WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Oct. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De "ildt. Hoogste barometerst.: 770.5 te Blacksod en Valentia. Laagste barometerst.: 739.1 te Rost. Verwachting tot den avond van 5 October: Meest matige Weste lijke Noordelijke wind zwaar bewolkt tot be trokken, met tijdelijke opklaringen, kans op enkele regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Het lage drukgebied dat gisteren in de omgeving van IJsland aangetroffen werd en op de Faroer de barometer snel deed dalen, heeft zich sterk uitgediept en ligt thans met en laagtestand van 739.1 m.m. voor de Noorsche kust. Rond de depressie kern stormt het zwaar. Plaatselijk wordt zelfs windkracht 12 gemeld. Bovendien viel er veel regen, Röst en Nordöyan tapten 19 m.m. af. Ock Zuidwaarts strekte de depres sie haar invloed uit. Over Zuid-Zweden en Denemarken is de barometer nog vrij flink dalende, zoodat in het Noorden van ons land de wind zooals verwacht werd op West terugliep. De depressie bracht ten onzent slechts weinig regen. Alleen in het Noorden van ons land en op het lichtschip Noord- hinder vielen hoeveelheden van beteekenis. De zuidzijde van de depressie voerde over Scandinavië, Schotland en Ierland warme re lucht aan, zoodat daar overal de tempe ratuur steeg. Het rustige weer over Enge land, Frankrijk en Duitschland bracht ge durende de nacht aldaar sterke afkoeling. In Zuid-Oost-Duitschland vroor het zelfs. Het hoogdrukgebied over de Britsche eilan den neemt nog steeds langzaam in betee- kenis af. De drukverdeeling maakt het op stellen der verwachting niet gemakkelijk. Het is de vraag of de depressie over Scan dinavië zijn invloed verder over ons land zal doen gevoelen. Waarschijnlijk zal een verdere daling ten Noorden van ons land de wind in het Westen en Noord-Westen houden. Er bestaat daarbij een'ige kans op lichte regenbuien. De temperatuur zal nog weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 15.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Woensdagnamiddag 7.02 uur tot Donderdagmorgen. 6.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 5 October voorm. 4.18 uur en nam. 4.34 uur. NAT. CRISIS-COMITé. Het secretariaat van het Nat. Crisis-Co mité deelt mede: Het heeft H. M. de Koningin-Moeder be haagd, weder een aanzienlijke gift aan ons comité te doen toekomen ter gelegenheid van de Nationale Inzamelingsweek. Moge dit Koninklijk voorbeeld ruime navolging vinden. D. J. POSTMA. t Te Enschedé is vannacht op bijna 55- jarigen leeftijd plotseling overeleden de heer D. J. Postma, commissaris van politie te Enschedé. De overledene die vele jaren te Enschedé werkzaam was, eerst als inspecteur en la ter als hoofd-inspecteur, werd bij K. B. van 27 October 1925 benoemd tot commissaris van politie te Enschedé en grenscommissa- ris van Rijkspolitie. Het geschil-Duys in de S.D.A.P. De partijraad van de S.D.A.P. heeft, naar wy in „Het Volk" lezen, in zijn Zaterdag gehouden vergaderi^j beslóten een com missie te benoemen, „die met spoed een onderzoek instelt naar de gronden, waar op, in strijd met de in de vorige Partijraads vergadering gewekte verwachting, partij genoot Duys zijn brochure in zake partij tactiek heeft doen verschijnen en naar de deze verschijning begeleidende omstandig heden en de daarop gevolgde feiten. De commissie heeft het recht kennis te ne men van wat door Duys ter zake wordt aangevoerd tegen instanties en personen der Partij en daarover haar oordeel uit te spreken". De commissie werd samengesteld uit de heeren Bonger, Diepenhorst, De Miranda, Reinalda en Weijkamp. Het partijbestuur heeft voor zich en zijn leden,- evenals de hoofdredacteur van „Het Volk", de commissie nadrukkelijk verzocht gebruik te maken van het, in het laatste gedeelte van het besluit genoemde, recht. IN- EN VERKOOPSPRIJZEN VAN MONOPOLIEPRODUCTEN. Het verschil vastgesteld bij ministerieel besluit. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 2 Octo ber het verschil tusschen den prys, waar voor de Tijdelijke Graancentrale haar mo nopolieproducten zal mogen koopen, en dien, waarvoor zij ze zal mogen verkoopen, bedraagt voor de navolgende producten de daarachter vermelde som per 100 kilogram: tarwe (gedenatureerd) f 1; rogge (niet gedenatureerd) f 5; rogge (gedenatureerd) f 1.50; gerst f 1; mais f 1; rijst f 1; bakkerij- alvallen fl; molenafvallen fl; haver f3; havermout (gedenatureerd) f3; havermout (niet gedenatureerd) f8; havergort f8; gort f3; gortmout f3; gortmout (gedenatu reerd) f2; dari of kaffirkoorn fl; millet- zaad fl; mout van gerst f 1.50; boekweit fl; boekweitgrutten f2; macaroni f 1.50; vermicelli f 1.50; biscuit f 1.50; koekjes f 1.50; koek en banket f 1.50; ontbijtkoek f4; gebak f 1.50; beschuit f 1.50; glucose f4.50; tarwebloem f 1.25; semolina of gries- meel f 1.25; tarwevoermeel (gedenatureerd) fl; spelt fl; bak- en puddingpoeders f 1.25; gerstemeel (gedenatureerd) fl; gerstebloem (gedenatureerd) fl; verpakte producten, vervaardigd uit granen, f 6.25; rijstemeel fl; maisveekoeken fl; aardap pelmeel f 3.50; arrowroot f 3.50; tapioca f3.50; sago f3.50; tapioca-voermeel (gene- natureerd) f 1; alle soorten stijfsel f4; dex trine f 4.50; plantaardige lijm f 4.50. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Groenten- en Fruit- centrale hare monopolieproducten zal mo gen verkoopen en verkoopen, met ingang van 3 October zal bedragen voor: I. fruit en zuidvruchten, bewerkt of on bewerkt, verwerkt of onverwerkt: le. si naasappelen: in kisten of kratten f 0.02 per kg. bruto; op andere wijze ingevoerd f0.03 per kg. bruto; 2e. mandarijnen, citroenen, onverpakte appelen en onverpakte peren f0.02 per kg. bruto; 3e. verpakte appelen en verpakte peren f0.04 per kg. bruto; 4e. bananen f 0.03 per kg. netto; 5e. pruimen, perziken, druiven, abrikozen, frambozen, aardbeien, kersen en bessen f 0.075 per kg. bruto; 6e. gedroogde appelen, gedroogde peren, gedroogde pruimen, gedroogde abri kozen, gedroogde perziken, al dan niet ge mengd met vruchten of andere producten 0.06 per kg. bruto; 7e. ananas, versch en in blik f 0.075 per kg. netto; 8e. vijgen, da dels, grape-fruits, meloenen en kanteloe pen, zoowel versch als gedroogd, f 0.02 per kg. bruto; 9e. all$ toebereide fruit en zuid vruchten, anders dan gedroogd: in verpak king t/m 1.2 kg. f0.10 per kg. netto; in verpakking boven 1.2 kg. t/m 5 kg. f 0.05 per kg. netto; in verpakking boven 5 kg. f 0.04 per kg. netto. II. Versche groenten: 1 witte-, 2. savoye-, 3. roode kool f 1 per 100 kg. netto; 4. bloem kool f2 per 100 kg. bruto; 5. sla f2 per 100 kg. bruto; 6. tomaten f4 per 100 kg. bruto; 7. uien, sjalotten en knoflook f 1 per 100 kg. bruto; 8. peen fl per 100 kg. bruto; 9. spruitkool f2 per 100 kg. bruto; 10 dop erwten, capucijners, snij- en princesseboo- nen en andere dergelijke peulvruchten in de peul f 2 per 100 kg. bruto; 11. doperw ten, capucijners, snij- en princesseboonen en andere dergelijke peulvruchten gepeld f4 per 100 kg. bruto; 12. asperges f5 per 100 kg. bruto; 13. witlof f 4 per 100 kg. bruto; 14. augurken, komkommers, padden stoelen, kappers, prei en alle andere groen ten f 1 per 100 kg. bruto. III. Gedroogde groenten, andere dan erwten en boonen, f 10 per 100 kg. netto. IV. Ingemaakte groenten, al dan niet ge mengd met andere producten: le. doperw ten, capucijners, snij- en princesseboonen en andere peulvruchten, al dan niet in de peul, in verpakking: t/m 1.2 kg. f0.10 per kg. netto; 1.2 kg. tot 5 kg. f 0.05 per kg. netto; boven 5 kg. f 0.03 per kg. netto; 2e. asperges t/m 1.2 kg. f 0.075 per kg. netto; boven 1.2 kg. f 0.10 per kg. netto; 3e. toma- tenpuré, alle verpakkingen, f0.15 per kg. netto; 4e. zuudkool f0.02 per kg. netto; 5e augurken, komkommers, paddenstoelen, kappers, prei en alle andere groenten f 0.05 per kg. netto. V. Aardappelen f 1.25 per 100 kg. netto. STADSNIEUWS ERNSTIGE BINNENBRAND. Hedenmiddag omstreeks half één brak plotseling brand uit in het bovenhuis van het café van den heer Breijer op den hoeK Lange DiefsteegLangebrug. De brand werd ontdekt door den heer F. v. d. Kloor, wiens terrein grenst aan de achterzijde van het café. Spoedig snelde deze te hulp en door den heer Briejer werd boven een slang aange sloten op de kraan en gepoogd den brani, die in de keuken was ontstaan, te bluschen. Dit bleek echter niet mogelijk, de keuken stond reeds in lichter laaie. Intusschen was de politie gewaarschuwd, die een slang aansloot op de brandput aan het einde van de Lange Diefsteeg, welke slang door de melkfabriek van den heer v. d. Kloot gelegd werd. Spoedig was ook de brandweer ter plaatse, zoodat het vuur van drie zijden werd aangevat. Door dit spoedige optreden was de brand snel be dwongen. De keuken bleek echter geheel te zijn uit gebrand, terwijl ook een aangrenzende ver gaderzaal ernstig door den brand bescha digd was. De zolder werd eveneens aange tast. Ook de waterschade is groot, daar door de hitte de waterleiding sprong. Het café bleef behouden, zoodat hierin geen stagna tie is ontstaan. De heer Briejer ls tegen brandschade verzekerd. HET VERLOOP VAN DEN 3DEN OCTOBERDAG. Het is op den jaarlijkschen feestdag van 3 October gelukkig zeer kalm geweest voor zoover betreft de dingen, waarbij de politie was betrokken. Ernstige dingen zijn er niet voorgeval len. In den voornacht was de pplitie genood zaakt even op te treden, toen een tiental personen te half één op de Haarlemmer straat waren slaags geraakt. De politie maakte van den gummistok gebruik om de vechtenden te scheiden, waardoor een der vechtersbazen een blauw oog opliep. Op de Beestenmarkt had een vecht partij plaats, waarbij een persoon een bloe dende wonde aan het hoofd kreeg. Er gin gen geruchten, dat er levengevaarlijk ge stoken was, maar deze geruchten bleken onwaar te zijn. De politie, die gewaar schuwd werd, en spoedig eerst met drie en later met zes of zeven man aanwezig was, telephoneerde de E. H. dienst, die spoedig verscheen. Nadat de man voor- loopig verbonden was, werd hij per auto verder vervoerd. Toen één der agenten plotseling om de nieuwsgierigen te ver spreiden met zijn gummistok er op insloeg, zou er haast een relletje ontstaan zijn; maar gelukkig werd door kalm optreden erger voorkomen. Ernstige ongelukken zijn er gelukkig niet voorgekomen. Gisteravond te 7 uur is de 26-jarige wielrijder C. A. uit Hazerswoude, toen hij per rijwiel den afsluitboom aan den Hoo- ge Rijndijk wilde passeeren, tegen het uiteinde van dien boom, dat zwart en niet wit was, aangereden. Hij liep een hoofd wonde op, die in het Ziekenhuis moest gehecht worden. Hedennacht te half twee heeft de 22- jarige kellner A. G. v. d. B. bij het op ruimen van den boel in café „Eigenzorg" in een stuk glas getrapt, dat door zijn schoenzool drong en hem den voet ver wondde. De E. H. D. bracht hem naar het Ziekenhuis over. Hetgeen verder is geschied vermeldt het politierapport als volgt: Er werden 19 processen verbaal opge maakt wegens verboden loterij, 4 wegens hazardspel en 5 wegens dronkenschap. Van hotel „Bellevue" aan de Steenstraat en van het sigarenmagazijn van Hillen aan de Steenstraat werd een ruit ver nield. Voor dit laatste geval werd proces verbaal opgemaakt tegen den 25-jarigen M. v. W. uit Alphen aan den Rijn. Aangifte werd gedaan van het rollen van 1 horloge en 1 portemonnaie. Tijdens den optocht ten slotte is er op twee plaatsen ingebroken, n.l. op de Schelpenkade en in de Java^traat. Op de Schelpenkade ten huize van J. H. de B., waar Gerozilver en een zilveren armband werden vermist. Of er nog meer gestolen is, kon nog niet worden nage gaan, wijl enkele kamers door studenten bewoond worden en deze afwezig waren. In de Javastraat hebben inbrekers ten huize van H. J. W. P. een garderobe buit gemaakt, n.l. twee heerencostuums, vier jassen, handschoenen en beddelakens, be nevens een zilveren sgiarettenkoker en ƒ3.aan geld. RUMOERIGE STUDENTEN. Gisteravond hebben een aantal studenten die gelijk dit telken 'jare geschiedt, op 3 Octoberdag uit Leiden naar de Residentie waren gekomen, de politie gedurende eeni- gen tijd volop werk bezorgd, lezen we in het „Vad.". Op verschillende punten van de binnenstad trachtten zij vuurwerk af te steken, hetgeen tot zooveel rumoer aanlei ding gaf, dat de politie hen moest versprei den, waarbij in enkele gevallen van den gummistok gebruik gemaakt is. Een twee tal studenten is gearresteerd wegens het afsteken van vuurwerk, doch nadat proces verbaal was opgemaakt, weer vrijgelaten. Op het Binnenhof hebben enkele studenten het een agent van politie lastig gemaakt. De agent is echter spoedig door ter assis tentie geroepen politiemannen ontzet. IM WEISSEN RöSSL. (Ein gruss aus Osterreich). Het gezelschap van Fritz Hisch zal op Dinsdag 7 November a.s. in den Stads schouwburg een voorstelling komen geven van zijn nieuwste operette, getiteld „lm weissen Rössl", een zangspel in elf tafe- reelen, naar het bekende stuk van Blumen- thal en Kadelburg, in een geheel nieuwe bewerking en ensceneering van Fritz Hirsch, Paul Harden en Sylvia Mossée. De muziek is van Ralph Benatzky. De muzi kale leiding is in handen van Joseph Zieg- ler. Gerard Vroom heeft ook dit keer de decors ontworpen. De behandeling speelt zich af in het hotel „lm weissen Rössl", in het bekende ontspanningsoord St. Wolfgang (Salzkam- mergut). Ongeveer het geheele Fritz Hirsch-ensemble werkt aan deze uitvoe ring mee. Talrijke bekende liedjes worden hierin gezongen. O.m. zingen Fritz Hirsch en Friedel Dotza „Wenn am Sonntagabend die Dorfsmusik spielt....". De decors en requisieten komen met eigen vrachtauto's naar hier, zoodat de voorstelling geheel gelijk zal zijn aan die der Haagsche pre mière. ROBERT LE RÜTTE. De Hollandsche violist Robert le Rütte zal op zijn recital, onder auspiciën van de concertdirectie Johan Koning, op Donder dag 5 October a.s. in de Foyer der Stads gehoorzaal werken van Vivaldi-Respighi, Mozart, Handel-Hubay, Fioco, St. Saëns, Prokofieff, Voormolen, Arbos ten gehoore brengen. Dr. Erward Sternberger zal hem aan den vleugel begeleiden. VAN ONZE ADVERTEERDERS. WONINGINRICHTING EN KUNST HANDEL P. J. WASSENAAR. In perceel, Breestraat 58, waar voorheen de banketbakkerij van de firma Kluit ge vestigd was, heeft de heer P. J. Wassenaar, zijn nieuwe kunsthandel op mooie en artis tieke wijze ingericht. De heer Wassenaar, die eerst zijn zaak had op de Papengracht en daarna in perceel Breestraat 58, is tel kens in belangrijke mate erop vooruitge gaan, zoodat hij thans op een chique inge richte zaak op den besten stand kan roe men. Een collectie kunstsnijwerk en kunstnij verheid, waarbij vooal het handweefweric van Riek van der Heijden opvalt, is hier te zien. Maar vooral de meubelen van eigen ontwerp en uitvoering maken deze kunst zaak belangrijk. De heer Wassenaar levert complete^ meubileeringen en woningin richtingen naar geheel eigen ontwerp en het tentoongestelde doet zien, dat de heer Wassenaar iets kunstzinnigs en geheel aparts kan leveren. Wij wenschen hem dan ook veel succes. R.K. P.T.T.-personeel De afd. Leiden van den Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel hielr een ledenvergadering in het Volks bondgebouw. Na opening door den voorzitter, werd di- recht tot lezing der notulen van de vo rige vergadering overgegaan, welke zonder opmerking werden goedgekeurd. Hierna werd het woord verleend aan den heer de Ruiter uit Den Haag, lid van het Bondsbestuur, wien was verzocht een korte bespreking te houden over de voorgestelde crisismaatregelen der regeering. 't Was in derdaad weinig hoopvol, hetgeen spreker voor de leden ontvouwde; verhooging prij-, zen levensbehoeften en daarnaast korting op salarissen; vooral de voorgestelde kor ting voor de ongehuwden, noemde spreker funest. In verband met de komende moei lijke tijden, wekte spreker de leden op, zich vooral nu solidair te verklaren, en niet wegens eventueel minder te behalen ma terieel voordegl, te deserteeren. Ook zul len, volgens spreker, de R.K. Vakbonden iaast 't sociaal element, meer dan tot nog toe 't geval is geweest, 't geestelijk ele ment naar voren moeten brengen. In dit verband besloot spreker zijn reden met een aansporing tot deelneming aan de j aarlij k- sche retraite. Wat betreft de bijdrage aan Herwonnen Levenskracht, ten bate van 't nieuwe sa- natrouim, Berg en Bosch, werd goedgevon den uit de kas ƒ0.25 per lid voor dit schoone doel af te staan. Persoonlijke gif ten daarenboven zullen gaarne door het bestuur ter afdracht, in ontvangst worden genomen. Over de wijze vai herdenking van het 15-jarig bestaan waren we meeningen ver deeld. Besloten werd tot een bescheiden viering, passend in het kader van dezen tijd. Nadat door eenige leden van de rond vraag gebruik gemaakt was, waarbij ook de heer de Ruiter voorlichting gaf, werd de vergadering op gebruikelijke wijze ge sloten. Zilveren jubileum. Heden herdacht de heer F. v. d. Blom den dag, waarop hij voor 25 jaar in betrekking kwam bij de firma J. P. Mulder, boek- en steendrukkerij aan de Breestraat alhier. De jubilaris werd hedenmorgen ten kan tore der directie ontvangen en hartelijk ge complimenteerd door den heer J. P. Mul der Sr., die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het personeel werd de jubilaris vervolgens gecomplimenterd door den voor man der boekdrukkerij en den voorman der steendrukkerij. Namens het personeel werd den jubilaris, die den verderen dag vrij had, een rookstoel aangeboden. Sancta Veronica. Wij verwijzen naar de kleine adverten tie van de Ver. Sancta Veronica, waarin zij haar zitting aankondigt. Mogen vele da mes-morgenmiddag een bezoek brengen aan P.-K.-koorsteeg 15 en een handwerkje komen halen, om op deze wijze de Ver. te steunen en haar taak te verlichten. 3-October-film. Vanaf hedenavond zal in het Trianon- theater de film der 3-October-feesten worden vertoond, die door de Polygoon- filmfabrieken speciaal voor dit theater is opgenomen. In het Luxor-theater wordt hedenavond de film gedraaid, welke door de Profilti- fabrieken te Den Haag voor dit theater is opgenomen. Als opvolger van wijlen den heer A. Jan sen Hendriks is door het Bestuur der Am bachtsschool alhier, behoudens ministerieele goedkeuring, benoemd tot leeraar in raa- chinebankwerken de heer A. E. Meijer, van Doornenburg. Maandagmiddag te kwart over één is de 23-jarige timmerman M. de R. in den tuin van het perceel Apothekersdijk 18, van een 4 M. hoogen muur gevallen en liep een wonde op boven het linkeroog. Door den E. H. D. werd de man naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Voor het examen politie-diploma van den Ned. R.-K. Politiebond „St. Michaël" is geslaagd de heer J. C. Ham, agent van politie alhier. Kapitein D. M. Lucardie, van het 2e re giment veld-artillerie te 's-Gravenhage, wordt 1 November bevorderd tot majoor en is bestemd voor hoofdinstructeur bij het 6e regiment van het wapen alhier. AGENDA LEIDEN. Donderdag p.-K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting St. Vincentiushuis, Hoogl Kerkgracht 32, 89 uur. Dinsdag, R.-K. Metaalbewerkersbond, le denvergadering, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, naclyt- en Zondagsdienst der apotheken wordt v^n Maandag 2 tot eri met D i n s da g 3 October a.s., waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. Van Woensdag 4 tot en met Zondag 8 Oct. neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele foon 552. V Handelsregister R. v. K. Wijzigingen: 5808. Incasso-bank, N.V. (f.), Leiden, Breestraat 19. Hoofdz. Amsterdam, Heerengracht 531537. De heer F. C. H. Gerlings, alg. procuratiehou der, (direct, kantoor Leiden) is uitgetreden d.d. 1 October 1933. De heer B. W. de Waal, (direct, kant. Arnhem) is benoemd tot di recteur' van kantoor Leiden. Mr. B. M. A. Paulus van Pauwvliet, onder-dir. kant. Leiden, is benoemd tot direct, van dit kan toor. 489. Naamlooze Vennootschap Boekdruk kerij voorheen L. van Nifterik Hzn., Leiden Kaiserstraat 9. Uittr. Comm.: A. A. H. Bals, Utrecht .N. Comm.: F. A. H. van der Toom, Amsterdam. t 4336. W. J. van der Spek, Warmond, Dorpsstraat 29b, Stoffeerder, handel in meubelen. De zaak is vex'plaatst naar Hil versum, Heerenstraat 20. 4787. J. W. Onstenk, Leiden, Gasstraat 13, Sigaren, Sigaretten, Tabak; kantoor-, school- en schrijfbehoeften. Uittr. E.: J. W. Onstenk, Leiden, d.d. '25 Sept. 1933. Wijz. handelsnaam in: J. Teleng. De leden van den R.-K. Bouwvakarbei dersbond St. Joseph, worden herinnerd aan de vakgroepsvergadering voor de le den die werken onder de collectieve over eenkomst voor het bouwbedrijf. De vergadering wordt gehouden op Don derdag 5 October, 's avonds 8 uur in zaal 6 van den R.-K. Volksbond. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOÜDE (H. Rijndijk) Een brandspuit. Men meldt ons, dat enkele bewoners van den H. Rijndijk, het plan hadden geopperd, om zich een eigen brandspuit aan te schaffen. Het is, naar wij vernemen, niet bij plannen gebleven, maar er is reeds een spuit gearriveerd en onder gebracht bij de firma Thijssen, graanhan delaars,, waar men haar ook bezichtigen kan. HET PROCES TE LEIPZIG. HERVATTING VAN DE ZITTINGEN. Het verhoor van Torgler. LEIPZIG, 4 Oct. (V.D.) Na drie dagen pauze in verband met het Duitsche Juris tencongres, is hedenmorgen het proces te gen de beschuldigden van de brandstich ting in het Rijksdaggebouw, hervat. Alvorens met het verhooren van Torgler te beginnen wenscht de president nog een zaak te behandelen, die tot nog toe op den achtergrond is gebleven, n.l. de vraag of de Bulgaarsche beklaagden v. d. Lubbe al eerder gekend hadden. Op een vraag van den verdediger dr. Teischert, herhaalt v. d. Lubbe zijn vroe gere verklaring, dat hij op den 26sten Fe bruari, dus den dag tusschen den brand in het Slot en den brand in het Rijksdag gebouw, te Henningsdorf is geweest en zich daar bij de politie heeft gemeld om een verblijfplaats voor den nacht te vinden. Op een vraag of hij verschillende men- schen in Henningsdorf heeft leeren kennen, antwoordt v. d. Lubbe bevestigend, doch niemand bij naam. Dimitrof wil Van der Lubbe vragen of bij hem vroeger ooit heeft gezien, gespro ken of op andere wijze met hem in contact is geweest. De president verklaart, dat deze vragen op een andere plaats in het proces thuis- hooren, n.l. bij de behandeling van de te gen Dimitrof gerichte punten van den aan klacht. Hij doet Dimitrof echter het ge noegen, Van der Lubbe het eerste gedeel te van de vraag te stellen: „Hebt u den beklaagde Dimitrof vóór het onderzoek al eerder gezien?" Van der Lubbe antwoordt: „Neen". Ook de Bulgaarsche beklaagden Popof en Tanef verklaren Van der Lubbe nog nooit te hebben gezien, wat door v. d. Lub be bevestigd wordt. Dan wordt begonnen met het verhoor van Torgler. Overeenkomstig het gebruik wordt hem van tevoren meegedeeld op welke punten hij in de aanklacht beschu- digd wordt. President: „Beklaagde Torgler, hoe lang was u dien avond in den Rijksdag?" Torgler antwoordt, dat hij te kwart over acht, uiterlijk tien minuten vóór half ne gen is weggegaan. Op een verdere vraag, of het niet wat later kan zijn geweest, ant woordt Torgler, dat dit is uitgesloten, aan gezien hij reeds om vijf minuten over half regen aan het station Friedrichstrasse was. De opmerking dat een aantal getuigen hem aanzienlijk later heeft zien weggaan, wel tien minuten over half negen of kwart voor regen, heeft op deze verklaring geen in- I vloed. 1 De president vraagt Torgler dan, met

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2