v. d. LUBBE ZWIJGT, DIMITROFF KAN ZIJN MOND NIET HOUDEN. SCHIJN BEDRIEGT! u„u DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. r^öS'muK^ TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Sopt. 1933, medegedeeld door het Kon. Nod. Meteorol. Instituut te De "ildt. Hoogste barometeret.: 772.5 te Stockholm. Laagst barometerst.: 756.9 te Rochefort. Verwachting tot den avond van 29 Sept.: j Zwakke tot matige iVfwi wind uit Oostelijke WÊSÊÊ richtingen, nevelig tot licht of halfbewolkt, droog warm weer. In den toestand kwam weinig verande ring. Ter weerszijden van den langgerekten rug van hoogen luchtdruk met maxima in Scandinavië, in Schotland en ten Westen van Portugal, liggen twee depressies, waar van die boven Zuid-Frankrijk wederom zeer zware regens gaf (Biarritz meldt meer dan 90 mm., Marseille 70). Omstreeks vijf tien graden ten Westen van Ierland ligt een nieuw diep minimum met zware stormen aan zijn Oostzijde. Bij IJsland begint de barometer weer te dalen! In Oost- en Cen- traal-Europa is het weer overal prachtig en rus-ig met hier en daar ochtendnevel, in Zuid-Scandinavië is de hemel betrokken. Voor onze omgeving is nog geen omslag van het weertype in het vooruitzicht. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 21.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Donderdagnamiddag 7.15 uur tot Vrijdagmorgen 6.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 29 Sept. voorm. 12.11 uur en nam. 12.54 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 17.— gr. C. Zweminrichting „De Zijl" om 7 uur'. 15.5 gr. C. en ging onmiddellijk op onderzoek uit. De dader was intusschen reeds verdwenen. De politie van Halfweg werd gewaarschuwd, die op haar beurt de Amsterdamsche poli tie van het gebeurde in kennis stelde, daar de moord op Amsterdamsch grondgebied had plaats gehad. De geheele IJpolder werd afgezet evenals de toegangen tot Halfweg. Tot hedenmorgen vroeg had men echter geen spoor van den dader ontdekt. Volgens een andere lezing moet de in dringer bij het binnenkomen van de schuur geroepen hebben: „Ben jij het Arie?" Toen daarop „ja" geantwoord werd, viel het schot. Het lijk van den verslagene is naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam over gebracht. Wat de motieven voor den daad zijn geweest is nog niet bekend. Bij het verzenden van dit bericht stond de naam van het slachtoffer nog niet de finitief vast. In een der berichten, die wij ontvangen, wordt gesproken van een zeke ren Moerkerken. Het meisje, dat getuige was van den moord, kon over den dader geen enkele inlichting verschaffen. UIT DE OMGEVING LEIDSCnENDAM. „Ons Belang". Onder leiding van den heer van Mcurs hield de brandstoffenver- ceniging „Ons Belang" een goed bezochte ledenbijeenkomst. De heeren Joosten en Muller gaven een uitvoerige beschouwing over de kolencon- ventie in Nederland. Verder werd er op gewezen, op welke wijze Ons Belang En- gelsche Antraciet had betrokken buiten de conventie. De daden van Bet Bestuur weiden unaniem goedgekeurd. Verworpen werd een voorstel-v. d. Ploeg en aangenomen een voorstel-Mulier tot wijziging van het contract met de Expedi teurs inzake lossing der kolen. Het bestuur kreeg na verdediging door de heeren Joosten en Muller een crediet om te geraken tot de oprichting van een Prov. federatie van brandstoffen-vereeni- gingen. LISSE. Eerw. Moeder Cornelia. Wij vernemen, dat de eerw. moeder Cornelia, Overste van Huize Pius, die eenige weken geleden we gens een zware ziekte in het St. Elisabeth- gesticht te Leiden werd opgenomen, aan de beterende hand is. H. E. zal echter nog vier a vijf weken in het Ziekenhuis moeten ver pleegd worden. Hij gaat er uit, als hij nog een woord zegt. VRIJDAG EEN KLEINE PAUZE IN HET LEIPZIGER PROCES. De zitting van het Rijksdagbrandproces te Leipzig is gisteren gekenmerkt door heftige incidenten met den Bulgaarschen verdachte Dimitroff. Omdat v. d. Lubbe bleef volharden bij zijn methode van zwijgen, werd de rech ter van instructie Reichsgerichtrat Vogt gehoord, die het vooronderzoek heeft ge leid, waarbij v. d. Lubbe heel wat spraak zamer was dan nu. De president laat Van der Lubbe voor de rechterstafel komen en vraagt hem of hij over het verhoor van den rechter van instructie iets te zeggen heeft. Van der Lubbe zwijgt eerst bijna een minuut en zegt dan: „Neen". Beklaagde Dimitroff: „Heeft getuige als rechter van instructie op 1 April een me- dedeeling laten publiceeren, waarin be weerd wordt, dat Dimitroff, Popoff en Ta- neff samen met Van der Lubbe den rijks dagbrand gesticht hebben? Ik vraag: Ja of neen?" (Vroolijkheid bij het publiek). President: „Dimitroff, indien uw toon hier niet anders wordt ik heb nu geduld genoeg met u gehad dan kunt u verder niet deelnemen aan het stellen van vra gen". Getuige Vogt: „Het is juist, dat een der gelijke mededeeling aan de pers is gege ven en dat daarin staat, dat de drie gear resteerde Bulgaren betrokken zijn ge weest bij den brand of het in de lucht la ten vliegen van de kathedraal in Sofia. Ik heb later gezegd, dat deze mededeeling mij onjuist toescheen; hij had er echter zelf schuld aan, want hij heeft mij nooit gecorrigeerd, wanneer ik bij de bespre king van den Bulgaarschen opstand van '23 ook den aanslag daarmede in verband bracht, terwijl inderdaad deze pas in '25 plaats had". President: „Eén der veroordeelden bij den aanslag op de kathedraal moet een Dimitroff zijn. Het is echter de vraag of deze dezelfde is als beklaagde". Dimitroff: „Mijn vraag is niet goed be grepen. Ik heb heelemaal niet over den aanslag in Sofia gesproken, maar gezegd, dat vóór het begin der instructie door den rechter van instructie categorisch ver klaard is, dat ik bij den rijskdagbrayd ben betrokken. Ik wil daarmee bewijzen, dat het een tendentieus onderzoek was, een op een dwaalspoor brengen der openbare meening". De voorzitter: „Dit duld ik niet langer! Houd uw mond!" Getuige Vogt: „Het is waar dat destijds is verklaard, dat er relaties bestonden tus- schen de drie Bulgaren en den brand stichter van het rijksdaggebouw van der Lubbe. Ik had niet alleen het recht des tijds die verklaring af te leggen, doch zij is door de verdere onderzoekingen beves tigd. Op de drie Bulgaren kwamen wij daardoor, omdat hun betrekkingen tot Van der Lubbe waren vastgesteld, anders zou men hen heelemaal niet hebben ge arresteerd". Beklaagde Dimitroff blijft actie voeren. Met het reglement op de rechtszittingen in de hand roept hij uit. Ik wil aan de hand van dit reglement constateeren, dat het in boeien slaan van mij onwettig was". Getuige Vogt verklaart, dat hij beklaag de Dimitroff had beloofd over het in boeien slaan een uitspraak van het rijksgerechts hof te zullen vragen. Gedurende het voor onderzoek kwam een dergelijke uitspraak echter niet af. Dimitroff zegt dan ironisch: „Zoo objec tief is hij met woorden". President: „U moet u /an iedere belee- diging van den rechter van instructie ont houden". Als Dimitroff zijn opmerkingen voort zet roept de president hem een beslist „halt" toe. Dimitroff verwijt den rechter van instructie met luider stem dat zijn onderzoek onjuist, tendentieus en brutaal geweest is. De president treedt krachtig op, politie beambten nemen Dimitroff bij den arm en trekken hem op zijn stoel neer. De straf- senaat verlaat de zaal. Dimitroff gaat zich nog te buiten aan schelden. Het woord voor goed aan Dimitroff ontnomen. Na een pauze verschijnt de senaat weer en deelt de president het besluit mee dat den beklaagde Dimttroff het woord ont nomen wordt. Er wordt hom verder mede gedeeld, dat hij dadelijk wordt weggeleid als hij nog een woord zegt. De verdere behandeling wordt tot Don derdag verdaagd. A.s. Vrijdag wordt proces tot Dinsdag 3 October verdaagd. Met het oog op het Juristencongres, dat te Leipzig zal worden gehouden, zal het proces Vrijdag a.s. tot Dinsdag 3 October verdaagd worden. DE BRANDSTICHTING IN HET BERLIJNSCHE CRISISBUREAU. Het beeld binnen en buiten het gebouw van het Rijksgerechtshof is hedenmorgen levendiger dan de vorige dagen. Men schrijft dit toe aan de te Leipzig de ronde doende geruchten, dat de getuigen die he den gehoord zullen worden voor een deel uit concentratiekampen komen. Voor het eerst sedert het begin van het proces staat voor den ingang van het Rijksgerechtshof een dubbele wacht van S.A.-lieden. Als tegen kwart voor tien het Hof bin nenkomt, wordt geconstateerd, dat de voor heden gedagvaarde getuigen nog niet zijn verschenen, zoodat de Senaat de zitting niet kan beginnen en zich weer terugtrekt. De president dr. Buenger verklaart, dat het motief voor het uitnoodigen van deze getuigen de bedoeling is, maatregelen te treffen tegen de indolentie van Van der Lubbe. Het gerechtshof had aanvankelijk andere voornemens. Men had het geheele getuigenverhoor te Berlijn willen doen ge schieden. De houding van Van der Lubbe maakte het echter noodzakelijk alles wat met Van der Lubbe's optreden tijdens het voor-onderzoek in verband staat, hier te Leipzig vast te stellen. De pauze wegens het niet verschijnen der getuigen is slechts van korten duur. Tien minuten later zijn de verwachte getuigen aanwezig en kan de zitting geopend wor den. Als de getuigen verschijnen blijkt, dat zij niet uit voorarrest of concentratiekam pen komen, want zij zijn zoo juist met den Berlijnschen D.-trein aangekomen en ver schijnen op eigen gelegenheid in de zaal. Als de Senaat achter de groene tafel ver schijnt, brengen zij zonder uitzondering den algemeenen Hitler-groet, zij het ook dat dit eenigen hunner slechts aarzelend afgaat. Of alle getuigen beëedigd zullen worden, staat nog niet vast. Als eerste getuige wordt gehoord de op perwachtmeester Karl. Albrecht. Dezen getuige worden eenige korte vragen ge steld over de brandstichting bij het Crisis bureau aan den Mittelweg te Neukölln. De chef van ditj bureau, inspecteur Frank, vertelt een merkwaardige gebeurtenis. Twee dagen vóór de brandstichting, op een Donderdag, kreeg hij van een hem tot dan toe onbekenden man persoonlijk de mede deeling, dat het bureau door een commu nistische centrale overvallen zou worden en wel uit een partij-lokaal der communis ten, dat aan een zekere Schlaffke behoorde. Den volgenden dag werd hem ook telefo nisch het vertrek van de troep medege deeld. Uit zijn raam kon hij zien, hoe deze menschen in groepjes van twee, drie en vier man het bureau naderden. Een politie- inspecteur en acht agenten waren tijdig ter plaatse. Het viel op, dat zich dien ochtend meer publiek in de gangen en wachtloka len van het bureau bevond dan gewoonlijk. Toen werd bekend, dab in het lokaal van Schlaffke een inval was gedaan. De gan gen en wachtkamers waren in korten tijd leeg. De overbrenger had nog meegedeeld, dat negen communisten met wapens waren uitgerukt. Deze negen zouden zich ook op het bureau hebben opgehouden. De chef noemt twee der heden gedaagde getuigen de belhamels, die op het bureau aan den Mittelweg het publiek steeds tegen de ambtenaren ophitsten, n.l. den kantoorbe diende Walter Jahnecke en den kellner Kurt Starker. Op een vraag naar het ka rakter van het café van Schlaffke deelt deze getuige mee, te hebben gehoord dat Jahnecke en Starker in dat lokaal een klachtenbureau hadden gevestigd. Gedurende dit verhoor maakt de Bul- gaarsche beklaagde Dimitrof, die zwijgt maar met aandacht de mededeelingen volgt, voortdurend aanteekeningen. De president dr. Beunger, stelt in ver band met getuige Frank's mededeelingen eenige vragen over een geval van zelf moord van een steuntrekkende bij het Cri sisbureau te Neukölln, den oorlogsinvalide Witkowski. Dit geval was aanleiding tot verspreiding van een vlugschrift met felle aanvallen tegen het Crisisbureau. In dit pamflet werd o.a. gezegd, dat een ambte naar, Werner genaamd, hulpbehoevende menschen hulpeloos liet liggen, niet voor medische hulp zorgde en gezegd zou heb ben, dat men voor Witkowski geen dokter meer noodig had. Dr. Buenger vraagt nog meer bijzonderheden omtrent de gebeurte nissen op het Crisisbureau. Getuige Frank: „Mijn zegsman, die mij gewaarschuwd had, is naderhand gewond. Hij had mij nog meegedeeld, dat, nadat de actie zelf mislukt was, de ambtenaren van het Crisisbureau afzonderlijk overvallen zouden worden en dat gold niet alleen voor mij, doch voor allen, die zich door het een of ander gehaat hadden gemaakt, en in het bijzonder voor de ambtenaren, die in het pamflet waren genoemd. Niet alleen zou den deze ambtenaren mishandeld worden, doch ook hun woningen zouden vernield worden". President: „Heeft uw zegsman, de huidige getuige Hinze, u ook gezegd, dat ongeveer vijftig leden waren uitgezocht die door de Centrale der communistische partij te Neu kölln van wapens zouden worden voor zien? Waar zijn dan deze wapens geble ven?" 'Get. Frank: „Dat is mij onbekend. De menschen met wapens waren reeds in mijn bureau. Zij zijn klaarblijkelijk echter tij dig gewaarschuwd voor de aankomst der politie. Tenslotte was slechts meegedeeld, dat in het lokaal van Schlaffke 35 vuurwa pens zouden zijn opgeslagen". HET JOURNALISTENCONFLICT TUSSCHEN BERLIJN EN MOSKOU. Verwijten van Lit win off. In verband met het tusschen Duitschland en Rusland ontstane journalistieke con flict, dat de uitwijzing van alle Duitsche journalisten uit sovjet-Rusland ten gevol ge heeft gehad, is thans, naar een V. D.- bericht uit Berlijn meldt, van Duitsche zyde een verklaring afgelegd, waarin uit- niet door schijn misleiden, zoekt de werkelijkheid. Er „schijnt" zoo weinig verschil tusschen „Aspirin" en namaak. Maar alleen „Aspirin" helpt werkelijk, helpt afdoende. „Aspirin" is herkenbaar aan het Bayerkruis en den Oranjeband. Al het andere Ls geen „Aspirin" en mag ook niet zoo betiteld worden. eengezet wordt, dat de vertegenwoordi gers van communistische en socialistische bladen niet toegelaten zijn tot de behan deling van het brandstichtingsproces te Leipzig aangezien op grond van het optre den der bladen van deze richtingen, reeds voor den aanvang van het proces een ob jectieve berichtgeving niet kon worden verwacht. Naar het Tass-agentschap meldt, heeft gisteren een notawisseling plaats gehad tusschen de Duitsche zaakgelastigde Von Twardowski en Litwinoff. Von Twardowski heeft een protest in gediend tegen de uitwijzing der Duitsche correspondenten uit Rusland. In zijn antwoord op dit protest wijst Litwinoff er op, dat de maatregelen van de Russische regeering een gevolg zijn van de systematische vervolging in Duitsch land van de leden der sovjet-pers. Het beleedigende optreden der Duitsche autoriteiten en het scheppen van een uit zonderingstoestand voor Russische journa listen, benemen hun de mogelijkheid hun taak naar behooren te vervullen. Litwinoff herinnert vervolgens aan de arrestatie en de vervolging van de corres pondenten van de „Iswestia" en de niet- toelating dezer correspondenten tot de opening van het rijksdagproces te Leipzig en wijst er op, dat, ondanks de belofte van het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken om de noodzakelijke maatre gelen te treffen aan een dergelijk optre den niet alleen geen eind is gekomen doch dat het steeds een beleedigender vorm heeft aangenomen terwijl de schuldigen in geen enkel opzicht zijn bestraft. Litwinoff besluit zijn verklaring met zyn spijt er over uit te drukken dat hij verplicht is geweest tegenmaatregelen te nemen, waarbij hij er op wijst, dat hij zich rekenschap geeft van hun belangrijkheid, terwijl hij verklaart, dat deze maatregelen veroorzaakt zijn door het optreden der Duitsche regeering, welke de verantwoor delijkheid voor den geschapen toestand draagt. RADICALE OPRUIMING! Wat „Nationaal Herstel" wil. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan-den voorzitter van den Minis terraad een request gezonden, waarin wordt betoogd, dat de communistische en Marxistische partijen en organisaties de grootste vijanden van ons vaderland zyn, aangezien zij ondermijnen de nationale waarden van ons volk: Vorstenhuis, Gods dienst, Gezin, Gezag, Rijkseenheid en Weermacht, en dat het mitsdien een levens belang voor ons volk is, dat het tegen deze vernietigende krachten beschermd wordt. Daarom verzoekt het Verbond den Mi nister-president te bevorderen, dat ge noemde partijen en organisaties verboden worden en in afwachting van deze maat regelen de uitzendingen van de Vara stop gezet worden, die dagelijks ons land in het buitenland belachelijk maken o.a. door elke uitzending te beëindigen met de In ternationale en honderduizenden landge- nooten te ergeren door haar opruiende uitlatingen. NATIONAAL CRISIS-COMITé. Voor de prijsvraag van 3 October 1933 zijn aan het Nationaal Crisis-Comité heel veel prijzen beschikbaar gesteld. Zoo zijn door Ned. Kunstverbond aange boden: Pierrot, door Jansen van Galen; Stilleven, door Mej. P. Mouthaan; Oude Vrouw, door A. Briët; Ets (Maas) door Derkzen van Angeren. Ook het Nederlandsch Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren en Pulchri Studio hebben schilderijen en etsen beschikbaar gesteld, die nader worden medegedeeld. De hoofdprijs is een Luxe Ford Auto mobiel, laatste model. Verder een heele reeks andere mooie prijzen. Gemeentelijke Aankondigingen. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat W. van Jaarsveld, te Wassenaar, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alco holvrijen drank voor gebruik in het per ceel Koppenhinksteeg no. 7 b, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 September 1933. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, .R.-K. Handelsreizigersvereeni- ging, „Den Burcht", 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Sep tember tot en met Zondag 1 Oct. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. „SNORREN" VERBODEN TE HAARLEM. Aan de toestand in het taxi-bedrijf te Haarlem is bij raadsbesluit een wijziging gebracht door de aanneming van het voor stel van B. en W. om de politieverordening op dit punt te wijzigen. Verboden is voor taan aan alle taxibestuurders het „op den openbaren weg rijden op een wijze waar uit kennelijk blijkt de bedoeling aldaar zijn voertuig geheel of gedeeltelijk te ver huren". Dit noemen B. en W. „snorren" en dus is er thans te Haarlem een snorverbod uit gevaardigd. Het kardinale punt is gelegen in het woordje „kennelijk". Bij de discus sies tijdens de raadszitting hebben eenige leden daar ook op gewezen, doch volgens anderen was het niet zoo moeilijk uit te maken of een autobestuurder al dan niet op den openbaren weg rijdt „met het ken nelijk doel" zijn voertuig te verhuren. Het is daarom zoo gemakkelijk, zegt de meer- derheid van het college omdat de auto's 1 die niet aan te stellen voorwaarden vol doen en of toebehooren of bestuurd wor den door personen die geen concessie kre gen, géén kenteeken mogen dragen. Het publiek zal dus aan de niet-erkende auto's moeilijk kunnen zien, dat 't taxi's zijn. Het beroep van den snorder wordt hierdoor vrijwel onmogelijk gemaakt. Hij mag niet „wenken", noch langzaam rondrijden met een kennelijk doel en evenmin zijn auto van een kenteeken voorzien. De taxi-ondernemers die voldoen aan de voorwaarden betreffende arbeidstijd, even tueel vaste tarieven als zij standplaatsen innemen, en het voertuig en diens bestuur der, mogen hun auto's wèl voorzien van een kenteeken. Zij zijn dus gemakkelijk te herkennen en dergelijke auto's kunnen passagiers opnemen op den openbaren weg, indien zij aangeroepen worden. Indien zoo'n taxi terugrijdt naar de garage of standplaats zal tevens een bordje: „vrij" mogen worden aangebracht. Doch ook voor deze taxi's is „snorren" verboden. De groote meerderheid van den raad was het met B. en W. eens, dat dit in het belang van het verkeer was te achten en dat uitzon dering maken op willekeur zou kunnen lijken. Wethouder Gerritsz verklaarde dat streng zal worden opgetreden, mede in het belang van de tram en de autobus, die recht en reden van bestaan hebben en zeer veel van de ongebreidelde concurrentie te lijden hebben. De voorwaarden waaraan men heeft te voldoen als erkend taxi-onder nemer zullen binnenkort bekend worden gemaakt. De arbeidstijd zal dezelfde zijn als voor de chauffeurs van de autobussen en voor de tramconducteurs. Tevens deel de de wethouder mede, dat de tarieven voor de standplaatshouders iets verhoogd zul len worden, n.l. van 10 op 20 cent indien één passagier wordt vervoerd. Ook de taxa-meter maakt goede kansen om het bonnetjes-systeem te vervangen. „TeL"

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2