IVOROL ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDF.F.I .ING LEIDEN R. K. LEDENVERGADERING OP DONDERDAG 22 SEPT. IN DE KLEINE STADZAAL. Na bet Lof, dat gecelebreerd werd in de kapel van het St. Elisabeth Gasthuis door Rector v. d. Ven, tot opening van het sei zoen, ving om pl.m. 9 uur de vergadering aan. De presidente opende met den Chr. groet, heette de aanwezigen van harte welkom, vooral Rector v. d. Ven en Rector Reynen en de spreekster mej. Schmid uit Voorburg. Ook de presidente uit Voorburg, mevr. Knaapen-v. d. Burg, werd hartelijk verwelkomd. Mevr. Manders spoorde de aanwezigen aan, om nu, na de vacantie weer met goeden moed te beginnen. „Ieder voor zich moet propagandist zyn, ieder lid moet nieuwe leden aanbrengen, want in dezen tijd is 'n sterke Vrouwenbond vooral zoo noodig", aldus de presidente. „In t Lof hebben we onze belangen aanbevolen, en met aller medewerking zal 't een goed seizoen worden". Dan richtte mevr. Man ders zich tot Rector Reynen, dankte hem nogmaals voor alles wat hij voor den Bond deed, voor de goede raad, trouw vergade- ringbezoek etc. 't Speet spreekster, dat Z. Exc. Mgr. Aengenent aan Rector Reynen ontslag gaf, en niet alleen het hoofdbestuur, maar alle onderafdeelingen zullen den scheidenden Adviseur noode missen. Daar om Lood de presidente als bewijs van dank baarheid, en als een herinnering, aan Rec tor Reynen 3 keurige tafeltjes, in elkaar passend, aan. „Als u 't eerste tafeltje ge bruikt, denkt u aan de geheele Vrouwen bond; gebruikt u 't tweede, dan vergeet u de onderafdeelingen niet, en bij t derde hopen we, dat u aan ons bestuur denkt", aldus de presidente. Daarna vroeg mevT. Manders zijn gebed, opdat de Rector zoo nog onzen bond zal blijven steunen. „Le Roi est mort", vive le roi". Spreek ster richtte eenige hartelijke woorden tot Rector v. d. Ven, hoopte dat de samen werking weer even plezierig zal zijn, en installeerde den nieuwen adviseur plechtig, waarop Zijneerw. aan de bestuurstafel plaats nam. Daarna vroeg Rector Reynen *t woord en dankte voor de hartelijke woor den van de presidente, en voor het mooie cadeau. Spreker werkte altijd plezierig sa men, had nooit kunnen denken, dat er in den Bond zooveel werd gedaan. De 3 jaar van zijn adviseurschap blijven voor den Rector een aangename herinnering. Spre ker hoopte, dat de Bond en de onderafdee lingen onder Gods rijksten zegen zullen blijven groeien en bloeien; hiervoor zal de scheidende adviseur bidden. Vervolgens sprak de nieuwe adviseur de vergadering toe. Spreker was niet gewend aan dit gehoor. Zijneerw. was door den Bis schop benoemd als Directeur van de Jon gens-Centrale, wat zeer veel werk vraagt en daarnaast als adviseur van de verschil lende vereenigingen. Spreker zal zijn beste krachten aan onzen Bond geven. Mevr. Manders las nogmaals de prys- vraag-opgave voor en spoorde de aanwezi gen aan mede te dingen. Als er nog voor stellen zijn voor de Diocesane najaarsver gadering moeten die spoedig bij de secre taresse worden ingediend. Daarna kreeg de spreekster het woord, tot het houden van haar lezing: „De Ka tholieke Vrouw tegenover de hedendaag- sehe verwording". Spreekster verhaalde, dat het tegenwoordige heidendom erger is, dan het vroegere. Er wordt gesproken van 'n wereldcrisis, maar God wordt overal ge bannen, daarom is ook de godsdienstige crisis de oorzaak van alles, getuige de groote geloofsafval in alle groote steden. In Weenen vielen in 9 jaar 120.000 men- schen van hun geloof af. In Frankfort de den 80.000 Katholieekn niet meer aan hun plichten. In Amsterdam vervulde 1/3 der Kath. bevolking de Paaschplicht niet. Hier van is ook de crisis schuld, de moeilijke levensomstandigheden, hoofdzaak de we- reldstrijd tegen den godsdienst. „Zoekt eerst 't rijk Gods" is op onzen tijd bijzon der van toepassing. De bestaansmoeilijkheid van het huisgezin is veranderd door radio, bioscoop, dancings etc. De kleeding, sport, alles is oorzaak. Daarna besprak spreekster uitvoerig de eischcn van 't moderne hei dendom: le bevrijding van 't moderne hei- gezag in het huisgezin; 2e bevrijding van den huwelijksband; 3e bevrijding van den kinderzegen. Zij toonde met diverse voor beelden 't verschrikkelijke hiervan aan. Hoe moeten wij hier tegenover staan? Wij. Katholieke vrouwen moeten medehel pen om de wereld te hervormen, we moe ten apostel zijn, ieder in ons werk. We moeten ons niet schamen Katholiek te zijn, anderen schamen zich ook niet voor hunne overtuiging. Laten we ook een voorbeeld geven door onze kleeding, we kunnen heusch wel keurig en modieus gekleed gaan, zonder dat we de perken te buiten gaan. Coquetterie sluit géén vroomheid uit. Laten we georganiseerd blijven in on zen Bond. Dat het ledental steeds aan- groeie. om zoodoende pal te staan tegen over alles en mede te helpen aan het we reldherstel. De Presidente dankte de spreekster voor haar prachtige lezing, die aller belangstel ling had. getuige de groote aandacht en 't gulle applaus van de aanwezigen. Nogmaals DIOC. VROUWENBOND spoorde mevr. Manders de leden aan, om nieuwe leden te winnen en sloot deze zeer geanimeerde vergadering met den chr. groet. S. v. DEENE, secretaresse. DET HEILIG KLEED VAN CHRISTUS. Dezen zomer is van 13 Juli10 Sept. in den Dom te Trier het Kleed van Christus uitgesteld geweest. Het was naar aanleiding van het bijzondere jubeljaar ('t Anno Sanc- to), dat de H. Vader, ter herinnering aan de verlossing der wereld, nu 1900 jaar ge leden, uitgeschreven heeft. Daar wy in begin September op niet al te verre afstand van Trier waren, waren wy nog juist in de gelegenheid er heen te gaan en hebben mee mogen doen aan de vereering, dit heilig Kleed zoo waardig. Na, met één der vele extra treinen, die dagelijks liepen, in Trier aangekomen te zijn, kwam men direct onder invloed van alles wat daar gaande was. Op 't perron al begonnen de loudspeakers den velen bedevaartgangers den weg te zeggen. Toen daar buiten die overgroote drukte, ook de heele stad met vlaggen getooid en overal verkeersbordjes. om het den vreemdelingen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Dit alles duidde op iets zeer bijzonders, 't Was haast ondenkbaar dat deze stad zoo acht weken lang, iedere dag zulke groote menig ten binnen haar muren gehad had. Meer dan 2.000.000 (twee millioen) zyn hier ter heiligdomsvaart geweest. Deze beevaart geeft nog een bijzondere indruk, omdat Trier, de oudste stad van Duitse hl and, ge sticht in 15 voor Christus, een van de eer ste plaatsen is waar het christendom vas ten voet gekregen heeft. Men beweert wel eens, dat de leerlingen van den H. Petrus van hier uit gepredikt hebben. Eenigen grond van waarheid zal hier wel zijn, daar de gebeente's van deze leerlingen (de H. Eucharius, Valerius en Maternus) tot nu toe in de verschillende kerken in Trier be waard worden. Om toegang te krijgen tot den Dom moest men zich voorzien van pelgrimsboek je en kruisje. Eenmaal op het voorplein aangekomen, ging men processiegewijs den Dom binnen. Al heel spoedig kwam men voor *t middenpad met t gezicht op 't hoofdaltaar. Ontroerend dit eerste gezicht, 't Is zoo moeilijk onder woorden te bren gen wat er in zoo'n plechtig moment in ons omgaat. Ieder voor zich moet dat zelf er varen hebben. Het Kleed, dat Christus Zelf werkelijk gedragen heeft, daar persoon lijk van dichtbij te mogen zien, het is zulk een heilig gebeuren, dat men er zich geen rekenschap van geven kan. Persoonlijk aanraken was alleen den zieken toege staan. Meer dan 20.000 hebben dit voorrecht gehad. Verschillende wonderlijke genezin gen hebben plaats gehad, die, voorzichtig heidshalve, nog niet openbaar gemaakt zyn. Van zeer nabij hebben wij ook van eenigen gehoord. .Als ik enkel maar de zoom Zijns Kleed aanraak, zal ik genezen zijn", zegt de vrouw, zooals we in 't evan gelie lezen; en dit is hier op vele zieken bewaarheid. Hoe het Kleed er uit zag? Het is niet ge makkelijk weer te geven. De kleur is zeld zaam, niet grauw, ook niet bruin, maar iets dergelijks. Het is wonderlijk gebloemd met zeldzame figuren, doch alles in de zelfde tint gehouden. Men denkt dikwijls, dat het geweven is, dit wordt ook in den Bijbel vermeld. De meening is echter ook veel dat het gebreid is. Het is zeer fyn en de handwerkkunst, die toegepast is, wordt heden nergens meer aangetroffen. Het is ook zoo begrijpelijk, dat de soldaten dit Kleed niet hebben willen verdeelen, maar het verloot hebben, omdat het geheel zon der naad is. Het is uitgesteld hangend aan een stok, die door de armen en schouders gestoken is, zoodat het in zijn geheele leng te zichtbaar is. Hoe weet men, dat dit het werkelijke Kleed van Christus is? Absoluut zeker is het niet. Maar alles wijst er op, dat hier bijna geen vergissing mogelijk is. Hiervoor zijn eenige zeer aanneemlyke redenen. B.v. Alleen in het Joanne s-Evangelie wordt gesproken over het onverdeelde Kleed van Christus. Joan, nu heeft het laatst zijn Evangelie geschreven, waarschijnlijk had hij dus na vele jaren het Kleed nog wel eens gezien of wist waar het was. Zeer mo gelijk is het. dat Maria het door bemid deling wel van de soldaten gekocht heeft. Het ligt zoo voor de hand, dat de Moeder, die het waarschijnlijk ook zelf wel gemaakt had, het meeste waarde er aan hechtte, het in haar bezit te hebben. Na haar heengaan zal ook dit Kleed, alsmede andere voorwer pen als kostbaar aandenken onder de vol gelingen van Christus voorzichtig de eer ste eeuwen bewaard zijn. Een betrouwbare overlevering zegt. dat keizerin Helena, de moeder van Constan- tijn de Groote, die in 't jaar 313 het chris tendom aannam, op haar bezoek aan de heilige plaatsen in Palestina in bezit is ge komen van het heilig Kleed, als ook van liet heilig Kruis. Helena heeft dit Kleed den bisschop Agritius van Trier geschon ken. In een reliekschrijn goed bewaard, werd het geplaatst in een zijaltaar in den Dom, goed weggeborgen met 't oog op IMTERPAROCHIEELE XXVI. In den schemer der catacomben zullen we nog meer kunnen leeren uit de woor den, die de Bisschop en de dominè wissel den. Laten we dus eenvoudige toehoorders zyn, vragen en antwoorden goed lezen en trachten te begrijpen, dan zal veel ons dui delijk worden. Cyprianus herhaalde dan eenige malen het woord „afgeschaft" en vroeg toen: „Hoe kwamen ze ertoe, om de bisschoppen af te schaffen?" En dominé antwoordde: „Wel, zij waren vervallen in afgoderij en verzetten zich tegen de Kerkhervorming". C.: „Kerkhervorming, wie wilde dat tot stand brengen?" D.: „Maarten Luther, onze groote hervor mer". C.: „Wie was dat? Wanneer leefde hij? En hij was zeker Metropolitaan-Bisschop, zoodat al zijn bisschoppen zich moesten onderwerpen?" D.: „Ach neen, hy was niet eens bisschop; hy was een monnik en professor aan de Universiteit van Wittenberg". C.: „Dus niet eens bisschop? Maar wat wilde hy dan hervormen? Zyn eigen bis schop soms ook?" D.: „Zeker, dien ook. Heel het pausdom, alle bisschoppen waren afgeweken van het zuivere Christendom. Ziet, Cyprianus, daarom scheurde Luther zich los van Rome". C.: „Wat zegt u? Zich losscheuren.... van Rome? Zich afwenden van de een heid?" D.: „Wel heeft de Paus Luther en zijn volgelingen buiten de Katholieke Kerk ge sloten, maar dat deert niet. Wij behooren toch tot de eene, onzichtbare Kerk". C.: „Gij beweert tot de Onzichtbare Kerk te behooren en gy zyt afgescheiden van Rome. Dan moet ook uw leer anders zijn. Beseft gij dan zelf niet, dat als ge alle ban den verbroken hebt, niet enkel die uiter lijke banden van de Kerkgemeenschap, maar ook die innerlijke band van één ge loof weg is? In niet één opzicht is er een heid met de Kerk. Het spijt me voor u, maar ge behoort niet tot de kudde van Christus". Dominé zweeg en keek stil voor zich heen. Hier toch sprak een grijsaard, die zelfs nog de naaste opvolgers van de Apos telen had gekend! „Weet gij", vervolgde Cyprianus, „dat de Kerk van Christus herders heeft? Die herders zijn de bisschoppen, waarvan gij u hebt afgewend. Heel verkeerd was dat, om u los te scheuren van de oude Kerk. Want die is gesticht door Chris tus en Zyn Apostelen". „Maar die Kerk was vol dwalingen en fouten", riep dominé uit. „Het zuivere Evangelie was vertroebeld, de H. Schrift mocht men niet lezen. Welnu, wij hebben de Kerk hersteld in haar oorspronkelijke zuiverheid". „Wilt u eens even goed opletten", sprak Cyprianus, „en heel goed nadenken over wat ik zeg? Gij praat van „oorspronkelijke zuiverheid", die eigendom zou zijn van een kerk „zonder bischoppen". En het wa-. ren juist de Apostelen, die overal bisschoppen, dus al zonder de ware opvol- werk (dat van de Apostelen) moesten voortzetten. Nu is uw kerk er een zonder bischoppen, dus al zonder de ware opvol gers der oorspronkelijke bisschoppen, de Apostelen. Zoover het aldus van Luther af hing en van diens volgelingen is niet de Kerk her vormd maar ver vormd, m.a.w. de oorsprong der Kerk hebt gij losgelaten en de ware leer, die der Bisschoppen n.l., verworpen". En voor de zooveelste maal keek Cypria nus zijn'bezoeker aan.... De volgende maal praten we over den Heiligen Vader, den Paus en zullen we be merken, dat het Rome van Petrus den zetel der ware Kerk is. S. M. QeVledec&wdsche Jandfiasta I DOOS 20 CT - TUBE 35 EN 60 CT. I schending. Hier geraakte het door de eeuwen in vergetelheid. Eerst in 1196, toen de Dom grondig gerestaureerd werd, kwam het te voorschyn. Hoe groot was overal die vreugde! Hierna heeft het z'n plaats gekregen in 't hoofdaltaar. Slechts zeer zelden heeft de uitstelling plaats. De laatste maal was in 1891. Zoodat ieder het meestal maar eens in z'n leven kan meemaken. J. T. KALENDER DER WEEK ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 1 October. Feestdag v. d. H. Bavo, titelheilige v. d. kathedrale kerk te Haarlem en eerste Patroon van de Bis schopsstad. Mis: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. 17en Zondag na Pink steren. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Wit. De H. Bavo, op het einde des zesde eeuw geboren, leidde eerst een wereldsch en los bandig leven. Doch bekeerd door het het deugdzaam leven zijner dochter, begon hij een kluizenaarsleven, in heldhaftigen graad belevend de christelijke Leer, waar in hij was onderricht door den H. Amandus. Bavo stierf in de 7e eeuw te Gent. In Haar lem wordt St. Bavo als beschermheilige vereerd, omdat, volgens de overlevering de inwoners van Haarlem door den Heilige aan te roepen zijn gered uit een zeer groot gevaar. MAANDAG 2 Oct. Feestdag v. d. H.H. Engelbewaarders. Mis: Benedicite. 2e gebed v. d. H. Bavo. Kleur: Wit. „Gezegend zij £tod, Die ons Zijn Engel zond om ons voor te gaan en te bewaren op den weg en ons te leiden naar de plaats, ons bereid. Slaan wij acht op hem en luiste ren wij naar zijne inspraken". (Kerk. Get.). DINSDAG 3 Oct. Feestdag v. d. H. Tere- sia v. h. Kindje Jesus. Mis: Veni. 2e gebed v. d. H. Bavo. Kleur: Wit. Als negende kind van het dóór en dóór godsdienstige echtpaar Martin-Guerin werd Teresia den 2en Januari 1873 geboren te Alengon in Normandië. Op buitengewoon jeugdigen leeftijd trad zij met Pauselijke dispensatie in den Karmel, waar zij negen jaren heeft doorgebracht. Uit de H. Schrift leerde zy hoe zij een groot heilige kon wor den, n.l. door zich in gedachten en hande lingen tegenover God te gedragen als een kind tegenover zijn vader. Teresia heeft dat gedaan en noemde dat „haar kleine weg" en dat kostte haar offers iederen dag. „Geloof niet", zoo heeft zij ge zegd, „dat de kleine weg volgen beteekent een weg te volgen van rust, van zoetheid en van geestelijke troost. Ach het tegen deel is maar al te waar! Men moet er op voorbereid zijn om geslachtofferd te wor den zonder voorbehoud". Iederen dag be haalde zij vele overwinningen op zich zelve in het buitengewoon stipt volbrengen van hetgeen haar dagelijksche plicht was en dat uit zuivere liefde voor O. L. Heer, zon der in het minst zich zelve te zoeken. In tegendeel zij was een voortdurende offe rande van zich zelve aan God. Maar: „ik heb er geen spijt van, dat ik me heb over geleverd aan de Liefde", sprak ze op den laatsten middag van haar leven. Moge de heldhaftige kleine Teresia ons helpen haar te volgen in heldhaftigheid op den kleinen weg onzer dagelijksche plich ten. WOENSDAG 4 Oct. Mis v. d. H. Francis- cus van Assisië, Belijder: Mihi autem. 2e gebed v. d. H. Bavo. Kleur: Wit. In 1182 werd Franciscus te Assisië gebo ren als zoon van een rijken lakenkoopman. Ook Franciscus werd voor den lakenhan del opgeleid. Tot op zijn eerste jongelings jaren was hij een gewone brave jongen, een beetje lichtzinnig. Bijzonder eigen was WA1 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: MINISTER DECKERS EN DE S.D.A.P. De roode pers gaat heftig te keer tegen den Minister van Defensie,die de weer macht zuivert van ongeschikte elementen. Maar wat doet de Zweedsche bevelvoeren de admiraal? vraagt de Maasbode. En het blad antwoordt hierop: „Er is te Karlskrona, een der Zweedsche marinebases, communisti sche propagnda gevoerd. De admi raal heeft nu aan de regeering een reeks tegenmaatregelen gevraagd. Hij stelt voor, dat een verbod zal worden ingevoerd tot 't aannemen van en de verplichting tot onmiddellijk ontslag van personeel bij de vloot en de kust- artillerie, dat tot 'n politieke of an dere partij behoort, welke een agita tie voert met het doel het plichts gevoel tegenover het vaderland uit te roeien, haat op te wekken tegen de bevelvoerenden of op een andere wijze de militaire gehoorzaamheid te onder mijnen. De admiraal wijst er op, dat de maatregelen, waarom het gaat, in de eerste plaats gericht zijn tegen de communistische partij, daar van an dere zijde geen aan den staat vijan dige bedrijvigheid te vermelden valt. Met het oog op de mogelijkheid dat dit wel het geval zou worden, dienen de maatregelen algemeen te worden gesteld. En dat geschiedt m Zweden, waar de sociaal-democraten regeeren onder leiding van premier Per All in Hans- son. Wij vinden een en ander heel be grijpelijk, maarhet is precies het zelfde als Minister Deckers hier doet" KERKNIEUWS Deken H. M. W. Kallen t Gisternacht is overleden de zeereerw. heer H. M. W. Kallen, deken van Meerssen De overledene werd geboren te Sittard hem de middadigheid jegens de armen. Een ernstige ziekte bracht hem tot dieper nadenken, maar maakte hem nog niet tot de heilige. De genade Gods treft hem en ten volle beslissend bij gelegenheid van een feest, waarbij hij, volgens gewoonte van dien tijd en die plaats, als tafelkoning optreedt. Hij vindt van dat oogenblik af geen smaak meer in aardsche goederen, trekt zich terug en verbindt zich aan Vrou we Armoede. Zijn geest heeft hij vastge legd in de Orde der Franciscanen, in 1209 door Paus Innocentius goedgekeurd. DONDERDAG 5 Oct. Mis v. d. 17en Zon dag na Pinksteren: Justus. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Bavo; 3e v. d. H.H. Pla- cidus en Gezellen, Martelaren. Geen Credo. Kleur: Groen. VRIJDAG 6 Oct. Mis v. d. H. Bruno, Be lijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Bavo. Kleur: Wit. Tijdens zijn verblijf te Parijs maakte de H. Bruno het volgende voorval mee: Tij dens het bidden der Getijden der Overle denen, bij gelegenheid van den dood van een professor, richtte de gestorvene bij de woorden: „responde mihi" (antwoord mij) het hoofd op en riep uit: „Ik ben aange klaagd door een rechtvaardig oordeel Gods". Dit herhaalde zich driemaal. Dit voorval gaf den doorslag aan Bruno's be sluit om in het klooster te gaan. De overweging over de gestrenge oor- deelen van Gods rechtvaardigheid brachten Bruno tot de stichting van de zeer strenge Orde der Karthuizers. Bruno stierf in 1101, den 6en October als Abt zijner Orde. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart Mis: Cogitationes. Prefatie v. h. H. Hart Kleur: Wit. ZATERDAG 7 Oct. Feestdag van O. L. Vrouw v. d. Allerheiligsten Rozenkrans. Mis: Gaudeamus (alleen in stille H.H. Mis sen 2e gebed v. d. H. Marcus; 3e v. d. H.H. Sergius en Gezellen). Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. Verheugen wy ons op dit feest v. d. Al lerheiligste rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de geheimen van leven en dood en verrijzenis van Gods Zoon. Bidden wij den rozenkrans godvruch tig en waardig, opdat onze wees gegroeten zijn als rozen, die geuren voor Maria. (Communio). IN DE KERKEN DER EJL P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Zondag; 3e v. d. Z.Z. Joannes van Dukla en Nicolaas van Furca Polena. N.B. Het octaaf v. d. H. Bavo wordt niet gevierd. DINSDAG. 2e gebed v. d. Vigilie voor het feest v. d. H. Franciscus; 3e v. d. over brenging v. h. lichaam der H. Clara. Geen Credo. WOENSDAG. Feestdag van den Serafijn- schen Vader den Heiligen Franciscus, Belij der. Mis: Gaudeamus. Gloria en Credo ge durende het octaaf, alsmede de Prefatie v. d. H. Franciscus. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Felix Meda, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H. Fran ciscus; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. EL Maria-Francisca van de vijf H.H. Wonden, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H. Bruno; 3e v. cL H. Fran ciscus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. 29 Mei 1872. Hij studeerde aan het College zijner geboorteplaats en aan de Semina ries van het bisdom Roermond en werd priester gewijd 3 April 1897. Reeds den 26sten April van het jaar zij ner priesterwijding werd hij benoemd tot leeraar aan het Progymnasium te Venlo, stond vervolgens van 27 Sept. 1903 tot 1 Maart 1905 als kapelaan te Neer, kwam op laatstgenoemden datum als zoodanig te Meerssen en werd 25 April 1917 als pas toor benoemd te Nieuwenhazerheide. Sinds 1924 was hij pastoor-deken van Meerssen. Pastoor G. J. Reinderst Gisternacht is de zeereery. heer G. J. Reinders, pastoor der St. Jozefparochie te Zeist overleden. Zooals men weet, overkwam den zeer eerw. heer Reinders enkele dagen geleden een ongeval, toen hy in Zeist achter een autobus omgaande door de Zeistertram werd aangereden. De verwondingen waren zeer ernstig en buiten bewustzijn werd pastoor Reinders naar het Antoniuszieken- huis te Utrecht overgebracht, waar hij gis ternacht zonder bij kennis te zijn geweest is overleden. Enkele familieleden en kapelaan H. A. Wieggers waren de laatste uren aan het sterfbed tegenwoordig. De overledene werd geboren te Zwolle 14 Januari 1864 en priester gewijd 15 Aug. 1888. Achtereenvolgens was hy assistent te Groessen (13 Mrt. 1890), ass. te Arnhem (H. Eus.), (1 Mei 1890); ass. te Almelo (23 Dec. 1892), kapelaan te Almelo (23 Juni 1893); pastoor te Meppel (11 Aug. 1905), en sinds Oct. 1907 pastoor te Zeist. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag. Donderdag en Zaterdag géén audiëntie verleenen. Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6