Expositie van omstreeks 1000 Wollen Dekens DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Buitengewoon mooi Bijzonder voordeelig Deze expositie is voor iedereen het overtuigend bewijs, voor welk een geringe prijs U bij ons mooie en beste Dekens kunt koopen. BAROMETER- naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Sept. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Dildt. Hoogste barometerst.: 772.3 te Stensele. Laagste barometerst.: 751.0 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 27 Sept.: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig peratuur. Op het vaste land van Europa, op de Britsche Eilanden en in Scandinavië bleef de luchtdruk in het laatste etmaal regelma tig stijgende. Het gebied van hooge lucht druk over Scandinavië en Finland breidt zich steeds meer uit en veroorzaakt een luchtstroom uit het Oosten, die over Enge land en Ierland naar het Zuiden afbuigt. Ten Westen van Ierland en Schotland waaien Zuid-Westen winden aan de Noord- Westzijde van de rug van hoogen lucht druk, die van Scandinavië tot de Azoren reikt. De depressie bij IJsland werd min der diep. De wijzigingen in de luchtdruk- verdeeling doen voor den eersten tijd een toestand van droog weer verwachten met kans op ochtendnevels. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 17.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Dinsdagnamiddag 7.20 uur tot Woensdagmorgen 6.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 27 September voorm. 8.38 uur en nam. 9.27 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 17.— gr. C. Zweminrichting „De Zijl" om 7 uur. 15.5 gr. C. zal worden over de zaak van de brand stichting zelf. Bij de opening der zitting te ongeveer kwart voor tien, deelde de president dr. Buenger mede, dat men de methode van verhoor van Van der Lubbe had moeten wijzigen. De beklaagde heeft, in tegen stelling tot de verhooren tijdens het voor onderzoek, toen hij zijn verklaringen vlot, uitvoerig en samenhangend aflegde, in het proces zelf tot nog toe slechts hape rend en gedeeltelijk onverstaanbaar ge antwoord. De Senaat heeft daarom beslo ten bij het verdere verhoor van Van der Lubbe de personen, die hem de vroegere verhooren hebben afgenomen, te betrek ken. In de eerste plaats is dat de rechter van instructie Landsgerichtsdirektor Hoch en verder eenige recherche-ambtenaren. Zij zullen morgen uitgenoodigd worden. Het verhoor van Van der Lubbe zal dan aldus geschieden, dat hem gevraagd wordt, wat voor den gang van het proces noodzakelijk is, doch dat tegelijkertijd de ambtenaren, die hem vroeger verhoord hebben, zullen worden gehoord. Daarmee wordt niet gezegd, dat de verklaringen van Van der Lubbe zonder beteekenis zullen zijn. Het Hof is van meening, dat Van der Lubbe alles verstaat en dat een observatie van eenige dagen duidelijk ge toond heeft, dat hij het proces volgt en de antwoorden die hij geeft in het alge meen geeft in het volle bewustzijn van wat hij zegt. De wijziging in de methode van verhooren maakt ook een wijziging in den gang van het proces noodzakelijk. Daarom zullen thans de vier afzonder lijke brandstichtingsgevallen worden be handeld. De president wendt zich tot Van der Lubbe en zegt: „Luistert u eens precies naar wat ik vraag en geeft u ons uitvoerig antwoord. Wij hebben de vorige maal nagegaan wat u gedaan hebt tot Vrijdag toe. Wat deed u nu op Zaterdag 25 Februari? Was u in den nacht van Vrijdag op Zaterdag misschien in het tehuis voor mannen in de Alexan- drienenstrasse?" Van der Lubbe: (luid) ,,Ja". President: „Waarheen hebt ge u toen begeven?" Van der Lubbe: „Naar het centrum van de stad." President: „U kwam daarbij voorbij het Raadhuis en het Slot?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Wilde u toen al de beide gebouwen in brand steken?" Van der Lubbe: „Neen". President: „Wanneer is dat denkbeeld bij u opgekomen?" Van der Lubbe: „Later". President: „Was dat niet al op Woens dag? U was dien dag toch op het crisis bureau en had daar van anderen ge hoord, dat openbare gebouwen in brand moesten of konden worden gestoken." Van der Lubbe: „Neen". President: „Toen hebt U lucifers en vuurmakers gekocht, herinnert u zich dat?" Van der Lubbe: „Ja". De president herinnert hem er dan aan, dat hij zich naar het crisisbureau heeft begeven en daar getracht heeft brand te stichten. President: „Hebt u toen een half pakje vuurmakers, dat later gevonden werd, brandend naar binnen gegooid?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Dit brandende pakje is aan den overkant tegen een gesloten deur blij ven liggen en heeft daar nog een tijdje gebrand. Hebt u dat kunnen zien?" Van der Lubbe: :„Ja, dat heb ik gezien" President: ,De houten muur was een klein beetje verkoold. U bent daarna op het dames-toilet geklommen en hebt de rest van de vuurmakers brandend op het dak van de barak geworpen. Hebt u niet gezien, dat er sneeuw op het dak lag?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Niettemin geloofde u, dat het zou branden?" Van der Lubbe zwijgt. Dan worden nog eens de oude verkla ringen van den beklaagde nagegaan, die nu opnieuw door hem bevestigd worden, dat van der Lubbe er snel vandoor is ge gaan en met den ondergrond naar de Alexanderplatz is gegaan. Vandaar is hij de Königsstrasse doorgeloopen en was te gen kwart over zeven bij het Raadhuis. President: „U hadt dien dag reeds eer der naar het Raadhuis gekeken. Had u daar ook bemerkt, dat in het bewoonde gedeelte in den kelder een raam open stond?" Van der Lubbe: „Ja". President: „U bent toen de Rathaus- strasse ingeloopen en hebt een paar bran dende vuurmakers door dit open raam naar binnen gegooid. Ook hier bent u snel er vandoor gegaan, zonder de uitwerking af te wachten". Van der Lubbe bevestigt dit. Overigens ontwikkelde deze brand zich iets inten siever dan in het crisisbureau. Het kel- dervertrek was de slaapkamer van den zoon van den machinist. In het tapijt brandde een gat en een kleerenstandaard vatte vlam, terwijl ook het plafond spo ren van den brand vertoonde. Dr. Seuffert, verdediger van v. d. Lub be „Ik zou den beklaagde willen vragen of éiij wist, dat het raam bij een kamer behoorde, die als woning gebruikt werd". De president herhaalt deze vraag tegen over v. d. Lubbe en die antwoordt na eenige aarzeling bevestigend. President: „Waarheen bent u van het Raadhuis gegaan?" Van der Lubbe zwijgt. President „Bent u naar het Slot ge gaan? U hebt dat toch vroeger gezegd. U hebt ook gezegd dat u tegen acht uur aan het Slot was". Van der Lubbe: „Dat kan uitkomen". President: „Bij het Slot was een hek werk. Bent U over het hek geklommen langs de ladder of langs de stangen". Van der Lubbe: „Langs de stangen". President: „Tegen het gebouw stond een steiger. In elk geval bent u op het dak gekomen, en via het dak in een gang. Wat hebt u in dezen gang gedaan? Van der Lubbe, zeg nu eindelijk zelf eens wat?" Van der Lubbe: ,Ik heb een vuurma ker door het open raam geworpen. Het was het vierde raam". President: „Het was een ventilatie-luik, dat open stond". Van der Lubbe: „Daar heb ik maar een half pakket naar binnen gegooid". President: „Ook dit pakket heeft inten sief gebrand. Het is gebleken, dat het tus- schen de beide dubbele ramen is gevallen, maar het raamkozijn is erdoor in brand geraakt. Hier ontstond werkelijk een flin ke brandhaard. U bent toen naar een soort prieel gegaan, dat op het dak stond". Van der Lubbe: „Ja". President: „En daar hebt u ook brand gesticht?" Ook dit geeft Van der Lubbe toe, als hem door den tolk een foto wordt getoond. Zijn antwoorden zijn steeds aarzelepd en zijn houding maakt den indruk van bewus te halsstarrigheid. President: „Waarom hebt u eigenlijk deze drie gebouwen in brand gestoken?" v. d. Lubbe (na geruimen tijd te hebben gezwegen): „Dat was zoo mijn idee". President: „Dat moet toch een reden heb ben. Wat wilde u er dan mee bereiken. Vroeger hebt u bepaalde dingen gezegd. Ik moet u eraan herinneren, dat u bijv. in het algemeen hebt verklaard, dat u wilde too- nen, dat er iets gedaan moest worden. De staatsorde moest worden vernietigd en de ar beiders moesten hun eigen zaken kun nen regelen. U hebt dat indertijd toegege ven". De beklaagde blijft zwijgen. „Hebt u dan niet gezegd, dat de arbei ders in beweging gebracht moesten worden om hun vrijheid te herkrijgen? En op het crisisbureau hebben getuigen gehoord, dat u zei, dat het in Duitschland veel te lang zaam ging en dat de arbeiders laf waren. U zou maar tot 5 Maart blijven en wanneer dan niets was gebeurd, zou u naar Holland terug gaan. Er moest revolutie worden ge maakt. Het was nog niet te laat". Van der Lubbe antwoordde op een deel van deze vragen „ja" op andere echter „neen", doch geeft toe, dat deze uiteenzet ting in het algemeen juist is. De president herinnert er dan aan, dat v. d. Lubbe vroeger bij het verhoor voor den rechter van instructie heeft gezegd: „lk wilde tegen het systeem protesteeren. MODERNE ARCHITECTEN EN HET LEIDSCHE RAADHUIS. Onder dezen titel lezen we in de „Groene Amsterdammer" een beschouwing naar aanleiding van het ook door ons overgeno men artikel van Plasschaert in hetzelfde weekblad. Plasschaert, uw artikel in het vorige nummer hadt gij niet mogen schrijven, want gij hebt onder leeken, burgemeesters en ambtenaren een naam op kunstgebied. Wanneer gij zegt, dat de moderne archi tecten zich steeds verzet hebben tegen den wederopbouw van het verbrande raadhuis, dan is het juist (persoonlijk heb ik dit direct na den brand in de Nieuwe Rotter dammer gedaan en later nogmaals in de Groene) En nu hadt gij, Plasschaert, behooren te weten, dat geen der architecten, die zich in den loop der jaren na den brand voor herbouw van het raadhuis hebben uitge sproken of plannen daaromtrent gemaakt hebben, of als jurylid zijn opgetreden, tot de door u genoemde moderne architecten behooren. Er is geen moderne architect bij. En als gij meent, dat Dudok een modern architect is, en in staat zou zijn geweest een nieuw stadhuis te maken, waar „staat sie, stedetrots en nut in vereend zouden zijn", dan bewijst gij daarmee, dat uw ver ontwaardiging over onze houding niet ge- UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT. POGING TOT INBRAAK. In de pastorie der St. Josephkerk. Hedennacht hebben dieven getracht in te breken in de pastorie van den zeereerw. heer Quant, pastoor der St. Josephkerk. De dieven hebben aan de voorzijde een ruit ingedrukt en daarna getracht met een beitel het raam te openen. Een ijzeren stang, welke achter het raam was aange bracht, heeft de dieven vermoedelijk ge stuit. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in en heeft voet- en vingerafdrukken ge nomen. Onraad heeft noch een der huis- genooten, nóch een der omwonende be speurd. OEGSTGEEST. Rijksveldwachters. Door den Minis ter van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, zijn tot veld wachter dezer gemeente benoemd de hee- ren H. den Boer, marechaussee te voet te Papendrecht en A. Koerten, agent van Politie te Delft. Diefstal. Door J. H. werd bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van een hoeveelheid lood, dat hij bij een bouwwerk had gelegd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Inbraak. In het nachtelijk uur is bij de familie B. B. in het Oranjepark een be zoek gebracht door onbevoegden. Hoewel eenige laden van een dressoir waren door zocht, wordt, voor zoover kon worden na gegaan, niets vermist. Men kan ook beter zeggen: tegen het kapi talistische systeem. Daaronder versta ik le geheele tegenwoordige maatschappelijke structuur, die slecht is en die ik van een heel andere kant zou willen hebben. Ik wil het tegenwoordige kapitalistische sys teem uit den weg ruimen door op brutale wijze uiting te geven aan de klassekracht van het proletariaat, de vernietiging van het kapitaal kan niet gebeuren door stem biljetten, doch door daadwerkelijk optreden van de arbeidersklasse. Dat is natuurlijk revolutie. Het zelfstandig optreden moet verder worden ontwikkeld. Mijn daad in het crisisbureau te Neuköln was slechts be doeld als medewerking aan de ontwikkeling der revolutie". Van der Lubbe spreekt dit niet tegen. Nadat de president dit nadrukkelijk heeft geconstateerd wordt de zitting voor een pauze van langeren tijd geschorst. fundeerd is, want hoe kan iemand, die naar believen van B. en W. een nieuw project en een opgelapt afgebrand raadhuis in levert, een kunstenaar en modern archi tect zijn. Gij hadt, afgescheiden van die onverkwikkelijke daad van Dudok, moeten weten, dat hij zijn naam door het raadhuis van Hilversum reeds lang verspeeld had, voordat hij zich door zijn houding in Lei den den doodsteek als kunstenaar gaf. Hoe gij, die toch wel zoudt weten te oor- deelen over een schilder, die een halfver brande Nachtwacht van Rembrandt wel zou willen bijschilderen en restaureeren, den naam van Dudok, die iets dergelijks beging op bouwkundig gebied, durft te noemen, is mij een raadsel, en hoe gij vijf architecten, die niets met de moderne ar chitectenbegrippen gemeen hebben, en zich voor 5000.verkocht hebben, om aan de leekenbevelen van een minister en de ondeskundige wenschen van burgemees ter en wethouders van Leiden te gehoor zamen, durft te rangschikken onder mo derne architecten, dewelke steeds en over al op de bres staan voor het werkelijke begrip van architectuur en stedebouw, en dit ten koste van veel leekenhoon en ge weldige moeilijkheden in hun werk trach ten hoog te houden, Plasschaert, als gij ooit uzelf geblameerd hebt, dan is het in het stukje van de vorige week van dit blad. Ir. J. B. VAN LOGHEM. Gemeentelijke Aankondigingen. REGELING VAN HET VERKEER OP 3 OCTOBER. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Overwegende, dat het met het oog op de feestelijkheden op 3 October a.s. nood zakelijk is bijzondere maatregelen voor te schrijven ten opzichte van het rijverkeer; Gelet op de Verordening op het Rijden; HEBBEN BESLOTEN: den toegang tot de binnenstad voor Rij paarden, door paarden getrokken voertui gen en Motorrijtuigen op méér dan 2 wie len, op 3 October a.s. van des vóórmid dags 7 uur tot des nachts 1 uur AF TE SLUITEN. Deze afsluiting zal geschieden door hef aanbrengen van af sluit boomen op: lo. den Morschweg bij de Lopsenstraat; 2o. den Rijnsburgerweg tusschen Kager- straat en Houtlaan: 3o. den Haarlemmerweg bij de Warmon- derweg en Trekvaartbrug; 4o. de Verversbrug zijde Oude Heeren gracht; 5o. den Lage Rijndijk vóór Schrijvers- brug; 6o. de Groote Havcnbrug; 7o. den Hooge Rijndijk .bij .den ingang Sportterrein; 8o. den Zocterwoudsche. Singel hoek Heerenstraat; 9 o de Koepoortsbrug zijde Heeren straat; 10 de Vreewijkbrug zijde Witte Singel; llo. de Wittepoortsbrug zijde Noordeinds- plein; 12o. den Lammenschansweg bij den Zoc terwoudsche Singel; terwijl de Tunnel aa nden Maredijk en de Roomburgerweg aan den Kanaalweg door palen zullen wor den afgesloten. -Te volgen route buiten het afgesloten gedeelte der gemeente: lo. Van den Morschweg over Rijn- zichtbrug, Haagweg, Witte Singel, Hee renstraat, Zocterwoudsche Weg, Kanaal-, weg, Hooge Rijndijk: 2a Van den Rijnsburgerweg langs Warmonderweg naar Haarlemmerweg, Groenoordstraat, Hansenstraat, Korte Han senstraat, Pasteurstraat, Maresingel, Hee rensingel, Lage Rijndijk of langs Rhijn- geester Straatweg en Haagsche Straat weg te Oegstgeest, zei verder sub lo; 3o. Van den Haarlemmerweg, zie sub 2o.; 4o. Van den Hooge Rijndijk langs Ka naalweg, Zoeterwoudsche Weg, Heeren straat, Witte Singel en Haagweg; 5o. Van den Haagweg, zie sub -o. Zij brengen mede ter kennis van be langhebbenden: lo. dat in de nabijheid van elke af sluiting een gelegenheid bestaat tot plaat sing van motorrijtuigen, welke gelegen heid door borden zal worden aangeduid; 2o. dat ry- en voertuigen en motorrijtui gen mogen worden geplaatst in de zijstra ten van den Maresingel, den Heerensin- gel, den Witte Singel en de Heerenstraat; 3o. dat het steeds geoorloofd zal zijn met rij- en voertuigen en motorrijtuigen de stad door de afsluitboomen te verlaten; 4o. dat zij, die binnen de afsluiting met hunne rij- en voertuigen en motorrijtui gen wenschen te worden toegelaten, voor zien moeten zijn van een vergunning, af gegeven door den Commissaris van Poli tie. Bij het daartoe strekkend verzoek moet worden opgegeven de reden, waarom men wenscht te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoermiddel zal wor den gestald. Het is ten strengste verboden met een rij- en voertuig of automobiel in de bin nenstad op den openbaren weg een plaats in te nemen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1933. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat E. Hendschuch, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B. voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Papensctraat No. 3, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 September 1933. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ten behoeve van den door de vereeni- ging „Jeruel" in het perceel Koornbrug- steeg No. 5 alhier, te houden bazar, voor 25 tot en met 30 September a.s. en 2, 3 en 4 October d.a.v. ontheffing- hebben ver leend van de verbodsbepalingen vervat in artikel 2, sub b., van de Winkelsluitings wet 1930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 September 1933. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Geizn de artikelen 10 en 27 der Veror dening op het rijden; Bepalen: dat, ter gelegenheid van de 3-October-feesten, op 3 October a.s. des avonds van 7 uur tot des nachts 1 uur, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer daarover de navolgende wegen zijn gesloten verklaard in beide richtingen met voertuigen (behalve hand wagens) en motorrijtuigen op méér dan 2 wielen: de Stationsweg, de Steenstraat, de Prin- sessekade, het Kort-Rapenburg en de Rij nsbur gersingel. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1933. De Burgemeester van Leiden; Vertrouwende dat ieder zal willen mede werken tot een geregeld en ongestoord verloop van den 3 October-optocht op Dinsdag den 3en October a.s. nooidt allen uit om alsdan het middengedeelte der straten vrij te houden, niet met den op tocht mede te loopen en alle belemmerin gen uit den weg te ruimen. Hij verzoekt een ieder dringend, ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentimes of confetti te werpen en om in het belang der goede orde op alle we gen en bruggen rechts te houden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 26 September 1933. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, .R.-K. Handelsreizigersvereeni- ging, „Den Burcht", 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Sep tember tot en met Zondag 1 Oct. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duys- ter. Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. RECHTZAKEN GERECHTSHOF TE 'S-GRAVENHAGE. Brandstichting. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage zou morgen arrest wijzen in de zaak tegen P. C. L. te Leiden, die op 13 dezer in hoo- ger beroep had terecht gestaan van een vonnis van de Haagsche Rechtbank, waar bij hij wegens brandstichting in den nacht van 8 op 9 Februari van dit jaar in een I perceel aan de Heerengracht te Leiden was j veroordeeld tot een gevangenisstraf van j 3 jaar. Naar wij vernemen heeft het Hof, alvo- I rens arrest te wijzen, een hervatting van het onderzoek gelast. Onze publieke spreektribune over de Stadhuisplannen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2