DE SLEUTELSTAD OPENT DE NEDERLANDSCHE WEEK WOENSDAG 20 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD F AU. 2 NATIONALE SAAMHOORIGHEID ALS EISCH VOOR BEHOUD. BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Sept. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 773.5 te Vardö. Laagste barometerst.: 749.9 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 21 Sept.: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke toe Zuid-Westelijke wind,* nevelig tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, weinig ver andering in tempera tuur. Het depressiegebied over de Britsche Eilanden trekt langzaam Oostwaarts. De krachtige tot stormachtige Westelijke win den ten Westen van het Kanaal houden aan «in worden door een gebied met krachtigen Noord-Westelij ken wind gevolgd, zoodat de kans op buien in onze omgeving toe neemt. In Duitschland, Zwitserland en Zuid-Frankrijk is het weer grootendeels betrokken of nevelig met lichte regen, over het Kanaal beginnen krachtige Zuid-Wes- telyke winden door te dringen, op de Brit sche Eilanden is het betrokken of zwaarbe wolkt met plaatselijk regen, ook in Scan dinavië is de bewolking zwaar, maar valt geen regen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 18.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS cjl Van Dinsdagnamiddag 7.35 uur tot Donderdagmorgen 6.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Donderdag 21 September voorm. 4.26 en nam. 4.40 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 18.gr. C. Zweminrichting „De Zijl" om 7 uur. 16.5 gr. C. in werking treden van de wet zal drukken op de tabaksfabrikaten, die bereids in het vrije verkeer zijn gebracht, en dat de als gevolg van de tijdsomstandigheden be staande neiging om rookartikelen van la- geren prijs te gaan rooken, zich door de voorgestelde verhooging zal voortzetten, meent de minister, dat voor 1934 uit de verhooging een bate van niet meer dan 10.000.000 zal mogen worden verwacht. In bedoelde verhooging is dan begrepen hetgeen feitelijk als omzetbelasting, res pectievelijk als bijzonder invoerrecht, van tabaksfabrikaten zou moeten worden ge heven, waarvan het bedrag, becijferd over negen maanden, op 3.500.000 is te stel len. Als tabaksaccijns als zoodanig zou dus het voorstel tot verhooging over 1934 eene bate kunnen leveren van plm. 6.500.000. Ingang 1 April 1934. Eerst van de op 1 April 1934 nog bij de- bitanten in het vrije verkeer voorhanden sigaren zal dan de verhoogde accijns ver schuldigd zijn. De winkeliers zullen dus drie maanden tijd hebben om hunne voor raden van de hand te doen. Met betrekking tot rook-, pruimtabak en snuif en sigaretten is van navordering af gezien. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat de commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns de aandacht van den minis ter heeft gevestigd op een tweetal punten. Het eerste punt betreft het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten beneden den banderolleprijs; het tweede beperking van de afgifte van bedrijfsvergunningen voor den kleinverkoop van tabaksfabrika ten tot hen. die blijkens de inrichting van hunne verkoopgelegenheid als winkeliers moeten worden aangemerkt. Omtrent beide punten heeft de minister zich in verbinding gesteld met zijn ambt genoot van Economische Zaken, met ver zoek hem ter zake van advies te dienen. OPHEFFING GEZONDHEIDS COMMISSIES. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der gezondheidswet, houdende ophef fing der thans bestaande gezondheidscom missies. De minister van Sociale Zaken be roept zich voor die opheffing op den toe stand van 's lands financiën: de begrooting zal door de opheffing verminderd worden met 53.200.—. EEN WETSONTWERP OP DE INVOER RECHTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot voor- loopige voortzetting der heffing van enkele tijdelijke invoerrechten en verhoogde in voerrechten van de opcenten op sommige invoerrechten. OFFICIEELE OPENING DOOR DEN BURGEMEESTER. De Leidsche Winkelweek heeft zich weer opgemaakt om de burgerij en den be woners van omliggende gemeenten te too- nen wat in de Sleutelstad te koop is. De laatste weken is op de bekende wijze de groote trom geroerd om den winkel stand, maar ook het publiek warm te ma ken voor deze bijzondere winkelweek, die eisch van den tijd tot een Nederland- sche Week is uitgegroeid, want het gaat ei% thans om de eigen nationale producten te beschermen en door de grootere af name hiervan de werkloosheid binnen eigen grenzen meen te kunnen bestrij den. We zullen hier niet meer betoogen, dat deze eisch redelijk is. Ieder weldenkend mensch zal dit zelf inzien, ieder welden kend mensch koopt dus van nu af en voor al in dezen winkelweek-tijd Nederlandsch fabrikaat.. Dit is thans in ruime mate te aanschou wen in de meer dan 2000 etalages, die op z'n mooist thans zijn ingericht met een keur van artikelen. Meer dan 450 winkeliers hebben hun medewerking voor deze Nederlandsche Week verleend, maar niet alleen zy, ook de gemeentelijke bedrijven, gemeentewer ken en lichtfabrieken hebben het hare bij gedragen om deze winkelweek te doen sla gen. Leiden zal deze week weer baden in een zee van licht, uitstralend van de honder den en honderden etalages, uitstralend ook van de talrijke schijnwerpers en lichtre clames, die op verschillende punten in de stad zijn aangebracht. De officieele opening der Nederlandsche Week heeft hedenmorgen te half twaalf in den Foyer der Stadsgehoorzaal plaats gehad. Behalve net Winkel week-comité zagen we naast den burgemeester, die de offi cieel opening zou verrichten, de wethou ders T. S. Goslinga, J. Splinter en H. J. Romijn, den gemeente-secretaris mr. dr. C. van Strijen, den voorzitter en secreta ris der K. v. K. voor Rijnland, de heeren D. ten Cate Brouwer en mr. dr. Knibbe, den directeur der Lichtfabrieken, den heer ir. G. A. v. Klinkenberg, den directeur van Gemeentewerken, ir. A. M. de Blauw, den commissaris van politie, den heer J. Meyer, den voorz. van de afd. Leiden van de Ver. Nederlandsch Fabrikaat, den heer H. Pel, den secretaris van het Dep. Lei den der Mij. van Nijverheid en Handel, mr. M. B. Vos, afgevaardigden der mid denstandsorganisaties, raadsleden, bene vens tal van deelnemers aan deze Neder landsche Week. REDE J. J. M. MEYERS. Toen allen gezeten waren nam de voor zitter dezer Nederlandsche Week, de heer J. J. M. Meyers, het woord. Na alle aanwezigen hartelijk welkom te hebben geheeten, hield spr. een rede over: CRISIS-DEFLATIE-STEUN. Met deze schaduwen in huis begint de Leidsche Winkelstand, aldus spr., deze Nederlandsche Week 1933, schaduwen die met den dag grooter worden en voor velen reeds zijn veranderd in donkere wolken, die hun bestaan ernstig bedreigen. Hon derden hebben den strijd tegen het crisis- en deflatiemonster reeds moeten verliezen, velen hunner niet omdat zij ongeschikt wa ren voor hun bedrijf, niet omdat zij het niet kenden, maar omdat het niet meer kan. Omdat zij niet langer de veel te hoo ge lasten van allerlei aard konden bijpas sen; van vérdienen is al lang geen sprake meer. Voor de vierde maal ben ik met den heer Vlieland, mijn rechter- en linkerhand, aan gewezen om de voorbereiding voor deze Leidsche Winkelweek te treffen. Met het zelfde enthousiasme als voor vier jaren, zijn wij met onze Commissieleden er op uitgetogen om ons die medewerking te ver zekeren, welke wij voor het welslagen van deze Nederlandsche Week onmisbaar achten. Sympathiek en royaal is ze ons toegezegd, de volle medewerking van de be trokken gementelijke instanties, van de Directie der Leidsche Duinwater Maat schappij en van de Vereeniging Neder landsch Fabrikaat. Bij de Directie der Lichtfabrieken zijn wij als kind in huis, ze weten daar te geven en te nemen; als ze soms meer nemen dan geven is dit stellig niet de wil der Directie. Hunne medewer king, ook ditmaal weer ondervonden, stel len wy op hoogen prijs en als de tarieven in dezen tijd wat worden verlaagd, kunnen deze heeren Fabrikanten op de geregelde levering aan alle winkeliers rekenen. De Leidsche Afdeeling van de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat liet zich ook ditmaal weer niet onbetuigd en vond, dat een actie harerzijds bij deze Nederlandsche Week niet mocht ontbreken. Wij stellen dit des te meer op prijs, omdat het Hoofdbe stuur dezer Vereeniging er blijkbaar steeds de voorkeur aan geeft de propaganda voor het Nederlandsche product langs den Mid denstand heen te voeren. Doch de Midden stand kent zijn taak in dezen tijd. Hij weet, dat welvaart voor haar alléén weer moge lijk wordt, wanneer hij omringd is door 'n koopkrachtige en koopwillige bevolking. Koopwillig, want velen zijn minder koop krachtig geworden, maar er zijn ook be langrijke groepen, die tot vlot koopen in staat zijn, maar het niet doen. Laten zij wel bedenken, dat deze zuinigheid de wijsheid bedriegt, dat zij bezig zijn hun eigen wel vaart snel en zeker te sloopen, want, waar van zullen bijvoorbeeld de tractementen en pensioenen moeten worden betaald, als deze gelden door hen, die ze ontvangen voor een belangrijk deel uit de toch al zoo ma gere geldcirculatie worden getrokken, als de handel niet meer verhandelt, althans veel te weinig en geen belasting meer kan betalen? Iedere groep onzef béVölking heeft in de zen tijd haar plicht te'kénnen ook tegen over de andere groepen, doch deze niet al leen te kennen, maar ook te doen. De Middenstand weet, dat het in dezen tijd mede tot zijn plicht behoort de belang stelling voor en de vraag naar het Neder landsche product op te wekken en te ver- grooten, omdat dit 'n algemeen nationaal belang van de eerste rang is. Immers meer gebruik van het Nederlandsch product be- teekent meer arbeid voor onze Nederland sche werkers, betere kansen voor onze na tionale industrie, meer welvaart voor alle Nederlanders, dus ook voor U en ons. Geen overdreven Nationalisme, maar wel een degelijk, krachtig nationaal standpunt. Nu onze producten ondanks en misschien wel door onze vriendschappelijke houding van de buitenlandsche markten worden geweerd, moeten wij trachten ze zelf zoo veel mogelijk te gebruiken, dat zal voor een ieder duidelijk zijn. Onze EdelAchtbare Heer Burgemeester zal zoo dadelijk deze Nederlandsche Week openen, om daarmede te bewijzen, dat onze actie zijn instemming en sympathie heeft. Toch meen ik wel eens beluisterd te heb ben, dat onze Burgervader vrijhandel ide aal vindt. EdelAchtbare Heer, wij ook. Laat een onzer Buurstaten maar eens een pink in die richting naar ons uitsteken. Twee handen vol met goeden wil zouden hun on zerzijds worden toegestoken, doch thans is het parool: Koopt met Uw Nederlandsche Gulden Nederlandsch product. Geef deze, waar eenigszins mogelijk, de voorkeur. Hiervoor gaat de Leidsche Middenstand in de komende dagen demonstreer en. In 2000 etalages zullen zy u toonen, het aller beste van eigen bodem en industrie. Wij be hoeven ons niet te behelpen met onze pro ducten, want onze bodem is best en onze vakmenschen behooren tot de besten der wereld. Onze nationale producten zijn meestal beter en niet duurder. Daarom re kenen wij er op, dat deze actie ten gunste van het Nederlandsche product de volle sympathie zal hebben, maar ook den daad werkelijken steun, die men het best kan ge ven door steeds, dus ook in deze Neder landsch Week, in Leiden te koopen.het Nederlandsche product, vlot en in ruime mate. Na het hartelijk applaus op deze rede, was het woord aan den burgemeester. REDE BURGEMEESTER. Nauwelijks is de Septembermaand begon nen of naar alle zijden ontplooit zich de burgerlijke samenleving tot haar norma len levensgang. De tijd van rust en ont spanning maakt plaats voor vernieuwde werklust en energie. Lagere, middelbare en hoogere scholen openen hunne poorten en maken de bevolking weer voltallig. De studenten-maatschappij tracht op haar wijze een aantal jonge meisjes en mannen tot Leidenaars te maken om de ledig ge vallen plaatsen weer te bezetten en zoo ziet men aan alle kanten dat herfst en ko mende winter hun voorbereiding vinden. Een van de onfeilbare teekenen van den aanvang van het nieuwe jaar, want deze tijd toont meer de teekenen van een jaar wisseling dan die waarin de kalender haar plaatst, is het, dat de heeren Meyers en Vlieland in mijn kamer verschijnen met het verzoek om de Winkelweek te komen openen. Ik weet dan dat de winkelstand gereed is voor de opening van een nieuw seizoen en de belangstelling van de burgerij voor zich opvraagt nog vóór dat deze laatste zich door een 3-Octoberdag in haar geheel laat in beweging brengen om het groote Leid sche feest te vieren. Goede hoop en schoone verwachtingen bezielen de* winkeliers en onversaagd bin den zij tegen de moeilijke tijdsomstandig heden een strijd aan, die steeds zwaarder wordt. Economisch is het uitzicht nog even don ker als in 1932, op politiek gebied ziet het er wat lichter uit, omdat er bij de nieuwe Regeering krachtens haar woorden en haar daden een vaste wil blijkt te bestaan om het schip varende te houden en het roer met stevige hand wordt vastgehouden. Niet weinig bemoedigend is het verder, dat het volk, dat zich gelukkig nog wel eens an ders uitspreekt dan door verkiezingen en politieke partij organen, zich op niet te mis kennen en niet te misduiden wijze schaart om Kroon en Regeering en onverbloemd en zonder voorbehoud een krachtig centraal gezag wil en schraagt. Na Hare Majesteit ontving de mannelijke figuur van onzen eersten Minister gisteren op het Binnenhof zeer spontane toejuichingen van het saam- gèstroomde volk. Gelijk het in de Nederlanden altijd ge gaan is, zoo ziet men ook nu, dat in benar de tijden de ware natuur van ons volk bo ven komt, dan ziet men de eenheid weer naar voren komen en herleeft het bewust zijn, dat wy een zijn en samen moeten staan om gezamenlijk de moeilijkheden het hoofd te bieden. Een gezond^ nationalisme is in ons land aan het opleven. Een uiting daarvan is ook, dat gij, die altijd tracht een motief te vinden voor het houden van deze massale reclame voor den Winkelstand, dit zoekt in de opwekking om Nederlandsche producten aan te bie den en te koopen. De voorzitter meent, geloof ik, dat het ideaal van vrijhandel, dat hij mij op eigen gezag toedenkt, mij wel eens lastig zou kunnen worden in deze dagen en dat het mij in strijd zoü kunnen brengen met de wenschelykheid thans aan Nederlandsch product de voorkeur te geven. Mocht lit inderdaad de bedoeling van de woorden van den voorzitter zijn, dan is het wellicht goed, dat ik hierover iets zeg. Niet thans, zooals de voorzitter zeide, is het parool dat men met Nederlandsche guldens zooveel mogelijk Nederlandsch product moet koopen. Het parool van een goed Nederlander is dat hij altijd als het mogelijk is met iederen gulden die hy be zit, ook die guldens die hij in den vreemde verdiend heeft, Nederlandsch product moet koopen. Geen stuk van staatkunde is zoozeer be- heerscht door eigenbelang als de economi sche politiek van een land. Aan idealisme, aan altruisme, waardoor een volk en ze ker het onze, zich nog wel eens laat lei den pp andere gebieden van verkeer met andere volken, wordt zoodra het handel, industrie of scheepvaart betreft, eenerlei plaats ingeruimd. Dit feit, men moge het ideaal of niet vinden, heeft althans deze groote waarde, dat men er vastigheid aan heeft en weet door welke overwegingen zich de mensch laat leiden. Vastigheid voor degene die met andere Regeeringen over traktaten en regelingen spreken, vastigheid ook ten aanzien van de achtergedachten die den mensch die gaat handelen of gaat koopen, bezielen. Waar het wel eens aan hapert, gelukkig lang niet meer in zoo sterke mate als vroe ger, is dat men niet*bf onvoldoende be kend is met de soort en de voortreffelijke hoedanigheden van het Nederlandsch pro duct. Ik kan dan ook niet alleen zonder aarze ling of wankelmoedigheid, dóch uit innige overtuiging toejuichen, dat de Commissie van de Winkelweek de winkeliers van Lei den er toe aangespoord heeft, om aan de kooplustigen dat veelzijdige en intrinsiek goede product van onzen bodem, van onze handen, van onze denkers en onze werkers, te doen zien op zoodanige wijze, dat het tot koopen noodt. Dit is een reclame die alle waardeering en sympathie verdient en ik spreek gaarne een woord van dank tot de leiders, die tel kens weer met onverdroten ijver de orga nisatie ter hand nemen en opwekken tot grooter krachtsinspanning. Mijnerzijds roep ik gaarne alle gemeen tenaren en die talrijke bewoners van de omgeving op, om eens te komen en zich te laten overtuigen van wat hun eigen land én volk maakt. AGENDA LEIDEN. 1 Dinsdag. Ledenvergadering van de Ver. v. Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden in de Zita, P. K. Koor- steeg, 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseering zitting St. Vincentiusgeboww, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Sept. a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, teL 502 en D. J. v. Drie- sura, Mare 110, teL 406. Omgeving op om te koopen voor den Ned. gulden Nederlandsch fabrikaat. Dan is spr. overtuigd, dat er een nieuwe tijd zal komen, medebrengend een nieuwen geest, die ons volk in elk opzicht zal ge zond maken. TOESPRAAK VOORZ. NED. FABRIKAAT De heer H. Pel sprak vervolgens namens de afdeeling Leiden van de vereeniging het Ned. Fabrikaat. Deze zeide, dat de vereeniging de samen werking met den Leidschen Middenstand op hooger prijs stelt. Zonder chauvinisme te willen propageeren, meent spr., dat toch wel, ter bestrijding van de groote werk loosheid, mag worden aangedrongen op 't koopen van Ned. Fabricaat. In dit verband wijst spr. op hetgeen ons omringende landen in dezen geest hebben gedaan. En als straks de woorden van contingen- teering, bescherming enz. alleen nog in de woordenboeken te vinden zijn, dan moge men weer vrij zijn vrijhandel beginnen. Na een dankwoord van den voorz. voor de gesproken woorden, richtte de heer Meijers nog een speciaal woord van dank tot den heer mr. Knibbe, alsmede tot de heeren v. d. Pauwert en Sillenraedt voor de door hen betoonde medewerking. Hiermede was de officieele opening ten einde. UIT DE OMGEVING RIJNZATERWOUDE. Inenting. Ten huize van dr. Stapensea, arts te Leimuiden, zal op Dinsdag 26 Sep tember a.s. gelegenheid bestaan tot koste- looze inenting, des morgens om 11 uur. Een ieder, die van deze gelegenheid ge bruik wensch't te maken, moét zich hier toe van te voren ter gemeente-secretarie aanmelden en wel des namiddags van 3 tot 4 uur voor of op Donderdag 21 Septem ber a.s. Geboren: Petrus, z. van P. Kraan en A. Wiering. Martinus Franciscus, z. van J. l'Ami en C. G. Kors. LEIDSCHENDAM. Trekking Loterij. Men verzoekt ons nader mede te deelen, dat de trekking der loterij ten bate van de Harmonievereeni- ging „St. Cecilia" te Leidschendam zal plaats hebben op Donderdag 21 Sept. a.s. te half acht in het Patronaat. De prijzen zijn vanaf Zaterdag 23 Sept. af te halen ten huize van den heer Th. Tet- tero, Sluiskant 19 te Leidschendam. Prijzen vóór 15 October a.s. niet afge haald, komen ten bate van het plaatselijke Crisiscomité. STOMTWIJK—VEUR. Gemeenteraad. Dinsdag 26 September des avonds te 7.30 uur komen de raden der Gemeenten Stompwijk en Veur in open bare gecombineerde vergadering bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling bedrijfsbegrootingen 1934. j 4. Voorstel tot opzegging der overeenkomst I inzake Gas- en Electriciteitsvoorziening aan den Westvlietweg met de gemeente Voorburg. 5. Voorstel inzake de verlichting aan den Broekweg. De heer Meijers sprak hierna namens den middenstand een woord van dank tot den burgemeester en sprak er zijn vreugde over uit, dat bij de overheid en de over heidsbedrijven blijk van meeleven met den middenstand en zijn belangen wordt ge toond. TOESPRAAK VOORZ. K. v. K. De heer ten Cate Brouwer, voorz. van de K. v. K. voor Rijnland, zeide van zijn woor den even geschrokken te zijn, waar hij sprak van den bitteren strijd. Wel is de crisis de laatste jaren oorzaak geweest dat de reserven der laatste jaren zijn op geteerd, hopeloos is de toestand toch nóg niet. De laatste jaren met welvaart in Noord, Oost en West heeft den middenstand te Leiden, als centrum van de Rijnstreek, een ongekenden opbloei doen maken. Dit blijkt wel hieruit, dat er blijkens het handelsre gister der Kamer in de laatste tien jaren niet minder dan 2473 nieuwe zaken zijn bijgekomen. Die opbloei is voorbij, maar er zijn licht punten. Daaronder noemt spr. bijv. het feit, dat de Leidsche Middenstand haar winkelweek thans Nederlandsche Winkelweek wordt ge noemd, waaruit spreekt, dat het wensch is van allen ,dat het Nederlandsch product de voorkeur verdient. De tegenwoordige tyd eischt, dat allen gezamenlijk en niet in kleine partijtjes optrekken voor de wel vaart van het land. Spr. roept de inwoners van Leiden en UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK Van een auto gevallen. Hoe gevaarlijk het is om van een rijdende auto te springen, ondervond gistermiddag de 13-jarige scholier van M. Horstman alhier, die met een paar andere jongens op de melkauto van R. al hier was geklommen, Zonder dat de bestuur der er erg in had Het de jongen zich van de rijdende auto glijden, met 't gevolg, dat hij op de straat kwam te vallen en een arm brak. Door dr. VI. alhier werd de eerste hulp ver leend. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Hst Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 32-jarigen caféhouder en petroleum- venter A. C. v. B., die door de rechtbank is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens mishandeling, met doodelijken af loop. van Franciska Leemkuil, gepleegd op 12 December van het vorige jaar in een perceel aan de Naaldwijksche straat te 's-Gravenhage. Overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal verzwaarde het Hof de straf tot 5 jaar.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2