Lederhandel A. VERHOOG DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 AARDAPPtfLSTEUNWET. De uitvoering:. In de Dinsdag te Den Haag gehouden vergadering zijn in de Commissie voor Advies benoemd voor den kleinhandel. voor den Ned. R.-K. Bond van kleinhan delaren de bondsvoorzitter J. G. van Kes- sel te Haarlem; voor den Neutralen Bond de bondssepretaris Tj. Retisma te Rotter dam; voor de Autorijdersvereeniging de voorzitter C. Verhoevent e Barendrecht en voor de Amsterdamsche Aardappelfe deratie en den Middenstand de secretaris D. Blom. Voor den groothandel is het land ver deeld in zes districten. Voor Overijsel, Utrecht en Gelderland nemen zitting de heeren De Jager en Groeneboer; voor Brabant en Limburg de heer v. Dimmelen; voor Zeeland de heer Vermue;; voor Friesland, Groningen en Drente de heer Schuitemaker; voor Noord en Zuid-Holland de heer v. Zaaien, terwijl voor de beurtschipperszitting zal nemen de heer Mast. Vrijdag a.s. zal deze commissie in haar nieuwe samenstelling voor het eerst ver gaderen. CRISISZUIVEL-CENTRALE. De Crisiszuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 1 October tot en met 7 October 1933 de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 5^, 6 en 6^ cent per liter en dat het bedrag der af dracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per liter, De vastgestelde prijs geldt af-boerderij. Ontslag van den burgemeester van Wychen. Naar aanleiding van het feit, dat met ingang van 14 September op eigen ver zoek eervol ontslag is verleend aan den burgemeester van Wychen, jhr. H. L. J. M. Ryckevorsel heef+ de Raad een motie aan genomen en besloten deze ter kennis te brengen van H. M. de Koningin, Zijne Excellentie den Minister van Binnenland- sche Zaken, Zijne Excellentie den heer Commissaris der Koningin in de Provin cie Gelderland. De motie luiude als volgt: De Raad der gemeente Wychen, ken nis genomen hebbende van het aan jhr. H. L. J. M. van Ryckevorsel met ingang van 14 September 1933, op eigen verzoek, verleend eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wychen; overwegende, dfit deze geheel onverwachte ontslagname den Raad ten zeerste heeft getroffen; overwegende, dat het volkomen vast staat, dat deze ontslagname is gevraagd onder den druk van tot nog toe niet me degedeelde en bijgevolg, voor den Raad onbekende redenen; overwegende, dat naar het oordeel van den Raad het eind resultaat dezer zaak mogelijk op onvol doende of wel eenzijdige gegevens berust; overwegende, dat waar de Raaa met den burgemeester als voorzitter, het bestuur der gemeente vormen, het rechtvaardig heidsgevoel toch zeker met zich brengt, dat deze aangelegenheid volkomen tot klaarheid wordt gebracht; besluit deze motie ter kennis te brengen van H. M. de Koningin, Z.Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Z.Exc. den heer Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. RECHTZAKEN NOORDWIJKSCH POLITIE-AGENT VOOR AMBTENARENGERECHT. Voor het Ambtenarengerecht stond he den terecht de agent van politie te Noord- wijk J. S., die uit den politiedienst is ont slagen wegens ongeschiktheid. O.m. heeft hij in den nacht van 5 op 6 Mei j.l. in het politiebureau aan een staker gelegenheid gegeven te telefoneeren. Hij heeft dit niet gerapporteerd aan zijn chef. Het geld had hij onbeheerd neergelegd. In het rap port van den inspeceur komen nog meer feiten voor. Als getuige werd gehoord de heer M. Gooi, commissaris van politie te Noord- wijk, die verklaarde, dat hij niet alle fei ten, in het rapport genoemd, juist acht. Er zijn te veel feiten in het rapport, die niet overeenkomstig de waarheid zijn. De voorzitter: Dat vraag ik u niet. De heer A. Leewis, raadsman van agent S., stelde de vraag of er geen persoonlijke motieven in het spel kunnen zijn bij den rapporteur, inspecteur Wassenaar. De voorzitter wenschte deze vraag niet toe te staan. Raadsman Leeuwis: Hoe was de ambte lijke verhouding. Commissaris Gooi: Er was een onaan gename stemming tusschen hen. Getuige is van meening, dat hij niet gehoord is over dit ontslag. Naar zijn meening is niets gevraagd. De schorsing is zelfs tele fonisch aan get. meegedeeld. Raadsman Leewis zegt, dat als getuige is gehoord een agent Ctork. Acht de com missaris dien agent als getuige betrouw baar? Die agent is op een zonderlinge ma nier bij de politie gekomen. Getuige Gooi verklaart nader, dat hij het ontslag niet gemotiveerd acht voor zoover getuige kennis heeft genomen van de stukken Mr. Nord Thomson, advocaat te Leiden, trad op als raadsman van .den burge meester van Noord wijk. Pleiter vraagt of getuige Gooi met S. gesproken heeft over het ontslag.* De president vindt deze vraag niet ter zake dienende. Getuige Gooi verklaart nog, dat hij zoo wel met den agent als met een vertegen woordiger van den Bond, waarbij S. is aangesloten, heeft gesproken. Getuige vond dit wel juist Mr. Nord Thomson: Is de getuige ook bij den agent thuis geweest? Getuige: Ja. Het onderhoud heeft eenige uren geduurd. Mr. Nord Thomson: Acht de getuige 't juist, dat een commissaris van politie een ondergeschikte steunt in zijn strijd tegen den burgemeester. Als getuige en deskundige wordt verder gehoord de inspecteur van politie F. J. Wassenaar te Noordwijk. Getuige acht de gronden waarop ontslag is verleend, ab soluut juist. De agent had speciaal dienst omdat er stakers verwacht werden van buiten de gemeente. Spr. acht het ontoelaatbaar, dat die agent aan een staker gelegenheid geeft, te telefoneeren. Voor dergelijke dagen is een dagrapport bestemd. Daarop was het geval niet gerapporteerd. Getuige verklaart nog, dat er een onder houd plaats had tusschen den burgemees ter en den commissaris over den agent S'. De commissaris heeft toen gezegd: Als de eindbeslissing bij mij was, ging hij er di rect uit. Commissaris Gooi: Ik heb er de voor waarde aan verbonden: Als het rapport aanvaard wordt. De president: Beide getuigen herinner ik er aan, zeer voorzichtig te zijn. De burgemeester van Noordwijk, de heer J. B. V. M. v. d. Mortel, wordt ook nog ge hoord. Spr. heeft den commissaris ge vraagd: Wat acht u, dat er met dien agent moet gebeuren? de commissaris zei: Die man is niet te handhaven, maar u moet re kening houden met het Ambtenarenge recht. Als er geen Ambtenarengerecht was ging hij er uit. De klager, agent S., geeft een relaas van het gebeurde met de telefoon. Telefoonge sprekken worden nooit gerapporteerd. Het gesprek wds van geen waarde. De on dergrond van het ontslag is, dat klager proces-verbaal heeft opgemaakt tegen den vader van den inspecteur, wegens diefstal van een kwitjfntie. De heer Leeuwis meende, dat het ont slag reeds nietig is omdat in den ontslag brief niet is verwezen naar het artikel der Ambtenarenwet, waarop het ontslag steunt. Pleiter zette verder den gang van zaken uiteen, als zijn meening te kennen gevende, dat naar allerlei futiliteiten is gezocht om den agent te kunnen ontslaan. Vreemde elementen zitten er in deze zaak. Agent S. heeft ambtshalve moeten optre den tegen den vader en den broeder van inspecteur W. Dit is de bron der moeilijk heden. Het is frappant, dat de burgemees ter zich bedient van dezen inspecteur om strijd te voeren tegen den agent. De toe standen bij de Noordwijksche politie zijn allerzonderlingst. De commissaris van po litie is verwikkeld in allerlei zaken. Hij verkeert in staat van faillissement en de voornaamste schuldeischers zijn.... de in specteur en diens vader. Mr. Nord Thomson, namens den burge meester pleitende, betoogde, dat hier van een overschrijding van bevoegdheid geen sprake is. Gezien vroegere beslissingen, twijfelt pleiter niet aan de beslissing van het gerecht. PI. meent ook dat is komen vast te staan, dat de commissaris is ge hoord in deze zaak. Hij heeft immers nog schriftelijk zijn meening aan den burge meester kenbaar gemaakt. Het is wel een unicum in een rechtzaal, dat een commis saris van politie tot tweemaal toe gewe zen moet worden op het gewicht van den eed. Pleiter's conclusie is, dat de commis saris kan geacht worden gehoord te zijn. De klager heeft niet voldoende respect voor zijn chefs, dat blijkt wel uit zijn woordenkeus bij zijn verdediging. PI. kwam voorts nog op verschillende feiten. Te kwadertrouw of niet wetende wat zijn plicht was, heeft hij nagelaten, het telefoongesprel te rapporteeren. Hij heeft immers ook oorspronkelijk de 35 ct. niet afgedragen. PI. neemt aan, dat er animositeit is in het politiekorps. Onder alle lagen der burgerij van Noordwijk be- vinden zich schuldeischers van der com missaris. Het is niet juist, dat de inspec teur en diens vader de voornaamste zijn. Van deze beiden heeft de commissaris geld geleend. Er is dus wel wat op te knap pen in Noordwijk. Het gezag lijdt er aan zienlijk. Pleiter concludeerde, dat het beroep moest worden ongegrond verklaard. De voorzitter bepaalde de uitspraak op Maandag 16 October des v.m. te 10 uur. I STADSNIEUWS LEIDSCHE WINKELWEEK. De Leidsche Winkelweek met haar mooie etalages, haar eenige verlichting, haar kans op vele waardevolle prijzen, eindigt reeds 30 September. Men denke hier aan. STEUNT DE 3 OCTOBER-COLLECTE! Medeburgers! Het Leidsch Crisis-Comité zal, in de morgenuren van den gedenkdag van Lei- dens Ontzet, een straat-collecte houden. Een aantal dames en heeren, die zich wel willend beschikbaar hebben gesteld, zui len u daartoe op 3 October een collecte vlaggetje aanbieden. De nood is nog groot. De kasmiddelen zijn uitgeput. Uw bijdrage is dus wel dubbel welkom. Maakt deze collecte tot een succes. Bedenkt, dat menig noodlijdend mede burger door dezen moeilijken tijd moet worden heengeholpen. Ieder bedrag, hoe klein ook, is van harte welkom. Het Dag. Bestuur van de afd. Leiden van het Nationaal Crisis- Comité. Giro No. 188690. DE POST OP 3 OCTOBER. Op 3 October a.s. zal het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Leiden voor den postdienst om 13 uur 30 worden gesloten. Er zullen 2 briefpostbestellingen worden uitgevoerd en wel te 7 uur en te 18.15 uur en 1 pakketpostbestelling te 8.45 uur. Busrechthouders zullen na 13.30 uur hun correspondentie, tot het op andere dagen geldende sluitingsuur, in ontvangst kun nen nemen langs den ingang door de poort aan de Bloemmarkt. De 3e lichting der stadsbussen zal niet worden uitgevoerd. Invordering van kwi tanties zal niet plaats vinden. De postagentschappen met de daaraan verbonden telegraaf, en telefoon-stations zullen den gehcelen dag gesloten zijn. Pater A. Smitz, O.F.M. De weleerw. pater A. Smitz, O.F.M.Ka pelaan aan de parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ontv., is ter genezing van een maagkwaal ter verpleging opgenomen in het St. Eilsabeths-Ziekenhuis. Daar Zijn- eerw. een rustkuur moet houden, is bezoek ongewenscht en niet in het belang van den zieke. Mij. der Nederlandsche Letterkunde. De eerste nlaandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde in het nieuwe vereenigings- jaar zal gehouden worden Vrijdagavond 6 October in het Nutsgebouw alhier. Als spreker zal optreden prof. dr. H. T. Colenbrander met het onderwerp: „Bijzon derheden omtrent Jan Pietersz. Coen". Tevens is aan de orde de verkiezing van een voorzitter, wegens periodiek aftreden van prof. dr. Ph. S. van Ronkel. Handelsregister K. v K. Nieuwe inschrijving. 6268. „La- tax", Leiden, Gebouw „Concordia", Steen- straat (Garage te Oegstgeest). Luxe auto verhuur; taxibedrijf. E.: P. van Leeuwen, Oegstgeest en Mevr. T. Jordaan-van Leeu wen, Leiden. Gevolm.: A. J. Jordaans, Lei den. W ij z i g i n g. 6222. Pacificator. Noord- wijk-Binnen, Zeestraat 1. Kleinhandel en grossier in sigaren, tabak en aanverw. ar tikelen. Wijz. uitgeoef. bedr.: thans alleen kleinhandel in sigaren, tabak en aanv. ar tikelen. Naar men ons mededeelt heeft de sehaal- collecte, gisteren ten bate van het Roode Kruis in de stad gehouden, opgebracht de som van 463.65 1/2, terwijl de vlagjes verkoop 128.49 1/2 opbracht, tezamen 592.15. Het vorig jaar was de opbrengst resp. 455.91 en 233.67, tezamen 689.58. LAATSTE BERICHTEN DE MOORD IN DEN IJ-POLDER.. Nader meldt men ons uit Amsterdam: De politie heeft het onderzoek naar de moord bij de Hornhoeve in den Grooten IJ-polder met kracht voortgezet. In den vroegen morgen zijn twee mannen, die in den polder waren, gearresteerd. Zij zijn geconfronteerd met de personen, die in den nacht van de moord in de nabijheid wa ren. Geen van allen heeft een dezer man nen herkend. Zij zijn daarop weer op vrije voeten gesteld. De .politie heeft niet de overtuiging dat minnenijd in het spel zou zijn. Zij acht het niet uitgesloten, dat dief stal de aanleiding is geweest van deze vreeselijke daad. Er zijn in den Polder in den laatsten tijd tal van rijwieldiefstallen gepleegd. Verondersteld wordt, dat de da der van deze diefstallen weer op het pad is geweest. Hij heeft toen vannacht de deur van het pikdonkere schuurtje geopend. Toen hij de electrische lantaarn ontstak, stond hij voor 2 personen, die hij daar niet had verwacht. In zijn schrik heeft hij toen geschoten. Het meisje heeft den man niet herkend en daarom staat het ook niet vast, dat hij Arie heet. Alleen heeft het slacht offer gevraagd bij het ontsteken van de lantaarn: „Ben jij het, Arie?" De politie zet het onderzoek ook voort in de richting Zaandam waar het slacht offer dikwijls met vrienden verschillende café's bezoekt. Toch is het vermoeden groot, dat men in A'dam moet zoeken, want 2 surveilleerende agenten hebben heden morgen in de vroegte op een polderweg een man ontmoet, die wel beantwoordt aan het vage signalement, dat van den dader bekend is. Het is een als werkman gekleed persoon, nogal gezet met grijze jas en grijze jockey-jet. De agenten, die van den moord niets afwisten, hebben den man laten loopen, die in de richting van de stad is verdwenen. DE GASVERGIFTIGINGSZAAK TE ALMELO. De dader veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de bekende gasvergif tigingszaak te Almelo, waar de 29-jarige meubelmaker B. K. heeft gepoogd zijn vrouw van het leven te berooven door een gasslang door de vloer van de slaapkamer waar de vrouw sliep. Doordat de vrouw wakker werd, mislukte de poging. De man werd door de rechtbank te Al melo, waar het O.M. 5 jaar gevangenis straf had geëischt, vrijgesproken. Het gerechtshof heeft den man schuldig bevonden en hem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis en met bevel tot vernietiging van den inbeslag genomen gasslang. MOTORRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Onder de afsluitboomen doorgegaan. Gisteravond ongeveer half elf is de 50- jarige A. Klaassen te Cuyk met zijn motor- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wilhelmina, d. v. A. C. Zirkzee en M. Mieloo. Pieter, z. v. M. Nieuwkerk en L. Wassenaar. Hendrikus Marinus Geert, z. v. A .v. d. Laan en M. A. Vader. Gerhardus Jacobus, z. v. J. E. v. d. Berg en E. M. Brekelmans. Jacob, z. v. J. v. Duivenboden en A. M. Dijkman. Johanna Wilhelmina Maria, d. v. A. Nedersligt en C. G. Been. Cornelis, z. v. C. v. Vuren en C. v. d. Zwaard. Neeltje d. v. A. Spaargaren en A. v. Veen. Ger- rit, z. v. G. Hitzert en A. W. Broman. Johannes Cornelis Gerardus, z. v. J. C. G. v. d. Miessen en M. Boogert. Cornelia Trijntje, d. v. M. C. Slootmaker en F. W. v. Maanen. Anna Catharina, d. v. J. J. den Os en M. Gorree. Johanna Petro- nella, d. v. L. W. Zandbergen en C. Rie- beek. Theodorus, z. v. Th. v. Tongeren en A. v. Oosten. Gehuwd: A. J. W. Swanen, wedn. en C. C. Drathen, jd. P. Arnoldus jm en M. Pijnnaken jd. Chr. Chrispijn jm en W. F. Abbink jd. W. J. v. d. Hoeven jm en S. C. v. d. Kaaij jd. H. D. Keijzer jm en J. Korpershoek jd. J. J. la Lau jm en M. W. Bekooij jd. F. Leder jm en H. J. Bouwmeester wede. H. Schokkfer jm en A. M. Startman jd. J. Tekamp jm en F. A. de Water jd. J. Verhoeven jm en P. de Boer jd. G. Bernard jm en J. de Water jd. Overleden: H. Bezooyen zn 2 j. rijwiel onder de gesloten boomen door den overweg bij wachtpost 24 te Cuyk over gegaan. Terzelfder tijd kwam uit de richting kruispunt Beugen een locomotief, die,den ongelukkige greej en enkele meters mee sleurde. De aangeredene was op slag dood. Het motorrijwiel werd geheel vernield. K. laat een vrouw en drie kinderen ach ter. DOOR DEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Onvoorzichtig den weg overgestoken. Vanochtend om kwart over zeven is de 46-jarige machinist W. J. de Roos, gewoond hebben, in de 2e Schansstraat te Rotter dam, toen hij op de fiets den Mathene6ser- weg wilde oversteken, aangereden door een motorwagen van lijn 9. Hij was op slag dood. De wielrijder had op onvoorzichtige wijze geprobeerd den weg over te steken. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. JONGEN DOOR AUTO OVERREDEN. Hedenmorgen omstreeks 8 uur heeft op het kruispunt VinkstraatLeeuwerikstraat te Breda en ernstig ongeval plaats gehad. De 14-jarige Th. Maas, wonende aan den Terheidenscheweg, kwam uit de Leeuweriic- straat fietsen, juist toen in de Vinkstraat van beide zijden een auto naderde. De jongen wilde tusschen beide auto's doorglippen, doch kwam juist voor het voorwiel van den zwaren verhuisauto van de E. K. O. H. A. uit Den Haag terecht. De jongen kreeg het wiel over het hoofd en werd op slag gedood. EEN OPLICHTER. Gistermiddag heeft zich te Ootmarsum een geval van oplichting voorgedaan. Een tot nu toe onbekend gebleven heer, 35 40 jaar oud, zich voordoende als de zoon van den directeu- van het Algemeen Groningsch Assurantiekantoor, heeft zich bij verschil lende personen vervoegd met het verzoek de in hun bezit zijnde loten en premie-aan- deelen, die door genoemde Assurantiefirma waren uitgegeven, aan hem te willen afge ven, onder voorwendsel, dat deze ter af stempeling moesten worden ingenomen. Slechts in één geval had hij succes nl. bij den winkelier H., die den man 6 aandeelen ter hand stelde. aLter kreeg de heer H. ach terdocht en heeft hij zich telefonisch met het kantoor te Groningen in verbinding gesteld waar men hem mededeelde, dat hij blijkbaar was bedrogen. De opsporing en aanhouding van den man, wiens signale ment bekend is, is door de politie ge vraagd. De naming en nummers der ont vreemde stukken zijn bekend. Men veron derstelt, dat deze stukken elders weer ter verkoop zullen worden aangeboden. TELEGRAMMEN HET LEIPZIGER PROCES VOORTZETTING GETUINGENVERHOOR. Een getuige wordt aan den tand gevoeld. LEIPZIG, 28 Sept. (V.D.). Naar aanlei ding van den brand in het Raadhuis op 25 Februari geeft de chef-machinist Kiekbusch een beschrijving van omvang en uitwer king van den brand in de slaapkamer van zijn zoon Getuige is van meening dat het vuur zich in een half uur door de geheele woning en naar de belendende woningen zou hebben uitgebreid. De twee brandweer lieden die in het slot bij het blusschen hielpen, vonden volgens hun verklaung vuurmakers in een zolderkamer. De kozij nen waren door het vuur beschadigd. Dit werd door eenige andere getuigen beves tigd. Gtuige Pfeifer uit Neukölln zeide dat op den Woensdag vóór den brand eenige personen bij elkaar zijn geweest, waarbij ook v. d. Lubbe tegenwoordig was. Pfeiler is armenverzorger en had v. d. Lubbe een jas gegeven. Men krijgt bij dezen getuige den indruk, dat hij niet alles zegt wat hij weet. Hij wordt aan een soort kruisverhoor onderworpen. HAARLEMMERSTR. 57 (t/o. City) Groote keuze. Acte- en Muziektasschen v. TOOR's Oliegoederen de beste. Lederen Jassen, Vesten, Jekkers, Broeken, Kappen en Handschoenen. Waterdichte Beenpijpen 12.50 p. paar Rubber Knie- en Dijlaarzen. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Luxor: Volwassenen. Trianon; Volwassenen. DRIEDUIZEND DAKLOOZEN TE TAMPICO. Ook de stad Tamiahua verwoest. MEXICO-CITY, 28 Sept. (V.D.). De laat ste telling van de slachtoffers van den wervelstorm heeft uitgewezen, dat to Tam- pico 800 gewonden in de ziekenhuizen en nood-ambulances liggen. Drieduizend per sonen zijn dakloos. Vier plunderaars zijn overeenkomstig het afgekondigde stand recht gefusileerd. Het dubbelschroef- stoomschip „Nationality werd 200 Meter het land in gezet. Ook de stad Tamiahua in den Mexicnan- schen staat Vera Cruz is zoo goed als ge heel vernield. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK IN DE HAVEN VAN TOULON. PARIJS, 28 Sept. (V.D.). Een vliegtuig van het Fransche vliegtuigmoederschip „Béarn" dat gisteren in de haven van Tou lon een proefvlucht maakte, stortte door tot nog toe onbekende oorzaak in zee. Van de driekoppige bemanning werden twee inzittenden op slag gedood, terwijl de der de inzittende naar een ziekenhuis werd overgebracht, waar hij mot ernstige ver wondingen werd opgenomen. SPOORWEGONGEVAL BIJ DANTZIG. DANTZIG, 28 Sopt. (V.D.). Vannacht tegen vier uur reed een goederentrein, die op weg was naar Gdynia, tegen een achter de locomotief omhoog schoof en de andere wagons ontspoorden en gedeelte lijk van den spoordijk vielen. Een remmer werd gedood en vier andere personen ge wond. ONWEERSSCIIADE IN ZUID- FRANKRIJK. PARIJS, 28 Sept. (V.D.). Het noodweer in Zuid-Frankrijk heeft ook in de omge ving van Nimes groote schade aangericht en menschenlevenB geëischt. Het verkeer is overal onderbroken en tc Nimes zelf viel sedert Woensdagochtend 122 mm. neer slag, waarvan alleen in den loop van den nacht reeds 84 mm. Verscheidene dorpen zijn door de overstroomlngen geheel van de buitenwereld afgesneden. Te Sauve, waar het water een brug wegsloeg, ver dronken drie kinderen en een 40-jarige vrouw. Te Air-en-Provence moest gisteren den gcheelen dag de straatverlichting aan gestoken blijven, aangezien de hemel niet zwarte wolken was bedekt. Ook do omgeving van Toulon is zwaar geteisterd. Te Lyon zijn bij het terras, waarbij in Mei 1932 de groote aardstor ting plaats vind, die ongeveer 40 slachtof fers maakte, nieuwe aardverschuivingen geconstateerd. NOG ELF MÏLLIOEN WF.RKLOOZEN IN DE VER. STATEN. NEW YORK, 28 Sept. (V.D.). De voor zitter van de American Federation of La bor, William Green, verklaarde, dat sedert Maart j.l. ongeveer 2.8 millioen arbeiders weer tewerk zijn gesteld. Niettemin be draagt het aantal werkloozen in de Ver- eenigde Staten op het oogenblik nog onge veer elf millioen. In Augustus j.l. waren 3 1/2 millioen gezinnen op ondersteuning aangewezen en het is te vreezen dat dit aantal in den komenden winter zal aan groeien tot 4 1/2 millioen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (O Berlijn Londen New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Boedapest Prolongatie 1%. 3EURS0VERZICHT. Het koersverlies van Wallstrcet was voor de Amsterdamsche fondsenrnarkt een min der prettige verrassing daar onze beurs de laatste dagen een vertrouwenwekkende stemming ten toon had gespreid. Deze te leurstelling leidde tot flinke koersverlie zen in de morgenuren, cjoch 's middags bood het koerspeil wat meer weerstand. Dp geleden verliezen werden echter slechts gedeeltelijk ingehaald. De handel was van beperkten omvang. Van de Industr. fondsen verloren Philips ongeveer 3%. Unilever nauwelijks prijshoudend. Aku volkomen verwaarloosd. Pctroleumwaarden kalm. Kon. Olie zette 1% lager in, waarna de noteering nog iets afbrokkelde. De Amer. soorten lagen zwakker. Suikerwaarden waren aangeboden en liepen enkele pet. terug Rubbers hadden een beperkte mark.t doch waren maar weinig veranderd. Am- stercl. Rubber golden fractioneel iets hoo- ger. Tabakken verdeeld, doch weinig ver anderd. Ned. Scheepvaart Unie iets vaster, Amerik. fondsen op lager peil. Duitsche obligaties op peil. ►fficiool). 59.171/2 7.751/.7 1.641/; 9 34.571/., 48.04 13.04 20.75 89.— 34.65 40.— 7.35

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3