DINSDAG 10 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN. Gevallen. Het 8-jarig zoontje van den heer S., alhier, had het ongeluk van zijn fiets te vallen. Dr. v. d. Giessen constateer de, dat hij een been had gebroken. Het ventje werd per auto naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Botsing. Op de bocht bij de woning van den heer G. op de Utrechtsche straat weg had een botsing plaatse tusschen twee luxe auto's. Een der chauffeurs, H. J. N. te Rotterdam, droeg de schuld door niet goed uit te kijken. Beide wagens werden be schadigd. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Ongeluk. Bij de O., aan de Utrechtsche straatweg is een knecht bij het rangeeren met auto's onder een dezer met zijn been gekomen. Dr. .v. d. Giesen was spoedig ter plaatse. De voet was ernstig gekneusd. De man moest naar zijn woning worden ver voerd. BODEGRAVEN. Huldiging. Op 26 en 27 October zal de film van het nationale huldigingsdefilé ge houden te Amsterdam op 9 Sept. j.l., ver toond worden in Hotel van Rossum, uit gaande van de Chr. Oranjevereeniging en van den Bijzonder Vrij willigen Landstorm. De eerste avond is uitsluitend toegankelijk voor leden der bovengenoemde vereenigin- gen, terwijl op den tweeden avond tegen entrée toegang te verkrijgen is. Burgerwacht. In verband met het 15- jarig bestaan der af deeling Burgerwacht Bodegraven, zal van 1015 November 'n wedstrijd worden gehouden in Hotel van Haaf ten. ,Aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm en de Burgerwachten. Vrouwenbond. Woensdagavond 8 uur, zal in het Parochiehuis een filmvoorstelling worden gehouden door de J. A. Carp's Ga- renfabrieken uit Helmond. Toegang voor Vrouwenbond- en Graalleden gratis. Volksbond. Donderdagavond a.s. zal de R. K. Volksbond een ledenvergadering houden, waarbij alle leden uitgenoodigd en verwacht worden. Toont uwe belangstel ling leden! Prijsuitreiking. Zaterdagavond jl. had in het café van den heer H. van Velzen te Nieuwerbrug de prijsuitreiking plaats aan vereenigingen, die deelgenomen hebben aan het nationaal concours te Nieuwerbrug. De heer A. van Baren, voorzitter van het uit voerend comité, opende deze vergadering en sprak zijn blijdschap er over uit, dat zoo vele afgevaardigden van vereenigingen wa ren opgekomen om tegenwoordig te zijn bij deze prijsuitreiking. Over het gehouden concours is men zeer tevreden geweest; het is bijzonder goed geslaagd. Vele zangver- eenigingen en muziekkorpsen hebben in de verschillende af deelingen den eersten prijs behaald, hetgeen voor het uitreiken der juiste prijzen een moeilijk werk was. Alle prijzen waren gratis beschikbaar gesteld en dit was wel een bewijs dat men in Nieu werbrug het gehouden concours ten zeerste heeft gewaardeerd. eD heer v. Appeldoorn directeur van de zangvereeniging „Excel sior" kon tot zijn blijdschap als Jurylid, ook namens zijn beide collega's mededeelen, dat in doorsnee genomen op het concours goed was gezongen en goede muziek was geleverd. Spr. hoopte, dat de aanwezige ver eenigingen ook hun tevredenheid zouden betuigen met de verstrekte prijzen. Hierna had de uitreiking plaats. De prij zen waren schitterend, zelfs voor menigeen boven verwachting. Het batig saldo van het concours bedroeg 126.22. Hiern t slui ting. KOUDEKERK. Gevestigd: Theodora M. Zwaantjes van Woubrugge Jacobus P. van der Ploeg van Zoeterwoude Johannes Dijk van Apeldoorn Hendrik Kruit en ge zin van Alphen aan den Rijn Julius Sladek van Leiden. Vertrokken: Nicolaas Vonk naar Noord wijk Frans Ph. Koelewijn naar Leiden Cornelis H. van der Velden en gezin naar Zoeterwoude Johanna P. Zwartjes naar Berkel en Roderijs Nico laas van Veen naar Leiderdorp Adria- nus Ph. L. Hardonk naar Hazerswoude Frederika Schütrtimpf naar Voorburg Maria J. Horstman naar Bodegraven - Paul Lassche naar Utrecht Nicolaas Moerman naar Leiden.. NIEUWKOOP. Gevestigd: L. van den Akker, uit Zoeterwoude; J. Ruijgrok, uit Zoeterwou de; H. van Varik, uit 's-Gravenhage; J. G. Somsen, uit Eibergen; D. van Aggelen, uit Wageningen; G. Klaassen uit Wilnis; J. Kas, uit Ter-Aar; A. J. van Heesch, uit 's-Hertogenbosch; M. Mouris, uit Berlicum. Vertrokken: H. A. Roberti, naar Geldermalsen; A. A. Hakkeling, naar Am sterdam; B. Brendel, naar Woerden; W. vanKoert, naar Barwoutswaarder; M. J. Steenbeek, naar Wilnis; C. H. van Beek, naar Leiden; B. A. Imfeld, naar Rotterdam; C. M. Bosma. naar 's-Gravenhage; M. van Koert, naar Hilversum; A. A. Stuivenberg, naar Alphen aan den Rijn; G. de Vries en gezin, naar Amsterdam. ZEVENHOVEN. Voetbal. Zondag speelde de R. K. V. V. Zevenhoven I, een wedstrijd tegen II. V. V. I, de Hoef, op het terren te De Hoef. Al heel spoedig bleek Z. V. V. I op zijn jon gens te kunnen rekenen. Met de rust had STADSNIEUWS NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR KOELTECHNIEK. HET 25-JARIG BESTAAN. De Nederlandsche Vereen iging voor Koeltechniek heeft heden in het Kamer- lingh-Onnes Laboratorium alhier haar 25- jarig bestaan herdacht met een algemeene vergadering, welke morgen in Heineken's Bierbrouwerij te Rotterdam zal worden voortgezet. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op mr. J. H. de Mol van Otterloo, referen daris van het Departement van Handel en Nijverheid en vertegenwoordiger van Z. Exc. den Minister van Economische Zaken, mr. S. J. Idenburg, secretaris van curato ren der Leidsche Universiteit, prof. dr. L. van Itallie, waarnemend rector magnificus der Leidsche Universiteit, mevr. de wed. prof. Kamerlingh Onnes-Bijleveld e.a. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, voorzitter van Curatoren der Leidsche Universiteit was verhinderd tegenwoordig te zijn. Ook uit het buitenland waren een dertig tal vertegenwoordigers aanwezig, onder wie wij opmerkten prof. dr. Fr. Henning, voorzitter van de Duitsche Koeltechnische Vereeniging te Bellijn, dr. ing. H. Ombeek uit Wiesbaden, dr. Maurice Pièttre, direc teur van het Koude-Instituut te Parijs, prof. dr. ing. R. Plank, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Karlsruhe, de heer en Arthur R. T. Woods en J. Raymond, resp. president en honorair secretaris van de Britsche Vereeniging voor Koeltechniek uit Londen en prof. dr. J. E. Verschaffeit, hoogleeraar aan de Universiteit te Gent. De voorzitter, prof. dr. M. de Haas, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, opende deze 44ste algemeéne verga dering met een hartelijk woord van wel kom tot de aanwezigen en hield daarna een herdenkingsrede: Herdenkingsrede prof. de Haas. Prof. de Haas begon met in herinnering te brengen, dat op 23 Sept. 1908 in een ver gadering, gehouden op aanstichting en ten huize van wijlen prof. Kamerlingh Onnes, de Nederlandsche Vereeniging voor Koel techniek werd opgericht. Het voorstel daar toe was gedaan door prof. Kamerlingh On nes in een bijeenkomst van het Neder- landsch Comité voor het eerste Internatio naal Koude-Congres, welke bijeenkomst den 13den Juli 1908 te Leiden in dit labo ratorium werd gehouden. Bij dit eerste congres, dat in October 1908 te Parijs werd gehouden, waren ruim 3000 deelnemers te genwoordig. Spreker schetste hierna, hoe in den loop Association Internationale du Froid is tot stand gekomen en herinnerde daarbij er tevens aan, dat prof. Kamerlingh Onnes voorzitter werd van een der vijf ingestelde internationale studiecommissies n.l. van de commissie voor de vloeibare gassen en voor de eenheden. Het was, aldus spr., noodig bij dit in ternationale werk stil te staan, omdat onze Vereeniging niet alleen in den aanvang, maar ook in latere jaren daarmede steeds in nauw verband heeft gestaan en tevens om te doen zien welk een gewichtige rol prof. Kamerlingh Onnes ook in dit werk heeft gespeeld. Het eerste bestuur werd gevormd door prof. Kamerlingh Onnes, voorzitter, en de heeren ir. F. B. Löhnis, 2de voorzitter, ir. J. F. H. Koopman, secretaris-penningmees ter, ir. S. Lako en spreker, leden. 10 jaren lang is dit bestuur ongewijzigd gebleven. Sperker schetste hierna, hoe in den loop der jaren het bestuur is gewijzigd en wees er daarbij op, dat hij na den dood van prof. Kamerlingh Onnes in 1926 dezen als voor zitter opvolgde. De heer Koopman heeft thans gedurende 25 jaren onafgebroken de functie van se cretaris-penningmeester verricht. Belang rijk en omvangrijk is het werk, dat hij in dien tijd heeft verricht. Daarvoor zijn wij hem grooten dank verschuldigd en wij ver heugen ons zeer over de Koninklijke onder scheiding, welkte hem op 23 September j.l. den 25sten verjaardag onzer vereeniging, is ten deel gevallen, een onderscheiding waardoor ook onze vereeniging wordt geëerd. Hierna ging spreker in het kort na, op welke wijze de Vereeniging haar taak in deze kwart eeuw heeft vervuld en wat zij daarbij heeft bereikt. Hij wees er op, dat bij de oprichting de Vereeniging zich in de eerste plaats ten doel stelde de bevordering van economische belangen en daarnaast, doch tevens in nauw verband daarmede, de wetenschappelijke belangen. Aan dit dub bele programma is onze vereeniging in den loop der jaren getrouw gebleven; zij heeft naar de mate van haar krachten de samen werking tusschen wetenschap en practijk op het gebied der koeltechniek bevorderd en op die wijze de belangen van landbouw, industrie, handel en visscherij helpen be vorderen. Spreker noemde hiervan enkele voorbeelden, o.a. het instellen in 1910 van een commissie om na te gaan of het voor Nederland voordeel zou opleveren vleesch zij al een voorsprong. Na de rust wist zij nog eenige punten er bij te behalen, zoodat bij het einde de uitslag luidde 51 voor V. V. Z. I. Het 2e elftal van de R. K. V. V. speelde op eigen terrein een wedstrijd te gen H. V. V. II. Hier hadden onze jongens zwaar werk en konden het niet bolwerken. Het einde was 21 voor H. V. V. IL Arbeidsbeurs. Bij den agent voor ar beidsbemiddeling stonden de vorige week 3 werkzoekenden ingeschreven. Verwacht wordt, dat dit cijfer elke week wel zal wor den vergroot. Aangezein de werkzaamhe den bijna zijn afgeloopen. in bevroren of in gekoelden toestand in te voeren, hetgeen leidde tot een adres aan de Regeering en aan de gemeente Amster dam den invoer van dit vleesch te bevor deren. Spreker gewaagde verder van de com missie, eveneens in 1910 ingesteld, waaraan werd opgedragen de bestudeering van het vraagstuk of de toepassing van de kunst matige koude op het conserveeren van visch voor ons land bijzondere economische voordeelen zou opleveren. Voor het expe rimenteel onderzoek werd toen een belang rijke subsidie van de Regeering verkregen. Spreker wees hierna op de rapporten, welke in den loop der jaren op het gebied der vischconserveering zijn verschenen, welke rapporten ook in het buitenland zeer de aandacht hebben getrokken. Omstreeks 1925 werd in de vereeniging de wenschelijkheid uitgesproken, dat de onderzoekingen over de conserveering door koude thans voor andere levensmiddelen, in eerste instantie voor tuinbouwproducten, zouden worden voortgezet. Dit had tot ge volg, dat in 1928 een kryologisch-biologi- sche commissie werd ingesteld om te trach ten deze nieuwe onderzoekingen tot stand te brengen en verder te verzorgen. Prof. de Haas gaf vervolgens een over zicht van het vele en belangrijke, dat de vereeniging op het gebied der koeltechniek heeft verricht, waarbij hij onder meer her innerde aan de uitvoerige debatten over de vraag, of het gewenscht is aan abattoirs koelinrichtingen te bouwen, ook voor an dere artikelen dan vleesch, welke vraag tenslotte bevestigend werd beantwoord. Belangrijk was ook het ontwerp van koel huisvoorschriften dat de Vereeniging tot stand heeft gebracht en dat ook in h^t bui tenland groote belangstelling heeft gewekt. Na nog bij verschillende andere belang rijke werkzaamheden der Vereeniging te hebben stilgestaan zette spreker uiteen, dat de Vereeniging steeds in nauwe betrekking heeft gestaan tot het internationale werk op het gebied der kunstmatige koude. In den aanvang mijner rede heb ik, al dus spreker, reeds opgemerkt, dat de werk zaamheden der vereeniging van economi- schen en wetenschappelijken aard zijn. Ik zou daaraan kunnen toevoegen, dat aldus werkende, de vereeniging heeft ge tracht de belangen van ons land in het al gemeen, die van de leden dezer vereeni ging in het bijzonder, te bevorderen. Wij kunnen getuigen, dat, terwijl menig lid op zijn tijd eigen belangen op den voor grond plaatste en ook wederzij dsche kri tiek niet ontbrak, er in onze vereeniging steeds een groot gevoel van samenhoorig- heid heeft bestaan, en zelfs in de moeilijke tijden, die wij nu in handel en bedrijf be leven een eendrachtige samenwerking valt te constateeren, die ons ook volle vrijheid geeft dit jubileum, zij het ook op beschei den schaal, feestelijk te herdenken. Moge deze goede geest ook in de toe komst behouden blyven en onze vereeni ging, in haar wezen conservatief, steeds nieuwe wegen weten te vinden om het al gemeene en het individueele belang te blij ven dienen. „Ieder voor allen, allen voor ieder", zij ook ons advies. Op deze rede volgde een krachtig ap plaus. Hierna verkreeg de vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, de heer mr. J. H. de Mol van Otterloo, het woord. Spr. betuigde den spijt van den Minister, dat deze verhinderd was tegenwoordig te zijn, maar spr. zou in zijn taak tekort schieten, indien hij niet namens den Mi nister zijn gelukwenschen uitsprak bij het 25-jarige bestaan der vereeniging. De vereeniging is nog betrekkelijk jong en staat in het midden van den strijd. Neg vele vraagstukken vragen om oplossing, maar zij zijn bij deze vereeniging in goede handen. Spr. eindigde met den wensch, dat de vereeniging nog gedurende een reeks van jaren op dit gebied werkzaam moge zijn. Namens de buitenlandsche gasten voerde dr. Maurice Pièttre, directeur van het In- stitut International du Froid te Parijs. Spr. zeide zeer vereerd te zijn namens' zijn land en het Institut du Froid en als vrijwel de jongste der buitenlanders na mens de vertegenwoordigers van Duitsch- land, Groot Brittannië en België te mogen spreken. Hierna weidde spr. uit over de beteekè- nis der Koeltechniek, haar ontwikkeling en invloed op het economisch leven, hij sprak over hetgeen geleerden van naam, o.a. wijlen prof. Kamerlingh Onnes en thans prof. Keesom hebben gedaan of nog doen om er tenslotte op te wijzen, dat er voor de Koeltechniek een mooie toekomst is weggelegd. Na een korte pauze heeft vervolgens de heer ir. J. F. H. Koopman, secretaris-pen ningmeester der Vereeniging, een voor dracht gehouden, getiteld: Veertig jaren koeltechniek. Na een overzicht te hebben gegeven van zijn loopbaan, waarin tot uiting kwam het vele en belangrijke, aan de totstandkoming waarvan hij heeft medegewerkt, vertoon de spr. enkele lichtbeelden, betrekking heb bende op de personen, die in de vereeni ging van bijzondere beteekenis zijn geweest en met wie hij als adviseur un nauwe aan raking stond. Vervolgens vertoonde hij 'n aantal foto's van bij zonderen aard, betrek king hebbende op gehouden algemeene ver gaderingen. Hij bracht hierna dank aan H.M. de Ko ningin en de Regeering voor de hem ver leende onderscheiding en besloot met de hoop uit te spreken, dat hij door zijn wer ken mocht hebben bijgedragen tot bevor dering van koeltechniek zoowel in ons land en daarbuiten. Ook op deze rede volgde een hartelijk applaus. Hierna werd gepauzeerd en vereenigden DE STERRENREGEN. Uit den aard der zaak kan pmtrent den sterrenregen van Maandagavond nog niet veel nieuws worden medegedeeld, maar er valt niet aan te twijfelen, dat hij een ze kere sensatie teweeg heeft gebracht. In korten tijd waren tal van menschen gealar meerd en erop uit getrokken om het mooie verschijnsel waar te nemen. Het weer en de maan werkten niet ertoe mede, de lucht was niet heel helder, gedeeltelijk bedekt met cirrusachtige wolken en door haar groot vochtgehalte weinig doorschijnend. Hadden wij een mooie, transparante lucht gehad en Nieuwe Maan, dan zouden onge twijfeld nog veel meer vallende sterren te zien zijn geweest. Het verschijnsel is een volkomen verras sing geweest. Vallende sterren kan men eiken helderen avond en nacht waarnemen en het heet, dat een aantal van drie of vier per uur normaal is. Er komen echter in be paalde gedeelten van het jaar z.g. meteoren zwermen voor, waarin men een veel groo- ter aantal per uur ziet. De meest bekende meteorenzwermen zijn die van 1013 Augustus, de z.g. Perseïden of Laurentius- tranen, en de Leoniden, die van 1416 November verschijnen. Van 1820 October ziet men de Orioniden en dan zijn er nog een kleine honderd andere meteorenzwer men bekend, die echter allen veel minder dicht zijn dan de twee eerst genoemde en meest bekende zwermen. Nu en dan echter wordt de wereld ver rast door een dichten meteorenzwerm. De beroemde natuuronderzoeker Alexander Von Humboldt zag tijdens zijn reizen in Amerika in November 1899 een buitenge woon dichten meteorenstroom, waarvan het uitstralingspunt in het sterrenbeeld de Leeuw lag. In 1833 en 1866 herhaalde dit verschijnsel van een buitengewoon dichten regen van vallende sterren uit dit sterren beeld zich en dit gaf aan den astronoom Schiaparelli aanleiding een verklaring te zoeken. Hij kwam daarbij tot de hypothese, dat de sterrenstroom een overblijfsel was van de komeet 1862II, die later nooit meer is teruggekeerd. Schiaparelli nam aan, dat de „kop" van de komeet uiteen gevallen was in een onnoemelijk aantal kleine deel tjes, die een zeer langwerpige elliptische baan om de zon afleggen. Telken jare in November snijdt de aardbaan deze me teoren-loopbaan waarbij een aantal Van die kleine lichamen met geweldige snelheid door onzen dampkring vliegen, gloeiend worden en dus licht afgeven. Zij verschij nen dan als een snel verschietend lichtend punt en gedeeltelijk doordat zich in ons oog een kort durend na-beeld vormt, ge deeltelijk doordat werkelijk de verbran dingsresten van het lichaampje even na lichten, zien wij hen als een lichtstreep. Het schijnt nu, dat deze verspreide deel tjes als het ware over de geheele elliptische baan verdeeld zijn, maar dat er plaatselijke verdichtingen in voorkomen. Passeert nu de Aarde juist zoo'n verdichting, dan zien wij veel meer vallende sterren dan ge woonlijk en men zou dan kunnen aanne men, dat de grootste dichtheid van den stroom de plaats aangeeft, waar de kop van de komeet uiteen gevallen is. De verklaring van Schiaparelli wordt he den ten dage nog aanvaard en is ook moeielijk te vervangen door een betere. Men moet nu aannemen, dat de deeltjes in met elkaar evenwijdige banen door de ruimte loopen. Bevinden wij ons in den stroom, dan zullen wij door dezelfde per spectivische werking, die ons den indruk geeft, dat de evenwijdige boomenrijen van een laan in de verte samenkomen, ook van de banen der vallende sterren een punt van samenkomst aan den hemel moeten vinden, het z.g. uitstralingspunt of radiant. Om dit punt te vinden moeten wij de waargenomen baan aohterwaarts verlengen. Bij zoo'n dichten stroom als van Maandagavond kan men het uitstralingspunt vrij gemakkelijk vinden door de waargenomen banen óf op een sterrenkaart aan te teekenen, of direct aan den hemel te zoeken. Bij den stroom van Maandagavond nu lag de radiant, ruw weg bepaald, in of nabij de Kop van den Draak, een sterrenbeeld waarin vier helde re sterren te zien zijn, gelegen tusschen de staart van den Grooten Beer en de vlieger vierhoek van het sterrenbeeld de Zwaan in den Melkweg. Men zal nu nog moeten uitmaken of deze stroom van vallende sterren een nieuwe, tot nog toe onbekende is, of dat wij te doen hebben met een bekende van geringe dicht heid, die een ^onbekende plaatselijke ver- diohting heeft, welke tot nog toe niet be kend was. Dit kan natuurlijk niet op het eerste oogenblik worden uitgemaakt. Het is echter wel zeker, dat deze stroom niet de deelnemers zich aan een gemeenschap pelijk noemmaal: Om twee uur hedenmiddag werd de ver gadering hervat. Prof. dr. W. H. Keesom en prof dr. W. J. de Haas, directeuren van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, hiel den een inleiding tot de bezichting van het laboratorium. Daarna volgde deze bezichtiging, waar bij proefnemingen werden verricht door prof. Keesom met het vloeibaar maken van helium en door prof. De Haas een demon stratie werd gegeven met den grooten mag neet van 80.000 Gauss veldsterkte. Vervolgens begaven de deelnemers zich in autobussen naar den Haag, waar zij zich vereenigden aan een gemeenschappelijken maaltijd. Morgen, Woensdag zal in Heinekens's Bierbrouwerij te Rotterdam de algemeene vergadering worden voortgezet. Op het pro gramma staan o.m. een voordracht van ir. G. J. J. van Goor, hoofdingenieur bij deze brouwerij, over de toepassing van kunst matige koude in brouwerijen, een boot tocht door de havens van Rotterdam en bezichtiging van de koel- en vrieshuizen te Katendrecht. die der Orioniden is, want deze heeft, zoo als de naam aanduidt, zijn radiant in het sterrenbeeld Orion. Het is niet onmogelijk, noch onwaar schijnlijk, dat ook hedenavond het ver schijnsel zich herhaalt. Jammer genoeg is het weer niet gunstig, maar de Maan komt iets later op en is wat minder lichtsterk. Tot negen uur is haar licht niet erg storend. Mochten er onder de lezers zijn, die mij iets over hun waarnemingen willen me de deelen, dan zal mij dit veel genoegen doen en kan ik daarvan later een overzicht geven. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat de vallende sterren van Maandagavond tot de z.g. langzame behoorden. Er waren tal van bijzonder heldere bij en volgens de eerste berichten waren de meesten te zien in het Oosten en Zuidoosten. Ik zag zelf in het Westen echter de mooiste. (Nadruk verboden). LAND- EN TUINBOUW TEELTBEPERKING IN DEN TUINBOUW. De tuinbouw zélf roept daartoe den steun der regeering in. Hopelooze vooruitzichten. In den tuinbouw is het de centrale vak organisatie zélf, die den minister verzocht, en nog wel met klem, om zoo spoedig mo gelijk maatregelen tot teeltbeperking te willen nemen. Het Centraal Bureau v. d. Veilingen n.L, vertegenwoordigende 145 coöperatieve veilingen met een omzet van 114% millioen in 1928 en 64V2 millioen in 1932, heeft een adres gezonden aan mi nister Verschuur, waarin in bovengenoem- den zin een verzoek aan den minister wordt gedaan. Dit verzoek wordt gebaseerd op de con clusies, vastgesteld in een vergadering van het Bureau met de drie centrale landbouw organisaties, welke als volgt luidden: 1. dat een krachtige beperking van de teelt van tuinbouwproducten een absolute noodzakelijkheid geworden is; 2. dat bij de beperking rekening moet worden gehouden met den aard en den om vang van het bedrijf; 3. dat maatregelen om deze beperking te bereiken ten spoedigste dienen te wor den genomen, opdat zij reeds ten aanzien van den oogst in 1934 hun uitwerking doen gevoelen; 4. dat bovengenoemde organisaties ver wachten, dat de maatregelen tot beperking van de Regeering zullen uitgaan en van Regeeringswege ook zullen worden ge handhaafd. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). LEIDEN. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE, Het vierde programma komt. Het aantal van 3000 abonné's op de net ten van het Gemeentelijk Radio Distributie- brdijf is bereikt en alle oude netten zijn inmiddels vervangen door de definitieve loodkabelnetten, welke door het G. R. D. van den aanvang der exploitatie af steeds zijn toegepast en welke een waarborg zijn en blijven voor een prima kwaliteit van de doorgegeven muziek. Dit feit zal officieel worden herdacht in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en wel op Maandag, 16 October 1933, des na middags 3.30 uur in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Daarbij zullen eenige toe spraken, alsmede een uiteenzetting over „Radio en Radiodistributie" door ir. Stok- huyzen worden gehouden; alle toespra ken zullen door de microfoon worden op genomen en over 4de lijn doorgezonden. De aangeslotenen by het G. R. D. zullen dus alles thuis kunnen medemaken door hun luidspreker op dit 4de programma te schakelen. Tot slot zal door den Burgemeester of ficieel het 4de programma worden aange sloten en in gebruik gesteld. Dit is een gevarieerd programma, bestaande uit een keur véin buitenlandsche uitzendingen, welke tot nog toe niet werden doorgege ven. R. K. Klubo Esperantista. Wegens bijzondere omstandigheden Woensdagavond a.s. geen conversatie-avond Daarentegen worden alle leden zonder uitzondering verwacht op den Conversa tieavond van Donderdag 19 October a.s. Belangrijke mededeelingen zullen daar ge daan worden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5532. N.V. Leidsche Auto- Boxen-Garage, Leiden, v. Oldenbarne- veltstraat 37. Uittr. Pres.-comm.: E. A. Freijser, Leiden, d.d. 2 Oct. 1933. Is de tandarts thuis? De tandarts? Dat ben ik. (Moustique)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12