IS DIT IETS VOOR II??? M? VRIJDAG 22 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE KERKINBRAKEN IN HET GOOI. Thans de kerk van Kortenhoef bezocht. De reeks kerkinbraken, die den laat- sten tijd in het Gooi worden gepleegd is weder met een vermeerderd. In snelle opeenvolging worden in de kleinere plaat sen klaarblijkelijk goed- voorbereide in braken in de katholieke kerkgebouwen verricht. Nog pas enkele weken geleden was het Blaricum, waar de dieven hun eerste proef aflegden en hier gelukte het hun, zooals wij toen meldden, ook het ta bernakel te openen en de monstrans mede te nemen. Nog in denzelfden nacht is Abcoude reeds aan de beurt geweest. Enkele dagen geleden werd aan de O. L. Vrouwekerk te Bussum zulk een bezoek gebracht, doch het mocht den dieven hier niet.gelukken iets van hun gading te vinden. Gisternacht is nu de kerk van Korten hoef hun terrein van actie geweest. Van Pastoor Kaarsgaren vernam de „Maasbode", dat de onbekenden juist de zelfde wijze van binnendringen als in Blaricum hebben gekozen. Na op het kleine dak der sacristie te zijn geklom men, heeft men een ruit ingedrukt. De offerblokken werden geledigd, doch hier in zal niet veel geld zijn geweest. Het tabernakel heeft men trachten te forceeren. De koperen versieringsplaten waren omgebogen, doch men heeft de sta len deur, die hierachter was, niet kunnen verbreken, hetgeen een groot geluk mag worden genoemd, daar alle voorwerpen van waarde er in waren gesloten. Zooals ook in andere gevallen is men door de groote kerkdeuren vertrokken. De buit zal echter, als gezegd, niet groot zijn geweest. Alles wijst er op, dat men hier heeft te doen met een kleine bende wellicht uit Amsterdam die per auto het Gooi „be zoekt". Men stelt zich eerst goed van de plaatselijke situatie op de hoogte en en kele dagen later wordt de inbraak verricht. In den nacht komt men per auto en slaat zijn slag. HET WEER DER LAATSTE DAGEN. Onweer, bliksem en branden overal in den lande. Gistermorgen barstte een hevig onweer boven Rotterdam los, tijdens hetwelk de bliksem in verschillende woningen insloeg. In de Camisselaan, waar eenige perceelen werden getroffen, alsmede tal van ruiten en radio-toestellen werden vernield, werd het meisje G. de Man, dat in perceel 95b bezig was haar handen onder de kraan te wasschen, door den bliksem getroffen. Zij kreeg een brandwonde aan den palm van haar linkerhand. Haar zusje, dat naast haar stond, verkeerde door den hevigen schrik in verdoofden toestand. Vooral in de Meester Arendzstraat vond het hemelvuur zijn prooi. In het pand 48c werd de radio-antenne van het dak gesla gen, en werden zooals ook in pand 47c twee radio-toestellen vernield. De grootste schade richtte de bliksem aan in pand 46c, bewoond door de familie Van Santen, waar de bliksem door den luchtkoker van het toilet binnendrong, daar alles vernielde en bovendien een gat in het plafond sloeg van de verdieping daaronder. Twee branden te Bergum. Woensdagavond ontlastte zich boven het Oostelijk gedeelte van Friesland een hevig onweer, gepaard gaande met zeer zwaren regenval. Te Bergum werd de winkel van den heer D. van der Werf door den bliksem getrof fen en het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het huis spoedig een vuurzee was en tot den grond toe afbrandde. Een ka mer, bewoond door de 86-jarige weduwe Riemersma, die aan het huis grenst, werd eveneens een prooi der vlammen. De mo torspuit, die spoedig ter plaatse was, kon tegen de vuurzee niets uitrichten en be paalde zich er toe de aangrenzende woning van den heer A. de Jong nat te houden, welk pand behouden bleef, doch veel wa terschade kreeg, terwijl een groote menig te nieuwsgierigen in den stroomenden re gen den brand stond gade te slaan, ging plotseling de roep: „Nog een brand!" door de menigte. Het bleek, dat de bliksem ook was ingeslagen in de boerderij van den heer K. van den Berg. De motorspuit vertrok in allerijl derwaarts, doch aangezien er geen water was te vinden, kon geen hulp wor den verleend en brandde de boerderij tot den grond toe af. Een paard kon worden gered, doch verder werd in beide perceelen de inboedel een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de schade. Boven Urk. Ook boven Urk ontlastte zich een hevig onweder, gepaard gaande met geweldige regenbuien. De bliksem trof een nieuw woonhuis in wijk 7. De ruiten werden ver nield, terwijl de kozijnen uit elkaar gesla gen werden. In de woonkamer werd alles door elkaar geworpen, terwijl de bewoners door den geweldigen luchtdruk tegen den grond gegooid werden, echter zonder let sel op te loopen. Op verschillende punten van het dorp sloeg de bliksem op de electrische geleidin gen, zoodat deze smolten en verschillende gedeelten in het donker werden gezet. In enkele woningen ontstond kortsluiting en begin van brand. In de laag gelegen gedeel ten van het dorp stroomde het water de huizen binnen en zette alles blank. De be woners moesten boven op stoelen en tafels gaan zitten om droog te blijven. „Tel." KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS Wij kunnen U in het bezit van dit pracht Missaal stellen 11 Wanneer U ons vóór 1 No vember drie betalende abonnè's van „De Leidsche Courant" (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zenden wij U dit pracht Missaal gratis toe. Dat is toch in werkelijk heid een kleine moeite. U moogt en kunt het blad, gezien zijn inhoud en ver zorging gerust aanbevelen. Begint nog heden met de aanwerving van abonnè's. Wij wachten ook gaarne adressen in van personen aan wie wij proefnummers kunnen zenden. Vraag zelf ook proef nummers aan. Wie(n)zenden wij het eerste missaal DE DIRECTIE HEFTIG TOONEEL IN HET RAADHUIS VAN HELLEVOETSLUIS. Edelachtbaren door den burgemeester uit de zaal gezet. Woensdagavond heeft zich in het def tige raadhuis te Hellevoetsluis een scène afgespeeld, die wel eenig zal zijn in onze vaderlandsche historie. De edelachtbare heeren van Hellevoetsluis en Nieuwen- hoorn, die in de raadzaal aan het vergade ren waren, zijn kort vóór den aanvang De pas geëindigde gasoorlog, aldus de van Hellevoetsluis daaruit verjaagd. De pas geëindigde gasoorlog .aldus de „Tel.", waaruit de burgemeester zoo triom fantelijk te voorschijn is gekomen, was kinderspel bij den korten doch hevigen strijd die ontbrand is over.... de water leiding. Wat was er eigenlijk aan de hand? Zoo als bij alle gevechten begon deze oorlog met kleine schermutselingen en wel in den gemeenteraad van Hellevoetsluis zelf. Reeds op 12 Mei j.l. had de directeur van het gemeentelijk waterleidingbedrijf de rekening van dit bedrijf aan B. en W. aan geboden, doch eerst op 3 Augustus werd deze rekening aan den raad voorgelegd, terwijl de gemeenteraad begin September een uitnoodiging kreeg om de gemeente lijke rekening van het waterleidingbedrijf te controleeren en zoo gebeurde het, dat op 15 September, toen de goedkeuring van beide rekeningen werd gevraagd, er stem men opgingen, die vroegen, wanneer de rekening van het waterleidingbedrijf zou kunnen worden gecontroleerd. Dit leidde tot onaangename discussies, met het resultaat, dat men besloot een commissie van drie leden te benoemen, die alsnog de rekening van het waterleiding bedrijf zouden hebben te onderzoeken. In deze commissie werden benoemd de ge meenteraadsleden mr. Nijgh, St. Maartens dijk en v. Kralingen. Aan deze commissie was blijkbaar reeds ter oore gekomen, dat er met de waterleiding van Nieuwenhoorn en wat het water van Hellevoetsluis be treft, iets niet in orde was. Niet minder dan 70 watermeters zouden defect zijn, waardoor de gemeente Nieuwenhoorn reeds ongeveer 1500 te veel zou hebben betaald. Gestoorde conferentie. De commissie stelde zich op het stand punt, dat deze zaak zoo snel mogelijk dien de te worden onderzocht en zoo besloot zij een conferentie te beleggen, waarvoor het gemeentebestuur van Nieuwenhoorn werd uitgenoodigd. Deze uitnoodiging werd aanvaard. Zoo werd met toestemming van B. en W. van Hellevoetsluis tegen Woensdagavond acht uur een vergadering in de raadzaal belegd. Behalve de commis sie verschenen hier prompt om acht uur de loco-burgemeester van Nieuwenhoorn, de heer Havekamp, de wethouder Trouw en de gemeente-secretaris de heer Visser. De heeren hadden zich in de gemakkelijke stoelen neergezet, paperassen waren reeds voor den dag gehaald en het hooge college zou beginnen met deze belangrijke zaak te onderzoeken. De eerste woorden waren nauwelijks ge sproken, toen plotseling de burgemeester van Hellevoetsluis de raadszaal binnen trad, op de edelachtbare heeren toeliep en met verheffing van stem uitriep: „Er uit! Jullie hebben hier njets te vertellen; dit is mijn gemeentehuis en mijn raadszaal!" Men maakte den burgemeester er op at tent, dat hier een officieele conferentie plaats vönd, doch daarvan wilde Zijne Edelachtbare niets weten. Hij trok de deur van de raadszaal open en gelastte de edel achtbaren uit Nieuwenhoorn althans de zaal te verlaten en naar de burgemeester- kamer te gaan. Hieraan werd voldaan, doch toen zij goed en wel in de burge meesterskamer waren gekomen, wilden zij er weer uit. Doch de burgemeester pos teerde zich voor de deur en wilde ze er niet eerder uit laten voordat zij beloofd hadden niet meer naar de raadszaal terug te gaan. Hiervoor voelden de vroede vade ren van Nieuwenhoorn blijkbaar niets. Ze wilden nhar de raadszaal terug om de be raadslagingen met hun collega's uit Helle voetsluis voort te zetten en zoo gebeurde het dat de heeren uit Nieuwenhoorn de deur konden uitglippen en zich naar de raadszaal konden begeven. Doch de bur gemeester was hun voor. De meest gespierde. Hij had zich reeds voor de deur van de raadzaal geposteerd om hun daar den toe gang tot de zaal wederom te weigeren. Zoo ontstond de situatie, dat op een oogenblik mr. Nijgh in de raadzaal aan den eenen kant van de deur trok om deze open te krijgen, terwijl aan den anderen kant bur gemeester De Geus zich heldhaftig verde digde om de deur gesloten te houden. Het recht was ten slotte bij den best gespier den edelachtbare, in dit geval mr. Nijfeh, die den burgemeester met deur en al de raadzaal binnentrok. Wederom gelastte burgemeester De Geus den „indringers" uit zijn raadhuis te ver trekken, en toen hieraan niet onmiddellijk gevolg werd gegeven, riep hij de hulp in van een dienaar van Hermandad, doch voordat deze zich in den strijd zou gaan mengen, verliet men vrijwillig het stad huis. Over de watermeters heeft men maar niet meer gesproken. Ook dit gevecht zal nog nader beslist moeten worden. De commissieleden van Hellevoetsluis hebben zich gisteren tot den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, tot den minister van Binnenlandsche Za ken tot den officier van justitie gewend om hen van het gebeurde op de hoogte te stellen. DE ELECTRISCHE SCHOKKEN TE BLOEMENDAAL. De leverancier van het wegmateriaal verantwoordelijk? In de raadszitting der gemeente Bloe- mendaal zijn eenige vragen gesteld over de „electrische schokken" die men op som mige punten der gemeente ondervindt, wanneer men een pas stilstaande auto by een bepaalde weersgesteldheid aanraakt. De voorzitter jhr. den Tex, deelde mede, dat de geleerden het, zooals meermalen voorkomt, ook in dit geval niet eens zijn. De schokken kunnen pijnlijk zijn voor een gezond mensch en zeer ernstige gevolgen hebben voor hartlijders. B. en W. zyn be gonnen, den leverancier van het wegmate riaal verantwoordelijk te stellen. Er wordt tgenwoordig een andere „menging" ge bruikt voor wegbedekking. Een der raads leden vroé'fe of niet desnoods de oude weg- dekking kan worden aangebracht. Wethou der Princenberg gaf in overweging eerst af te wachten of het verschijnsel zich nu nog voordoet nu het bovendek „stroever" is gemaakt. EEN UITNOODIGING AAN DEN WETHOUDER! „Kom maar i mee naar buiten!' 't Spande er weer in den Bosschen raad! 't Ging over den verkoop van bouwgrond. De perceelen bouwterrein gaan in Den Bosch van de hand „als eieren uit den korf". Maar er was een strook grond in het plantsoen, die feitelijk geen bouwgrond was, doch een opgehoopte vuilnisbelt, waarop geen villa kon verrijzen. Bij de uit graving werd van alles opgediept, oud roest, flesschen, steenen, een stuk plafond, een heel ledikant.... De kooper sputterde er over en de wethouder van gemeentewer ken, die irtzag dat er bouwgrond behoorde geleverd te worden, liet den ontstanen kuil aanvullen met zwarten grond en daarmee was de zaak uit. Maar de oppositiegroep Kuypers maakte er alweer een heibel over' in de raadsvergadering. De wethouder, die het maar weer te slikken had, liet zich ont vallen, dat Kuypers zijn groepsgenoot had gesctylderd als een die „ze alle zes niet heeft" en „ze wel ziet draaien". Kuypers stoof op: „Je liegt het wethou der! Je bent een leugenaar! Als je me dat weer lapt, dan haal ik jou daar achter de tafel uit, versta je! Jij deugt niet voor wet houder! En als je lef hebt, kom dan na el ven straks maar eens mee naar buiten, dan zal ik eens met je afrekenen...." Volgde een storm over de conclusie op het onderzoek ingevolge klachten over den directeur van het slachthuis en die onge grond bleken te zijn. Wéér niet goed! Barbertje, de directeur, moést hangen! De hooge ambtenaren wer den gespaard, maar als het maar eens een werkman was geweest.... Enzoovoort. Met dat heerltfke weer ga Ik met mijn verloofde tot het einde der wereld rijden. Dat zullen er wel meer doen jufrouw en tegen dien tijd zet ik daar een tankstation neer. (Lustige Blatter). UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Theodorus Jacobus, zoon van G. van der Fits en E. van der Lubb Abraham Jacobus, zoon van D. J. van der Poel en A. C. van der Gee Maria Theo dora, dochter van Th. Grootjen en A. Lijs. Overleden: Cornelis de Clerk, wed. oud 87 jaar. HAARLEMMERMEER. Ge v e s t i g d Janna Johannisse van Bloemendaal Teresia Koolbergen van Haarlem Berend Puitrum van Aalsmeer Hendrikus A. Rijnbeek van Utrecht Johannes Tulen van Loon op Zand Adrianus Daamen van Zutphen Jose- phus F. Truijman van Zandvoort Flovi* mond H. P .Kox, van Zandvoort Jacob Olthof van Amsterdam Abraham G. J Enzler van Aalsmeer. Vertrokken: Teunis A. Hoeijenbos naar Hillegom Maart je Hoger werf wed. D. W. van Dijk naar Zwolle Cecilia Jüt- dmann naar Duitschland Maria Ecker naar Duitschland Johan H. Smidt naar Amsterdam Hendrik Staats naar Wierin gen, den Oever Johannes Bermond naar Amsterdam Hendrik Staats naar Wierm- naar Haarlemmerliede c.a., Anna C. van den Berg naar Haarlem Cornelia G. v. Gellekom naar Amsterdam Jantje Smit naar 's-Gravenhage. Geboren: Christina, dochter van A. D. de Regt en W. Verdel Barend, zoon van L. W. Biesheuvel en A. Breure Wil helmus Petrus, zoon van C. Pijlman en E. H. Zoeteman Wilhelmina Maria, dochter van J. W. Mesman en M. Scheppers Ber- tina, dochter van F. B. Sieverding en G. v. d. Plas Gerrit Jakob, zoon van J. G. Bakker en A. v. d. Akker Alida Jacoba, dochter van J. J. Ludlage en A. J. v. d. Meer Antje, dochter van S. van der Luit en D. Sappee Hendrika dochter van N. Scheltes en H. Meinster Huibert, zoon van D. v. d. Heuvel en J. W. Hoekman Cornelis Gijsbertus, zoon van C. van Mil- lingen en J. van der Pol Adriana Hendri, ka, dochter van A. M. Kauffman en P. Per soon Johanna, dochter van H. Gorlee en W. S. Berg. Getrouwd: J. P. Baarsen 25 jaar en J. D. G. Offerhaus 21 jaar W. de Jong 29 jaar en E. C. H. WaÜbrink 22 jaar W. Koolbergen 22 jaar en E. J. van Walsteijn 20 jaar P .D. Dijkhuis 23 jaar en M. A. Biesheuvel 25 jaar. Overleden: Barend Vreugdenhïl 62 jaar gehuwd met J. Molenaar Izaak 22 maanden, zoon van G. Oostwouder en P. M. Nortier. LISSE. Hoofd der school. In eene op Woens dagavond jl. gehouden spoedeischende raadsvergadering heeft de Raad dezer ge meente tot hoofd van de openbare lagere school dezer gemeente benoemd, den heer A. W. I. Korswager, te Zutphen. Verloting. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan de Eerw. Zuster Re- migia van huize „Pius", alhier, vergunning verleend tot het organiseeren eener verlo ting ten bate van de lighal. Personalia. De heer N. Kwakernaak, brievenbesteller bij het post- en telegraaf kantoor alhier, is met ingang van 1 October ao.s. overgeplaatst naar het kantoor te Bo degraven. Eerste steen. Gistermiddag is de eer ste steen gelegd voor de nieuw te bouwen Geref. Kerk. Deze plechtigheid, welke ge schiedde in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, werd verricht door Dr. Ds. Th. Ruys, predikant, dier kerk. Ge sproken werd door ds. Th. Ruys, alhier, ds. Krabbe te Hillegom en ds. de Bont uit Lei den. Hinderwet. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan de N. V. American Pe troleum Company te 's-Gravenhage, ver gunning verleend, ingevolge de Hinderwet, tot het uitbreiden van een bestaande on- dergrondsche benzine-bewaarplaats met aftapinrichting op het perceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 148, kadastraal be kend gemeente Lisse in sectie C. no. 2510. Geboren: Maria Cornelia dochter van A. van der Zwet en J. van den Berg Ma ria Johanna dochter van A. van Noort en G. A. Kooter. Ondertrouwd: Johannes Bartholo- meus Nulkes, 28 jaar te Noordwijkerhout met Caecilia de Vos, 24 jaar te Lisse Lau- rentius Johannes van Gulik, 19 jaar te Lisse met Gerarda Maria Duijs, 16 jaar te Wamel. Gevestigd: M. J. Wassenaar uit Hillegom A. J. C. Hoogenstraten uit Sassenheim K. Look uit Heemstede; E. Buurmdn uit Amsterdam Th. Dankel- man uit Bergen H. W. Nieuwendijk uit Haarlem G. B. A. Johannink uit Dalfsen J. M. Reeuwijk uit Haarlemmermeer F. H. van den Berg uit Voorhout. Vertrokken: I. Hoogervorst naar Haarlemmermeer J. van der Spruyt naar Amsterdam E. F. Schalk naar Alkema de H. M. van Zoen naar Haarlemmer meer A. A. van der Aart naar Benne- broek A. van Diest naar Bennebroek A. C. Onderwater naar Voorschoten. NOORDWIJK. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente is stijgende. De vorige week bedroeg dit nog 377, thans reeds 410, verdeeld als volgt: 193 landarbeiders, 61 losse arbeiders, 46 visschers, 1 kellner, 82 bouwvakarbeiders, 1 wagenmaker, 2 chauf feurs, 1 bakker, 1 electricien, 1 letterzetter 1 straatmaker, 19 Jongens en 1 analyste.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10