DRIE HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE LEIDSCHE STERREWACHT. M. BRINKS - TURFMARKT IS - TEL. 2330 VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Plechtige zitting van den Academischen Senaat. BAROMETER. morgen van 6 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorol. Instituut te De 'ildt. Hoogste barometerst.: 772.1 te München. Laagste barometerst.: 757.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 7 Oct.: Aanvankelijk zwakke uiteenloopende en veranderlijke wind, later zwakke tot ma tige wind uit Zuide lijke tot Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen en weinig veran dering in temperatuur. Het lagedrukgebied, dat gisteren over Finland gelegen was is verder Oostwaarts getrokken, gevolgd door ferme drukst.ij- gingen over Scandinavië, doch een secun daire van de nieuwe depressie in het Noord-Westen doet in Zuid-Noorwegen de barometer thans weer dalen. Het weer is in dit gebied rustiger geworden. De neer slag was er ook minder zwaar, de morgen- temperatuur iets lager dan gisteren. Over de Britsche Eilanden is het hoogedrukge- bied verder in beteekenis afgenomen. In onze omgeving, Duitschland en Oost-Frank rijk is de barometer evenwel gestegen, zoo dat dc kern van het maximum thans over Zuid-Duitschland ligt. In het hoogedrukge- bied wordt nog al wat nevel aangetroffen, vooral in Engeland, België en Zuid-Lim burg. Er kan voor onze omgeving nog niet veel verandering in den algemeenen weers- toestand verwacht worden. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 15.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Vrijdagnamiddag 6.58 uur tot Zaterdagmorgen 6.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk; op Zaterdag 7 October v. m. 5.26 uur en nam. 5.38 uur. De inhoud heeft tot kop: „De brandstich ting in de Rijksdag ontmaskerd als natio- n aal-socialistische provocatie", en heeft de strekking te bewijzen, dat Torgler niet betrokken kon zijn bij de brandstichting ln den Rijksdag. Dimitrof verklaart, dit stuk nooit gezien, nooit bezeten en nooit gelezen te hebben en zegt, dat het hem niet zou verwonderen als de politie het tusschen zijn papieren had gesmokkeld. President: „Kriminalkommissar Brasch- witz zal daarover gehoord worden". Dimitrof: „Asjeblieft!" President: „Ook zonder uw asjeblieft. U moet met het verdachtmaken van ambtena ren voorzichtig zijn. U kunt u verdedigen, zooals u het goed acht, maar iin dat opzicht moet ik u waarschuwen". Het verhoor heeft weer hetzelfde verloop als gewoonlijk, wanneer Dimitrof in actie komt, en herhaaldelijk komt hij in botsing met den president, die hij voortdurend in de rede valt en die op zijn beurt voortdu rend tracht, den Bulgaar, die steeds met zeer luide stem spreekt, tot zwijgen te brengen. De president herinnert Dimitrof eraan, dat ook een stuk is gevonden met het op schrift: „Voorbereiding van een antifascis tisch arbeiderscongres". Dimitrof: „Dit stuk was uitsluitend be stemd voor mijn Bulgaarsche vrienden. Ik zou hun van het houden van dit congres te Kopenhagen op de hoogte brengen en dat heb ik gedaan". President: „Ja, Dimitrof, u stelt het steeds zóó voor, alsof alles bij u slechts om de Bulgaarsche politiek ging". Dimitrof: „Ik heb steeds verklaard, dat ik mij in het buitenland slechts bezig hield met mijn Bulgaarsch werk. Deze verklaring handhaaf ik. Myn aanklager moet dan maar bewijzen, dat ik ook nog ander weric heb gedaan". President: „Daarom gaat het thans juist. Wanneer u louter documenten hebt, die niet voor Bulgarije alleen zijn geschreven, doch betrekking hebben op de samenwer king van de communistische organisatie in alel Europeesche landen, dan schijnt mij dat een bewijs, dat u niet slechts voor Bul garije hebt gewerkt. Voorts is bij u ge vonden het boek: „De gewapende opstand". Dat is toch een leerboek voor den opstand. Dimintrof: „Bij mij hadt U een heele bibliotheek met boeken van allerlei soort kunnen vinden. Ik heb altijd gestudeerd. Ik heb in de gevangenis gestudeerd en ik studeer ook in dit proces, meneer de pre sident. (Gelach). Ik weet echter niet, of het boek „De gewapende opstand" een leer boek is". De president constateert, dat dit boek op 27 Mei 1932 door het Rijksgerecht illegaal is verklaard. Dimitrof antwoordt, dat hij het boek in 1931 had gekocht. Overigens zou hij het evengoed hebben gelezen, als hij het illegale karakter van het boek zou hebben gekend. De kanselier van het Duit- .sche rijk, Adólf Hitler, had het ook gelezen. Hedenmiddag heeft in het Groot-Audi torium der Leidsche Universiteit de her denking plaats gevonden van het driehon derdjarig bestaan der Leidsche Sterre- wacht. De Academische Senaat der Leidsche Universiteit kwam hiervoor in plechtige zitting bijeen in tegenwoordigheid van vele genoodigden. Onder hen merkten we o.m. op: den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, den heer mr. H. P. Marchant, den chef van de afdee- ling Hooger Onderwijs van het departe ment, ihr. A. J. L. van Beeck Calkoen, den president-curator der Leidsche Universi teit, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de overige curatoren der L. U., de secretaris van curatoren mr. P. J. Idenburg, den rector-magnificus der L. U., prof. mr. D. van Blom, den secretaris van den Senaat prof. dr. W. van der Woude en verschei dene leden van den Senaat der Academie, vele conservatoren, privaat-docenten, lec toren en doctoren. Voorts dr. H. van Broek huizen, gezant der Unie van Zuid-Afrika, prof. Stratton uit Engeland, le comte de la Baume Plu vinei uit Frankrijk, prof. Silva uit Italië, dr. O. Bergstrand, Skandinavië, dr. J. H. van Oort, Ver. Staten van Ame rika, prof. E. Bianchi namens de Interna tional Astronomical Union, dr. S. C. Meering namens de Nederlandsch Indi sche Sterrenkundige Vereeniging, prof. Lauder W. Jones namens de Rrckefeller Institution. Namens het Leidsche Sterre- wachtfonds waren aanwezig mr. G. Vis sering, mr. A. van de Sande Bakhu.-zen, de heer G. Pippel en prof. E. M. Meyers. Het bestuur der Koninklijke Academie van Wetenschappen was vertegenwoordigd door prof. dr. J. van der Hoeve en prof. B. Brouwer. De Universiteitsraad door prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, mr. Libourel, mr. P. A. V. Baron van Harinx- ma thoe Slooten, mr. E. N. van Kleffens en mr. G. Vissering, en de Commissie van uitvoering van het Leidsche Universiteits fonds door prof. dr. J. van der Hoeve en door prof. A. J. Wensinck. Namens de His torische Commissie van de Leidsche Uni versiteit waren aanwezig prof. dr. L. Knappert en mevrouw C. IdenburgSie- genbeek van Heukelom, namens het be stuur van het Nederlandsch Natuurweten schappelijk Museum ir. J. F. de Vogel, na mens de Hollandsche Maatsch. der We tenschappen te Haarlem de secretaris en namens het Teylersgenootschap te Haar lem prof. dr. A. D. Fokker, namens het Meteorologisch Instituut prof. Van der Waals en verder kapitein Luymens en dr. C. Braak, namens het bestuur der Bachie- ne-Stichting prof. ir. W. K. Behrens, na mens de Rijkscommissie voor graadme ting en waterpassing dr. J. J. A. Muller en prof. ir. H. J. Heuvelink. Vertegen woordigd was verder het bestuur van de Ned. Astronomische Club, de Ned. Ver. voor weer- en sterrekunde was vertegen woordigd door ir. van Loohuizen. Voorts waren nog aanwezig mr. Joh. Enschede, directeur van de firma En schede, prof. dr. A. A. Nyland, dr. J. van der Bilt, dr. Minnaert, prof. A. Panne- koek, dr. F. G. Waller, prof. Schermerhorn, Baron de Vos van Steenwijk, de heer Wee- der, dr. J. A. Volgraaff, mr. W. Suer- mondt, dr. J. F. Sirks, ir. M. C. F. J. Co- syn benevens het College van Burgemees ter en Wethouders van Leiden en tal van genoodigden en belangstellenden. Nadat allen de voor hen bestemde zetels in het geheel gevulde Groot-Auditorium hadden ingenomen, betrad de rector-mag nificus prof. mr. D. van Blom het spreek gestoelte en sprak ongeveer als volgt: REDE PROF. MR. D. VAN BLOM. De Leidsche Universiteit heeft het 300- jarig bestaan van haar Sterrewacht in dit najaar willen vieren met een sobere plech tigheid en het verheugt haar, dat van na bij en van verre de genoodigden hun. aantal moest blijven binnen 't bestek, dat de beschikbare ontvangstruimte toelaat aan haar oproep gehoor hebben gegeven. In het bijzonder verheugen wij ons over de aanwezigheid van Z.Exc. den Buiten gewonen Gezant en Gevolmachtigd Minis ter der Unie van Zuid-Afrika, het land, dat ons nastaat door stamverwantschap en sterrekundige samenwerking beide, en over die van Z.Exc. den Minister van On derwijs,, Kunsten en Wetenschappen. Wij zijn er van doordrongen, dat in deze tijden van wereldnood, waarin ook de wetenschap en het hooger onderwijs aan zware teistering niet ontkomen, grootsch en breed opgezette feesten mis plaatst zijn, zelfs bij de viering van een instelling, die niet heel veel korter dan den bestaansduur onzer Universiteit zelve tot haar roem heeft bijgedragen en heden ten dage, binnen en buiten onze lands grenzen, voortgaat dit te doen. Maar wij zijn er evenzeer van overtuigd, dat juist in zulke tyden een herdenkings plechtigheid als die van heden niet alleen geoorloofd, maar dure plicht is. Wij betui gen hiermee ons voornemen, vast te hou den aan ons geestelijk erfgoed en het, ver meerderd en versterkt naar de volle maat van ons geestelijk kunnen, over te dra gen aan de Leidsche Universiteit der toe komst. Over de geschiedenis der Leidsche Ster rewacht behoef ik niet te spreken. Dit is juist te dezer gelegenheid in geschrifte geschied door den meest bevoegde uit ons midden. Wie uwer van de De Sitter's kort geschiedverhaal kennis zullen nemen, zij zullen lezen van een zich gestadig, zij het wat onregelmatig doorzettenden groei. En hierin zal voor velen onze een blijde ver rassing schuilen. Want al diegenen onder onö, die vreemd staan tegenover de Sterre kunde, weten bij geruchte toch dit er van, dat zij rekent met tijdseenheden van ge heel andere afmeting dan de jaren en eeuwen, waarmee wij, die ook in ons den ken tot den beganen grond ons plegen te? beperken, vertrouwd zijn. Wat beteekent dan voor een astronoom driehonderd jaar? Voor de ontwikkeling van een astrono misch instituut beteekent het toch blijk baar veel! Deze drie eeuwen hebben hier rijke en rijpe vrucht gedragen. Eén ding echter zult gij vergeefs in dit boekje zoe ken en op deze leemte meen ik te moeten wijzen zonder zelfs te mogen trachten ze aan te vullen het aandeel in de jongste ontwikkeling van onze Sterrewacht en van al wat van haar uitstraalt, dat voor rekening komt en nog lang moge ko men van den man, wien ik thans ver zoek, het woord van mij over te nemen, onzen ambtgenoot De Sitter. REDE VAN PROF. DR. DE SITTER. Excellenties, M. H. Curatoren, Hooglee raren, en gij allen die hier tegenwoordig zijt. Uwe aanwezigheid in zoo grooten getale bij deze viering van het 300-jarig bestaan der Sterrewacht waardeer ik ten zeerste. Of het de 300 jaren zijn die U gelokt heb ben of de Sterrewacht, belangstelling in de geschiedenis of in de sterrekunde, waag ik niet te beslissen. Beide beweegredenen zijn loffelijk aldus ving spr. zijn rede aan. Spr. verwelkomde in het bijzonder den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en vervolgens den Gezant der Unie van Zuid-Afrika. Verder het hoogste nationale weten schappelijke lichaam, de Koninklijke Academie van Wetenschappen, de verte genwoordigers van het bestuur der ge meente, de bestuurders van het Universi teitsfonds, van het Leidsch Sterrewacht- fonds, de vertegenwoordigers van de Hol landsche Maatschappij en Teylers Genoot schap, de Nederlandsche Astronomen Club, Nederlandsche Vereeniging voor Weer- en Sterrekunde, en nog vele andere wetenschappelijke organisateis en instel lingen, en allen die door persoonlijke of wetenschappelijke organisaties en instel- wacht verbonden zijn of geweest zijn. Vervolgens heette spr. in het Engeisch welkom o.a. afgevaardigden van de „Inter national Astronomical Union", die de ge- heele wereld omvat,--den president van de oudste astronomische vereeniging van de wereld, de R.A.S. en den vice-president van een der jongste, de Ned. Ind. Sterre kundige Vereeniging, evenals den Euro- peeschen directeur van de Rockefeller - stichting enz. Spr. wilde ditmaal niet de Sterrewacht en hare geschiedenis bespreken en ver wees daarvoor naar het boekje, dat de firma Enschedé in keurige verzorging bij deze gelegenheid heeft uitgegeven. De Leidsche Sterrewacht heeft eigenlijk twee stichters gehad, Gollius in 1633 en Kaiser in 1861. Spr. stelde zich voor een vluch tige vergelijking te maken van deze beide epoques met den tegenwoordigen tijd. Hij stelde zich hierbij op het standpunt van de wetenschap van heden en wilde vanaf dat standpunt terugzien naar 't verleden. Dan komen de groote verschillen tusschen toen en nu wel in een zeer sterk licht te staan, aldus spr. Onze tijd is gekenmerkt door de groote gemakkelijkheid van 't ver keer. Telegraaf en vliegpost hebben de we reld veel kleiner gemaakt. Wij hebben on ze internationale organisaties, onze tijd schriften, en, hoezeer ook buiten de we tenschap staande invloeden tegenwoordig het verkeer trachten te belemmeren, wij beoefenaren der wetenschap voelen ons in steeds toenemende mate als leden van één wereldomvattende broederschap. Inde zeventiende eeuw was dat anders. Zij was sterker internationaal dan de twintigste in dit opzicht, dat het wetenschappelijk verkeer veel onafhankelijker was van po litieke invloeden, maar door het gebrek aan tijdschriften en door de langzaam heid der communicatie stond ieder af zonderlijk werker veel meer op zichzelf dan thans, en droeg het internationaal verkeer een veel persoonlijker karakter en ging grootendeels per brief. Men had toen de tijd om brieven te schrijven en zelfs te lezen en te beantwoorden. Beschouwen wij de practijk van het we tenschappelijk werk, dan zijn de verschil len zoo mogelijk nog grooter. Wij leven om zoo te zeggen tegenwoordig van de photografie. Wij kunnen ons de sterre kunde niet meer voorstellen zonder haar. Toch is de ontwikkeling van de toepas sing der photografie op sterrekundige waarnemingen zeer langzaam en geleide lijk geweest: in 1861 was de photographie van den hemel nog nauwelijks begonnen, hoewel de oudste photographie van een ster reeds meer dan 10 jaren eerder was genomen. Van systematisch photografisch onderzoek droomde reeds een enkele phantast, maar het zou nog een kwart eeuw duren voordat de practische uit voerbaarheid er van op groote schaal al gemeen ingezien en nagestreefd werd. De tweede groote omwenteling in het aspect der wetenschap is teweeggebracht door de spectroscopie, en ook hiervan ligt de oorsprong ongeveer in denzelfden tijd. In 1859 legden Kirchhoff en Bunsen de grondslagen der spectraal-analse, in 1863 publiceerde Secchi zijn eerste klassifi- catie van de spectra der sterren. De „nieuwe astronomie" werd in dien tijd geboren. De ontwikkeling der wetenschap is ge leidelijk. Het is dikwijls niet mogelijk het juiste oogenblik van de eerste bewustwor ding van nieuwe denkbeelden vast te leg gen. Toch is ook de geschiedenis der we tenschap evenals de algemeene geschiede nis in bepaalde tijdperken in te deelen, al zijn zij niet nauwkeurig af te bakenen, evenmin als, naar ik meen, de historici b.v. precies kunnen zeggen op welken dag de middeleeuwen eindigen en de nieuwe geschiedenis begon. Ik zou dan de geschiedenis der astrono mie, aldus vervolgde spr., willen indeelen in 4 tijdvakken. Het eerste, waartoe de Babylonische, Egyptische en oudste Griek- sche wetenschap behooren, bereikte zijn hoogtepunt in Aristoteles en diens onmid dellijke navolgers. Het tweede, dat wij misschien het best kunnen karakterisee- ren als het Ptolemaeische, begint met Hipparchus en eindigt met Coperhicus. Het derde tijdvak, dat ik naar den man in wiens werk het culmineerde het New- toniaansche zou willen noemen, begint ech ter reeds e,en eeuw vóór Newton met Ty- cho, Kepler en Galilei. En het vierde, de moderne astronomie, wordt, zooals wfj za gen, omstreeks 1860 ingeleid door de in voering der photographie en spectax-sco- pie en is naar allen schijn nog tegenwoor dig in zijn eerste stadium van opgaande ontwikkeling. Het jaar van de stichting der Leidsche Sterrewacht, 1633, valt midden in de over gangstijd van het tweede naar het derde tijdperk. Het is het jaar van het proces van Galilei. Kepler was ruim een jaar ge leden gestorven (15 Nov. 1631), Huygens was een knaapje van vier jaren, Newton nog niet geboren. Het Novum Organon van Baco van Verulam was in 1620 gepu bliceerd, het Discours sur la méthode van Descartes (tijdgenoot van onzen Golius, in hetzelfde jaar geboren) zou eerst in 1637 verschijnen. Een goeden kijk op den stand der wetenschap krijgt men uit de lijst van studieboeken den jongen Huygens in 1645 door zijn leeraar Stampioen de Jonge voorgelegd. Uitvoerig bleef spr. hierbij stilstaan. De uitvinding van de kijkers in 1608, waardoor, het eerst door de vele waarne mingen van Galilei, het aantal en de aard der bekende gegevens betreffende het heelal plotseling op ongekende wijze uit gebreid werden, is een der belangrijkste momenten, misschien wel het belangrijkste in de zich voltrekkende volutie der denk beelden. Ik kan niet nalaten even tus schen haakjes te wijzen op het opmerke lijke feit, dat in alle discussies omtrent den persoon wien de eer van deze uitvin ding toekomt bijna nooit de naam wordt vermeld van den uitvinder van den astro- nomischen kijker, Kepler, die toch van alle min of meer onafhankelijke makers van kijkers verreweg het beste theoretische inzicht in het optische probleem had. In dezen tijd dan is de Sterrewacht ge sticht. Haar stichter Golius was leerling van Snellius, maar hij was een man van gansch anderen geestes-aanleg. Een uiter mate levendige, versatile, zelfs avontuur lijke geest, maar meer humanist dan na tuuronderzoeker, gedreven door dorst naar kennis en inzicht, niet in de wonderbaar lijke mysteriën der natuur, maar in de we tenschap als product van de menschelijke beschaving. Oorspronkelijk mathematicus en astronoom, werd hij tot de studie van het Arabisch gebracht door het verlangen Apollonius te kunnen lezen in een betere dan de overgeleverde Grieksche text, en in die studie vond hij zijn eigenlijke le vensroeping. Op zijn nieuwe sterrewacht heeft h ijzoo nu en dan waarnemingen ge daan van maaneclipsen, kometen en pla neten, en die waarnemingen schijnen van goede qualiteit geweest te zijn, maar naar de door de nieuwe kijkers geopenbaarde wonderen taalde hij niet. De stichting van de sterrewacht door Golius was niet, zooals in het geval van den tweeden stichter Kaiser, de bekro ning van een levenslang streven, maar meer een opwelling, een concessie aan een reeds vrijwel uitgedoofde jeugdliefde, de astronomie. Evenwel, hij heeft de sterre wacht gesticht, en zij bestaat nog. De tijd ontbreekt om dieper op de be schouwing der zeventiende-eeuwsche we tenschap in te gaan. Tegen het eind van de zeventiende eeuw, vijftig jaren na het tijdstip, dat wij beschouwen, zien wij een consolideering door Newton der nieuwe theoriën in een systeem, waardoor zij van revolutionair orthodox worden. Onze tijd is daar nog niet aan toe. Onzen Kepler, Galilei, Des cartes, Huygens, hebben wij gehad en nog in ons midden, den Newton van het nieu we tijdvak hebben wij nog te wachten. Dat een consolideeirng en samenvat ting de thans zoo wild en ongebonden schijnende verschillende strevingen zal komen als de tijd er rijp voor is, daar van kunnen wij zeker zijn, want de we tenschap is eeuwig. Vervolgens nam de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het woord, waarna de president-curator der Leidsche Universiteit, mr. A. van de Sande Bakhuyzen een rede uitsprak. Namens de buitenlandsche gasten bracht prof. Stratton uit Cambridge de gelukwen- schen over. Na afloop der plechtigheid werd in het gebouw van de Sterrewacht een druk be zochte receptie gehouden. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. A. R. K. A. Ledenvergadering, den Burcht, 8.15 uur. Dinsdag, R.-K. Metaalbewerkersbond, le denvergadering, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Woensdag 4 tot en met Zondag-8 Oct. neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele foon 552. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. St. Jozef gezellen. Op Zondag 15 Oct. a.s. zal de St. Jozef gezellen vereeniging haar eerste lustrumfeest vieren. Des avonds zal opgevoerd worden „Het geheim", een too- neelspel van Steph. v. Cuyk. Op dezen avond zullen tegenwoordig zijn de weleerw. heer kapelaan v. Kessel en Rector v. Ga len, Centraal President, uit Amsterdam. HAZERSWOUDE. Bouw boerderij. Bij de gisteren ge houden aanbesteding van een boerenwo ning voor rekening van Gebr. Keiler aan den Spoorlaan waren de inschrijvingen als volgt: Groen en Bregman, Benthuizen 8980. Gebr. Batelaan, Hazerswoude 9352. W. Dekker, Hazerswoude 9560.v. Wie- ringen en Buitenhuis, Hazerswoude 9655; B. Broers, Hazerswoude 9640. G. Lindenburg, Hazerswoude 9675.B. J. Timmermans, Hazerswoude f 9782. Th. Leenheer, Koudekerk 9800.R. IJm, Waddinxveen 9800.—; Wed. v. Driel, Koudekerk 9900.—; Gebr. v. Wijk. Al phen aan den Rijn 10.269.N. v. Dig gelen, Koudekerk 11.335.de Graaf, Koudekerk 12.189. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. NIEUWKOOP. Aardappclregeling. Woensdag had bij de wed. Th. v. d. Bosch een bijeenkomst plaats van eenige aardappelhandelaars, waar door den heer v. Koert, kantoorhou der der aardappel-organisatie voor Nieuw koop en Noorden, de aardappelregeling uiteen werd gezet en het voor de hande laars zeer duidelijk werd hoe te moeten handelen met het vervoeren van aardap pelen. Hanze. Door den R. K. Middenstands bond alhier, is een feestpropaganda-avond uitgeschreven op Dinsdag 10 October a.s. in het Hotel „Het Vliegende Paard", waar zal optreden Haarlem's Klein Cabaret, be staande uit 6 personen. Alle R. K. Mid denstanders zullen worden uitgenoodigd. NOORDEN. Kiesvereeniging. Naar wij vernemen zijn bij het bestuur niet voldoende candi- datenlijsten binnengekomen, zoodat op de ledenvergadering, welke vermoedelijk de volgende week zal gehouden worden, nog candidaten worden gesteld n.l. zes voor de groep land- en tuinbouw en drie voor de groep handel en industrie. Voor de groep arbeiders zijn voldoende candidaten ge steld terwijl voor de groep handel en in dustrie de drie aftredenden zijn gesteld. „St. Deus Dedit". Gisteravond heeft een ledenvergadering plaats gehad van „St. Deus Dedit" ter bespreking van het loon voor het rietsnijden. Bij het hoofd bestuur was een schrijven binnengekomen van 10 patroons uit Noordên, die 15 cent miinder wilden geven dan verleden jaar, doch de overige patroons uit Noorden en ook uit Nieuwkoop geven allen het oude loon van verleden jaar want het is voor de arbeiders niet dragelijk om nog meer te laten vallen. Ook zij kunnen niet hel pen, dat er zoo weinig vraag naar riet is en dus kan niet alles op de arbeiders wor den verhaald. Het algemeen voorstel was het oude loon te handhaven. WOERDEN. Bescherming van dieren. Een gezelli- ge avond werd aan leden en genoodigden gegeven op .Woensdag 4 October door de afdeeling Woerden van den Ned. Bona tot Bescherming van Dieren. De zaal was ge vuld met een flink aantal belangstellenden. Door den voorzitter der afdeeling, de heer Huizens, werd een welkomstwoord gesproken, waarin hij tevens liet uitkomen de beteekenis der „Dierendag" op 4 Octo ber. Scherp omlijnde hij de gedachte hoe Franciscus een levende demonstratie is ge weest van wat we moeten zijn tegenover mensch, dier en schepsel in 't algemeen. Spr. protesteerde tegen de opvatting, dat dierenbescheming sentimentaliteit moet insluiten. Aangaande de toestand der afdeeling deelde spr. mede, dat de vereeniging spe ciaal de jeugdafdeeling, bloeit. Deze laat ste afdeeling telt thans ruim 150 leden. Op de groote vergadering van den Bond te Tilburg werd Woerden gecomplimenteerd met het „werken" der kleine dierenbe schermers van hier. Een woord van dank voor de energieke leiding van den heer van Woerkom vond spr. hier op zijn plaats. De heer v. Woerkom kreeg hierna zelf het woord en deed mededeeling betreffen de eenige practische punten. Goud, Zilver, Horlogerie Verlovings-, Zegel- en Fantasieringen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2