VRIJDAG 22 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANi VIERDE BLAD PAG. 14 GEMEENTERAAD VAN ZEGWAART DE BEZWAREN TEGEN HET STRAPERLOSPEL. Instemming van Minister De Wilde. De kerkeraad der Geref. Kerk van La ren (N.-H.) richtte een schrijven tot Mi nister 'De Wilde, in verband met de ver gunning, welke de burgemeester verleend heeft voor het houden van een speelzaal in die plaats. Van den minister is nu het volgende antwoord ingekomen: „In antwoord op uw adres van 31 Aug. j.l. heb ik de eer u te berichten, dat, zoo als u uit de dagbladen bekend zal zijn, tnans door den rechter zal worden uitge maakt of het Sraperlospel wettelijk ge oorloofd is. Overigens heb ik reeds bij circulaire mijn standpunt omtrent het toestaan der vergunningen aan de burgemeesters me degedeeld. Uw meening, dat maatregelen getroffen moeten worden, tot het tegengaan van dit kwaad, deel ik ten volle". WORDT MR. DUTS GEROYEERD ALS LID DER S. D. A. P? Een daartoe strékkend voorstel door zijn afdeeling ingediend. Naar wij vernemen is thans een voor stel ingediend om het Kamerlid mr. J. E. W. Duys te royeeren als lid der S. D. A. P. Tot dusver waren door vele afdeelingen der S. D. A. P. bij het partijbestuur moties ingediend, alle inhoudende het verzoek maatregelen te nemen jegens den heer Duys naar aanleiding van zijn bekende brochure. Het partijbestuur had tot op heden aan de uitnoodigingen in deze mo ties geen gevolg gegeven. De heer Duys is lid der afdeeling 6 te 's-Gravenhage van de S. D. A. P. en volgens de statuten kan een afdeeling een lid royeeren. Nu is bij de genoemde afdeeling 6 een van toelich ting voorzien voorstel ingediend om den heer Duys van het lidmaatschap der S. D. A. P. vervallen te verklaren. Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 Sept. te hou den vergadering behandeld. Wordt het aangenomen, dan is mr. Duys dus geen lid mcr van de S. D. A. P. Wg hebben de statuten van de partij eens nagelezen en gezien, dat den heer Duys ten aanzien van een royementsbesluit zijner afdeeling nog beroep openstaat bij het partijbestuur. »»Tel." De socialistische pers merkt op, dat be doeld voorstel bij de Haagsche afdeeling slechts door één lid is ingediend en dus niet zooveel om 't lijf heeft. HET EINDE VAN DEN LUTINE-TOREN. Herstelling en opnieuw beginnen volstrekt uitgesloten, zegt prof. Van der Kloes. In het dezer dagen verschijnende Septem- ber-nummer van O. T. A. R., orgaan van technische ambtenaren van den Rijkswa terstaat, wijdt prof. Van der Kloes we derom een korte beschouwing aan de ber ging van den schat der „Lutine". Onder het opschrift „Het einde van den Lutine-toren" schrijft prof. v. d. Kloes: Na den ondergang van dit gevaarte zal het nuttig zijn, dat wg ons rekenschap geven van de oorzaak en het verloop der ramp, die te boek stellen en aan de verge telheid onttrekken. Verschil in waterstand binnen en buiten den toren moest aanleiding geven tot het ontstaan van drijfzand. Dit begon niet ge lijkelijk over den onderrand van den ke gel verdeeld, maar op één punt van den omtrek het eerst, in verband met de plaats der zuigbuis en met ongelijkheden in den zeebodem. Het begon met een gaat je onder den rand, dat al grooter en groo- ter werd .Naar ik vernam, heeft men het al pompende tot een verlaging van het binnenpeil met een paar meter gebracht en is het gat in het zand waargenomen toen het al 75 c.M. wijd was. Afgezien van de juistheid dezer afmetingen blijft het beginsel hetzelfde. Naarmate de opwaart- sche stroom van drijfzand in omvang en kracht toe nam, kwam een al grooter en grooter wordend deel van den binnen wand des kegels vrij, totdat hij ten slotte door den zand- en waterdruk van buiten ingedrukt we^d, Dit zal met een knal ge paard zijn gegaan; immers zijn tusschen 200 en 300 schroefbouten tegelijk stuk ge sprongen. Tot dusver heb ik mij te dezer zake onthouden van bespiegelingen op construc tief gebied. Thans veroorloof ik mg een uittreksel uit een brief openbaar te ma ken, dien ik ontving van een bouwmees ter, die met dit werk van nabij bekend is geweest. „Werd de toren op de leemlaag neerge laten en ledig gepompt, dan zou door wa ter en zand op die buitenzijde van den kegel een druk van pl.m. 400.000 K.G. ont staan, waar vanbinnen niets tegenover staat en zou hg van onder als een papieren peperhuisje ineenklappen. De sterkte van ronde kegels geldt alleen voor binnen- druk en voor volstrekt gelijke spanningen, niet voor druk van buiten." Ik voeg daaraan toe, dat de kegelvorm van den voet des torens tijdens het zak ken in den zeebodem een zeer ongunstige uitwerking moest hebben op de vastheid daarvan. Immers maakt hij, te lood da lende, het zand los in een cylinder van een diameter als zgn onderrand en tracht hg vanbinnen het zand tot een kegel op te persen. Dit kan niet anders dan de drijfzandvorming bevorderen en versnel len. Herstelling van den toren en van voren af aan beginnen blijve dus volstrekt uit gesloten. De beschreven gang van zaken is volkomen natuurlijk. Het is onzinnig aan een aanslag van kwaadwilligheid te denken; toch zijn er nog altgd lieden, die dit denkbeeld niet van zich af kunnen zetten. ALMELO GEEFT ZICH OVER. Woensdagavond is de Raad der gemeen te Almelo in spoedeischende vergadering bijeengekomen naar aanleiding van het telegrafisch antwoord van Ged. Staten der Provincie Overijssel waarin als eisch voor goedkeuring der begrooting 1933 wordt gesteld: plaatsing in de tweede klasse van de gemeentefondsbelasting. De communist de Wolf riep de arbei ders tot verzet op en eischte, dat ook de raad zich zou blijven verzetten tegen den eisch van Ged. Staten. De woordvoerder van de S. D.-fractie verklaarde zich niet langer te zullen ver zetten, hoewel hij de gevolgen daarvan toch ook niet op zich wilde nemen. Na nog enkele besprekingen werd het voorstel van B. en W. met 2 stemmen te gen, van den communist en van een lid der neutrale partg, aangenomen. De Koningin-Moeder naar Luzern. De Koningin-Moeder is voornemens Woensdag 27 dezer voor een verblijf van eenige weken naar Zwitserland te vertrek ken met voorloopig reisdoel Luzern. Voor H.M. vertrekt zal de Koningin-Moeder op Maandag 25 dezer nog een bezoek brengen aan den Ruigenhoek te 's-Gravenhage. Julio Baghy. In het begin der volgende maand komt Julio Baghy, een der bekendste schrijvers van Esperanto-werken, uit Budapest naar Nederland tot het geven van een reeks cursussen volgens de methode van An- dreo Cseh, het houden van voordrachten enz. Gedurende den wereldoorlog diende Baghy als officier in het Hongaarsche le ger en geraakte in Russische krijgsgevan genschap. In Siberië, waar hij drie jaar moest doorbrengen, leidde hij talrijke cursussen voor lotgenooten van verschil lende nationaliteit, stichtte een Esperan to-theater, redigeerde een krant in Espe ranto, enz. Na den oorlog richtte hij het maandblad „Literature Mondo" op en schreef verschillende werken, o.a. Migran- ta plumo, Dancu maronetoj, Preter la vivo, Pilgrimo, Mural, waarvan meer dan een werd bekroond. Zgn roman „VLctimoj" speelt in en om de Russische krijgsgevan genkampen. De uitnoodiging aan Julio Baghy, die lid is van de Esperanto-Akademie, is met volle instemming van het Internacia Cseh- Instituto de Esperanto uitgegaan van J. de Ren, Cobetstraat 70, Leiden. De eerste serie cursussen zal plaats vinden te Be verwijk, Zaandam, Purmerend, Hoorn, Alkmaar en mag zich verheugen in den steun van talrijke invloedrijke personen, vereenigde in Comité's van Aanbeveling op den meest breeden grondslag samenge steld. Geen privaatles aan eigen leerlingen. Van gemeentewege zal een bepaling wor den uitgevaardigd, waarbij het aan den rector en de leeraren van het Utrechtsche gymnasium zal verboden zijn privaatles sen te geven aan de leerlingen, wien zij reeds op het gymnasium onderwijs geven. Ook zullen zij niet meer toezicht mogen houden, bij het maken van huiswerk. Slechts in bijzondere gevallen zal een spe ciale toestemming gegeven kunnen wor den. RECHTZAKEN POGING TOT BRANDSTICHTING TIJDIG VOORKOMEN. Drie verdachten voor de recht bank te 's-Hcrtogenbosch. Acht jaar geëischt tegen den hoofdschuldige. Gisteren hebben voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch drie inwoners van Eind hoven terechtgestaan, verdacht van poging tot brandstichting. Het waren een 42-jarige arbeider, een 29-jarige schoenmaker, en een 34-jarige timmerman. De woning van den schoenmaker zou volgens het plan in brand gestoken worden, terwijl de bewoner afwezig was. De oudste van het complot had overal benzine gego ten en lonten gereed gelegd. De politie had er echter lucht van gekre gen en nam de verdachten gevangen. De arbeider ontkende en beweerde, dat de schoenmaker gek was. Hij kende hem nau welijks. Een hoofdagent-rechercheur van de po litie te Eindhoven deed mededeelingen om trent de toebereidselen tot den brand, wel ke hij gevonden had. De eerste verdachte had o.m. en partij goederen ingepakt en zich deze toegeeigend. Onder de vele getuigen was ook de me de-verdachte schoenmaker, die o.m. ver klaarde, dat de 1ste verdachte bij hem ge komen was met het plan tot brandstichting. Hij had zich daar eerst tegen verzet, maar kon ten slotte niet van den man af. Uit het langdurige verhoor bleek, dat de arbeider in de buurt van het huis gezien was. De schoenmaker legde een bekentenis af. De derde verdachte echter verklaarde niets met het complot te maken te hebben. Ten slotte eischte de officier tegen den eersten verdachte, den hoofdschuldige, acht jaar gevangenisstraf. Ter zake van medeplichtigheid aan po ging tot brandstichting requireerde hij te gen den tweede vier jaar gevangenisstraf en tegen den eigenaar van het pand, den schoenmaker, zes maanden onvoorwaarde lijk en twee jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. De verdedigers pleitten vrijspraak. Uitspraak 5 October. „Hbld." LAND- EN TUINBOUW INVOER VAN AARDAPPELEN IN ZWITSERLAND. De Zwitsersche alcohol-directie deelt thans de nieuwe beperkende bepaling mede voor den invoer van aardappelen. Voor waarde voor den aanvoer in dat de impor teurs, welke reeds in het jaar 1931 aardap pelen hebben ingevoerd, voor iederen wa gen a 10 ton buitenlandsche aardappelen, 80 wagons a 10 ton binnenlandsche aard appelen koopen. Voor hoeveelheden onder de tien ton wordt geen invoer-vergunning verstrekt. „Tel." SPORT VOETBAl LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt: le klasse: F. Pacta 1SLF 1 3.30 uur; Quick B. 1LRC 1 3.30 uur (hoofdterrein); Rijnsb. B. 1SCO 1 4.30 uur; Terleede 1 Noordwijk 1 4.45 uur. 2e klasse A: ARC 2Quick B. 2 3.30 uur. 2e klasse B: Noordwijk 2LRC 3 4.45 uur; SCO 3Koudekerk 1 4.30 uur; Kat wijk 2SLF 2 3.30 uur (hoofdterrein); O. Clubje 1Quick B. 3 4.45 uur. 3e klasse A: Noordwijk 3F. Pacta 3 3 uur; Terleede 3Northgo 1 3 uur; Sleu telsARC 3 3.30 uur; 3e klasse B: SLF 3Rijnsb. B. 3 3.30 uur; Katwijk 3LRC 4 3.30 (bijterrein); Koudekerk 2Kagia 3.30 uur. 4e klasse A: O. Clubje 3—Katwijk 4 3 uur; Woubrugge 3F. Pacta 4 3.30 uur; Quick B. 6Terleede 4 3.30 uur (bijter rein). A d s p.: SCOKatwijk 3 uur; Rijnsb. B. F. Pacta 3 uur; RouwkoopOns Clubje 3.30 uur; Alphia—Quick B. (b) 3.30 uur. ZWEMMEN De NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN ENGELAND. Op haar tournee door Engeland zwommen de Nederlandsche zwemsters gisteren in Derby. Jenny Kastein die een poging deed het wereldrecord 100 meter schoolslag te verbeteren, mocht hierin niet slagen. Zij bleef 2 seconden boven het wereldrecord. Willy den Ouden won op de 200 yards vrije slag van Corry Laddé in 2 min. 16.4 sec. Puck Oversloot wist met een verschil van 12 yards te winnen van Miss Sands op de 150 yards. MOTORSPORT DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE WEDSTRIJD. In den Internationalen Zesdaagschen wedstrijd om den Silver Face, welke in Wa les met Llandrindo Dwells, als centrum wordt gehouden, heft het Nederlandsche B-team met de rijders Fyma, Sybrandi en Timmer met 22 strafpunten de achttse plaats bezet. ,De andere landgenooten Zuur, Nortier, Ridder, van Hamersveld en Moejes kregen geen strafpunten. MOTORCLUB LEIDEN EN OMSTREKEN. Het Bestuur van de M. C. L. O. kwam he den in het bezit van een lijst met prijs winnaars van de door de Haagsche H. D. Club gehouden „Zomerrit", welke jl. Zon dag werd verreden. Deze rit waaraan door diverse M. C. L. O. leden is deelgenomen was verdeeld in twee trajecten, nl. een ochtendtraject van 116 km. en een middagtraject van 82 km., de gemiddelde snelheid was 36 km. In deze trajecten waren wegen van aller lei aard opgenomen, zoodat de rijcapaci- teiten der motorrijders een groote rol speel den in het al of niet winnen van een prijs. ,In totaal waren 78 deelnemers aan den start verschenen. Twee M. C. L. O.-leden nl. de heeren E. W. P. Passier en Th. Segaar Jr. wisten beslag te leggen op respectievelijk den eersten en tweeden prijs in de solo-klasse. De heer A. J. v. d. Voort kwam in de duoklasse ook nog in aanmerking voor een prijs. Verder maakt de M. C. L. O. ook nog een goede kans op den prijs, welke be schikbaar'is gesteld voor de club, welke met het grootst aantal leden aan die rit heeft deelgenomen. Dit wordt echter officieel bekend ge maakt bij de prijsuitdeeling, welke plaats vindt in het Roomhuis „Boschhek" te 's-Gravenhage op Dinsdag 26 Sept. as. .Voor belanghebbenden kan worden ge meld, dat a s. Zondag door de M. C. L. O. een toertocht wordt gehouden naar de Loosdrechtsche plassen. Vertrek 10 uur v.m. vanaf Restaurant „Royal" Doezastraat. Aan dezen tocht kan door iederen motorrijder worden deelge nomen. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! De Raad onzer gemeente kwam in pleno, onder voorzitterschap van burgemeester L. R. Middelberg, op Woensdagavond half acht ten Raadhuize bijeen. Secretaris: de heer C. P. Blaauwhof. Na de gebruikelijke opening, lezing der notulen. Deze werden onveranderd vast gesteld. Naar aanleiding der notulen werd door den voorzitter opgemerkt, dat door B. en W. bij de K. N. A. C. en de B. B. N. was geinformeerd naar een verkeersspiegel op den hoek DorpsstraatStationsstraat. Door geen van beide organisaties werden verkeersspiegels aanbevolen, wel de plaat sing van een bord met opschrift „lang zaam rijden". Aangezien op dien hoek meer borden zijn, kwam dit niet wenschelijk voor. Verder was geadviseerd om even tueel een verkeersstreep in de bestrating aan te brengen. De kosten hiervan wer den begroot op 100.Na eenige bespre king werd met 4 tegen 3 stemmen beslo ten, een dergelijke streep te doen aan brengen. Daarna werd overgegaan tot behande ling van de agenda. Medegedeeld werd een schrijven van Gad. Staten, houdende goedkeuring van de verordening, regelen de de eischen en benoembaarheid van den gemeente-veldwachter. Aangeboden werd de gemeente-rekening over het dienstjaar 1932. Ontvangen was over dat jaar 95702.53 1/2; uitgegeven 88362.74, een overschot dus van 7339.75 1/2. Deze cijfers hebben betrek king op den gewonen dienst. Voor den kapitaaldienst bedroegen de ontvangsten 33274.84; uitgaven 33149.76, batig saldo 125.08. Tot leden der commissie tot nazien dier rekening werden door den voorzitter aan gewezen de heeren G. van Straalen, P. J. Smits en A. Zegwaard, die hunne benoe ming aanvaardden. Op de gemeente-rekening over het dienstjaar 1931 waren door Ged. Staten bemerkingen gemaakt. Aangezien die be merkingen uitsluitend wijzigingen golden van administratieven aard, stelde de voor zitter voor B. en W. te machtigen aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen. Aldus werd besloten. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1934. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf, voor den gewonen LUCHTVAART WILEY POST ERNSTIG GEWOND. Zijn vliegtuig neergestort. Uit Quincy (Illinois) wordt gemeld: De wereld-recordvlieger Wiley Post is ernstig gewond, toen zijn vliegtuig, bij het opstijgen in de luchthaven van Monroe neerstortte. LINDBERGH WIL OOK NAAR RUSLAND VLIEGEN. Het wachten is op een kaart. In 'n telefonisch onderhoud met den Le- ningradschen vertegenwoordiger van Uni ted Press heeft kolonel Lindbergh uit Hel- singfors medegedeeld, dat hij bij zijn ver trek van Karlskrona, nog niet het voorne men had naar Leningrad te vliegen. Lind bergh was verbaasd uit Sovjet-gebied te worden opgebeld en nog meer verwonderd toen hij vernam, dat de Russische autori teiten hem Woensdag te Leningrad ver wachtten. „De Russen hebben mij een landkaart beloofd", verklaarde Lindbergh, „waarop het voor vliegers verboden gebied rondom Leningrad staat aangegeven, als mede de luchthaven van de stad. Ik wil niet boven de voor buitenlandsche aviateurs verboden zone vliegen en heb daarom se dert Zondag op de kaart gewacht. Woens dag ben ik echter zonder die kaart vertrok ken." Hij verklaarde nog, onmiddelijk naar Rusland te zullen vliegen, zoodra hij de kaart had ontvangen, maar kon natuur lijk het juiste uur van vertrek nog niet op geven. 225. Toen ze de heele dag geloopen had den moest er een onderkomen voor den nacht worden gezocht. De kapitein wist echter een plaats waar een herberg stond, zoodat ze voor deze nacht nog geen gebruik van de tenten behoefden te maken. Een ja wel, juist toen het donker begon te worden, stonden ze voor een groot huis, geheel ste vig van hout opgetrokken. Het licht brand de al en het scheen vroolijk naar tfuiten. Profje was erg moe en was blij, dat hij voor die nacht in een bed zou mogen slapen. dienst tot een bedrag van 99318.64 1/2; voor den kapitaaldienst zijn de uitgaven geraamd op nihil; de ontvangsten op 602.58. Bij punt 5 der agenda stelden B. en W. voor in hooger beroep te gaan bij de Kroon, tegen het besluit van Ged. Staten inzake stichting eener Christelijke schooL De voorzitter deelde mede de beschik king van Ged. Staten die het Raadsbesluit vernietigden op grond van het feit, dat dit geen steun vindt in de wet, doch bin nen 30 dagen in befoep kon worden ge gaan bg de Kroon. Spr. achtte de motie ven, om geen medewrking tot stichting te verleenen, nog aanwezig, de tijdsomstan digheden zijn sedert dien niet gewijzigd. De heer Van Straalen verwonderde zich over het voorstel van B. en W. Nu het be sluit van den Raad niet steunt op de wet is men verplicht medewerking te verlee nen. Spr. haalde in dit verband nog de samenvoeging der gemeenten aan. De heeren Roos en Zegwaard zijn het eens met het praeadvies van B. en W. De heer Lamens verzette zich tegen het voorstel van B. en W., en zeide o.m., dat de wet in Den Haag werd gemaakt en al hier moest worden uitgevoerd. Tusschen de heeren Roos, Zegwaard en Lamens ontspon zich een debat over ver schillende kwesties, de thans bestaande Christelijke school betreffende. Het was een aanvallen en verdedigen, verband hou dende met kerkelijke opvattingen, waarop de voorz. het voorstel van B. en W. nog maals verdedigde en toelichtte. Nadat de heer van Duyvenbode betoogd had, dat de Kroon wel zal beslissen, wie gelijk heeft, werd tot stemming overge gaan. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 5 tegen 2 stemmen (Van Straalen en Lamens). Door B. en W. was geadviseerd niet tot overkluizing over te gaan op het verzoek dienaangaande door de bouwvereeniging „Beter Wonen". De voorz. deelde mede, dat de kosten daarvan 2233 zou bedragen. Een derge lijke uitgaaf vond het College van B. en W. niet verantwoord, aangezien dit bedrag bij grondverkoop ad ƒ2.50 per M.2 niet te rugkwam. Hoogstens zou een bedrag van 1200 weder ten goede der gemeentekas komen, ongerekend nog of het mogelijk was den grond, die aangewonnen werd, be bouwd kon worden. De heer Smits meende, dat het werk een bedrag van 1500 zou vorderen en betoogde, dat het zeer wel mogelijk was. De voorz., hierover het woord voerende, verdedigde het voorstel, tot niet-over- kluizing, waarna zonder hoofdelijke stem ming dit werd aangenomen. Aangenomen werd het weder inwerking stellen van de steunregeling voor werk- loozen. De voorzitter deed voorlezing van een Ministerieel rondschrijven op deze zaak betrekking hebbende. De heer Van Straalen stelde de vraag of het stempelen wederom ten Raadhuize van Zegwaart moest plaats hebben. Spr. vond, nu dit 2 jaar alher heeft plaats ge had, Zoetermeer dit moest behartigen. De voorz. zegde toe, deze kwestie in de vergadering, te houden tusschen B. en W. van beide gemeenten en de steuncommis- sie, te zullen bespreken. De de rondvraag stelde de heer Smits de vraag, hoe het stond met de geldlee- ning voor de bouwvereeniging. De voorz. deelde hierop mede, dat de bouwplannen voor onderzoek zich bij de Gzondheidscommissie bevonden en na goedkeuring door dit college spoed zal worden betracht. De heer Lamens vroeg inlichtingen, mede naar aanleiding van de vragen ge steld in den Raad van Zoetermeer of vol daan was aan de bepalingen van de Ge meentewet, dat alle besluiten, betrekking hebbende op de samenvoeging der ge meente Zoetermeer en Zegwaart, aan Ge- dep. Staten waren toegezonden. De voorzitter verzekerde dat alles in extenso het betrokken college was toege zonden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. 226. Ze stapten naar binnen en kwamen meteen in de gelagkamer, waar al heel wat menschen zaten. Het waren lieden die in de streek thuishoorden, groote mannen met baarden en snorren en vreemde kleeren aan, die Profje nooit eerder gezien had. Maar ze zagen er erg goedig uit en hij dacht, dat hij wel wat aan hun zou kunnen vragen omtrent hun kleeren, huizen en le venswijze. DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14