H. M. PIERROT DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 INVHflOD 3H3SQI31 3d TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN Maarsmanssteeg 14 Telef. No. 1293 Gedurende de Winkelweeki Speciaal geëtaleerd: 6604 Kunstaardewerk eh Tin-artikelen ALLES NEDERLANDSCH FABRIKAAT Profiteert van onze aanbieding moderne houten klokken tegen spotprijzen Vóór de installatie van den nieuwen bur gemeester P .A. Colijn, welke plechtigheid wij gisteren reeds grootendeels in ons blad vermeldden, had onder voorzitterschap van den Wethouder en loco-burgemeester Herngreen nog een korte raadsvergadering plaats. Als eenig punt stond op de agenda: Voorzieningen betreffende het woonhuis van den burgemeester. Nadat door de heeren Groenewegen en den Uyl een opmerking was gemaakt be treffende de notulen kwam dit punt aan de orde. De heer Hoven vroeg of het werk door ingezetenen van Alphen zou kunnen wor den uitgevoerd, waarbij de heer Euting aanraadde vooral goede vaklui te nemen. De heer den Uyl zeide eenige moeite te hebben gehad zich met deze post te ver eenigen, maar daar de nieuwe burge meester heeft gezegd de rente van het kostende bedrag in de gemeentekas te zul len storten, zal hij voorstemmen. Hierna wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt geschorst tot half drie. DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER. Nadat om half drie de nieuwe burge meester, die in ambtsgewaad was, naar zijn plaats werd geleid, las de secretaris, de heer Salverda, het K. B., waarbij de heer P. A. Colijn was benoemd tot Burge meester van Alphen aan den Rijn. Tevens een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat de benoemde in zijn handen de vereischte eeden had afgelegd. Hierna hield wethouder Herngreen een toespraak aan het einde waarvan hij de leiding der vergadering en de teekenen der waardigheid aan den nieuwen burge meester overdroeg. Deze toespraak, alsmede de rede van den burgemeester hebben wij in ons blad van gisteren reeds in extenso gepubliceerd. Hierna spraken de heer Ruting, als oud ste raadslid en de leiders der verschillende fracties een welkomstwoord. De heer Ruting herdacht dr. Lovink en verwelkomde den nieuwen burgemeester als een man van groote gaven, waarbij hij den steun en medewerking van den Raad toezegde. Spr. verwees naar het nieuwe raadhuis te Boskoop, onder burgemeester Colijn verrezen, maar voegde er aan toe, dat an dere groote vraagstukken vóór gaan, wat 6pr. uitvoerig toelichtte. Moge het beleid door U gevoerd, aldus besloot de heer Ruting, zijn: rechtvaardig, wijs en zacht; Gode tot eer en tot Alphen's bloei in lengte van dagen. De heer den Ouden, sprekend namens de A.R. Raadsfractie, begon eveneens met woorden van gelukwensch. Spr. zeide ver trouwen te kunnen hebben in den nieuwen burgemeester, maar wees daarbij op de zware taak, die hem wacht. Spr. besloot met Gods zegen toe te wen- schen en zegde de volle medewerking zijner fractie toe. Hierna sprak de heer Boeren namens de R. K. Raadsfractie als volgt: Het is mij een eer en niet minder een genoegen U namens de R. K. fractie en degenen, die ons afvaardigen, bij deze ge legenheid met eenige woorden te mogen verwelkomen. En dan wil ik al aanstonds zeggen, dat wij ons gaarne vereenigen met hetgeen vóór mij door de andere heeren sprekers is gezegd. Ook wij, mijnheer de Burgemeester, wenschen u geluk met uwe benoeming en wij strekken dien gelukwensch tevens uit tot Mevr. uw echtgenoote, en uw gezin. Mogen al die gelukwenschen van vandaag en de vreugde, die er ongetwijfeld is in U en de uwen, symbool zijn van een geluk kige ambtsperiode, die u vandaag als hoofd van het groote gezin, onze gemeente, hebt aanvaard. Met dien wensch ,heer Burgemeester, verwelkomen wij u in ons midden. En, ons dunkt, niemand beter dan u-zelf zult weten, dat te dien opzichte zooveel kan af hangen van de opvatting die de burge meester heeft omtrent zijn weliswaar zware en moeilijke, maar daarnaast ook mooie en verheven taak. Wij, edelachtbare Heer, begroeten u daarbij in de eerste plaats als het bestuurs orgaan in onze gemeente, aan wiens ge zag, als door God gesteld, wij ons gereede- lijk onderwerpen. Wij begroeten u op de tweede plaats als hoofd van ons college, den Raad. En in die kwaliteit zien wij u zoo gaar ne als staande boven de partijen en buiten de politiek; met enkel en alleen dit groote en mooie doelwit voor oogen: het algemeen belang en het algemeen welzijn, den bloei en den voorspoed van Alphen en zijn bewoners. Ja, zelfs ook dan, als die houding wel eens zou kunnen indruischen tegen per soonlijk inzicht of politiek belang. En in dienzelfden geest en bezield met dezelfde gevoelens treden wij u, den voor zitter van den Raad, tegemoet en geven u de verzekering van onzen goeden wil om in volle vertrouwen en goede verstand houding met u samen te werken tot het waarachtig belang onzer gemeente. Voorts verwelkomen wij u nog, edel achtbare Heer, in een minder officieele, maar daarom niet minder beteekenende functie, die ik zou willen noemen als „Burgervader". En 't is als zoodanig, dat wij hopen dat u zult weten te winnen het vertrouwen van uw volk, de harten van degenen over wie gij gesteld zijt; om zoo voor u-zelf te vinden de mooiste en zeker de meest vol doening schenkende zijde van uw veel om vattende taak. Ik eindig met den wensch, dat méér nog dan anders, in deze onevenwichtige tijden God u in ruime mate kracht en wijsheid moge schenken om uw arbeid hier in onze gemeente onder Zijn zegen te doen zijn een groote voldoening voor u en uw gezin en tot heil en geluk van ons allen. De heer van Kleef, namens de V.D. Raadsfractie sprekend, zeide eveneens vol vertrouwen te zijn in den nieuwen ambts drager, die, naar hij hoopte, boven de par tijen zou staan. Spr. besloot met de hoop, dat het den burgemeester zou gelukken, ook hier als in Boskoop, een nieuw Raad huis te doen verrijzen. De heer den Uyl zeide in zijn wel komstwoord namens de S.D.A.P. Raads fractie, dat de roep een bekwaam bestuur der te zijn, de geestelijke vrijheden van het volk zou waarborgen en hoopt, dat de burgemeester er in zou slagen een goede populariteit te verwerven. Spr. vroeg om medewerking in de werkloozenkwestie en zeide tenslotte den burgemeester zoo goed mogelijk ter zijde te zullen staan. De gemeente-secretaris, de heer Sal verda, verwelkomde den burgemeester mede namens den gemeente-ontvanger, de hoofden van dienst,'den Inspecteur van politie en de chefs van de afdeelingen ter gemeente-secretarie en zeide gaarne met den burgemeester te zullen samenwerken. Spr. hoopte dat er 'n sfeer van vertrouwen zou zijn. Spr. dankte tenslotte voor de waardeering, waarmede de burgemeester hem is tegemoet getreden. Antwoord van den burge meester. Hierna beantwoordde de burgemeester de sprekers zeggende: de heeren hebben het mij al te gemakkelijk gemaakt. Onder zulke waardeerende woorden wordt spr. klein, maar, zoo zegt hij, zoo zal het wel niet in elke raadsvergadering zijn en dat zou ook niet goed zijn. Dit, aldus de burgemeester, is mij dui delijk geworden: er is vertrouwen en dat moet men trachten te bestendigen. Er is gesproken over mijn werk in Boskoop. Dat is wel wat overdreven, maar gaarne zal ik mijn werkkracht in dienst der ge meente stellen en deze werkkracht kan alleen ontplooid worden in den geest van vertrouwen. De burgemeester beantwoordt dan de verschillende sprekers en zegt tenslotte, dat de bevolking den weg zal moeten we ten te vinden naar zijn werkkamer en naar zijn huis. Spr. hoopt tenslotte dat allen te samen hun krachten zullen geven voor het belang der gemeente. De officieele Raadsvergadering wordt hierna gesloten. Hierna was er gelegenheid voor den ver tegenwoordiger van het comité uit de bur gerij om namens deze den burgemeester toe te spreken. Als zoodanig voerde de heer J. P. Sam son het woord. Deze zeide dat het comité wel is waar zich zelf heeft gevormd, maar met het doel om blijk te geven van ons aller vriende lijke gezindheid en medeleving. Wij gelooven, aldus spr., dat de regee ring een goede keuze heeft gedaan en wij met vertrouwen de leiding kunnen aan vaarden. Onze gemeente heeft behoefte aan een krachtig leider, die alles voor al len is, die zijn oor wil openen voor laag en hoog en de afgelegen deelen der ge meente niet zal vergeten. Daarvoor koes teren wij de beste verwachtingen. Spr. legt er den nadruk op, dat den bur gemeester een moeilijke en zware, maar ook een dankbare en schoone taaie wacht. De ingezetenen van Alphen zult U be reid vinden U van dienst te zijn. Moge het U gegeven zijn met bezieling en toewijding te arbeiden. De burgemeester dankte hierop voor deze hartelijke woorden en zeide te hopen, dat hij ook het vertrouwen der bevolking niet zou beschamen. Hierna werd de thee aangeboden, waar na men zich naar de trouwzaal in het Huis der Gemeente begaf, waar een re ceptie plaats had. De receptie. Voor deze receptie, te 4 uur gehouden, bestond een buitengewoon groote belang stelling. Tal van deputaties van gemeente- personeel, diverse vereenigingen zoowel op Kerkelijk als Maatschappelijk gebied ga ven blijk van hunne belangstelling. Voorts zagen wij verschillende vooraanstaande personen uit deze gemeente. Eerst te 6.15 uur was de receptie afgeloopen en begaf de Burgemeester zich met zijn echtgenoote en familie naar Boskoop. Buiten voor het gebouw had zich tijdens de receptie een groote menigte belangstellenden opgesteld, die den Burgemeester bij het vertrek har telijk toejuichten. Evenals de Raadszaal was de zaal, waarin de receptie plaats had, kwistig met bloemen en planten versierd. BUITENLAND VAN HET VATICAAN ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN MOSKOU EN HET VATICAAN? Streven naar normale betrekkingen. De mogelijkheid bestaat, aldus meldt een Reuter bericht uit Rome, dat door den Hei ligen Stoel en de Sovjetregeering pogingen in het werk zullen worden gesteld om tot het aanknoopen van normale betrekkingen te komen. In kringen van het Vaticaan wordt opge merkt, dat de Heilige Stoel nimmer heeft willen intervenieeren in kwesties, welke be trekking hebben op den staatsvorm van andere landen. De staatsvorm van Rusland zou dus geen beletsel vormen voor het slui ten van een concordaat. De Heilige Stoel verlangt echter, dat aan de Kerk gods dienstvrijheid zal worden toegestaan en dat de geestelijken hun ambten kunnen uitoefenen. Wij geven dit o.i. tendentieus ge kleurd bericht onder voor be houd. Natuurlijk maakt de Kerk geen bezwaar tegen een „staatsvor m" maar dien staatsvorm moet dan niet samengaan met een bestrijding van de natuurwetten, van den Godsdienst en van de rechten der Kerk, zooals nu in Rusland geschiedt. Als de Sov jetregeering daarvan afstand zou doen, zou de Kerk tegen den „staatsvorm" geen be zwaar hebben! DE PAUS ZAL DE MARIA MAGGIORE BEZOEKEN. Op 11 October. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Uit beste bron verluidt, dat de H. Vader zich op 11 October a.s. naar de basiliek Santa Maria Maggiore zal begeven, om daar op het feest van Maria's Moederschap een plechtige Pontificale Hoogmis bij te wo nen. Bij dit bezoek zal de H. Vader ook plech tig den Pauselijken zegen geven, daar deze basiliek, in tegenstelling tot die van St. Paulus, buiten de Muren, waar Z. H., zoo als men weet, op 30 Juni een bezoek bracht, een groote midden-loggia heeft welke uit ziet op het plein voor den hoofdingang van het heiligdom. Van deze loggia uit zal de H. Vader het aanwezige volk den Pauselij ken zegen geven. Met dit bezoek zal Zijne Heiligheid te vens het jubileumbezoeken aan de vier Romeinsche hoofdbasilieken, zooals voor iederen katholieken pelgrim in het Heilig Jaar is voorgeschreven voor het verdie nen Vein den jubilé-aflaat hebben beëin digd. Reeds dezer dagen zijn van het Vaticaan tal van voorwerpen tot versiering der ba siliek naar de Maria Maggiore overgebracht. VOLKENBOND DE VOLKENBONDS-ASSEMBLéE. Groote deelname. Een zeldzaam groot aantal staten is dit jaar op de volken bonds vergadering verte genwoordigd, meldt de correspondent van de „Msb.". Behalve Japan, dat uit de be kende gronden afwezig is, en Argentinië, dat wellicht de volgende week eindelijk zal terugkeeren, ontbreekt uitsluitend Hondu ras. Vier en vijftig der zeven en vijftig vol kenbondsleden hebben dus delegaties ge zonden. Niet minder dan zeven en twintig staten zijn door hun minister-president of door hun ministers van buitenlandsche za ken vertegenwoordigd. De grootste aandacht vestigde de aan wezige Duitsche minister Goebbels op zich en met groote belangstelling ziet men de door hem af te leggen verklaring tege moet. Door talrijke gedelegeerden werd bonds kanselier Dollfuas met opvallende harte lijkheid begroet. Onder de afwezigen, die in vorige jaren bekende figuren waren, mogen vermeld worden, onze landgenooten minister Bee- laerts van Blokland en Jhr. Loudon, welke laatste alle volkenbondsvergaderingen op één na had bijgewoond en thans op zijn verzoek van deze werkzaamheden ontsla gen werd. De openingsrede van den voorzitter van den volkenbondsraad en minister van bui tenlandsche zaken van Noorwegen, Moh- winckel ademde in tegenstelling met die van De Valera het vorig jaar ondanks de erkenning van het onbevredigende van den internationalen toestand, een krachtig ver trouwen in de toekomst der internationale samenwerking door den volkenbond. Zooals bekend, werd de Zuid-Afrikaan Te Water tot voorzitter van de Assemblée gekozen, terwijl de Mexicaansche vertegen woordiger Naj era, tot ondervoorzitter werd gekozen tesamen met Daladier, von Neu- rath, Sir John Simon, Aloisi en den Perzi- sefhen minister-president ForoughL DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Het Nederlandsche initiatief te Genève. In Volkenbondskringen blijft groote belangstelling bestaan voor een mogelijk Nederlandsch initiatief, om het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen op de agenda van de vandaag begonnen veertiende vol kenbondsvergadering te plaatsen. Naar wij vernemen, hoopt minister de Graeff vandaag of morgen hierover een on derhoud met von Neurath te hebben. Mocht het dan tot een Nederlandsch ini tiatief komen, dan ligt het in het voorne men der Nederlandsche delegatie, voor te stellen, dat de volkenbond een commissie gaat benoemen, om te onderzoekn, op welke wijze de moeilijkheden zouden kunnen on dervangen worden, die door het vertrek van Duitsche vluchtelingen uit Duitschland niet alleen voor deze uitgewekenen zelf, doch ook voor de staten, waarheen zij hun toe vlucht genomen hebben zijn ontstaan. De te benoemen commissie zou, naar den gedachtengang onzer delegatie, o.a. moeten bestudeeren de kwesties van de verdeeling der vluchtelingen over de verschillende lan den, het verschaffen van werkgelegenheid aldaar, de bevordering der emigratie naar Palestina en de hun te verstrekken pas poorten. De studie zou niet slechts tot de Jood sche vluchtelingen beperkt moeten blijven, doch zich ook moeten uitstrekken tot alle anderen, die uit andere overwegingen Duitschland verlaten hebben. FRANKRIJK EX-PREMIER HERRIOT ERNSTIG ZIEK Hooge koortsen. Eenige ongerustheid heerscht in verband met een vrij ernstige ongesteldheid van oud-premier Herriot. Herriot, die ten gevolge van een nieraan doening reed6 Zaterdag het gewestelijk congres der Radicalen te Dijon niet had kunnen bijwonen, kreeg Zondag in zijn wo ning te Lyon hooge koortsen. Zijn genees heer achtte het onder deze omstandighe den geraden, dat de ex-premier minstens een week het bed houdt en absolute rust bewaart. De patiënt heeft veel pijn en voelt zich ook zwak. Herriot, die eerst 62 jaar oud is, maar altijd enorm heeft gewerkt, lijdt sedert vele paren aan vetzucht. Van zijn jongste reis door Sovjet-Rusland is hij zeer vermoeid teruggekeerd en het is aan te nemen, dat de afwijkingen van zijn ge wone sobere levenswijze en diëet op deze geforceerde rondreis niet onschuldig zijn aan zijn huidige ziekte. AMERIKA DE SITUATIE OP CUBA. Toenemende vijandschap jegens de Amerikanen. Uit Havanna wordt gemeld, dat de vijan dige houding jegens de vreemdelingen op Cuba, in het bizonder jegens de Amerika nen toeneemt. Tal van Engelsche en Ame- rikaansche families bevinden zich in groot gevaar, aangezien zij door communisten worden bedreigd. De Amerikaansche tor- pedobootjager Hamilton zal bij Tariamo 16 Engelsche en Amerikaansche onderdanen aan boord nemen. Een Engelsche lichte kruiser bevindt zich in de buurt om even tueel met de Amerikaansche oorlogssche pen mede te werken aan de bescherming der Engelsche onderdanen. De Amerikaansche consuls op Cuba heb ben er bij hun landgenooten op aangedron gen zich naar de kust te begeven om bin nen het bereik der Amerikaansche oorlogs schepen te zijn. Amerikaansche ambtenaren onderhandelen met stakers over de even- tueele vrijlating der bedreigde buitenlan ders. Uit Washington wordt gemeld, dat ter wijl de Cubaansche parlementaire partijen bereid schijnen onder den druk van de catastrophale, economische en politieke si tuatie tot overeenstemming te komen over een coalitiekabinet, president Roosevelt met het oog op de chaotische toestanden in het binnenland van Cuba de Amerikaan sche marinestrijdkrachten in de Cubaansche wateren instructie heeft gegeven, even tueel zonder ruggespraak met het staats- departement mariniers aan land te zetten, indien het leven of de eigendommen van Amerikaansche staatsburgers in gevaar zouden komen. BUITENL. BERICHTEN. ERNSTIGE ONGELUKKEN BIJ DEN SEMMERING WEDSTRIJD. Bij den grooten Semmeringwedstrijd voor auto's en motorrijwielen te Weenen hebben zich verschillende ongelukken voorgedaan. Bij een botsing zijn twee mo torrijders gevallen en ernstig gewond. Voorts zijn een autobestuurder gedood en vier andere motorrijders ernstig gewond, van welke laatste twee in levensgevaar verkeeren. ERNSTIGE WERVELSTORM IN MEXICO. Naar uit de stad Mexico City wordt ge meld, heeft een geweldige wervelstorm, welke zich voortbewoog met een snelheid van 170 K.M. per uur en gepaard ging met zware wolkbreuken in het Noord Ooste lijke deel van Mexico ontzaggelijke matc- rieele schade aangericht. Een groot aan tal personen is om het leven gekomen. De verbindingen zijn verbroken. De stad Tam- pico is geheel geisoleerd en vrijwel drie vierde der stad is verwoest. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn alle van hout opgetrokken ge bouwen ingestort, terwijl tallooze stee- nen huizen ernstig beschadigd werden. Te gelijk met den wervelstormd ontstond een geweldige overstrooming. De regeering heeft ter verhindering van ongeregeldheden de staat van beleg afge kondigd. Het aantal dooden is zeer groot. De troepen hebben reeds assistentie ver leend. De cycloon woedde ononderbroken gedurende een half uur. WOLKBREUK IN JAPAN. 4 huizen vernield. Vier huizen zijn vernield en twaalf be schadigd in een kustplaats bij Hakodaté op het Japansche eiland Jesso, waar gisteren middag op een plaats 300 yards uit de kust een windhoos is opgekomen, welke land waarts „rolde", waar hij overging in een wervelwind overal verwoestingen aanrich tende. 36 visschersbooten zijn door den wervelwind losgeslagen en eenige honder den yards afgedreven. DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIE. Uit het overstroomingsgebied van Slove nië worden verschrikkelijke bizonderheden bekend. In eenige plaatsen staat het wa ter 3 M. hoog in de straten. Het dorp Struga is het meest getroffen. Hoewel geen rivier of beek het dal doorstroomt, werd bet dorp in minder dan een uur tijd on der water gezet. 50 personen worden ver mist. De anderen konden zich, ten deele gekleed, in de bergen redden, waar zij twee dagen en nachten in groote bezorgd heid hebben verkeerd. Er dreigt thans ook een tekort aan levensmiddelen, omdat de te velde staande gewassen zijn vernield. De regeering van Joego-Slavië heeft 200.000 dinar beschikbaar gesteld voor hulpver leening.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5