DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Geen buitenlandsche arbeiders ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS BINNENLAND BERICHT. VOORNAAMSTE NIEUWS. Z4ste Jaargang ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933 No. 7612 2>e £eidó<^(Ek>ti/fca/iu D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent por week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 ft GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BED RAAGT i Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 80 woorden, waarin be- be trekking en worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 REGEERING HEEFT WETSONTWERP INGEDIEND Thans is bij de Tweede Kamer het wets ontwerp in zake de regeling van het ver richten van arbeid in loondienst voor vreemdelingen, ingediend. In de Memorie van Toelichting wordt er allereerst aan herinnerd dat begin 1924 een regeling werd ingevoerd, waarbij de trek van vreemde arbeiders naar ons land eenigermate werd geregulariseerd. Deze re geling bleek echter ruimte te laten tot ont duiking van de zijde der vreemdelingen, aangezien de Nederlandsche Consul in het buitenland veelal niet met zekerheid kan uitmaken of een bepaalde vreemdeling werkelijk als toerist, voor familiebezoek of voor zaken naar Nederland komt, dan wel niet anders beoogt dan in ons land arbeid te zoeken. Wat er werkelijk in Ne derland gebeurt, onttrekt zich geheel aan de waarneming van den consul, die het vi sum verstrekte. Onderdanen van alle West en Midden-Europeesche landen kunnen thans vrij op de Nederlandsche arbeids markt komen en arbeid verrichten. Daarentegen kan thans een Nederlandsch onderdaan in geen enkel land in Europa arbeid verrichten, zonder in het bezit te zyn van een vergunning van het bevoegde overheidsorgaan. De vrije trek van Neder landsche arbeiders, naar het buitenland heeft vrijwel opgehouden. Een gevaar. In den loop der laatste jaren werd de regeering van verschillende zijden de vraag gesteld of hierdoor geen gevaar dreigt voor onze eigen arbeidsmarkt en of de positie van onze arbeiders ten aanzien van het werken in het buitenland niet sterker zou worden, als de vrijheid die de vreemde ar beiders op Nederlandsche arbeidsmarkten genieten slechts voorwaardelijk wordt ver leend. Deze vraag heeft OJn. geleid tot de in stelling van een commissie van onderzoek omtrent het werken van niet Nederland sche arbeiders in Nederland. Het resultaat heeft geleid tot het indienen van dit wets ontwerp. Volgens de voorloopige uitkomsten van de beroepstelling 1930 waren op 31 Decem ber van dat jaar* 43.148 mannen en 42.825 vrouwen van niet-Nederlandsche nationali teit in Nederland als arbeiders in loondienst werkzaam tegen 29.179 mannen en 17.217 vrouwen in 1920. Het schijnt niet onbedenkelijk, dat het aantal vreemdelingen in de laatste jaren is toegenomen niettegenstaande de werkge legenheid in Nederland belangrijk is inge krompen. De regeering dient te beschikken over een middel ten einde regelend te kunnen optreden ten aanzien van het werken van niet-Nederlandsche arbeiders m Nederland. Deze regeling biedt tegelijk ruimte voor overeenkomsten met andere landen, waar door voor de onderdanen van die landen een gunstige behandeling wordt gewaar borgd, voor zoover ook omgekeerd Neder landers aldaar een gunstige behandeling genieten. Ten slotte is een wettelijke rege ling als de regeering thans voorstelt wen- schelijk ter vervanging van de bestaande instructie ter verleening van pasvisa aan vreemde arbeidskrachten. Vreemde arbeidskrachten, die voor het bedrijf noodig zijn, kunnen evenals voor heen in dienst worden genomen. Het Ne derlandsche bedrijfsleven zal derhalve niet worden bemoeilijkt. De regeering beschikt over middelen in die gevallen, waarin prijsverhooging het gevolg zou zijn deze tegen te gaan. Twee voorwaarden. Een dergelijke regeling is op verschillen de wijzen denken. De regeering meent, dat een regeling als zy beoogt moet voldoen aan deze twee hoofdvoorwaarden: In de eerste plaats moet het internatio nale personenvervoer niet worden belem merd. In de tweede plaats moet de regeling zoo danig werken, dat Nederlandsche bedrijven of ondernemingen niet worden belemmerd bij het in dienst nemen van vreemde ar beidskrachten die voor een goeden gang van het bedrijf noodig zijn. Daarnaast moet de mogelijkheid bestaan een dergelijke re geling beroeps- of bedryfswijze toe te pas sen. De regeering geeft de voorkeur aan een regeling, die het mogelijk maakt te verbie den, dat in Nederland gevestigde werkge vers arbeid in loondienst doen verrichten zonder vergunning van de overheid. Een dergelyke regeling voldoet aan de primai re voorwaarden hierboven gesteld. De Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling zal de uitvoering dezer regeling op zich kunnen nemen. De voorgestelde regeling geeft slechts Je hoofdlijnen aan, die de nadere uitwerking overlatend aan een- algemeenen maatregel van bestuur en den met de uitvoering belas ten minister. Het wetsontwerp gaat uit van den ge- dachtengang dat door de Kroon kan wor den bepaald dat werkgevers geen arbeid door vreemdelingen in loondienst mogen doen verrichten zonder vergunning van of vanwege den minister met de uitvoering belast. Een dergelijke bepaling is van ty- delijken aard. Daarom behelst zij den ter mijn waarvoor zy zal gelden. Zy kan tus- schentijds worden ingetrokken. De toe passing van het vergunningsstelsel denkt de regeering zich zoodanig, dat de vergun ning in den regel wordt verleend, indien niet is gebleken, dat er Nederlandsche ar beiders beschikbaar zijn, dat in staat zijn om den arbeid te verrichten. Voor zooveel noodig kunnen commissies uit het betrok ken bedrijf of beroep worden ingesteld om over het verleenen van vergunningen te ad- adviseeren. De kernvorming in de Staatspartij. ER MOET EEN FRISSCHE WIND WAAIEN! De Rijkskieskring Tilburg heeft de op roep van het Partijbestuur tot het vormen van „Kernen" begrepen en in een belang rijke circulaire het parool op eigen wyze doorgegeven: „Men zoeke niet uitsluitend naar men- schen, dia hun sporen al verdiend hebben, doch vooral ook naar jonge krachten, al zijn ze toegerust met radicale opvattingen. Katholicisme boven alle verdenking, trouw aan de partij, waardigheid in leven en op treden zijn de eischen, waaraan ieder kern lid moet voldoen. Men sluite geen enkelen kring uit bij het zoeken naar leden, meif betrachte veelzijdigheid, maar men wake er tegen, dat niemand als vertegenwoordi ger van welken kring of organisatie dan ook toetreedt. Ieder kernlid dient onafhan kelijk te zyn, behalve van zyn geweten en zijn plicht! Er moet 'n frissche wind gaan waaien door de benauwde atmosfeer der vele afdeelingsbijeenkomsten. Een punt, waarop vooral in dezen Rijks kieskring gewezen dient te worden, is dat de kernen zich niet bemoeien met punten van practische gemeentelijke of provinciale politiek. Er zijn vraagstukken van vader- landsche en wereldpolitiek genoeg, om den eersten tijd te vullen. De keuze van een goeden kernleider is van 't hoogste belang. Het doet er niet toe uit welken kring hij komt, als hij slechts uitmunt door ontwikkeling en karakter, toewijding, bekwaamheid, werkkracht en werklust. Men late zich bij het zoeken naar kernleden niet afschepen door de mede- deeling der aangezochten, dat zij het te druk hebben of dat zy voor politiek niets voelen. Wanneer de aangezochte de waar borgen biedt, dat zijn toetreden van be lang is, dient men te blijven aandringen en wijze men hem er vooral op, dat het Va derland en zijn eigen partij hem noodig hebben, dat er offers moeten worden ge bracht en dat hij dan maar ander werk tij delijk of definitief moet neerleggen. En voelt men niets voor politiek, dan moet overwogen worden, dat dit wel een gevolg zal zijn van gebreken der politiek, waarover men zich al zoo vaak geërgerd heeft. Men krijgt in de kernen de gelegen heid, om ten dienste van land en party zich nader op die gebreken te bezinnen, de noodige verbeteringen te zoeken en daar voor bij de Partijleiding actie te voeren. Wanneer men de kans krijgt, hervormingen die men wenscht, te bevorderen, mag men zich niet mokkend afzijdig houden. Anders zou men alle recht van spreken verliezen!" TE N00RDWIJKERH0UT 30 Sept.3 Oct. Mannen f 6.50 36 Oct. Meisjes 1517 jaar 6.50 710 Oct. Meisjes bov. 17 j. 6.50 1013 Oct. Meisjes boven 17 j. 6.50 1417 Oct. Jonge mannen n 6.50 1720 Oct. Heeren Middenstand 10. 2124 Oct. St. Jozefgezellen 6.50 2831 Oct. Jonge Middenstanders 10. 31 Oct,3 Nov. Meisjes boven 17 j. 6J>0 SLUITING DER STATEN- GENERAAL Vereenigde Vergadering van de beide Kamers tot sluiting van de zitting der Sta- ten-Generaal hedenmiddag te 2.45 uur in het gebouw van de Tweede Kamer. De heer W. L. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter doet door den grif fier van de Eerste Kamer voorlezing van een Koninklijk Besluit van 9 September Nr. 20, waarbij de Midlster van Binnen- landsche Zaken wordt gemachtigd, heden te 3 uur des namiddags zich te begeven naar de Vergadering der Staten-Generaai, ten einde in de Vereenigde Vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt een commis sie, die den Minister in het gebouw zal ont vangen en uitgeleide doen. Deze Commissie bestaat uit de Eerste Kamerleden De Sa- vornin Lohman en Kranenburg en de Tweede Kamerleden Bongaerts, Duymaer van Twist, Van Rappard en Kampschöer. Kort daarna treedt de Minister, vooraf gegaan door de leden der Commissie, de vergaderzaal binnen. De heer De Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich achter de Ministerstafel en houdt een korte rede, waarin Z. Exc. opmerkte, dat sedert de opening dezer zitting slechts en kele maanden verstreken zijn en in dien korten tijd, dank zij de medewerking der Kamers, verschillende wettelijke regelin gen tot stand zijn gekomen, in het bijzon der met betrekking tot de economische cri sis welke nog steeds haar druk ernstig doet gevoelen, voor welke toewijding in 's lands belang de minister in opdracht van de Koningin dank betuigde. Den Minister wordt door de Commissie utigeleide gedaan. Nadat de Commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de Vereenigde Vergadering. DE HULDE AAN H. M. DE KONINGIN. Te 4 uur zal H. NL een rijt er maken. De Burgemeester van Den Haag maakt bekend, dat het, in verband met de buiten gewone belangstelling voor de opening van de Staten-Generaai op Dinsdag 19 Sep tember, en de plannen om zich in grooten getale naar de Residentie te begeven, uit gesloten is, om langs den korten, historisch vaststaanden afstand, dien de Koninklijke stoet, gaande naar en terugkomende van de openingsplechtigheid, tusschen het Pa leis aan het Noordeinde en de Ridderzaal aflegt, de vereenigingen en organisaties met al hun leden op te stellen. Opdat intuschen alle vereenigingen en organisaties, die aan H. M. de Koningin op dien dag hulde wenschen te brengen, hiervoor zooveel mogelijk in de gelegen heid zullen zyn, heeft H. M. zich bereid verklaard, om, na afloop van de kinder- hulde, die Haar in den t^in van het Ko ninklijk Paleis zal worden gebracht, te om streeks 4 uur in den namiddag een rijtoer te maken langs een nader te bepalen weg. De vereenigingen en organisaties zullen zich langs dien weg met hun leden kun nen opstellen op de plaats, die hiervoor door de politie zal worden aangewezen. De vereenigingen en organisaties, welke hiervoor in aanmerking wenschen te ko men, moeten ten spoedigste en uiterlijk Maandag a.s. te 12 uur, daarvan mededee- ling doen aan den Hoofdcommissaris van Politie, met opgaaf van het aantal deelne mers. Zoo noodig kunnen de dienstdoende inspecteurs van politie aan de spoorwegsta tions of bij de ingangen van de stad op Dinsdag 19 September aanwijzingen ge- HERINNERING AAN DEN „ORANJE ZATERDAG". Bij de N.V. Handelsdrukkerij Holdert en Co. te Amsterdam is een prachtig album verschenen met photo's van de Nationale Huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion. Voor allen, die bij het Défilé aan wezig waren of eraan deelnamen, is dit al bum met welgeslaagde opnamen een waar devol bezit. Bizonder geslaagd zijn de pho to's van H. M. de Koningin; welk een vorstelijk en tegelijk minzame persoonlijk heid is onze Koningin? Zooveel mogelijk is van alle kenmerkende groepen een kiek I genomen o.a. van de Graal en van de I tribunes met „geketende" burgemeesters. De prijs 1.25) is voor een dergelijk fraai uitgevoerd album werkelijk „dumpend". BURGEMEESTER. By Kon. besluit is aan jhr. H. L. J. M. van Ryckevorsel op zyn verzoek met in gang van 14 September 1933 eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Wychen. NIEUWE GEZANT TE BRUSSEL. Naar het Ned. Cor. Bureau verneemt is binnenkort de benoeming te verwachten als Hr, Ms. gezant te Brussel van jhr. mr, A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, commissaris der Koningin in de prov. Groningen. AFLEVERING VAN VERSCHE KADETJES. Zonder overtreding der wet! Zou er thans iemand in de bakkerswereld zijn opgestaan die het publiek van versch gebakken brood kan voorzien des morgens vóór 10 uur zonder in strijd te komen met de Arbeidswet? vraagt de „Tel." Voor den kantonrechter te Roermond heeft terecht gestaan de brood- en banketbakker Brum- mans, tegen wien de politie proces-verbaal had opgemaakt wegens het verkoopen van versch brood vóór 10 uur des morgens. Toen B. door den kantonrechter gehoord werd, gaf hij voor, niet in overtreding te zijn geweest met de Arbeidswet. Hij zou de cadetjes in den door de Arbeidswet voorgeschreven tyd hebben gemaakt. De kantonrechter, die zulks onwaarschijnlijk achtte verzocht B. hieromtrent een naderen uitleg te geven. B. beweerde *s avonds de broodjes te maken en op een zoodanig tijdstip, dat hij niet in overtreding kwam met genoemde wet. Zoodra deze klaar waren, werden zij in de oven geschoven en hoe deze door hem verder werd behandeld en op temperatuur geregeld, was het geheim van het vak. mftar 's morgens waren de broodjes „in prima conditie" voor den consument Om nu den kantonrechter te overtuigen, wilde B. onder toezicht van verbalisant de brood jes in de oven schieten en deze daarna la ten verzegelen tot 's morgens en dan het zegel te verbreken. B. wilde hierdoor aantoonen, dat hij het publiek kan voorzien van versche broodjes zonder in overtreding te komen met de Ar beidswet. Aan de hand van de verklaringen van B. is door den kantonrechter de zaak 8 da gen uitgesteld, in afwachting van de resul taten. die het politie-onderzoek nader zal uitwyzen. De zaak zal thans dienen op 20 Septem ber. DE STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. Ministerieel schrijven aan de burgemeesters In een circulaire van den minister van Economische Zaken aan de burgemeesters wijst deze erop, dat als orgaan voor steun- verleening slechts kan optreden het col lege van B. en W., dan wel op aanwijzing van dat college de Arbeidsbeurs of het Bu reau van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het orgaan is niet bevoegd zonder door den minister verleende machtiging eenigerlci wijziging in de bepalingen der steunrege ling aan te brengen. De minister herinnert er aan, dat het uitoefenen van een strenge controle met betrekking tot de aanvragen om ondersteuning noodzakelijk is. Naar hem gebleken is ontbreekt hieraan nog veel en hij dringt daarom nogmaals op een strenge controle aan, zoowel ten aanzien van alle factoren, welke noodig zijn voor de beoordeeling van de vraag of en zoo ja hoeveel steun dient te worden verleend, als tijdens de ondersteuning. Nauwlettend worde nagegaan of zich in de gezinsom standigheden geen wijzigingen hebben voorgedaan, terwijl er steeds op dient te worden gelet of de loonen in het bedrijf, waartoe de ondersteunde behoort, zyn ge daald. DE WEG AMSTERDAM—DEN HAAG. Een basculebrug bty Sloten aanbesteed. Gistermorgen is vanwege den Rijkswa terstaat te Haarlem aanbesteed het maken van den onderbouw van een basculebrug over de Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder te Sloten met toeleidende via ducten. Laagste inschrijver Christiani en Nielsen te 's-Gravenhage voor 113.800 met gebruik van buitenlandsch cement en G. Koolfs te Eibergen voor 114.300 met gebruik van Nederlandsch cement. HET UNIFORMVERBOD. Door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag aangenomen (259 stemmen) het wets ontwerp tot beperking van de toelating van buitenlandsche studenten aan onze uni versiteiten en z.h.s. het wetsontwerp inza ke het Uniformverbod. Zij die zich per 1 October a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ont vangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bctlul uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. BUITENLAND. De Pruisische Staatsraad geopend met een rede van Göring. (3de blad). Roosevelt stelt een ultimatum aan .het mijnbedrijf in de V. S. (3de blad). Het contra-proces inzake den Rijksdag brand. Ook Nederlandsche getuigen ge hoord(Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft het unJformver- bod goedgekeurd. (1ste blad). Wetsontwerp tot wering van vreemde arbeidskrachten. Vragen van den heer Van Hcllenberg Hubar over de vestiging van vreemde zakenlieden. (1ste blad). Sluiting der Staten Generaal. (1ste blad). Ls handel op Rusland geoorloofd? Pastoor dr. Krijn beantwoordt deze vraag ontken nend. (2de blad). Twee Nederlanders bi] aoto-ongelnk te Geldern (Duitschl.) verongelukt. (Gem. Ber„ 3de blad). Auto bij Amersfoort op troep militairen ingereden. (Gem. Ber., 3de blad). Toch een aanslag op den Lutlne-toren (Gem. Ber., 3de blad). RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen brachten in de maand Augustus ruim twee millioen minder op dan in Augustus 1932. De opbrengst over de eerste acht maanden van dit jaar bleef ruim achttien millioen beneden die over het overeenkomstige tijdperk van het vo rige jaar en zeven millioen beneden de raming. CRISISZUIVELAANGELEGENHEDEN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 17 t/m 30 Septem ber a.s. het bedrag der afdracht voor „an dere in consumptie gebrachte melk", met afwijking van de vorige publicatie, nader is vastgesteld op 1 cent por liter. De Centrale maakt voorts bekend, dat de intrekking van de erkenning van dc Leidsche melkveiling met ingang van 17 September a.s. is opgeheven. VREEMDE ZAKENLIEDEN IN ONS LAND. Nieuw gevaar voor onzen middenstand. Den laatsten tijd hebben tal van buiten landsche zakenlieden, met name grossiers en detaillisten, zich in Nederland gevestigd of nemen maatregelen zich hier te vesti gen. In verband daarmede heeft de heer van Hellenberg Hubar den Minister van Eco nomische Zaken gevraagd of Z.Exc. niet van meening is dat het zeer ongewenscht I is, dat in dezen tijd waarin de meeste ge- vestigde Nederlandsche zakenlieden hun j uiterste kracht moeten inspannen om het hoofd boven water te houden, aan buiten landsche zakenlieden onbeperkt de gele genheid worden geboden zich hier te ves tigen. Zoo ja, is de minister dan bereid er maatregelen tegen te nemen, dat buiten landsche zakenlieden zich in een oneven redig aantal hier te lande evstigen?

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1