DINSDAG 19 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Chauffeur op slag gedood. Gisteravond te ruim zes uur, heeft op den onbewaakten overweg bij Amstelveen een vreeselijk ongeluk plaats gehad, dat het leven van een jongen chauffeur heeft geëischt, terwijl een vijfjarig jongetje als door een wonder werd gered. De trein, die om zes uit Amstelveen vertrekt, greep op den onbewaakten over weg aan den Molenweg den vrachtauto van den aardappelhandelaar J. S., komen de uit de Heemraadschapslaan en bestuurd door den 21-jarigen A. J. Fontaine. De chauffeur reed een paar meter vóór den trein uit en passeerde paard en wagen van den manufacturier v. d. H., die vóór het spoor stond te wachten. In volle vaart reed de trein op den vrachtauto in, slingerde den chauffeur eeni- ge meters verder op de spoorbaan en over reed hem. De dood trad bijna onmiddel lijk in. Kapelaan Schinkel van de St. Anna-pa- rochie diende hem nog het H. Oliesel toe. Een ongeveer vijfjarig zoontje van den aardappelhandelaar S., die naast den chauf feur 'meereed, kwam er zonder ernstig let sel af. Het kind werd meters verder op den dijk neergeworpen. Dr. Bots verleende de eerste hulp, maar kon bij den chauffeur slechts den dood con- stateeren. Het jongetje had hevig bloedende sny- wonden aan het ^ïoofd. Na verbonden te zijn, werd het kind in den auto van den dokter gedragen en naar een der zieken huizen te Amsterdam vervoerd, waarheen later ook het stoffelijk overschot van F. is overgebracht. De vrachtauto is totaal vernield. De trein reed met eenige vertraging verder. DE AANGEREDEN SOLDATEN. Een van hen overleden. De dienstplichtige soldaat Al, die Vrij dag na een avondoefening door 'n parti culiere auto te Amersfoort werd aange reden, is Zaterdagavond door den aal moezenier majoor Verstralen van de laat ste H. H. Sacramenten voorzien* Gistermorgen is hij overleden. HOFSTEDE AFGEBRAND. Bewoners met moeite gered. Gistermiddag is de hofstede van den landbouwer B. te Angeren geheel uitge brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. De bewoners konden met moeite worden gered. Enkele konijnen en de hooi- voorraad verbrandden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De burgemeester van Bemmel was op het terrein van den brand aanwezig. ERNSTIG GEVOLG VAN EEN KROEGRUZIE. Een doode het gevolg. In den nacht van 4 op 5 September heeft in een café aan de Zwanestraat te Arnhem een vechtpartij plaats gehad, waarbij zekeren R. zijn tegenstander S. met een biljartqeue tegen het hoofd heeft geslagen. Naar wij thans vernemen is deze S. Za terdag j.l. in het stedelijk ziekenhuis aan de bekomen wanden overleden. De dader is door de politie aangehou den en ter beschikking van de justitie ge steld. HET UNÏFORM1VERBOD. De fascisten demonstreeren te R'dam voor het laatst. Gisteravond omstreeks half tien ver scheen op den Coolsingel te Rotterdam een veertigtal leden van de N.S.B., gekleed in hun zwarte uniformen. Zij marcheerden over den drukken Coolsingel en zongen daarbij vaderlandsche liederen. Een en an der trok zeer veel publiek en bovendien bemoeiden al zeer spoedig groote groepen anti-fascisten zich met het geval. De vader landsche liederen werden overstemd door de Internationale en het rumoer gaf de politie aanleiding om in te grijpen. De fas cisten, hun tegenstanders en het publiek werden verspreid, waarbij eenige malen van de gummistok werd gebruik gemaakt. De N.S.B.-ers begaven zich naar een café aan de Diergaardelaan, maar verschenen eenigen tijd later weder op den Coolsingel. Zij hadden hun zwarte hemden uitgetrok ken en droegen thans witte, terwijl zij de zwarte hemden demonstratief over den schouder geplooid meevoerden. De politie greep opnieuw onmiddellijk in, daar weder groot rumoer ontstond. De opdringende groepen werden verspreid, waarbij herhaal delijk charges plaats hadden. Hierbij werd een der fascisten zoodanig met de gummi stok bewerkt, dat hij bewusteloos op straat bleef liggen. De G.G.D. vervoerde hem naar het ziekenhuis op den Coolsingel, waar hij, vermoedelijk met een hersen schudding, is opgenomen. INBRAAK IN KERK TE BUSSUM Gisternacht is ingebroken in de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bij stand te Bussum. De inbreker heeft in de sacristie alle laden en kasten opengebro ken, doch vond niets van zijn gading. Ver volgens is hij door verbreking van een deur de kerk binnen gegaan en heeft daar verschillende offerbussen trachten te for- ceeren, doch dit waren ingemetselde Lips- bussen, zoodat hij ze niet open kon krij gen. Er wordt dan ook niets vermist. De politie heeft den indruk, dat beroeps- lieden aan het werk zijn geweest, omdat geen enkele afdruk van hand of voet ge vonden is. Relletjes te Enschede. Zaterdagavond werd een troepje N. S. B.'ers uit Hengelo op de Markt gevolgd door een talrijk publiek. In de Langestraat werden zij meermalen lastig gevallen ten gevolge waarvan een hunner, een jonge dame, uit afweer *net een alarmpistool schoot. Een der jeugdige fascisten werd door iemand uit het publiek met een mes gestoken. De politie is tusschenbeide geko men en heeft 't publiek verspreid, teneinde de fascisten een vrijen aftocht te verzeke ren. Zekere L. H. werd gearresteerd als verdacht van poging tot mishandeling. Ze kere F., die zich tegen de politie verzette, werd eveneens gearresteerd. In verband met de vele kalk- en plak- ploegen van communisten en R. S. P.'ers, die momenteel de stad onveilig maken, heeft de politie Zaterdag en Zondag een algemeene inspectietocht gehouden. Tal van personen, die zich aan straatschenderij schuldig maakten en andermans eigendom men besmeerden, werden geverbaliseerd. Op de Lage Bothof trof de politie, die per auto was, omstreeks 2 uur 's nachts een groep van 15 mannen aan. Zoodra ze zich aan de menschen bekend maakten, blijkbaar in de meening dat ze met fascis ten te doen hadden, sloegen deze erop in. De mannen waren gewapend met ijzeren staven, knuppels, buizen en zware veld- keien. De politie trad onmiddellijk actief op en sloeg er met den gummistok op los. Toen dit niet hielp werd meerdere ma len met revolvers in de lucht geschoten. Een dér agenten kreeg een zwaren slag op den arm. Na hevig gevecht werd de straat schoongeveegd. RECHTZAKEN MOORD TE NUTH. De dader tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Maastricht heeft giste ren uitspraak gedaan in dc zaak tegen den verd. Janssen, wonende te Houthem, wien ten laste was gelegd moord op J. H. We vers te Nuth, doodslag op diens echtge- noote M. M. Moonen en opzettelijke brand stichting en heeft hem veroordeeld conform den eisch tot vijftien jaar gevangenisstraf. ROOFOVERVAL TE NUMANSDORP. Verdachte in hooger beroep tot twaalf jaar veroordeeld. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen een 25-jarigen varensgezel, een van de verdachten van een roofoverval, gepleegd in den avötid van 8 Januari j.l. op den land bouwer de Reus te Numansdorp, die door twee gemaskerde mannen in zijn woning werd overvallen en later in den stal door hen werd gedood. Verdachte is ter zake door de rechtbank te Dordrecht veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde verdachte tot twaalf jaar gevangenisstraf. De eisch van den advocaat-generaal luidde zestien jaar. IS DE GRATIS-KOOPDAG LOTERIJ? De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, heft gisteren conclu sie genombn in de zaak van A. van D., ge delegeerd commissaris van het Warenhuis te 's-Gravenhage, tegen wien proces-ver baal is opgemaakt wegens het organisee- ren van een verboden loterij door de koo- pers in het Warenhuis in de gelegenheid te stellen een dag „gratis te koopen", welke dag in een bepaalde week later pas bekend gemaakt werd. Zoowel de kantonrechter te 's-Gravenhage als de Haagsche rechtbank hebben verdachte vrijgesproken. Mr. Wijnveldt concludeerde tot niet-ont- vankelijk- welke rijksbelasting is betaald. Arrest 16 October. SMOKKEL-LEIDER VEROORDEELD. Drie jaar en driekwart millioen boete. Voor de groote strafkamer te Duisburg werd Zaterdag, het smokkelproces behan deld tegen den beruchten smokkelbende- leider H. Kotters, die jarenlang in Noord- Limburg eene leidende rol in de smokkel organisaties heeft vervuld. Kotters, die reeds 15 maal wegens smok- keldelicten veroordeeld was, werd thans tot 3 jaren gevangenisstraf en 750.000 Mark boete veroordeeld. DEN HAAG: Groote Marktstraat/hoek Spui UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Woensdag 20 Sept. Huizen, 296 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o. 1. v. Ds. J. L. v. A. Wolf. 11.00 Concert M. F. Jurjaanz (harmo nium) en Mej. A. Gest (sopraan). 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Kwartetconcert o. 1. v. L. Laueroth en Gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 Chr. Meisjeskoor „Kunst en Genoe gen" o. 1. v. Mej. A. J. Eerdmans en Gra mofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuurtje door C. Ketel. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 P.K. Dommisse: Kerktelefoon voor slechthoorenden. 8.00 Samenkomst v. h. Leger des Heils. 10.45 Orgelspel M. E. Bouwmeester. 10.4511.30 Gramofoonplaten. ca. 10.00 Vaz Dias. Hilversum, 1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: De Notenkrakers o. 1. v. D. Wins, VARA- Tooneel o. 1. v. W. van Cappellen, J. Le- maire (declamatie) en Gramofoonplaten. 12.00 Orgelspel J. Jong. 12.30 De Flierefluiters o. 1. v. Ray Fo rest. I.30 VARA-Klein-orkest o. L v. H. de Groot. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel C. Steyn. 6.00 Causerie over „Zonnestraal' door Jan van Zutphen. 6.15 Gramofoonplaten. 7.00 Causerie J. Oudegeest. 7.15 VARA-Klcinorkest o. 1. v. Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 VAR A-Orkest o. 1. v. H. de Groot. 8.45 Zangrecital Lisette Stevens. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.50 Vervolg zangrecital. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest m. m. van A. de Booy (zang). II.15 Causerie Dr. B. Premsela. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.0012.15 Voor de scholen. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest o. l.v. F. Tho mas. I.50 Gramofoonplaten. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Piano-recital C. Dixon. 3.35 Sted. orkest Bournemouth o. 1. van Sir Dan Dodfrey m. m. v. A. Vcrne (piano). 5.05 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 Kinderuur. 6.50 Chopin-recital door C. Smith. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 BBC-Symphonie-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood m. m. v. Myra Hess (piano). 10.20 Gershom Parkington kwintet. II.15 Voordracht. 11.2012.20 Roy Fox en zijn Band. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Al is de leugen nog zoo snel Op de vorige zitting ontkende I. te Nieuwkoop op verboden grond te heb ben geloopen. Hij zeide er heel niet ge weest te zijn. Thans kwam de veldwachter v. S. als getuige voor en verklaarde ver dachte gezien te hebben. Natuurlijk was deze laatste thans niet verschenen. Vonnis f2.of 1 dag. Worst van pestvarkens. S. te de Meije onder de gemeente Nie uwkoop had van z.g. pestvarkens „R a d i o-P a r i s, 1724 M. 8.05 en 12.35 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert. I.25 cn 7.30 Gramofoonplaten. 8.20 Zang door M. Laurenty. 9.05 Pianorecital door P. Fontaine. 9.50 tiramofoonplaten. Kalundborg. 1153 M. 12.201.35 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.20 Gramofoonplaten. 3.505.50 M. Hansen's orkest. 8.20 Muzikale causerie m. m. v. leden van het Omroeporkest. 9.30 Fransche liederen door H. Biehe. 10.35 Het Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. II.2012.50 Dansmuziek uit Rest. „Nimb. Langenberg, 473 M. 6.25, 7.23, 11.50 Gramofoonplaten. 1.50 Westfaalsch Omroeporkest o. 1. van Göhre. 5.20 Gramofoonplaten. 5.50 Weragstrijkkwartet. 8.25 Sted Orkest te Münster o. 1. v. Jo- chum. 10.5512.20 Dansmuziek uit Heilsberg. Rome, 441 M. 9.05 „Ruy Bias", opera van Marchetti. Leiding: Santarelli. Na afloop berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 meter: 12.20 V. Luffin's orkest. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Zangvoordracht. 7.10 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. Meulemans en Gramofoonplaten. 9.2010.20 Radio-tooneel. 508 m.: 12.20 Gramofoonplaten. I.30 V. Luf fin's orkest. 5.20 Symphoniecnocert o. 1. v. Meule mans. 6.35 Zangvoordracht. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Seelctie uit Schubert's „Dreimadel- haus" m. m. v. orkest en solisten o. 1. van André. 9.0510.20 Voordracht en Radio-too neel. Deutschlandsender, 1635 M. 8.20 „Wein der Treue", vroolijk spel van Else Krafft-Stramm. 9.30 Dansmuziek uit Königsberg o. 1. v. E. Wilcken en E. Börschel. 10.35 en 11.05 Berichten. II.2012.20 Vervolg Dansmuziek. Radio Luxemburg, 1191 M. 7.50 Luxemburgsche avond. Kinder con cert. 8.40 Concert aangeboden door de „Coke- ries du Brabant" Mignon ouverture; Sam son et Dalila; La Bohème. 9.20 Vocaal concert door Nicolas Schuh, Carmen, Mignon, La Dame Blanche. 1.50 Orkest concert. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. 8.0012.00 Langenberg. 12.2013.35 Daventry. 13.35—17.35 North Reg. 17.35—19.50 Brussel (VI.). 19.50afloop Luxemburg. (Wijzigingen voorbehouden). worst gemaakt. Ook wat vleesch cn spek had hij bewaard en af en toe gegeten. Zijn schoondochter had worst gegeten en was hoe is het mogelijk onwel geworden. Verdachte ontkende alles door te zeggen, dat de grond waarop de varkens gevon den zijn door hem verhuurd is, dat hij geen varkens heeft enz. enz. Getuige B., veldwachter aldaar, die een woord van lof toekomt voor de wijze, waar op hij dit zaakje aan het licht heeft ge bracht, verklaarde, dat hij enkele varkens op heeft laten graven die aan pestziekte lijdende waren geweest en daaraan ken nelijk waren gestorven. Getuige M., schip per te Zegveld, verklaarde op last van ver- FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 27) Deze brief troostte haar een weinig, maar ze trok zich de diefstal van de ju- weelen zoo vreeselijk aan, dat ze aan den brief minder aandacht schonk, dan ze an ders gedaan zou hebben. HOOFSTUK XXXIX. Den volgenden middag waren allen, die op Neath Castle verblijf hielden, verza meld in de groote Hall. Ook juffrouw Grey was aanwezig. De Londensche poli- tie-beambte was van meening. dat iemand van de kasteelbewoners den diefstal moest hebben bedreven. Om deze reden had d Hertog allen bij eengeroepen en hun verteld, dat, ofschoon hij persoonlijk niemand van zijn bedien den verdacht, het recht zijn loop moest hebben. Hij verzocht hen, tijdens het on derzoek de hall niet te verlaten. Toen hij geëindigd had, wendde hij zich hoffelijk 'ot juffrouw Grey en zei: Dit heeft natuurlijk geen betrekking op u. Deze woorden trokken de aandacht van den detective. Hij werd getroffen door haar schoon smartelijk gezicht, wie was deze vrouw, die zeker niet tot de be dienden behoorde? Hij merkte met zijn scherpen blik dadelijk op, dat juffrouw Grey niet was, wat ze voorgaf te zijn; iets in haar verschijning trof hem onmid dellijk als onnatuurlijk. Terwijl hij naar haar keek zei hij in zichzelf: Ze heeft of de kleur van haar gezicht of de kleur van het haar veranderd, en een paar mi nuten later was hij tot de overtuiging ge komen, dat het haar blond moest zijn ge weest. Ze moet het zwart hebben geverfd, ook haar wenkbrauwen zijn geverfd, dacht hij. Vermomming duidt op een of ander geheim en dikwijls op schuld. Het was hem ook niet ontgaan hoe juffrouw Grey verbleekt was, toen de Hertogin ver telde, dat met de Neath familie-diaman ten ook enkele van haar moeder's juwee- len verdwenen waren. Mr. Barton verwijderde zich een oogen- blik met den butler onder voorwendsel even een glas sherry te gaan drinken en in enkele minuten wist hij alles wat er be kend was over juffrouw Grey: Niemand wist iets omtrent haar vroegere leven. Ze was in Clavering komen wonen, kort na dat de Hertog en zijn jonge vrouw voor goed hun intrek namen op Neath Castle en de Hertogin had zich zeer tot haar aan getrokken gevoeld. Waarom is ze op het kasteel? Om antiek behangsel en kant te her stellen. Een avonturierster, daar ben ik ze ker van, zei de detective tot zichzelf. Misschien één van een bende, hierheen gestuurd met het speciale doel de dia mannen te bemachtigen of de diefstal voor te bereiden. Terwijl hij langzaam zijn glas sherry uitdronk, wenschte hij zich zelf geluk met zijn vondst. Terug in de hall nam hij de sleutels van de verschillende bedienden en vroeg den hertog of de butler hem in zijn on derzoek mocht bijstaan. Doe, zooals u noodig vindt, zei de Hertog, voor wie het heele verloop van het onderzoek uiterst pijnlijk scheen te zijn. Kamer na kamer werd onderzocht, doch geen spoor van de diamanten werd gevonden. Doch de detective was niet ontmoedigd, zijn gedachten waren gecon centreerd op juffrouw Grey. De Hertog en de Hertogin waren aan tafel, toen hun een boodschap werd ge stuurd door den butler of de kamer van juffrouw Grey ook moest worden onder zocht. Neen, riep de Hertogin, in geen ge- v' Maar iets van zijn vroegere argwaan kwam boven in den Hertog, en hij zei: Absoluut wel. Toen ':eek hij verontschul digend glimlachend naar zijn vrouw. Het spijt me, Ethel, maar het zou niet fair zijn tegenover de anderen. De detective vond juffrouw Grey in haar kamer. U heeft gelijk, zei ze, als antwoord op Barton's verontschuldiging, ik ben geheel tot uw dienst. Kalm en rustig begon de detective zijn onderzoek. Juffrouw Grey had een boek opgenomen en zat bij het raam te lezen. Een paar keer volgden haar oogen den detective. Eindelijk stond Barton voor een zwarten houten koffer, die in een hoek van de kamer neergezet was. Toen zag hij duidelijk een trek van spanning op haar gelaat. Ze stond op met de waardigheid van een koningin. Dat is mijn persoonlijk eigendom, zei ze zacht, maar de detective bespeurde dat haar stem licht beefde. Is het noodig, dat u deze koffer onderzoekt? Het spijt mij, was Mr. Barton's ant woord, maar ik vrees, dat het noodig zal zijn. Ze stond enkele oogenblikken zwijgend, toen kwam ze naar hem toe. Wenscht u te zien wat er in de kof fer zit? Wilt u me dan toestaan het u te toonen? Als ik er alles stuk voor stuk uitneem, zal dat voldoende zijn? De detective boog toestemmend. Juffrouw Grey knielde voor den kof fer. Een voor een nam ze de dingen er uit, tot hij geheel ledig was. Toen stond ze op. Is u tevreden? De oogen van den detective keken naar de dingen op den grond, daarop weer naar den koffer. Eindelijk richtten ze zich op juffrouw Grey. Neemt u me niet kwalijk, zei hij terwijl hij de koffer optilde, deze koffer heeft een dubbelen bodem. Wilt u zoo goed zijn dien voor mij te openen? Een doodelijke bleekheid kwam over haar gezicht. Haar oogen werden dof, haar mond opende zich, maar geen woord, geen klank kwam er over de bleeke lip pen. Wilt u den dubbelen bodem voor mij openen of zal ik het zelf doen? vroeg de detective nogmaals. Noch u, noch ik, antwoordde ze. Ik verbied u dien koffer verder aan te ra ken. De detective vroeg den butler: Wilt u den Hertog verzoeken of hij onmiddellijk hier wil komen? We zullen de beslissing aan hem moeten overlaten. Een kreet van wanhoop ontsnapte juf frouw Grey. HOOFDSTUK XL. Het gouden licht viel op de antieke meubelen in de kamer, op het kostbaar ge weven behangsel, op de bevende vrouw en op het gezicht van den detective, dat een masker leek. Geen van beiden sprak, niets verbrak de diepe stilte, tot dat de Hertog met den butler de kamer binnentrad. Mylord, begon mr. Barton, ik ont dek, dat deze koffer, die aan juffrouw Grey behoort, een dubbele bodem heeft. II- wacht nu uw orders. Moet de koffer verder onderzocht worden of niet? Een siddering ging door de arme vrouw; haar geheele houding sprak tegen haar. Hierdoor kreeg de Hertog, die anders wellicht geweigerd had, argwaan en hij gaf toestemmi g den dubbelen bodem te onderzoeken. Ik smeek u, bespaar me dit, stamel de juffrouw Grey. Ik zweer u.... Ze kon niet verder spreken. De Hertog weifelde. Barnes, zei hij tot den butler, wil je de Hertogin vragen hier te komen? We zullen haar laten be slissen. Laat haar niet komen, smeekte de vrouw vertwijfelend. Doch Barnes had het bevel reeds op gevolgd. De Hertogin keek ontsteld naar de zwijgende gezichten en naar het van doodsangst vertrokken gelaat van juf frouw Grey. Ze ging naar haar toe en met een kreet van wanhoop greep de ongeluk kige vrouw haar handen. Wat is er gebeurd? vroeg Ethel ver ward. Ik wacht uw toestemming om dezen koffer te openen. Bedaar, zei Ethel zacht tot de wan hopige vrouw. U hoeft toch niet bang te zijn. Laat den koffer open maken, ik ben er volkomen zeker van, dat de diamanten daar niet zullen zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9