Maandag 25 september 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 CRISIS WETGEVING. Varkenscentrale. AGENDA BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Sept. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Tildt. Hoogste Barometers!769.3 te Stensele. Laagste Barometers!: 750.0 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 26 Sept.: Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets zachter overdag. Zaterdag strekte zich van IJsland via Ierland tot Noord-West Frankrijk een lang gerekte depressie uit. Deze depressie vorm de een stationnaire kern, die thans ten Wes ten en Zuid-Westen van ons land gelegen is. Overal in dit lagedrukgebied is de ba rometer stijgende, vooral in onze omgeving. Zoodoende is de kans vrij groot dat ons land onder invloed komt van het hoogc- drukgebied, dat zich thans over Oos*.- Duitschland en Scandinavië uitstrekt. Wel is waar stijgt ook in Schotland en Ierland de luchtdruk, doch een nieuwe depressie bij IJsland zal naar alle waarschijnlijkheid deze stijgingen van minder beteekenis voor het weer ten onzent maken. In Engeland heeft de depressie veel regen gebracht, even eens in Frankrijk, waar Parijs 13, en Dyon 12 mm. aftapte. Verder viel in Zweden 21, in Karlsstadt (Zweden) 20 m.m. neerslag. Behalve IJsland, waar de nieuwe depressie een aanwakkerende wipd brengt is het overal elders vrij rustig weer met overdag vrij zware bewolking. In Denemarken en het daaraan grenzende deel van Duitsch- land is het mistig. Ook voor ons land kan morgenochtend een neveltoestand ver wacht worden. De regenkansen zijn ver minderd. Overdag zal de temperatuur een weinig stijgen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 14.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Maandagnamiddag 7.23 uur tot 6.21 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 26 Sept. voorm. 7.33 uur en nam. 8.04 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 17.gr. C. Zweminrichting „De Zijl" om 7 uur. 16 gr. C. de „Angriff" een onderhoud toegestaan over den vermoedelijken duur van het proces. Hij zeide, dat dit nog wel eenige weken zal duren. Alle feiten, die van be lang kunnen zijn, moeten uitvoerig wor den behandeld. Dat geldt niet alleen voor de gebeurtenissen bij de brandstichting zelf, maar nog meer voor het aantoonen van contact van v. d. Lubbe met zijn me deplichtigen en opdrachtgevers. Bij het gedeelte van het proces, dat zich te Berlijn zal afspelen zullen ter plaatse grondige onderzoekingen moeten worden verricht over de feitelijke gebeurtenissen bij en na den brand. De justitie heeft het grootste belang bij preciese opheldering van alle punten, ook die welke bijkomstig lijken, voor zoover zij voor het goed be grip der gebeurtenissen van beteekenis kunnen zijn. BINNENLAND RIJKSMIDDELEN IN 1934. Bijna 55 milliocn gld. minder geraamd. De middelen van het Rijk voor het dienst jaar 1934 worden, blijkens de memorie van toelichting op het ontwerp-Wet op de Middelen, geraamd als volgt: gewone dienst ƒ463.446.818: kapitaald. ƒ22.475.622; geheele dienst f 485.922.440. Voor Voor het dienstjaar 1933 waren de middelen geraamd als volgt: gewone dienst ƒ518.223 483: kapitaald. ƒ22.603.093; geheele dienst 540.826.576. In vergelijking met 1933 wordt dus ge raamd voor de gewone middelen 54.776.666 minder en voor de kapitaal middelen 127.471 minder, zijnde per res- to ƒ54.903.136 minder dan voor 1933. DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN VASTE SIERPLANTEN. De gronden voor dezen maatregel. Men meldt aan de „N. R. Cr!": Volgens persberichten hebben Gent- sche kweekers in de omstandigheid, dat de Nederlandsche regeering den invoer wettelijke bescherming van het kleinbedrijf. Aan het praeadvies, dat drs. H. L. Jan sen, leider der Economische Afdeeling van het Bureau van den Ned. R. K. Midden standsbond, heeft uitgebracht voor het 10e Congres van den Ned. R. K. Middenstands bond, te houden op Donderdag, 28 Septem ber a.s. te Breda, over de economische zijde van het vraagstuk der wettelijke bescher ming van het kleinbedrijf, ontleenen wij het volgende: Na te hebben nagegaan, welke in het al gemeen de taak is van den detailhandel, wijdt de praeadviseur aandacht aan de be teekenis, welke de onderscheiden detail handelsvormen in het economische leven toekomt. Op de kleinonderneming rust ten deze een bijzonder cachet waar in haar het per soonlijke element overheerscht en zoo de ziel is behouden, welke de grootonderne ming reeds heeft verloren of steeds ver der dreigt te verliezen. Dit is niet enkel van sociale, maar ook van economische be teekenis. Het economische leven is ten zeer ste gebaat met de doelbewuste, rustelooze activiteit van tal van kleine ondernemers, die in werken en zwoegen voor eigen zaak niet alleen daarvoor een dienst aan dat le ven bewijzen, maar tevens voor het eco nomische leven als het ware een reservoir van krachten vormen, waaruit steeds nieu we pioniers naar voren treden om nieuwe banen in de behoeftenvoorziening te ope nen. Het persoonlijk element in de klein onderneming krijgt nog zijn bijzondere be teekenis, daar waar deze kleinonderneming werkzaam is in het distributieproces. De persoonlijke zorg waarborgt den consument de kwalitatieve bediening welke de massa- leverancier niet kan geven. Na de beschrijving van verdere speciale voordeelen van de klein-onderneming, be schouwt de praeadviseur de rol welke de grootonderneming in den detailhandel ver vult. In deze rol is een zekere stimuleeren- de functie op de behoeftenvoorziening te onderkennen, welke naast de onmiskenbare nadeelen voor een ethisch juiste behoeften- bevrediging, toch dit onbetwistbaar voor deel heeft, dat tal van nuttige artikelen onmiddellijk hun weg naar de massa der consumenten vinden en deze op veel korter termijn dan voorheen het geval was, doen deelhebben aan den economischen vooruil- gang. Sluit dit in een bestaansgrond voor de grootonderneming in den detailhandel, dan beteekent dit geenszins dat een ongeli miteerde uitbreiding daarvan noodig is. Achtereenvolgens worden dan besproken de bijzondere kenmerken van de grooton dernemingsvormen, het warenhuis, filiaal- en eenheidsprijzenbedrijf. Bij uitbreiding van dezen laatsten be drijfsvorm overwegen de economische na deelen de voordeelen, zoodat deze onge- wenscht moet worden geacht. Evenzeer heeft men zich van economisch standpunt te richten tegen de concurrentiemiddelen, welke bijzonder door de grootonderneming plegen te worden toegepast. Ten aanzien van een bijzondere beteeke nis van dé' verbruikscoöperatie in de hui dige verhoudingen neemt de praeadviseur een afwijzend standpunt in. Economisch ge zien is zij weinig anders meer dan een be drijfsvorm, die van zijn „kapitalistische" nevenvormen slechts in zooverre verschilt, dat de winsl^onder een andere groep van personen dan gebruikelijk wordt verdeeld. Zijn betoog samenvattend komt de prae adviseur tot de conclusie, dat van econo misch standpunt een beletten van de op komst der grootonderneming niet verdedig baar is. Voor de productie is haar aanwe zigheid in de moderne economische omstan digheden op meerdere gebieden totaal on misbaar, maar ook in den detailhandel komt haar een bijzondere functie en der halve een plaats toe. Intusschen sluit dit niet in, dat de grootonderneming daarom volledige bewegingsvrijheid moet worden gelaten. Ook zij behoort te worden gesteld onder de regels eener geordende concur rentie, welke eisch met name klemt in den detailhandel waar de strijd om de macht thans met alle kracht wordt gevoerd. Meerdere ordening der concurrentie vraagt in de eerste plaats beperking van de vrije toetreding tot het bedrijf. De weg hiertoe is gelegen in het stellen van be paalde eischen aan den ondernemingslei der (vakkunde of handelsbekwaamheid) en de onderneming zelve (inrichting en kapi taal). Meerdere ordening der concurrentie vraagt daarnevens een ingrijpen van de Overheid in de wijze van concurreeren zelve. Naast deze indirecte wegen tot bescher ming van het kleinbedrijf blijft een plaats voor directe hulp. Speciale belastingen op de grootonderne ming worden door de praeadviseurs ver worpen, omdat zij een economisch nuttige functie aantasten. Geen bezwaar onder vindt echter uit dit oogpunt een belasting op nevenbedrijven, uitgeoefend door groot ondernemingen. van niet-houtvormende stiergewassen en van azalea-indica en hortensia heeft ge- contingenteerd, aanleiding gevonden, bij de Belgische regeering op represaille maatregelen tegenover Nederland aan te dringen. Aangezien daaruit blijkt, dat die Nederlandsche maatregel by die kwee kers ontstemming heeft gewekt, kan het wellicht nuttig zijn, het volgende op te merken: Reeds sinds vele tientallen van jaren betrekken de Nederlandsche bloemisten genoemde planten uit Gent en omgeving. De azalea's, hortensia's enz. worden door hen in bloei getrokken en als bloeiende planten in den winter en het vroege voor jaar verkocht. Palmen, crotons e.a. ver huizen via de Nederlandsche bloemisten successievelijk naar de huiskamers der particulieren. Voor de Nederlandsch bloemisten betee kent deze kweek en handel een niet onbe langrijk onderdeel van hun bedrijf, welk onderdeel in den laatsten tijd ernstig werd bedreigd door overmatigen invoer groo- tendeels door personen buiten het eigen lijke bloemistvak. Pogingen van betrokken Nederlandsche belanghebbenden om met de Belgische georganiseerde kweekers tot een onderlinge regeling van den invoer te komen, hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. Ter bescherming van de toch reeds in zeer groote moeilijkheden verkeerende Nederlandsche bloemisterij was het daarom noodig, maatregelen tegen dien overmatigen en abnormalen invoer te nemen. Die maatregelen zijn zoo genomen, dat ruimschoots rekening werd gehouden met Belgische belangen. Immers, het contin gent is gesteld op 100 pet. van den ge middelden invoer in de jaren 1930 en 1931, de beide laatste jaren welke ten aanzien van dezen invoer nog als „normaal" kun nen worden beschouwd. Op overkomstige gronden n.l. het weren van abnormalen invoer, is de Belgische regeering in den loop van dit en het vorige jaar overge gaan tot het contingenteeren van den in voer van vee, vleesch, boter, melkproduc ten, groenten en aardappelen en heeft zij de contingenten ook vastgesteld op 100 pet. der laatste normale jaren. ONDERHOUD VAN BRUGGEN EN WEGEN. Voor verbetering en aanleg 14 millioen, voor rivierenoverbrugging 5 millioen. Het eindbedrag van de begrooting van het Wegenfonds is f 24.900.000 resp. ƒ21.900.000 op den gewonen dienst en 3.000.000 op den kapilaalsdienst. De inkomsten zijn samengesteld uit de opbrengst van wegen- en rijwielen-belas ting, achtereenvolgens geraamd op 14.000.000 en ƒ7.000.000, uit een bijdrage van het hoofdstuk Waterstaat, groot 600.000 en 'aan overige ontvangsten, ge raamd op 300.000. Voor de rijwiel- en wegenbelasting is er rekening fnee gehouden, dat de jaarlijksche toeneming niet zoo groot zal zijn als in het financieele plan, dat leidde tot het vijfjarig werkplan van 1932. Het verloop van de op brengst van 19321933 toont aan, dat het accres dier belasting dalende is. De bijdra gen uit het hoofdstuk Waterstaat moesten daarom noodgedwongen wederom worden verlaagd. De begrooting wijst voor onderhoud, ver betering en aanleg van wegen en voor bruggen over groote rivieren in totaal een bedrag van 14.130.000 aan. Voor de groo te rivieren-overbrugging is hierin begre pen rond ƒ5.174.000 wat voldoende wordt geacht om den bouw van onderhanden zijnde bruggen krachtig te kunnen voort zetten en met den bouw van bruggen in dc verbinding van Rotterdam 'met het Zui den en Oosten des lands een begin te ma ken. Er blijft dan voor de eigenlijke we gen over 8.955.890, waarvan 1.830.000 voor onderhoud en het vorige voor ver betering en aanleg. Rijksweg Amsterdam's-Gra- vanhage (gedeelte Amster damSassenheim) Het ligt in het voornemen den aanleg van het gedeelte langs de Slotertocht in 1934 met de aangevraagde gelden zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Voor den bouw van een brug over de Noordelijke ringvaart van den Haarlem mermeerpolder, waarvoor op de begrooting voor 1932 reeds een bedrag van 135.000 werd uitgetrokken (welk bedrag echter slechts voor een deel zal kunnen worden besteed), wordt op een uitgaaf van 100.000 gerekend. De grondaankoop kan vermoedelijk in den aanvang van 1934 zijn voltooid, waar na het grondwerk op ruime schaal zal kunnen worden voortgezet, zoodat daarvoor op een uitgaaf van 400.000 wordt gere kend, terwijl voor den grondaankoop nog 100.000 is uitgetrokken. Tenslotte zal met het aanbrengen van een verharding op de gedeelte aardebaan, waarvan de aanleg reeds thans in uitvoe ring is of vermoedelijk spoedig in uitvoe ring zal komen, kunnen worden begonnen. Een bedrag van 150.000 wordt daarvoor aangevraagd. Tot voortzetting van het wegvak bewes ten Oegstgeest van den weg Amsterdam SassenheimHaagsche Schouw's-Graven- hage wordt voor de aardebaan 100.000 en voor het aanbrengen van verharding daar op 125.000 uitgetrokken. Haagsche SchouwBodegraven. Het aangevraagde bedrag van 50.000 ten aanzien van den weg Haagsche Schouw LeidenBodegraven Utrecht) voor grondaankoop is in de eerste plaats noo dig ten behoeve van de wegverlegging bij Gouwesluis en mede voor de verbreedin gen tusschen de Vink en Leiden en bewes ten Alphen. DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Meer passagiers, maar minder ontvangsten Naar wij vernemen, heeft de tariefsver laging over vrijwel de geheele lijn bij de Nederlandsche Spoorwegen het verheu gende resultaat gehad, dat het aantal rei zigers niet onaanzienlijk is gestegen. Deze stijging viel reeds kort na de in voering van het verlaagde tarief waar te nemen. Zij is echter gedurende het drukke reisseizoen blijven aanhouden. De Spoorwegen hebben dus meer ter rein herwonnen en dat geeft moed voor betere tijden. Jammer genoeg is de stijging echter niet van dien aard geweest, dat het totaal der inkomsten is gestegen. Maar aangezien deze handhaving van het oude, hoogere tarief toch ook gedaald zouden zijn, is I men toch niet al te ontevreden. 1 „N. R. Cr!" De Nederlandsche varkenscentrale deelt mede, dat zij, in verband met aanvragen, welke haar hebben bereikt van personen, die haar spek hebben geleverd en die thans een tekort aan spek voor het binnenland hebben, bereid is, voor zoo ver de voor raad strekt, een quantum spek aan de be trokken personen terug te leveren. Dit spek moet geheel in binnenlandsche consumptie gebracht worden. Personen, die van dit aanbod gebruik wenschen te ma ken, wordt verzocht zich schriftelijk met de Nederlandsche Varkenscentrale in verbin ding te stellen. LEIDEN. Vrijdag, .R.-K. Handelsreizïgersvereeni- ging, „Den Burcht", 8.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Sep tember tot en met Zondag 1 Oct. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. KATHOLIEK-DEMOCRATISCHE PARTIJ Steun aan de kippen- en cendenhouderij. Nc*nens den minister van oeconomische zaken, maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een- denhouderij bekend, dat de uitkeering vol gens de garantieregeling voor de week van 25 t/m. 30 September a.s. is vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren, tot een gewicht van maxi mum 50 k.g. per 1000 stuks en op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche een deneieren. PROCES-VERBAAL TEGEN DE A. J. C. Tot uitlokking eener rechterlijke beslissing Of uniformverbod toepasselijk is. Naar wij vernemen heeft een inspec teur van politie te Amsterdam proces-ver baal opgemaakt tegen eenige deelnemers aan een optocht der A. J. C., zulks van wege het dragen der A. J. C.-uniform en het meevoeren van vlaggen. Zulks vond plaats op den Dam, waar een A.J.C.-troep met vlaggetjes voorbij trok. De bedoeling is een beslissing van den rechter uit te lokken in verband met het feit, dat de bepalingen van het uni formverbod, dat Dinsdag van kracht ge worden is, niet duidelijk zijn ten aanzien van de bedoelde uniformen en vlaggen. Het geldt hier dus een z.g. proef-proces- verbaal. „Tel." STEUNREGELING TEN PLATTELANDE. De contact-commissie uit de landarbei dersbonden inzake werkloozenzorg heeft den minister van sociale zaken de volgende verzoeken gedaan inzake de steunregelin gen ten plattelande: le. Een verhooging van het minimum steunbedrag, met daarnaast het loonbe drag van 12 te laten vervallen en tot grondslag te nemen, ten minste voor de pe riode April tot December een bedrag, ge baseerd niet op 48-urige, maar op 60-urige arbeidsweek. 2e. Het verschil in uitkeering tusschen niet- en wei-verzekerden hooger vast te stellen dan 50 cent en wel ten minste op 1 per week. 3e. In de steunregelingen te laten de ru briek „dubbel uitgetrokkenen". 4e. Arbeiders na hun toetreding tot de werkloosheidsverzekering dadelijk te be schouwen als trekgerechtigde verzekerden. 5e. Een bijslag op de werkloozenkasuit- keering met ingang van 1 December, wan neer de verzekerde land- en veenarbeiders uit de werkloozenkassen beginnen te trek ken. 6e. Zooveel mogelijk tewerkstelling van alle werkloozen in de werkverschaffingen, desnoods met invoering van een rouleer- regeling. LOONSVERLAGING IN BOUWBEDRIJF? Onderhandelingen tusschen partijen. Met 1 October a.s. loopt het collectief contract in de bouwvakken af. Reeds sinds Juli hebben partijen onderhandelin gen gevoerd over een nieuwe overeen komst, regelende de loon- en arbeids voorwaarden. Er zijn zes langdurige con ferenties gehouden te Haarlem. De bespre kingen gingen tusschen den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons, eenerzijds en anderzijds den Alg. Ned. Bouwarbeidersbqnd, den R.-K. Bouwar- beidersbond „St. Joseph", de Ned. Chr. en de Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbonden. Partijen zijn tot overeenstemming geko- me nover verschillende punten, maar nog niet over het werkgevers voorstel tot een algemeene loonsverlaging. Zijn wij goed ingelicht, dan wenschen dc werkgevers geen nieuw contract op 1 October te sluiten, zonder vaststelling der loonen op een lager peil. Hun aanvanke lijk voorstel de loonsverlaging op 15 pet. te stellen is dan ook niet teruggenomen. Na de laatste bespreking werd overeenge komen, dat partijen zich nog afzonderlijk zouden beraden en haar besluiten dan aan de orde zouden stellen in een samen komst in de volgende week. Zaterdag hiel den te Utrecht de besturen der vier werknemersorganisaties een vergadering om haar standpunt definitief vast te stel len. Een beslissing over een eventueel nieuw contract zal heden verwacht kun nen worden, want dan wordt te Haarlem de laatste gecombineerde conferentie ge houden. „Tel." Porto voor nieuwsbladen. In het Staatsblad is opgenomen een K B. tot wijziging van het postbesluit. Daarin wordt bepaald,: Het porto der nieuwsbla den en bijvoegsels bedraagt, indien de frankeering bij abonnement geschiedt, per nummer of exemplaar voor een ge wicht van niet meer dan 55 gram 3/4 ct.; over 55 tot en met ?5 gram 1 cent, boven 85 tot en met 115 gram 1 1/4 c!, boven 115 tot en met 165 gram 11/2 ct., boven 165 tot en met 220 gram 21/4 c! en voorts voor hooger gewicht van 50 gram of res- teerende gedeelten van 50 gram 3/4 ct. naar boven afgerond. Deze bepaling treedt in werking met ingang van 1 October a.s. De Katholiek-democratische Partij, tot stand gekomen door fusie van den Kath.- democratischen Bond en de R. K. Volks partij in Nederland, heeft Zaterdag en Zon dag haar oprichtingscongres gehouden in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag. De bijeenkomst van Zaterdag was van huishoudelijken aard, die van Zondag middag openbaar. Ongeveer duizend leden waren aanwezig. Prof. dr. J. A. Veraart, voorzitter, open- •de de bijeenkomst met gebed en met een kort woord van welkom en constateerde, dat de Katholiek-democratische Partij haar beslag had gekregen. De heer C. D. Wesseling, secretaris van de K. D. P. en oud-voorzitter van de R. fi. P. en oud-voorzitter van de R. K. Volks partij, herinnerde aan de voorbereiding tot de fusie en aan de critiek, in de R. K. pers te dezen opzichte uitgeoefend. Nu de statu ten en het sociaal-economisch program tot stand zijn gekomen, zal de naaste toekomst wel leeren welke kracht van de K. D. P. zal uitgaan, aldus spr. Men heeft onzen aanhang geringschat, doch wij tellen nu reeds 3000 trouwe leden a 5.20 minimum per jaar, terwijl men in de R. K. Staatspartij lid kan zijn voor 'n kwartje.(Een wel wat eigenaardige verge lijking! Red. L. Cr!). In de R. K. Staats partij is men nu kernen gaan vormen. Dat „kernen" vergeleek spr. guitig met karnen en tevens aan versch-gekarnde margarine-melange: hoe langer men daarin karnt, des te meer komt de margarinelucht naar voren. Spr. herinnert eraan, dat prof. Veraart sinds vele jaren de man is van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Aan het werk van minister Verschuur wil spr. niets tekort doen, maar nu men voor de bedrijfs- radenwet in de R. K. Staatspartij „heil Ver schuur" roept, wil spr. dan toch even op merken, dat men in die partij vergeet den naam van den auteur dier wet erboven te plaatsen, en dat is prof. Veraart. (Applaus). Vervolgens wijst spr. op het fascisme, dat ook in de R. K. Staatspartij belangstel ling heeft gevonden. In Oostenrijk wordt het fascisme zelfs met wijwater toegediend. (Dit „fascisme" is volgens „Quadragesimo Anno"! Red. L. Crt.) en daar vereert men den kleinen Dolfuss. Maar wij hebben in Nederland onzen Dolfuss, n.l. Veraart! (Ap plaus). Spr. huldigt Paus Pius XI, wiens „Qua dragesimo Anno" gedragen wordt door de gedachte van eere aan den arbeid, en hij wijst voorts op het woord van onze Konin gin: „Wij willen onszelf zijn en blijven". Deze pauselijke gedachte en dit koninklijk woord worden door de Kath. Democratische Partij ten volle onderschreven. Hij eindigt met den frensch, dat prof. Veraart moge slagen in de schier boven- menschelijke taak, die deze op zich heeft genomen. Prof. dr. J. A. Veraart, de leider van de nieuwe organisatie, hield daarop een rede over: „De taak der Katholiek-Democrati sche Partij". Meer dan de Fransche revolutie is deze tijd er een van omwenteling, aldus spr. Werd bij bepaling tot het sociaal-economi sche, toen verouderd feodalisme en ver molmd nationaal gildewezen omvergewor pen om er een hulpeloos jong kapitalisme voor in de plaats te stellen,thans bele ven wij de stuiptrekkingen van het ont aard en geraffineerd hoog-kapitalisme, waartegenover echter een sterker jong ge slacht gaat stellen 'n geordend economisch leven, waarin vrije krachten en overheids macht harmonisch worden vereenigd en aan elke groep van verbonden kapitaal- en-arbeid haar eigen plaats wordt aange wezen. Welk een reusachtige taak het katholi cisme hier tegenover het kapitalisme te vervullen heeft, is voor ons, aldus spr., met één oogopslag duidelijk. Zoo waar als ieder Nederlandsch katho liek en dus ook elk lid der Kath. Dem. Partij moet willen de staatkundige een heid der katholieken, omdat juist het ka tholicisme als wereldmacht thans zijn eigen economisch systeem heeft, evenzeer staat het vast, dat het niet de R. K. Staathpartij kan zijn die als representant van deze staatkundige eenheid optreedt, aldus spr. De eenheid der R. K. op politiek gebied moet er zijn, maarin de Katholiek- democratische Partij! Prof. Veraart bestreed vervolgens deze regeering en haar program. Men late zich niet wijs maken aldus spr. dat er geen andere middelen zijn om ons aan een sluitende begrooting te hel pen, dan de regeering voorstelt. Geheel rekening gehouden met de da ling van het belastbaar inkomen en met een veel beteren kinderaftrek, zou het alleen uit de inkomstenbelasting reeds mogelijk zijn een hooger bedrag te halen, zonder on verdedigbaar hooge tarieven, dat 100 tot 160 millioen ligt boven het bedrag dat in 1932 door inkomsten-, vermogens-, verdedi- igngs-, gemeentefondsbelasting en de op centen daarop werd verkregen. Nadat de tweede voorzitter zich met woorden van dank tot prof. Veraart had gericht en tot vertrouwen in het bestuur der partij had opgewekt, was er gelegen heid tot gedachtenwisseling. waaraan en kele deelnamen, waarna de vergadering werd gesloten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2