreden en behalve uit generaals en admiraals samengesteld zijn uit enkele financieele en economische deskundigen. Met het oog op den gespannen toestand in de Stille Zuidzee en langs de Mandsjoe- rijsche grenzen hebben de generale sta ven reeds lang neiging vertoond, voor hun vertegenwoordigers volledig gezag en ver antwoordelijkheid in een nationale regee ring op te eischen tegen de burgerlijke macht van parlement en diplomaten. Reeds vaak hebben zij hun meening aan het de partement van buitenlandsche zaken opge drongen. De door hen aangenomen houding neemt den vorm aan van een buitenge woon radicaal staatssocialisme, dat er op berekend is de gunst van de massa te ver werven en deze te winnen voor een krach tige chauvinistische buitenlandsche poli tiek. De Japansche minister van koloniën Na- gai heeft het Japansche kabinet een ont werp voorgelegd tot wijziging van het parlementaire systeem. Nagai stelt het volgende voor: 1. De zittingsperiode van het parlement wordt voor onbepaalden tijd verlengd. 2. Slechts de keizer is bevoegd tot grondwetswijziging. 3. Het kiessysteem wordt gewijzigd. 4. De verkiezingen worden gehouden volgens het standensysteem. Slechts natio nale elementen krijgen kiesrecht, dus communisten en marxisten worden uitge sloten. 5. De regeering krijgt grootere vol machten voor de uitvoering van groote wij zigingen en hervormingen op het gebied der binnen- en buitenlandsche politiek. Nagai's voorstellen hebben in politieke kringen in Japan ten zeerste de aan dacht getrokken. Vooral bij het leger en de vloot zijn de voorstellen met sympa thie begroet AMERIKA BONDSCOMMISSIE NAAR ZUID-AMERIKA. Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. De Volkenbondsraad heeft thans einde lijk een commissie er mede belast, het conflict tusschen Bolivia en Paraguay ter plaatse te gaan onderzoeken. Deze com missie, die samengesteld is uit vertegen woordigers van Engeland, Spanje, Frank rijk, Italië en Mexico, en waaraan boven dien nog twee functionarissen van het secretariaat van den Volkenbond zijn toe gevoegd, zal zich Donderdag 19 October naar Zuid-Amerika inschepen. Zooals bekend, is de Volkenbond niet het eenige orgaan dat bemiddelingspogin gen in dit reeds twee jaren lang slepende geschil heeft aangewend. Te Washington heeft de commissie van neutrale Ameri- kaansche staten reeds herhaaldelijk en tot nog toe vergeefsche pogingen in het werk gesteld om vrede tusschen de twee sta ten te stichten. Toen in Mei van dit jaar Paraguay plotseling aan Bolivia openlijk den oorlog verklaarde, wilde de Volken bond de zaak energiek ter hand nemen. Nauwelijks was dit echter aan de twee Z.- Amerikaansche staten ter oore gekomen, of zij dienden bij den Raad telegrafisch 't verzoek in, of niet de nabuurstaten Brazi- li, Argentinië, Chili en Peru als scheids rechters zouden mogen optreden. De Vol kenbond heeft toen zijn interventie opge schort en de resultaten van deze nieuwe verzoeningspoging afgewacht. De 30sten September is daarop het ne gatieve antwoord der Zuid-Amerikaan- sche bemiddelaars binnengekomen, waar in zij er hun spijt over uitdrukken, niet tot een oplossing te zijn gekomen, en waarin zij den Raad verzochten, zich thans met het geschil te willen bemoeien. Het is vooral ook met het oog op het prestige van den Volkenbond zeer te hopen, dat de nieuwbenoemde commissie energiek zal optreden aan dezen openlijken oorlog, die reeds meer dan twee jaar in Zuid-Amerika woedt. >.TeL" Hoe de Zuidwester raasde over geheel West-Europa Luchtschip los geslagen. Bij den hevigen storm die gisteren bo ven Hamburg en omgeving woedde, is op het vliegterrein van Fuhlsbuttel het kleine luchtschip „Parsival Natz" van, of liever met zijn ankermast losgeslagen. Het lucht schip werd door een windvlaag tegen den grond gesmakt, doch verhief zich weder met zoo'n kracht in de lucht, dat de an kermast uitgerukt werd. Slechts met veel moeite slaagde de po litie, bijgestaan door de brandweer en le den van sportvereenigingen er in, het ge vaarte vast te houden en het na eenige uren veilig te bevestigen. Langs de Fransche kust. Uit Boulogne-sur-mer wordt gemeld, dat ook aan de Fransche kust en boven het Ka naal een hevige Zuidwester storm heeft gewoed. Talrijke visschersbooten en vracht schepen zochten een toevlucht in de ha vens van Calais en Boulogne. Hooge gol ven beukten voortdurend de kust. Van en kele schepen werden S.O.S.-seinen opge vangen. Ongelukken in België. De Belgische kust werd door een buiten gewoon hevigen storm geteisterd. Het getij had reeds den hoogsten stand bereikt twee uren voor normaal. Tevergeefs hebben de visscherssloepen van Ostende getracht uit te varen. Slechts een schip is hierin geslaagd. Te Mechelen is een 23-jarige wielrijder, de landbouwerskneoht Louis van den Bosch, gedood door een instortenden muur, die door den storm werd neergebeukt. Te Antwerpen brak in de Beukenlaan een zware populier middendoor. Een wiel- rijdster, de 29-jarige Anna Meermans, werd erdoor getroffen en op slag gedood. Te Bergen werd door een hevigen ruk wind, welke langs de ramen van het ge rechtsgebouw binnendrong, de scheidings muur tusschen de zaal der getuigen en der beschuldigden omvergeblazen. Verschillen de personen, die zich in de zaal der getui gen bevonden, liepen hierbij verwondin gen op. Verspreide storm berichten. Een storm van buitengewone hevigheid heeft Porto gisteren geteisterd. Aan ver scheiden gebouwen en huizen werd belang rijke schade aangericht. Talrijke visschersbooten verkeeren in nood. Gisteren zijn sommige deelen van En geland door hevige storm- en regenvlagen, welke groote overstroomingen hebben ver oorzaakt. In Zuid Wales staan vijfhonderd huizen onder water. Boven Gorizia en omgeving heeft gis teren een hevig onweer gewoed. De Isonzo is buiten haar oevers getreden. Tengevolge van de overstroomingen heeft de oogst aanzienlijke schade geleden. In een kanaal steeg het water tot 10 meter. 1933, HET JAAR VAN DE STORMEN? Reeds 15 tropische orkanen. Volgens Mitchell, den leider van het Amerikaansche meteorologische bureau te Washington zal 1933 in de geschiedénis ver meid staan als het jaar der orkanen, daar, j ofschoon het seizoen nog niet is afgeloopen, reeds 15 zware tropische stormen hebben gewoed, waarvan de laatste de Mexicaan- I sche stad Tampico verwoestte. Tot dusver gold het jaar 1887 als het jaar met de mees te orkanen. HET BESTUUR VAN HET JUBILEEREND PATRONAAT.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5