LAND- EN TUINBOUW IN DE CRISIS. Let op deze STER als ge tabak koopt. Ze garandeert U het beste voor Uw geld SÏER TABAK Blindde fèe&tef VRIJDAG 22 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 MINISTER VAN ECONOMISCHE ZA KEN LICHT DE JONGSTE MAATREGELEN TOE. Beperkingen. Ter voldoening aan de Landbouwcrisis- wet 1933 deelt de minister van Economi sche Zaken den Staten-Generaal mede, dat een reeks koninklijke besluiten is ver schenen, waarbij op tal van land- en tuin bouwproducten onderscheidene artikelen van die wet van toepassing zijn verklaard. In de toelichting op deze besluiten schrijft hij: Bij koninklijk besluit zijn algemeene re gelen gesteld betreffende de eischen, waar aan een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam moet voldoen om den uitsluiten den in- en uitvoer van crisisproducten te verkrijgen. In dat besluit wordt over deze rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen gehandeld (monopoliehouders genoemd). Bepaald wordt, dat monopoliehouders moe ten voldoen aan de eischen, door het Cri- sis-Organisatiebesluit 1933 aan crisisorga nisaties gesteld. De beweegreden van het Crisis-Organi- satiebesluit 1933 geldt ook hier: de minis ter behoort te kunnen beschikken over uitgebreide bevoegdheden ten opzichte van de mc)\opoliehouders. Bl>iembollensaneeringsplan 1933. Artikel 9 der Landbouw-Crisiswet 1933 geeft aan de Kroon de bevoegdheid om het voortbrengen van een crisisproduct voor een bepaald tijdvak te verbieden of niet dan voorwaardelijk toe te staan. In het Bloembollensaneeringsplan 1933 (teelt) maakt de Kroon van deze bevoegdheid ge bruik. De teeltvergunning is het centrale punt van het besluit, waarmede het reservee- rings- of inleveringsvoorschrift nauw is verbonden. Het doel van het Bloembollen saneeringsplan 1933 in aanmerking geno men, is een teeltvergunning zonder reser- veerings- of inleveringsvoorschrift niet mogelijk te achten, omdat de pogingen der regeering om in het bloembollenkweekers- bedrijf verbetering aan te brengen, zou den kunnen worden verijdeld, indien dit voorschrift niet ware gesteld. Het kan voorkomen, dat een bloembol- lenkweeker eigener beweging de teelt van bloembollen heeft beperkt. Het zou tot on billijkheden voeren, wanneer hiermede bij het vaststellen van bovenvermeld percen tage geen rekening werd gehouden. Het is mogelijk de teeltvergunning ge heel of gedeeltelijk over te schrijven op naam van een anderen aangeslotene, in welk geval zoo noodig het perceel of de perceelen gronds, in de vergunning ver meld, door andere kunnen worden vervan gen. Als noodzakelijke aanvulling van het Bloembollensaneeringsplan-1933 (teelt) is op grond van de Landbouw-Crisiswet 1933 (export) de invoer van bloembollen ver boden, tenzij met vergunning. Het vergunningsstelsel voor den export de heffing bij den export, benevens het be ginsel van den minimum exportprijs vor men de meest op (Jen voorgrond tredende punten van dit besluit. Op dezelfde wijze als het Bloembollen saneeringsplan 1933 (teelt) en het Bloem bollensaneeringsplan 1933 (export) is het Bloembollensaneeringspal n 1933 (handel) opgebouwd. Ten einde een sluitende regeling te ver krijgen, was het noodzakelijk om eveneens den handel in bloembollen op grond van artikel 9 der Landbouw-Crisiswet 1933 aan een regeling te onderwerpen. Het besluit verbiedt in artikel 2 den han del in en aflevering van voor export be stemde bloembollen, tenzij met vergun ning. Crisis-Graanbesluit 1933. Het is de regeering noodzakelijk geble ken de steunregeling, voor zoover deze door het Tarwebesluit-1931 werd gediend, door een andere te vervangen. Zij is hier bij van de gedachte uitgegaan, dat de uit breiding van steun, welke een gevolg zal zijn van het hierna te noemen invoermono- polie, geboden was, omdat de toestand van het landbouwbedrijf, meer in het bijzon der waar het de graanverbouwers betrof, van dien aard is, dat ook voor de directe toekomst geen verbetering is te verwach ten. Bovendien werd de behoefte gevoeld om de regeling van het toezicht op het na leven der bepalingen aan een nader onder zoek te onderwerpen. Crisis-Tuinbouwbesluit 1933 L Het Crisis-Tuinbouwbesluit 1933 I be helst een toepassing van artikel 10b der Landbouw-Crisiswet 1933 ten aanzien van aardappelen, fruit, zuidvruchten en war- mcezerij gewassen. Artikel 1 opent de be voegdheid voor de regeering den invoer van die producten slechts aan de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale toe te staan. Door het vestigen van dit invoermonopo- lie wordt het mogelijk den geheelen invoer van tuinbouwartikelen onder toezicht te nemen en ten behoeve daarvan regelend op te treden. Daaraan toch bestaat groote behoefte. Het afzetgebied voor inheemsche tuin bouwproducten is immers gedurende de laatste jaren voortdurend kleiner gewor den. De invoer beperkende maatregelen der nabuurstaten hebben daartoe in niet geringe mate bijgedragen. De weerstand van het Nederlandsche tuinbouwbedrijf is hierdoor in ernstige ma te aangetast. De minister gaf een met cijfers gestaaf de uiteenzetting van een en ander in de memorie van toelichting op het ontwerp van wet tot wijziging der Landbouw-Crisis wet 1933. De onderhavige regeling strekt ter uit voering van de te dier plaatse geopenbaar de voornemens, waartoe de gewijzigde Landbouwcrisiswet 1933 de gelegenheid ge opend heeft. Artikel 1 van het besluit is aldus gere digeerd, dat, naar gelang de behoefte zich voor doet, tuinbouwartikelen onder het monopolie kunnen worden gebracht. Crisis-Aardappelbesluit 1933 I. Het Crisis-Aardappelbesluit 1933 I past de artikelen 9 en 12 der Landbouw-Crisis wet 1933 toe op aardappelen; het bindt het binnenlandsch vervoer van z.g. consumptie aardappelen aan bepaalde rechten. Met dezen maatregel wordt beoogd den aardappeltelers steun te verleenen. Het aanbod van aardappelen op de binnenland- schd markt is door den invoer beperkende maatregelen der omringende landen der mate toegenomen, dat een belangrijke prijsdaling hiervan het gevolg is geweest. De productiekosten worden niet meer ge dekt door de opbrengst der aardappelen. Het onderhavige koninklijk besluit stelt nu regelen, krachtens welke het vervoe ren van aardappelen slechts is toegestaan ingevolge een schriftelijke vergunning. Voor geringe hoeveelheden aardappelen, n.l. van ten hoogste 10 K.G. kennelijk be stemd voor een persoon of een gezin, is een vervoervergun'ning niet vereischt. Alleen voor het eerste vervoer wordt het verkrijgen van een vervoervergunning af hankelijk gesteld van de betaling van een bepaalde geldsom. O Verkr/jgboor 13 lol 5 cenl por half om Juist in tijden als 'deze verlangt men de hoogste waarde voor z'n geld. Dal verklaart de nog steeds toene mende populariteit van Ster-tabak. Steeds meer pijprookers onder vinden de juistheid van Niemeijer's devies: „Het beste in elke prijsklasse" Wat ge ook voor Uw tabak besteedt als '1 Ster-tabak is, Krijgt ge 100% smaak en geur. NIEMEIJER'S BINNENLAND EEN DUITSCHE PERSSTEM OVER DE TROONREDE. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Crt.": In verband met het oeconomisch ge deelte van de troonrede van de Koningin schrijft de Berliner Börsen Courier, dat Nederland, nadat Engeland den vrijhan del had prijsgegeven, de laatste steunpi laar was van het onbeperkt ruilverkeer. Het land heeft tot in den laatsten tijd krampachtig pogingen ondernomen om door verschillende verdragen een ver ouderd oeconomisch stelsel te redden. Waar deze pogingen echter geen succes hadden, bleef voor het land niets anders over dan het stuur van zijn oeconomische politiek in een andere richting te werpen en den koers te nemen, welke door de machtige omstandigheden ook aan andere landen wordt opgedrongen. Men zou het tegenwoordige Nederlandsche hervor mingsprogramma thans kunnen beschou wen als de eindstreep, welke in de gan- sche wereld onder het tijdperk van het liberalisme wordt getrokken. Dit optre den van Nederland zal nu den weg ba nen tot een nieuwe regeling van de in ternationale oeconomische samenwerking. KOMT RUSSISCHE REGEERING ONDERHANDELEN? Een commissie naar Amsterdam verwacht Een der berichtgevers van het „Hbld." te Berlijn meldt: Naar wij van goed ingelichte zijde ver nemen heeft het Sovjet-Russische com missariaat voor den buitenlandschen han del besloten, een economische commissie naar Amsterdam te zenden teneinde al daar de mogelijkheid van een uitbreiding van de economische betrekkingen tus- schen Sovjet-Rusland en Nederland te onderzoeken. Verschillende vertegenwoordigers van de Russische handelsorganisaties zullen deel uitmaken van de commissie. Men zal ook onderhandelen over het ge bruik van de havens van Amsterdam en Rotterdam. Begin October zouden verscheidene la dingen Russisch graan naar Nederland worden verscheept. REGELING INVOER VAN SIER PLANTEN. De Staatscourant bevatte een Kon. be sluit houdende een regeling van den in voer van niet-hout-vormende siergewas sen alsmede van azalea indica en horten sia met of zonder potten of kuipen. Het contingent is bepaald op 100 pet. van den gemiddelden invoer in de jaren 1930 en 1931. De contingenteering geldt van 1 Sep tember af en is voor 12 maanden vastge steld. (Herplaatst) AUTOWEG BERLIJN—AMSTERDAM. Eenigen tijd geleden is als onderdeel van den autoweg BerlijnAmsterdam een ge heel nieuwe weg gereed gekomen van de Nederlandsche grens tot Bentheim. Terwijl het weggedeelte Oldenzaal-grens reeds eenige jaren in schitterenden toe stand verkeerde, was de voortzetting op Duitsch gebied zoo verschrikkelijk slecht, dat de meeste automobilisten dat stuk liefst meden. Toen de weg tot Bentheim in orde werd gemaakt, verwachtte men toe neming van het verkeer. In die verwachting werd men bedrogen. De route EnschedeGronau wordt ook thans nog bij voorkeur gekozen, mede om dat het grenskantoor tusschen Bentheim en Oldenzaal des avonds reeds vroeg ge sloten is, terwijl dat de Glanerbrug nacht en dag geopend is. Aan de Duitsche zijde worden de pogin gen echter niet opgegeven om het verkeer over Bentheim te bevorderen. Thans is besloten den nieuwen autoweg door te trekken tot Rheine. Vermoedelijk wordt nog deze maand met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. MIDDENSTANDSWENSCHEN. Demonstratieve bijeenkomst te 's-Gravenhage. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft te 's-Gravenhage een demonstratieve ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer E. Schiirmann. De voorzitter verwelkomde vertegenwoor digers van de minsters van Financiën en van Economische Zaken en verscheidene leden der Eerste en der Tweede Kamer, die aanwezig waren. Verscheide personen hebben het woord gevoerd. De heer J. C. Blankert uit Utrecht, heeft het woord gevoed. De middenstand, aldus spr., heeft grootelij ks redn tot ontevre denheid. Aan den alleenwerkenden pa troon moet vrijheid worden gelaten om te werken. Wij zijn ontevreden, aldus spr., over de werking van het rijksinkoopbu- reau, over de personeele belasting, de ta baksbelasting, de omzetbelasting, enz., enz. Ook over gemeentebedrijven, die in huurkoop verkoopen en die een midden stander, die hard moet werken om aan den kost te komen, niet op zijn weg moet vinden. Spr. somde vervolgens een reeks wen- schen van den middenstand op, welke niet worden verwezenlijkt, zooals maatrege len tegen vliegende winkels, tot vereen voudiging van gerechtelijke vorderingen, enz. Er kome een directeur-generaal voor den middenstand. Margarine. --- Mr. dr. H. F. A. Völlmar uit 's-Graven hage besprak als rechtsgeleerd raadsman van het comité van actie van de vrije margarine-handelaren de moeilijkheden der vrije margarine-handelaren. Zeventien margarinefabrikanten hebben een kartel gevormd en maken een winst, die een goudmijn is. De fabrikanten hebben fi liaalwinkels en het laat hen onverschillig, of die winkels winst maken, omdat zij als fabrikant al genoeg winst maken. Maar de dupe zijn de vrije tusschenhandelaren, 6 a 7 duizend in aantal. Op de moeilijkhe den is de aandacht gevestigd der crisis- zuivelcentrale, die verklaarde, geen tijd te hebben, zich er mee bezig te houden. (Gefluit). Willekeur heerscht bij de uitvoe ring der wet. Aan zulk een toestand moet een einde worden gemaakt. Sluitingstijden. De heer R. J. Koopmeiners, van Rotter dam, sprak over: „verruiming der winkel sluitingswet voor die bedrijven, welke zulks behoeven." Hij keurde af de vernietiging van ge meentelijke verordeningen, waarbij reke ning is gehouden met de bijzondere be hoeften van groepen winkeliers, als die in koek en chocolade, in fruit, visch, enz. On der gefluit vanuit de vergadering besprak spr. de nalatigheid der regeering op dit punt Er werd tal van malen geapplaudiseerd. Aangenomen werd ten slotte een resolu tie, die concludeert, dat de huidige toe stand onhoudbaar is en derhalve spoedige verbetering door ingrijpende maatregelen vereischt is en het bestuur van den K. N. M. B. opdraagt de verlangens van den middenstand onder de aandacht van de regeering te brengen. DE NOOD VAN DEN MIDDENSTAND. Een motie van den chr. middenstand. De vereeniging van den Christel ij ken handeldrijvenden en industrieelen midden stand, welke Woensdag te Utrecht haar jaarlijksche vergadering heeft gehouden, heeft een motie aangenomen, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat hulp van de regeering, waarom reeds meermalen is gevraagd, ook voor dezen nijveren tak van de bevolking onmisbaar is. Zij verzoekt daarom met den meesten aandrang zoo spoedig mogelijk te komen met een voor stel tot beschikbaarstelling van crediet voor gezonde middenstandsondernemin gen, die door de crisis in moeilijkheden zyn geraakt. UIT DEN NIJMEEGSCHEN RAAD. Geen natte kermis. De commissie voor de strafverordening in de gemeente Nijmegen had bij meerder heid van stemmen voorgesteld bij wijze van proef gedurende de kermisdagen van 1933 met uitzondering van den laatsten kermisdag der z.g. Dollen Maandag het tapverbod buiten werking te stellen. De meerderheid van den Raad verklaar de zich tegen dit voorstel, dat werd ver worpen met 17 tegen 15 stemmen. Met twee stemmen der liberalen tegen werd aangenomen het voorstel der com missie voor de strafverordening voor de sluiting der winkelzaken op Zaterdagavond op 9 uur, behoudens de uitzonderingen in Kermis-, Sint Nicolaastijd en voorjaars feestdagen. Aangenomen werd een amen dement om bij verordening te bepalen, dat de kapperszaken op Dinsdagen na één uur gesloten moeten zijn. DE NIEUWE SLUIS TE GOUDA. Voor bijdrage aan de provincie Zuid- Holland in de kosten van verbetering van den vaarweg AmsterdamRotterdam en van den bouw eener nieuwe schutsluis te Gouda wordt op de Staatsbegrooting ƒ200.000 uitgetrokken. MINISTER OUD VOOR DE MICROFOON. Op Donderdag 28 September a.s. 's avonds van 89 uur zal de minister van Financiën, mr. P. J. Oud, voor de A.V.R.O.- microfoon een rede houden over de mil- lioenen-nota. UNIE VAN R. K. STUDENTEN-VEREENI- GINGEN IN NEDERLAND. Viering zilveren jubileum te Nijmegen. Aan de oud-leden, leden, begunstigers en vrienden der Unie van R. K. Studenten- vereenigingen in Nederland is de volgende oproep gericht: 25 jaar is het binnenkort geleden, dat op het Lustrum der Delftsche vereeniging de afgevaardigden aller toen in Nederland bestaande Katholieke Studentenvereni gingen met hunne vaandels een kring vormden en plechtig de oprichting der Jnie bevestigden. 10 jaar lang had men er over gepraat en allerlei losse banden bedacht die niemand -onden bevredigen, tot eindelijk de daad /.wam en men zeggen dorst: De Unie zijn wij, Katholieke studenten van Nederland. Sindsdien heeft de Unie gearbeid voor het algeheel welzijn der Katholieke studenten, en met vrucht, want allen die zij omvatte heeft zij iets geschonken, iets blijvends zelfs, en aan sommigen zeer veel. Allereerst het bewustzijn, dat er een Ka tholieke intellectueele stand is in Neder land, dat wij altijd in alles en om alles Katholiek moeten zijn; heeft zij allen op hun taak gewezen zich aan de spits te stel len van al wat goed en mooi is in onze samenleving, en van de waarden die wjj alleen bezitten aan anderen mee te deelen. 5 Lustra achtereen is op velerlei wijzen gewerkt, zijn vele idealen nagestreefd en is ook veel bereikt. Want wij mogen wijzen op een groote groep oud-leden en leden die zich bewust is wat het beteekent katho liek te zijn en weet, dat ze katholiek moet leven en streven. Er waren daarbij hoogte punten en inzinkingen, maar over het ge heel mag gezegd worden, dat de Unie zich in stijgende lijn ontwikkeld heeft en voort durend in beteekenis en innerlijke waarde is toegenomen. Daarom is er reden dit "Zilveren Be- staansfeest openlijk te vieren. Wij roepen U allen op om daaraan deel te nemen. Niet slechts hen die thans student zijn, maar allen die eens lid van de Unie waren, om te samen ons te verheugen over wat tot stand gebracht is en te getuigen van onzen wil om steeds beter, steeds verder te wer ken volgens onze bijzondere roeping. Afscheid prof. P. G. Groenen als Unie-moderator. 25 jaar bijna werd een zeer groot deel van het Uiewerk gedragen door iemand die nu weldra van ons zal moeten scheiden. Zonder overdrijving kan gezegd worden dat Prof. P. G. Groenen jarenlang de rug- gegraat der Unie geweest is. Hij was het, die de opgaande lijn in ons werk mogelijk maakte door voortdurend het goede en waardevolle dat onder oudere studentengeslachten leefde, over te leveren aan de jongeren. Hij heeft de opeenvolgen de Uniebesturen met raad en daad bijge staan. Met ware opoffering en liefde heeft hij telkens de zwaarste zorgen en de moeilijk ste lasten op zich genomen. Door heel zijn persoonlijkheid en zijn werkkracht in on zen dienst te stellen maakte hij het moge lijk, dat de Unie tallooze dingen tot stand bracht, die nimmer door studentenwerk al leen zouden kunnen geschieden. Zijn vaderlijke zorgen hebben in het verleden talloozen behoed voor afdwaling en als voortreffelijk priester heeft hij on afgebroken gewaakt over onze geestelijke belangen. Talloozen heeft hij als leider van het Inlichtingsbureau der Unie voor heel hun leven aan zich verplicht. Waarlijk de geestelijke en stoffelijke gaven die hii on? geschonken heeft zijn onmetelijk. Nu is voor hem de tijd gekomen om af scheid te nemen. Zijn taak als Unie-mode rator is reeds aan een opvolger overgedra gen. Het past ons allen, oud-leden en leden der Unie hem openlijk te danken voor zijn jarenlange zorgen, hem te huldigen om zijn overgroote verdiensten voor ons ka tholiek intellectueelen van Nederland. Het is onze eereplicht. De herdenking. De herdenking van het 25-jarig bestaan der Unie en de Huldiging van Prof. Groe nen zullen plaats vinden te Nijmegen op 11 en 12 November a.s. Beide feestelijk heden zullen in een programma gevierd worden; de nadere bijzonderheden hier omtrent zullen tijdig algemeen bekend ge maakt worden. Van vele onzer plannen hangt het wel slagen af van de belangstelling onzer oud leden en leden. Uit eigen middelen is de Unie sleChts tot zeer weinig in staat. Bijdragen voor het Unielustrum en het huldeblijk aan Professor Groenen worden gaarne zoo spoedig mogelijk verwacht. Liefst door storting op postrekening No. 49132 van de Unie van R. K. Stud. Vereen. Rapenburg 24, Leiden, met bijvoeging van de bestemming: voor Unielustrum en (of) Groenen-huldiging. Over de besteding der bijdragen zal overleg gepleegd worden met het huldi- gings-eomité waarin o.a. zitting namen de Eere-leden der Unie en alle Oud-unic- praesides. Namens het uitvoerend Comité: H. A. M. Ruhe, h.t. Uniepraeses. VERBRUIKSCOÖPERATIES EN HUN LEDEN. Vijftien procent der bevolking er bij Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert in de achtste aflevering van het Maandschrift een overzicht van het aantal leden van de verbruikscoöperaties in ons land, welke in het Handelsregister op 1 Januari 1933 waren ingeschreven. Het to tale ledental dezer 408 verbruikscoöpera ties bedroeg ruim 309.000, d.i. bijna 10.000 meer dan een jaar te voren. Per ver bruikscoöperatie werden gemiddeld 758 leden geteld tegen 724 op 1 Januari 1932 en 634 op 1 Januari 1928. Zeer groote ledentallen komen bij de verbruikscoöperaties in ons land slechts zelden voor. Er zijn 349 coöperatis met hoogstens 1000 leden, 51 met meer dan 1000 doch hoogstens 5.000 loden, 0 met meer dan 50000, doch hoogstens 10.000 leden, 1 coöperatie te 's-Gravenhage met bijna 19.000 leden en één te Rotterdam met ruim 53.000 leden. Onder de 408 verbruikscoöperaties kwa men 295 coöperatieve winkelvereenigingen voor, met tezamen ruim 259.000 leden; de overige 113 coöperaties met ruim 50.000 leden bestonden uit bakkerijen, brandstof- fencoöperaties, wasscherijen, enz. Het aantal leden van verbruikscoöpera ties per 100 inwoners bedroeg op 1 Januari j.l. 3.8; het aantal leden van coöperatieve winkelvereenigingen 3.2. Neemt men aan,, dat elk lid van een verbruikscoöparatie gemiddeld een gezin van 4 personen verte genwoordigt, dan bedraagt het aantal per sonen in ons land, dat bij voorkeur ver- bruiksartikelen van verbruikscoöperaties betrekt, rond 15 pet. en van coöperatieve winkelvereenigingen, rond 13 pet. van de bevolking. Tram of autobus van Zwolle naar Blokzijl? De regeering heeft den Staten-Generaal een nota van wijziging doen toekomen met betrekking tot het wetsontwerp, houdende naasting van de spoorwegen Utrecht Zwolle, ZwolleKampen en Den Dolder Baarn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13