OOK DEZE KLOK VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 rit maken, welken „Sir Kerrigan" wist te winnen. Voor de vier prijzen waren alzoo nog aangebleven „Uniform", „Sally Harvester", „Sister Patrick" en „Sir Kerrigan". Vanzelf kregen we steeds spannender ritten te zien. In twee prachtritten wist „Uniform" zich de 10 meter voorgift op „Sally Harvester" te benutten en het eerst de finish te passeeren, terwijl „Sister Pa trick" in twee mooie ritten „Sir Kerrigan" achter zich wist te houden. Tusschen deze twee laatstaankomenden werd nu alzoo eerst de derde en vierde prijs verreden. Alhoewel „Sir Kerrigan" 10 meter voor kreeg op „Sally Harvester" wist deze laat ste haar oude roem te handhaven en als winnaar van den derden prijs 100. uit het strijdperk te treden, zoodat „Sir Kerrigan" zich moest tevreden stellen met den vierden prijs van 50. „.Uniform" en „Sister Patric" moesten alzoo nu nog kampen om de hoofdprijzen. Wij meenden te beluisteren dat voor velen (gokkers) de uitslag een verrassing was, daar velen dezer „Uniform" den eersten prijs dachten te zien behalen. „Sister Pa trick" toonde zich echter, al was 't op het kantje af, in twee ritten de meerdere en behaalde alzoo den eersten prijs 500. en zag „Uniform" zich den tweeden prijs 250.toegewezen. Het was intusschen half zeven geworden eer het pleit was be slecht. Het bleek echter dat de spanning er bij het publiek was ingebleven, want het talrijke publiek bleef het eind afwachten. Aan het loket waren ongeveer 950 groo- te entreekaarten verkocht; voeg daar nog bij het groote aantal entree's voor kermis terrein en kleine terreinbaan benevens het groote aantal leden der vereeniging en men kan zich eenigszins een denkbeeld vormen van de groote menschenmassa op het terrein. Na afloop van den wedstrijd bega ven bestuur, prijswinnaars en publiek zich naar de tribune waar de prijsuitreiking plaats had. Alvorens hiertoe over te gaan nam de Voorzitter, de heer C. Langeveld het woord en deed uitkomen dat deze Harddraverij wederom uitstekend is ge slaagd. Zeer zeker heeft het mooie weer hiertoe medegewerkt, doch ook de op komst van het talrijke publiek. Hij deed voorts uitkomen dat de nieuwigheid, luid sprekers op het terrein, een technische ver betering is, daar nu na elke rit het publick direct weet wie den winner is terwijl de bekendmaking na elke nieuwe loting heel wat vlugger geschiedt als voorheen met de borden. Hij bracht vervolgens een woord van dank aan den starter, den heer D. Gulde- mond, welke weder heeft getoond de rech te man op de rechte plaats te zijn. Dank bracht hü aan de jury voor haar zware taak; dank aan de Harmonie „Trou moet Blycken" voor hare muzikale medewer king; dank aan het talrijke publiek en ten slotte aan de eigenaars der paarden en pi keurs. De prijswinnaars feliciteerde hij met hun succes en de minder gelukkigen spoorde hij aan het nog maar weer eens te hervatten indachtig de spreuk: „De aanhouder wint". Onder fanfares reikte hij vervolgens de prijzen uit. Op het Kermisse d'Ete-terrein ging het intusschen vroolijk toe, hetwelk tot laat in den avond voortduurde. Wij sluiten dit verslag in de overtuiging dat het een in alle opzichten prachtig ge slaagde Harddraverij dag is geweest! LUCHTVAART BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN. Drie dooden. In de nabijheid van Stoinesti (Roemenië) zijn bij een manoeuvre twee bombarde mentsvliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en neergestort. Drie officieren zijn gedood. WATERVLIEGTUIG NEERGESTORT. Drie dooden. In de nabijheid van het militaire vlieg veld Berre bij Marseille is een marinevlieg tuig neergestort. De drie inzittenden von den den dood. RECORDPOGING MISLUKT DOOR BENZINEGEBREK. De Fransche aviateurs Assolant en Le- fèvre, die Woensdagmorgen om 5.45 te Oran in Algiers opstegen voor een langen af- standsvlucht, moesten gisteravond om 6.50 wegens gebrek aan benzine te Karatsji dalen. Het doel der vliegers was het afstandsre cord, dat thans op naam staat van Codes en Rossi, te breken. Zij hadden 8550 liter ben zine aan boord, waarmede zy 5560 uur hoopten te kunnen vliegen. Via Egypte, Perzië en Karatsji wilden zij trachten Ran goon in Burma te bereiken, hetgeen hun evenwel niet is gelukt. Assolant en Lefèvre hebben zonder tus- schenlanding een afstand afgelegd van 6600 km., waarover zy 36 uur hebben ge vlogen. Het te groote verbruik van benzi ne, vooral boven de Middellandsche Zee, heeft tot dalen genoopt. De vliegers zullen nu naar Algiers terugkeeren, teneinde van daar uit een nieuwe poging te doen, het wereldrecord van Codes en Rossi dat 9105 km. bedraagt, te breken. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! BEZORGEN WIJ U GRATIS, zoo U ons voor 1 November drie nieuwe abonné's op „De Leidsche Courant" aanbrengt. Probeert U het eens! Het zal U mee vallen. U moogt en kunt het blad, gezien zijn inhoud en verzorging gerust aanbevelen. Begint nog heden met de aanwerving van abonné's. Wij wachten ook gaarne adres sen in van personen aan wie wy proef nummers kunnen zenden. Vraag zelf ook proefnummers aan bij onze Administratie Papengracht 30. UIT DE OMGEVING LISSE. Koekdraaierij. Dinsdagavond had in het Patronaatsgebouw een paling- en koek draaierij plaats ten bate van .Herwonnen Levenskracht". Deze gaf nog een voordee- lig saldo van ruim 50. Ruilende dief. De bloembollenkwee- ker A. v. d. V. aan den Engel alhier kwam eergisterenmorgen tot de minder aange name ontdekking, dat men zich des nachts toegang had verschaft, door opschuiving van een raam, tot de keuken en daaruit zijn rijwiel had ontvreemd. Wie schetst echter zijn verbazing toen hij een paar uur later dit rijwiel achter een heg gezet terug vond. Iets later bleek echter, dat aan de overzijde bij zijn broer een beter rijwiel was ontvreemd waaraan hij het misschien te danken had dat zijn karretje, minder „up to date" dan van zijn broer, zoo spoedig terug was. Geboren: Antonia Wilhelmina, d. van J. C. Slobbe en A. J. Olijhoek. Cornelia, d. van C. P. Blom en J. Kooijman. Hu- bertus Franciscus, z. van M. Schoone en S. van der Klauw. Ondertrouwd: W. A. Smits 26 j. te Haarlem en J. de Groot 22 j., te Lisse. J. M. Kaak 27 j. en A. Kulk 24 j. beiden te Lisse. Getrouwd: L. J. van Gulik te Lisse en G. M. Duijs te Wamel. Overleden: K. van der Voet, 49 j., echtgenoote van K. Slootweg. Petrus Godefridus Kozijn 1 j. Gevestigd: E. G. Roering en gezin uit Haarlem. B. J. Asseler en gezin uit Haarlem. Th. J. N. van de Ven uit Go- rinchem. P. van der Wekken uit Heem stede. P. Langeveld uit Alkmaar. C. Langeveld uit Alkmaar. J. G. van der Hilst uit Rijssen. Th. G. Heijmans uit Hillegom. E. M. T. Rubbens uit Leiden. J. de Groot uit Haarlem. Wed. J. van Veen uit Amsterdam. A. Haasnoot uit Noord wij kerhout. A. van der Voort uit Voorhout. Vertrokken: C. van den Berg naar Bennebroek. M. Th. de Jeu naar War mond. E. Mesman naar Haarlem. E. Buurman naar 's-Gravenhage. M. Wil denburg naar Noordwijkerhout. E. H. van Genk naar Princenhage. SASSENHEIM. Crisis-Comité. Zaterdagmiddag zal in deze gemeente een inzameling gehouden worden voor het Nationaal Crisis-Comité, waarvoor overal in den lande deze week voor wordt gecollecteerd. Medewerking wordt verleend door het plaatselijk mu ziekgezelschap „St. Ambrosius". TER AAR. Het grootsche feest. Al reeds hebben wij bericht dat binnen korten tijd het zil veren feest van het Jongenspatronaat ge vierd zal worden. De officieele datum is vastgesteld op Dinsdag 10 October a.s. In October 1908 onder den zeereerw. heer pastoor Bakker, door den toenmali- gen kapelaan I. Wils begonnen met elf jongens, is het onder de verscheidene op volgers successievelijk gegroeid tot wat het nu is een degelijk georganiseerd pa tronaat van bijna honderd leden. 't Is geen tijd voor feesten, en zeker niet voor onze Tuindersstreek! Maar ga het 25-jarig bestaan van een vereeniging, die een zoo voorname plaats zoowel in 't Parochieele als in 't maatschappelijke le ven inneemt, nu eens ongemerkt voorbij? We moeten 't kalm aanleggen, maar iets moet er toch gebeuren. Ziehier, hoe de Patronaatscommissie zich de herdenking heeft voorgesteld: Dinsdag 10 October heeft er een kerke lijke herdenking en een herdenking in de zaal van het parochiehuis plaats. De ker kelijke herdenking: des morgens 9 uur wordt een plechtig H. Misoffer opgedragen om God te danken voor 't verleden en zijn genade af te smeeken voor de toekomst. Tijdens dat H. Misoffer zal er een predi katie worden gehouden door den pastoor, den zeereerw. heer H. Bilars. De heeren van de Patronaatscommissie en de «deden van het Patronaat zullen gezamenlijk communiceeren. Na de H. Mis zullen allen in de zaal van het Parochiehuis een ge meen schappeijk ontbijt gebruiken. Des avonds wordt er om half zeven een plech tig Lof gehouden met Te Deum. Om half acht heeft dan in genoemde zaal de an dere herdenking plaats, 't Programma is aldus samengesteld: 1. Openingswoord door den Directeur, den weleerw. heer B. Henning. 2. Eerste gedeelte van het verslag over de 25 jaren, met lichtbeelden. 3. Rede door den Wel eerw. heer J. Kraakman. 4. Tweede gedeel te van het verslag, eveneens met licht beelden. 5. Wijding van de Patronaats- vlag en enkele toespraken. 6. Vertooning van de speciaal voor deze gelegenheid op genomen film „Het jongenspatronaat van Langeraar" (bioscoopopname van de Pa- thé-Rural Holland). Pauzp. 7. Serie licht beelden, getiteld: Een wandeling door oud en nieuw Ter Aar. 8. Bioscoopprogramma in 5 a 6 deelen. Tijdens de pauze en onder de voorstellingen, die geen explicatie be hoeven, muziek. Behalve de Hoogeerw. heer Deken, de edelachtbare heer Burge meester, de H.H. Geestelijken, die in de 25 jaren hun krachten aan het patronaat gegeven hebben, en anderen, die een spe ciale uitnoodiging ontvangen voor beide herdenkingen, worden voor Dinsdagavond uitgenoodigd de leden met hun ouders, de donateurs, bestuursleden van andere ver- eenigingen e.a. Niet-genoodigden hebben voor zoover er nog plaatsen beschikbaar zijn toe gang voor den prijs van 75 cent. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal en bij Ant. Hoo- gervorst. Zondag 15 en Maandag 16 October wordt een meer amusements-programma gegeven, dat zal bestaan: vooreerst na tuurlijk uit een gedeelte der lichtbeelden en de films van Dinsdagsavonds en ver der uit het Optreden van de variëté-artis- ten ,Mr. Carter en Miss Corrina" uit Rot terdam (gymnastiek, goochelen, snelteeke- nen, scherpschieten, komische voorstellin gen, enz.). Aanvang 7 uur. Toegangskaar ten verkrijgbaar aan de zaal en bij ge noemd adres voor 60 en 40 cent. Plaats bespreken op Zondag van 11.30 tot 12.30 en van 3 tot 4 uur a 10 cent. Op Maandag van 45 uur. Toegangsbewijzen bij 't plaatsbespreken s.v.p. meebrengen. Alle parochianen worden verwacht bij de kerkelijke herdenking! En wie kan, steune ons werk ook op stoffelijke wijze door zijn aanwezigheid in de zaal. Auto-ongeluk. Gisteravond had de chauffeur C. Dr. het ongeluk, ongeveer bij het Gemeentehuis, door defect aan de stuurinrichting, tegen een paar boomen te rijden. De auto bleef hierdoor nog op den weg staan, maar werd ernstig beschadigd. De chauffeur kwam er zelf goed af. Per kraanwagen van den heer A. v. d. Vlugt werd de auto weggesleept.^ Weduwen zyn soms zeer merkwaardig. Ik heb er een gekend die stierf op denzelfden dag, dat zjj zich ver loofde. Dat kan niet want dan was z\j nooit ge trouwd geweest. Toch waar. Denzelf den dag, maar tien Jaar na dato. (Moustique). HET BEROEP VAN DE CHRISTELIJKE ASSYRIëRS OP DEN VOLKENBOND. Wie zijn toch deze Nestorianen? Onlangs werd door de pers gemeld, dat de petitie der Assyrische christenen aan den Volkenbond, welke een klacht inhoudt over het vermoorden van talrijke Assy- riërs door de Koerden, op de agenda der a.s. zitting is geplaatst. Daarmee wordt een kwestie acunt, welke tot nu toe de openbare meening nauwelijks heeft bezig gehouden, ofschoon ze zoowel economisch als politieke en ook godsdienstige achter gronden heeft van bijzondere beteekenis. Wie zijn deze Assyriërs, die de petitie' te Genève indienden? De naam zelf zou op een dwaalspoor kunnen voeren, want het gaat bij de Assyriërs, die door de hui dige, in den zelfstandig geworden staat Irak heerschende groepen vervolgd wor den, om een gedeelte der christelijke As syriërs, namelijk om de aaphangers van de nestoriaansche secte. In den loop der eeuwen, n.l. na het door dringen van verschillende christelijke zen dingen, hebben zich onder de Assyriërs talrijke christelijke godsdiensten en secten gevormd; zoo bestaan er onder hun nesto riaansche, jacobitisch, chaldaische, pres- byteriaansche, anglicaansche en orthodoxe gemeenten. De Nestorianen, waarvan hier sprake is, hebben zich in de 18e eeuw uit de streek van Mossoel in de dalen van de „Groote Zab", niet ver van de Tigris, in een land streek met den naam Hakkari teruggetrok ken. Zij zijn de eenige nestoriaansche christenen, welke er nog op de wereld be staan en ofschoon alleen in deze eeuw bijna 10.000 van hun volgelingen door pogroms aan de Turken en Koerden ten offer zijn gevallen, wordt him totaal aantal geschat op 70.000. Him geestelijke en wereldlijke opperherder is de patriarch, Mar Schinum genaamd, een waardigheid, welke van oom op neef overgaat. Hun politieke organisatie kan men een soort theokratische stamheerschappij noe men: elke stam (Tyari, Dschilu, Bas, Tku- man, Borwar, enz.) heeft zoowel een we- reldschen aanvoerder, den Malik, als een geestelijken leider, den Bisschop of Abuna. Alle stammen erkennen echter de wereld- sche en geestelijke opperheerschappij van den patriarch. Tijdens den oorlog plaatsten de Nestoria nen zich tegenover de Turken, daar zy in hen hun natuurlijke godsdienstvijanden zien, en stieten, na een strijd tegen de Turksch-Koerdische strijdkrachten in het huidige Perzië op Russische strijdkrachten, waarmee ze zich vereenigden, evenals an dere christelijke Assyriërs, uit dit gebied, die evenwel tot andere godsdiensten of secten behoorden. In 1918, na den aftocht der Russen, trokken de Assyrische christenen zich over Hamaden, Baguba in Mesopethamië tot het Mossoelgebied terug. Bij de vredesonder handelingen trachtten de nestoriaansche Assyriërs, die zich zelf „Surai" noemen, de vorming van een zelfstandig christelijk rijk te verkrijgen, waarin zij met de overige christelijke Assyrische secten, welke ge meenschappelijk het Oost-Arameesch spre ken, vereenigd moeten worden. Deze po- ging^had echter geen succes. Het mandaat gebied Irak werd ingesteld, waarin de Nestorianen, in voortdurenden strijd met Muzelmannen en Koerden moesten wonen. Zoolang het gebied een mandaat was, wer den zij door de Engelsche mandaatsmacht beschermd, maar na de zelfstandigverkla ring van Irak waren de Assyriërs volko men aan de willekeur der Koerden en Arabieren overgeleverd. Talrijke troepen probeerden te ontkomen op het gebied van het naburige mandaat Syrië. De nestori aansche patriarch, een nog jonge man zijn voorganger en oom werd in 1918 door een Pers vermoord die te Canterbury zijn opleiding genoot, weigerde den on langs gestorven koning van Irak, Feisal, den eed van trouw, daar deze geen garan tie wilde verleenen voor het voortbestaan der secte, en werd een tijdlang gevangen gezet. Assyrische stammen, die vergeefs getracht hadden het Syrisch gebied binnen te marcheeren, kwamen bij deze poging met troepen van koning Feisal in conflict. Het zou tot een verschrikkelijke slachting zijn gekomen, in elk geval werden de lijken van meer, dan 100 Assyriërs gevon den. Het zal thans de niet zoo gemakkelijke taak van den Volkenbondsraad zijn, deze gebeurtenissen te onderzoeken, en de As syriërs aan een bestaansmogelijkheid in Irak te helpen. Reeds vroeger, in voorbije jaren, heeft Genève zich met de kwestie der christe lijke minderheid in Irak bezig gehouden en daarbij een van de beroemde 50 pro cent Volkenbonds-oplossingen gevonden, welke oogenschijnlijk niets aan de be staande verhoudingen heeft veranderd. Als men ook thans niets meer tot stand zou brengen, zou men de Assyrische Chris tenen van Irak de laatste hoop ontnemen. KERKNIEUWS Voor een kerk te Beauraing. Naar Kipa meldt, heeft een katholiek* dame, die den prijs van 5 millioen frs. var. de loterij gemeentecrediet van België heeft gewonnen, de helft van dit bedrag ter be schikking gesteld van het comité voor het bouwen van een Mariakerk te Beauraing. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken G. Burger Jr., aannemer Woerden, Cur. mr. A. F. v. d. Bosch, Woerden. Opgeheven: Ph. Gordijn, N o o r d w ij k. Koopt bij hen, die in UW adverteeren DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE. 247. De andere mannen waren opeens vooruit gereden, want er waren een heele troep paarden. Ze vlogen op hun eigen ros er op af en er tusschen en onder geroep en geschreeuw gooiden ze hun lasso's uit. Maar het ging niet zoo gemakkelijk als Profje dacht. De gevangen dieren verweerden zich en waren er niets op gesteld meege nomen te worden. Ze trokken en trokken en het scheelde af en toe niet veel of ze trokken hun jagers van hun paarden af. Maar het waren sterke mannen, die zulk werk gewoon waren en ze bleven toch de baas. Profje vond het prachtig om te zien en bekeek alles door zijn trouwe verre kijker. 248. Toen er pauze werd gehouden, wa ren er al aardig wat dieren gevangen en aan boomen vastgebonden. Het was een luid gehinnik en Profje's paard werd er zenuwachtig van. Het begon een beetje te steigeren en Profje was blij er af te mo gen. De tenten werden opgezet, want de zon was al weer hoog aan den hemel en het was weer warm geworden. Er werd een middagslaap gehouden, waarbij de kapitein Profje op het hart drukte, niet weg te gaan maar Profje had er heelemaal geen zin in. want hij had een goede les gehad, die hij niet licht vergeten zou.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10