WOENSDAG 20 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN VERPLEEGSTER OVERREDEN EN ZWAAR GEWOND. Maandagmorgen omstreeks 10 uur had onder aan de helling van den berg te Nij- verdal een ernstige aanrijding plaats. De wijkverpleegster van 't Groene Kruis, Zr. Schippers, had daar een patiënt bezocht en wilde op haar rijwiel de straat over steken, juist toen een luxe-auto uit Leeu warden den berg af kwam rijden. De be stuurder remde nog uit alle macht en week naar rechts uit, doch kon een aanrij ding niet voorkomen. In bewusteloozen toestand werd de Zuster bij den heer Es- huis binnengedragen. Dokter Schaafsma van Nijverdal en dr. ter Borg uit Hellen- doorn waren spoedig aanwezig en consta teerden een schedelbreuk benevens ver schillende andere ernstige verwondingen. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. Bij het uitwijken reed de bestuurder tegen een rijwielpaal waardoor de auto nogal beschadigd werd. Het rijwiel van Zr. Sch. werd totaal vernield. Maandagavond omstreeks 7 uur w.as Zr. Sch. nog niet tot het bewustzijn gekomen. Haar toestand is zorgwekkend. AUTO TEGEN BOOM. Benzine-reservoir leeggeloopen, de wagen in brand gevlogen. Gistermorgen omstreeks kwart voor ne gen heeft op den Zutphenscheweg nabij 't Walien te Lochem een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Van een luxe auto, waarin behalve de bestuurder nog vier andere personen gezeten waren, brak onverwachts de stuurstang, met het gevolg, dat de wagen in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom opreed. Tengevolge van den schok liep het benzinereservoir leeg. ter wijl de vrij komende vloeistof in brand vloog. De vijf inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. Een der inzittenden kreeg een dijbeen-fractuur, een tweede een zware hersenschudding, een derde persoon een gapende hoofdwonde, terwijl een vierde inzittenden eenige ribben brak. De vijfde inzittende kwam er met eenige lichte ver wondingen af. Alle personen waren in dienst van de firma Stork te Hengelo, in welke plaats de slachtoffers woonachtig zijn. Per ziekenauto en per vrachtauto werden de gewonden naar Hengelo overgebracht. De auto werd vrijwel geheel vernield. Nader vernemen wij, dat de gewonden ter verpleging in het ziekenhuis te Hen gelo zijn opgenomen. Het ernstigst is er aan toe de heer S. Vis, de chef van het electrisch bedrijf der firma Stork, die een gapende hoofdwonde en eenige gebroken ribben heeft. Zijn toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. De toestand van de vier andere gewonden, te weten de heeren ir. Roorda, De Graaf en Harp van de firma Stork en de chauffeur Fokking, is redelijk wel. Voorloopig moeten zij echter in het ziekenhuis blijven. TWEE AUTO'S OP ELKAAR GEREDEN. Een ervan enkele keeren over den kop. Gisteravond reed op den rijksweg Nij megenGrave, omstreeks negen uur, ba ron van Hövell tot Westerflier met zijn luxe auto in de richting Nijmegen. Ter hoogte van het klooster Alverna komt een zijweg uit het dorp Wychen. Van dezen weg na derde een auto, bestuurd door een autover huurder uit Heesch, waarin behalve de chauffeur, een moeder met twee kinderen zaten. De autobestuurders merkten elkaar te laat op met het gevolg, dat de beide auto's met kracht tegen elkaar reden. De botsing was zoo hevig, dat de auto uit Heesch eeni ge keeren .over den kop sloeg en zijdelings dwars over den weg kwam te liggen. De inzittenden wisten zich, naar „Voor uit" meldt, geholpen door toegesnelde oog getuigen, uit den gekantelden auto te be vrijden. Zij hadden allen lichte verwondin gen opgeloopen en klaagden over inwendige pijn. Dr. Ruysch van Dugteren verscheen spoedig op de plaats des onheils en verlen de geneeskundige hulp, waarna de gewon den zich weer naar huis konden begeven. Baron van Hövell had geen letsel opge loopen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Boerenarbeider door trein gegrepen en gedood Bij het station Kropswolde aan de lijn GroningenNieuweschans is gisteravond te ruim zes uur de 50-jarige boerenarbei der H. Kremer, welke terugkeerde van het koeien melken, op een particulieren onbe- waakten overweg door een trein uit Gro ningen gegrepen. Zwaar verminkt werd hij opgenomen. Een onmiddellijk ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onvoor zichtigheid te wijten. ONTPLOFFING TE UTRECHT. Maandagmiddag had aan de Biltstraat te Utrecht een ontploffing plaats. Een schoor steenveger wr in een kpperszaak bezig met het repareeren van de leiding van een beerput. In de abijheid van de W. C. brandde een gascomfoor. Door de gassen, die ontsnapten, had een hevige ontplof fing plaats. Van het huis werden alle rui ten vernield; op de. bovenverdieping wer den de serredeuren uit de voegen gerukt en in het belendende perceel waar een kruidenierszaak is gevestigd, werd een vi trine omver geworpen en de etalage ver nield. De schoorsteenveger bekwam eenige brandwonden. WINKELHUIS EN KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterenavond circa zes uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het win kelpand van J. de Jong aan den Hoofdweg, te Dreumel. De vlammen sloegen over naar de kapitale boerderij van P. Rutten. In een oogwenk stonden beide perceelen in lichter laaie. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten. Wel slaagde zij erin een aangrenzende boerderij te behouden. Het winkelhuis en eerstgenoemde boerderij zijn geheel afgebrand. Bovendien brand den af de tot de boerderij behoorende twee stallen, twee schuren en een hooiberg. De landbouwvoorraad, w.o. 200.000 pond hooi, ging verloren. Pe„ inventaris van beide panden werd gedeeltelijk gered. De scha de wordt grootendeels door verzekering ge dekt. SCHIPBRUG TE ARNHEM BESCHADIGD Het verkeer een uur gestremd. Gistermiddag omstreeks half vier reed een tractor met aanhangwagen, Beladen met ongeveer 2500 Waalsteenen, komende uit de richting Nijmegen op de Arnhem- sche Schipbrug. Door den lagen waterstand hangt de brug momenteel met een bocht als een slap touw op het water. Bij het nemen van de helling naar de stadszijde, liet de bestuurder na den motor op de tweede ver snelling te zetten, met het gevolg dat de tractor met aanhangwagen achteruit reed en met veel geraas tegen de brugleuning terecht kwam, welke over een afstand van 2 a 3 m. werd vernield. Door onmiddellijk de remmen er op te gooien werd erger voorkomen. Een groot gedeelte van de vracht kwam op de brug terecht, doch slechts een kleine hoeveelheid steenen ging in het water verloren. Door een en ander ondervond het rijver- keer over de Schipbrug, dies gelukkig den langsten tijd dienst heeft gedaan, ongeveer een uur vertraging. De tractor met aanhangwagen was op weg naar Alphen aan den Rijn en behoorde toe aan de firma J. Verruyt, van Genderen- straat 15, aldaar. RELLETJES TE ROTTERDAM. Nog een tweede slachtoffer. Later is gebleken, dat bij de relletjes, die Maandagavond te Rotterdam hebben plaats gehad, nog een slachtoffer is geval len. Het betreft hier een 22-jarig fascist, die, toen hij een kameraad wilde ontzetten, zoo ernstig werd mishandeld, dat hij in ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden gebracht, waar bleek, dat een zijner nieren gescheurd was. INBREKERS TE ENSCHEDE OVERVALLEN. 17 schoten knalden. Het was de politie te Enschede reeds eenige dagen bekend, dat er pogingen zou den worden gedaan diefstal met braak te plegen in een perceel aan de Deurninger- straat, dat tot opslagplaats v#n in beslag genomen goederen van het kantongerecht dient. Te dien einde had de politie reeds eenige nachten in de omgeving gepost ech ter zonder resultaat. Maandagavond laat vernam de recher che, dat de inbrekers dien nacht hun plan nen zouden volvoeren. Mede in verband daarmede werd op het politiebureau een plan de campagne opgesteld. Omstreeks half drie gisternacht trokken een 8-tal politiemannen onder leiding van een tweetal inspecteurs er op uit en werd de geheele omgeving afgezet. Kwart over 4 reed een vrachtauto in de richting van de stad, die op den hoek Deurningerstraat Kortendijk omdraaide en voor 't bewus te gebouw voorreed. Hier stopte de wagen en stegen de inzittenden uit om het ge bouw, dat schijnbaar van te voren reeds was geopend binnen te gaan. Een hunner ging op eenigen afstand pos- teeren. In alle haast werden achtereenvol gens meerdere tintallen groote kisten mar garine uit het gebouw gesleept en op den wagen geladen. Achteraf bleek, dat de in brekers van te voren al een honderdtal kisten hadden klaar gezet. Door de politie werd op dat moment een waarschuwings schot gelost, waarop de dieven omsingeld werden, doch dezen sprongen op het waar schuwingsschot op den auto om weg te rijden. Er ontstond toen een hevig vuurgevecht, de politie schoot achter elkaar 17 schoten af om de kerels in bedwang te houden. Dit gelukte en zwaar geboeid werden zij naar het politiebureau overgebracht. Hier zijn zij ingesloten. SPORT VOETBAL I. V. C. B. DE PROMOTIE-REGELING. We laten hieronder, ontleend aan de „Sport-Ill.", volgen de nieuwe promotiere geling voor zoover de Westelijke afdeelin- gen betreft. West. Afdeeling 1: De kampioenen van de 2de klasse A en B spelen met no. laatst van de eerste klasse een volledige competitie om één plaats in de eerste klas se. West Afdeeling 2: De kampioenen van de 2e klasse A en B spelen met no. laatst van de eerste klasse een volledige competitie om één plaats in de le klasse. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Donderdag 21 Sept. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00—2 00 KRO. Hierna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst o. 1. v. Ds. J. L. de Vries. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. P. v. Leus den m. m. v. zang en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Zangvoordracht door L. Bogtman (bariton) m. m. v. Mevr. J. de Lange Kooyman (piano). 6.30 Gramofoonplaten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Causerie A. Stapelkamp. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Arn. Orkestvereen. o. 1. H. J. Manks. 9.009.30 Causerie door Dr. J. W. Note- boom. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Zang door G. KloosRuysch van Dugteren (sopraan), aan den vleugel Egb. Veen. 11.00 Gramofoonplaten. 11.30 Vioolrecital door L. van Gelderen. Aan den vleugel Egb. Veen. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Ensemble Rentmeester en Gramo foonplaten. 2.15 Voordracht door Marie Holtrop. 2.45 Orgelconcert door P. van Egmond Jr. M. m. m. v. H. C. van Oort (bas-bari ton) en J. Felderhof (obligaat-viool). 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Radiotooneel voor de kinderen. 5.40 Kovac Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje van H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos. 7.30 Causerie Mevr. L de LeeuwVan Rees. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o. 1. v. A. van Raalte. In de pauze: Causerie door Fred Fry. 9.00 „Zomerzondag" hoorspel van R. H. Kunze. Regie: Kommer Kleyn. 9.40 Vervolg concert m. m. van H. Noach (piano). 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg, concert. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijdin. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Rutland Square en New Victoria Orkest, o. 1. v. N. Austin. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Duitsche les. 4.25 Midi. Studio-Orkest o. 1. v. F. Can- tell, m. m. v. M. Pollock (sopraan). 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Chopin-recital door C. Smith. 7.15 Causerie. De promotie- en degradatie van de dioce sane bonden naar den I. V. C. B. en omge keerd zal aan het R. K. F.-bestuur worden voorgesteld, na overleg met die bonden. Bijzondere opmerkingen: Deze promotie- en degradatieregeling loopt niet vooruit op de eventueele indeeling der com- 7.50 Orgelconcert door Th. Ball. 8.20 BBC-Symphonie-orkest o. 1. Sir Henry Wood m. m. van A. Catterall (viool). 10.00 Borichten en lezing. 10.35 Voordracht. 10.40 Dansmuziek (Gramofoonplaten). 10.5012.20 Sydney Kyte en zijn Band. „Radio-Pari s, 1724 M. 8.05, 12.50, 7.30 en 8.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit hotel Angleterre. 3.055.05 Otto Lington's Band. 8.30 Radio Symphonieorkest o. L v. N. Malko, m. m. v. M. Flor (zang). 11.1012.50 Dansmuziek uit National- Scala. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 7.7.35 Concert. 11.50 en 12.20 Gramofoonplaten. I.50 Westfaalsch Omroeporkest o. L Göhre. 5.20 Concert. 5.50 Gramofoonplaten. 7.20 Rijkszending: „Das deutsche Vater- unser", voor soli, gem. koor, knapenkoor, orkest en orgel, Kneip. Leiding: Dr. W. Buschkötteer. 8.25 Gramofoonplaten. 8.50 „Die Marneschlacht", spel van Cre- mers. 10.40—12.20 Concert Rome, 441 M. 9.05 Populair concert, zang en dansmu ziek. II.20 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 meter: 12.20 Omroepkleinorkeat oi.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 en 6.45 dito. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 9.2010.20 Koorconcert en Gramofoon platen. 508 meter: 12.20 Gramofoonplaten. I.30 Omroepkleinorkest o. I. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o. L v. Lemana. 8.20 Gramofoonplaten. 9.2010.20 Omroeporkest o. 1. v. F. André Deutschlandsender, 1635 M. 8.25 „Mammon", boerencomedie van H. Unger. Regie: W. Plükcer. 9.35 Muzikaal allerlei. 10.20 Berichten, sportpraatje. II.05 Berichten. 11.2012.50 Dansmuziek uit Hamburg o. L v. G. Maass m. m. v. R. Bockmann (pia no). Radio Luxemburg, 1191 M. 7.50 Duitsche avond. Symphonie no. 6 (Pathétique) Tchaikowsky. 8.40 Orkest concert. Leonore ni ouver ture; Reigen (Spies) Bilder aus dem Orient Oberon ouverture; Slavische dans (Dvo rak) Pique Dame (Tchaikowsky). 10.50 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e Programma). 8.0012.00 Langenberg. 12.20—16.05 North Reg. 16.05afloop. Daventry. (Wijzigingen voorbehouden). petitie 19341935, aangezien bijzondere omstandigheden een wijziging van de hui dige competitiesamenstelling mogelijk kun nen maken. Besloten wordt deze promotie- en degra datieregeling ten spoedigste te publice- FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 28) Juffrouw Grey boog het hoofd. Ik smeek u, laat niemand dien koffer ver der aanraken, kreunde ze. Toen zei de detective: Ik ben er van overtuigd, dat hier iets niet in orde is, en als mij niet wordt toegestaan, mijn werk naar behooren te volbrengen, moet ik het verdere onder zoek opgeven. Hij sprak bijna boos en keek donker naar de hooghartige uitdrukking op het gezicht van de Hertogin. Ik ben er zeker van, zei Ethel, dat mijn juweelen niet in dezen koffer zijn. En ik, was het antwoord, ik ben bijna even zeker dat zij er wel in zijn. Het eenige wat we doen kunnen is den bodem openbreken, zei de Hertog haas tig. Maar ik ben overtuigd, dat de Herto gin gelijk heeft. Een paar slagen, het gekraak van val lend hout, een kreet van den Hertog en de triomfantelijke uitroep van den detective: Wat heb ik u gezegd! Gevat in kostbare diamanten flonkerde het portret van Lord Stair hen tegen. Een oogenblik stonden allen als aan den grond genageld. Toen nam mr. Barton het ju weel op. Behoort dit portret aan u? vroeg hij, zich tot Ethel wendend. Diepe stilte. Het spijt me te moeten zeggen, dat het van mij is, was het antwoord. Dan hebben we geen verdere bewij zen noodig. Misschien mag ik nu zeggen, dat ik deze vrouw vanaf het begin heb verdacht! Waarom? vroeg de Hertog lang zaam. Omdat ik zag, wat menschen van mijn vak onmiddellijk opmerken, n.l. dat zij zich vermomd heeft. Is dat waar? riep de Hertog. Vraag u haarzelf. Ik tart haar me te gen te spreken. Het was een oogenblik doodstil in de kamer. Toen wendde de Hertog zich tot zijn vrouw: Ethel, laat die vrouw alleen, zei hij streng. Ik had je gewaarschuwd voorzich tig te zijn. Maar de Hertogin riep snikkend: Laat mij bij haar blijven, Fulke, ora haar te helpen. Ik wil niet, dat je je verder met haar inlaat. Ik ben niet hard, maar er moet recht geschieden. De vraag is, waar de andere diaman ten zijn, zei mr. Barton. Ik vermoed, dat ze zijn wegge bracht. We moeten trachten ze te vinden. De Hertog keek aandachtig naar het portret in de omlijsting van de diamanten. Het zijn prachtige steenen, maar ik herinner me niet, Ethel, dat je ze ooit ge dragen hebt. Neen, antwoordde zij ontroerd. Ik was altijd bang ze te zullen verliezen. Het was een geschenk van mijn vader en ik kreeg het pas korten tijd geleden, ge wikkeld in een papier, waarop moeder zelf iets had geschreven, het zijn de eeni ge worden, die ik van haar bezit. Waar is het papier? Ik mis nog liever de diaman ten dan dat! Plotseling was juffrouw Grey opge staan. Luister, riep ze, ik ben schuldig. Doe met me wat u wilt! Ik wist dat ik gelijk had, zei de de tective zelfvoldaan. Ik zou het nooit hebben geloofd antwoordde de Hertog. Waar zijn de andere juweelen? vroeg de detective. Ze keek op met zachte oogen. Ze scheen niet te begrijpen wat hij bedoelde. De andere diamanten en paarlen en ro bijnen? Waar zijn ze gebleven? Nog altijd geen antwoord. Misschien wilt u het haar vragen, My lord. Zou u willen antwoorden, juffrouw Grey? Wat heeft u gedaan met de rest van de juweelen? Ik kan daar geen antwoord op ge ven! U zult nu toch wel zoo eerlijk willen zijn, me te zeggen, waar m(jn eigendom gebleven is? Vraag jij het haar, Ethel. Ik geloof niet, dat ze het weet, was het antwoord van de Hertogin. Haar echtgenoot wendde zich boos af. Spreek zei hij nogmaals tot juffrouw Grey. U moet het zeggen. Maar haar eenig antwoord was: Ik ben schuldig, doe met me wat u wilt. Ze wil 't niet zeggen, zei de detective, maar als ik in uw plaats was, zou ik haar wel weten te dwingen. HOOFDSTUK XLI. Wat moeten we doen? vroeg de Her tog aan den detective, behalve dat we het diamanten-medaillon terug hebben, zijn we nog niets verder gekomen. Maar we hebben nu een duidelijke aanwijzing, antwoordde mr. Barton. Goed, maar wat hebben we daaraan, als de vrouw niet wil spreken? Haar schuld staat vast, maar wat moeten we doen nu ze weigert iets te zeggen? Misschien zou het helpen als u haar beloofde, dat, wanneer ze verdere inlich tingen wil geven, u haar niet zult laten vervolgen. De Hetog ging dadelijk. Juffrouw Grey, zei hij vriendelijk, u heeft ons groot leed berokkend. Ik ben hier niet gekomen om u te beschuldigen, maar ik vraag u alleen, maak het kwaad niet grooter. Mijn vrouw heeft u veel lief de bewezen. Ik doe een beroep op uw dankbaarheid. Wilt u ons niet vertellen, waar de juweelen zijn gebleven? Ik weet het niet, stamelde zij. Dat beteekent dus, dat u het niet wilt vertellen. Ze gaf geen antwoord. U stapelt de eene ondankbaarheid op de andere, riep de hertog boos. Als u ons aanwijzingen wilt geven om de juweelen terug te vinden, zullen wij u niet vervol gen, maar weigert u, dan zult u zich voor de rechtbank moeten verantwoorden. Ik kan niets zeggen, was het zachte antwoord. U moet maar met me doen wat recht is. Ik begrijp het niet, ging de Hertog ongeduldig voort, u is een dame, mijn vrouw brengt u hier uit vriendelijkheid en u vergeldt haar goedheid door haar ju weelen te stelen. Mijnheer Barton is van meening, dat u niet de werkelijke dief is, maar de handlangster van een Londen- sche bende. En dit lijkt met niet onwaar schijnlijk. Even kleurde een diepe blos haar ge laat, in haar oogen kwam een vreemd licht. Maar in zichzelf herhaalde zij voort durend de woorden: Ik ben Marguerite Stair, het medail lon hoort mij toe, ik ben geen dief. Zon der dit innerlijk houvast zou ze krankzin nig geworden zijn. Ik denk, ging de Hertog voort, dat u uw medeplichtigen niet wilt verraden, dat is de valsche opvatting van eer onder misdadigers. Ik zou er schatten voor over hebben als ik u kon bewegen mij een aan wijzing te geven. Ik hecht groote waarde aan deze familie-diamanten, ze zijn ge slachten lang in onze familie geweest en ik ben zoo verlangend ze terug te krijgen, dat ik zelfs in staat zou zyn de dieven een belooning te geven, indien ze het gesto- lene maar teruggaven. Wat moest Marguerite doen? Hoe wei nig had ze kunnen vermoeden, dat dit het einde zou zijn van de vervulling van haar verlangen. Nu restte haar niets anders dan de gevolgen te dragen. Er kwam een vast beraden blik in haar oogen toen ze den Hertog nogmaals antwoordde: Ik kan u niet zeggen waar de juwee len zijn. U weet wat uw weigering beteekent voor uzelf? Ik geloof, dat ik het begrijp. En u wilt geen poging doen, om daar aan te ontkomen. Ik kan niet, was het antwoord. (Wordt ver vele*1*

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9