BEHURfUIIG 2 DAAGSCHE TOCHT WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 ZATERDAG en ZONDAG 7-8 OCTOBER A.S. Prijs f 15.- alles inbegrepen. Plaatsbespreking aan ons Bureau Sluiting van aanmel ding DONDERDAG 5 OCTOBER. Zie verdere bijzonderheden in^ns nummer van heden GEMENGDE BERICHTEN VOOR EEN AUTO GEVALLEN. Jongen levensgevaarlijk gewond. Gistermorgen reed de 15-jarige P. Schreurs te Venlo met een vriendje ieder per fiets in de Vleeschstraat aldaar. Op een gegeven moment moet Schreurs met het voorwiel van zijn fiets in aanraking zijn gekomen met het achterwiel van zijn kame raad. Hij kwam hierdoor te vallen juist voor een vrachtauto, waardoor hij werd overreden. Met ernstige hoofdwonden o.a. een zware schedelfractuur en ernstige hersenschud ding werd de jongen in een naburige wo ning binnengedragen. Geestelijke en ge neeskundige hulp waren direct ter plaatse. De jongen is naar het R. K. ziekenhuis overgebracht, waar hij van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien. Zijn toestand baart ernstige bezorgdheid. Den autobestuurder treft geen schuld. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Auto door trein gegrepen; twee gewonden. Een auto uit Rotterdam, waarin twee personen, reizigers van het Technisch Bu reau „Alwatt" aan den Provenierssingel te Rotterdam, waren gezeten, is op den onbewaakten overweg op het lange Weefje te Kwadendamme ingereden op de motor- trein, die om vier uur uit Hoedekenskerke naar Goes vertrekt. Een der beide inzit tenden, de heer H. J. B. Naalden is ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de ander met een gebroken been en hofod- en hals- wonden, werd opgenomen. Beide personen zijn met den motortrein naar Goes ver voerd, waar zij in het Johanna-ziekenhuis ter verpleging zijn opgenomen. De auto, die met groote snelheid door den motor- trein tegen een langs den weg staande paal werd geworpen, is geheel \ernield. De trein had een uur vertraging. DOODELIJK ONGEVAL IN IJZER GIETERIJ. Arbeider door gas gestikt. In de ijzergieterij Lovink te Silvolde heeft een doodeïijk ongeluk plaats gehad. De ongehuwde arbeider J. Toebos, die in de meening verkeerde, dat er in den oven een defect was., begaf zich in dien oven. Toen de andere arbeiders zagen dat hij viel, is een hunner met een touw eveneens in den oven gegaan. Hij wist T. het touw om het lichaam te binden, waarop deze uit den oven kon worden getrokken. De man was echter reeds bewusteloos en ook geneeskundige hulp kon hem niet bijbren gen. T. werd naar het ziekenhuis te Ter- borg overgebracht, waar hij spoedig over leed. PLAFOND IN POLITIE-BUREAU INGESTORT. Toen de commissaris van politie, de heer De Jongh, Maandagmorgen in zijn kamer aan het politiebureau Stadhouderskade te Amsterdam, zat te werken, is een groot gedeelte van het plafond in zijn kamer naar beneden gekomen. De heer de Jongh trachtte de vallende stukken stucwerk, waaronder er waren van 7 c.M. dikte, te ontwijken, doch kwam daarbij te vallen. Hij liep enkele verwondingen op, die ech ter niet van ernstigen aard zijn gebleken. TWEE WAGONS ONTSPOORD. Van den Parijschen trein, die gistermid dag om 16.51 uur aan het Centraal Station te Amsterdam moest aankomen, zijn op het emplacement bij de Westelijke door vaart twee wagons, een. Speisewagen en een Belgisch personenrijtuig, ontspoord. Geen der reizigers kreeg letsel en zij kon den alle den trein verlaten. Spoorwegper soneel is dadelijk begonnen de beide rij tuigen weer op de rails te brengen. GASWAGEN ONTSPOORD. Gisternacht tegen half drie is op het Centraal station te Amsterdam een leege gaswagen, die op krom spoor stond, door een verkeerde manoeuvre, men dacht bij het wegtrekken n.l. dat de wagon reeds op recht spoor was gezet, ontspoord. Hoe wel de schrik onder het personeel groot was, bleek gelukkig spoedig, dat zich geen persoonlijke ongelukken hadden voorge daan. Een nader onderzoek wees uit, dat ook de materieele schade zeer gering was. NOORD-BEVELAND'S ZEEDIJK VERZAKT. Gevaar voor indringen van den vloed. Gistermorgen heeft in den Zeedijk van den Nieuw-Noord-Bevelandschen polder een vrij ernstige verzakking plaats gehad. Te half zes werd het begin ervan waarger nomen en te ongeveer tien uur was het zoover, dat over een lengte van ongeveer 50 meter de dijk tot over de kruin was weggezakt. Gevreesd werd, dat het nog staande ge deelte het opkomende water niet meer zal kunnen tegenhouden. Het gevaar bestaat, dat het water het z.g. Bohemen zal inloo- pen. Van het bouwland, dat zich daarin be vindt, is men dan ook onmiddellijk begon nen de vrachten in veiligheid te brengen. De Nieuw-Noord-Bevelandsche polder is gelegen aan de Noordzijde van het eiland Noord-Beveland. Verschillende autoritei ten zijn reeds ter plaatse. DE MOORD IN DEN IJPOLDER. Man gearresteerd, doch weer op vrije voeten gesteld. Maandagavond werd door de politie op den Zeedijk te Amsterdam een man aan gehouden, wiens signalement overeen kwam met dat van den vermoedelijken dader van den moord die dezer dagen in den Grooten IJpolder werd gepleegd. De man werd naar het bureau Raampoort overgebracht waar hij na verhoord të zijn, waarbij zijn onschuld bleek, onmiddellijk weer op vrije voeten werd gesteld. OUDE DIEFSTAL VAN 37000 GULDEN OPGEHELDERD. Kantoorbediende en vier medeplichtigen gearresteerd. Op 21 October van het vorige jaar kreeg de 22-jarige kantoorbediende C. V., die destijds in betrekking was bij de Compag nie Continentale d'Importation aan de Noordblaak te Rotterdam van zijn firma opdracht om bij elf cliënten belangrijke geldbedragen te gaan innen, waaronder een post van 29.000. Nadat de jongeman het geld had geïnd begaf hij zich naar het postkantoor, waar hij den postbox moest lichten. De post heeft hij aan een lessenaartje gesorteerd waarna hij het ontvangen geld nog eens natelde. De rekening klopte en hij had 37.001^ bij zich in bankbiljetten van 1000.—. Volgens de verklaring die hij naderhand aflegde, heeft hij geld en post in zijn tasch gedaan waarna hij het postkantoor heeft verlaten. Daar kwam hij tot de ontdek king dat hij de tasch niet bij zich had. Hij is onmiddellijk naar het postkantoor terug gegaan maar daar lag de tasch niet meer. De politie werd in de zaak gemengd, die een minitieus onderzoek instelde en den kantoorbediende eenige dagen in arrest hield. Er bleken echter niet voldoende aanwijzingen tegen den jongeman te zijn om hem diefstal ten laste te leggen en men moest hem dan ook al spoedig op vrije voeten stellen. Van het geld werd niets gevonden, ook niet nadat de betrokken verzekeringmaat schappij een groote belooning had uitge loofd. De politie bleef echter actief en speciaal wijdde zij haar aandacht aan de gangen van den kantoorbediende, die zich in de eerste maanden volkomen normaal gedroeg. De politie kon niet veel anders doen dan afwachten. Dit geduld werd tenslotte met succes beloond. Want na eenige maan den nam V. bij zijn firma, die hem ondanks het verliezen van zooveel geld had ge handhaafd, ontslag en associeerde hij zich met den 50-jarigen J. T., een ouden be kende van de politie en drie andere kan toorbedienden H. v. d. L., N. B. en C. H., die kort na hem eveneens ontslag bij hun firma's namen. Dit vijftal richtte verscheidene winkels op en deed zulke groote uitgaven dat de politie tenslotte zekerheid kreeg dat dit alles gefinancieerd werd met het geld, dat destijds op zoo spoorlooze wijze verdween. Maandag is dan ook tot arrestatie van de vijf hierboven genoemde menschen overgegaan. Zij zijn op het politiebureau aan de Groote Paauwensteek in bewaring gesteld. EEN FANTASTISCH VERHAAL. Een Nederlander beweert overgehaald te zijn tot brandstichting in den Rijksdag. In het „Klever Kreisblatt" komt een sensationeel verhaal voor over nieuwe ont hullingen in verband met den brand in den Rijksdag, waarbij een Nederlander, afkomstig uit Nieuwenhagen en laatstelijk verblijvende te Oss, betrokken zou zijn. De corr. van de ,Tel." te Oss wendde zich om nadere inlichtingen tot den in specteur van politie aldaar, den heer H. P. van Kempen, by wien de aangifte van Johan Haan heeft plaats gehad. Aanvan kelijk was de inspecteur niet bereid, in verband met een hem opgelegde geheim houding, nadere inlichtingen te verstrek ken. Na verkregen toestemming van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch, welke laatste tegen publicatie geen be zwaar had, vertelde inspecteur Van Kem pen echter het volgende; Vrijdagmorgen 29 September vervoegde zich een zekere Johan Haan, een 31-jarige zwerver, afkomstig uit Nieuwenhagen, zich aan het politiebureau, den wensch te ken nen gevend over een belangrijke aangele genheid te willen spreken. Vanzelfsprekend willigde de politiechef het verzoek van den jongeman in. Hij maakte een betrouwbaren indruk. Johan Haan deelde mede, dat hij ruim een jaar geleden, in Maart 1932, op een zwerftocht door Duitschland, op z.g. Wanderschaft in het station Vorsfelder bij Maagdenburg een man had ontmoet, die hem geld had gegeven en hem had overgehaald met hem van Maagdenburg naar Berlijn te reizen. Zijn spoortkaartje werd door den onbe kende betaald. Te Berlijn beloofde de vreemdeling hem een belooning van duizend Mark, wanneer hij, Johan Haan, den Rijksdag in brand zou willen steken. De zwerver, die van dit misdadige voorstel danig geschrokken was en hierop in het geheel niet wenschte in te gaan, zag kans zich ongemerkt uit de voeten te maken. Ruim een jaar heeft hij het geheim onder zich gehouden totdat hij zich nu bij de politie te Oss heeft aange meld. De inspecteur wees hem er op, dat van alles wat hij hier vertelde, proces-verbaal zou worden opgemaakt en mededeeling zou worden gedaan aan de justitie te 's-Hertogenbosch en aan de Duitsche po- litie-autoriteiten. Haan had hiertegen niet het minste be zwaar, integendeel, hij zeide, dat zijn re laas absoluut waar was en ook bij het na der onderzoek der politie zijn zijn mede- deelingen tot op heden betrouwbaar ge bleken. Duitsche autoriteiten te Oss. Inspecteur van Kempen stelde daarop den burgemeester van Kleef van een en ander in kennis, die Vrijdagmiddag met den gemeentesecretaris en een inspecteur van politie uit Kleef te Oss arriveerde. Ook deze heeren wezen Haan er uitdruk kelijk op, dat hij vooral de waarheid moest spreken, waarop de zwerver, die ook op de Duitsche autoriteiten een zeer gunsti- gen indruk maakte, tot in de kleinste bij zonderheden dezelfde verklaringen deed, welke hij des morgens voor den inspecteur Van Kempen had afgelegd. De burgemeester van Kleef achtte de mededeelingen van Johan Haan van zoo groot belang, dat hij inspecteur Van Kem pen verzocht Johan Haan te mogen mee nemen naar Duitschland. De inspecteur wees dit verzoek evenwel beslist van de hand, daar Haan volkomen vrij in zijn bewegingen was en tegen zijn wil onder geen voorwaarde medegenomen mocht worden. Daarop werd de kwestie door de Duit sche ambtenaren, te zomen met Johan Haan en inspecteur Van Kempen, te 's-Hertogenbosch, waarheen het gezelschap zich had begeven, nader bij den officier van justitie aldaar besproken. Ook de of ficier, mr. Vermeulen, had tegen de over brenging van Haan naar Duitschland be zwaar en men raadpleegde den procureur- generaal bij het Bossche gerechtshof. Deze laatste had er niets op tegen, dat de zwer ver met de Duitsche heeren medeging, mits men hem hierin volkomen vrij. liet en na dat men Haan nog-eens uitdrukkelijk ge zegd zou hebben, dat hij niet verplicht was mede te gaan. Johan Haan zeide geen enkel bezwaar te hebben en vertrok daar op met de Duitsche heeren naar Kleef. Hier heeft men hem in een hotel onderdak "erleend. Verhoor te Kleef. Zaterdag heeft te Kleef een langdurig verhoor plaats gevonden in aanwezigheid van een commissaris der geheime Staats politie, die hiervoor speciaal uit Berlijn was overgekomen. Ook hier deed Haan weer hetzelfde relaas, waarna men Maan dag gezamenlijk naar Berlijn is doorge reisd, waar verdere onderzoekingen zul len volgen. Wij vroegen inspecteur Van Kempen, waarom Haan juist in Oss zijn interessante mededeelingen had gedaan. De inspecteur antwoordde hierop, dat de jongeman ge zegd had, dat hij al ruim een jaar met het plan had rondgeloopen om zijn geheim aan de politie mede te deelen, doch altijd bevreesd was geweest voor eventueele moeilijkheden, die hij zou kunnen krijgen. Te Oss evenwel, zoo verklaarde hij aan den officier van justitie, waar hij Maan dagmiddag op een zwerftocht was aange komen, en waar hij des avonds bij de po litie om onderdak was komen vragen, was hij zoo menschwaardig door de politie beambten aan nachtlogies geholpen, dat hij gemeend had hier zijn hart te moeten uitstorten. Uit de pas van Johan Haan is bij het on derzoek gebleken, dat hij het vorig jaar inderdaad eenige dagen te Berlijn heeft vertoefd. De zwerver gaf aan de Duitsche autoriteiten een nauwkeurige beschrijving van verschillende straten, alle gelegen in de omgeving van het Rijksdaggebouw te Berlijn, waarvan de burgemeester van Kleef de juistheid moest erkennen. Volgens de verklaringen van Johan Haan, waaraan de politie voorloopig geloof meent te moeten hechten, zouden er dus reeds ruim een jaar geleden pogingen tot brandstichting in den Rijksdag zijn be raamd. Johan Haan heeft voor dit doel eenige geldsbedragen van den onbekende ontvangen. Mochten bij het verder onder zoek de mededeelingen van Johan Haan blijken waarheid te bevatten, dan zou hier uit geconcludeerd kunnen worden, dat ook v. d. Lubbe omgekocht kan zijn. De inspecteur, van politie te Oss heeft voorts nog nadere inlichtingen gevraagd aan de Nederlandsche consuls te Berlijn en Maagdenburg omtrent eventueele na dere gegeven in zake het verblijf van Jo han Haan vorig jaar in deze gemeenten. BRANDSTICHTING? In onde boerderij, bewoond door drie gezinnen. TWEEDAAGSCHE TOCHT NAAR BEAURAING. De 2-daagsche tocht per luxe-touringcar naar Beauraing met bezoek aan Dinant en Brussel kost 15.Deze prijs omvat het vervoer vanaf Leiden naar Beauraing en te rug, logies en maaltijden in prima gelegen heden (Dranken voor eigen rekening). Het Reisprogramma luidt: le dag Vertrek van Leiden 7.30 uur. Stand plaats wagens: Papengracht. Route: Lei den, Delft, Rotterdam, Breda, Antwerpen, Brussel. Aankomst 1 uur. Lunch. Vertrek van Brussel 2.30 uur, via Wavre-Gembloux naar Namen. Van hieruit rijden wij door de schitterende Maas-vallei, begrensd aan bei de zijden door de bergen, getooid in de mooiste herfsttinten naar Dinant, om verder onzen weg naar Beauraing te vervolgen. Aankomst 5.30 uur. Te 6.30 uur gezamenlijk gebed met de kinderen bij den „Boom der verschijningen" en de Grot. Daarna vertrek naar Dinant. Kamer-indeeling, diner, logies. 2e dag: Bijwonen van de H. Mis. Ont bijt. Vertrek naar Beauraing 8.30 uur. Aan komst te Beauraing 9.00 uur. Gezamenlijk gebed bij de Grot en den „Boom der ver schijningen." Vanaf het parkeerterrein wordt in processie naar de Grot getrokken Bloemenhulde en toespraak. Na afloop gelegenheid tot gebruiken van een verfrissching en winkelen. Vertrek naar Dinant 11.30 uur. Aankomst te Dinant 12.uur. Lunch. Vertrek uit Di nant naar Brussel. 1.30 uur. Aankomst te Brussel 3.30 uur, Rondrit door de stad. Di ner. Vertrek naar Holland 5.30 uur. Aan komst Leiden circa 11 uur. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: In den nacht van Maandag op Dinsdag is de oude boerderij van J. van Beek te Aalst (bij Zaltbommel), van beroep schil der, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Het huis was bewoond door een drietal gezinnen n.l. dat van J. van Beek (eigenaar), Littel, van beroep klom penmaker en van den Oever, arbeider op een steenfabriek. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets kon worden gered. De familie Littel zag zich genoodzaakt in nachtgewaad het .brandende huis te ver laten. In verband met dezen brand is J.. van Beek in arrest gesteld, als verdacht van brandstichting. De belendende open bare school liep groot gevaar, door het vuur te worden aangetast, doch kon door krachtdadig ingrijpen van de brandweer behouden blijven. UIT DE OMGEVING LISSE Gunning. B. en W. dezer gemeente hebben aan de fa. Daudey en Co. alhier op gedragen de inrichting van het sportter rein langs de Spekkelaan voor het door haar ingeschreven bedrag van ƒ2448. .Mond- en klauwzeer. In de week van 24 tot en nfet 30 September j.l. is binnen deze gemeente een geval van de besmet telijke veeziekte „mond- en klauwzeer" geconstateerd en wel onder de veestapel van den landbouwer M. Duineveld, alhier. Aanhangers van Hitier. Naar wij ver nemen is alhier opgericht een groep voor de bloembollenstreek van de nationaal- socialisten-beweging (Leider Ir. Mussert). Dubbele oogst.. De heer J. P. Segers heeft dezer dagen uit zijn tuin voor de tweede maal in dit jaar aardbeien geoogst. Voor deze streek is deze gebeurtenis wel heel zeldzaam. NOORD WIJKERHOUT Arm gebroken. Het 12-jarig zoontje van den heer v. Veen, alhier, heeft Maan dagmiddag bij het spelen met zijn mak kertjes, in de boomen van de Boekhorst, doordat hij uit een der takken viel, zijn linkerarm gebroken. Dr. Sengers van het St. Bavogesticht constateerde, dat de arm op 2 plaatsen gebroken was. Hij achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Lei den noodzakelijk. Propaganda-avond K.J.M.V. Maandag avond had in hotel Gouwenberg de pro paganda-avond plaats van de K.J.M.V. St. Aloysius alhier,, ter opening van het win terseizoen. De avond werd met den Christel, groet geopend door den voorzitter, den heer van Emmerik. Hij heette de sprekers van den avond, professor Niekel uit Warmond, en de moderator van de Vereeniging, rector Timp, welkom, benevens de burgemeester, pastoor Quant van de St. Jozefparochie, en de verdere aanwezigen, waaronder de ka pelaans Minnebo en Dekker. De voorz. zette hierna duidelijk het doel van de K.J.M.V. uiteen. Daarna nam professor Niekel het woord over het onderwerp: „Wereldcrisis" en de taak van de K.J.M.V. Het was een zeer mooie en gedocumenteerde rede. De tal rijke aanwezigen gaven dit door luid ap plaus te kennen. Vervolgens besprak rector Timp het winterprogramma van de K.J.M.V. en de godsdienstige zedelijke en maatschappe lijke vorming van de K.J.M.V.'ers. Deze, dikwijls geestige bespreking werd onder applaus beëindigd. Hierna nam pastoor Quant het woord en zeide blij te zijn, dat de K.J.M.V. hier in Noord wij kerhout is, en spoorde de leden aan, allemaal lid te worden van de Con gregatie der H. Familie. De burgemeester wenschte tenslotte de vereeniging geluk met het mooie program voor het komende seizoen. Kapelaan Minneke dankte als modera tor van de vereeniging alle sprekers, waar- ZONDER FASCISME. Degenen onder ons, die zoo gaarne Italië als voorbeeld nemen van de door hen be weerde vootreffelijkheid van het fascisme, mogen wel eens lezen, wat Henri Polak daarover in Het Volk (soc.) schreef: De Pontijnsche moerassen zijn drooggemaakt, en Balbo is over den Oceaan gevlogen dank zij Mussolini en het fascisme. „De Maasbode" herin nerde er aan, wat hier zonder Benito, met de Zuiderzee geschiedt waarbij vergeleken de aan de genoemde moerassen verrichte kunstwerking een peuleschil is, en dat onze vliegers regelmatig week na week van en naar Indië vliegen, zonder ergens weken lang op mooi weer te wachten en zon der door een Duce gekust en tot maar schalk te worden bevorderd. Maar er is nog heel wat meer. In ons kleine land heeft men in weinige jaren nagenoeg het geheele wegennet gemoderniseerd en tal van nieuwe, voortreffelijke wegen aangelegd, hetgeen nog een heel andere prestatie is, dan de bouw van een autoweg tus- schen Como en Milaan, waar de fas cisten en hun Nederlandsche be wonderaars maar niet over uit kun nen. Men heeft voorts in dat korte tijdperk grootsche bruggen gebouwd bij het Katerveer, bij het Keizers- veer, by Barendecht, bij Grave, bij Zalt Bommel, om van de klossale hef- brug te Rotterdam en de nieuwe brug te Maastricht niet te gewagen. Boven dien zijn enorme bruggen te Arnhem en te Nijmegen in aanbouw. na gezamenlijk het bondslied werd gezon gen en de avond met den Christel, groet werd gesloten. Een mooi strijkje verhoogde in de pauze de gezelligheid. Geboren: Christina Hendrica Maria d. van C. G. HulseboschBeelden Ro- sina d. van A. C. Flipphivan den Berg Gertrudis Helena d. van G. N. Gouwen- bergOudejans Margaretha Cornelia d. v. C. BroekhofWeijers Cornelia d. van Johannes A. v. d. BergJansen Petrus Cornelis z. van M. Geerlingsvan Kam pen Elizabeth Agnes Maria d. van W. J. A. SeijsenerBartels Nicolaas Ge- rardus z. van G. GeerlingsKortekaas Antonia Johanna d. van J. Kortekaasvan Dijk Gijsberta Adriana d. van P. C. Th. WarmerdamDuineveld. Getrouwd: P. Th. J. Verhoeven 24 j. te Noordwijk en M. C. van Denzen 24 j. Overleden: L. G. de Rot 85 j. eerst wedur. van A. Eising, daarna van B. W. H. ter Linden Theodorus A. M. Koomen 11 j. Hermina de Jong 78 j. wed. van W. C van den Berg. TER AAR Gemeenteraad. Donderdagmiddag om 2 uur komt de Raad in openbare zitting bijeen ten gemeentehuize ter behandeling van de agenda, die als volgt luidt: Ingekomen stukken, 2. Reclames Hon denbelasting, 3. Adres van het bestuur der Chr. Nat. School tot gedeeltelijke betege ling der sneelnlaats. 4. Adres van de R.K. Ver. Het Wit Gele Kruis om subsidie voor tuberculose-bestrijding. 5. Verlenging con tracten inzake huur van een 3-tal nood- slachtplaatsen. 6. Vaststelling Gem. Reke ning en Rekening Electriciteitsbedrijf over den dienst 1932. 7. Aanbieding gemeente- begrooting en begrooting electriciteitsbe drijf over den dienst 1934. 8. Wijziging meente-begrooting dienst 1933. Geboren Laurentius Johannes z. van L. v. Veenvan Nierop. Vertrokken: naar Aalsmeer Wed. M. Levarth Noordwijk H. v. Rossenberg Alphen a. d. Rijn H. J. Meeuwis, Rijpwetering J. v. d. Broek, Moordrecht, C. v. Dijkhuizen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11