De Afsluitdijk voltooid STADSNIEUWS en ingewijd KERKNIEUWS WILT U IETS WETEN? DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. lf Meer dan driehonderd genoodigden uit alle deelen van het land hadden zich na de zeer scherpe controle van de ma rechaussee aan de beide kanten van den afsluitdijk te hebben gepasseerd giste renmiddag tegen drie uur verzameld op de plaats, waar op 28 Mei van het vorige jaar des middags te 13.02 uur het laatste sluitgat van den afsluitdijk in den Vlie- ter was gedicht. Onder hen bevonden zich tal van auto riteiten, de vroegere ministers van Water staat König, Bongaerts en Reymer, tal van leden van de Eerste en Tweede Ka mer, de Commissaris van de Koningin in de provincies Noord-Holland, jhr. Roëll, en Friesland, jhr. Harinxma thoe Slooten, familie van wijlen ir. C. Lely, enz. Op 23 Januari van dit jaar was de weg over den afsluitdijk weliswaar vrij gege ven voor een beperkt verkeer tegen beta ling van tol ten bate van het Nationaal Crisis-Comité meer dan een ton heeft deze tolheffing opgebracht! doch de slechte toestand van de toegangswegen maakten het noodzakelijk deze eerst te verbeteren voordat de weg geheel voor het verkeer kon worden opengesteld. On danks dit beperkte verkeer reden gemid deld in de maand Juli reeds 450 auto's per dag over den dijk! De directeur-generaal der Zuiderzee werken, ir. V. J. P. de Blocq van Kuffe- ler heeft in een rede, waarin hij nog eens een kort overzicht gaf van het tot stand- komen van den afsluitdijk en waarin hij dank bracht aan allen, die hiervoor hun beste krachten hebben gegeven, den Minister van Waterstaat ir. Kalff geadvi seerd de afsluiting van de Zuiderzee als gereed te beschouwen en verzocht den weg voor het verkeer open te stellen. Voortzetting van het werk der voorvaderen. Voordat deze hiertoe overging, sprak eerst de heer mr. J. H. Telders, als presi dent-commissaris van de Maatschappij tot Uivoering der Zuiderzeewerken. Hij zag het afsluiten en droogmaken van de Zui derzee als een voortzetting van het werk, dat onze voorvaderen hebben verricht toen zij tal van polders in ons land drooglegden en als een bewijs van de levende kracht van ons volk. Dit heeft de M. U. Z. ook tot uiting willen laten komen in het monu ment, dat spr. op dit oogenblik aan de re geering aanbood. De epdracht aan den odntwerper, architect Dudok, was, dat het monument eenvoudig zou zijn, dat het niet mocht herinneren aan de crisisneer slachtigheid, doch aan het werk van een krachtig volk. Spr. geloofde, dat de ont werper daarin alleszins geslaagd was. Van dezelfde geest getuigt de reliefplaat, die zal worden aangebracht onder een aan den toren, die het monument vormt, ge bouwde luifel, ontworpen door den beeld houwer Hildo Krop, en waarop de voort durende arbeid van het Nederlandsche volk verricht aan de uitbreiding van zijn grondgebied symbolisch is weergegeven door drie steenzetters, waarboven als spreuk is geplaatst: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". f Een grootsch monument. Het monument is geplaatst op de plek, waar op 28 Mei 1932 de afsluitdijk van de Zuiderzee werd gesloten. Ter weerszijden van een toren, waarvan het hoogste punt ongeveer 25 M. boven den waterspiegel is gelegen, leiden breede trappen naar een bordes op ruim 6 M. boven den waterspie gel, uitzicht gevende over het ÏJsselmeer. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert Maandag 2 October des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van den heer A. Horrée om eervol ontslag als hoofd van de o. 1. school aan de Medusastraat A. 2o. Benoeming van twee curatoren van het Gymnasium. 3o. Benoeming van een hoofd van de 0. 1. school aan den Zuidsingel A. 4o. Benoeming van een hoofd van de o. 1. school aan den Zuidsingel B. 5o. Benoeming van een hoofd van de o. 1. school aan de Medusastraat A. 6o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Engelsch aan de Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. 7o. Voorstel om Dinsdag 3 October 1933 aan te wijzen als dag waarop de bij de Winkelsluitingswet (S. 460 van 1930) voor geschreven bepalingen omtrent het slui tingsuur voor winkels niet zullen gelden. 8o. Suppletoire begrooting, dienst 1932, van het Gereformeerde Minne of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 9o. Rekening, dienst 1932, van het Ge reformeerde Minne of Arme Oude Man nen en Vrouwenhuis. lOo. Rekening, dienst 1932, van den Ar menraad. lo. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1932 op dat van 1933 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credieten, alsmede tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten van den kapitaaldienst. 12o. Voorstel in zake het sluiten van kasgeldleeningen gedurende het 4e kwar taal 193. 13o. Praeadvies op het verzoek van den heer H. Kühler, onderwijzer in lichamelij- REUZENWERK IN DE ZUIDERZEE VOLBRACHT Van dit bordes af geven twee teakhou ten deuren toegang tot een wenteltrap in den toren, welke aan de Waddenzeezijde opzettelijk gesloten is gehouden en aan de IJselmeerzijde van glas is voorzien; naar boven gaande verwijdt de blik zich dan alleen over het ÏJsselmeer. Ter hoogte van ongeveer 18 M. boven den waterspiegel krijgt men van af een platfofrm een onverwacht wijdsch uit zicht over de Waddenzee, terwijl naar het Oosten als naar het Westen het machtige dijklichaam als een rechte streep ver vaagt, slechts aan de Oostzijde door het Breezand en door het Kornwerderzand onderbroken om aan den horizon zich op te lossen in de nauw zichtbare afteeke- ning van het oude land. Aan de Waddenzeezijde is, tegen den to ren, in een golfmotief van de hand van den beeldhouwer Hagedoorn een gedenk- blok van Beiersch graniet aangebracht, waarop de woorden: „Hier werd de dijk gesloten 28 Mei 1933." De voorzitter van het Comité tot op richting van een gedenkteeken op den af sluitdijk, jhr. mr. P. M. van Beyma, uit Leeuwarden, verzocht den minister na mens het comité te willen aanvaarden twee brfonzen plaquettes ter plaatsing in de heftorens van de uitwateringssluizen in het Westen bij Den Oever en in het Oos ten op het Kornwerderzand. „De wereld vergeet zoo snel, en wij willen volgende generaties bij het lezen van het opschrift, zij het misschien maar voor een oogenblik, hun gedachten doen concentreeren op en doen terugdenken aan den tijd, toen het werk in de groote belangstelling van iederen toen levenden Nederlander stond" aldus jhr. Beyma. De beide plaquettes vermelden als op schrift: „Tijdens de regeer in g van Konin gin Wilhelmina is deze afsluitdijk, hoofd werk van de gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, rechtsteeksche verbinding van Noord-Holland naar Friesland, in 5 jaren tijd tot stand gebracht door het ver nuft en dan arbeid van Nederlandsche in genieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaats door tijdgenooten aangebracht". Jhr. Beyma bood den minister een bij- behoorend album met de namen der schenkers ter plaatsing in het archief der Zuiderzeewerken aan. De Minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, die gaarne namens de regeering het monument en de beide plaquettes aan vaardde, deelde mede, dat dr. Colijn, oud voorzitter van den Zuiderzeeraad tot zijn spijt verhinderd was. Spr. somde de voordeelen van de Zui derzeewerken op al vergat hij de nadeelen voor de visschersbevolking niet. Ten slotte deed spr. mededeeling van de onderschei dingen, die de regeering van haar kant heeft gemeend aan de Koningin te moe ten voorstellen. Te 16.20 uur verklaarde de Minister de afsluitdijk voor het verkeer geopend. De Marinekapel onder leiding van den heer L. H. F. Leistikow speelde het Wil helmus, de eere-wijn werd rondgediend en de plechtigheid was ten einde. De ge noodigden bezichtigden vervolgens het monument en vertrokken langs den thans vrijen weg, aan de beide uiteinden waar van reeds vele tientallen auto's stonden te wachten. Mooi nazomermeer begunstigde de plechtigheid en vele inwoners van Den Oever hadden door het uitsteken van de vlag uiting gegeven aan hun vreugde over het totstandkomen van de nieuwe verbin ding met Friesland. ke oefening aan de o. 1. scholen alhier, om toestemming tot het geven van enkele les sen per week aan de bijzondere school voor 1. o. aan den Hoogen Morschweg en aan de Zendingsschool te Oegstgeest. 14o. Voorstel tot verkoop aan de Wo- ningbouwvereeniging „de Tuinstadwijk" van een strook grond, deel uitmakende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M. No. 4656, nabij de Koninginne- laan. 15o. Voorstel tot aankoop van het pa tronen- en munitie-magazijn met bijbehoo- rend terrein, kad. bekend gemeente Lei den, Sectie P. No. 246 en van het op ge meentegrond staande plantonhuisje aan den Lagen Morschweg en tot beschikbaar stelling van de voor die aankoopen genoo- digde gelden. 16o. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van onbewoon baar verklaarde woningen in het complex Lange BouwelouwensteegLange Para dijssteeg. 17o. Voorstel tot verhooging van de voor de verbouwing van het gebouw van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes be schikbaar gestelde gelden. 18o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening van 12 October 1905 (Gemeente blad No. 25) op het bouwen en sloopen. 19o. Beantwoording van de interpel latie van den heer Wilbrink in zake de plaatsing van aanplakborden. DE VERBOUWING VAN DE MEISJES-H.B.S. Bij op 15 Augustus 1932 genomen Raads besluit werd een bedrag van 78.000. beschikbaar gesteld voor de verbouwing van het gebouw van de H.B.S. voor Meis jes aan de Garenmarkt. Blijkens een ter inzage gelegd rapport van den Directeur van Gemeentewerken kan met dit bedrag niet worden volstaan en is alsnog een som van 10.000.be- noodigd voor de kosten van de tijdelijke huisvesting van de H.B.S. in het school gebouw aan de Mare, voor meerdere kos ten van aanleg van electrische lichtleidin- gen, voor vervanging van houten trappen door steenen trappen en voor meerdere kosten van meubileering, stoffeering en inrichting van vaklokalen. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage geven B. en W. in overweging de voor de verbouwing van het gebouw van de H.B.S. voor Meis jes alsnog benoodigde gelden beschikbaar te stellen door vaststelling van den over- gelegden begrootingsstaat model D groot 10.000.—. HOOFD DER SCHOOL A. MEDUSA STRAAT. B. en W. stellen voor den heer A. Hor rée op zijn verzoek met ingang van een nader te bepalen datum, eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van hoofd van de o.l. school aan de Medusastraat A. TIJDELIJK LEERAAR GEM. KWEEK SCHOOL. Aangezien de heer C. Kok, leeraar aan de Gemeentelijke Kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen, nog steeds door ziekte verhinderd is zijn betrekking waar te nemen en de tijdelijke leeraar, die hem als zoodanig verving, wegens benoe ming elders niet meer beschikbaar is, was het noodig een voorloopige voorziening te treffen met betrekking tot het onderwijs in de Engelsche taal aan die school. In afwachting van de Raadsbeslissing hebben B. en W. goedgevonden, dat het onderwijs in het Engelsch aan genoemde school voorloopig wordt gegeven door den heer M. W. Karstens te Wassenaar. B. en W. geven den Raad alsnu in over weging den heer M. W. Karstens, te reke nen met ingang van 5 September 1933, tot wederopzeggens, te benoemen tot tijdelijk leeraar in het Engelsch aan de Gemeen telijke Kweekschool voor onderwijzers en onderwij z er essen. LEERAAR LICHAMELIJKE OEFENING. Volgens artikel 2 van de Verordening van 30 Juli 1923 mogen de vakonderwij zers bij het openbaar lager onderwijs zon der toestemming van den Raad geen be zoldigde betrekking aan andere dan ge meentelijke instellingen te Leiden, aan nemen. Bij een ter inzage gelegd adres verzoekt de heer H. Kühler, onderwijzer in licha melijke oefening aan de o.l. scholen alhier, toestemming tot het geven van enkele les sen per week aan de bijzondere school voor l.o. aan den Hooge Morschweg en aan de Zendingsschool te Oegstgeest. Er bestaat bij B. en W. geen bezwaar de gevraagde toestemming te verleenen en zij stellen den Raad in dien geest voor. BENOEMING HOOFDEN VAN SCHOLEN Tengevolge van het aan de heeren D. C. Schuit en F. A. Schilthuizen verleend eer vol ontslag, respectievelijk als hoofd van de o.l. school aan den Zuidsingel A en den Zuidsingel B en het aan den heer A. Hor rée te verleenen eervol ontslag als hoofd van de o.l. school aan de Medusastraat A, zullen aan genoemde scholen vacatures van hoofd ontstaan. In verband met het bepaalde bij artikel XTV van de wet van 30 December 1932 zal teneinde te voorkomen, dat het salaris van de te benoemen leerkrachten op de rijksvergoeding voor die scholen in min dering wórdt gebracht de keuze moeten geschieden uit op wachtgeld gestelde leer krachten. Met verwijzing naar het advies van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in deze inspectie stellen B. en W. alsnu voor, met ingang van een nader te bepalen da tum, te benoemen tot: a. onderwijzer, hoofd van de o.l. school aan den Zuidsingel A, den heer A. van der Neut, tot zijne op wachtgeldstelling onder wijzer aan de o.l. school aan de Duiven- bodestraat; b. onderwijzer, hoofd van de o.l. school aan den Zuidsingel B, den heer A. van der Hoogt, tot zijne op wachtgeldstelling on derwijzer aan de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Driftstraat; c. onderwijzer, hoofd van de o.l. school aan de Medusastraat A, den heer A. W. I. Korswagen, tot zijn op wachtgeldstelling hoofd van een o.l. school te Zutphen. KASGELDLEENINGEN. Bij Raadsbesluit van 29 Mei j.l. werden B. en W. gemachtigd, om gedurende het 3e kwartaal 1933, met inbegrip van het in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten op te nemen bedrag, kasgeldleeningen aan te gaan tot een maximum van 1.000.000. Op het oogenblik is een kasgeldleening van 200.000.loopende, waarvan de» af lossing op 17 October a.s. vermoedelijk niet uit de gewone middelen zal kunnen ge schieden. Vermits voorts ook in het 4e kwartaal groote uitgaven voor ondersteu ning van werkloozen, rente en aflossing van geldleeningen, pensioensbijdragen enz. enz. moeten worden gedaan, is het niet onwaarschijnlijk, dat gedurende dat tijd vak, hetzij door het sluiten van kasgeld leeningen, hetzij door opneming van gel den in rekening-courant, tot versterking van de kasmiddelen van den gewonen dienst moet worden besloten. Evenals over het 3e kwartaal, kan ook over het 4e kwar taal het maximaal der kasgeldleeningen op 1.000.000.worden vastgesteld. B. en W. geven derhalve in overweging te besluiten, gedurende het 4e kwartaal 1933, zoo noodig, kasgeldleeningen aan te gaan tot zoodanig bedrag, dat op geen en kel tijdstip in dat kwartaal de kasschuld, het inbegrip van het in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten op te nemen bedrag, de som van 1.000.000.te boven gaat en onder de voorwaarden als door B. en W. zullen worden bepaald. TUINTJES IN TUINSTADWIJK. Door de woningbouwvereeniging „de Tuinstadwijk" is een aan de gemeente toebehoorende, langs den speeltuin „Zui derkwartier" gelegen strook grond, ter grootte van 180 M2, gevoegd bij de ach tertuinen van een zevental harer wonin gen aan de Koninginnelaan (3e plan). Het bestuur dier vereeniging heeft zich bereid verklaard bedoelde strook grond van de gemeente te koopen tegen den zelfden prijs per M2, waarvoor zij den grond, benoodigd voor het 3e plan, van de gemeente heeft gekocht, t.w. f 4. B .en W. hebben hiertegen geen bezwaar. DE WINKELSLUITING OP 3 OCTOBER. Vermits de door den Raad op 28 November 1932 vastgestelde verorde ning op de Winkelsluiting de Koninklijke goedkeuring nog niet heeft verworven en mitsdien de in die verordening opgenomen regeling ten aanzien van den dag waarop het 3-Octoberfeest gevierd wordt ,vóór 3 October a.s. niet in werking zal zijn getre den, is het noodig een voorziening te tref fen met betrekking tot de winkelsluiting op dien dag. Evenals het vorige jaar kan zulks ge schieden door, met toepassing van artikel 9 lid 3 der Winkelsluitingswet, Dinsdag 3 October a.s. aan te wijzen als dag, waarop de bij genoemde wet voorgeschreven be palingen omtrent het sluitingsuur voor winkels niet zullen gelden. In verband met het vorenstaande geven B. en W. in overweging Dinsdag 3 Octo ber a.s. aan te wijzen als dag waarop de bij de Winkelsluitingswet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur voor winkels niet zuilen gelden en te bepalen, dat dien dag de winkels tot middernacht geopend mogen blijven. HET KRUITHUIS AAN DEN MORSCHWEG. B. en W. stellen voor te besluiten tot den aankoop van het patronen- en muni tiemagazijn met bijbehoorend terrein, groot 300 M2., en van het op gemeente grond staande plantonhuisje aan den Lage Morschweg voor den prijs van 2500 in totaal. Het kruithuis zal voor verschillende ge meentediensten als Lichtfabrieken, Politie en Brandweer worden gebezigd. DE WONINGEN IN PARADIJS- EN BOUWELOUWENSTEEG. In overeenstemming met het advies van de Gezondheidscommissie geven B. en W. in overweging te bepalen,, dat uiterlijk 4 April 1934 moeten zijn ontruimd: de wo ningen Lange Paradijssteeg No. 6, 6a, 14, 20, 28, 30, 34, 36, 46, 48, 52, 54, 7, 19a, 19, 29 en 41 en de woningen Lange Bouwe louwensteeg Nis 21, 10, 16, 20, 26 en 46. (De ontruimingstermijn is hiermede met een half jaar verlengd). HERZIENING BOUWVERORDENING. De herziening van de Woningwet bij de wet van 9 Juli 1931 maakt het noodig, dat verschillende wijzigingen en aanvul lingen worden aangebracht in de verorde ning op het bouwen en sloopen van 12 October 1905. Daartoe is een ontwerp op gemaakt, hetwelk de instemming heeft verworven van de Commissie van Fabri cage en van de Gezondheidscommissie, melde herziening van de Koning wet; de wijzigingen houdt verband met de ge melde herziening van de Woningwet; daarnaast zijn enkele op zichzelf staande wijzigingen en aanvullingen van eenvou- digen aard opgenomen, welke wensche- lijk waren gebleken. Overigens zij mede gedeeld, dat een algeheele herziening van de verordening, ten einde haar in over eenstemming te brengen met de eischen des tijds, in overweging is. n. H. WIJDINGEN St. JOZEF CONGREGATIE VAN MILL-HILL. Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans, bisschop van Gargara, Generaal-Overste der St. Jo- seph-Congregatie van Mill-Hill heeft in de kapel van het Moederhuis de H. Wijding van het Diaconaat toegediend aan de vol gende Nederlanders: A. Akkermans, Heemstede; A. v. Ame- rongen, Houten; M. Arts, Liempde; A. Bis schop, Nijmegen; A. en J. Boeken, Weert; J. v. d. Dries, Tilburg; W. Eygenraam, Dordrecht; G. Goes, Amsterdam; J. Harte- ring, Ulft; P. Jacobs, Venlo; A. Janssen, Beek N.Br.; S. de Jing, IJmuiden; G. Luif, Hilversum; F. Mol, Ulft; A. Oomen, Sprun- del; L. Somers, Amsterdam; J. Vesters, Hil versum; J. v. d. Weyden, Noordwijk; W. de Wijs, Standdaarbuiten; A. Wijtenburg, Delft. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Leiden naar Wieringen en over den afsluitdijk langs den anderen kant van het ÏJsselmeer terug? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Lis- se, HUlegom, Bennebroek, Haarlem, Scho ten, Santpoort, Velsc-n, Beverwijk, Castri- cum, Alkmaar, Koedijk, Schoorldam, Bnr- gerbrug, Schagerbrug, Oude Sluis, Anna Palowna, Ewijcksluis, Den Oever; afstand 100 K.M. Afsluitdijk 40 K.M. Kornwcrd, Wons, Bolsward, Nljland, Tjalhulzum, ÏJs- brachtum, Sneek, Jutrijp, Hommerts, Wol- legaast, Follega, Eesserga, Lemmer, Kuinre, Blankenham, Blokzijl, Vollenhove, Zwart sluis, Hasselt, Zwolle, afstand 105 K.M. El- burg, Doornspijk, Nunspeet, Hierden, Har- NOODKREET. Wij brengen onder de aandacht van Ka tholiek Nederland den noodtoestand, waar in de Zusters Carmelitessen van het Sint Jozefhuis, Amstelveenscheweg te Amster dam, schuldeloos zijn geraakt en vragen dringend om hulp. Voorheen hebben deze Zusters reeds het liefdewerk voor onverzorgde kinderen be oefend in enkele kleine perceelen aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, doch weldra was de toeloop zóó groot, dat het huisje veel te klein en ondoelmatig bleek en de noodzaak dwong tot een nieuwen bouw, welke verrees aan den Amstclvecn- schenweg. Daarvoor werd een obligatieleening uit gegeven en geplaatst. Doch nauwelijks was het huis ten halve gereed of de Bank, wel ke de leening had geëmitteerd, staakte de betalingen, zoodat de Eerw. Zusters èn het kapitaal ad 150.000.verloren èn nog rente moeten betalen van de vervlogen gelden. De bouw werd toch voltooid om een on derdak te geven aan de religieuzen en kin deren, maar nu staan de Eerw. Zusters voor een faillissement, indien Katholiek Nederland niet helpt. Wij mogen niet dul den, dat deze engelen van liefde uit hun huis worden gejaagd en dat het prachtig liefdewerk wordt vernietigd. Zij verdienen in alle opzichten de waardeering en hulp van Nederlandsch Katholieken. Hun huis verdient een litanie van prachtige titels. Men zou er een steen mogen metselen in den gevel, waarop gebeiteld: „Huis der Voorzienigheid", „School van Heiligheid", „Hulp der Hulpeloozen", „Speeltuin van 't Kindje Jezus", „Oferplaats van reine zie len", „Carmelrozen in bloei". Neen, het debacle van een Bank mag on ze brave, goede, heilige Zusterkens niet treffen in het dierbaarste, wat zij hebben, haar liefdewerk. Neen, zij, die in de grootste soberheid, in waarachtige armoede leven en voor zich zelf alle aardsche goed hebben geofferd, mogen wij niet door geldmacht laten ver jagen, en zij, die persoonlijk niets bezit ten, mogen niet langer door niet te dra gen geldzorgen worden gepijnigd. Katholieken van Nederland, als voor deze, uwe dierbare en beste Zusters, een faillissement zou moeten volgen, dan gaat het vertrouwen in uw nog nooit gefaald hebbende hulpvaardigheid en liefdadigheid ten onder. Wij hebben millioenen bijeenge bracht voor Universiteit en Seminariën en Ziekenhuizen en Kerken, zouden wij met ons allen niet een som van 150.000.bij een kunnen brengen? Moeten zij verjaagd en werkeloos worden, zij, die willen wer ken en zoo heerlijk en prachtig kunnen werken en nog werken in dat nieuwe huis, dat al weder vol is van onverzorgde kin deren? Moet hun huis en hun hart onder den hamer? Nooit! Wij vragen en smeeken u dan ter liefde Gods, ter liefde der zoozeer te respectee ren Eerwaarde Zusters, ter liefde van zoo veel onverzorgde kinderen, aalmoezen en rijke aalmoezen geheel pro Deo. Wij weten, dat wij niet tevergeefs een beroep op de weldadigheid van Nederlands Katholieken doen. Reeds mochten wtf van den Bisschop vafi Haarlem een verheugend bewijs van medeleven ontvangen. Hoezeer Zijn Hoogwaardige Excellentie sympathi seert met de actie van ons Comité, moge blijken uit het feit, dat Z. H. Exc. voor het voorschreven doel gedurende een aantal jaren een gift heeft toegezegd van 1000. per jaar. Dat hooge voorbeeld worde nagevolgd. Het Noodcomtè: C. J. Boekhorst, Deken en Pastoor; J. M. van der Tuyn, Pastoor; Pater Borromeus de Greeve; Mr. J. B. Bo- rrtans, Lid van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland; Mr. C. M. J. F. Goseling, Voorzitter van de R. K. Staatspartij; Mr. A. J. M. Hendrix, Voorzitter „Katholiek Am sterdam"; J. Th. Poters, Oud-lid v. d. Ge meenteraad A'dam; Mr. C. P. M. Rommo, Lid van den Gemeenteraad A'dam; J. J. Roovers. Oud-Gemeentesecretaris A'dam. Giften, groot en klein, worden gaarne ingewacht bij cjen Zeereerw. heer J. M. van der Tuyn, Pastoor te Heemstede, Heercn- weg, 88, Post-Giro 180484. derwyk, Ermelo, Putten, Nijkerk, Amers foort, Utrecht, Woerden, Alphen a. d. Rijn, Leiden. Afstand 148 K.M. Vraag: Kan men de reis LeidenBeau- raing in één dag heen en terug doen? Hoe groot is de afstand, welke route en onge veer de kosten? Ligt Beauraing in 't Fransch of in 't Vlaamsch sprekend gedeel te van België? Antwoord: Deze reis kunt u onmo gelijk op één dag heen en terug doen. De afstand is pl.m. 340 K.M. per trein, via Ant werpen, Brussel, Namens, Dinant, Houet. De kosten bedragen dus pl.m. 9 gulden en kele reis. Beauraing ligt in 't Fransche ge deelte. Mijn vudcr laat mil twee Uolonmllncn en tien boerderijen nu Nou juffrouw, alw 5k dan later trouw, zal ik m'On eierkolen en eieren bij U be ntellen hoor. Gf/cltlno lliustrato)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11