VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 INVOERING VAN EEN COUPON BELASTING. Van de verschillende door de Regeering aan de Staten-Generaal aangeboden belas ting-ontwerpen verdient het ontwerp tot heffing van een Couponbelasting wel de bijzondere aandacht. Met het oog op den dringenden nood der schatkist acht de Regeering het gerecht vaardigd, dat een lage belasting wordt ge heven van de opbrengst van Nederlandsche obligaties, alsmede van die van buiten- landsche effecten. De bedoeling is de couponbelasting te gieten m den vorm van een meer eenvou dige zakelijke belasting tot een laag per centage, zonder vrijstelling (behoudens eenige op utiliteitsgronden) en zonder ver rekening met de inkomstenbelasting, waar bij getroffen worden de opbrengsten van Nederlandsche obligaties en van buiten- landsche effecten. Zoodanige heffing is in ons belastingstelsel niet misplaatst. Wij kennen als zakelijke belastingen reeds de grondbelasting en de dividend- en tantiè mebelasting. Naast deze belastingen van het onroerend kapitaal en van de winstuit- deelingen is een belasting op een ander deel van het roerend kapitaal wel verde digbaar, vooral waar dit deel althans voor zoover de binnenlandsche obligatiën betreft minder dan andere vermogens- bestanddeelen zijn opbrengst heeft zien da len als gevolg van den nood der tijden. Ten aanzien van de binnenland-, sche effecten is uitgegaan van het beginsel, dat aan de belasting onderworpen zullen zijn de opbrengsten van alle effec ten, uitgegeven door hier te lande geves tigde lichamen, behalve die, welker op brengst reeds door de dividend- en tan tièmebelasting is getroffen. In hoofdzaak gullen zijn vrijgesteld de binnenlandsche aandeelen, doch belast de binnenlandsche obligaties, zonder onderscheid wie hier van eigenaar is. De wet verstaat: onder effecten: le alle inschrijvingen op grootboeken en alle stukken die, als aandeelen, obligaties of onder welke benaming ook, gerang schikt kunnen worden onder de effecten of publieke fondsen; 2e. alle rechten op evenredige deelen, in dien die deelen anders dan door vererving of cessie zijn ontstaan in een kapitaal of leening ten laste van publiek- of privaat rechtelijke rechtspersonen of administratie kantoren, ook indien ten bewijze van de gerechtigheid stukken niet zijn afgegeven. onder binnenlandsche effec ten: effecten ten laste van den Staat, ten laste van provinciën, gemeenten, water schappen en andere hier te lande gevestig de rechtspersonen, alsmede certificaten van buitenlandsche effecten afgegeven door hier te lande gevestigde administratiekan toren; onder buitenlandsche effec ten: alle effecten die niet gerangschikt kun nen worden onder de binnenlandsche effec ten; onder opbrengst: alle rechten en dividenden, onverschil lig af stukken, waaruit van de gerechtigd heid tot de opbrengst blijkt, zooals cou pons of dividendbewijzen, zijn afgegeven. Onder opbrengst wordt mede begrepen: bij premieloten de toegekende premie, en bij effecten die ingetrokken, afgelost of uit geloot worden, de bij de intrekking, aflos sing of uitloting uitbetaalde som, voor zoo ver deze overtreft de som, die bij de uit gifte is gestort. De belasting bedraagt twee ten honderd (2 pet.) van de opbrengst. Zij bedraagt ten minste tien cent en klimt op met tien cent tot een gulden, bo ven de gulden met vijf en twintig cent tot vijf gulden en boven de vijf gulden met vijftig cent. De heffing van belasting is hier vrij een voudig te regelen. Zij kan geschieden bij de bron; degene die de opbrengst (in hoofd zaak door de obligatierente) moet uitbeta len wordt tot schuldenaar van de belas ting verklaart met het recht om de belas ting af te houden bij de uitbetaling van de opbrengst aan de daarop rechthebben den. De opbrengst van de buitenland sche fondsen is aan de belasting on derworpen verklaart, indien zij toekomt aan een persoon, die hier te lande woont of van een lichaam, dat hier te lande is ge vestigd. In den regel zal hij die (als eige naar, vruchtgebruiker, of anderszins) recht heeft op de opbrengst, zijne coupons en di videndbewijzen wel verzilveren bij een bankier hier te lande, bij welke verzilve ring de voldoening der belasting kan ge schieden door regeling der coupon-nota. Echter is ook rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de coupons en dividend bewijzen naar het buitenland zouden wor den gezonden, teneinde die aldaar te laten innen. De verzending naar het buitenland brengt wel vrij aanzienlijke kosten (por to, verrekening) mede en ook het over brengen van het in een vreemd land zich bevindend geld uit dat land levert dikwijls bezwaren op. Niettemin zou vooral voor be zitters van een groote buitenlandsche ef fecten-portefeuille men denke in de eer ste plaats aan groote naamlooze vennoot schappen de bezwaren van het innen in het buitenland overtroffen kunnen worden door het voordeel aan de bespa ring der belasting verbonden. Daarom wordt aan den rechthebbende op de op brengst de verplichting opgelegd van het vorderbaar worden van die opbrengst a a n g i f t'e te doen, voor zoover deze niet door hem door verzilvering van de cou pons enz. hier te lande is geïnd. Deze aan gifte behoeft eerst te geschieden een jaar na afloop van het jaar, waarin de cou pons enz. voor invordering vatbaar zijn geworden, zoodat de bezitter van buiten landsche effecten alle gelegenheid heeft op de normale wijze d.i. door regeling van de coupon-nota de belasting te voldoen. ,Of een belastingplichtige aan zijn ver plichting tot aangifte heeft voldaan, zal in den regel kunnen worden gecontroleerd bij het beoordeelen van de aangiften voor de vermogens- en inkomstenbelasting en de dividend- en tantièmebelasting. Bepaald is nog, dat ieder binnen het Rijk wonende of gevestigde rechthebbende op de opbrengst van buitenlandsche effecten, ook indien hij niet een aangifte heeft ge daan, verplicht is aan den Inspecteur der di recte belastingen desverlangd aan te too- nen, dat de terzake van die opbrengst ver schuldigde couponbelasting is voldaan, bij gebreke waarvan aangenomen wordt, dat zulks niet het geval is. Ten aanzien van een opbrengst, welke meer dan drie jaren geleden vorderbaar is geworden, wordt aangenomen, dat de cou ponbelasting is voldaan. Het spreekt dus vanzelf, dat het aanbe veling verdient, dat zij die controle meenen te mogen verwachten, goed zullen doen de coupon-nota's drie jaren lang te bewaren. SPORT VOETBAl ZWALUWEN EU ROODE DUIVELS. Naar de „Sportkroniek" mededeelt is be sloten dat dit seizoen twee wedstrijden zul len worden gespeeld tusschen Zwaluwen en Roode Duivels. De traditioneele wedstrijd op Mardi Gras vervalt. De datum is onge schikt geworden, omdat de belangstelling de laatste jaren in het Heysel-stadion niet voldoende bleek. Er zal nu op Woensdag 21 Febr. in het Heysel-stadion gespeeld worden tusschen Roode Duivels en Zwalu wen en Woensdag 11 April te Rotterdam. OM DEN K. N. V. B.-BEKER. De wedstrijden om den K. N. V. B.-beker beginnen dit seizoen naar de „Sportkro niek" meldt op 19 November a.s. LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-Competitie. Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt als volgt: le klasse: ARC 1F. Pacta 1, 3.30 uur; Rijnsb. B. 1Noordwijk 1, 4.45 uur; SCO 1 Terleede 11, 4.45 uur. 2e k 1 a ss e A: F. Pacta 2ARC 2, 3.S0 uur; Terleede 2Woubrugge 1, 4.45 uur; Katwijk 1LRC 2, 4.45 uur.. SCO 2— Quick B. 2, 3 uur. 2e klass e B: Noordwijk 2Katwijk 2, 4.45 uur; Quick B. 3LRC 3, 3.30 uur- SLF 2SCO 3, 3.30 uur; Ons Clubje 1 Koudekerk 1, 4.45 uur. 3 e k 1 a ss e A: Noordwijk 3Ons Clubje 2, 3 uur; Terleede 3F. Pacta 3, 3 uur; Sleu telsNorthgo 1, 3.30 uur. 3e klass e B: Quick B. 5Kagia, 4.30 uur (bijterrein); Rijnsb. B. 3Katwijk 3, 3 uur; Woubrugge 2—SLF 3, 3.30 uur; Kou dekerk 2LRC 4, 3.30 uur. 4e klasse: Katwijk 4Quick B 6, 3 uur; O. Clubje 3Woubrugge 3, 3 uur. Adspiranten Quick B. aSCO, 3 uur (bijterrein)AlphiaF. Pacta, 3.30 uur; RouwkoopKatwijk, 3.30 uur. SCHAKEN DE COMPETITIE VAN DEN HAAGSCIIEN SCHAAKBOND. Dezer dagen is het wedstrijdrooster door den leider Mr. G. W. Belinfante aan de ver- eenigingen toegezonden. Hieruit blijkt, dat in totaal 29 tientallen, verdeeld in 4 groe pen naar speelsterkte; aan de competitie zullen deelnemen. We hebben reeds vroe ger vermeld, dat het Leidsch Schaakgenoot schap in de hoogstte groep (2 A) uitkomt met de Haagsche clubs: Disc. Disc. II, Re sidentie Schel. I, H. Westerkwartier 1, Arb. Sch.cl. I en de Delftsche Arb. Sch.club. Dd volgende wedstrijden zyn voor de Leidsche club vastgesteld: op Dinsdag 31 Oct. thuis tegen Delft, op Dinsdag 28 Nov. eveneens thuis tegen de H. Arb. op Maan dag 8 Januari in Den Haag tegen het Wes terkwartier, op Dinsdag 6 Februari alhier tegen de Resid. Schaakclub terwijl de laat ste wedstrijd in Den Haag wordt gespeeld tegen Disc. Discemus. Wassenaar speelt in de volgende groep (2 B) achtereenvolgens tegen H. Arb. II, Ruy Lopez I, Disc. Disc. Ill, Te Werve I, Resid. Sch.cl. H en Westerkwartier II. WIELRENNEN WIELERCLUB „RIJSWIJK". Zondag a.s. zal door de wielerclub „De Rijnstreek" te Alphen aan den Rijn, een trainingsrit met voorgift worden gehou den, afstand 36 km. De start is bepaald op 10 uur vanaf café „Sportlust". PAARDENSPORT HARDDRAVERIJEN TE LISSE. Sister Patrick H wint het kampioenschap van Zuid-Holland. Vanweg de Harddraverijvereeniging „Lisse en Omstreken" werden gisteren de jaar lij ksche Harddraverijen op de korte baan gehouden op de zeer gunstig gelegen baan op het terrein van de heeren Gebr. Vreeburg. Dank zij het mooie droge weer der laatste dagen was de baan in uitste kende conditie. Begonnen werd des morgens te half tien met een pr ij zendraverij voor Inlandsche paarden om prijzen van 150.75.en 25.Voor dezen wedstrijd waren 16 paarden ingeschreven, welke na loting wer den gerangschikt als volgt: 1. „Kenneth" van R. de Jong te Halfweg ber. eig;. 2. „Tijdlooper" van J. de Vlieger te Nieuw Vennep ber. eig.; 3. „Rabenhaupt" van R. van Leeuwen, Oegstgeest, ber. N. v. Leeu wen; 4. „Xiphias" van A. den Vlieger N. Vennep, ber. eig.; 5. Vorst Wanfried" H. van C. Hoogendoorn, te Utrecht, ber. Si- derius; 6. „Sara" van J. L. v. d. Knoop, Den Haag, ber. eig.; 7. „Newbold" van G. v. d. Oord, te Haarlemmermeer, ber. S. v. d. Oord; 8. „Meleese", van F. Bosveld, te Den Haag, ber. eig.; 9. „Numas M.", van J. L. v. d. Knoop, Den Haag, ber. eig.; 10. „Voor- looper" van J. de Vlieger, ber. eig.; IJ. „Chilene" van L. Kooistra te Heerenveen, ber. B. de Jong; 12. „Vitality" van R. F. Formanie te Rijswijk, ber. J. de Vlieger; 13. „Uilenspiegel" van W. H. Geersen te Hilversum, ber. eig.; 14. „Quick Boy" van ld. v. d. Zijp te Garijp, ber. M. Siderius; 15. „Quicklooper" van M. Poelsma te Leeu warden ber. A. J. Siderius 16. „Tamboer" van A. F. v. d. Veen te Wolvega, ber. eig. De nos. 5 en 6 waren niet opgekomen. In den eersten omloop vielen af: „Ken- Boy" en „Tamboer", terwijl tusschen „New bold" en „Meleese" en tusschen „Chilene" en „Vitality" gekampt werd, welke ritten uitvielen in het voordeel van „Newbold" en „Chilene". Hierna moest een nieuwe loting plaats hebben. Thans viel „Numas M." tegen Ra benhaupt", „Tijdlooper" tegen „Newbold", „Uilenspiegel" tegen „Chilene", terwijl „Quicklooper" een stilstaand nummer had. „Rabenhaupt" won in twee ritten zeer gemakkelijk van „Numas M.". Tusschen „Tijdlooper" en „Newbold" was de strijd niet zoo gauw beslist; de.eerste werd r.l. 10 M3. achtergezet. Bij den eerste rit ging voor beiden de witte vlag op, doch hierna verscheen „Newbold" tweemaal het eerst aan de finish en was dus winnaar. Hierna won „Chilene" de twee ritten van „Uilen spiegel", terwijl „Quicklooper" als eenling gemakkelijk spel had. Om een nieuwe loting te voorkomen maakte het bestuur er een 4e prijs en wel een van 10.bij, zoodat voor de vier aanblijvers 4 prijzen beschikbaar waren. Allereerst moesten nu kampen „Raben haupt" en „Quicklooper", waarvan eerstge noemde in twee spannende ritten de sterk ste bleek. Hierna ging het tusschen „Chile ne" en „Newbold", welke ieder een rit wonnen, zoodat een kamprit de beslissing moest brengen, waarbij bleek dat „New bold" de sterkste was. Hierna verschenen aan de start „Quick looper" en „Chilene" om te kampen tus schen de 3e en 4e prijs. Deze kamp viel na drie ritten uit in het voordeel van „Chile- ne", zoodat deze beslag legde op den prijs van 25.en „Quicklooper" zich met den prijs van 10.tevreden moest stellen. Alsnu verschenen aan den start „Raben haupt" en „Newbold" om de hoofdprijzen. „Rabenhaupt" toonde zich hier de vlugste en legde alzoo beslag op den hoofdprijs van 150.terwijl „Newbold" zich den prijs van 75. - zag toegewezen. Alhoewel zich zoo af en toe een donkere wolk aan het firmanent vertoonde hieli het weer zich uitstekend en was de be langstelling groot. Van de firma Hille was een reclamewagen op het terrein, welke een paar luidsprekers had geplaatst waardoor de uitslag van elke rit langs de geheele baan direct bekend werd, terwijl tusschen- tijds gramofoonplaten werden afgedraaid. Het was intusschen half een geworden eer den strijd was beslecht en daar te 1 uur de kampioendraverij zou beginnen spoedden allen zich van de baan om den inwendigen mensch te versterken. Deze courses hadden een mooi en vlug verloop en geen enkele wanklank werd vernomen! Om het kampioenschap van Zuid-Holland. Zooals we hadden verwacht was de be langstelling voor de namiddagcourscs enorm. Dat is niets nieuws voor Lisse, wij hebben over het bezoek nimmer te klager.! Een vroolijk zonnetje bracht als vanzelf een feestelijke stemming en gaf aan de rijk met vlaggen en wimpels versierde baan een fleurigen aanblik. Thans was ook de Harmonie „Trou moet Blijcken" op het appel en verhoogde door haar opgewekte toonen de feeststemming. Voor dezen internationJe wedstrijd wa ren niet minder dan 31 paarden ingeschre ven, waaronder we enkele buitenlandsche opmerkten. Zij werden bij loting gerang schikt als volgt: 1. „Pieternel" van W. Ves- sies te Beverwijk, ber. N. van Leeuwen, afst. 300 M.; 2. „Outstar" van O. Hibma te Midlum, be:\ eig., afst. 310 m.; 3. „Rober ?n Lee" van Stal Hilversum, ber. W. H. Geer sen, afst. 30C m.; 4. „Trekken" van H. Beels te Beemster, ber. eig., afst. 310 m.; 5. Vlie ger D.vein D. de Vlieger te Nieuw Ven nep, ber. J. de Vlieger, afst. 300 m.; 6. .Slre Axworth" van A. de Vlieger te Haarlem mermeer,ber. eig., afst. 300 m.; 7. Miss Zelda Peter" van G. v. d. Oord te Haarl.M.1- mermeer, ber. S. v. 1. Oord, afst. 310 m.; 8. „Fanfare" van Gebr. Knijnenburg te Doi Haag, ber. L. Ensing, afst. 310 m.; 9. ,An- tezy", van ld. v. d. Zijp te Garijp ber. Si derius, afst. 310 m.; 10. „Northerman 3.", van J. Schoon te Medemblik, ber. K. Bak ker, afst. 310 m.; 11. „Mary Magorvan" van G. Vergaay te Amsterdam, ber. eig., ».fsr. 310 m.; 12. „Navarra" van A. Witteveen te Schoorl, ber. eig. afst. 310 m.; 13. „Sally Harventer" van J. Hofland te Beverwijk, ber. J. van Leeuwen Jr., afst. 310 m.; 15. „Madrigal" van C. Weckhuijzen te Purme- rend ,ber. R. van Weiringen, afst. 300 m.; 15. Miss „Everharda" van P. Koster te Jisp, ber. eig., afst. 310 m.; 16. „Petition" van J. Haan Jzn., te Wijdewormer, ber. D. Beet.s, afst. 310 m.; 17. „Edna M.", van J. Schoon te Medemblik, ber. F. Broers, afst. 310 m.; 18. „Jeanet Harvester" van G. Faams te Oostzaan ber. M. Siderius, afst. 310 m.; 19. „Queen Etel "van J. P. Bakker te Hilver sum, ber. J. van eLeuwen Jr., afst. 300 M., 20. „Pinkerton" van Mevr. Jacobs te Wasse naar, ber. K. Bakker, afst. 310 m.; 21. „Oak land Baron" van B. ten Hagen te Bussum, ber. eig. afst. 310 m.; 22. „Sir Kerrigan", van A. F. v. d. Veen te Wolvega, ber. eig., afst. 300 m.; 23. „Uniform" van Th. Scher mer te Bakkum, ber. J. Borst, afst. 300 m 24. Fatima" van J. Haan Jz. te Wijdewor mer, ber. D. Beets, afst. 310 m.; 25. „Weid- looper" van R. F. Sormani" te Rijswijk, ber. J. de Vlieger, afst. 300 m. 26. „Ago Kan" van B. H. de Jong te Oranjewoud, ber. B. de Jong, afst. 300 m.; 27. „Aro eZt- ser B." van G. v. d. Oord te Haarlemmer meer, ber. S. v. d. Oord, afst. 310 m.; 28. „Sister Patrick H.", van J. Klarenbeek te Amsterdam, ber. L. Ensing, afst. 300 m.; 29. „Baron Silvester" van Verkijk te Den Haag, ber. eig., afst. 310 m.; 30. „Gretchen H." van N. J. Silver te Oude Sluis, ber. R. van Wieringen, afst. 310 m.; 31. „Anna Brad fords Guy" van J. van Leeuwen Jr. te Be verwijk, ber. J. van Leeuwen Sr., afst. 310 meter. Aan den start verschenen 29 paarden daar „Fatima" en „Baron Silvester" niet waren opgekomen. Precies te 1 uur nam de wed strijd een aanvang. De eerste ritten gaven niet veel spannends te zien. In den eersten omloop vielen na twee ritten af „Pieternel", „Fretchen", „Sire Magorvan", „Madrigal", „Weidlooper" en „Gretchen H." Een kamprit moest plaats hebben tus schen „Jeannet Harvester" en „Edna M.", waarbij de laatste won en tusschen „Ago Kan" en „Oro Zetser B.", waarbij eerstge noemde het eerst de finish wist te bereiken terwijl „Pinkerton" na een rit tegen „Queen Ethel" bleek te zijn uitgevallen, alzoo een bof voor deze laatste. Alsnu moest een nieuwe loting plaats hebben voor den tweden omloop. Na twee ritten vielen hierbij uit „Miss Everharda", „Navarra", „Northerman B.", „Ooststar", „Sir Kerrigan" en „Miss Zelda Peter" moes ten driemaal kampen waarbij deze laatste de minste bleek, waarbij dient opgemerkt dat deze 10 m. werd achtergesteld. Tusschen „Vlieger D." en „Sally Harvester" moest eveneens drie maal het strijdperk worden bestreden, daarbij de tweede rit voor bei den de witte vlag zwaaide; „Vlieger D." bleek ten slotte de minste. Nog moest een kamprit worden geloopen tusschen „Ro- bvert en Lee" en „Ago Kan", waarvan de laatste de vlugste bleek. „Uniform" had bij dezen omloop geen tegenstander, zoo dat zij vooraf het pleit reeds gewonnen wist. Wederom moest worden geloot en nu voor den derden omloop. Hierbij bleek dat „An na Bradford's Gui" haren 10 m. achter stand op „Uniform" niet wist in te halen en de partij na twee mooie ritten moest gewonnen geven. „Sally Harvester" won hierna in twee ritten van „Edna M.". Vinniger was de kamp tusschen „Sister Patrick" en „Queen Ethel" daar deze, nadat „Sister Patrick" de eerste rit na veel inspanning had gewon nen, bij den tweeden rit gelijk aan de finish verschenen; de derde rit viel echter uit in het voordeel van „Sister Patrick". „Sir Kerrigan" en „Ago Kan" moesten, na elk een rit te hebben gewonnen, ook een kamp- FEUILLETON. VREEMDE KAPERS OP DE KUST. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 1) HOOFDSTUK I Nachtelijk alarm. Het was reeds laat, lang na middernacht, en een serieus golfspeler, die afgesproken had om den volgenden morgen om tien uur een partij te spelen, had om elf uur in de. veeren behooren te leggen. Maar Phi lip Royson, oud-kapitein van de artillerie en momenteel ambteloos burger, legde zijn boek alleen maar terzijde, omdat hij van plan was om in de aangename rust van zijn stille kamer nog één pijpje te rooken en nog één hoofdstuk te lezen al vorens naar bed te gaan. Terwijl hij zijn hoofd omdraaide, was zijn oog gevallen op een strook maanlicht, die zichtbaar werd door een slechtsluitend venster, hetgeen hem op het denkbeeld bracht om eens naar de weersgesteldheid te gaan zien, terwijl hij zich bezig hield met het stoppen van zijn pijp. Het was niet noodig om daarvoor naar buiten te gaan; het villatje kon zich beroemen op een erker. De twee zijramen keken ter linker- en ter rechterzijde op den straat weg uit. Aan den overkant van den weg lag de baai. Het huis zelf stond op een kleinen berm en er was geen voortuin bij. De vloed was aan het opkomen en omstreeks drie uur zou het hoog water zijn. Langs den boog van het maanverlichte strand aan den linkerkant braken langzaam voortrollende golven in vloeibaar zilver. Alle lichten waren gedoofd in de kleine haven, die aan die zijde op een halve mijl afstand gelegen was. De rompen en zeilen van eenige visschersbooten op de reede waren in het diepst zwart geëtst op het welhaast ontastbare-blauw van de zee. Een laat opgekomen volle maan scheen het watervlak te verlichten, terwijl ze het metterdaad in dieper geheimenis hulde. Royson zou zich zeker verdiept hebben in het schoone wonder van den nacht, als hij niet twee kleine cirkeltjes van stra lend goud opgemerkt had, die midden op den witten weg vlak tegenover het raam glansden. Het waren de oogen van een kleine, zwarte kat, die daar op den grond zat, met haar staart netjes om twee witte voorpootjes gekruld. Waarschijnlijk had ze daar naar hem zitten kijken vanaf het oogenblik, dat hij de gordijnen dichtge trokken en de luiken gesloten had. Hoe het zij, klaarblijkelijk overtuigd, dat het gezicht aan het raam een vriendelijk ge zicht was, opende de kat haar bek en Het een zicht gemiauw hooren. Hallo! grinnikte de man. Melk als jeblieft! Met een vluggen stormloop was zijn hond, een Sealyham Terrier, naast hem. Royson greep hem vastberaden beet. Houd je kalm, jij! riep hij en de af gebeten klank in zijn stem werd begre pen. Juffrouw Smithers is voor vannacht juist opgehouden met snurken. Wanneer je haar nu wakker maakt, dan zal ik je klei ne ruige vacht bont en blauw slaan. Ik vermoed, jou katten jager, dat je bijna een uur geleden al wist, dat de poes buiten was! Toen wierp hij het volgende vraagstuk op. Zou het nu beter zijn om de kat naar de melk te brengen, of de melk naar de kat? vroeg hij zich critisch af. Welk van de beide manieren heeft minder kans om een geweldige herrie te veroorzaken? In het voorbijgaan kan worden opge merkt dat het in het geheel niet in hem opkwam, dat de klacht van de kat gene geerd zou kunnen worden. Opnieuw zagen die gouden oogen hem aan, en weer miauwde ze. Het beestje stond op, stak haar staart in de hoogte, en kwam dichterbij. Aan den linkerkant van het huis, waar Royson de zomermaanden in pension was, lag zijn zitkamer, terwijl zijn slaapkamer boven was. Rechts bevond zich het domein van juffrouw Smithers, t.w. een vrij ruime keuken met haar slaapkamer daarboven. Een smalle ging leidde naar een bij-keu ken, een provisiekamer en een kolenberg- plaats, en hierboven was een lange, smal le kamer die door den zoon des huizes in gebruik genomen werd, wanneer hij om de andere week thuis kwam van de gas fabriek van een naburige stad, waar hij werkte. Dezen Zondag had hij juist dienst. Moeder en zbon onderhielden met hun tweeën een hun mooie opbrengst leveren den boomgaard, een tuin en een toom wit te leghorns. De oude vrouw genoot een klein pensioen van haar reeds lang over leden meester Smithers, die kustwachter was, had de kleine bezitting gekocht, zoo doende verkeerde het gezin met nog vijf en twintig gulden in de week van zomer gasten, in veel betere omstandigheden, dan men naar de omgeving te oordeelen zou meenen. Terwijl Royson een lucifer afstreek, ging hij onhoorbaar want hij had pantoffels aan naar de provisiekast, vond een kan melk, die daar voor hem klaargezet was, goot er wat van op een schoteltje en haast te zich terug naar de voordeur. Hij had die ternauwernood geopend, of een klein zwart ding schoot naar binnen, terwijl het luid spinnend zijn kop en lichaam langs zijn enkels wreef. De maan, de sterren en de weerspiege ling van de zee, de witte weg en de met zand bestrooide stoep gaven volop licht; de gang en de trap waren na het uitgaan van de lucifer natuurlijk in het duister gehuld. Royson bukte zich. Dit is zeker, dat je een vriendelijke kleine duivel bent, zei hij. Maar een beetje aan den mageren kant. Ik zou wel eens wülen weten, waar je vandaan komt. Ik herinner me niet je hier in de buurt te hébben gezien. De kat was nu bezig de melk op te lik ken en Royson moest glimlachen bij de gedachte aan de stille woede van Jack, aangezien dat schrandere dier precies wist, wat er in de gang gebeurde. Maar men kan een Sealhamy Terrier gehoorbaamheid lee- ren. De hond gaf geen kik en verroerde zich evenmin van zijn mat. Ofschoon de kat klaarblijkelijk honger had, hief zij den kop op en keek naar bui ten. Eenige seconden later wist Royson waar om ze dat deed. Boven het zachte gekab- bel van den opkomenden vloed uit hoorde hij het snorren van een rijwiel, dat snel in de richting van het dorp reed. De wiel- rijdster leek een jong meisje. Het scheen, dat zij in avondtoilet was, want Royson ving een glimp op van een min of meer doorschijnende japon, een lichten zijden kous en een zilveren schoen. Een donkere shawl bedekte het bovengedeelte van haar japon en er schitterde iets op haar voorhoofd. Op dat oogenblik sloeg de klok van de dorpskerk in de verte het halve uur. Het was half twee in den nacht. Royson hurkte nog steeds naast de kat in de duisternis van het kleine portaal, zoodat de wielrijdster hem ternauwer nood opgemerkt kon hebben, al had zij de openstaande deur gezien. Wel alle duivels! mompelde Royson. Hij richtte zich op en zou misschien naar buiten geloopen zijn om die fietsende at- lanta na te staren, toen hij een gesmoorde kreet hoorde, gevolgd door een slag. Het meisje was gevallen! Met een sprong was hij op den weg, maar, voordat hij zich kon omdraaien hoorde hij een scherpen knal van een automatisch pistool, één keer, twee keer en na een iets grootere tus- schenruimte, nog een derde keer. Daarop volgde het snorren van een auto, die werd aangezet. Hij rende zoo snel als zijn zach te pantoffels hem veroorloofden, naar de plaats, waar het maanlicht glansde op spaken en stuurstang van een rijwiel, en waar iets wits lag op den lagen berm, die den weg scheidde van de strook rotsblok ken langs het strand. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9