i DONDERDAG 12 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 E r lot en met WöCllÉj 18 Od. 10 pgfjan Uwaankoop M MTZÖtKEN i Gordijnen - Linoleum - Loopers - Tapijt GRATIS (Smaakt an oeflaats Leytfaanplakbiljetten BS® t K A lSff H naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. N jd. I.IeteoroJL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 765.9 te La Coruna. Laagste barometerst.: 725.3 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 13 Oct.: Meest matige, Wes telijke tot Zuid-Wes telijke wind, half be wolkt, weinig of geen regen, later iets zachter. De secundaire depressie, die gisteren zwa re storm hier te lande veroorzaakte, trok in diepte toenemende, naar de Botnische Golf en brengt nu zware Zuid-Westerstor men in de Oostzee. In het Westen en Zuiden is de barometer sterk gestegen en een nieuwe daling ligt eerst ver in het Noord- Westen, zoodat de opklaring nog een of twee dagen zal aanhouden. Op de Britsche Eilanden in Scandinavië, ons land, België en Frankrijk, is de temperatuur sterk ge daald, maar alleen in Schotland belangrijk onder normaal. Vrijwel overal viel regen, het meest in Scandinavië,. Frankrijk en Zwitserland, maar thans is de lucht opge klaard in Engeland en Ierland, terwijl in Frankrijk en Duitschland nog regen zal val len en in Scandinavië het weer nog zeer buiig is. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 14.4 gr. C.. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Donderdagnamiddag 5.44 uur tot Vrijdagmorgen 5.50 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 13 October v.m. 9.33 uur en nam. 10.20 uur. BINNENLAND DE HOOGERE HEFFING OP HET RUNDVLEESCH. Accijns van 30 pet. van het levend gewicht. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal Maandag a.s. de hoogere heffing op het rundvleesch, welke heffing moet dienen tot delging van het verlies, dat zal gele den worden op- de in verband met de in krimping van den veestapel af te slachten runderen, in werking treden. Daartoe zal een accijns van 30 pet. van het levend ge wicht worden geheven. Deze accijns be draagt thans 10 pet. Men rekent, dat door deze accijnsverhoo- ging het vleesch den slager bij inkoop on geveer 15 cent per kilo duurder zal ko men. Aangezien, naar men ons uit slagers- kringen mededeelt, het zeer moeilijk zal zijn, de prijzen van het goedkoopere vleesch te verhoogen zal deze prijsverhoo- ging voornamelijk moeten worden gevon den op de duurdere soorten vleesch, waar van de prijsstijging dus belangrijk boven het bedrag van 15 cent per kilo zal uit gaan. Het moet in elk geval in de bedoeling liggen van de grossiers de accijnsverhoo- ging af te wentelen op hun afnemers, de slagers, die natuurlijk op den consument de prijsverhooging zullen verhalen. VLEESCIIDESTRUCTOR IN HET WESTEN DES LANDS. „Gekro" tc Overschie adresseert nogmaals aan de Tweede Kamer. In verband met het feit, dat heden in de Tweede Kamer in behandeling zal komen het wetsontwerp tot het verleenen van een voorschot aan de N.V. Ned. Ther- mo-Chemische Fabrieken tot een bedrag van ruim één millioen gulden, heeft de di rectie van het Destructiebedrijf te Over schie N.V. „Gekro" nogmaals een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin wordt betoogd, dat de destructor te Woerden volkomen overbodig is. Dit. schrijven ging vergezeld van enkele tevredenheidsbetuigingen van directeuren van gemeentelijke slachthuizen, over de wijze waarop de N.V. „Gekro" te Over schie sedert geruimen tijd werkt. TER DEKKING VAN HET SPOORWEG TEKORT. Opschorting van betaling der annuïteit aan het Pensioenfonds. De minister van Waterstaat heeft thans het in de Millioenennota aangekondigde wetsontwerp bij de Tweede Kamer inge diend tot wijziging van de overeenkomst met de Nederlandsche Spoorwegen. Ge vraagd wordt tijdelijk machtiging te ver leenen tot opschorting van de betaling der annuiteit aan het Spoorwegpensioenfonds in overleg met de maatschappijen. Hier van zal, naar de minister verzekert, slechts gebruik gemaakt worden voor zoo veel de toestand dat telkens noodig mocht ma ken. In totaal zal het fonds niet minder be- hooren te ontvangen dan bij onverminder de toepassing der overeenkomst. De mach tiging is alleen bedoeld voor den tijd, dat de buitengewone omstandigheden voort duren en zal dan ook vervallen, zoodra de Kroon verklaart, dat het einde dier omstandigheden is aangebroken. In de memorie van toelichting wordt er aan herinnerd, dat bij de wet van 2 Fe bruari 1932 is bekrachtigd de met S.S. en H.S.M. gesloten overeenkomst, volgens welke het tekort in het spoorwegpensioen fonds in hoofdzaak wordt gedekt door een zestigjarige annuiteit. Reeds over 1931 leverden de bedrijfsuit- komsten een volgens de overeenkomsten van 1930 door den Staat te dekken tekort op van ruim twee en een half millioen gulden, zoodat daarenboven de annuiteit van omstreeks negen millioen gulden te zijnen laste kwam. Over 1932 moest aan een schromelijk toegenomen te kort, ni. van ruim 17 millioen, opnieuw een annuï teit worden toegevoegd. Wel mag de Staat hetgeen hij voor de annuiteit verschuldigd is, inhouden op de bijdragen, die hij voor de afschrijvingen zou hebben te betalen, doch deze verrekening kan slechts -toepas sing vinden indien en voor zoover geen tekorten gedekt moeten worden. Het be kende, in de laatste jaren op de rijksbe- grooting uitgetrokken bedrag van vijf en een half millioen gulden dient dan ook in de eerste plaats voor dekking van het te kort en pas bij gebreke daarvan voor af schrijvingen. Ter dekking van het tekort over 1932 ontbrak aan dezen post reeds meer dan elf millioen gulden, aldus de minister. Voor 1933 staat toeneming van het ontbrekende te wachten, zoodat krachtige maatregelen onverwijld noodzakelijk zijn. Gelijk ech ter reeds in de millioenennota bij de be grooting voor 1934 is uiteengezet, zullen die maatregelen niet aanstonds hun volle uitwerking op de uitkomsten van het spoorwegbedrijf doen gevoelen, terwijl bovendien de resultaten over eenig jaar eerst het volgend jaar in de rijksbegroo- ting tot uitdrukking komen. Ten einde in deze overgangsperiode het ten laste van het rijksbudget komende te kort zoo veel mogelijk op te vangen, acht de regeering het, ter verkrijging van een meer regelmatige verdeeling der lasten, verantwoord, de betaling van de annuiteit aan het spoorwegpensioenfonds gedurende enkele jaren niet tè doen geschieden, waartoe dit wetsontwerp de mogelijkheid beoogt te openen. BLOEMBOLLEN NAAR ZWITSERLAND. En een „invitation a la vise". In aansluiting op wat we reeds meld den, kan worden medegedeeld, dat het Zwitsersche bloembollen-contingent voor Nederland bedraagt 391.000 K.G., n.l. 100 pet. van den invoer van 1931. In 1929 werd naar Zwitsreland geëxpor teerd 229.000 K.G. «n in 1932 ruim 437.000 K.G. Teekenend is, wat de Zwitsersche di recteur van het departement van Handel, de heer Strucki, heeft verklaard, n.l. dat Zwitserland bereid is, een grooter contin gent toe te staan, indien de handelsbalans ten aanzien van Nederland dat mogelijk maakt. In 1931 wogen de wederzijdsche in- en uitvoer tegen elkaar op, n.l. 47,2 millioen Zwitsersche franken. In 1932 zond Nederland voor 53 mill. fr. naar Zwit serland, doch betrok voor slechts 28 mill, fr. en in de eerste acht maanden van het loopende jaar bedroegen deze cijfers resp. 29 en 18 mill. fr. Genoemde functionaris heeft verklaard, dat het op den duur voor Zwitserland on mogelijk zal zijn, den invoer uit Neder land in zoo grooten omvang te blijven toe laten, indien Nederland niet van zijn kant tracht, méér bestellingen in Zwitserland te plaatsen, en hij voegde er aan toe, dat bestellingen voor machines, vrachtauto's, horloges, chemische producten en tricita- ge op 't oogenblik zeer welkom zouden zijn in zijn land. „Hbld." Zaandam wil Duitsche waren boycotten. Naar aanleiding van een ingekomen adres van het algemeen comité v.an ver weer tegen terreur en vervolging in Duitschland werd gisteren door den ge meenteraad van Zaandam de volgende mo tie van den heer S. Poppe (O.S.P.) aange nomen: „De raad besluit bij eventueele aankoop van goederen de Duitsche waren te boycotten in verband met het aldaar heerschende regime." R.-K. MIDDENSTAND IN HET BISDOM HAARLEM. Een tweetal Bestuurdersdagen. Het hoofdbestuur van den R.-K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem heeft besloten voortaan ieder jaar bij het begin van het winterseizoen Bestuurdersdagen te houden ter bevordering der scholing en ontwikkeling onder de bestuurders der af- deelingen. Dezer dagen zijn dan ook de Dagelijk- sche Bestuursleden en de E.E. H.H. Gees telijke Adviseurs der af deelingen van den Bond uitgenoodigd tot bijwoning der eer ste Bestuurdersdagen. Deze dagen zullen plaats vinden: Voor de afdeeling in Noord-Holland op Donderdag 19 October a.s. in het Retraite huis te Bergen; voor de afdeeling in Zuid-Holland en Zeeland op Dinsdag 24 October in het Re traitehuis te Noordwijkerhout. Het onderwerp voor deze eerste Be stuurdersdagen drong zal als van zelf op: het nieuwe „Beginsel- en Werkprogram van den Ned. R.-K. Middenstandsbond", waarover dr. J. van Beurden voor de Alge- meene Vergadering van den N. R. K. M. te Breda zijn bekende praeadvies schreef. Het „Beginsel- en Werkprogram" zal in een drietal inleidingen worden behan deld. Des ochtends spreekt de heer H. E. van den Brule te Rotterdam, lid van het hoofd bestuur van den Bond, over „De socaal- economische taak onzer standsorganisa tie". Des middags behandelt drs. H. J. Jan sen, leider der Economische Afdeeling van het Bureau van den N. R. K. M.: „De so ciaal-economische taak onzer vakorganisa tie." In den namiddag ten slotte spreekt mr. F. Bach, directeur van het Centraal Hanze- Bureau in het Bisdom Haarlem over: „De sociaal-politieke taak van onze bewe ging." DE RADIOPRIJSVRAAG VAN HET N. C. C., In totaal 180.000 oplossingen. De opbrengst geschat op 70 a 80 duizend gulden. Naar de „Msb." verneemt waren giste ren naar schatting in totaal ongeveer 180.000 oplossingen1 binnengekomen. De dames der propaganda-afdeeling hadden er reeds 100.000 geteld. De totale opbrengst der prijsvraagbriefkaarten wordt door den heer Collette op 70 a 80 duizend gulden ge schat. De goede oplossing van de prijsvraag zal Vrijdagavond in de bladen worden gepu- bliceerd. De publicatie van den uitslag moet in verband met het boven verwachting groot aantal inzendingen, voor langeren tijd worden uitgesteld. Waarschijnlijk zal de uitslag begin No vember kunnen worden meegedeeld. DE TEELTREGELING. Het hoofdbestuur der H. M. v. L. heeft naar aanleiding van zijn telegram van 21 September j.l. betreffende de teeltrege ling aardappelen, tarwe en gerst, oogst 1934, van den Minister van Economische Zaken het volgende schrijven ontvangen: „In antwoord op nevenvermeld tele gram heb ik de eer u te berichten, dat voor den oogst 1934 ten aanzien van tarwe dezelfde teeltregeling zal gelden als die, welke voor den oogst 1933 werd getroffen (op niet meer dan één derde gedeelte van de totale oppervlakte bouwland van ieder bedrijf zal tarwe mogen worden uitge zaaid), terwijl de teelt van ogerst vrij zal zijn. De overwegingen van een teeltregeling van aardappelen, anders dan fabrieks aardappelen, voor den oogst 1934 is thans nog niet zoover, dat daaromtrent nuttige mededeelingen kunnen worden gedaan. Ik hoop spoedig te kunnen mededeelen, of en zoo ja, op welke wijze op dit punt iets ge daan zal worden." Een communistische motie in den Amsterdamschen Raad. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 21 tegen 20 stemmen verworpen een voorstel van den voorzitter om een com munistische motie tegen „molesteering van werkloozen door de politie" niet in behandeling te nemen. Met 21 tegen 20 stemmen (voor S.D.A.P., uiterst links en Ketelaar V.D.) nam de raad daarna een voorstel-de Miranda aan, om deze motie op een volgende agenda te plaatsen. De voorzitter deelde mede, dit besluit aan de Kroon ter vernietiging te zullen voordragen. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. Bouwen. Het weder opbouwen van de afgebrande woning van den heer van Om- mering aan den Hooge Rijndijk is onder hands opgedragen aan den heer Chr. J. Kluiters, aannemer alhier. KOUDEKERK. Jubileum gemeente-secretaris. Op 15 October a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer E. Rollema, als secre taris dezer gemeente in dienst trad. Het zal den a.s. jubilaris, die al die ja ren zijn beste krachten voor de gemeente gegeven heeft en door zijn groote vriende lijkheid en voorkomendheid jegens den in gezetenen, aller achting verworven heeft, dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Talrijk zijn degenen, die hij met raad en daad terzijde stond en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de heer Rolle ma zich bij velen bemind heeft gemaakt. Ook voor zijn ondergeschikten was de heer Rollema steeds een trouw en humaan chef. Terecht verheugen ook zij zich in dit a.s. jubileum. De a.s. jubilaris, die in breede kringen, ook buiten deze gemeente, een zeer geziene en geachte persoonlijkheid is, neemt naast zijn ambt als gemeente-secre taris, ook op kerkelijk gebied een voorna me plaats in. Sedert vele jaren dient hij de Ned. Herv. kerk, alhier, als ouderling en als Secretaris-Kerkvoogd, waarbij hij zich steeds onderscheiden heeft door zijn nobel en rechtschapen karakter en alwaar zijn arbeid ook steeds op hoogen prijs wordt gesteld. Het zij den jubilaris gegeven nog vele jaren in gezondheid zijn beste krachten aan de gemeente te mogen wijden. Wij twijfelen niet of het zal den heer Rollema, Maandag 16 October a.s., op wel ken dag het jubileum gevierd zal worden, door vele blijken van sympathie, zoowel vanuit de gemeente als van elders, tot een onvergetelijken dag worden gemaakt. ZOETERMEER-ZEGWAART. De goede zijde! De storm, die gister woedde, heeft alhier materieele schade aangebracht. Eenige boomen werden ont worteld, zonder dat daarbij ongelukken ge beurde. De daken van verschillende huizen werden „ontspant", de pannen vlogen door de lucht. De betrokken handswerklieden geeft dit weer eenig werk. Ouderdomsrente. Op de uren, dat het hulppostkantoor geopend is, bestaat Dins dag 17 October a.s., gelegenheid tot het in ontvangstnemen van ouderdomsrente. Crisis-Comité. Woensdag had de col lecte plaats voor het plaatselijk Crisis-Co mité. Een groot aantal dames hadden zich beschikbaar gesteld om de collecte te doen slagen. Het resultaat was, dat men 205. kon afdragen. Een schitterende opbrengst, in aanmerking genomen de tijdsomstan digheden en de vele collectes van den laat- sten tijd. De dames komt een woord van hulde toe. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage) LEIDEN. R. K. BOND VAN WERKMEESTERS. Zondag vierde de kring Leiden van den Ned. R. K. Bond van Werkmeesters en an der Toezichthoudend personeel haar 14-ja rig bestaan. 's Morgens 7 uur werd er een H. Mis op gedragen in de St. Josephkerk met algem. H. Communie voor de leden. 's Avonds 8 uur was er een gezellig sa menzijn in den R. K. Volksbond, Steen- schuur, voor leden met hun huisgenooten. De voorzitter opende te omstreeks 8.15 uur de feestvergadering met den chr. groet en richtte een woord van hartelijk welkom tot de aanwezige leden met hun dames. In 't bijzonder richtte hij een woord van har telijk welkom tot den Geest, adviseur en den heer van Zwieten, lid van het Hoofd bestuur. Tevens bracht spr. nog een woord van dank aan allen, die ertoe hebben bij gedragen en medegewerkt, dat de kring Leiden bij de viering van het 14-jarig be staan, in staat werd gesteld tot de aan schaffing van een vlag, welke dezen avond door den Geest, adviseur zal worden ge wijd. Deze vlag, welke vervaardigd is door de firma Diemen in Dordrecht, is keurig af gewerkt. Verder wenscht spr. allen een prettigen en gezelligen avond. De voorzitter verzocht hierna den heer A. A. Griffioen als oudste lid en bestuurs lid de vlag te willen onthullen. Na deze onthulling had de vlagwijding plaats, waar na de Geest, adviseur een korte toespraak hield en de beteekenis van het symbool en de werken van St. Joannes den Dooper voor ons duidelijk uiteenzette. De voorzitter dankte den Geest, adviseur voor zijn gehouden toespraak en verzocht de aanwezigen, het hedenavond uitgereikte Vlaggenlied, hetwelk vervaardigd is door den heer Devile, uit vollen borst mede te zingen. Na het zingen van het Vlaggenlied ver kreeg de heer van Zwieten, lid van het Hoofdbestuur, het woord, die met eenige toepasselijke woorden bestuur en leden gelukwenschte met hun nieuwe vlag. Spre ker zeide, dat zoo iets van een kring te vernemen hem altijd verheugde, daar hier uit kan worden geconstateerd de groei der vereeniging en innige samenwerking on der de leden. De heer A. J. van Dam, als afgevaardig- AGENDA LEIDEN. Donderdag. Opvoering van „Eindexamen" door de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging. Ie Abonnementsvoor stelling, Schouwburg 8.15 uur. Donderdag. R. K. Kiesv. „Den Burcht" 8.15 uur. Maandag. .Opvoering .van. „Leontientje" door het R'damsche Hofstadtoo- neel, Schouwburg, 8.15 uur. Zaterdag. Ledenvergadering R. K. Bijz. Onderwijzers, afd. Leiden en Om streken, „Den Burcht", 6.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telf. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. de van den R. K. Volksbond, feliciteerde bestuur en leden met hun vlag, den wensch uitsprekende, dat ook nu hetzij in de kerk bij processie of bij meeting, de vlag van den R. K. Bond van Werkmeesters, met daarachter al de leden, nimmer zal ontbre ken. Hierna werd overgegaan tot afwer king van een te houden tombola ten bate der vlag. De heer Gordijn, pianist, verzorg de het muzikale gedeelte, en wist door zijn vele vroolijke opgewekte wijsjes de stem ming er in te houden. Onder het maken van menig dansje, was reeds voor men het wist, het einde daar en keerde een ieder zeer voldaan huiswaarts. Het was een echt gezellige avond, waarop bestuur en leden met genoegen kunnen terug zien. Uitwassen op advertentie-gebied. In het gebouw van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland kwam bijeen de te Leiden gevormde commissie ter bestrijding van de uitwassen in het ad vertentie-bedrijf. Deze vergadering was uitgeschreven om de samenstelling van de commissie, welke het wenschelijk achtte zich uit te breiden, en verschillende ande re onderwerpen te besprken. Mr. D. N. Piron opende deze vergade ring met enkele welkomstwoorden, inzon derheid aan den heer L. Levisson, directeur van de Nederl. Rotogravure Mij. Het deed hem bijzonder genoegen, dat deze bij uit stek op het advertentie-terrein georiënteer de deskundige aanwezig was. Mr. Pieron verklaarde, dat de Commissie het zeer in het belang van haren arbeid zou achten, wanneer de heer Levisson haar voorzitter schap zou willen aanvaarden, ook omdat daardoor een zekere schakel tusschen de commissie en uitgevers zou tot stand ko- De heer Levisson antwoordde, dat hij gaarne aan het tot hem gerichte verzoek gevolg gaf, voornamelijk omdat het zeker ook in het belang van het uitgeversbedrijf is, dat uitwassen op het gebied der adver tentie-acquisitie worden bestreden. Aan be staande wantoestanden zal slechts een ein de kunnen worden gemaakt door een krachtig optreden en een samenwerking tusschen het publiek en bona-fide uitge vers. Hij onderschreef de meening van de commissie, dat misstanden voor een groot deel worden veroorzaakt door het publiek zelve, dat dikwijls te lichtvaardig geloof hecht aan voorspiegelingen van adverten tie-acquisiteurs, deels door die uitgevers, die niet schromen voor het verkrijgen van advertenties gebruik te maken van de diensten van colporteurs, wier praktijken het daglicht niet kunnen velen. Uit hem ter hand gestelde gegevens was spreker ge bleken, dat in bepaalde gevallen is gespe culeerd op religieuse gevoelens en op wel dadigheidszin voor het verkrijgen van ad vertentie-overeenkomsten, welke noch met het een nóch met het onder iets uitstaan de hebben. Vervolgens werd verslag uitgebracht van een conferentie met den heer Officier van Justitie te 's-Gravenhage. Hieruit bleex, dat waar mogelijk, ook op de medewerking van de Justitie mag gerekend worden om aan bedriegelijke praktijken een einde te maken. Enkele mededeelingen werden gedaan over een door een van de gedupeerden voor het Kantongerecht te Leiden aanhangig ge maakt proefproces, terwijl een ingekomen schrijven werd behandeld, dat de moge lijkheid opende om ook elders een proef- geding te doen voeren. De Commissie besloot zich te verstaan met de voornaamste belanghebbende orga nisaties en verder maatregelen te beramen om aan de misstanden een einde te maken. De Commissie is thans als volgt samen gesteld: L. Levisson, voorzitter; mr. D. II. Pieron, G. Molkenboer, J. F. de Ren, leden; mr. dr. P. G. Knibbe, adviseur en Th. J. v. d. Heyden, H. Rijndijk 109 te Leiden, secre taris. GOUDEN JUBILEUM. De heer P. van Lienden hoopt Zondag a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar als conducteur in betrekking kwam bij de N. Z. H. T. M. De heer v. Lienden is er dus een van de oude garde. Het jubileum zal op den feestavond der N. Z. H. T. M., Donderdag 19 October in Concordia te houden, herdacht worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2