DE TROONREDE BERICHT. 24ste Jaargang DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 No 7Ö14 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eu verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Een perspectief van constuc- tieve welvaartspolitiek. Naar de Troonrede hebben we dit jaar bijzonder verlangend uitgezien, omdat wjj daarin hoopten te vinden behalve een vanzelfsprekende bezuinigingspolitiek een constructieve welvaartspolitiek, de aan kondiging van daden, waartoe de tijd dringt. Zijn degenen, die van deze regeering hoopten en ook verwachtten een construc tieve welvaartspolitiek teleurgesteld? Het antwoord op deze vraag kan eerst onvoorwaardelijk worden gegeven, als de regeering haar in de Troonrede voor gelegde voornemens in daden zal hebben verwezenlijkt. Maar die voornemens zijn ongetwijfeld hoopgevend voor allen, die daden wenschen en verlangen van deze regeering in dezen tijd. De regeering verklaart er van overtuigd te zijn, dat er „leiding, hulp, zelfs drang" van haar moet uitgaan, opdat landbouw, nijverheid, handel en scheepvaart zich aan passen aan de gewijzigde oeconomische wereldstructuur. Wij mogen dus van de regeering doeltreffende maatregelen ver wachten voor den weder-opbouw van ons ontredderd oeconomische leven. Met voldoening zal voorts worden verno men, dat er „verder gaande maatregelen" zullen worden getroffen in het belang van den afzet onzer producten binnen eigen grenzen e n dat tevens „aan de bevorde ring van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar (zal) worden gemaakt". En op de derde plaats noemen wij het voornemen der regeering, om „op ruime schaal productieve publieke werken" te. doen uitvoeren. Het voornemen der regeering om de werkverschaffing voort te zetten en op rui men schaal uit te breiden, juichen wij wel zeer b ij zonder toe. Omdat dat het middel is om „de ellende der werkloosheid" te lenigen! De regeering verzekert, daarbij het particulier bedrijf zooveel mogelijk te zullen inschakelen zij voldoet aldus aan een alleszins gemotiveerden wensch, welke herhaaldelijk is geuit en waaraan, gelukkig, ook al reeds in den laatsten tijd meer werd tegemoet gekomen. Bevordering van den bouw van goed- koopere arbeiderswoningen zal een deel uitmaken van de werkverruiming, welke de regeering op het oog heeft. Wij sym- pathiseeren natuurlijk volkomen met het doel: goedkooper arbeiderswoningen, maar willen toch gaarne uitdrukkelijk verklaren, dat niet alle middelen om daartoe te ge raken als gewenscht kunnen worden aan vaard. Het peil, waarop ten onzent ge lukkig de arbeiderswoningen staan moet, zoo eenigszins mogelijk, minstens worden gehandhaafd. Van belasting-verhooging en besparing zal de millioenen-nota ons meer mede- deelen. Dat zoowel het een als het ander onvermijdelijk is, zal niemand betwisten, al zalover de wijze waarop mee- ningsverschil bestaan en critiek mogelijk zijn! Wij moeten ten deze echter nog even geduld hebben en de millioenen-nota af wachten. Voldoening zij echter nu reeds uitgespro ken over het feit, dat de regeering de ver schillende diensten „doelmatiger" wil or- ganiseeren. Als dat zal worden bereikt, zal een steen des aanstoots voor velen zijn weggenomen, want ongetwijfeld is een doelmatiger organisatie waardoor veel besnoeid en geen enkel nuttig effect ge mist wordt! van verschillende diensten zeer goed mogelijk. Aangekondigd worde een wetsontwerp, waarbij zal worden ingevoerd een korting van de uitkeeringen uit het gemeentefonds, rekening houdend „met de gemeentelijke draagkracht". En in het vooruitzicht wordt gesteld Vereenigde .Vergadering ..van de beide beide Kamers der Staten-Generaal .op Dinsdag 19 September 1933 tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer W. L. Baron de Vos van Steenwyk, die het voorzitterschap be kleedt, opent, nadat de leden der Staten- Generaal zich in de Ridderzaal vereenigd hebben, des namiddags te half een uur de vergadering en doet den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 9 September 1933, No. 18, hou dende zijn benoeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, wel ke heden aanvangt. De voorzitter benoemt een Commis sie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Commissie van in- en uitgeleide be stond uit de heeren De Savornin Lohman, Kranenburg, Droogleever Fortuyn, Schoe- maker, v. Asch v. Wijck van de Eerste Ka mer; Bongaerts, v. Rappard, v. Dijk, v. Boetzelaer v. Dubbeldam, Bierema, mej. Katz, de heeren Schaepman, Kampschöer, v. Hellenberg-Hubar en Terpstra van de Tweede Kamer. De Ministers, hoofden van ministerieele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich des namiddags te één uur mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, kort daarna in de Ridderzaal aan gekomen, wordt door de Commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl ter rechterzijde van Hare Majesteit Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden en ter lin kerzijde Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana plaats namen, de volgende rede: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevinden de gevoel Ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandighe den, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bie den over de geheele wereld nog en beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten onzent, de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen openbaren zich voorts over al verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijverheid worden evenzeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereldstructuur, voor eischen van aan passing gesteld, waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering, in toenemende mate noodzakelijk zullen blij ken. Met vermijding van gewaagde proefne mingen op monetair en economisch ge bied, zullen, nu ook de Londensche con ferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens z'il aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar moe ten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokke ling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toe stand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en in komsten op verontrustende wijze ver stoord. De Regeering zal daarom in hetkomen- „een verscherpt toezicht op het financieel beleid der gemeenten". Dat kan inderdaad noodzakelijk zijn, maar dat in dit verband speciaal genoemd worden de „bezoldi- gingsregelen van personeel in publieken dienst" schijnt ons niet in de feiten gemo tiveerd. Wij willen ten slotte nog de aandacht vestigen op de toezegging van voorzienin gen in het executierecht. In dezen tijd zeer gewenscht! De indruk, dien de Troonrede geeft, is, dat de regeering daden wil stellen voor een constructieven welvaarts politiek. Zooals gezegd, zal een oordeel over het al dan niet doeltreffende van deze politiek eerst kunnen geschieden als de daden in concrete zijn gesteld en voor ons liggen. de zittingjaar in de allereerste plaats uw aandacht vragen voor een reeks van maat regelen, die onmisbaar zijn voor het finan cieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke beperking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkre gen door eene redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijksperso neel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te tre den, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doel matiger organisatie en door besnoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten ver dere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmis baar gebleken. Daartoe strekkende voor stellen zullen onverwijld worden inge diend. Aan het misbruik, dat m steeds toene mende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ont gaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier zake zijn in voorberei ding. Met het doel den overgang van de eer ste naar de tweede vijfjarige uitkeerings- periode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten opnieuw in onderzoek - rHen genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934- 1935 een korting moeten worden toege past, welke verband zal houden met de gemeentelijke draagkracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieel beleid der ge meenten noodzakelijk. Dit brengt mode een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigings- regelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snij den en niet te rechtvaardigen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koophandel vervatte binnenvaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht wor den voorzieningen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal, voor zooveel noodig door bijzondere middlen, er voor worden ge waakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegroo- tirig zal zijn verzekerd, zullen U voorstel len worden aangeboden ten doel hebben de, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werkverrui ming in het leven te roepen ten einde de ellende der werkloosheid te lenigen. Be vordering van woningbouw tegen verlaag de kosten zal van deze plantten een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande woningen ge leidelijke huurverlaging mogelijk te ma ken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden ge streefd het particulier bedrijf daarbij zoo veel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in verband daarmede, de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belas- tingverhooging nauwelijks meer eenig re sultaat te verwachten zijn en zal het finan cieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uitgaven zfjn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhoudin gen aldaar vereischt voortdurende aan dacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bevolking zijn nadere maatre gelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volksleiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeni- ging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoo wel van Overheidswege als van particu liere zijde wordt hét mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de eco nomische toestand in Curasao, althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aan merking genomen, vrij bevredigend te noe men is. De moeilijkheden ifi het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrijpende maatregelen noodig gemaakt om te ver krijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid, en gehoorzaamheid aan het wet tig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voor doen die wijzen op verzwakking of onder graving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Regeering het Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet be vorderlijk is aan de ontplooiing der inter nationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf Ik hopen, dot de ontwikkeling van de organisatie der Sta- ten-gemeenschap zich eerlang weer in op gaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veran deringen, welke op het gebied van het in ternationaal handelsverkeer zijn ingetre den, geen wijziging hebben gebracht in de vriendschappelijke verhouding van Neder land tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijde lijk is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergader zaal. De voorzitter sluit, nadat de Com missie in de zaal is teruggekeerd, de Ver eenigde Vergadering. Als een bijzonderheid kan worden me degedeeld, dat terwijl andere jaren al!e sociaal-democraten en communisten bij de opening der Staten-Generaal afwezig wa ren nu één Jid der S.D.A.P., de heer Schaper aanwezig was. BINNENLAND NEDERLANDSCIIE BANK. Discontovcrlaging. De directie van de Nederlandsche Bank heeft gisteren besloten, het disconto met te verlagen. 18 Sept. 15 Aug. Wisseldisconto 2^% 3 Promessendisconto3 3 Beleening van effecten 3 3 Beleening van goedereD 3 3j^ Voorschotten in rek.-cour. 3 3J4 Op 15 Augustus j.l. is het disconto even eens met verlaagd, gelijk op 29 Juli van dit jaar reeds was geschied. MANNELIJKE JEUGD IN HET BISDOM HAARLEM. Het bestuur der K. J. C. gevormd. In het Centraal Jeugdhuis voor het Haarlemsche diocees aan de Laan Copes van Cattenburgh te 's-Gravenhage, verga derde onder presidium van den directeur voor het Mannelijk Jeugdwerk, rector J. Mol, het nieuwbenoemde bestuur van de Katholieke Jongens Centrale. De samenstelling van dit bestuur is, na de benoeming der districtsdirecteuren, een nieuwe schrede op den weg om eenheid te brengen in de jeugdorganisatie van 't bisdom. In het nieuwe bestuur is het Juvenaat vertegenwoordigd door rector S. Braak man en den heer A. Backhuys, de Verken ners door de heeren dr. L. Berger en J. A.. van Schijndel, het St. Franciscus Liefde werk door pater A. Went en den heer mr. H. van Os, de D. H. Voetb. B. door pater F. Esser O.E.S.A., de D. H. Athl. B. door rector J. Doeswijk, de D. H.. Gymn. B. door den heer H. Goris en het onderwijs door den heer C. A. Koot. De directeur zette aan de hand van het pas veschenen reglement de taak van het bestuur uiteen en deelde mede, dat spe ciaal een vertegenwoordiger van 't onder wijs, dat in vele gevallen te wenschen wijs, in het bestuur werd opgenomen om het contact -~.chen jeugdbeweging en on derwijs, dat m vele gevallen te wenschen overliet, nauwer te bevestigen. In verband hiermede worden directeuren van scholen en avondcursussen (uitgezonderd L. O. en Middelb. O.) verzocht .zich met den heer Koot (p.a. St. Willibrordus-patronaat, St. Willibrordusstr. Amsterdam-Zuid) in ver binding te stellen en opgave te doen van adressen, lestijden enz. ZIJ, die zich per 1 October a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ont vangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De laatste getuigenverhooren in het con tra-proces v. d. Lnbbe te Londen. Morgen conclusies. (2de blad). Fransch-Britsche besprekingen inzake de ontwapeningskwestie. (2de blad). BINNENLAND. De opening der Staten-Generaal. Bui tengewoon groote belangstelling in de Residentie. De Troonrede. (2de en 1ste blad). De Nederlandsche Bank verlaagt heden de rentetarieven algemeen wederom met een half procent, (late blad). Te Amstelveen is een vrachtauto op een onbewaakten overweg door den trein ge grepen. De chauffeur werd gedood, een kind licht gewond. (Gom. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Sparta (Den Haag) wint het clubkam- piocnschap wielrennen op den weg. (3de blad). De wielrenner Kooyman doodclijk ver ongelukt (3de blad). MR. C. ROMME. Lector in Tilburg. Naar de „Msb." verneemt, Ls zeer spoe dig de benoeming te verwachten van mr. C. P. M. Romme te Amsterdam, tot lector in de sociale wetgeving aan de R. K. Han- delshoogeschool, hoogescfiool voor econo mische en sociale wetenschappen te Til burg. WETHOUDERS VERKIEZING TE DEN nAAG. De Haagsche raad heeft in de vaca ture Vrijenhoek [S. D. A. P.] tot wethou der gekozen den heer Snoeck Henkemans IC. HJ. De nieuwgekozene- heeft zijne benoe ming in beraad gehouden. RIJKSWATERSTAATSDIENST. Naar wij vernemen, zou het m de be doeling liggen de Rijkswaterstaatsdienst van Amsterdam en Haarlem te concen- treeren en onder te brengen in de voorma lige Prov. Griffie te Haarlem. Deze sa menvoeging zou o.m. bezuiniging van per soneel meebrengen. EEN „STORMER"-KWESTIE. Dezer dagen vergaderde de R.-K. Rijks kieskring „Dordrecht" in „Atlanta" te Rot terdam. Aan de orde kwam o.a. de verkie zing van afgevaardigden voor den Partij raad. Door het bestuur was op de aanbe veling ook geplaatst de heer Max Zomer- dyk. Toen de verkiezing aan de orde kwam, deelde de voorzitter mede, dat hem ter oore was gekomen, dat de heer Max Zo merdijk deel uitmaakte van de z.g. Storm troepen. Hij had dienaangaande een schrij ven gericht tot den heer Zomerdijk, die op zijn beurt het oordeel gevraagd had van den voorzitter der R.-K. Staatspartij. Er ontspon zich over deze kwestie een uitvoerig debat. De heer Zomerdijk meende, dat het hier een principieel* kwestie gold en wilde op de hem gestelde vragen omtrent zijn lidmaatschap niet ant woorden. Resultaat was, dat er nieuw ad vies werd opgemaakt, waarop in plaats van den heer Zomerdijk de heer Van Schijndel geplaatst was. Dit advies werd met 108 tegen 3 stemmen aangenomen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1