Karpetten, Gordijnen, Loopers, Linoleum, Dekens Hier heeft U de .verwachte verrassing De brandstichting in den Rijksdag. DINSDAG 10 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Gedurende een geheele week op alle Salon-, Huis- en Slaa Haarlemmerstraat 136 Deze korting ontvangt U in den vorm van Iemand die bijvoorbeeld voor fl. 100.meu voor fl. 20.enz. Bovendien worden alleen ag II tot e eubelén een ex Ijk tkgen goeden nsdag 18 Oct. geniet U bij ons ting van 10 procent! eigen keuze en in iedere afdeeling, gratis kunt inwisselen HaarlBffllHBrstraat Ï3g ct voor f10.GRATIS ERBIJ UITZOEKEN, iemand die fl. 200.koopt, deze RECLAME-WEEK van II18 October, in aansluiting op de gekochte meubelen Goederen voor latere levering worden gratis In bewaring genomen. Levering franco door geheel Nederland. Uitsluitend contante betaling BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. Njd. Ueteorol. Instituut te De ildt. Hoogste barometerst.: 765.6 te Zürich. Laagste barometerst.: 722.4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 11 Oct.: Meest krachtige tijde lijke afnemende Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk en kele regenbuien, la ter iets koeler. De depressie die gisteren ten Westen van Schotland lag, trok dieper wordend in Noord-Oostelijke richting, terwijl de hoo- ge drukking verder Oostwaarts terugtrok. De felle koude die gisteren in Noord-Scan- dinavië was ingevallen is weer sterk afge nomen en zal geheel verdwijnen nu de war me strooming uit het Zuid-Westen met stormsnelheid over de Noordzee en haar omgeving trekt. Aan de Westelijke grens van deze warme strooming vielen op de Britsche eilanden zware regens maar ten gevolge van de vorming van uitloopers der depressie tot dicht bij de Azoren zal dezen toestand zich slechts in verzwakte mate over onze omgeving uitbreiden. In Duitsch- land was na een heldere nacht de ochtend- temperatuur vrij laag. In Zuid-Duitschland Oostenrijk en Zwitserland is veel regen gevallen. Zware storm waait in het Kanaal en in de omgeving van Schotland. Voor- loopig is nog tamelijk buiig weer te wach ten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 19.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.49 uur tot Woensdagmorgen 5.47 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 11 October v.m. 6.59 uur en nam. 7.30 uur. Jaarvergadering van den Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas". Donderdag en Vrijdag werd te Alkmaar in Hotel „het Gulden Vlies" de algem. na jaarvergadering gehouden van den Ned. R. K. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas". Bij de opening werd allereerst het woord verleend aan den eere-voorzitter der Af deeling, den heer de Munk-Kuyper, die het Bondsbestuur, afgevaardigden en leden In hartelijke bewoordingen het welkom toe roept. Vervolgens werd de vergadering door den Bondsvoorzitter, den heer Notenboom de Bruyn, officieel geopend. Spr. doet al lereerst mededeeling over de onderhande lingen betreffende het land. coll. contract, waaromtrent in deze vergadering nog na dere besluiten zullen moeten worden geno men. Spr. uit tevens zijn voldoening over de groote opkomst, welke een afspiegeling is van de gestadige groei van den Bond. Vervolgens wordt een beschouwing gewijd aan de bedrijfstoestand, waarbij tevens de actie voor partieele besteding ter sprake kwam. Ook werden mededeelingen gedaan aan gaande de Centrale Propaganda-actie, die in samenwerking met de Zuster-organisa- ties, de Werknemersbonden en de Vereeni- ging van Verf- en Vernisfabrikanten zal worden ondernomen. Verder werd door den voorzitter nog de wenschelijkheid be toogd eener wettelijke regeling van den arbeidstijd. De notulen der Voorjaarsver gadering worden goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de namen der Candida ten voor het lid maatschap van het Hoofdbestuur. Daarna volgt een rapport der kas-controlecommis- sie, hetgeen een uitvoerige bespreking ten gevolge had. Na de lunch hadden de verkiezingen plaats. De heer Noteboom de Bruyn werd met nagenoeg algemeene stemmen herko zen, terwyl in de plaats der aftredende leden, de heeren Slee en Schunselaar, wer den gekozen de heeren C. de Waard uit Amsterdam en Alb. Willemsen uit Arn hem. Vervolgens werd de heer Noteboom de Bruyn met overgroote meerderheid weer als Bondsvoorzitter herkozen. Daarna werd door den Secretaris-Redac teur, de heer P. J. Bökkerink uit Nijmegen, eerst een jaarverslag van den Bond en ver volgens een Persverslag uitgebracht, waar voor hem onder applaus werd dank ge zegd. Uit het verslag bleek een gestadi- gen groei van den Bond, welke thans nage noeg duizend leden telt. Een uitvoerig punt van bespreking vormde de eventueele vernieuwing van het land. coll contract, waaromtrent het be stuur opdracht wordt verleend tot verdere onderhandelingen. Hierna volgde gemeen schappelijke maaltijd. Den volgenden morgen werd om 8 uur, door den Geest. Adviseur, dr. J. v. Beur den, een H. Mis opgedragen voor het gees telijk en tijdelijk welzijn van den Bond. Om 9 uur werd een vergadering der Fonds leden gehouden. Uit het verslag van den Administrateur bleek de financieele toe stand der Patroons-verzekering zeer gun stig te zijn. Balans, winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid, de heer Daniels uit Arnhem, werd bij acclamatie herkozen. Na beëindiging dezer vergadering werd een bezoek gebracht aan de Alkmaarsche kaasmarkt en genoten de Bondsleden van een meesterlijke carillonbespeling, waarbij ook het „St.Lucas-bondslied. (Muziek van J. Winnubst) ten gehoore werd ge bracht. In de voortgezette Bondsvergadering werden allereerst de plannen ontvouwd voor de Centrale Propaganda-actie, waar aan door de vergadering goedkeuring werd verleend. In verband met een voorstel van de afdeeling 's Bosch, werd een Commis sie benoemd, door welke het vraagstuk van levering aan particulieren, nader ter hand zal worden genomen. Tevens werd in be ginsel besloten dat een Commissie voor on derzoek van materialen in het leven zal worden geroepen. Na behandeling der di verse afdeelingsvoorstellen volgde een uit gebreide rondvraag, waarna sluiting der vergadering. Na de lunch had een auto tocht plaats over Schoorl naar Bergen en Bergen a. Zee welke een zeer geanimeerd veloop had, waarna door de Congressisten de terugreis naar hunne respectievelijke woonplaatsen weer werd aanvaard. Burgemeester van Alkemade Mr. J. W. PEEK BENOEMD. Bij K. B. is mr. J. W. Peek met ingang van 16 Oct. 1933 benoemd tot burgemeester der gemeente Alkemade met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Pannerden. De nieuwbenoemde burgemeester werd 13 December 1899 te Culemborg geboren en is dus 33 jaar oud. Na gestudeerd te hebben aan de Univer siteit te Utrecht, was de heer Peek eenigen tijd volontair ter secretarie van Hedel (N.- B.) om zich te bekwamen in de gemeente administratie. Sinds 1928 is mr. Peek burgemeester der gemeente Pannerden, van welke gemeente hy tevens secretaris is. In de jaren van zijn burgemeesterschap werd in Pannerden een nieuwe raadhuis gebouwd, de wegen werden verbeterd. Bi- zonder vermelding verdient een gemeente lijke regeling om fabrieksarbeiders in de gelegenheid te stellen een eigen woning te verkrijgen. Mr. Peek, die Katholiek is, is gehuwd en heeft twee kinderen. Den nieuwen burgemeester van Alkema de zij een zegenrijk bestuur toegewenscht. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde de hee ren: J. H. Klomp, Den Haag, J. C. H. Ke- lin, Rotterdam, J. M. Dinkla, Haarlem; prop- theologie de heeren mr. J. Visser, Baarn, G. J. Geurtsen, Schiedam. DE RECHTSZITTING IN HET RIJKSDAGGEBOUW. Het is heden de 13e dag van het proces inzake de brandstichting in het Rijksdag gebouw en de eerste dag, dat de rechtszit tingen, overgebracht met al wat erbij en er omheen hoort, uit het gebouw van het Rijksgerechtshof te Leipzig, worden gehou den op de plaats van de misdaad zelf, in het Rijksdaggebouw te Berlijn, waardoor alles in een geheel andere sfeer komt en men zich niet, zooals te Leipzig, moet beperken tot vage aanduidingen en uiteenzettingen van plaatsen en in vele gevallen van per sonen, maar men zich onmiddellijk op de plaats zelf zal kunnen overtuigen of de personen zelf zal kunnen hooren. Bijna het geheele personeel van den Rijksdag doet dienst in verband met de rechtszittingen in het gebouw. De groote zittingzaal van den Rijksdag en de andere door den brand beschadigde lokalen, waar in den loop van het proces de verklaringen in loco getoetst zullen worden, staan geheel onder politiebewa king. Tegen 10 uur is buiten het gebouw de toeloop van het publiek zoo groot ge worden, dat de politieafzetting versterkt wordt en aan de ingangen dubbele posten worden geplaatst. In de gangen van het Rijksdaggebouw heerscht een drukte, zooals men dat vroe ger slechts bij zeer belangrijke Rijksdag zittingen zag. De zaal der Begrootingscom- missie, thans ook naar het uiterlijk in een rechtszaal iin optima forma veranderd, is lang voor 10 uur geheel bezet met getui gen, deskundigen, journalisten en over heidsvertegenwoordigers. Te kwart over 10 verschijnen de Bul- gaarsche beklaagdeb in de zaal en nemen tusschen 2 politiewachtmeesters op de be klaagdenbank plaats. De filmoperateurs en persfotografen zijn druk in actie. Even la ter wordt Van der Lubbe binnengeleid. Zijn houding en uiterlijk zijn onveranderd. Hij toont niet de minste belangstelling voor wat er om hem heen gebeurt, hoewel de nieuwe omgeving de volle aandacht der an dere beklaagden trekt en dit milieu ook hem onbekend is. De zitting wordt geopend. Te 10.20 uur betreedt de Senaat de zaal, door de aanwezigen met den Hitler-groet ontvangen. De Senaatspresident dr. Buen- ger opent de zitting en zegt: „De zittingen van het strafproces tegen Van der Lubbe en anderen, beschuldigd van brandstich ting en hoogverraad, worden voortgezet. De tot nog toe gehouden zittingen dienden er toe, de beklaagden te hooren over de uitgebreide aanklacht en daarbij de twij felachtige punten zoodanig aan het licht te brengen, dat het onderzoek naar den za- kelijken aanhang kan geschieden. Thans hebben de getuigen het woord. De in mijn openingswoord te Leipzig genoemde onaf hankelijkheid der rechters en vrijheid der verdedigers komt overeen met de vrijheid en onafhankelijkheid der getuigen". De president leest de namen der aanwe zige getuigen, beklaagden en verdedigers voor, waarbij Dimitrof, als de naam van dr. Teichert genoemd wordt, uitroept: „Ik ver dedig mijzelf". Als eerste getuige wordt de student Floeter gehoord, die op den avond van den brand uit de staatsbibliotheek kwam en tusschen 5 en 8 minuten over negen het Rijksdaggebouw passeerde. Heit was een lichte avond en bij het Rijksdaggebouw was niemand- te zien. Hij hoorde en venster slaan, doch hechtte aanvankelijk geen ge wicht hieraan, en toen hij een ruit hoorde breken dacht hij, dat een beambte bij het sluiten van een raam een ruit had gebro ken. Toen hoorde hij echter nog een paar ruiten breken. Hij keek op en zag toen ach ter de groote balustrade iemand voor het balcon van het restaurant heen en weer loopen met vuur of een fakkel in de hand. Onmiddellijk was de student naar een po- litiewachtmeester geloopen, die op een der hoeken van het gebouw patrouilleerde, en had hem alles verteld. Op een vraag van den president ant woordt get., dat hij het gezicht van den be trokkene niet had herkend en dat de man vermoedelijk een masker had gedragen. Het vuur dat hij in zijn rechterhand zag, was waarschijnlijk een fakkel. President: „Was het beslist slechts één man? Een andere getuige spreekt van twee personen." Getuige: ,Op het balcon stond beslist slechts één, en verder zag ik niemand. Na tuurlijk was het mogelijk, dat zich iemand achter de balustrade verborgen hield. Get. had den wachtmeester niet goed aangeke ken, doch hem opgewonden meegedeeld wat hij gezien had en hem een stoot in de zij gegeven. Toen was de beambte er heen geloopen. Dr. Sack: „Bij uw verhoor op 7 April hebt u gezegd: „Ik heb slechts één man ge zien, niet twee. Ook schaduwen van andere personen heb ik niet waargenomen." Get. Floeter: „Ik heb in het proces-ver baal laten invoegen: „Schaduwen van andere personen heb ik niet waargeno men, doch heb daar ook niet bijzonder op gelet." Vervolgens worden twee politiewacht- meesters gehoord, die op den avond van den brand vóór het Rijksdaggebouw dienst hadden. Dimitrof springt op en roept opgewon den: „Ik heb een vraag aan den getuige." De president geeft hem het woord niet en Dimitrof wordt door den politie-wacht- meester naast hem op zijn plaats vastge houden. Politie-wachtmeester Buwert, die op den avond van den brand aan de Weste lijke en Zuidelijke zijde van het Rijksdag gebouw patrouilleerde, bevestigt de mede deelingen van den student. Op een vraag van Oberreichsanwalt dr. Werner hoe groot de vlammen waren, die getuige Floeter heeft gezien, antwoordt deze, dat de vlammen tien a vijftien centi meter groot geweest kunnen zijn. Beklaagde Dimitrof stelt de vraag: „Was de getuige lid van een politieke par tij in Duitschland?" Floeter: „Ik heb nooit van mijn leven tot een partij behoord. Bovendien wil ik den beklaagde zeggen, dat het naar mijn meening onmogelijk is, dat men uit partij politieke overwegingen de wetten der ob jectiviteit zou kunnen wijzigen." Dimitrof wil nog eenige opmerkingen maken, maar de president gelast hem, dit na te laten. Torgler, die met groote belangstelling het verhoor van dezen getuige volgt, vraagt hem: „Is het juist, dat de getuige ondanks zijn opwinding rustig naar huis is gegaan? Of heeft hij zich nog geïnteres seerd voor den verderen loop der gebeur tenissen?" Getuige Floeter: „Ik was niet opgewon den dan nadat ik het venster hoorde bre ken en het vuur had gezien. Ik ben naar huis gegaan, omdat ik nog niet had gege ten en ik mij die week niet al te best voelde. Uit mijn huis ben ik na korten tijd weer naar het Rijksdaggebouw terug gekeerd." Opperwachtmeester Buwert verklaart, dat een burger hem ongeveer vijf minuten over negen gewaarschuwd had. Zij liepen naar portaal I en zagen door het tweede raam ten Zuiden van het portaal een vlam. Hij had den man, die hem gewaar schuwd had, gezegd even naar de post aan den Brandenburger Tor te loopen en te melden, dat er brand was. De man was toen ook onmiddellijk weggegaan. Getuige Floeter: „Mij is dat niet gezegd." Getuige Buwert: „Het kan ook de an dere burger zijn geweest. Ongeveer twee minuten later, zag ik in den kelder achter het matglas van het raam een zich voort bewegende lichtschijn, alsof iemand met een fakkel in de hand liep. Het licht be woog zich in de richting van de Simson- strasse. Ik trok mijn revolver, omdat ik inzag, dat er iets niet in den haak was." President: „Dat had u toch al eerder moeten inzien." Getuige Buwert: „Ik kon niet weten, dat ik met brandstichting te doen had." President: „Er kwamen toen twee pa trouilles politie?" Getuige Buwert: „Ja, van de Siegesallee. Een hunner adviseerde om nogmaals de brandweer te alarmeeren en liep dan ook in de richting van de Molktestrasse. Ik ging weer naar beneden, toen wacht meester Poeschel aankwam en ongeveer tegen 9.17 uur de politie-luitenant Lateit met een vrachtauto met beambten arri veerde. Ik bracht rapport uit van wat er gebeurd was. De brandweer zal ongeveer 5 minuten later gearriveerd zijn." Bij nauwkeurig verhoor schat getuige Buwert het tijdsverloop tusschen het al armeeren en het arriveeren van de eerste twee brandweerauto's op drie a vijf minu ten. IS v. d. LUBBE DE ECHTE v. d. LUBBE? Het telegram uit Leiden. Zaterdag j.L hebben wij melding ge maakt van een telegram uit Leiden aan het Rijksgerechtshof te Leipzig, waarin gewezen werd op in Leiden loopende ge ruchten, dat de hoofdpersoon van het Leipziger-proces niet dezelfde zou zijn als de in Leiden welbekende Marinus v. d. Lubbe, reden waarom de steller van het telegram aandringt op confrontatie met Gemeentelijke Aankondigingen. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen in herinnering, dat tot en met 31 December a.s. ter gemeente-secretarie verzoekschriften kunnen worden ingediend tot aanwijzing van gemachtigden om bij volmacht te stemmen. Formulieren vyor bedelde verzoek schriften zijn ter-(femQ^ite-secretarie kos teloos verkrijgh Slechts die Imez&rs kunnen worden aan gewezen als bftvolgd om bij volmacht te stemmen, wier blroep pS werkzaamheden medebrengen, daf. zjj Herhaaldelijk of al- gedeelte van het iming gewoonlijk valt, werkzaam plegen te zijn buiten de ge beente op welker kiezerslijst zij voorko men, mits hun afwezigheid als regel lan ger dan drie dagen duurt, alsmede de vrouw van een zoodanigen kiezer, die met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. Burgemeester en Wethouders van Leiden, thans gedurenda jaar waarin de Drankwet. Burgemeester en \retlouders van Lei den brengen ter algei»Mne kennis, dat A. J. Koppe, te Leiden, <ferl verzoek heeft in gediend ter bekom in 1 fan een verlof B. voor den verkoop uit-adftend van alcohol vrijen drank voor gebnaik in het perceel Steenstraat No. 31, aldaar. Schouw van wegen, lanen, enz. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat te beginnen op Donder dag 12 October 1933, krachtens het bepaal de bij artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Gem.blad no. 15), laatste lijk gewijzigd bij de verordening van den 9den Juli 1928 (G. gen, lanen, stratei slooten, schouw zi alle wegen, lanen, j idei pleinen, hofjes, stege en gangen, beneven daartoe behoorende kunstwerken, voor eigendom zijn, en, no. 22) op we- wateringen en gedreven over straten, kaden, of poorten, de Idaprin gelegen of ren en andere er die bijzonder 'nder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, bene vens de daartoe behoorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigen dom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 October 1933. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. K. J. M. V. Foyer Stadsgehoorzaal 8.30 uur. Dinsdag. A. R. K. A. Ledenvergadering, den Burcht, 8.15 uur. Dinsdag, R.-K. Metaalbewerkersbond, le denvergadering, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag. Openbare proefles in Esperanto Donderdag. Opvoering van „Eindexamen" door de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging. Ie Abonnementsvoor stelling, Schouwburg 8.15 uur. Donderdag. R. K. Kiesv. „Den Burcht", 8.15 uur. Maandag. .Opvoering .van. „Leontientje" door het R'damsche Hofstadtoo- neel, Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 9 tot en met Zondag 15 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. personen uit de vroegere onmiddellijke omgeving van v.d. Lubbe: Toen werd ons de naam van den afzender niet medege deeld; omdat deze zich niet bekend wensch te te maken. Het blijkt thans de Leidsche boekhandelaar M. Dubbeldeman te zijn, die vroeger jarenlang als afgevaardigde van de S. D. A. P. zitting heeft gehad in den Leidschen gemeenteraad. Na zijn be danken als raadslid trad de heer Dubbel deman politiek niet meer op den voor grond. Deze geruchten, die reeds lang door de stad liepen, zijn nimmer au serieux geno men. Het ontstaan ervan kan geredelijk verklaard worden door de houding welke

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2