WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 gevel nu eens gothisch of romaansch ge weest ware? De hem eigen vormen, zoo als wij die van zijn uitgevoerde werken kennen, werden voor deze gelegenheid op geborgen; plotseling moest een andere stijl dan de tot nu toe gevolgde gevolgd wor den. En wij vragen ons af, of dat wel goed mogelijk is zonder zichzelf èn het plan een beetje voor den mal te houden? Al de andere inzendingen zijn op dit punt eer lijker. Maar wanneer men dit plan er eens wat nauwkeuriger op aankijkt, wordt het ons duidelijk, dat deze plotselinge gedaan teverwisseling van bouwtrant, die men van den ontwerper kon verwachten, alleen schijnbaar plaats heeft gehad, en niet we zenlijk is. Hierbij is ook de torenplaatsing van het plan-Blaauw te noemen, die door de jury gewaardeerd wordt „als overgang tusschen het oude en het nieuwe gedeelte van het gebouw (hoe komt men er toch toe, het nieuwe gebouw met den gedeeltelijken ouden gevel het oude gedeelte te noe men?) op een zoowel symbolisch als ste debouwkundig zeer gelukkig gekozen plaats". De symboliek van het vereenigen van het oude met het nieuwe en de gelukkige plaatsing uit stedebouwkundig oogpunt (zie hierboven) zijn zeker niet op de eerste plaats de aangewezen motieven, om een zoo sprekend bouwdeel als een toren te plaatsen in een ontwerp. Zoodanig zijn dan ook nimmer de torens geplaatst in de bouwwerken der groote stijdperioden. In tegendeel! Van uit het gebouw zelf moet de plaats waar de toren wordt gebouwd als vanzelf ontstaan, en ofschoon een zekere stedebouwkundige verantwoording een vereischte is, mag dit toch niet beslissend, laat staan de aanleiding zijn. Van de platte gronden kan hetzelfde ge zegd worden. De jury zegt hiervan o.m.: het „duidelijk sprekend assenstelsel is van groote beteekenis voor de geslaagdheid van het geheele plan. Vooral komt dit uit, als men ziet hoe de hoofdas, uitgaande van den bordesingang aan de Breestraat, aan dezen ingang bizondere beteekenis her geeft en een goeden samenhang tusschen het oude en het nieuwe gedeelte schept". Er is in het plan maar een decoratieve gelijkmatigheid gezocht, die een zekere perspectieve werking suggereert. Als fi guur is een zoodanige planindeeling een zekere bekoring niet te ontzeggen. Maar wanneer dit geschiedt omwille van dat de coratieve effect en ten koste van een waardige ruimte-ontwikkeling, die een cli max naar de hoofdruimten geeft, dan ont staat er een soort van schoonheid waarbij het decoratieve element in een onredelijke verhouding komt te staan tot de beteekenis en de meer-of-mindere waardigheid van de ruimten onderling. Zoo, op den beg. grond en op de 1ste verdieping, ligt aan het einde van den hoofdingang (hoofdas) een dienst trap. Eenmaal de hal binnengekomen, valt er geen climax naar de hoofdruimten meer te verwachten. Ditzelfde gemis aan redelijke verant woording t.o.v. het doel waartoe de dingen dienen, zien we bijv. ook in het gestrekte balcon voor het kantoor, van den ontvan ger, terwijl een bancon aan de er boven ge legen raadzaal ontbreekt. De kantoorruimte is zoodoende naar buiten voornamer geak- sentueerd dan de raadzaal. De trap op het Raadhuisplein, met het lange balcon naar den ingang voor de publieke tribune, waar voor de trap ten slotte in den toren ge legd is, is een samentreffen van verschil lende sterk sprekende bouwelementen, die niet in verhouding staan tot de onderge schikte beteekenis van die ruimte, waar voor ze dienen (publieke tribune). Ook is het hoogste bouwlichaam aan de Vischmarkt voor kantoorruimten benut, waardoor de voornamere onderdeelen van het plan, waarin burgerzaal, raadzaal, trouwzaal e.d. zijn ondergebracht, niet hun meerwaardiger beteekenis naar buiten kun nen toonen, door tevens het hoogste bouw lichaam te zijn. Alleen wanneer men het oog gericht houdt op een aesthetische voor keur, kan men er toe komen, in het hoogste bouwlichaam, dat als zoodanig als hoofd moment van de compositie spreekt, onder geschikte kantoorruimten te plaatsen. Wij kunnen het niet anders zien dan zoo: Het plan dat door de jury voor uitvoering werd aanbevolen, is typeerend voor de he- dendaagsche verwarring op geestelijk, aesthetisch gebied. Het geeft daar een dui delijk beeld van en het zal hoogstens een tijdelijke bevrediging kunnen schenken, iets wat voor een raadhuis, dat toch voor eeuwen gebouwd wordt, allerminst passend is. Oppervlakkige kunstwerken, waarbij de uiterlijk behagende vorm als onmiddel lijk doel gold, leven nu eenmaal niet lang. Omdat dit plan tot de soort van kunstwer ken behoort, waarbij intuïtie en het zin- tuigelijk waarneembare niet ondergeschikt zijn gemaakt aan de rede, omdat er, in te genstelling met de hierboven gestelde eischen, juist getracht werd naar die libe rale onafhankelijkheid voor den kunste naar, waarbij het effect en de ontroering onmiddellijk doel zijn, mits het waardig heid en grootheid van stijl, waardoor kunst werken de voor eeuwen geldende waar den verkrijgen, die ook de geslachten na ons met bewondering naar die werken zal doen opzien. Het heeft een allure van den nationalen bouwtrant, maar is daar niet een voldragen vertegenwoordiger van, omdat de ontwer per, blijken zijn uitgevoerde werken, daar geheel vreemd aan is. Dat een jury van vakmannen, waarvan wij een ernstige en oprecht gemeende voordracht mogen ver wachten, tot de voordracht van het plan- Blaauw kwam, is, gezien het bovenstaan de, meer een gevolg van den heerschenden geest van onzen tijd (mode), waarbij het niet aan een ieder gegeven is, daar boven uit te zien. Wellicht dat een gemeenteraad, uit leeken bestaande, die uiteraard niet zoo gevoelig zijn voor geteekende effecten, de GEMENGDE BERICHTEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Meisje stak plotseling den weg over. Gisteravond omstreeks zes uur had op den Zwolscheweg nabij het woonwagen park een ernstige aanrijding plaats. Op ge noemd tijdstip reed daar het 15-jarig dochtertje van een der woonwagenbewo ners op het rijwielpad in de richting Zwolle. Op een gegeven oogenblik stak zij plotseling den weg over en daar het rij wielpad door een rij boomen van den grooten rijweg gescheiden is, werd dit niet tijdig bemerkt door den automobilist v. d. Berg uit Apeldoorn, die met zijn auto in de richting Zwolle reed. Hoewel'hij een aanrijding nog trachtte te voorkomen, mocht hem dit niet gelukken en werd 't meisje een eind weegs meegesleurd. Ern stig gewond aan armen en hoofd is het kind per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. ONVOORZICHTIG WIELRIJDER. Door auto aangereden en gedood. Gistermiddag om vijf uur is de 55-jari ge schilder P. A. Erkens, te De Bildt, aan gereden door een auto, welke werd be stuurd door den heer D. uit Zeist, met het noodlottig gevolg, dat E. aan de bekomen verwondingen is overleden. E. reed per fiets op den Utrechtschen Weg en stak volgens ooggetuigen plotseling, zonder het daarvoor noodzakelijke verkeersteeken te geven, den weg over om de Kerklaan in te rijden. Hierdoor kwam E. onder de auto terecht, welke aan de rechterzijde van den weg reed. De heer E. bekwam een schedelbreuk en is tijdens het transport per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht, aan de bekomen verwondingen overleden. VROUW DOOR AUTO AANGEREDEN. Zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Maandagmiddag werd aan het kruis punt Drievogels te Spekholzerheide Kerkrade de gehuwde vrouw Corstiaans uit Simpelveld door een Duitsche auto, die een snelle vaart had, aangereden. De vrouw bleef bewusteloos liggen. Twee ge- neesheeren en politie waren dra ter plaat se. Kapelaan de Groot diende het slacht offer het H. Oliesel toe. Met een schedel- fractuur en gebroken ledematen werd de vrouw in hoogst zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De Duitsche auto werd voorloopig in beslag genomen en de bestuurder werd cjoor de politie verhoord. BOCHT TE KORT GENOMEN. Twee jongens door vrachtauto gegrepen. Tengevolge van het te kort nemen van de bocht door een grooten zeswieligen veeauto, werden gistermiddag aan het Hoendiep even buiten Groningen twee wielrijders aangereden, n.l. de 14-jarige J. D. en de 15-jarige A. W. Beiden geraakten bekneld tusschen den wagen en het groote hek, dat daar is ge plaatst om dit verkeer op de gevaarlijke bocht opmerkzaam te maken. D. werd ernstig gewond aan hoofd en knie en is op advies van den politiedokter naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zijn toestand baart zorg. De andere jongen kwam er zonder let sel af. De verkeerspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den chauffeur, den 29- jarigen H. H. De remmen van zijn auto waren niet in orde. PASTOOR REINDERS DOOR TRAM AANGEREDEN. Zijn toestand zorgelijk. Gistermiddag is de 68-jarige pastoor Reinders te Zeist, nadat hij uit een auto bus gestapt was op den Utrechtschen Weg, toen hij nog voor een naderende tram wilde oversteken, door deze tram aange reden. Met een ernstige hoofdwonde bleef het slachtoffer bewusteloos liggen. Nadat rector van den Hengel van de St. Joseph- kweekschool hem het Heilig Oliesel had toegediend, werd de gewonde naar het St. Anthonius Ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Zijn toestand is zorgelijk. WERKMAN DOODELIJK VERONGELUKT. Van 16 M. hoogen brugpijler gevallen. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Zalt-Bommel is gis termiddag te ongeveer drie uur de voor werker T. Bouman uit Amsterdam van een 16 Meter hooge pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Her wijnen gearriveerd was, werden eenige injecties aan het slachtoffer toegediend, waarna dit naar het ziekenhuis te Zaltbommel werd ge transporteerd. Direct na aankomst is de' man overleden. B. was 52 jaar oud en laat een vrouw en acht kinderen achter. Dit is reeds het vierde ongeluk bij den bouw van deze brug. noodige nuchterheid en zakelijkheid bezit, om anders te oordeelen dan de jury deed. C. M. VAN MOORSEL Pzn. Als parkeerpleintje of voor samen komsten is het, zooals reeds elders werd opgemerkt, ten eenenmale ongeschikt, door de ligging van de raadzaal aan dit plein. ONDERZEEëR RAMT EEN BOTTER. Drie opvarenden door de marineboot aan boord genomen. Dinsdagavond is in het Schulpengat bij Den Helder in de aslijn van het vaarwater ter hoogte van den rooden gasboei de bot ter H. D. 7 door de onderzeeboot O. 13 aangevoeren. De O. 13, die van de oefenin gen terugkeerde, liep in de lichtenlijn het Schulpengat binnen, terwijl een ander marinevaartuig, de „Frisio", het gat uit voer. Zooals later bleek bevond zich juist voor de „Friso" een botter, waarvan de lichten in die van de „Friso" vielen. Eerst op het allerlaatste oogenblik, toen uitwij ken bijna niet meer mogelijk was, kwa men de lichten van den botter los. De commandant van de O. 13 trachtte nog door het roer geheel aan boord te leggen een aanvaring te voorkomen, doch de schipper van de botter gooide, blijkbaar in den war gebracht door de beide schepen voor en achter hem, ineens het roer aan. Hierdoor werd een aanvaring onvermijde lijk. De O. 13 raakte den botter juist nabij den voorstevn, waardoor een gat in den van de botter ontstond. Door handig ma noeuvreeren kwam de O. 13 vrijwel on middellijk langszij van den botter, zoodat de drie opvarenden, de eigenaar J. Slui ters en de visschers v. d. Wal en Kroon, aan boord van de O. 13 genomen konden worden. Een poging om den botter langs zij te nemen en mede te sleepen mislukte, daar het vaartuig te veel water maakte. Later dreef het met den stérken ebstroom snel af en zonk binnen vijf minuten. Voor de drie visschers was het een groot geluk, dat de onderzeeër zoo spoedig langzij kon komen. De botter, die in de as van het vaarwater is gezonken, is niet verzekerd. „TeL" TEGEN HAMSTERAARS VAN AARDAPPELEN. Maatregelen van de Zwolsche pblitie. De politie te Zwolle heeft Maandag ver scheidene wegen om Zwolle afgezet en ieder aangehouden, waarvan vermoed werd dat zij in het bezit waren van aardappe len. Er waren tientallen hamsteraars, maar slechts een enkele had meer bij zich dan de toegestane 10 K.G. Er was een familie van 6 personen, die ieder 10 K.G. aardappelen bij zich had, dus te zamen bijna een mud. Daartegen was echter niets te doen. „N. R. Crt." WEER EEN KERKINBRAAK. Thans te Bussum. Gisternacht is ingebroken in de H. Hart- kerk aan den Kamerlingh Onnes-weg te Bussum. Door het uitsnijden van een ruit aan den achterkant van de kerk is men bin nengekomen. De inbrekers zijn direct op het altaar afgegaan en hebben gepro beerd het tabernakel te forceeren. Hoewel dit zeer beschadigd is, is het hun niet ge lukt het te openen. Ook de offerblokken, welke van moderne constructie zijn, heb ben zij niet kunnen forceeren. Toen de koster de kerk binnenkwam om alles in gereedheid te brengen voor de de eerste H. Mis, bemerkte hij aanstonds, dat ongewenscht bezoek in de kerk ge weest was. De H. Mis van half acht werd uitgesteld tot de politie gereed was met haar onder zoek. Vingerafdrukken en voetsporen zijn niet gevonden. RIJWIELDIEVEN TE BUSSUM GEARRESTEERD. Herhaalde malen kwam het den laatsten tijd in de gemeente Bussum voor, dat rij wielen werden ontvreemd en na eenigen tijd wérden teruggevonden ontdaan van lantaarn en rijwielmerken. De politie stel de steeds een onderzoek in, doch altijd liep het spoor dood, vooral omdat de fei ten op verschillende plaatsen en op zeer uiteenloopende tijden plaats vonden. De politie liet zich niet uit het veld slaan en zette haar onderzoek voort. Het is haar nu lukt één der daders op heeterdaad te betrappen. Twee anderen stonden op den uitkijk. De politie arresteerde het drietal. Het bleken te zijn V. en N. uit Bussum en W. J. uit Hilversum. Uit het onderzoek bleek, dat zij op zeer veel plaatsen in de gemeente Bussum dergelijke diefstallen hadden gepleegd. Een deel van hun buit werd in beslag genomen. Het gestolene werd in Amsterdam van de hand gedaan en de opbrengst in drieën verdeeld. Ze zijn voor den officier van justitie te Amsterdam geleid. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Te Maastricht hebben gisteren in den vooravond rijksambtenaren bij den oprit derWilhelmina-brug aan de Markt een auto met smokkelwaar aangehouden, die over de Belgische grens was gekomen. Zij losten een paar schoten, die door de voor ruit gingen. De beide inzittenden sprongen uit de auto en verdwenen in een der zij straten. De auto met 500 K.G. suiker is in beslag genomen. De wagen was uit Sittard afkomstig. EEN DURE KERMIS. Terwijl de landbouwer Lammerichs uit het gehucht Altweert bij Weert zich op de kermis vermaakte, werd door tot nog toe onbekend gebleven dieven in zijn woning ingebroken. Door het insnijden van een ruit wisten de dieven zich toegang tot het perceel te verschaffen. Er werd 2000 uit een kast op de slaapkamer ontvreemd. SPORT VOETBAL 24 UURSBIJEENKOMST L V. C. B. Op 11 en 12 November a.s. Het bestuur van den I. V. C. B. heeft naar de „Sport-Ill." meldt, bepaald, dat de 24 uuKb ij eenkomst zal gehouden worden te 's-Hertogenbosch, van Zaterdag 11 No vember 6 uur namiddag tot Zondag 12 November voormiddag 12 uur. Van iedere vereeniging zullen hoogstens twee afgevaardigden aanwezig kunnen zijn, terwijl ook het voltallig Federatiebe stuur uitgenoodigd zal worden, benevens de geestelijke adviseurs der diocesane bonden. Er zullen drie inleidingen gehouden worden, de namen der sprekers zullen na der bekend gemaakt worden. De vereenigingen zullen ieder voor zich de kosten van deelname moeten dragen; deelname is vrijblijvend. Vóór 28 October zullen de vereenigingen moeten mededeelen of en hoeveel afge vaardigden de bijeenkomst zullen bijwo nen. A TH LET (EK R. K. S. V. „De Bataven". Het bestuur deelt mede, dat hedenavond 27 September de indoortraining aanvangt in de zaal op het Pieterskerkhof. Junioren van 8 tot 9 en senioren van 9 tot 10 uur. Men neme hier goede nota van. WINTERSPORT. WERELDKAMPIOTNSCHAP BOBSLEE. Overeengekomen is, dat de wereldkam pioenschappen voor tweepersoons-bobslee op 1 en 2 Februari 1934 te Engelberg zul len worden gehouden. POSTDUIVEN LEIDSCHE COMBINATIE VAN, POSTDUIVENLIEFHEBBERS. Wedvlucht met oude en jonge duiven v. Mons (België) afstand hemelsbreedte van H. L. Duin 1932,69 K.M. tot van A. A. Tisseur 194.45 K.M. In concours 119 dui ven welke om 8 uur met Zuidenwind in vrijheid werden gesteld en als volgt wer den geconstateerd in de puntenlijst. A. Molenaar No. 1, W. Gijsman 2, 23 en 24, W. Kapaan 3, 6 en 17, D. Roest 4, C. En- seling 5, J. Keereweer 7, 8 en 14, J. J. Mulder 9, Chr. v. d. Pluym 10 en 21, J. Flippo 11, G. A. L. v. d. Reyden 12 en 15, Jac. Krekelaar 13, P. v. Egmond 16, J. Vo- gelensang 18, H. Wallaard 19, A. Flippo 20, J. W. v. Duuren 22. De le duif werd geconstateerd om 10 uur 6 min. 25 sec. en maakte een snelheid van 1527,83 meter per minuut. De 24e prijswinnaar om 10 uur 25 min en 21 sec. en maakte 1340.23 meter per minuut. De volgende deelnemers aan dez§ vlucht ontvangen nog een combinatieprijs, zoome de de vorige alle bestaande uit huishoude lijke artikelen. 17e liefhebber C. W. F. Onvlé, 18e A. A. Tisseur, 19e S. N. v. Leeuwen, 20e L. Gijs man R. D., 21e H. L. Duym, 22e J. Gijs man, 27e S. Kruit. De prijs le jonge duif welke dit jaar nog niet in 't buitenland geweest was won C. Enseling. Dit voor de le oude duif A. Molenaar en dito voor de 2 oude duiven welke ook dit jaar nog niet in 't buitenland geweest waren Chr. v. d. Pluym. Zaterdagavond 7 uur zal de prijsuitreiking plaats hebben in het combinatiegebouw, Boerhaavestraat, evenals het bekend maken der kampioe- RECHTZAKEN STRAF VOOR ROOFOVERVAL VERDUBBELD. Het Gerechtshof te Den Haag wees ar rest in de zaak tegen den 23-jarigen be tonwerker L. D., den 26-jarigen bankwer ker G. C. K. en den 22-jarigen M. van G., die door de rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf ter zake, dat zij gezamenlijk op 8 Mei j.l. de winkelierster J. E. Lucas in de Mare takstraat hebben overvallen met de bedoe ling de kassa te ledigen. Overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal werd de aan de drie verdachten opgelegde straf verdubbeld en ieder der verdachten veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. STARTEN ZONDER CONTACT SLEUTELTJE? Opzienbarende vinding voor het Gerechtshof onthuld. Tijdens de berechting voor het Gerechts hof te Den Haag, van een zaak tegen een garagehouder, die een autodiefstal had ge- ensceneerd, deed zich aldus lezen we in het „Volk" een eigenaardig incident voor. Een getuige a décharge, een zeventien jarige monteur, deed daarbij mededeelin- gen over een toestelletje, dat hij had mee gebracht, hetfeen diende om auto's, waar op zich geen contactsleuteltje bevindt, toch te doen starten. De president, mr. Jellinghaus, stelde begrijpelijkerwijs veel belang in deze ap paraten en informeerde of zjj in den han del waren. De verdachte garage-eigenaar antwoord de ontkennend; te krijgen waren zij ech ter wel. De prijs er van schijnt 24.te bedragen. De president vroeg voorts nog of deze toestelletjes reeds lang bestonden, waarna bleek, dat dit reeds eenige jaren het ge val is. Zoowel de advocaat-generaal, als de president, toonde dermate interesse, dat verwacht mag worden, dat de justitie, na de verkregen inlichtingen, niet stil zal zitten. LAND- EN TUINBOUW TOELATINGSEXAMEN R.K. TUINBOUW- WINTERSCHOOL BEVERWIJK. Voor den nieuwen cursus der R. K. Tuin bouw winterschool te Beverwijk, welke 2 October a.s. begint, slaagden bij het op 25 September 11 .gehouden toelatingsexamen: R. J. Leber Texel; G. Nijssen Santpoort; D. van Rouendal Zandvoort; W. N. H. Seignette Beverwijk; C. W. M. Stieger Breda; F. A. A. Sutorius Wassenaar en J. L. Zieren Haarlem. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe verwijdert men slaolie- vlekken uit een kunstzijden japon? Antwoord: Leg op de vlek een papje van magnesia en tetra. Ne eenigen tijd schudt men de magnesia weg en zal de vlek ook verdwenen zijn. Vraag: Hoe verwijdert men slaolie- vlekken uit een cocosmat? Antwoord: Maak hieruit de vlekken met behulp van heet zeepsop en een bor stel. Vraag: Wat moet men doen om overtol lige haartjes te verwijderen? Antwoord: Raadpleeg hieromtrent uw huisdokter. Vraag: Hoe knapt men bruin glacé handschoenen op? Antwoord: Maak de handschoenen schoon met benzine (vuur gevaarlijk) of tetra. Week ze hierin ongeveer 1 uur, in dien ze erg afgeven korter. Leg ze daarna op een oude doek en borstel ze voorzich tig met een zacht borsteltje af. Daarna wrijft men ze droog met een lapje. Helpt dit niet voldoende, stuur ze dan naar een chemische wasscherij waar ze zoonoodig bijgeverfd worden. Vraag: Hoe moet men een gele gummi- jas schoonmaken? Antwoord: Probeer u eens de stree- pen er uit te verwijderen door deze te be handelen met een borsteltje met zeepsop. Daarna goed naspoelen en de jas laten drogen. Vraag: Hoe moet men een witte vil ten hoed schoonmaken? Antwoord: Witte vilten hoeden maakt men schoon door ze in te wrijven met een papje van meel en tetra. Als de tetra geheel verdampt is, borstelt men het meel van de hoed, Houd daarna de hoed boven den wasem van een ketel en borstel haar goed op. Vraag: Hoe verwijdert men tomaten- vlekken? Antwoord: Zoo gauw mogelijk ver wijdert men deze vlekken met spiritus of eau de cologne. Uit witte wol of witte zij de kunnen de vlekken zoo noodig' nog ge bleekt worden met waterstof superoxyde. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. TJANDOEN vertr. 26 Sept. van Am sterdam naar Pernis. KON. NED. ">OMB. MIJ. ALKMAAR (thuisr.) 25 Sept. 12.28 195 mijl W.Z.W. van Valentia. BRION, Bordeaux naar Amsterdam pas seerde 26 Sept. voorm. 10.15 uur Dungeness KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND (thuisr.) vertr. 25 Sept. v. Las Palmas. KON. PAKETV. MIJ. SAWAHLOENTO vertr. 23 Sept. van Ba- toavia naar Mauritius. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. LOCHMONAR vertr. 22 Sept. van Port land (Ore) naar Rotterdam. LOCHMONAR, Portland (Ore) naar Rot terdam arr. 25 Sept. te San Francisco. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (uitr.) vertr. 26 Sept. v. Tanger. INDRAPOERA (uitr.) vertr. 26 Sept. v. Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALCINOUS vertr. 23 Sept. van Batavia naar Amsterdam. AENEAS, Japon-Rotterdam vertr. 26 Sept. van Port Said. PHRONTIS arr. 24 Sept. van Amsterdam te Swansea. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (Holland-Australië-Lijn) DJAMBI (uitr.) vertr. 26 September van Izmir. Holland-Afrika-lijn). RANDFONTEIN vertr. 26 Sept. van Am sterdam naar Hamburg.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10