WOENSDAG 13 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HACHELIJK AVONTUUR VAN MINISTER THOMAS. Met een klein vaartuig naar zee gedreven. De Britsche minister voor de Dominion#, Thomas, heeft gisteren met. drie andere mannen op zee in nood verkeerd. In een klein bootje hadden zij zich in zee bege ven, doch toen het scheepje naar zee dreig de af te drijven, raakten de opvarenden in moeilijkheden. Zij gaven noodseinen, door een zakdoek aan een roeispaan te binden; deze seinen werden aan de kust opgemerkt en een reddingsboot van Shoreham on Sea slaagde er in den minister en zijn drie ge zellen te redden. Toen de boot. hen bereik te waren de mannen alle vier uitgeput; zij werden te Shorham (Sussex) aan land ge bracht. NAZI LEI DER DOODGESCHOTEN. De leider van het organisatiebureau van het DuitBche arbeidsfront, Beinhold Mu- chow, heeft bij een ongeval te Bingen het leven verloren. Muchow was uitgever van het tijdschrift „Arbeitertum'' en een der leiders van de nationaal-socia-listische be- drijfscellenorganisatie. Muchow bevond zich op een inspectiereis met den leider van het arbeidsfront, Ley, den Italiaanschen oud-minister Bottai eri den leider der propaganda-afdeeling van het arbeidsfront, graaf Reischaoh. De ver ongelukte is 27 jaar oud geworden en werd reeds op twintigjarigen leeftijd lid der na- tionaal-socialistische partij; hij hield zich voornamelijk bezig met de organisatie der bedrijfscellen. Naar uit de nadere berichten blijkt, is. Beinhold Muchow onder zeer tragische omstandigheden om het leven gekomen. Muchow zat te soupeeren in een restaurant te Bacharach, te zamen met eenige vrien den o.w. de leider der stormaf dee ling Mehr- ling. Na het souper stond Mohrling, die tegenover Muchow zat, op, om afscheid te nemen. Toen hij zijn koppel omdeed, sloeg de revolver, die er aan hing, tegen de tafel e-=>n schot ging af en Muchow werd getrof- i^n. Voordat iemand het kon verhinderen, trok Mehrling zijn revolver en schoot zich twee kogels in het hoofd. Hij was op. slag dood. Muchow werd zwaar gewond naa-r het ziekenhuis van Bingen overgebracht, waar hij gistermorgen om vier uur is over leden. BANKROOVERS IN AMERIKA AAN HET WERK. Tien gangsters, gewapend met geweren, waarvan de loop wa-s afgezaagd, hebben een overval gepleegd op een bank te Far- rell. Zij ontvoerden een een-en-twintig-jari gen bediende en roofden een geldsom, waar van de grootte nog niet kon worden vast gesteld. Zij maakten zich vervolgens in twee auto's uit de voeten. Ingenieus denkbeeld voor verdwaalden. De twee A'merxkaansChe ballonvaar- i ders, die gisteren in Noord-Ontario zijn ge- I vonden, hadden langen tijd in onbewoonde I streken rondgedoold en waren ben slotte I terecht gekomen bij een telefoonpaal. Zij besloten die paal door t© hakken, ten einde de communicatie te verbreken, in de juist gebleken veronderstelling, dat men wel menschen zou uitzenden om de schade te herstellen. Aan dit ingenieuze denkbeeld hebben de mannen te danken, dat zij heden gered konden worden. INGEZONDEN STUKKEN Koop toch in den vreemde niet.... Noordwijkerhout, 13 Sept. 1933. Mijnheer de Redacteur, Mag ik s.v.p. een klein plaatsje in uw Dlad, waarvoor bij voorbaat dank. De fancy-fair der Marbha-Vereeniging al hier is weer achter de rug. De aames, die de leiding daarvan hadden, kunnen dank baar zijn, dat het talrijke publiek heeft bij gedragen, om deze tentoonstelling te doen slagen en als men daar rondliep en men zag de vele attracties en de voorraad goe deren en andere artikelen, die daar waren tentoongesteld, dan krijgt mon respect voor heb vele werk wat daaraan is verbonden en tevens wordt men blij gestemd al« men die voorraad ziet, die straks weer verdeeld zal worden aan al diegenen die daarvoor in aanmerking komen en dat zijn er velen. Daarvoor danken wij dan ook al degenen, die medegewerkt hebben op 't Bestuur der Martha-Vereeniging hierin te helpen en te steunen. Maar.... als zakenman krijgt men dan ook nog een andere indruk en wel deze. Wat zijn hier een groot aantal goederen tentoongesteld, die in anderen plaatsen zijn gekocht; en dan vraag ik mij af: kunnen zulke goederen nu niet hier ter plaats ge kocht worden? Hei geld en verdere steun wordt toch ook door de Parochianen en an- dere bezoekers uit de Gemeente bijeenge bracht? Waarom dan dat geld ook niet in de gemeente besteed? Gaat het den zaken man, den winkelier, hier zoo voor den wind? Neen, dames, dat gaat 't niet en daarom moet mij van het hart, te meer nog omdat mij persoonlijk door verschillende dames is gevraagd of bedoelde artikelen hier in de gemeente zijn gekocht en als men dan na verschillende informaties bekennen moet van niet, dan vind ik zoo iets lang niet wat men noemt, te meer daar bij het koopen door instellingen enz. door de Ker kerlij k overheid wordt aanbevolen dat steeds en»zooveel mogelijk te doen op de plaats zelve. Moge dit schrijven er toe bijdragen tot verbetering van bestaande plaatselijke wantoestanden en moge allen gaan be grijpen het spreekwoord: ,,Koop toch in den vreemde niet, wat uw eigen plaats u bied'', dan is mijn doel bereikt en velen zjjn er mee gebaat. Een lezer van dit blad. LUCHTVAART VEILIG LANDEN IN MIST. Nieuw radio-baken op Schiphol. Tegen den gevaarlijk sten vijand van de luchtvaart, den mist, heeft Schiphol een machtig en geheel nieuw wapen in handen gekregen. De luchtvaartdienst van het De partement van Waterstaat heeft namelijk een speciaal geconstrueerd radio-baken gepflaatst, dat de piloten mot groot© nauw keurigheid, zelfs in den zwaarsten nevel, in de goede richting tot op het vliegveld leidt. Een eind weegs buiten het vliegveld, mid den tusschen de bouwlanden staat een klein vierkant gebouwtje, mot roode en witte blokken beschilderd. Een paar kleine antennemasten wijzen er op, dat het huisje iets met radio te maken heeft, doch overi gens is aan de buitenzijde niets bijzonders te zien. Toch heeft hot heel wat hoofdbre kens gekost, 'voordat alles in dit huisje functionneerde op dusdanige wijze, dat men kon zeggen: We zijn er! Maanden geleden reeds is men met bouwen van den zender begonnen en bij het transport naar het terrein stuitte men al dadelijk op de moei lijkheid dat.de erwtjes van den boer pas gezaaid waren 1 De eigenaar van het bouwland maakte bezwaar tegen vervoer van het materiaal over zijn terrein en gaf tenslotte slechte toe stemming, onder voorwaarde dat alles op een wals gebonden zou worden, zoodat zijn erwten niet konden beschadigen! Toen begon men met de proeven. Een gé- heel nieuw radio-baken was door de Radio- afdeeling van den Luchtvaartdienst van t Departement van Waterstaat ontworpen. Wel bestonden reeds vroeger bakens, die echter een geheel andere functie vervullen. Met behulp daarvan wordt namelijk van den g.iond af aan de piloten hun positie op gegeven. Een vliegtuig vraagt dan aan het dichtstbijzijnde radiostation zijn positie en begint dan constant seinteekens uit te zen den. Door twee verschillende stations op den grond worden deze opgevangen. Men gaat na uit welike richting de teekens bin nenkomen en op het kruispunt van deze beide richtlijnen bevindt zich het vlieg tuig. Deze bakens bewijzen dus uitsteken de diensten bij het vliegen in mist, doch bij laaghangenden mist was het landen nog steeds gevaarlijk, zelfs onmogelijk. Het nieuwe radio-baken nu, dat door den heer S. L. Hof, inspecteur bij den Lucht vaartdienst, en den heer O. J. Selis, in zijn functie van adjunct-inspecteur ontworpen en door de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek te Hilversum onder leiding van de heeren ir. S. G. Langendam en K. A. Zand- stra werd geconstrueerd, kan vergeleken worden, met onzichtbare rails in de luoht, waarlangs de toeetellen veilig binnenge loodst worden. In nauwe samenwerking met de KJL.M, is men er na vele proefnemingen in ge slaagd, de installatie zoover te volmaken, dat zij dezer dagen in gebruik kan worden genomen. Het baken bestaat uit een kleinen zen der, die voorzien is van een normale an tenne en van een raamantenne, die recht hoekig staat op de eerste. De normale an tenne heeft een ongerichte uitzending, m.a. w. naar alle richtingen wordt met gelijke sterkte gezonden. De raamantenne daaren tegen heeft een tweezijdig gerichte uitzen ding. Door combinatie van deze twee kan men een éénzijdig georienteerde uitzending verkrijgen. Om beurten wordt nu naar links en naar rechts gezonden en wel naar één kant een korte stoot en naar den anderen kant een zevenmaal zoo lange. Het resultaat is, dat de piloot, die in de goede richting dus recht op hot baken aanvliegt, de-punt en de streep in zijn kop- telefoon hooft samenvallen, dus een onaf gebroken fluitt-oon waarneemt Wijkt hij naar links af, dan hoort hij de korte, naar rechts hoort hij de lange stooten. Reeds op een afstand van dertig kilo meter wordt, blijkens genomen proeven, het baken duidelijk gehoord op de kleine vaste antenne van een vliegtuig en op een afstand van vijf en twintig kilometer is een afwijking uit de koers van 40 A 50 meter voldoende, om óf de punt, óf de streep te hooren. Naarmate de machine Schiphol na dert, neemt de nauwkeurigheid snel toe. Ook de plaats, waar hij zich bevindt, kan de piloot door het radio-baken bepalen. Indien hij nadert uit Zuidwestelijke rich ting (de richting, die door het baken wordt aangegeven) dan hoort hij, dat het geluid van den zender steeds in sterkte toeneemt, de laatste oogenblikken zelfs zeer snel. Bij het passeeren van het baken echter valt het geluid een oogenblik geheel weg en de besturder weet daardoor nauwkeurig, op welken afstand het landingsterrein ligt. Onmiddellijk nadat het baken voorbijge vlogen is keert het sein terug, zoodat de piloot, zoo noodig, zelfs nog bij het taxiën over het veld, zijn richting oorrigeeren kan. Ten slotte heeft de gemeente Amsterdam op het terrein een mistpijl van witte tegels laten aanbrengen. Op enkele meters boven den grond heeft de piloot hieraan een tweede controle. Bij de opstelling van het baken heeft men voornamelijk rekening gehouden met de richting, waarin de minste obstakels voorkomen. De kwestie van voor- of tegen wind kon buiten beschouwing blijven, om dat er bij mist vrijwel altijd windstilte heerscht. Vijftien September, bij het ingaan ran de winterdienstregeling van de K.L.M., komen er toestellen beschikbaar voor oefe ning en de piloten zullen dan aanvangen zich op het nieuwe baken te trainen. Het radio-mistbaken, waarvan Schiphol de Europeeshe primeur heeft, zal ook van groot belang kunnen zijn voor de ontwik keling van het sportvliegen. Een sporttoe- stel heeft, om er gebruik van te maken, namelijk geen zender doch slechts een een voudig en weinig plaats innemend ontvang apparaat noodig. Door het initiatief van Waterstaat en het vernuft van zijn Luchtvaartdienst is de Amsterdamsche luchthaven een installatie rijk geworden, die het landen bij mist even veilig maakt als bij goed zicht. „Tel* VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Acht personen gedood. Een vliegtuig van de lijn Laibach-Suaak is gistermorgen om ongeveer half negen tengevolge van den dichten mist in aanra king gekomen met de toppen der boomen van het bosch, waarover het vloog, en ia neergestort. De piloot, de mechanicien en zes inzit tenden kwamen hierbij om he-t leven. Onder de dooden bevindt zich een Duit- Bcher, Georg König genaamd. De overigen zijn Zuid-filavisohe staat «onderdanen. Gistermorgen is een Poolsche vlieg tuig dat op weg was van Warschau naar Krazznoiarsik, in de nabijheid van Tche- boksary neergestort. Volgens de voorloopige berichten werd de piloot gewond, terwijl zijn passagier, die met behulp van een parachute uit het toe stel sprong, ongedeerd bleef. De sovjet-regeering neemt de noodig© maatregelen om hun zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. VALSCHERMSPRONG VAN EEN HOOGTE VAN 3200 M. Een Engelsche hutenant-vlieger verloor op 3200 meter hoogte het beheer over zijn machine. Hij sprong met het valscherm om laag en kwam ongedeerd op de aarde neer. LUCHT-VERV0ER VAN EXPRESS GOEDEREN. De rijksspoorwegen, hebben bij de Dor- nierfabrieken te Friedrichshafen de eerste vliegtuigen besteld, die voor het vervoer van express-goederen bestemd zijn. De eerste vliegtuigen zullen dienst doen op de lijn BerlijnKoningsbergen, daar op deze lijn de D. trein BerlijnKoningsbergen, waarmede de Berlijnsche post vervoerd wordt, is uitgevallen. UIT DE OMGEVING WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. In het „Wapen van Wassenaar" hield bovengenoemde tuinbouwvereeniging haar maandelijksche ledenvergadering. Bij het betreden van de groote verga derzaal vroeg men zich onwillekeurig af: is er nu een vergadering of een tentoon stelling, zooveel moois was er ingezonden. Alle mogelijke tafels waren met een keur van dahlia's zoowel groot- als kleinbloe- mig bezet terwijl eenige inzendingen groenten door hunne verscheidenheid het oog buitengewoon wisten te strelen. Nadat de in grooten getale opgekomen leden door den voorzitter, den heer A. G. van Tol hartelijk welkom waren geheeten, drukte deze er dan ook terecht zijn bui tengewone genoegdoening uit dat er zoo veel moois ter vergadering was ingezon den. Hieruit sprak voor spreker het feit, dat ondanks de slechte tijden de liefheb berij en bij den leden niet uit gaat doch steeds groot blijft. Dat doet spreker goed en het helpt de kennis verrijken. Dat er onder de leden zijn die door studie zich zelf ook verder weten te bekwamen be wijst weer het feit, dat drie leden der ver- eeniging, n.L de heeren G, Verlint, H. Schipper en J. Sietinga het diploma Bloe misterij wisten te behalen. Spr. wenscht hun daarmede van harte geluk en hij hoopt dat zij van dit diploma in hun verder le ven veel profijt zullen weten te trekken. Spreker uit den wensch, dat het resul taat van deze drie heeren velen tot een aansporing zal mogen dienen om door stu die de vakkennis grooter te doen worden. Hierop worden door den secretaris de notulen voorgelezen die onveranderd wor den vastgesteld. Ter tafel komen nu eenige ingekomen stukken, o.a. een kennisgeving dat te Den Haag een cursus zal worden aangevangen als voorbereidende cursus Bloementeelt „Frederiksoord". Zij die dezen cursus wenschen te volgen, moeten zich bij den secretaris aanmelden. Voorts de toestemming tot het houden eener excursie op Donderdag 14 Septem ber a.s. naar den Cultuurtuin voor Tech nische Gewassen te Delft en voorts een uitnoodiging aan de leden der vereeniging van de afd. Wassenaar van de Ned. Ver. van Oud-Leerlingen tot het bijwonen eener lezing met lichtbeelden op 12 Oc tober a.s. in „Het Wapen van Wassenaar" alwaar als spreker zal optreden de heer Martens met het onderwerp „De Bloemen- show te New-York en te Philadelphia". Door den voorzitter werden de leden opgewekt deze lezing die zeer interessant belooft te worden bij te wonen. Tot leden der jury voor prijsvraag I lui dende: De schoonste collectie groenten van den kouden grond en voor het „Pun- tenstelsel" worden benoemd de heeren M. Sjouke, G. A. Henkes en G. v. d. Berg. Voor prijsvraag H werden benoemd de heeren H. A. N. Jansse, H. Schipper en W. D. Schnitzler. Terwijl de jury met haar omvangrijken en moeilijken taak een aanvang nam, bracht de secretaris een duidelijk en over zichtelijk verslag uit van de gehouden ex cursie naar de Zuiderzeewerken. Zij die deze excursie niet hadden mede gemaakt, kregen hierdoor een duidelijk beeld wat de deelnemers zooal hadden be zichtigd en hadden bewonderd. Deze ex cursie was dan ook buitengewoon ge slaagd. Den heer van der Zalm werd voor zijn prachtig verslag een warm applaus gebracht Katholieke Filmkuituur HL (1) DE STRIJD TEGEN DE SLECHTE FILM. Het defensief van de K. F. C. De strijd tegen de slechte film, dateert, gelijk in het vorig artikel aangetoond is, van begin 1013 toen de K. S. A. de N.V. Leliebioscoop oprichtte. Dus niet zooals Prof. Bemelmans schrijft in „Katholiek Ne derland" (MaartApril 1933): „De be moeiingen van de Katholieken met de film dateeren reeds uit het jaar 1915. In dat jaar werd opgericht het weekblad „Tooneel en Bioscoop". De oudste brieven op het ge bied der bestrijding van de slechte film heeft de filmafd. van de K. S. A. Jarenlang heeft zy haar moeizaam werk verricht, ondanks onverschilligheid, tegen werking en kritiek. Zij heeft pionierswerk verricht, waarop zij, met inachtneming van de omstandigheden, waaronder zij heeft moeten werken, nog altijd met voldoening kan terugzien. Heel voel belangstelling in haar werk heeft de filmafd. der K. S. A. nooit ontmoet. Waren wij, Katholieken, op het terrein van de pers en later op dat van de radio er als de kippen bij om beslag te legegn op de plaats, die ons rechtens toe komt, op het even belangrijke terrein van de film hebben wtf ons nimmer bizonder onderscheiden door een scheppende aktivi- teit Dit terrein hebben wij aan anderen overgelaten. Zoo komt het, dat we thans wel kunnen gewagen van „de Katholieke pers" en „de katholieke radio-omroep", maar van „de katholieke film" spreken in een zelfde beteeken is als van de twee voor afgaande kategorieën, kunr.en we niet, zon der ons aan een bedenkelijke zelfoverschat ting schuldig te maken. De oorzaken van dit in wezen zoo be droevend verschijnsel na te gaan. zou ons veel te ver voeren. Laten we alleen met vreugde vaststellen, dat er in de laatste vijf jaren een gunstige wending heeft plaats gegrepen in de mentaliteit, die lot voordien onze houding tenopzichte van het film vraagstuk bepaalde. Deze gunstige wending valt merkwaardigerwijze ongeveer samen met twee belangrijke feiten uit de Hollandsche filmwereld. In 1927 werd de Nederlandsche Filmliga opgericht en kwa men de eerste Sovjet-films in ons land. Zes maanden later April 1928 werd in Den Haag het eerste „Internationaal Filmcon gres" gehouden. Een der voornaamste punten van bespreking was: de noodzake lijkheid vaststellen voor de katholieken om zich met het bioscoopvraagstuk te be moeien! Dat hiervoor wel eenige reden was, blijkt ten duidelijkste uit het ietwat lugubere feit, dat er onder de belangstellende land- genooten Blechts één congreskaart werd ge plaatst Op dit congres werd ook nog een program van actie opgemaakt, dat er op papier voorwaar niet slecht uitzag. Ver der, nam het congres bij monde van Mgr. Beaupin een aantal resoluties aan, waarin o.a. tot uitdrukking kwam: de ernstige plicht voor de katholieken om zich met het filmvraagstuk bezig te houden. Als uit vloeisel van dit congres en het daarop vol gende te München werd medio 1929 de Ka tholieke filmcentrale de K. F. C. ge sticht. In November van datzelfde jaar zond het bestuur der K. F. C. een circulaire aan de katholieken van Nederland. In deze cir culaire werd, naast het signaleeren van het Hierop wordt door de jury verslag uit gebracht. Voor prijsvraag I werden toegekend D. de Rooy le prys met 30 p.; J. Anderson, le prijs met 29 punten en J. Lodewijks met 23 punten 2de prijs. Voorts werden toegekend voor het Pun- tenstelsel voor diverse inzendingen door de heeren J. v. d. Kroft, P. Midavaine en P. Zegwaart resp. punten, en aan twee inzendingen ter opluistering n.l. een groote bloeiende Fuchsia en Bilbergia resp. inge zonden door A. van Biezen en C. Versteeg de lof der jury. De uitslag voor prijsvraag II was als volgt: le prijs G. Verlint met 157 punten; le prijs C. v. d. Zalm met 157 punten; 2e pr. K. Goudswaard met 152 punten, 3e pr. P. Zegwaard met 139 p. en 3e prijs D. de Rooij 3e urijs met 139 punten. Voorts een waardeering voor de inzen dingen ter opluistering van de heeren Sie- besma en van Tol, terwijl extra de aan dacht werd gevestigd op een zaailing, in gezonden door den heer J. Hermsen. Nadat ten slotte nog eenige vakvragen waren gesteld en beantwoord werd deze zeer geslaagde vergaderavond met dank voor de prachtige inzendingen en de groo te opkomst door den voorzitter gesloten. LEIDSCHENDAM. Bekneld. De 15-jarige ambachtsscho- lier H. van B. uit de Tedingerstraat ge raakte in de school aan de Nieuwe Haven te Don Haag met zijn duim tusschen een fraismachine, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd verwond. De G. G. D. heeft de wonde verbonden. Belastingplaatjes. De heer W., wonen de Tedingerstraat 38 heeft ten behoeve van het steunfonds van de vereeniging tot be hartiging van T. B. C. patiënten 20 kg. oude belastingracrken ingezameld en houdt zich nog steeds voor meerdere aanbevolen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw-wintercursus. Blijkens een advertentie in dit blad zal de afdecling Katwijk der Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur trachten dere winter een 2-jarigo Tuinbouw-wintercursus te houden. Hiervoor moeten een bepaald aantal leerlingen zich aanmelden. Juist in dezen tijd, nu zoo intensief mogelijk gewerkt moot worden om zich te kunnen kandha- steeds grooter wordend gevaar van de film voor geloof en zeden, op nog gewezen op het nieuwste gevaar op dit gebied: de Sovjet-film met haar propaganda voor communisme en atheïsme. Het doel der K. F. C. werd als volgt geformuleerd: „Mede te werken tot verheffing van het zedelijk en artistiek niveau der filmkunst en de film te maken tot een apostel van waar heid en schoonheid, tot een machtig pro pagandamiddel voor Katholieke godsdienst en cultuur". BU deze schoonklinkende en goed geformuleerde doelstelling op papier is het praktisch gebleven. De K. F. C. heeft de hoopvolle beloften op het ten leven wek ken van een katholieke filmkuituur niet vermogen in te lossen. Wel ontplooide z(j op ander terrein een lofwaardige aktivi- teit. Eenige van haar practische successen zijn geweest: het oplossen van het beken de bioscoopconflict in het Zuiden en haar wettelijke erkenning als zuidelijk nakeu- ringsinstituut. Zoo werd haar voornaam ste taak het keuren van de films, die door de wereldproduktie op de markt worden gebracht. Noodzakelijkerwijze moest men zich hierbij laten leiden door het beginsel van het vermijden van het grootere kwaad. Op dit gebied kon haar houding niet an ders zijn dan een defensieve. De werkwijze van de K. F. C. is derhalve overwegend ne gatief. Dit negatieve bestanddeel in haar werk methode bleek aldra de bron te zijn van een overvloedige kritiek, vooral van de zij de der jongere generatie, die meer militan te beginselen huldigde, inzake de bestrij ding van het filmgevaar. Hierdoor begoa- nen er langzamerhand spanningen te ont staan, die zeer zeker niet bevorderlijk wa ren voor de zoo dringend noodzakelijke eenheid in de strijd tegen de verkeerde in vloeden van de film. In December 1930 gaf het bestuur der K. F. C. gevolg aan een reeds lang gekoesterd voornemen om eens een speciale Congres dag over de film te houden. Het voorwoord van het Programmaboek was merkbaar af gestemd op de bestaande tegenstellingen tussehen de oudere en jongere generatie. „Ook van katholieke zijde aldus het voorwoord is er den laatsten tijd belang stelling gekomen, al openbaarde deze zich nog maar voornamelijk in critischen zin". Tevens werd er op gewezen, dat. behalve deze „critische belangstelling" tot dusver van een algomeene deelneming en mede werking niet gesproken kon worden. Ver der werd er op gewezen, dat er geen ruzie gemaakt zou worden, maar dat men allen hartelijk de broederhand zon toesteken, als allen maar wilden komen tot een goede en hartelijke samenwerking. Zonder ons nu verder te verdiepen in hetgeen op dit eerste Nationale Filmcon- grps is besproken, constateeren wij dit eene belangrijke feit, dat de zoo vurig ge- wenschte samenwerking van alle Katholie ken, die zich voor het filmvraagstuk inte resseerden, niet tot stand kwam. Zoo ging de begrijpelijke wensch van de K. F. C. om te worden een instelling, die alle bevorderaars van een katholieke film cultuur omvatte, niet In vervulling. De K. F. C. had het vertrouwen der filmjongeren niet. Zij geloofden niet. dat hun idealen binnen het verband der K. F. C. verwezen lijkt konden worden. In de loop der vol gende jaren kwamen de bezadigde wijsheid en voorzichtigheid der oudere generatie dan ook bij herhaling in conflict met het vurige idealisme en het jeugdig élan der jongere generatie. H. v. DEENECAMP. ven, irallen de jong© tuinders ongetwijfeld hun bost willen doen om hun kennis op tuinbouwgebied to vorrijken. En zulk een cursus is hiervoor een prnchtgelegenheid. Ook vau omliggende plaatsen mogen jon gelui zich aanmelden. Zie de advertentie. OEGSTGEEST. Schapen jager. In den nacht van Maandag 11 September heeft wederom een hond achter de Bch&pen gezeten van d<jj# heer A. Uittcnbogaard, alhier. 5 achapeg werden licht gewond terwijl 2 schapen i* de sloot werden gejaagd. Hoewel de politie spoedig ter plaatse was, mocht he» niet ge lukken den hond op te sporen. De politie hoeft de zaak verder in onderzoek geno men Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag van 11 op 12 Rept omber 1933, hebben ongenoode gasten een bezoek ge bracht bij don heer I. Zandvoort alhier. Door een ruit te verbreken u in do woning binnengedrongen, maar door het blaffen van den hond zijn de inbrekers wedor ver trokken. Er wordt nieta gemist. De politie onderzoekt de zaak. Fiets „meegenomen". Door Moj. M. O. alhier, werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van haar rijwiel, welke zij had geplaatst in den tuin van haar woning Het is de politie gelukt het rijwiel in Lei den op te sporen. Het rijwiel wan door een zekere J. T. F. medegenomen en in Leiden weer neergezet, zonder zich verder om het rijwiel te bekommeren. De politie ondor- soekt deze taak.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9