WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Gerardus Johannes, z. v. J. M. Corts en K. Roos. Johanna The- resia, d. v. J. van Leeuwen en C. M. Zoe tendaal. Henricus Franciscus, z. v. E. P. Akerboom en Th. C. M. Zwartjes. Hendrika Adriana, d. v. C. Klomp en A. H. van den Berge. Adriana Maria Ger- dina, d. v. Th. Spruit en J. A. Bakker. Ondertrouwd: J. J. Hoogenboom, jm. oud 24 j. en A. G. van der Meer jd. oud 25 j. A. G. M. van Noord jm. oud 25 j. en C. Verhaar jd. oud 22 j. G eh u w d: P. A. Straathof jm. oud 32 j. en M. A. Klein jd. oud 29 j. T. de Vries jm oud 27 j. en S. Los jd. oud 27 j. Overleden: C. M. Zoet, oud 40 j., echtgenoote van J. M. Bax. HILLEGOM. De Graal. We behoeven niet te zeggen, dat de Graal Vooruit gaat: dat weten we al lang; daarvan getuigden reeds de défilé's, demonstraties en veel meer. In beide paro chies neemt het ledental voortdurend toe, dank zij de uitnemende keuze der leidsters. Toch willen wij een zeker vooroordeel wegnemen dat sommige ouders belet hun meisjes lid te doen worden van de Graal. Er wordt nl. beweerd, dat de Graal de meisjes uithuizig maakt, dat ze avond aan avond „eruit" moeten. Nu is overdrijving wel een euvel waar van men licht geneigd is zich schuldig te maken, óf dat men bezigt omdat men tegen de Graal een (onverdiend) vooroordeel heeft. Niets is minder waar. Huiselijkheid, de gedegen Hollandsche deugd staat op het Graalprogram. Vandaar dat een Graal- lid geen lid mag zijn van meer dan twee clubs d.w.z. dat er hoogstens 2 van de 7 avonden der week gevraagd worden. Er wordt bovendien streng aan tijd gehouden: half tien sluiten alle clubs, zoodat ieder keurig op tijd thuis kan zijn. Wij hopen, dat alle ouders deze korte re gelen met aandacht zullen lezen en.over wegen, opdat in beide parochies het Graal- wezen nog intensiever worde: het verdient zulks in hooge mate. KATWIJK AAN DEN RIJN. Diefstal of baldadigheid. De brug wachter deed aangifte dat eenige Rijnsbur gers het kastje, waarin zich de installatie bevind voor het openen der brug, hebben opengemaakt en de sleutel, bestemd voor het ophalen der electr. brug hebben mee genomen. Registratie tuinbouw. De .door het veilingbestuur gehouden registratie der tuinbouwbderijven, welke op verzoek van den Regeeringscommissaris voor den Tuin- bouwsteunwet is georganiseerd in verband met de op handen zijnde uitkeering van' steunbedragen voor 1933, en om een beeld te kunnen vormen van den omvang der cultures der verschillende producten, is thans beëindigd. Ongeveer een 250-tal be drijven zijn ingeschreven met opgaven van de cultures in 1933, zoodat geconstateerd kan worden dat wel allen, of bijna allen aan de voorschriften hebben voldaan. Al hoewel door velen nog de vraag gesteld wordt, welke producten voor teeltbeperking in aanmerking zullen komen, en men dus ten opzichte der beperking nog eenigszins in het onzekere verkeert, staat toch voor iedereen vast, dat geen uitbreiding der cultures zal mogen plaats hebben Een van de gevaarlijkste experimenten op heden is wel, land bij huren voor uit breiding van het bedrijf. Als er i^ts niet zal worden toegelaten, da nzal het wel zijn uitbreiding der teelt en die in 1933 geen groenten of vroege aardappelen teelden, met de bedoeling deze te verkoopen, zullen in 1934 zeker niet in aanmerking komen voor een teeltvergun ning. Voorzichtigheid ten opzichte van het huren van teelgronden is zeker geboden. Zulks niet te doen kan alleen tot teleurstel ling leiden. In verband met de vele vrij ko mende perceelen teelgrond door de bloem- bollensaneering heeft het veel nut, dat tijdig tot bovengenoemde registratie is overgegaan, waardoor de tuinders tijdig van een en ander op hoogte zijn gesteld. KATWIJK. Gevestigd: W. J. Sluis, van Zegveld; W. J. Schaaf, van Schagen; A. H. v. Ber- kum, van Alphen; J.-Waalop, van Haar lem; H. A. Fiolet, van Amsterdam; J. J. de Graaf, van Haarlem; C. J. Rijkers, van Werkendam; A. W. Kuikhoven, van Voor schoten; J. H. Lindenhof, van Rotterdam; P. C. Roder,mans, van Maastricht; M. A. Koot, van Maastricht; A. W. Knijper, van Alkmaar; A. C. Kroon, van Purmerend; S. M. Kuipers van Lande, van Amersfootr; J. Zuydwijck, van Rotterdam; L. H. M. Putters, van Rotterdam; A. F. Jorma, van Utrecht; S. J. v. d. Voort, van ^Eaandam; Jac. Th. v. d. O vost, van Leiden; C. A. Lutz, van Delft; L. Voskuilen, van Bus- sum; L. J. Heemskerk, van Noord wij ker- hout; H. F. Ihddes, van Den Haag; J. Dijk stra, van Franker; J. J. M. Bayer, van Sit- tard, allen naar Missie-college Overrijn 7. Vertrokken; F. Bodaan naar Rijns- burg; D. Bol naar Valkenburg; H. F. Breij naar Amsterdam; A. M. Tillemans naar Rotterdam; J. J. Tichelaar naar Amster dam; G. J. van Neerijenen naar Vianen; J. G. Stokman naar Venray; J. Vervoorn naar Leiden; Jac. v. d. Meij en gezin naar Leiden. NOORD WÏJKERHO UT. Gouden huwelijksfeest. Op 4 October is het 50 jaar geleden, dat Jacobus van den Berg en Elisabeth van der Zwet in het hu welijk traden. Dit feit zal in den huise- lijken kring op 8 October a.s. herdacht worden. Het zal op dezen dag het gouden echt paar niet aan belangstelling ontbreken. Het echtpaar woont sedert jaren in de Zilk, doch voordien woonden zij op het dorp. ,OUDE-WETERING. Voetbalclub „Majella". Maandag 25 September heeft in de R. K. School de oprichting plaats gehad van de R .K. Voet balclub „Majella". De jonge vereeniging telt reeds een veertigtal leden en adspi- rant-leden. Binnen enkele weken hoopt de club haar terrein bij den heer Hulse bosch feestelijk te openen. Het bestuur bestaat uit de heeren P. van Es, J. van der Putten, Jac. de Jong, A. Rotteveel en J. W. van Wieringen, respectievelijk als voorzitter, secretaris, penningmeester en commissaris. Verwacht wordt dat „Majella" binnen enkele maanden met een elftal in de com petitie zal uitkomen. Moge onze vereeniging groeien en bloei en en de verwachtingen verre overtreffen! Instorting. Gistermorgen is een van de drie gemeentewoningen, staande aan het Braassemermeer alhier, welke voor af braak bestemd zijn, juist nadat een auto mobiel was gepasseerd ingestort. Een der muren kwam op den weg terecht, waar door het verkeer korten tijd belemmerd werd. Spoedig werden maatregelen ge- getroffen om den weg weer vrij te maken. Het middelste huis, dat nog steeds be woond werd, wordt heden ontruimd, zoo dat verwacht mag worden, dat het minder fraaie aanzicht, dat deze woningen thans bieden, spoedig zal zijn verdwenen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Begin der week is als regel de aanvoer minder groot dan aan het einde. Dat is niet een gevolg van den groei doch meh verwacht in het laatst der week beter vraag en veel wortd daarvoor bewaard of men laat het zoo lang op de plant staan. De prijzen zijn momenteel als volgt: Helianthus 0.200.35; Herfst- asters 3.006.00; Gladiolussen 0.30 0.65; Asters 0.070.15; Dahlia's 0.300.70; Pompon-Dahlia's 0.15 0.25; Rauonanten 0.060.08; Zinnia's 0.300.60; Grysanthen 0.100.15; Anjers 0.250.45. .Van een auto gevallen. De autobe stuurder W. de H. viel bij het laden van de auto met groenten van een hoog ge laden wagen en werd ernstig bezeerd op genomen. Na overbrenging naar het Zie kenhuis te Leiden bleek de H. een hersen schudding te hebben opgeloopen. ROELOFARENDSVEEN. BAZAR VOOR DE GROOTE GEZINNEN. Handige kooplieden en koopvrouwtjes. Dinsdagavond had voor een aantal ge- noodigden de opening plaats van de bazar uitgaande van de vereeniging tot steun- verleening aan groote gezinnen. De voorzitter, de heer N. Bakker Jzn. heette alle aanwezigen van harte welkom, •gaf een overzicht van hetgeen door het fonds vanaf het jaar 1929 ten behoeve van de groote gezinnen was gedaan, waarbij aan elk kind een bijdrage kon worden gege ven varieerend van 3.tot 5.en verzocht hierna den zeereerw. heer Pas toor de bazar te willen openen. Zijneerw. begon met te zeggen, dat hij zeer gaarne aan de uitnoodiging van het bestuur ge hoor had willen geven, omda^t hij de groote gezinnen beschouwt als een zegen Gods, zoodat het steunen van deze vereeniging hem zeer na aan het hart ligt. Zijneerw. wees op de abnormale tijden en de groote moeilijkheden waarin de groote gezinnen thans zijn komen te verkeeren, sprak de beste wenschen uit voor het welslagen van deze bazar en wekte een ieder op, dit fonds daadwerkelijk te steunen. Nadat een kopje thee was geserveerd, bracht de vioolclub een paar vroolijke num mers ten gehoore, waarna ijap. Meerenboer als geestelijk adviseur nog een opwekkend woord sprak. Tijdens de voorbereidende werkzaam heden had zijneerw. van enkelen critiek op het werken van de vereeniging vernomen, en moest hooren dat voor de groote ge zinnen teveel wordt gedaan. Deze woor den hebben zijneerw. pijnlijk getroffen, want hij, die met trots kan zeggen één uit de veertien te zijn, weet van zeer nabij, wat voor zorgen een groot gezin vooral in deze moeilijke tijden met zich brengt. Zijn groote liefde en sympathie gaan dan ook naar deze vereeniging uit, en hij zal deze naar zijn beste krachten blijven steunen. Spr. hoopt dat het werk, wat aan de tot standkoming van deze bazar is vooraf ge gaan, door velen zal worden gewaardeerd door in de komende dagen een bezoek te brengen aan deze bazar en daar naar ver mogen aan de bereiking van het schoone doel zullen bijdragen. Vooral tot de beter gesitueerden richt spr. dit opwekkings woord. Hierna werden de genoodigden in de ge legenheid gesteld een kijkje in de zaal te nemen. Reeds bij het binnenkomen ziet men een hok vol met konijnen, marmot ten en ander gedierte, alle wachtend op den kooper die ze mee naar huis zal ne men, hetzij voor den verderen opfok, het zij voor den disch. In de groote zaal zijn handige kooplieden en koopvrouwtjes aan wezig, die trachten de vele geschenken aan den man te brengen. Er is voor elk wat wils. Men kan touwtje trekken, sjoelbak ken, schijven gooien, ringen werpen, ja er ontbreekt zelfs geen vroolijke keuken, een attractie, waarvan reeds aan het begin van den avond zeer veel gebruik werd gemaakt. Ook kan men in de bazar nog veel nut tige en huishoudelijke artikelen koopen. De prijzen zijn in verband met de tijds omstandigheden zeer laag gesteld, zoodat het voor niemand een bezwaar behoeft te zijn deze bazar te bezichtigen. Een opwek king om de bazar te bezoeken lijkt ons haast overbodig. Het doel is bij de meesten zeer sympathiek, omdat vooral de Veen met zijn groote gezinnen, zoo bij uitstek kent, de groote zorgen, die de ouders voor-, al heden hebben. Laat een ieder dus, naar vermogen een steentje bijdragen tot steun van dit schoone werk, want men stelt daar door in de komende wintermaanden het bestuur van de vereeniging in staat, om de helpende hand te bieden in de groote gezinnen, waar zulks noodig is. Wij van onzen kant wenschen de vereeniging van harte succes. TER AAR. Graalwacht. Wil ieder Graal-lid goed notitie nemen van het onderstaande: A.s. Donderdag na het Lof geen club maar worden alle Graalleden verwacht voor het bespreken van onze biduren. Denk nu UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Donderdag 28 Sept. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.0 Gramofoonplaten. ,10.15 Morgendienst o. 1. v. Ds. L. Schutte 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Huish. raadgevingen. 4.00 Zeemansuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. ,5.30 Hobo-recital B. de Vries. Aan de vleugel: A. Tump. ,6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Knipcursus. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Declamatie door A. Hofland. 8.00 NCRV-Kleinorkest o. 1. van P. v. d. Hurk. In de pauzes om 9.00 Causerie en ca. 10.00 Vaz Dias. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Pianorecital door Egb. Veen. 11.00 Voordracht door R. Flink. 11.30 Viool-recital door Boris Lensky. A. d. vleugel: E. Veen. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Ensemble Otto Hendriks en Gra mofoonplaten. 2.15 Omroeporkest 0. 1. v. N. Treep, m. m. van Mevr. Cath. F. GeyselGestman (sopraan). A. d. vleugel: Theo Ettema. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. J5.30 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Causerie door Fred Frey. 7.40 Kovacs Lajos (vervolg). 8.00 Vaz Dias. Gramofoonplaten. 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.00 Causerie door Mevr. I. de Leeuw Van Rees. 9.10 Omroëporkest o. 1. v. N. Gerharz m. m. van Julie de Stuers (alt-mezzo). 10.00 Gramq^fonplaten. 10.15 Vervolg concert. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Het Rutland Square en New Victo ria Orkest o. 1. v. N. Austin. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Duitsche les. 4.25 Midi. Studio Orkest o. 1. v. F. Can- tell m. m. van H. Pay (alt). 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Radio-Koor o. 1. v. Robinson. 7.10 Lezing. 7.50 BBC-orkest o. 1. v. J. Lewis. 8.45 „No, No, Nanette", operette van You- vast na welk uur je het beste kan. Tevens contributie betalen. Vrijdag na 't Lof nog een uur hard wer ken voor onze nijvere club van vorige week Donderdag. Wat niet af is wordt Zaterdag avond afgemaakt. Daarom Zaterdag geen club voor de kleinen, maar om half acht beginnen voor de grooten. Zondag op ons mooi Aanbiddingsfecst laat ieder Graallid zien, dat O. L. Heer bij ons allemaal op de eerste plaats staat, en vergeten we niet een extra gebed om ze gen voor de Graal. Excelsior! Geitenkeuring. Deze week werd de jaarlijksche Geitenkeuring gehouden, uit gaande van de alhier ter plaatse gevestig de R. K. Vereeniging van Geitenhouders mans m. m. van solisten, koor en orkest o. 1. v. Robinson. 10.00 Berichten en lezing. 10.35 Pianorecital O. H. Peasgoód. 11.05 Voordracht. 11.1012.20 BBC-Dansorkest o. 1. van H. Hall. „Radio-Pari s, 1724 M. 8.05, 12.20, 7.30 Gramofoonplaten. 9,20 Zang door Marg. Lavier. 9.50 Gramfoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.30 Noorsche liederen. 3.505.05 Concert uit rest. „Wivex". *30 Radio-Symphonie-orkest o. 1. v. Prof. N. Malko, m. m. van Nathan Milstein (viool). 11.1012.50 Dansmuziek uit „National- Scala". Langenberg, 473 M. 6.20, 7.23 en 11.50 Gramofoonplaten. 12.20 Sted Orkest te Munster o. 1. van Göhre. 1.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 5.20 Pianoduetten. 5.50 Concert (alt, gitaar, viool, cembalo en piano.). 7.20 Concert door het Norag-orkest, zang koren en solisten, o. 1. v. Eibenschütz. 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Respighi. 10.4512.20 Dansmuziek door het Werag- orkest o. 1. v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 „Ruy Bias", opera van Marchetti. Orkestk.: Santarelli. Koorl. Casolari. Brussel, 338 en 508 M. 338 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorekst o. 1. v. eLemans. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. Meulo- mans. 9.2010.20 Gramofoonplaten en zang voordracht. 508 meter: 12.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert o. 1. v. Kumps. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 dito. 9.2010.20 Walsenconcert door sympho- nie-orkest o. 1. v. J. Kumps. Deutschlandsender, 1635 m. 8.25 „Treppauf, Treppab", vroolfjk uurtje o. 1. v. H. Dekner. 9.35 Concert door de kamermuziekvereen. v. d. Berlijnsche Staatsopera o. 1. v. G. Kniestadt. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.2012.20 Dansmuziek uit Hamburg. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e Programma.) 8.0012.00 Langenberg. 12.20—16.05 North Reg. 16.0517.20 Daventry. 17.20—19.50 Brussel (VI.). 19.50afloop Daventry. (Wijzigingen voorbehouden). „St. Paschalis". Aanwezig waren 29 geiten, dit aantal brokkelt ieder jaar af. De vol gende kwamen in aanmerking voor een prijs: Rubriek medaille-geiten: le prijs C. Uit- tewaal, 2e prijs J. v. d. Hoorn, 1-jarige gei ten: L. Hoogervorst. Oudere geiten: G. Holscher, 2e prijs Wed. J. Hoogervorst en een derde prijs J. v. d. Hoorn. Gehoornde geiten: C. v. d. Meer. Lammeren: G. Hol scher en C. Uittewaal. De jury bestond uit de heeren: S. de Jong Rijksveeteelt-Consulent, en H. Borst. Over het algemeen 'was men tevreden over de kwaliteit der geiten. Jammer, dat niet een ieder, die een geit heeft, zich aan sluit bij deze vereeniging. FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 34) Maar de zachte stem ging voort: Wendt u niet van me af, ik ben toch ge komen omdat ik van u houd, om u te troosten en te zien, wat we voor u kun- nqn doen? Ik ben er immers zeker van, dat u onschuldig is. Neen! Neen! ik ben schuldig! riep de vrouw haastig. Dat is juist waarom ik hier ben gekomen. We zijn nu allemaal overtuigd, dat u niets te maken heeft gehad met den diefstal van de juweelen. Waarom noemt u zich schuldig als u zelf weet dat het niet zoo is? Laat me met u mogen praten. Kijk me aan en luister naar me. Langzaam werd dat bleek gelaat naar haar opgeheven. De Hertogin keek haar opmerkzaam aan. U is het en toch ook weer niet, zei ze verbaasd. Wat is er in u veranderd? Toen, onder de witte gevangeniskap, zag ze een paar krulletjes goudblond haar, zacht en fijn, als van een kind. Waarom deed u dit? vroeg ze. Waarom verfde u uw haar donker? U deed het, omdat u iets te verbergen had, nietwaar? Juffrouw Grey vouwde haar handen sa men met een smeekend gebaar, maar Ethel ging voort: Wij weten, dat er een geheim in uw leven is en ik geloof, dat we eindelijk weten wat het is! De Hertogin schrok van het doodsbleeke gezicht en de wanhoop in de stem, die riep: O, neen, dat niet! dat niet! U hebt niets te vreezen, zelfs wan neer ik uw geheim heb doorgrond. Inte gendeel, als het is, zooals mijn vader en ik denken, zult u uw leven lang goed ver zorgd worden. Juffrouw Grey slaakte een zucht van ontuitsprekelijke verlichting. Welk geheim de Hertogin ook mocht meenen doorgrond te hebben, 't was niet het ware! Ethel ging rustig door: Als u nu naar me wilt luisteren, zal ik u alles vertellen. Maar vóór alles vraag ik u me te willen vertrouwen, wat ook het geheim van uw leven mag zijn. Een hartstochtelijk snikken was het ant woord. Probeer het, zei Ethel vriendelijk, als ik naar u kijk, ben ik er zeker van, dat uw ziel vrij is van zonde. Maar als u gebukt gaat onder een groot ongeluk, of als anderen tegenover u hebben misdaan, vertel het me dan, vertrouw me! Een oogenblik yan diepe stilte volgde. Zou ze het haar vertellen? Zou ze haar hart uitstorten voor haar kind, dat met zulke liefdevolle oogen naar haar keek? Zou ze dan eindelijk vertroosting vinden? Marguerite weifelde, doch slechts één oogenblik. Toen was haar besluit genomen. Ze had zoo lang haar leed gedragen, ze zou haar kruis blijven torsen tot het einde, het einde, dat misschien dichtbij was. Ik kan niet, antwoordde ze zacht en heesch, vraag me niet langer. Het is een foltering telkens „neen" te moeten zeg gen. Dan zal ik niet langer vragen, was het vriendelijke antwoord, ik weet, dat u me zou vertrouwen als u zou spreken over uw verdriet. Maar, als u me dan niets kunt vertellen over uw leven, misschien wilt u me dan zeggen, hoe het medaillon in uw bezit is .gekomen. U weet toch, dat ik schuld bekend heb? Dan heeft u valschelijk schuld be kend. Het medaillon uit uw koffer bezat u al toen u bij ons kwam. Al de gestolen juweelen zijn teruggevonden; er ontbreekt er niet ééne ook het in diamant gevatte medaillon, dat ik van mijn moeder kreeg is er bij, nog gewikkeld in het papier, waarop ze zelf een opdracht schreef. Het is nooit geopend geweest. De beide me daillons zijn nu in ons bezit. 'n Kreet ontsnapte aan de bleeke lippen. U hebt beide medaillons? zei ze met trillende stem. Ja, en het is dus onmogelijk, dat u het mijne hebt weggenomen. Geen antwoord. Juffrouw Grey, zei Ethel smeekend, antwoord me, vertel me, hoe u aan het medaillon kwam.? Ik kan niet! Met onuitsprekelijk geduld ging Ethel voort: U weet, dat u me kunt vertrou wen, dat ik u nooit zal verraden. Waarom wilt u het me dan niet vertellen? Omdat ik het niet kan, riep ze wild. Ik begrijp, dat u me er om zult haten, dat u me erg ondankbaar moet vinden, maar de hemel weet, dat ik niet ondank baar ben. Ik kan u niets zeggen. O, riep ze heftig, haar armen uit strekkend, als u eenig gevoel van mede lijden hebt, ga dan heen en martel me niet langer. Laat me alleen. Ze viel op haar stoel terug en bedekte haar gelaat met haar handen. HOOFDSTUK XLIX. Het spijt me, dat ik u verdriet heb gedaan, zei Ethel na een pauze. Ik zal u vertellen, waarom ik er alles voor over zou hebben om te weten, hoe u in het bezit van dat medaillon gekomen bent. Ik heb u dikwijls verteld van mijn moeder, die op zoo'n tragische manier om het leven kwam. Ik heb u verteld, dat mijn vader, Lord Stair, twee medaillons liet maken; een voor mij en het andere voor mijn moe der. Mijn moeder wikkelde het mijne in een papier en schreef er op: „Voor mijn dochter Ethel, als ze oud genoeg zal zijn om haar vader's gezicht te herkennen." Dat medaillon is mijn grootste schat ge weest! Moeder droeg 't hare steeds en mijn tante Lady Holt, die toen moeder leefde, ook op Oackcliff woonde, herin nert zich, dat zij het medaillon op had op dien fatalen dag van haar reis naar Lon den. De vraag is nu, ging Ethel verder, als moeder het medaillon dien dag droeg, hoe komt het dan in uw bezit, meer dan zeventien jaar later? Dat is het raadsel, dat we niet kunnen oplossen, dat ons on gelukkig maakt. O, als u het verlangen en het verdriet kon zien in de oogen van mijn vader.... Langzaam stond Margueritte op. Haar gezicht was niet langer wanhopig. U ziet nu, juffrouw Grey, van hoe groot belang het voor ons is, te weten, hoe u in het bezit kwam van het medail lon. Vader zegt, dat het op vele manieren verklaard kan worden. Wij willen echter niemand leed doen of in moeilijkheden brengen, maar wij zouden de waarheid zoo gaarne weten. Vertel me de waar heid! Ik beloof u dat, wat het ook moge zijn, niemand leed gedaan zal worden. Alles, wat u zegt, zal geheim blijven. Juffrouw Grey vouwde haar handen en boog haar hoofd, maar antwoordde niet. Een glimlach kwam op Ethel's gezicht. Misschien heb ik het geheim toch op gelost, zei ze, ofschoon u me niets heeft willen vertellen. Dat is niet mogelijk. En toch is het zoo, zei Ethcl zacht. U heeft uw geheim goed bewaard, maar toch weet ik wie u is. De trillende lippen stamelden ver schrikt: U weet wie ik ben? Ja, antwoorde Ethel, u kwam vermomd naar Clavering en ik begrijp waarom. Een trek van pijn kwam om den droeven mond. Mijn moeder, ging Ethel voort, had een kamenier, Phoebe Askern. Deze kamenier verdwenen op den avond van mijn moedee's dood. Niemand wist, wat er met haar gebeurd was. De algemeene in druk was, dat ze weggeloopen is en geld en juweelen heeft meegenomen. Denkt u dat dit waar is? Ik? Hoe zou ik dat kunnen weten? U is de eenige, in de heele wereld, die het kan weten. Ik? Waarom zegt u dat? Waarom zou ik dit weten? Omdat, zei Ethel glimlachend, terwijl ze de bevende handen van juffrouw Grey in de hare nam, als ik het goed heb ge raden u mijn moeder's kamenier bent, Phoebe Askern! Ik uw moeder's kamenier? O, neen, duizend maal neen, riep juffrouw Grey. Toen zweeg ze plotseling. Wees niet bang, zei Ethel, als u werkelijk Phoebe Askern is, en iets in me zegt, dat ik gelijk heb, dan heeft u niets te vreezen! Zelfs als u voor de verleiding bezweken is en iets heeft weggenomen, dat aan mijn moeder behoorde, dan zullen we u alles vergeven, terwille van haar. Ik ben Phoqbc Askern niet. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11