DINSDAG 10 OCTOBER 1933 DE LEïDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE DIJKVAL OP NOORD-BEVELAND. Voortdurend verdwijnt nog grond in de diepte. De dijkval in de zeewering van den Nieuw Noord-Bevelandpolder is nog steeds niet tot staan gekomen. Het gat in den dijk wordt voortdurend grooter en aldoor schuiven er stukken dijk en grond in de diepte. Waar de dijk heeft gelegen staat nu ongeveer 12 M. water, wel een bewijs hoe de stroom vlak langs de kust loopt. De laatste dagen van de vorige week had men over een lengte van pl.m. 50 M. een nooddijkje gelegd van zandzakken ten einde het poldertje Bohemen voor inloo- pen te behoeden. Daaraan was door 30 menschen gewerkt. Zondagmiddag echter, toen juist vele nieuwsgierigen bij het opkomen van het water over de zandzakken heen naar het golvenspel stonden te kijken, verdween plotseling een deel van de zakken ook in ed diepte. De politie liet toen direct de gevaarlijke plaats ontruimen. Inmiddels sloegen al de zandzakken weg en een wei nig water drong reeds het poldertje bin nen. Het is zeer de vraag, of het geluk ken zal het bedreigde poldertje te behou den. „Msbd." OVER SPOORWEG-SERVICE. „Reglementen zijn reglementen". Van het aardige stationnetje Heemstede Aerdenhout naar het station Haarlem is vier kilometer .Vlak bij dus. In een taxi rijdt men dien afstand voor twintig cen ten. Het geviel, dat Zondagmiddag tegen vijf uur een electrische boemel het kleine sta tion aandeed. Twee wandelaars, op weg naar Haarlem, zagen het en liepen uit al hun macht om den trein te halen. Het luk te op het laatste nippertje. De chef van HeemstedeAerdenhout is een man, die het druk heeft, wanneer er een treintje op zijn perron staat. Hij moet kaartjes verkoopen, kaartjes aannemen, het vertreksein geven. Toen de twee rei zigers aan kwamen hollen, trok hij het portier van een wagen open en riep: „De conducteur zal u wel een kaartje verkoo pen stapt u maar in." De twee ademloozen vielen op een harde bank neer. Zij zagen nog, dat voor him venster de hoofdconducteur waarschu wend zijn vinger opstak, waarvoor begre pen zij niet. Maar al spoedig zou de reden blijken. De spoorweg-functionaris met rooden band kwam met groote stappen naar hen toe. Er ontspon zich een gesprek. Een merkwaardig gesprek in het jaar 1933 met zijn groot tekort op de spoorwegen. De conducteur U moet per persoon een kwartje extra betalen. Dan had u maar niet moeten instappen. Dat gaat hier maar niet zoo. De reizigers: De conducteur Ja, ja; hij die zonder gel dig plaatsbewijs instapt, terwijl hij er zich van kon voorzien, betaalt een boete. De reizigers: De chef zei toch: stap maar in! t De conducteur: Niéts mee te maken. U betaalt of Het volgende tooneel speelt zich af in een lokaliteit van het station Haarlem. Want de argelooze reizigers geloofden nog dat hoogere beambten het misverstand wel uit den weg zouden helpen. Dat zij zouden zeggen: Hm, conducteur, niet zoo met je neus op het reglement. Het zijn toch klanten. Zij zijn te goeder trouw. Bo vendien, de chef te HeemstedeAerden hout. Maar deze zakelijke bedrijfspolitiek bleek nog niet in de kille binnenkamers van het Haarlemsche station te zijn bin nengedrongen. Een der reizigers had een abonnement. Die kwam er dus goed af. De andere moest echter voor vier kilometer rijden, derde klas, de somma van veertig centen betalen. Onder het motto „regle menten zijn reglementen." Thuisgekomen kon hij gaan nadenken over de vraag: Helpt een dergelijke boete het spoorwegtekort verkleinen of.... ver- grooten, aldus de „Tel." LUCHTVAART ZEPPELINVERBINDING MET AMERIKA. Laatste voorbereidingen voor driehoeks- vlucht. Dr. Eckener, die pas uit de Vereenigde Staten, waar hij besprekingen heeft ge voerd over de verbinding met Noord- Amerika, is teruggekeerd, heeft eenige mededeelingen over deze besprekingen ge daan. Het doel der besprekingen, welke zoo wel te Washington als te Akron werden gevoerd en waaraan ook de directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", de heer Bronsing uit Amsterdam heeft deelgenomen, was de mogelijkheid te over wegen een aantal proefvluchten naar Noord-Amerika te maken, totdat de econo mische toestand in Amerika zal zijn ver beterd. Voor het houden van deze proef vluchten is het noodzakelijk, dat een an- kermast wordt opgericht, die als steun punt moet dienen. Een definitief resultaat met betrekking tot de vluchten naar Noord-Amerika is nog niet verkregen, doch dr. Eckener heeft bij zijn besprekingen veel medewerking on dervonden. De vluchten naar Noord-Ame rika zullen waarschijnlijk worden onder nomen met de „Zep 129", welk luchtschip thans nog in aanbouw is. Dr. Eckener heeft verder te Miami en Akron de laatste voorbereidingen getrof fen voor de op Zaterdag 14 October a.s. te Friedrichshafen beginnende driehoeks- vlucht van het luchtschip „Graf Zeppelin". Bij deze vlucht van Friedrichshafen naar Fernambuco, Rio de Janeiro, Pernambuco, Miami, Chicago, Akron en Sevilla en te rug naar Friedrichshafen, wordt een af stand van 28.000 K.M. SPORT WANDELSPORT ROTTERDAMSCHE WANDELSPORT- VEREENIGING „CHARLOIS". Op Zondag 15 October a.s. houdt boven genoemde vereeniging haar 35 km. uitge schreven afstandmarsch vanaf „Musis Sa crum", Vredenoordplein 25, Rotterdam (C.). Vertrokken wordt om 10.15 uur. Ieder die dezen tocht in 7 uur volbrengt ontvangt een fraaie herinnering als belooning. Het in- leggeld bedraagt 0.65 per persoon. Ver- eenigingen, corpsen of groepen minstens 10 personen plus leider (sters) ontvangen extra prijzen. Hierbij zijn tevens beschik baar gesteld 'n beker voor best marchee- rende, een beker voor groote vereeniging, corps of groep en een krans voor de verst- komende vereeniging, corps of groep. Inschrijvingen kunnen nog geschieden bij R. H. Graat, Carnisselaan 51a, Rotterdam (Zuid). RUGBÏ DUITSCHLAND—NEDERLAND. De rugbylandenwedstrijd Duitschland Nederland zal dit jaar op Zondag 3 De cember a.s. te Dusseldorf worden gespeeld. Eenigen tijd geleden heeft een Duitsch rugbyteam te Eindhoven tegen Nederland gespeeld. De wedstrijd te Dusseldorf is als revanche wedstrijd te beschouwen van de ontmoeting te Eindhoven. AUTOMOBILISME ERNSTIG ONGELUK BIJ AUTO RENNEN. Italiaansch coureur en vier toeschouwers gedood. Tijdens de autorennen om den door de Italiaansche Kroonprinses beschikbaar ge stelden beker, welke voor de eerste maal werden gehouden, hebben ernstige onge lukken plaats gehad, welke een Italiaansch coureur en vier toeschouwers het leven heb ben gekost. De wedstrijden werden gehouden op een parcours van 800 km. lengte, dat zich uit strekte van Napels tot aan de Adriatiscbe Zee. In de nabijheid van Alta Mura reed de bekende Italiaansche coureur D'Iolito in op een paard en wagen waarbij hij tegen den disselboom geslingerd werd en op slag werd gedood. Later begonde wagen van den renner Grosch midden in het plaatsje Giovinazzo door bandenpech te slingeren en schoot hij tusschen de daar verzamelde menigte toe schouwers. Twee van hen werden op slag gedood, terwijl twee anderen naderhand in het ziekenhuis aan de bekomen dingen zijn bezweken. PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE TE WEENEN. Men schrijft uit Weenen aan het Pers bureau Vaz Dias: De voorlaatste dag van dit internationale concours kenmerkte zich wederom door eenige Nederlandsche overwinningen. Als eerste nummer werd verreden het „Paar Jagdspringen". Het parcours bestond uit een negental hindernissen, die op ieder Hollandsch concours geen slecht figuur zouden hebben gemaakt. Een twintigtal paren waren voor dit nummer ingeschre ven. De beoordeeling geschiedde in de eer ste plaats naar het aantal gemaakte fouten en daarna naar het gelijk blijven der paren. De eerste prijs werd gewonnen door 'Luit. Greter op Piccolo Amore en Luit. v. Lennep op Danseuse Rose, de tweede prijs viel ten deel aan ritm. Schummelketel op Santa Bell en Luit. van Schaik op Denise. Nadat na dit nummer de prijsuitreiking was geweest en het Wilhelmus had weer klonken, ging nogmaals de Nederlandsche vlag in top voor de prachtige overwinning van kapt. Versteegh op Ad Astra in den St. Georgepreis. Hierna werd verreden de „Siegerpreis", een springconcours van de 25 beste paar den van het afgeloopen concours. Hierin moesten van Nederland niet minder dan 6 paarden starten. Trixie maakte onder Luit. Greter een bijzonder mooi parcours en wist zich 3de te plaatsen. Het parcours was zeer lang en bestond uit 27 flinke doch faire sprongen. Zeer mooie parcoursen zagen we nog van Sir Buth en Danseuse Rose. De eerste onder Luit. van Schaik en de tweede onder Luit. van Lennep. Ernica maakte na de 10e sprong een er- reur de parcours en was daardoor uitge sloten. Zeer vele paarden hadden ernstige be zwaren tegen de insprong en een tamelijk diepe kuil waarvoor een wal met boom. Dit was het struikelblok van Sir Buth, Danseuse Rose en Piccolo Amore. Dat het parcours zeer vele moeilijkheden bood, moge blijken uit het feit dat alleen Nasello foutloos wist rond te komen. Heden zal worden verreden een hoogte springconcours voor paarden, die niet in de Siegerpreis hebben meegedaan. Hierin starten alleen Diana, Denise en Sana Bell. Diana ondervindt de invloed van het vele wisselen van ruiters en wist zich op dit parcours geen enkele maal te plaat sen, moge het hem morgen gelukken re vanche te nemen. Verder wordt verreden de „Hochweit— sprung" waarvoor alleen Ernica is inge schreven, terwijl des middags de landen- wedstrijd plaats vindt. De zwaarste strijd zal word ui geleverd tusschen Italië en Ne derland laten we hopen dat ons land ook deze overwinning mag behalen. De equipe is er toe in staat. KERKNIEUWS NAAR DE MISSIE. Van de St. Joseph-Missie-Congregatie van Mill Hill zullen deze maand de vol gende missionarissen uit ons land naar de missie vertrekken: Naar Kisumu (12 Oct.) de Weleerw. fa ther W. Arnolds, J. de Reeper, A. Hermus, P. Vergeer, J. Verbiesen en F. Bervoets. Naar den Boven Nijl (12 Oct.) de Wel eerw. fathers J. Hilders, C. van Graven en B. Saraber en de Eerw. Broeder Felix. Naar Kameroen (16 Oct.) de Weleerw. father A. Kerkvliet. Naar Punjab (26 Oct.) de Weleerw. fa ther N. Hettinga. Naar Nellore (28 Oct.) de Weleerw. fa ther F. Gitmans. BEDEVAART H. FAMILIE NAAR ROME. De bedevaart der H. Familie, welke 500 deelnemers telt, is te Rome aangekomen en Zaterdagavond te half acht door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. ZEEREERW. HEER JOH. VERDUIN. t Zondagmiddag overleed in het Kruishee renklooster te Uden de Zeereerw. heer Joh. Verduin, subprior van het Klooster en oud professor van het College aldaar. De overledene werd geboren te Goes 26 Dec. 1859, werd geprofest in de orde van het H. Kruis 3 Mei 1884 en werd priester gewijd 26 Mei 1888. Na enkele jaren aan het Udensch priestercollege gewerkt te hebben, wijdde hij zich geheel aan maat schappelijk werk. PATER H. VAN DE VEER. t Pater H. van de Veer, missionaris van Sparrendaal te Vught, die Vrijdag met zijn motor te 's Hertogenbosch een ongeluk kreeg, doordat hij tegen 'n boom werd ge slingerd en een hersenschudding bekwam, is aan de gevolgen overleden. PATER B. KRUGER. f Uit de missie van Curagao werd Maan dag geseind, dat de weleerw. pater B. Kru- ger O.P. op zijn missiepost is overleden. RECHTZAKEN DE TREINBOTSING BIJ VUGHT. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den machinist P. R. te Eindhoven, evenals zulks de rechtbank deed, vrijgesproken van de aanklacht, dat hij 4 December 1932 schuld had aan de treinbotsing te Vught, waarbij de remmer v. d. Heuvel werd ge dood. De advocaat-generaal had een maand hechtenis geëischt. DIEFSTAL VAN VEE. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den caféhouder H. W. J. uit Eersel veroordeeld tot 2 y« jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal van twee vaarzen en een os uit een weide bij Geertruidenberg ten nadeele van de abdij der Benedictijnen te Oosterhout. De Bredasche rechtbank had hem een straf opgelegd van 3 jaar. Verdachten van brandstichting vrijgesproken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behan delde een appèlzaak tegen den schipper J. P. en een bediende G. C. T., die door de Rotterdamsche Rechtbank ter zake van brandstichting in een perceel aan de Kip straat, tot respectievelijk 2y2 jaar en 9 maanden waren veroordeeld. Na het requisitoir van het O. M., dat be vestiging van het vonnis van de Rotter damsche Rechtbank vorderde, pleitten de verdedigers mr. Marzel en mej. mr. Roest- Crollius vrijspraak en verzochten onmid dellijke invrijheidstelling van verdachten. Na raadkamer wees het Hof dadelijk ar rest en sprak verdachten vrij met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. HET GOUDSPROOKJE DER „LUTINE". Mededeeling aan de houders van „Lutine"- aandeelen. Eenigen tijd geleden heeft mr. H. S. Gold- schmidt te Utrecht een oproep gepubliceerd 'aan de houders van aandeelen van de „Lu- tine", met het doel gemeenschappelijk te trachten de belangen der houders te ver dedigen. Wij vernemen thans, dat een groot aan tal aandeelhouders aan den oproep gehoor heeft gegeven en dat binnenkort verdere stappen zullen worden gedaan. Het ligt in de bedoeling uit de aandeelhouders twee vertegenwoordigers aan te wijzen, die met mr. H. S. Goldschmidt zullen samenwer ken. In een dezer dagen te verzenden mede deeling aan de houders van „Lutine"-aan- deelen zal mr. Goldschmidt een overzicht geven van den stand van zaken. In deze mededeeling herinnert mr. Gold schmidt eraan, dat de concessie aan de fir ma Doeksen en Dros op 23 November 1928 werd verleend voor een tijdvak van drie jaren met twee optie-jaren. Tot Mei 1933 dus in vier-en-een-half van de vijf ja ren hadden alle pogingen van de con cessionarissen tot berging van het „Luti- ne"-goud gefaald en naar de meening van mr. Goldschmidt doet het eigenaardig aan, dat een dergelijke belangrijke emissie als de uitgifte der „Lutine"-aandeelen werd aangekondigd, toen er nog maar een half jaar van den concessietermijn beschikbaar was. De afloopdatum van de concessie stond in het prospectus niet vermeld. Volgens de inlichtingen van mr. Gold- Öfchmidt waren er op het tijdstip van de emissie rapporten, die het slagen van de poging met den bergingstoren sterk in twij fel trokken, zoodat hij de uitdrukking in het prospectus: „Men verwacht, dat de po gingen thans volkomen zullen slagen" voorloopig als „optimistisch" wil betitelen. Uit het prospectus bleek verder niet, dat reeds in 1929 een aandeel in de opbrengst door concessionarissen was verkocht voor 150.000.-, waarvan 110.000.in coupu res van 25.(z.g.n. Lutine-contracten) en ƒ40.000.bij privé-relaties der concessio narissen. Voor deze 150.000.stonden concessio narissen 30 pet. van de bruto-opbrengst af. Volgens het prospectus van 1929 werd de waarde van de Lutine-sohat aangenomen op 13.150.000.—. In 1^33 wordt in het prospectus de mo gelijkheid verondersteld, dat voor 1/20.000 aandeel een maximale uitkeering van 900.kan volgen, weshalve de waarde toen op ƒ18.000.000.werd aangenomen, of vijf millioen meer dan in 1929. Volgens beide prospecti zouden conces sionarissen van Lloyd's 70 pet. van de bru to-opbrengst ontvangen. Toen de emissie- 1933 238.000.werd aangekondigd, hadden concessionarissen van deze 70 pet. reeds 30 pet. afgestaan aan „Lutine"-con- tracten 1929 en privé-relaties", terwijl 10 pet. was gereserveerd „voor premies voor de concessie, de bemoeiingen der directies, de bedrijfsleiders, de duikers en het ove rige personeel". Volgens het procpectus 1933 zou de heer Beckers 28 pet. ontvangen en „Lutine"- aandeelhouders 14 pet. Volgens de berekening van mr. Gold schmidt moesten de concessionarissen bij gunstig resultaat met den toren der halve tezamen uitkeeren: Lutine-contracten 1929 (belang 110.000.en privé-relaties (belang ƒ40.000.—) 30% Aan duikers en personeel enz. 10% Aan den heer Beckers 28% Aan Lutine-aandeelen 1933 14% Totaal.... 82% terwijl zij van Lloyd's ontvingen 70% zoodat meer beloofd was dan te ontvangen 12% In de mededeeling aan de aandeelhou ders wijst mr. Goldschmidt er verder op, dat buitenstaanders bij concessionarissen in deze onderneming deelnamen voor 150.000.— en 238.000.— of wel 388.000. Zooals bekend, werden de kosten van den toren van den heer Beckers niet door con cessionarissen betaald en mr. Goldschmidt stelt daarom de vraag op welke wijze het bedrag van ƒ238.000.ten aanzien van deze bergingspogingen werd besteed. Tenslotte maakt mr. Goldschmidt nog enkele opmerkingen over het rondschrij ven der concessionarissen van 16 Septem ber 1933 aan aandeelhouders. In dit rond schrijven werd gezegd: „De bergingspogin gen foiet het systeem-Beckers zullen dit jaar moeten worden gestaakt. Deze toren is vernietigd en bekende deskundigen spre ken hier van „het einde van den Lutine- toren". Thans wordt elke gelegenheid be nut om met de zandzuigers „Volharding", „Texel" en „Neptunus" het zand van het wrak te verwijderen". Maar aldus mr. Goldschmidt in het prospectus van 1933 wordt gezegd: „Met zuigers werd getracht het zand weg te wer ken teneinde te kunnen doordringen op den kleilaag. Alle moeite was echter tever geefs; er werden groote bedragen besteed aan deze bergingspogingen (emissie 1929?), doch men was niet in staat het zand blij vend te verwijderen". Daar de aandeelhouders van de „Lutine" over het geheele land verspreid wonen en het niet billijk geacht kan worden tegen over een aandeelhouder in Groningen bij voorbeeld met een belang van 85.om een vergadering in Amsterdam of Utrecht te houden, ligt het niet in de bedoeling de bezitters van „Lutinev-aandeelen in verga dering bijeen te roepen. Zooals in den aan vang reeds medegedeeld, zal mr. Gold schmidt voor de verdere behartiging der belangen van aandeelhouders met twee hunner vertegenwoordigers samenwerken. WILT U IETS WETEN? Vraag: In onze Jonge Wacht wil men een kruisjas competitie spelen. Hoe moet het nu met de toekenning der punten? De eene partij wil de gespeelde hekken tellen voor twee punten. Een tweede partij wil een z. g. dubbele telling, wanneer de tegenpartij nog niet de helft der punten be haald heeft, terwijl een derde groep de punten van het geheele spel wil tellen, wat m. i. onzin is, omdat men dan in duizenden punten komt en dan den moed eruithaalt bij de jongens, wanneer een partij eenige duizenden punten voorstaat. Daar ook in 'n voetbalcompetitie in den eersten vorm geteld wordt, vind ik dit het beste. Antwoord: De zaak is niet de moeite waard om erover te discussieeren. Laat het bestuur eenvoudig een bepaalde punten telling vaststellen. Vraag: a. Waar kan in Leiden of om geving terecht voor leerling-verpleegster (niet Academisch Ziekenhuis) want daar heb ik reeds gesolliciteerd, evenwel zonder resultaat. Soms in ieder ziekenhuis? b. Bestaat er in Leiden of omgeving ook een cursus om als zoodanig te worden op geleid. Soms ook een cursus, speciaal ver loskunde. c. In Huize Bethlehem Den Haag (verlos kunde kliniek) worden daar leerlingver pleegsters aangenomen. d. Is voor die betrekking H. B. S. of M. U. L, O.-diploma vereischt? Antwoord: a. Ook aan het Diacones- senhuis is een opleiding voor verpleegsters. b. Van een specialen cursus hebben wij nimmer gehoord. c. Wend u omtrent deze geheele kwestie eens tot Zr. L van den Abeelen, secreta resse N. R. K. Bond van Ziekenverple- genden. ,d. Niet vereischt, doch strekt tot aanbe veling. Vraag: Ik heb een heele partij bonnen van de Lido, Haarlemmerstraat. Nu is die zaak er niet meer. Kunt u mij ook zeggen waar ik mij nu moet vervoegen, aan welk adres of aan het hoofdkantoor? Antwoord: We vreezen, dat er van die bonnen niets terecht zal komen. De zaak is hier opgeheven, dus. Vraag: P. V. te R^ inzake borgstelling. Antwoord: Wanneer men voor iemand borg is en de hoofdschuldenaar be taalt niet, moet de borg betalen en de schuldeischers kunnen hem op dezelfde wijze vervolgen als den hoofdschuldenaar. Wat uw tweede vraag betreft, wend u tot een notaris. Als ik jon zie, moet ik altijd aan je broer den ken en jullie lijken geen snars op elkaar. Hoe zit dat dan? Van hem kryg ik ook nog vijf en twintig pop. (Schweizer Illustr.) DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE. 253. Struisje, die aan zijn zijde gebleven was, riep ,laat toch los Prof je, laat los! Maar Profje had niets meer te willen, hij duizelde van de snelle vaart, hij zag niets meer, hield alleen krampachtig het touw vast en dacht dat dit zijn redding was. En het was juist zijn ongeluk. Hij werd over den grond gesleurd tot hij aan alle kanten blauw en gekneusd was en eindelijk niets meer voelde of hoorde. Toen kon hij niets meer vast houden en bleef liggen, terwijl het paard met de lasso alleen verder vloog 254. En daar lag Profje weer, aan alle kanten met schrammen en builen overdekt, zonder eenig teeekn van leven tegeven. De anderen hadden niets gemerkt van de vree- selijke tocht van Profje, hij was ook zoover gesleurd, en met zoo'n vaart, dat alleen Struisje hem half vliegend, half rennend had kunnen bijhouden. Struisje zat nu naast hem, maar was niet in staat om te helpen. Zijn eerste gedachte was natuurlijk om bij den kapitein hulp te gaan halen, maar hij wist, dat het erg ver was en het lang zou duren voor hij terug was en dan zou het misschien donker zijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10