MAANDAG 11 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN PLOTSELING DEN WEG OVER GESTOKEN. Voetganger gedood. Gisteravond is de 55-jarige metselaar H. S. op den weg Roermond-Venlo onder de gemeente Maas wiel bij het plotseling oversteken van den weg door een passee- rende auto gegrepen en onmiddellijk1*ge dood. De bestuurder, zekere S. uit Arnhem, had nog gepoogd door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch zonder re sultaat. OUDE DAMES DOOR FIETSER AANGEREDEN. Een ervan overleden. Op den Zeeburgerdijk te Amsterdam zijn Vrijdagavond twee oude dames, toen zij plotseling den weg overstaken, aange reden door een wielrijder. Zij werden tegen den grond geslagen en bleken ernstig ge wond te zijn. De geneeskundge dienst bracht haar beiden naar hetr O. L. Vrouwe gasthuis. Een van de twee kon naar huis worden gebracht, maar de ander, een dame van 74 jaar, wonende in de Watergraafs meer, moest worden opgenomen. Zij is in den loop van den nacht aan de verwondin gen overleden. De wielrijder, die na de aan rijding zijn weg heeft vervolgd, is onbe kend gebleven. Door de politie wordt thans naar hem gezocht. GEZIN TEGEN BOOM GEBOTST. Moeder en jongste kind naar het ziekenhuis Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur had op den Friesche straatweg nabij Slapers- til, gem. Hoogkerk, een ernstig auto-on geluk plaats. De heer M. de V. uit Harlin- gen, die met zijn vrouw en vijf kinderen een bezoek wilde brengen aan Heiligerlee is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak bij het passeeren van een voor hen rijden den vrachtwagen tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat de auto na genoeg geheel werd vernield. Alle zeven inzittenden liepen verwon dingen op. De toestand van de vrouw en het jongste kind van een jaar, ^as van dien aard, dat zij naar het Acad. zieken huis te Groningen moesten worden over gebracht. MAN MET AUTO TE WATER EN VERDRONKEN. Zaterdagmorgen heeft een ongeluk plaats gehad op den zoogenaamden Poortscheweg tusschen Goudriaan en Nieuwpoort, waar bij de rijder van de watertankvoorziening te Noordeloos, de heer G. v. A. is verdron ken. Bij het draaien op den weg kwam de auto te veel aan den waterkant en kantel de. Van A. sprong er af, doch geraakte hierbij te water, juist onder den vrachtauto met het genoemde noodlottige gevolg. „Tel." ERNSTIG VERKEERSONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG. Vijf gewénden. Zaterdagavond had op den Haarlemmer weg bij de halte „Bark" een ernstig ver keersongeluk plaats, waarbij vijf personen min of meer ernstig werden gewond. Twee autobussen reden in de richting Haarlem, daarachter reed een motorrijwiel met zijspan, bestuurd door den heer Mul ders uit Amsterdam. Op een gegeven oogenblik wilde hij de autobussen passee ren. Bij het passeeren kwam uit de richting Haarlem een auto bestuurd door den heer v. d. Klis. Het motorrijwiel kwam in bot sing met deze auto- en kwam eveneens in aanraking met de voorste autobus, ^velke hierdoor het stuur kwijt raakte en 'tegen de afrastering langs den weg terecht kwam, welke afrastering voor een gedeelte werd vernield. De bestuurder van de motorfiets, M., en de dame, die in de zijspan zat, werden ge wond, terwijl ook de inzittenden van de auto, de bestuurder J. F. v. d. Klis en twee dames Wegener, moeder en dochter, wer den gewond. De motorfiets werd totaal ver nield, terwijl ook de auto ernstig was be schadigd. De twee dames werden naar het St. Eli- 8abethgasthuis te Haarlem vervoerd, waar de moeder moest worden opgenomen. De dochter kon, na verbonden te zijn, huis waarts keeren. De bestuurder van de motorfiets, M., werd ernstig gewond naar een der Ams^er- damsche ziekenhuizen overgebracht. De bestuurder van de auto verklaarde dat hij verblind was geworden door de lichten van het motorrijwiel. De autobus, afkomstig uit Rotterdam en daarheen op weg, was slechts licht beschadigd; geen der inzittenden werd gewond. TWEEDE BOTSING OP DEN HAARLEMMERWEG. Een der hofauto*s aangereden. Een tweede botsing had Zaterdagavond eveneens op den Haarlemmerweg plaats tusschen een hofauto, waarin leden van het gevolg van H.M de Koningin waren geze ten en een andere personenauto. De bot- sing die zonder persoonlijke ongelukken afliep had plaats ter hoogte van het Kruit huis. De auto, waarmede de hofauto in aanra king kwam, reed in de richting Amsterdam en werd bestuurd door een aannemer, al daar woonachtig. Deze bleek onder invloed van sterken drank te zijn en was zeer opge wonden. Om hem wat te kalmeeren werd hij mee genomen naar het bureau Admiraal de Ruyterweg, waar zijn zoon papalief later af kwam halen. Beide auto's zijn licht beschadigd. De hofauto bleek een ingedrukt linker achter spatscherm te hebben en kon later de reis naar Den Haag voortzetten. VERDRONKEN. Zaterdagmorgen om half elf is een 7-ja- rig jongetje G. V„ zoontje van een schipper, wiens schip in de Trekvliet te 's-Graven- hage ligt, terwijl het op het dek speelde, te water gevallen en verdronken. Het lijkje is later opgehaald. Zaterdagmiddag omstreeks half een raakte het. anderhalf jarig dochtertje van de familie Nijs aan het Teugenaarspad te Oss ai spelende in een nabij de woning staande kuip met water Op het hulpge roep van kinderen kwamen de ouders toe gesneld. Het kindje werd bewusteloos uit de kuip gehaald en naar het St. Anna- Ziekenhuis vervoerd. Men heeft nog gerui- men tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Gistermorgen brak brand uit in de kapi tale boerderij van Mr. Margraff te Vught, welke wordt bewoond door den landbou wer v. d. Laak. Het vuur greep snel om zich heen. Al spoedig was het vuur overgeslagen naar de groote boerderij van den heer C. van Uden. De brandweer moest zich be perken tot het beschermen van de in de omgeving liggende boerderijen. De geheele inboedel ging verloren, tewijl tevens negen varkens en een groot aantal kippen een prooi der vlammen werden. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die I zeer groot is, wordt door verzekering ge- dekt. FELLE BRAND OP HET SPORT TERREIN HOUTRUST. H.B.S.-tribune gedeeltelijk afgebrand. Onder do rust van den wedstrijd" H.B.S.— Haags ch Elftal, die gisteren werd ge speeld als inzet, van het 40-jarig jubileum van H.B.S., brak brand uit in een gedeelte der overdekte tribune tusschen de konink lijke loge en het restaurant. Door de groote droogte der laatste weken greep het vuur, dat onder de zit plaatsen was ontstaan, snd om zich heen. Aanvankelijk probeerde het personeel van Houtrust, met het ter plaatse aanwezige materiaal, het vuur te stuiten, doch het bleek al appedig, dat de brandweer er bij te pas moest komen. In verband met den sterken wind, die van den haard van het vuur op de huizen aan de Houtrustlaan ge legen stond, achtte de brandweer krachtig optreden noodzakelijk. Met 9 stralen werd het vuur boetreden. Door de maetiekbe- dekking van het dak vond het vuur gretig voedsel, zoodat de brandweer zich genood zaakt zag verschillende gedeelte naar be neden te halen. Inmiddels had het vuur zich onder de koninklijke loge door verspreid naar het andere gedeelte der tribune. Ook hier gre pen de vlamen snel om zich heen. Twee aan de Houtrustlaan gelegen woningen lie pen ernstig gevaar, daar een der markiezen en een kozijn daarvan door de wegsprin gende vonken, vlam vatten. Het restaurant, eveneens uit hout op getrokken en met mastiek dakbedekking werd ook bedreigd, zoodat op advies van de brandweer het gebouw werd ontruimd. Te ongeveer 6.15 uur was men den brand meester. De vermoedelijke oorzaak is het achte loos wegwerpen van e>en eindje sigaret door een der toeschouwers. De op de tribune gezeten toeschouwers verlieten natuurlijk in allerijl hun plaatsen en brachten zich op het middenveld in vei ligheid. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. PEELBRAND TUSSCHEN MEYEL EN NEDERWEERT. Het vuur woekert langzaam voort. Zaterdag is wederom brand onstaan tus schen Meyel en Nederweert in de Peel, die waarschijnlijk reeds enkele dagen geleden is ontstaan, doch die zich eerst thans bij de toenemende windsterkte heeft geopen baard. Het vuur heeft ongeveer een lengte van een km. en een breedte van km. Het vuur kruipt langzaam voort in Zuid-Weste lijke richting. Nu eens laaien de vlammen hoog boven den grond op, dan weer ziet men niets dan dichte rookwolken, daar het vuur op vele plaatsen op meer dan een meter onder den grond woedt. Met man en macht is men met het blusschingswerk bezig, doch het is tot nog toe niet mogen gelukken het vuur eenigszins te beperken. Arbeiders uit Meyel en Nederweert zijn bezig een greppel rondom het brandende gebied te graven, om zoodoende te trachten het vuur binnen die oppervlakte te beper ken. Omtrent de oorzaak v^n den irand tast men nog in het duister. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 12 Sept. Huizen 296 M. K. R. O.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 9.30 Pontificale Hoogmis in de paro chiekerk van 't Heike te Tilburg, door mgr. Diepen, bisschop van 's Hertogen bosch, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van wijlen mgr. J. Zwjjsen. 11.30 Gramofoon. 12.15 Onthulling van het monument van mgr. Zwijsen o. a. rede van den heer H. Blomjous. Eerste Kamerlid. 12.45 Gramofoon. 1.Lunchconcert door het K. R. O.- sextet. 2.Vrouwenuurtje. 3.Gramofoon. 3.30 Zang- en klavierrecital. 5 Gramofoon. 5.30 De KRO-boys met gramofoon inter mezzo. Te 6.30 L. Plukker over met R. K. Wetenschappelijk Instituut voor schrifte lijk onderwijs. 7.15 Prof. dr. W. Lampen O.F.M. over „zegelkunde". 7.36 Gramofoon. 7.45 Middenstandskwartiertje. 8.Gramofoon. Te 8.30 Vaz Dias. 9.Mozartooncert door het KRO-or- kest m. m. v. Fernando Zepparoni, vtool. Afgewisseld met gramofoonmuziek. Te 10.30 Vaz Dias. 10.45 Populair programma door het K. R. O.-orkest. 11.15 Gramofoon. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoon platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Otto Hendriks. 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lotgoring-Hillebrand, 11.30 Vervolg ensemble O. Hendriks. 12.30 Omroeporkest o. 1. van N. Treep, m. m. van het accordeon-duo van der Zee. 2.15 G ram of oony Laten. 2.30 Vervolg omroeporkest. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Pianorecital M. de Jong. 4.30 Radio-kinderkoorzang o. L v. J. Hamel. 5.00 Voor de kinderen. 6.30 Omroeporkest o. 1. v. N. Treeu. 6.30 RVU. Dr. W. H. C. Tcnhaeff: Het vraagstuk van de vrije wil. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Max Tak: Filmreportage in records 11.00 Vaz Dias. 8.05 Gevarieerd programma m. m. van Kovacs Lajos en zijn orkest, Tlex de Haas (straatliederen), Marietta Sorlé (zangde- clamatie) en Gramofoonmuziek. 11.00 Vaz Dirs. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 m. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.06—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel R. New. 1.05 Commodore Grand-orkest o. 1. J. Mus cant. 1.50 Midi. Studio Orkest o. 1. F. Gantell. 2.35 Concert F. Hatfield (sopraan) en het Serre Trio! 3.20 Gramofoonplaten. 4.35 Tapponier's orkest. 5.35 Kindoruur. 6.20 Beriohten. 6.50 Medvedeff's Balalaika-orkest m. m. van vocale solisten. 7.90 L. Bridgewater's kwintet. 8.90 BBC-Symphonie-orkost. m. m. r. so listen o. 1. Sir Henry Wood. 10.00 Berichten. 10.20 „The fantastic batlle", hoorspel van L. Baily. 11.10 Voordracht. 11.1512.20 Het Casani Club Orkest 1. v. Ch. Kunz. „R a d i o-P aria", 1724 M 8.05, 12.202.24 en 7.30 Gramofoonpl. 9.20 „Phi-Phi", Christine. K a I u n d b o r g, 1153 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Wivex". 3.206.20 Omroeporkest en solisten o. L van Reeeen. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. 9.05 Hoorspel. 10.20 Concert door K. Kaysen (zang) en Blaaskwintet. 11.3012.50 Dansmuziek uit rest. „Lod- berg". Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 7.23 Sted. Orkest Minister a 1. vanl Jochum. 12.20 Concert. I.50 Concert o. 1. EyeoMt. 4.25 Gramofoonplaten. 5.20 Solistenoonoert. 7.20 R. Strauss-concert a L r. H. Weiee- bach. 8.96 „Arbeit ale deutsches Schip kaal 9.20 „Vom Wecken bis rum Zapfen- stro ich", een dag tiit het soldatenleven. Rome, 441 M. 9.06 Concert door het orkest der Metro politan! o. 1. v. Marchesini. II.20 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 meter: 12.20 Omroepkloinorkest o. L Lee mans. I.30 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonieooncert o. L Meule- mans. 6.50 Omroepklei nor keet o. L Leemans 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Andrd. 9.20 Symphonieconoert o. L v. Moulo- mans. 10.30 Gramofoonplaten. 508 meter: 12.20 Gramofoonplaten. Zangvoordradit. 1-30 Omroeporkest o. L van Leemans. 5.20 Kamermuziek (viool en piano). 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Kamermuziek (harp en collo). 9.20 Omroeporkest m. m. bolaiaika- eolist. 10.30 Gramofoonplaten. Dentschlandsender, 1635 M. 8.20 „Riiboza-hl", hoorspel van A. Prugol 9.20 Dansmuziek door Hans Bund en zijn orkest. 10.20 Berichten, Sportpraatje. II.05 WeerberiohL 11-2012.20 Hamburger Philharmonie o. L v. Eibenschktz. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. (3e Programma). 8.0012.00 Langenberg. 12.2017.20 Daventry. 17.2019.35 Brussel (VL) 19.35afloop Daventry. (Wijzigingen voorbohouden). ONBEWOONDE VILLA AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is do kapitale leeg staande villa „Dorolea", staande aan de Torenlaan te Blaricum, geheel uitgebrand. Tegen vier uur was de eigenaar, een make laar uit Laren, met een familie, die het huis kwam bezichtigen, binnen geweest. Hierop zou de makelaar nog een ander huis laten zien, doch werd teruggeroepen, om dat intuBschcn de brand wae ontstaan. De brandweer te Laren en Blaricum werden gewaarschuwd. Na een uur .stonden nog slechts de muren. De oorzaak van den brand is onbekend; verzekering dekt de schade. FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Jane Dane, miss Dane zoals ze on der de bedienden spottend werd genoemd aanbad de jonge hertogin. En toch zag Ethel niet alles door de vingers van haar en gaf haar dikwijls een standje, als het noodig was. Op een keer gaf de hertogin Jane een stuk kostbare kant, die ze moest vasthechten op een avondjapon. Het was oude familiekant en Jane besloot haar best te doen. De hertogin ging uit en Jane bleef alleen met het satijn en de kant. Terwijl ze uit het raam, waarvoor ze zat te naaien, naar buiten keek, zag ze den knappen, kloeken jachtopziener naar den moestuin gaan. Deze jonge man was smoorlijk verliefd op haar, ze had hem heelemaal ingepalmd en genoot van zijn aanbidding, vooral omdat al de andere meisjes jaloersch op haar waren. En geen wonder. Michael Hands was een flinke knappe jongen, met een goede positie. Maar tot nu toe had Jane hem nog geen glimlachje gegund. Maar deze morgen was zoo stralend, ze zag er zelf zoo aardig uit en de geur van de rozen en de zang van de vogels maakten haar dronken. Ze wilde heel even naar beneden gaan, hem dan achter in den tuin ontmoe ten en een beetje met hem flirten. Het roze satijn en de oüde kant werden ter zijde gelegd niet al te zorgvuldig 1 Ze trof hem nog net en maakte een praatje. Maar na een poosje zei ze plotseling, kwa- si-verschrikt: Ik moet weg hoorMaar als ik de hertogin was, zou ik een tocht door het woud maken. Als ik hertog was, riep Miohael, dan zou ik met je meegaan. Dat .wil zeggen, als ik wou, flapte ze er brutaal uit. Hij smeekte haar om een afspraak te maken, maar zij weigerde. Het zou te veel menschen jaloersch maken, riep ze hem na, terwijl ze lachend wegliep. Maar, terug in de kamer, be stierf de laeh haar op de lippen. HOOFDSTUK XXX. Toen Jane de kamer was uitgegaan had ze de kant zorgeloos op de tafel gelegd, zonder er op te letten, dat een punt ervan bijna op den grond hing en zonder te denken aan de kleine poes, die in de ven sterbank lui lag te genieten van de zonne warmte. Toen 't meisje de kamer uitging, had het kleine dier plotseling iets zien bewegen dicht bij den grond. Het was een aardig spelletje geworden aan de mooie zachte kant te trekken en te bijten tot ze heelemaal in de war zat. Kleine „Sneeuwbal" genoot intens Jane uitte een kreet van ontzetting Er was een groote scheur in de kant. Jane's gezichtje werd bleek van angst. O, riep ze, dat zal de hertogin me nooit vergeven. Ze kan het me niet vergeven. Kun je het niet stoppen? vroeg juf frouw Hilton, die juist verscheen. Ze was de huishoudster, een vriendelijke vrouw, die van Jane hield. Jane schudde bedroef haar hoofd. Al leen de menschen, die zulke kant maken kunnen ze stoppen. Als dat zoo is, weet ik misschien wel iemand, die het voor je doen kan. In „De Linden" even voor Clavering, woont een vrouw, die prachtig kant werkt. Naaldkant? vroeg Jane ongeloovig. De huishoudster knikte. Ga naar haar toe, zij zal het misschien kunnen maken. Een paar minuten later haastte Jane zich langs den straatweg. Geen duizend jaohlopzieners konden haar nu iets sche len. Juffrouw Grey zat te werken in haar dakkamer. Ze had do hertogin voorbij zien komen en geen oogenblik haar post verlaten, bang dat de auto zou terugkee- ren, zonder dat zo het morkte. Toon Jane dicht bij haar huis was, herkende ze het knappe dienstmeisje, dat zij dikwijls on der de bedienden van den hertog in de kerk had gezien Jane vertelde wat er gebeurd was en liet den scheur zien. Is u de kamenier van de hertogin? Ja. Haar eigen kamenier? herhaalde de oudere vrouw. Er was een blos gekomen op haar bleek gezicht en haar handen trilden. Jane zag het en verwonderde zich er over, maar ze zei niets. Ik kan de kant wel maken, zei juf frouw Grey, maar ik zal er niet voor morgenochtend mee klaar zijn. De hertogin heeft hem niet voor mor gen noodig, zei Jane. Ik zou het morgen vroeg kunnen ko men halen, zonder dat de hertogin het hoeft te weten. O, voegde ze er aan toe, met tranen in de oogon, wat ben ik u dankbaar, de hertogin is altijd zoo goed voor me, ik zou het vreeselijk vindon het haar te moe ten vertellen. Juffrouw Grey knikte. Honderden vra gen kwamen haar op de lippen, maar ze onderdrukte ze. Ze mocht de bedienden niet uithooren en toch voor Jane ging, moest zo toch even vragen: Dan vinüc u het zekor wol heel pret tig in uw betrekking? Heerlijk, riep Jane, alleen wou ik dat ikzelf maar wat standvastiger was. De hertog is ook heel aardig, maar hij zegt nooit veel tegen ons. De hertogin is een en al vriendelijkheid. Baar „Zonnestraaltje" 1 Hoe goed her innerde zij zich het lieve gezichtje van haar baby. Geen wonder, dat ze tot een vriendelijke, jonge vrouw was opge groeid 1 Jane stond den volgenden morgen vroeg op en haastte zich naar juffrouw Grey. De kant was zoo prachtig hersteld, dat de plaats waar de scheur gezeten had nauwelijks was terug te vinden. Juf frouw Grey had er den heelcn nacht, voor op gezeten. Hoe zal ik u ooit genoeg kunnen dan ken, riep het meisje. En wat moet ik u betalen Ik wil er niets yoor hebben, was het antwoord, ik ben blij, dat ik u heb kun nen helpen, maar, vervolgde ze, u sou me een genoegen doen, door aan mij te den ken, ala de hertogin later zelf eena kant heeft te herstellen. Een diepe blo# vloog over het gezicht van de kantwerkster, als- u eens tijd hebt, komt u mij clan eens op zoeken, ik voel me soms heel eenzaam. Jane kreeg een kleur van plozier. Dat zal ik zeker doen, zei ze hartelijk. Ze haastte zich naar huis. De kant was spoedig op de japon gezet, de Hertogin morkte niets, maar Jane's geweten bleef haar kwellen. Ze was altijd eerlijk geweest tegenover haar meesteree en 's avonds toen de partij afgeloopen waa, vertelde ze haar de hcele geschiedenis. Laat me de kant eens zien, zei deze vriendelijk en zo waa vel bewondering voor de prachtige mAnier, waarop do scheur her steld was. Wie heeft het gedaan? vroeg ze. Jano vertelde het haar en voogde or bij, dat, ofschoon juffrouw Grey in een van de kleine huisjes woonde, ze zonder twijfel een dame waa. En donk eens aan, ging ze voort, ze had er misschien wel een hcclen nacht aan gewerkt en toch wou ze er heelemaal geen geld voor aannemen. Geen geld voor aannemen! Hoe vreemd. En toch zeg je, dat re arm ia! Ze mort wel arm zijn, al de menschen van „De Linden" zijn arm. Ik zal naar haar toegaan om haar te bedanken, zei de Hertogin in r«n plotse linge opwelling, het is heel vriendelijk ran haar. De volgende drie dagen had de Herto gin het te druk om haar voornemen ten uitvoer te brengen, maar den dag daarna hield de auto stil voor „De Linden1' No. 9. Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9