MAANDAG 11 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. S BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 ftept. 1933, medegedeeld door hot Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 773.3 te Aberdeen. Laagste barometerst.743.1 te Vardö. Verwachting tot den avond van 12 Sept.: De hooge druk blijft stationair boven Schotland en de omringende zeeën. Een tweede kern vormt zich in Oost-Europa, In het Noord-Oosten blijft de luchtdruk laag. Daal gebieden van den luchtdruk trekken West-Oost tusschen den 65sten en 70sten breedtegraad. In hot Zuid-Wes ten ligt een stationair minimum dat aan leiding geeft tot onweersstoringen langs de kust van de Golf van Biscaje. Langs de Noorsdhe kust en in Noord-Scandinavië geven koude polaire stormen continue regens. Bezuiden den fiOsten breedtegraad is het weer overal windstil en zonnig met i nmertemperaturen. Storingen, die een eind zullen maken aan den toestand van mooi weer zijn nog niet in het vooruit zicht. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur dee middAgs te half drie 20.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS f.*.: Van Maandagnamiddag 7.57 uur tot Dinsdagmorgen 5.58 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Dinsdag 12 September v.m 8.45 uur en nam. 9.22 uur. WATERTEfctP'cR ATUUR J Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 mir 19.— gr. C. Zweminrichting „De Ttfi", om 1 tmr: 18.— gr. O. VLAGGEN EN BEZEMS OOK ONGSWENSCHT GEACHT? Mr. H. J. Boon, lid van de Tweede Ka mer, c s., heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met het oog op kleedingstukken en onderscheidingstee kenen, welke uitdrukking zijn van een be paald staatkundig streven. De bedoeling is om onder het artikel te brengen het uitsteken van partijvlaggen en andere emblemen (bezems en dergelij ke), die uiting zijn van een bepaald staat kundig streven. VRACHTVERDEELING EEN SUCCES. Te Rotterdam zijn reed3 ruim 2000 schippers ingeschreven. Ruim 2000 schippers waren Vrijdag op den tweeden dag, waarop de wet betreffen de de evenredige vrachtverdeeling in wer king is getreden, ingeschreven in de regis ters van de bevrachtingscommissie, en nog steeds staat iederen dag een groot aantal schippers voor de loketten van het kantoor om daar een bevrachtingsboekje te verkrij gen. Alle formaliteiten, die aan de goede uit voering van de wet verbonden zijn, zijn nog nieuw, en het spreekt vanzelf, dat de schip pers nog ietwat onwennig staan tegenover deze nieuwe regeling, maar zij begrijpen, dat deze moeilijkheden noodzakelijk zijn om te komen tot een betere vrachtverdee ling en dat wordt zeker bereikt door de nieuwe wet. „Tel." „.MAG IK MEERIJDEN?" Geen verzoeken meer van soldaten aan automobilisten. De minister van defensie heeft d.d. 4 September den volgenden brief tot de gar nizoenscommandanten gericht: In verscheidene garnizoenen is vastge steld, dat onder de met bewegingsvrijheid uit de kazerne vertrokken militairen de gewoonte is ingeslopen om zich langs de groote verkeerswegen te posteeren met het kennelijk veelal door armgezwaai nog verduidelijkt doel om de aandacht van passeerende automobilisten te trekken en door dezen in hun voertuig te worden me degenomen. Dergelijk optreden acht ik niet overeen komstig de waardigheid van den militairen t stand en schadelijk voor het aanzien van de weermacht en derhalve met een goede krijgstucht onvereenigbaar. Voor zooveel de na te noemen maatrege len uwerzijds niet al reeds zijn genomen, verzoek ik u, in het belang van de handha ving van een goede krijgstucht, ieder uwer voor wat zijn garnizoen betreft aan den ge- schetsten misstand onverwijld paal en perk te stellen door overeenkomstig het bepaal de in art. 6 (2) van het Reglement op den garnizoensdienst: 1. aan alle militairen van het garnizoen het aanwenden van dergelijke pogingen tot mederijden, om redenen ontleend aan de krijgstucht, te verbieden; 2. op de stipte naleving van dat verbod orde te doen stellen door, door de troepen te geven, patrouilles van voldoende aan tal en sterkte. Het op rywielen plaatsen van een of meer der bedoelde patrouilles zal overwe ging verdienen, in de eerste plaats omdat het geschetste euvel ook is geconstateerd tot verscheidene kilometers buiten de gar nizoenen en voorts omdat de dan te verkrij gen grootere arbeidsfeer mede dienstbaar zal kunnen worden gemaakt aan een doel treffend optreden tegen de afwijkingen van de tenue (open kragen, open veldjassen e.d.), zooals vele militairen die zich, zoodra zij buiten het garnizoen en zonder direct toezicht zijn, tot schade van de krijgstucht en van het aanzien van de weermacht ple gen te veroorloven. Hoewel mag worden verwacht, dat bij doeltreffend toezicht als vorenbedoeld het vereischte resultaat spoedig zal worden ver kregen, zal het toezicht nimmer geheel ach terwege mogen blijven, zoowel omdat het bestreden euvel gemakkelijk opnieuw kan insluipen, als omdat elke nieuwe lichtings- ploeg te zelfder zake aavankelijk weer ver scherpt toezicht zal vorderen. De garnizoenscommandanten zullen der halve de intensiviteit van het uit te oefe nen toezicht van week tot week naar de hun bekende omstandigheden en behoefte hebben te bepalen. De Bouwarb. Federatie uitgesloten van steun. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken besloten de steun ver leening aan de werklooze leden van de Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders in Nederland met ingang van 10 dezer voor het geheele land stop te zetten. De oorzaak is gelegen in het volgende. Den 21sten Aug. verzocht genoemde minis ter het bestuur van de federatie hem de verzekering te geven, dat zijn organisatie evenals de andere landelijke vakbonden accoord gaat met de nieuwe verlaagde re geling van de loonen en tarieven in het stucadoorsbedrijf te Amsterdam. Voorts verzocht de minister hem te willen mede- deelen, welke maatregelen het bestuur had getroffen ten aanzien van de leden zijner organisatie, die niet bereid blijken de nieu we regeling te aanvaarden en of deze evenals bij de andere bonden van het lid maatschap der organisatie zouden worden geroyeerd. Aangezien een verklaring als bedoeld den Minister nog steeds niet heeft bereikt, heeft hij het bestuur van de Federatie doen weten, niet langer te kunnen wachten en daarom te hebben besloten tot den boven genoemd «?n maatregel over te ca an. De stopzetting der steunverleening zal worden voortgezet totdat de Federatie de door den Minister gewenschte verklaring zal hebben afgelegd. Naar wij voorts vernemen onderzoekt de Minister nog, voor welke andere organi saties in verband met deze materie de steunregeling zal dienen te worden inge trokken. STADSNIEUWS PROF. DR. LOGEMANN NAAR LEIDEN? Als opvolger van wijlen prof. mr. C. van Vollenhoven. Aneta meldt uit Batavia: Prof. dr. J. H. A. Logemann, hoogleeraar in het Staats recht aan de Rechtshoogeschool te Batavia, is aangezocht om op te treden als opvolger van wijlen prof. mr. C. van Vollenhoven aan de universiteit alhier. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Nog ruim een week scheidt ons van de Lcidsche Winkelweek, waaraan door de organisatoren en hun helpers druk wordt gewerkt. Gezien de medewerking van verschil lende zijden, niet in het minst van de Leidsche Lichtfabrieken en de fa. Philips, belooft deze winkelweek weer bijzondere attracties te zullen brengen. Verschillende lichtzuilen zullen weer op voorname stadspunten worden opgesteld, terwijl ook de oproep van de diverse fa brikanten in Leiden en het geheele land dit. effect heeft gesorteerd, dat ook van deze zijde verschillende lichtreclames zul len worden aangebracht. Zoo zal o.m. boven de Gijselaarsrbank een stalen steiger van 35 M. hoogte ver rijzen, waarin plaats is voor diverse lioht- Toclames. De Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat zal als bijzondere attractie 500 sur- prise-doozen met chocolaterie beschikbaar stellen voor do winnaars van een telwed- strijd. Hiervoor moot het publiek opge ven hoeveel van de bekende kaarten met propaganda-leuzen in de etalages der doolnemende winkeliers zijn geplaatst. Voor den bekenden bonnenwedstrijd worden wederom een 1200-tal prijzen be schikbaar gesteld. De K. L. M. zal tijdens deze Winkelweek een „zilvervlucht" met extra bonnen boven stad en omgeving uitvoeren. Tenslotte zullen op bepaalde tijden weer muziek-ommegangen door de stad worden gehouden. KATHOLIEKE KINDERUITZENDING. A.s. Zondag is het bloempjesdag voor de Leidsche Katholieke Kinderuitzending. Het geldt hen, wien het een drukkende zorg ge worden is de kinderen groot te brengen, een zorg, welke zelfs pijnlijk gevoeld wordt, wanneer men zijn kinderen niet voldoende weet te geven. Het zijn de groote gezin nen, die zich zelf met alle inspanning kun nen behelpen, behalve bij ziekte of voort durende zwakte der kinderen; het zijn de stille armen tengevolge van de tijdsom standigheden; het zijn vooral ook de werke- loozen, wier kinderen niet slechts vragen om voedsel en kleeding maar ook om licht en lucht. Het geldt hier een flink stuk charitatief werk voor ons Katholieken, die zoo graag het kind beschermen als het beste wat wij bezitten in onze samenleving. Dagelijks luidt voor tallooze kinderen het advies van den schoolarts: „Ja, moedertje het beste en eenigste geneesmiddel voor uw kind is: zoo spoedig mogelijk naar buiten!" In verband hiermede kan gewezen wor den op de toenemende ziekteverschijnselen der laatste jaren, welke onder de kinderen vele slachtoffers eischen, zooals alastrim en kinderverlamming, maar vooral op den nog steeds dreigenden en altijd zoo ge- vreesden witten dood, de tuberculose. Zelfs velen, die op rijperen leeftijd aan deze droeve ziekte sterven, wijten dat aan te kort in de verzorging van hun kinderjaren. Nu is het een voorkomen van deze ge vreesde ziekte, waarop ons werk recht streeks gericht is. Nauwkeurig onderzoek leerde inzien hoe talrijk de kinderen zijn aan wier gezondheid iets hapert, hetzij door zwakte, doorstane ziekte of aanleg, hetzij door slechte levensomstandigheden. Hoe wordt nu door onze Katholieke or ganisatie die uitzending geregeld? Natuurlijk in katholiek verband. Een verblijf van onze Katholieke kinderen ge durende 6 weken in een niet-katholiek mi lieu is in strijd met onze beginselen. Het oude liberale standpunt van sommigen kan gevoeglijk worden ondergebracht in een van de Leidsche musea! Om al de bekende re denen, waarom we katholieke scholen wil len, is het even noodig kinderuitzending op Katholieke basis te eischen. Tot voor eenige maanden geschiedde deze uitzending door het Nederlandsch R. K. Huisvesting comité, die zijn naam ontleent aan de actie voor de vreemde kinderen uit België, Noord-Frankrijk, Duitschland en Oosten rijk Hongarije. De groote belangstelling voor kinderen van vreemde nationaliteit en de offers, welke men zich hiervoor getroostte, gaven aanleiding ook den toestand van onze eigen Hollandsche kinderen te beschouwen. In 1919 gaf het Episcopaat aan het R. K. Huis vestingcomité de opdracht de uitzending van de Katholieke kinderen te verzorgen. In 1931 riep ons bisdom een voor dit dio cees werkende organisatie in het leven: Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem, waarvan het lidmaatschap ook voor onze Leidsche afdeeling verplichtend werd. Om het beste te geven, vindt de Leid sche uitzending plaats alleen en uitsluitend in de Koloniehuizen. Daar zijn we er ze ker van te vinden technische leiding, goed geoutilleerde inrichtingen, meer paedago- gische verzorging. Van uit Leiden geschiedt de kinderuitzen ding naar het mooie groote koloniehuis St. Jacobus te Eersel bij Eindhoven. 13 Sep tember werd deze R. K. gezondheidskolo nie bezocht door een aantal vooraanstaande persoonlijkheden op geneeskundig gebied zoowel uit binnen- en buitenland, na af loop van het T. B. C.-Congres te Amster dam. Een der Doctoren verklaarde, dat de Gezondheidskolonie te Eersel de beste uit geheel Nederland is. Ook geschiedt de uit zending naar het vacantiehuis St. Jozef te Egmond. Beide huizen staan onder leiding van Eerw. Zusters. Alvorens uitgezonden, worden de kinderen gekeurd door de Ge neeskundigen Dienst waarbij onze vereeni ging dankbaar vermeldt de meest welwil lende hulp en voorlichting, altijd even vriendelijk gegeven. Hoe geschiedt de finantieering? De subsidieering van Rijk en Provincie geschiedt rechtstreeks aan de Koloniehui zen, althans buiten oris om. Jammer genoeg zag de Gemeente zich genoodzaakt de sub sidie aan ons aanmerkelijk te bekorten. Het zal duidelijk zijn dat de vereeniging zelf ook gelden moet fourneeren. Deze zal zij moeten verkrijgen door bijdragen der ouders en particuliere giften. Van de ouders zijn er natuurlijk, die niets of bijna niets kunnen betalen, ja die er zelfs kleeren en schoenen bij moeten hebben. Gelukkig heb ben we daarom dit jaar onzen bloemendag terug Zondag zal u voor dit doel een bloem pje worden aangeboden! „Weldoen aan allen'!' zegt de Apostel. Daarom koopen wij, Katholieken, ook een bloempje van anders gezinde richting, zon der bekrompenheid. We ontlasttten de neutrale vereenigingen door in 1930: 49 en in '31: 50 kinderen uit te zenden in eigen koloniehuizen met resp. 1514 en 1766 verplee|dagen. Mocht iemand met geen geweld een bloempje van een Katholieke vereeniging willen koopen, duidelijk staat aangegeven, dat het is voor een Katholieke vereeniging, zoodat mis verstand is uitgesloten. Dit tot geruststel ling van zenuwachtige menschen. „Weldoen aan de huisgenooten des ge- loofs vooral". Dit is het wat we van onze Katholieke stadsgenooten vragen Zondag a.s. een bloempje koopen voor de liefste huisgenooten, onze zwakke kinderen! W. J. V. HESSING, Voorz. R. K. Kinderuitzending Leiden. Door de Gebrs. K. is aangifte gedaan, dat er ten hunnen huize, Haarlemmer straat 198, een geldkistje is ontvreemd met 300, hetgeen bij inbraak in den nacht van Zaterdag op Zondag zou geschied zijn. 00STERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Zevende Congres op 13. 14. 15 September te Leiden. Aan de agenda van het Oostersoh Con gres, dat deze week hier ter stede wordt gehouden, is het volgende ontleend: Woensdag 11 uur v.m.: algemeene leden vergadering in het Groot Auditorium. Opening door den voorzitter. 1.30 uur n.m.: bijeenkomst van alle congresleden en gas ten in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium. Voordracht van dr. A. de Buck over Egyptische dramatische teksten (met lichtbeelden). 3.30 uut: receptie van het bestuur van het Oostersoh Instituut in het gebouw Hoogl. Kerkgracht 17. Bij deze gelegenheid zal de heer Murrad Kamil Bey, chargé d'affaires van Egypte, aan het bestuur der Islam Stichting na- mens Koning Foead een aantal geschenken aanbieden. 8.30 uur: receptie van het bestuur van het Oostersoh Genootschap in Maieon Bruyns. Donderdag 14 September: 1012 uur: bijeenkomst der Voor-Aziatische en In- disch-Indonesische secties. 24 uur: bijeenkomst der beide secties. 8 uur: bijeenkomst van congresleden, gas ten en belangstellenden in het Groot Audi- .torium. Voordracht van den heer Georges Coedés, directeur van de Ecole frangaise d'Extrême Orient te Hanoi over:* Les re cents progrès de l'archaelogie en Indo- Chine (met lichtbeelden). Vrijdag, 15 September: 1012 uur v.m. bijeenkomst» der beide secties.. 12 uur: sluiting van het Congres door den voorzitter in het Groot Auditorium. 1 uur: Gemeenschappelijke koffiemaal tijd. Dr. J. W. P. FRANSEN t Te zijnen huize te Oegstgeest is op onge veer 50-jarigen leeftijd na (langdurige ziek te overleden dr. J. W. P. Fransen, tot voor korten tijd directeur van de Annakliniek voor orthopaedie alhier, aan welke kliniek hij eerst als assistent verbonden is ge weest. Johan Warnar Pieter Fransen is geboren den 23 Mei 1883 te Nieuwe Pekela (Gron.). Hij bezocht de H.B.S. te Assen en liet zich in het jaar 1900 inschrijven als student in de medicijnen aan de universiteit van Am sterdam. Hij deed zijn artsexamen op 10 Mei 1907. Hij vertrok kort daarop naar In- dië, doch teerde spoedig daarna weer naar ons land terug. Na in 1903 en 1904 als assistent bij prof. Bolk werkzaam te zijn geweest was hij van 1907 tot 1915 prosector bij prof. Langelaan te Leiden. In 1911 vestigde hij J^ich als huis arts te Voorschoten, waar hi] de practijk bleef waarnemen tot 1916, in welk jaar hij voor den militairen dienst werd opgeroe pen en geplaatst werd in het Militair Hos pitaal te 's-Gravenhage. Op 10 Januari 1919 promoveerde hij te Leiden tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Over de pathogenese en the rapie der varices. Als regiments-arts bij de jagers verscheen van zijn hand bij de firma Van Doesburgh te Leiden in 1913: Eerste heelkundige be handeling van oorlogsgewonden. Reeds als student schreef hij tijdens zijn assistentschap bij prof. Bolk een uitgebrei de verhandeling over: Le système vascu laire abdominal et pelvien des primates. Later verscheen van eijn hand in het „Archiv für Constitutionssanomaüën van Tandler": De functioneele beteekenis van het omentum majus. Dr. Fransen heeft zich ook bezig gehou den met de techniek der inspuitingen in de trigeminustakken en het ganglion Gasseri in 1910. Na de mobilisatie werd hij assistent bij dr. Murk Jansen; in 1920 vertrok hij naar Groningen waar hij zich als chirurg en or thopaedist vestigde; hij bleef daar tot Sep tember 1929. Ondanks zijn drukke praktijk aldaar schreef hij over: Schacht fracturen van het onderbeen; de breuk van het boveneinde van de humerusschacht en over juxta-vesi- eale uretersteenen. Voor de Cfrthopaedische Vereeniging heeft hij zich eerst als onder-voorzitter en later als voorzitter verdienstelijk gemaakt. Nadat hij zijn praktijk in Groningen had neergelegd werd dr. Fransen in September 1929 mede-directeur van de Anna-kliniek voor orthopaedie tam dr. Murk Jansen te Leiden, waar vooral de gewrichtstubercu- lose bij kinderen en operatieve behande ling van klompvoeten bij zuigelingen zijn aandacht hadden. Over dit onderwerp wa ren verhandelingen in voorbereiding. TERAARDEBESTELLING MAJOOR P. JESSE. Zaterdagmiddag om 3 uur vond onder zeer groote belangstelling op Rhijnhof de teraardebestelling plaate van wijlen mar joor P. Jesse, in leven majoor der Grena diers te Den Haag. Reeds lang voordat de stoet op Rhijnhof was aangekomen, had den zich velen rondom de groeve ge schaard. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op Kolonel Hajenius uit Den Haag, Kapitein Buurman en de le luitenant v. Putte beiden uit Leiden. Eveneens was aanwezig een deputatie onderofficieren van het 4e Reg. Infanterie uit Leiden, waarbij de overledene vele jaren kapitein is geweest. Het woord werd het eerst gevoerd door den heer Offringa uit Leiden, als vriend van den overledene, die de overledene in het kort zijn hoedanigheden schetste en getuigde van de trouwe en eerlijke vriend schap van den overledene. Hierna werd nog het woord govoerd door een collega ran den overledene. Als laatste spreker trad naar voren den heer Kolonel Inspec- AGENDA LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenma- kerspartoonsver. „St. Joseph", Kring Leiden, Concordia, 5 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der aipotheken wordt van Maandag 11 tot L en met Zondag 17 Sept. as. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. RK. VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZIN0TEN TE LEIDEN PLAATSINGSBUREAU BOERHAAVESTRAAT 30. Geopend elke Donderdagmiddag van 25 tot het verstrekken van de gewenschte inlich tingen, en ter aanmelding van contribueerende leden 7890 2^"* Schriftelijke aanvragen, adres: R.K. Yer. v. Kr., Stille Rijn 7, Tel. 3420 teur der Infanterie, waarmede de over ledene vele jaren heeft samengewerkt. Spr. getuigde eveneens van de goede ver standhouding tusschen d.e overledene en spreker. Een zwager van den overledene dankte B namens de familie voor de laatste eer de overledene bewezen. Hierna werden le vende bloemen in het graf gestrooid. Een vier-en-twintigtal bloemstukken dekten do kist. O. a. van de Inspectie der Infante rie, 3e afd. Generale staf, officieren Regi ment Grenadiers en Jagers, en Reg. Gre nadier, onderofficieren. Een aanrijding, welke wonderlijk goed afliep. Zaterdagmiddag te half vier werd het 12- jarig. meisje J. N. uit de Bankastraat op den Hoogen Rijndijk aangereden door een auto, gemerkt HZ 4312. Het meisje reed geheel reéhts van den weg. Toen de auto- I" mobiiist. een tram passeerde, kon hij niet t meer tijdig stoppen en het meisje werd r door de auto gegrepen en 20 M. meege sleurd. Hoe hevig de aanrijding geweest ia blijkt, wel hieruit, dat enkele onderdeelen van het rijwiel geheel of gedeeltelijk aige- sleten waren door het schuren langs de straatsteenen en den trottoirband. Het meisje zelf liep wonderlijk genoeg slechts lichte schaafwonden op. Zij werd naar het ^Acad. Ziekenhuis vervoerd ter be handeling. De automobilist, die na de aanrijding g even gestopt had, reed daarna door. De Al- phensche politie spoorde hem ie Zwammer- dam op. Het bleek te zijn zekere H. uit de Vinkeoibuurt te Alphen. Dubbele aanrijding. Gistermiddag is de meer dan ongeluk kige Spoorweghavenbrug weer eens oor- ij zaak geweest van een aanrijding. e Te plm. half vijf kwamen de 49-jarige heer J. v. Z. en diens 9-jarig zoontje van den Haagweg, toen uit de richting stad een auto de brug opreed, v. Z. zeide tegen zijn zoontje af te stappen, doch toen deze daaraan geen gevolg gaf, greep hij hem beet. Beiden vielen daarop en het linker voorwiel van de auto raakte het linkerbeen van v. Z.} dat brak. Dc jongen liep ver schillende schaafwonden op. De autobe stuurder, J. M. alhier, stopte onmiddellijk, doch schuld aan de aanrijding had hij niet. De heer v. Z. werd met zijn zoontje naar het St. Elisabeth Ziekenhuis vervoerd, al waar hij ter behandeling werd opgenomen. Kringbijeenkomst R. K. Esperantisten. Gisteren had te Leiden een bijeenkomst plaats van R. K. Esperantisten uit Amster dam, Den Haag, Delft, Haarlem, Leiden, Wormerveer en Rcelofsarendsveen. Om ongeveer 2 uur arriveerden de Es perantisten per trein en verzamelden zich in de concertzaal „Concordia", vanwaar naar de Schrijversbrug werd gewandeld, om vandaar per boot te vertrekken voor een rondvaart over de Zuid-Hollandsche meren. Des avonds had in de concertzaal „Concordia" een bijéénkomst plaats. Voor af ging een huishoudelijke vergadering, die echter een feestelijk cachet kreeg door het aanbieden van een nieuw vaandel. Nadat de heer J. J. Smit uit Voorscho ten, voorzitter van het regionale comité, het openingswoord had gesproken, werd namens het vaandelcomité door den heer F. Kleinhans het vaandel aangeboden. De voorzitter zette hierna de beteekenis van dit vaandel uiteen, dat op een groen fond rechts onder de Leidsche sleutels ver toont en linksboven een groene ster, waar in het kruis omgeven door zonnestralen. De naam R. K. Klubo Esperantista staat daartusschen te lezen. De voorzitter der Leidsche afdeeling be dankte met enkele woorden voor dit vaan del en zeï^le te hopen, dat velen zich hier onder zouden scharen. Hierna had nog een korte bespreking plaats over het voeren van actie onder de jeugd door middel van een jeugdtijdschrift. Verschillende afgevaardigden voerden het woord. Hierna werd het feestelijk gedeelte van den avond ingezet. Door de Leidsche af deeling werd deels in 't Hollandsch, deels in Esperanto ten tooneele gexoerd „La verda steló" (De groene ster) een tooneel- stukje vervaardigd door F. v d. Meijden. Daarna werd door de Haagsche afdeeling ten tooneele gebracht: „De Zweedsche Es perantist'*. De heer Castelein zong een eigen com positie van het Ave Maria in Esperanto, zoodat van een aardig en goed geslaagd programma kan worden gesproken. Een gezel.ig samenzijn besloot dezen ge- zelligen avond en goed geslaagden dag.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2