DONDERDAG 12 OCTOBER 193Ï DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1/ GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR 40-URIGE WERKWEEK BIJ GEMEENTELIJKE AANBESTEDINGEN UIT DE OMGEVING Woensdagmorgen vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van Bur gemeester Wiegman. Tegenwoordig waren alle leden. Een gemeentesecretaris benoemd. Daarna is aan de orde de benoeming van een Gemeente-Secretaris. De heer Von Weiier (Lib.) betuigde zijn spijt dat de aanbeveling teleurstelling heeft gewekt. Spr. wil niet ontkennen, dat de aanbevolen personen verdiensten hebben. Hij drukt er zijn leedwezen over uit, dat B. en W. vóór het opmaken van de aanbeve ling om formeele redenen geen overleg hebben willen plegen. In de gegeven om standigheden zal hij aan de eerst aanbevo- lene zijn stem geven. De heer Mr. Kiewiet de Jonge zegt, dat deze benoeming voor hem is een der be langrijkste vraagstukken van deze zittings periode. Wanneer spreker zou overgaan tot motiveering van zijn gedragslijn, dan stelt hij voorop, dat hij met waar deer in g voor het vele, door den Secretaris in de ach terliggende jaren gedaan, van meening is, dat de vraagstukken niet zijn bekeken van uit een gezichtshoek zoo breed als wensche- lijk is in het belang der gemeente. Het Secretariaat is vaak gestuit op de juridische structuur. Het ligt niet in spre kers bedoeling iets te zeggen ten nadeele van den Secretaris die wij hadden, of uit te drukken dat hem een tekortkoming treft De heer Eggink is uit de oude school en heeft een opleiding genoten geheel anders als thans. Dat er grond is voor deze uit spraak moge blijken uit de lange discus sies, die hier over menig onderwerp zijn gevoerd. Het gevolg hiervan is geweest, dat spreker zag en nog ziet dat hier moet komen als Secretaris een prima kracht, een man met een zoo'n breede blik, dat de op bouw van zaken zal tot stand komen zoo, dat het deel van den Raad, dat meer cri- tisch is aangelegd, geen aanleiding meer zal hebben voor lange discussies. Spr. wijst er dan op, dat de Raad in vol maakte zelfstandigheid beslist. Zou de be slissing uitvallen anders dan B. en W. wen- schen, dan zou er een uiterst moeilijke si tuatie ontstaan. Spreker zegt, dat meer malen op de goede samenwerking is ge wezen. Stellen B. en W. daarop verder prijs, dan is het beter teloren met elkaar overleg te plegen. Door den heer von Wei- Ier is erop gewezen, dat voor het opmaken van de aanbeveling een onderhoud met B. en W. was gevraagd. Daarvoor was alle aanleiding. Dat onderhoud is geweigerd, omdat dit een juiste voorbereiding van de benoeming in den weg zou staan. De heer Idenburg zegt, dat de vorige spreker uiting heeft gegeven aan zijn waarnemingen, teleurstellingen en ten slotte gevolgtrekkingen uit deze zaak. Hij kan zeggen, dat hij die gedaan heeft namens zeer velen, die de gedragslijn van B. en W. niet kunnen bewondarenv De heer Wildt Meijboom zegt, dat hij zijn stem aan een der aanbevolenen zal geven om niet te komen tot ongewenschte verrassingen. Hij doet dit, omdat beiden bekwame ambtenaren zijn. Dit neemt niet weg, dat hij het betreurt, dat een bekwaam man als mr. Helmstrijd is uitgestooten. Een oogenblik heeft hij overwogen, of B. en W. bang konden zijn voor zoo'n knap man. Hij had hem gevonden the right man in the right place. De heer Verloop betreurt het, dat B. en W. geen man hebben gevonden die goed op de hoogte is van het administratief recht en die ambitie heeft voor het vak en lust tot studie. De heer Boender is het ook eens met den heer Kieviet de Jonge. Als B. en W. waren tegemoet gekomen, dan zou veel moeite en onaangenaamheid zijn bespaart. Hij hoopt dat wanneer de leden te eeniger tijd een onderhoud vragen, zij niet meer zullen worden geweigerd. De heer van Leeuwen acht de openbare zitting niet geschikt om op het betoog van den heer Kiewiet de Jonge in te gaan. De voorzitter zal ook niet diep op het betoog ingaan. Naar de meening van B. en W. zijn aanbevolen, de personen die de beste zijn in bekwaamheid, karakter-eigen schappen en als mensch. B. en W. staan op het standpunt dat het onjuist is tevoren overleg te plegen. Zulks vindt geen steun in de wet en zou tot ge volg hebben dat de verantwoording van B. en W. zou worden verzwakt. Die mee ning wordt gedeeld door zeer vele des kundigen. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Uitgebracht worden 15 stemmen, waar van 11 op den heer Ph. Loggers, secreta ris van Enkhuizen en 4 op den heer K. van Boeijen, verificateur der gemeente-finan- ciën alhier. Aan den heer H. van Vliet wordt ver gunning verleend voor het bouwen van eep schuur en een prieel. De regeling voor verhuur van gymnas tieklokalen wordt aangevuld om de moge lijkheid open te stellen van verhuur aan particulieren. Een aantal verzoeken om ontheffing hondenbelasting worden ingewilligd. Aangeboden wordt de begrooting voor 1934. In de Commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Boender, Kimman, dr. Verloop en mr. J. H. Kiewiet de Jonge. Daarna is aan de orde het voorstel tot opheffing van de openbare school aan de Waalsdorperlaan, welke nog 38 leerlingen telt. Na langdurige discussie wordt hiertoe besloten met 13 tegen 2 stemmen, die van de heeren Boender en Van Leijenhorst. De kleine kweekers. Het in een der vorige zittingen gcnunen besluit tot het verleenen van een crediet aan kleine bloembollenkweekers wordt in dier voege gewijzigd, dat deze ongeacht de beteelde oppervlakte maximaal J 1500. kunnen ontvangen. Een verzoek van de afdeeling 's-Gra- venhage van den Bond van Koffiehuishou ders, om verlaging van de huurwaarde voor perceelen, waarin een cafébedrijf wordt uitgeoefend, voor de personeele be lasting, wordt afgewezen. Veertigurige werkweek. Daarna komt aan de orde een voorstel tot wijziging van de bestekbepalingen voor werken, door de gemeente aanbesteed, in dien zin, dat de werkduur wordt gesteld op 40 uren per week. De heer Wildt Meijboom acht de bedoe ling van het voorstel goed. Hij vraagt zich echter af, of de gemeente in een derge lijke principieele kwestie het voorbeeld moet geven. In Amsterdam heeft men de 40-urige arbeidsweek willen invoeren, maar men heeft daaromtrent het oordeel van den Minister gevraagd. In Dordrecht heeft een oogenblik een 35-urige arbeids week gegolden, maar men is om de kosten voor de werkgevers daarvan afgestapt. De regeering heeft nog geen uitspraak gedaan in deze materie. Ook internationaal is de kwestie nog niet opgelost. Hij had daarom liever gezien, dat enkel voor bepaalde werken de mogelijkheid van een 40-urige arbeidsweek werd opengesteld en dat dan tevens het loon werd bepaald. Spreker zou willen, dat voor elk werk de meening van den Raad werd gevraagd. De heer Idenburg betreurt het, dat het voorstel zoo mager is toegelicht. Hij acht het niet noodig af te wachten, wat het rijk en andere gemeenten doen. Hfj vindt het te prfjzen, als men zelf het initiatief neemt. Spr. wil echter alvorens te beslis sen weten, hoe het loon zal zijn. De heer van Leeuwen (wethouder) zegt dat hierin geen wijziging wordt voorge steld. Wordt de 40-urige werkweek inge voerd, dan ontvangen de werklieden dus 40 maal het contractueel uurloon. De heer Idenburg kan in dit geval zijn steun wel geven. De heer Boender wijst er op, dat bij dergelijke beslissingen reke ning moet worden gehouden zoowel met de werkgevers, de werknemers als de or ganisaties, die strijdorganisaties zijn. Hij juicht het voorstel toe en wil niet voor elk geval een beslissing van den Raad. De heer van Leijenhorst zegt, dat het R. K. Werkliedenverbond ook voorstander is van een 40-urige arbeidsweek. Als er werkgelegenheid is, dan is het gewenscht, dat daarvan zooveel mogelijk menschen kunnen profiteeren. Het is beter dan steun genieten. Hij juicht eveneens het voorstel toe. De heer Verloop betreurt het dat de or ganisaties zich niet op vrede instellen en wil alleen die aannemers in aanmerking laten komen, die voor een personeel reeds de 40-urige arbeidsweek hebben ingevoerd. De heer Kiewiet de Jonge vindt het wel mooi het initiatief te nemen, maar voelt niets voor ongelijkheid op sociaal ter rein. Als de eene gemeente er toe over gaat en de andere niet, is zulks niet be vorderlijk voor de sociale rust. Hij vraagt of B. en W. daarin eenig inzicht hebben. Gezegd is, dat de arbeiders loon derven, maar de werkgevers moeten ook wat op offeren. Spr. meent, dat wanneer de over heid maatregelen treft, de financieele con sequenties niet mogen worden afgewen teld op de werkgevers. Deze zal de aan- besteedster hebben te dragen. De heer Kimman wil het voorstel aan houden. De heer van der Stoel wil de voor- deelen afwegen tegenover de nadeelen. Ter bevordering van meer werkgelegen heid wil hfj door een toeslag op het loon, trachten meer arbeiders te plaatsen in land- en tuinbouw. De heer van Leeuwen (Wethouder) be antwoord de sprekers. Hij wijst er op, dat in vele bedrijven reeds korter wordt ge werkt. In 80 pet. van de industrieën past men reeds lang een verkorte werkweek toe. Iets nieuws is de te nemen maatregel dus niet. Er is gesproken over het loon. Dit blijft per uur zooals het in de bestek bepalingen is vastgelegd. De aannemer zal echter bij de inschrij ving rekening moeten houden met extra kosten. Ook is de vraag gesteld, of die kos ten opwegen tegen de voordeelen. Spr. meent, dat het wenschelijk is, de arbeiders aan werk te helpen. 95 pet. van hen werkt liever dan steun te ontvangen. Op zichzelf is het dus reeds een groot voordeel, als er door deze maatregel meer werkgelegenheid komt. Ieder kan nagaan, welk voordeel dit biedt ten opzichte van de steunuitkee- ring. Hij beveelt het voorstel warm aan. Hierna wordt een uur gepauzeerd. Na heropening der vergadering bepleit de heer Wildt Meijboom het nemen van een proef met den 40-urigen arbeidsweek, om dan later de resultaten te'bezien. Dit idee vindt bij vele leden steun. Wethouder van Leeuwen acht het wenschelijker toe te zeggen, dat hij na een half jaar zal me- dedeelen welke resultaten met het voor stel zijn bereikt. De Raad neemt hiermede genoegen, waarna het voorstel wordt aangenomen. Hierna worden vastgesteld de vergoe dingen, waarop de bijz. schoolbesturen krachtens art. 100 der L. O.-wet aanspraak kunnen maken. Besloten wordt tot aanvaai'ding van en kele perceeltjes grond aan de Rozenstein- straat ten behoeve van den aanleg van een trottoir. Naar aanleiding van een verzoek van de firma Van den Berg Gerzon, om ver mindering van keurloon voor af te slach ten vee, wordt in beginsel besloten het verzoek in te willigen, doch in een nader praeadvies van B. en W. aan te geven welke verlaging billijk voorkomt. Aan de waterleiding van 's-Gravenhage wordt vergunning verleend tot het afgra- Begrooting. De gemeentebegrooting voor 1934 is heden aan den raad aangebo den. We kunnen de verblijdende mededee- ling doen, dat de begrooting is sluitend gemaakt kunnen worden zonder belasting- verhooging. Het bekende, pas kortelings aangenomen wetje betreffende korting aan de gemeente, is voor de Katwijksche be grooting van ondergeschikt belang en be draagt ongeveer 2000.of 2 pet. De be handeling in den raad der gemeente zal nog een paar weken duren. Gevestigd: M. Hovinga,, Zeehospi tium W. M. B. Lohman, Buitenschool Chr. M. Nasmeijer, secr. Varkevisserstraat Ant. van Wolde en gezin, Havenstraat 15 W. F. Flaman en echtgen. Voorstraat 24b Katwijk-Rijn M. van Vliet, Tramstraat 17 S. H. SchreuderPas, Varkevisser- straat 35 -- H. C. C. Schade, Overrijn 7 C. Ladage, Voorstraat 35a, Katwijk-Rijn J. M. van Elten, 1ste Kaanalstraat 2 A. de Jong en echtgenoote, eZeweg 21. Vertrokken: G. Renkema naar Ma- rum F. v. d. Waart van Gulik naar Am sterdam G. E. Clement naar Alphen L. van Rijn en gezin naar Wormerveer A. van Beelen naar Wassenaar F. A. J. Middelkoop en gezin naar Leiden D. Wiepjes en echtgenoote naar Alkmaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schuiten door storm gezonken. Be halve dat de hevige wind gisteren eenige schade toebracht aan sommige gebouwen, was het van meer beteekenis wat de tuin ders hiervan ondervonden. Bij het naar de veiling brengen van hun schuiten met bloemkool zijn twee schuiten, een van J. v. L. en een van J. G. door de golfslag, waardoor het water in de diepgeladen schuiten sloeg, gezonken. Dit gaf voor an deren nog hindernis omdat de Zanderij - vaart hierdoor versperd werd en enkele tuinders te laat aan de veilig kwamen. De schuiten zullen worden opgehaald en de kool gedeeltelik overgeladen. Een gedeel te is weggedreven. LIS SE. Een zandstorm. .In deze gemeente heeft Woensdagmorgen ongeveer 11 uur een hevige stormwind, wij zouden kunnen zeggen een cycloon, gewoed, welke nogal veel schade heeft aangericht. Verschillen de met bloembollen beplante tuinen wer den van zand ontlast, zoodat de bloembol len bloot kwamen te liggen. Rietschelften werden voor de helft medegenomen en een eindje verder gedeponeerd. Van talrijke huizen en bijgebouwen werden de dakpan nen en schoorsteenen afgerukt. Asbestpla- ten van 10 M.2 en meer werden door dezen wind opgenomen en weer neergesmakt. De houtstapels van de N.V. Lissesche Kis tenfabriek werden door elkaar gegooid enz. Een en ander bracht met zich mede, dat verschillende huiseigenaren en zaken lieden materieele schade ondervonden, doch gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Deze storm, warrelwind of cycloon, voerde zooveel zand met zich mede, dat men op sommige punten der gemeente geen 40 meter voor zich kon uitzien. Het verkeer op den drukken rijksstraatweg on dervond van dit weer eenige vertraging en men was gedwongen om langzaam te rij den. Pluimvee- en Konijnensportver. Gis teravond hield bovengenoemde vereeni- ging haar ledenvergadering in „De Kleine Vereeniging". De voorz., de heer W. F. Daudey, sprak in zijn openingswoord woorden van welkom. Gememoreerd werd, dat in dit seizoen drie leden zijn gestor ven. Spr. wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid, dert heer Kromdijk, den energieken werker voor deze vereeniging. Aan de orde is het verslag van den Raad van Beheer, gehouden in Sept. j.l. te Utrecht, hetwelk door den afgevaardigde, den heer A. N. Ruigrok werd voorgelezen. Uit dit verslag bleek, dat de afgevaardigde, wat betrof verschillende punten, nog al eens het woord verkreeg. Vervolgens wer den de wekelijksche veilingen besproken. Het bestuur had wederom, evenals vorige jaren, gevraagd aan de directie der Coöp. Veilingvereeniging H. B. G. (G.A.) om één der gebouwen ter beschikking te stel len. Hier is evenwel afwijzend op be schikt wegens de aanwezigheid van nog groote partijen bloembollen. Besloten werd deze wekelijksche veilingen te doen houden in „De Kleine Vereeniging". Deze zullen wederom geschieden onder dezelf de leiding. Maandagavond zal hiermede een aanvang gemaakt worden. Bespreking tentoonstelling. Hierop zal zeer zeker bezuinigd moeten worden. De entrée is zeer laag gesteld, n.l. op 25 ct. Inleggeld voor leden f 1.en voor niet» leden 1.35, plus 3 pet. voor Raad van Be heer. Verschillende eereprijzen zijn reeds toe gekend. Wie volgt? Keurmeesters zijn reeds aangezocht en hebben hun toezeg ging gedaan. Deze tentoonstelling zal plaats hebben 1 en 2 Januari 1934. Het bestuur heeft gemeend aan de com- ven van duinen, ten behoeve van den aan leg van een sprank. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten een geldleening aan te gaan groot 300.000.— tegen 4J4 rente, koers 100 voor 40 jaren, en een groot f 200.000. tegen 4 rente koers 98 voor 20 jaren. Deze leeningen dienen voor aflossing van woningbouwvoorschotten, tegen een rente van 5 en 6 door het Rijk verleend. Op verzoekschriften van eenige pach ters van teelland, om kwijtschelding van huur wordt afwijzend beschikt. De mogelijkheid wordt opengesteld de pacht bij gedeelten te betalen. missie bij te voegen de heeren W. Quax uit Leiden en Verhoeven uit Leiden, A. Buurman en E. Smits. Deze heeren namen hun benoeming aan. De heer Verhoeven, uit Leiden, zeide toe in connectie te zullen ti-eden met de afd. Woubrugge om voor de a.s. tentoon stelling collectief in te zenden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Colleote. De opbrengst der Zondag j.l. aan de kerk gehouden collecte ten bate van Sobriëtas heeft 43.52 opgebracht. NOORDWIJKERHOUT. De storm. De storm van .Woensdag morgen heeft alhier ook danig huis gehou den. De haan van den gemeentetoren, die er nog maar enkele dagen opnieuw ver guld op prijkte kwam naar beneden ge stort, gelukkig zonder ongelukken te ma ken. Van vele huizen werden dakpannen afgerukt en enkele jonge boompjes wer den finaal afgeknapt. Op het Langeveld ontaardde de storm in een z.g. windhoos, welke een menigte boomen uit den grond rukte. RIJNSBURG. G e b o re n Jacoba, dochter van A. van Delft en J. de Leeuw Hendrik, zoon van J. Jungerius en A. v. d. Gugten Cornelia, dochter van H. v. d. Geugten en M. Ceder hout Gerarda Cornelia, dochter van G. v. d. Meij en C. M. Cigaar Hendrik, zoon vean H. K. van Klaveren en J. v. Iterson Klaasje, dochter van H. J. Glasbergen en H. van Wageningen Leendert, zoon van T. de Kluiver en T. H. Jongeleen Teuna, dochter van K. van Spijk en T. v. Egmond Willem zoon van D. van Vliet en nA. v. d. Gugten. Ondertrouwd: J. C. Hogewoning 22 jaar en J. Hogewoning 20 jaar Th. de Mooy 24 jaar en A. C. v. d. Berg 22 jaar. Getrouwd: F. N. Glasbergen 27 jaar en E. W. J. van Leeuwen 29 jaar. Muziek. Met een veertigtal leden is al hier een Mondaccordeonvereeniging opge richt. TER AAR. De storm. Gisteren kwam plotseling een geweldige storm opzetten, die hier ter plaatse nogal eenige schade veroorzaak te. Bij verschillende tuinders werden één- ruiters van kassen en warenhuizen afge- slingerd. Ook ramen die op stapel lagen, werden vernield. Bij den heer L. H. V. knapte vier bergroeden totaal af, en het hooi vloog door de lucht. Vele boomen werden ontworteld, en de wegen lagen be zaaid met afgebroken takken. SASSENHEIM. Geboren: Maria Hendrica Alida d. v. P. E. A. van de Kamp en M. E. E. van der Voort. Overleden: Roelf ina Hendrika Trijntje Koning dr. van P. Koning en H. Reurich. I n g e k o m e n: J. J. M. Keiser van Maassluis. H. T. Slingerland van War mond. P. A. Tesselaar van Noordwijker- hout.. Vertrokken: K. A. Nater naar Doorn. G. Tolk naar Doorn. S. G. F. Oudshoorn naar Leiden. A. G. M. van Noord naar Warmond. H. Honders naar Leiden. E. de Boer en gezin naar Voor hout. A. Toorenburg naar Den Haag. C. de Vries naar Den Haag. A. C. Schil dering naar Renkum. WARMOND. Storm. De geweldige storm van gis terenmiddag heeft ook in deze gemeente zijn sporen achtergelaten. Het dak van de woning van den landbouwer van Schie werd er finaal afgerukt. Gelukkig kwa men persoonlijke ongelukken niet voor. Op veerschillende plaatsen zün tevens boo men ontworteld. Padox. Naar wij vernemen is aan de N.V. Padox alhier opgedragen de benoo- digde leveranties in hout enz. voor den bouw van een 800-tal woningen. Deze fa briek draait thans weer op volle kracht en het is niet uitgesloten, dat dit den gehee- len winter zal gebeuren. Voor velen weer een groote uitkomst. Gevestigd: E. Bakker van Voor hout. Th. Brinkman van Pumerend. J. G. de Dood van Heemstede. J. W. Thomee van Leiden. G. J. A. Beekman van Leiden. N. Half van Castricum. J. B. Tijsterman van Nieuwkoop. W. G. H. Kamerbeek van Haaften. Vertrokken: H. C. Roosenburg n. Heerhugowaard. H. Koster naar Den Haag. C. Vlaar naar Leimuiden. J. H. Carmincke naar Den Haag. L. C. Meier naar Den Haag. J. B. Rosen- hart naar Warmenhuizen. H. v. d. Weij- den naar Purmerend. A. P. Willemen naar Tilburg. S. Versluys naar Voor burg. A. Martens naar Oegstgeest. H. Singerland naar Sassenheim. E. J. v. Egmond naar Amsterdam. G. J. Pij- nacker Hordijk naar Den Haag. A. de Boer naar Strijen. J. Voortwist naar Uitgeest. WASSENAAR. Crisis-Comité. De gehouden collecte ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité heeft opgebracht de somma van f 4490. Geboren: Cornelis Pieter, zoon van H. Borsboom en A. H. van Staveren Jaco bus Theodorus, zoon van J. T. Looyestein en J. W. Verhart Margaretha Clasina Ca- tharina, dochter van C. P. Turnhout en C. Ransdorp. Pleun, zoon van P. van der Marei en E. Kool Antoon, zoon van P Vermeulen en J. Hogenes Leonardus Jo hannes Maria, zoon van G. J. Kroon en A. A. J. Rooijakkers. Overleden Cornelis van Dijk, 76 jaar Wilhelmina Geertruida Broekman, 48 jaar ongeh. Frangois Rambonnet, oud 25 jaar echtgen. van C. L. Brak. Ondertrouwd: J. Schoenmaker en E. Wieaer A. D. van Es en E. J. M. C. de Poorter C. W. Straver en P. M. Zuider duin. Aanrijding. Op den Oudshoornschen weg reed gisteren de groentenhandelaar H. met zijn gespan, paard en wagen, in de richting 's Molenaars. Uit tegenovergestel de richting naderde de autobestuurder J. W. B. uit Eist. Toen deze wilde passeeren, bleek hiervoor geen voldoende ruimte. Het gevolg was een aanrijding, waardoor de wagen van H. vrij ernstig werd bescha digd. De politie zal tegen den auto-be stuurder proces-verbaal opmaken. Geboft. Bij het sloopen van machines op de bovenverdieping van de vroegere fa briek van de firma Sillevis te Leiderdorp brak gisterenmiddag plotseling een plank van de vloer. Onze plaatsgenoot, de me taalbewerkers K. den D., stortte naar be neden, doch had het geluk met zijn voet tusschen een balk en een plank bekneld te raken, waaxdoor hij bleef hangen. Door dit toeval is den D. wellicht aan den dood ontsnapt, daar behalve de diepte van zes meter, de steenen vloer met scherpe be tonnen kantstukken voorzien is. Thans be kwam hij alleen een gekneusde voet. De storm. - De storm, welke gisteren morgen kwam opzetten en met zeer krach tige stootcn gepaard ging, heeft ook in onze gemeente eenige schade aangericht. In de Prinsenlaan werden van verschillen de woningen ruiten ingedrukt, terwijl ver der op den Gouwsluischen weg een tele graafpaal naar beneden kwam zetten. Op de Stationsstraat kwamen eenige boomen zoodanig overhellen, dat deze gevaar ople verde voor het verkeer en door personeel van gemeentewerken werden omgekapt. Voorts waaide in de Nasaaulaan 'n schuur tje om. Behalve tal van dakpannen, die het moesten ontgelden, werden op ver schillende plaatsen boomen ontworteld. BOSKOOP. DE TOL AAN DE GOUDSCHE RIJWEG. Een adres aan den Minister. De bewoners van den Goudschen Rijweg onder de Gemeente Boskoop hebben, naar wij vernemen, aan den Minister van Wa terstaat een adres gezonden, waarin zij aandringen op het niet opnieuw verleenen van de ooncessie tot tolheffing op het A'damsche en Goudsche Rijpad. Mocht de noodzaak tot het opnieuw ver leenen bestaan, zoo dringen zij aan op ver laagd tarief en het laten vervallen van de heffing op rijwielen. Voox-al deze laatste heffing wordt door de bewoners als een zeer hinderlijk bezwaar gevoeld, omdat men telkenmale, wanneer men de tol pas seert, moet afstappen. NIEUWKOOP. Rechtsgeding. Op Donderdag, 26 Oc tober a.s. zullen voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage de pleidooien worden ge voerd in de bekende kwestie tusschen den Polder Nieuwkoop en Noorden en het Hoogheemraadschap van Rijnland ter be handeling in eerste instantie van de vraag of de Provinciale Staten van Zuid-Holland het recht hadden, zooals zij deden bij hun besluit van December 1921 om met ingang van 1 Januari 1922 vervallen te verklaren het accoord van 1394, geconfirmeerd door Albrechl, Hertog van Beiren on later op 22 Maart 1518 bevestigd door Keizer Karei V, tot vrye uitwatering in don Rijn, met het gevolg, dat Rijnland het recht verkreeg de eigendommen in den Polder in het bun- dergeld om te slaan. Voor Rijnland zal pleiten mi\ W. M. de Braauw te 's-Gravenhage en voor den Pol der Nieuwkoop en Noorden mr. A. H. J. van der Biesen te Amsterdam. De belangstelling voor dit rechtsgeding is allerwege buitengewoon groot. NIEUWVEEN. Geboren: Cornelis, z. van G. Koppenol en J, C. Teuns. Gehuwd: J. Bysterveld en B. S. Geib. W. v. Maren en G. L. Geib. Overleden: J. Bijsterveld 81 j. W. Laven 75 j. J. N. Nes 63 j. on P. Bes 58 j. Gevestigd: M. A. Roof van Nieuwer- Amstel. T. A. Gadellaa en gez. van Am sterdam. M. J. G. Tuyl van R'dam. M. Arnauts van Eibergen. Vertrokken; J. v. d. Hoorn en gez. naar Rijnzaterwoude. F. W. Goethart naar Amsterdam. K. Groenintwoud naar Velsen. D. L. Rietveld naar Alphen a. d. Rijn. E. G. Rietveld naar Amsterdam. G. L. Geib naar Woerden. WOERDEN. Crisis-Comité. De langs de huizen ge houden collecte ten bate van het crisis comité heeft opgebracht de som van 579.14. Een kern opgericht. Alhier is opge richt een „Kern" der R. K. Staatsparty. Na men der leden zullen spoedig worden be kend gemaakt. Over de keuze van een kern leider kan men het nog niet eens worden. Retraiteclub. - De Retraiteclub „SL Augustinus" bestaat 15 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt deze woek een triduum gehouden ln de Kapel der Eer waarde Zusters. Zondagmorgen vindt een algemeene H. Communie plaats der leden, terwijl voor Zondagavond een feestavond is georganiseerd, met medewerking van muziek en tooneel. De feestrede zal worden uitgesproken door den Zeereerw. Pater Evodius v. d. Snoek. Een tooneelspel in drie bedrijven wordt opgevoerd, getiteld: „On der Sovjetvlag".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11