DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN f 24ste Jaargang MAANDAG 11 SEPTEMBER 193; No. 7607 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t G e w o nAdvertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarfn be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «q verhuur, koop en verkoop: 0.50 DE HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN Een pijnlijke tafelrede van Dominee van Hoogenhuyze ZOETERWOUDE. Het was laat in den avond, dat Zaterdag het „Koninginnefeest" in het Stadion was beëindigd. Duizenden en duizenden men schatt hun aantal op meer dan 90.000 zijn langs de onder bloemen bedolven Ko ninklijke loge getrokken, onze jubileerende Koningin toewuivend en toeejuichend. Was het aan een kant zeer te betreuren, dat vele Katholieke vereenigingen aan deze huldiging niet hebben deelgenomen, omdat men vreesde daardoor deel te nemen aan een eenigszins fascistisch-getinte demon stratie van den practischen kant bekeken, zou het bijna onmogelijk zijn geweest nóg meer vereenigingen toe te laten. Het zou middernacht geworden zijn! De vrees, dat deze huldiging opgezet door een klein groepje zou ontaarden in een soort reclame voor dat groepje, in ge lukkig niet bewaarheid. Het is een groot- sche hulde geworden aan onze Oranje vorstin een huldiging waarbij onze Ka tholieke „jongeren" een vooraanstaande plaats plaats hebben ingenomen door een massale en fleurige opkomst Vooral de „Graal", die met wapperende banieren en kleurige costuums het geheele Stadion van ingang tot uitgang veroverde, heeft de harten der dertigduizend toeschou wers ingepalmd. Ook de omroeper van de A. V. R. O. ge raakte voor de Graal in geestdrift en ver klaarde, toen de Graal in de arena kwam: „een onvergetelijk schouwspel", „een kleurenspel zóo mooi als men ter wereld bijna nooit ziet." Als Katholiek voelde men een rechtma tige trots, toen de Graal langs de Konin gin trok in een stevig marschtempo. De in tocht van de Graal was het hoogtepunt van het défilé. Ook de Bisschop Mgr. Aengenent, die met den Deken van Amsterdam, Mgr. dr. Van Noort, bij de Koninklijke loge had plaats genomen, heeft ongetwijfeld met groote voldoening dat officieel optreden van de Graal gadegeslagen. Nadat de laatste deelnemers, Patronaats jongens en padvinderstroepen gepasseerd waren, trad een plechtige stilte in en zong weer het koor onder leiding van Van der Bijl: O, Heere die daer des hemels tente spreydt End' wat op aerd is, hebt alleen bereyt. Vervolgens „Helpt nu u self", „Oranje- liedje" en „Geluckig vaderland": „Geluckig is het land, Dat God de Heer beschermt!" Schoon en gaaf klonk de zang in de on bewogen avondlucht, diepe wijding ging er van uit. Vol overgaaf stemde daarna een ieder in met het „Wilhelmus", en nog weer wendden allen zich naar de Koninklijke tribune om de Koningin op nieuw toe te juichen en een driewerf hoe ra toe te roepen. Het is ware Oranje-hulde geworden, een hulde aan de Koningin ter gelegenheid van haar 35-jarig regeeringsjublieum, die voor allen, die in het Stadion waren, on vergetelijk en in haar glorieuse beteekenis ook zeker onvergankelijk is. Op het middenvak in het Stadion ston den de honderden vaandels en banieren en vlaggen als een dicht woud van doeken met goud en zilver er in gevlochten, opge steld voor de apothéose. De kleuren van den zegekar in het midden, de schijnsels der lampen weerkaatsten in de versie ringen en langzaam rijden de open hof- rijtuigen weer de Marathonpoort binnen tot vóór de Koninklijke loge. Telkens op nieuw klinkt het Wilhelmus op, en wordt ondanks het verzoek om stil te-zijn teneinde de paarden niet te doen schrik ken nu en dan gejuicht, men kan *t eenvoudig niet laten. De vele vaandels brengen een eerbiedigen afscheidsgroet en om 8 uur 55 bestijgt de Koninklijke fa milie weer haar calèche. Dezelfde eere- wachten van 's morgens staan ook nu op gesteld. Het publiek wuift even enthou siast als den geheelen lieven dag met hoeden en zakdoeken, stapvoets rijdt de stoet de poort uit, het ongekende en nooit of te nimmer te overtreffen Oranje feest in het Stadion is dan ten einde. De tocht van de Koningin door Am sterdam op weg naar het Paleis op den Dam is een ware triomftocht geworden. Dankbetuiging van H. M. de Koningin Bij Haar vertrek uit het Stadie. a af loop van het Huldigingsdéfilé heeft Hare Majesteit de Koningin aan ds. A. G. H. van Hoogenhuyze verzocht Haar zeer bij- zonderen dank over te brengen aan het Het is Mij een behoefte nogmaals uiting te geven aan Mijn diepgevoel- den dank jegens allen, die Zaterdag uit alle deelen des lands in het Sta dion te .Amsterdam zijn. samenge stroomd, om Mij blijk te geven van hunne liefde en aanhankelijkheid en die dezen dag tot een overgete- lijken feestdag voor Mij hebben ge maakt. WILHELMINA. Nederlandsche Volk voor deze indruk wekkende onvergetelijke hulde. Te ongeveer kwart voor elf zijn de ko ningin en de prinses zonder ceremonieel per auto van het Koninklijk Paleis naar de „Ruige Hoek" vertrokken. De menschen- menigte die haar op den Dam zulk een overweldigende ovatie gebracht had, was blijven wachten om koningin en prinses voor de laatste maal hartelijk toe te jui chen. De koningin-moeder was reeds per auto van het Stadion vertrokken; de prins bleef in de hoofdstad om deel te nemen aan het diner, dat het Huldigingscomité in het hotel l'Europe gaf. Galadiner in Hotel de l'Europe. Een pijnlijke tafelspeech. Het uitvoerend comité van het Nationaal I Huldigingsdefilé had een aantal gasten ge- j noodigd aan een diner in Hotel de l'Euro- pe. Onder deze gasten behoorden Prins Hendrik, Jhr. dr. A. Roëll, commissaris van j de Koningin in Noord-Holland en dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam. Bij het begin van den maaltijd het was j reeds een vergevorderd uur van den avond i stelde ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, die tafelpresident was, een dronk in op de Ko- ningin, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen. Tegen het einde van den maaltijd sprak ds. van Hoogenhuijze zijn j dankbaarheid uit voor het slagen van de- j zen dag. Jonge menschen hebben dat ge- j daan. Het is een symptoom van het toene- j mend enthousiasme, van de stijgende va derlandsliefde en* oranjeliefde van het steeds grooter wordend nationaal gevoel dat zich van Neerland's jeugd gaat meester maken. Deze dag heeft het bewezen, zoo ver volgt spr. zijn tafelrede, dat diep in de ziel van het Nederlandsche volk liefde woont voor ons Oranjehuis, voor onze geliefde ko ningin in het bijzonder. Uit de verste hoeken van ons land is men opgetrokken naar Amsterdam, alleen om door het voorbijtrekken H. M. te toonen, door den blik hunner oogen en het gewuif hunner handen, hoe lief zij onze koningin hebben. Het heeft Nederland goed gedaan, zegt spr. met verheffing van stem, Oranje in zijn midden te hebben en het zal onze ko ningin hebben goed gedaan, temidden van haar juichend volk te verkeer en. En dat dit hier in Amsterdam heeft kunnen plaats hebben, verheugt ons uiter mate. Amsterdam toch had wat goed te maken, had den smaad uit te wisschen een paar jaar geleden Hare Majesteit aange daan. Dat moet uit zijn heeft Amsterdam van 1933 gezegd. Wij moeten het toonen dat Amsterdam niet rood is, al werkt hier ook openlijk en ondergronds allerlei revolu- tionnaire propaganda. Een nationaal reveil, een nationale ont waking en opleving moet van deze huldi ging het gevolg zijn. Een nieuw Amster dam moet geboren worden. Geen roode wethouders meer in ons stadsbestuur. Een nieuw Nederland moet geboren worden. Geen revolutionnairen meer in de Kamer. Revolutionnaire partijen behooren niet in Nederland, allerminst in de volksvertegen woordiging. Schreit het niet ten hemel, roept spreker uit, dat als 19 September de Staten Generaal worden geopend men dien dag aankondigt als de „Roode Dinsdag" en Rood-Nederland naar den Haag durft roe pen om te demonstreeren en het de konin gin en de ordelievende partijen onaange naam te maken. Dat mag Oranje-Nederland niet dulden. En gelijk vandaag op 9 Sep- j tember Oranje-Nederland naar Amsterdam is gekomen, zoo moet het op 19 September naar Den Haag, zoodat ook dan Hare Ma jesteit door een juichend volk rijdt. Vanaf deze plaats wil ik, zegt spr., een oproep"*door ons land laten weerklinken om op 19 September Hare Majesteit in Den Haag toe te juichen. Deze dag heeft het getuigenis gegeven, dat een nieuwe geest in ons land gaat ont waken. Jongeren en ouderen beide. In ons land zijn onder Gods bestel koningshuis en vaderland nauw verbonden, hecht en ste- ter den eisch gesteld, dat een commissie van advies zal worden benoemd om geregeld overleg te plegen. Het verheugde spr., dat ds. van Hoogenhuyze aanstonds bereid was als voorzitter op tè treden. Spr. wijdt daar op een dronk op de commissie van advies. Generaal Snijders brengt vervolgens hul de aan het uitvoerend comité voor de zoo goed geslaagde betooging en in het bijzon der aan den heer Tholen. Tenslotte dankte de heer Lotgering de beide eere-voorzitters, Jhr. dr. A. Roëll en dr. W. de Vlugt voor hun hartelijke medewerking. BINNENLAND MISSIONARIS SIMON SCHUUR. Voor zijn vertrek naar de Missie van Ned. N.-Guinea heeft de weleerw. Pater Simon Schuur, Missionaris van het H. Hart, gisteren in de parochiekerk van St. Jan Onthoofding afscheidspredicaties gehouden. De missionaris vertolkte in eenvoudige en hartelijke woorden de gevoelens die zich, op dit punt van vertrek, opdrongen en schetste een der gebeurtenissen uit zijn leven in deze kerk om dan dank te bren gen aan de parochianen voor de belang stelling en steun bij zijn voorbereidingen tot het H. Priesterschap, dank vooral aan God voor de vele genaden hem geschonken. Dan sprak Zijneerw. van de zware taak in de Missie van Ned. N.-Guinea, een land waar het heidendom nog zoo groot is en na jarenlang eindelijk een begin van bekee ring is begonnen. Ook de financieele moei lijkheden zijn in dezen tijd zoo groot, waar toe de missionaris ook in deze moeilijke tijden de geldelijke steun vroeg van de parochianen. Vooral vroeg de missionaris om veel ge beden tot God voor zijn missiearbeid, om dan allen het afscheid toe te roepen en een tot weerziens, .hetzij eenmaal in het va derland of in het hemelsch Vaderland. Onze beste wenschen gaan ook naar Pa ter Simon Schuur en vooral naar zijne Moe der, die nu tweemaal in één jaar tij ds een zoon heeft gegeven voor de Missie. vig. Geve God dat dit in lengte van dagen zoo moge blijven. Ik drink, zoo besloot Ds. van Hoogenhuijze, op den eeuwenouden band, die er bestaat tusschen Nederland en Oranje. De commissaris der Koningin j is „verbijsterd". De commissaris van de koningin, mr. dr A. Roëll, die vervolgens het woord nam, noemt deze dag een „Vaderlandsche Dag". Hij is diep onder den indruk gekomen van de woorden door H. M. de koningin gericht tot haar volk. Daarentegen heeft het woord van den tafel-president hem verbijsterd. De wethouders van Amsterdam toch, waren genoodigd aan den disch. Gesteld dat zij waren gekomen, dan zouden de woorden van ds. van Hoogenhuijze een onaangena- men indruk hebben gemaakt. Spr. weet, dat ds. van Hoogenhuijze een warm vader lander is en de woorden 's middags door hem gesproken waren spr. dan ook uit het hart gegrepen. Spr. wijdt daarop een dronk op de vaderlanders van Hoogenhuyze. Ook de burgemeester pijnlijk getroffen. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, zegt evenals de heer Roëll groote waardeering te hebben voor het woord door ds. van Hoogenhuyze in het Stadion gesproken. Ds. van Hoogenhuyze stond toen heel dicht bij de Kroon en men zegt, hoe dichter bij de Kroon, hoe minder Partijman. Vanavond is de tafelpresident echter te veel partij man geweest, want, vraagt spr., wat wordt nu mijn positie als u zoo kon spreken over het dagelijksch bestuur van Amsterdam. Met de wethouders van de verschillende partijen heeft spr. in het waarachtig be lang van de gemeente goed samengewerkt. Het is voor spr. niet aangenaam te hooren, dat het beleid van het dagelijksch bestuur zoo wordt gediskwalificeerd. Voortgaande brengt spr. hulde aan het initiatief van de jongeren en wel in hoofdzaak aan de tech nische leiding. Spr. geeft toe, dat de eerste aanraking in deze zaak eenigszins koel was, maar men zal niet ontkennen, dat spr. zijn vertrouwen heeft geschonken. Voor eigen verantwoordelijkheid heeft de burgemees ALS HENSBROEK BEZUINIGT! Da aanwezig» voorraad sigaren zal worden opgerookt. De Raad van de noodlijdende gemeente Hensbroek (N.-H.) was Zaterdag in verga dering bijeen. Op de begrooting 1933 waren door Ged. Staten verschillende bemerkin gen gemaakt Ojh. zullen voor consumptie geen uitgaven meer mogen worden gedaan, zoodat de Raad besloot zich voortaan te vreden te stellen met leidingwater. De aanwezige voorraad sigaren zal nog worden opgerookt Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Lerroux kabinetsformateur in Spanje. (4de blad). Weer een nieuwe president op Cuba. (4de blad). Groote brand in een Badenseh dorp. (Buitenl. Berichten 4de blad). BINNENLAND. Bij het gala-diner na de huldiging van H. M. de Koningin heeft ds. Van Hoogen huyze een opzienbarende rede gehouden. (lste blad). Een beschouwing over de kwestie, ol handel met Rusland moreel geoorloofd kt. (4de blad). Bezuinigingen op de legeruitgaven. (Laat ste Berichten). HET EERSTE KAMERLID IR. KOSTER. Ir. J. Koster te Heerlen heeft zich, in ver band met zijn gezondheidstoestand, genood zaakt gezien te bedanken als lid van de Eerste Kamer, de Provinciale Staten van Limburg en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgsche mijn streek. Wat zijn zetel van den Vrijheidsbond in de Eerste Kamer betreft, deze zal worden ingenomen door het lid van de Tweede Ka mer, mr. H. J. Knottenbelt, te Rotterdam, die als lid van de Tweede Kamer zal wor den opgevolgd door mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. Daar mr. Knottenbelt voorzitter is van de liberale Tweede-Kamerfractie zal ook in deze va cature moeten worden voorzien; hierover kon nog geen beslissing worden genomen. Opvolger op de liberale lyst voor de Pro vinciale Staten van Limburg is de katho lieke heer E. Smeets, te Maastricht, lid van de firma Herfst en Co. en directeur van de N.V. Smeets Export Supply Co., aldaar, van wien nog niet bekend is of hij een be noeming zal aannemen. BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN. Voorschriften voor bollenlrekkcrs. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat zij, die slechts bollen trekken, uit eigen kraam afkomstig of door aankoop verkregen, onder voorwaarde, dat zij geen bloembollen zullen verhandelen en geen handel hebben gedreven in bloem bollen sedert het seizoen 19311932, bij de Nederlandsche bloembollenkweekers eene voorloopige vrijstelling kunnen erlangen van de verplichting tot inlevering van le verbaar. Deze bollentrekkers behoeven voor de voortzetting van de eigen teelt van bollen niettemin eene teeltvergunning, weshalve aan de verplichting tot levering van plan ten in verband met de algemeene inkrim ping der teelt behoort te worden voldaan. De prijs van metaaldraad gloeilampen. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van metaaïdraadgloei- lampen. Enkele leden wezen er op, dat, waar de onderhavige contingenteeringsmaatregel bescherming beoogt van een sterk gecen traliseerd bedrijf, het gevaar bestaat dat de prijzen op de binnenlandsche markt gul len stijgen. Zij achtten het noodig, dat van regeeringswege de prijs der gloeilampen scherp in het oog worde gehouden, te meer waar deze prijs reeds als zeer hoog is te beschouwen. Nieuwe slachtoffers van het verkeer. (Gem. Ber., 3de blad). Brand in dc tribune op het n.B.S.-ter- rcin. (Gem. Ber., 3de blad). Jongeman te Veldhoven mishandelt zijn grootouders. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dc Leidsche. Athlctickkampiocnschap- pen en de Singclloop van Rood Wit. (2de blad). Feyenoord wint den Zilveren Bal. (2de blad). Drie renners verongelukt bij de auto mobielraces te Monza. (2de blad). BUITENLANDSCHF STUDENTEN. Voorloopig geen inschrijving van vreem delingen aan de Rijksuniversiteiten. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling der hooger onderwijswet noemt de regecring de vrees, dat zij een houding zou wen schen aan te nemen tegenover vreemde lingen, die Nederland tot dusver niet heeft gekend, ongerechtvaardigd. De mogelijkheid laat zich onderstellen van een plotselingen nieuwen toevloed van een zóó groot aantal buitenlanders, dat daardoor een geregeld verloop van ons hooger onderwijs zou worden verstoord. Het ecnige middel om dit te voorkomen, is het regelen van den toevloed in han den leggen van de regeering. Uit vele verzoeken om inlichtingen mag worden afgeleid, dat een betrekkelijk groot getal personen overweegt om in ons land de studie in de geneeskunde, de tand heelkunde of de rechtswetenschap ter hand te nemen. Dat hier van een plotse ling uitbottende liefde voor de Nederland sche wetenschap sprake is, moet uitgeslo ten worden geacht. Voor overleg met de universiteiten was geen aanleiding. Om trent de vraag, of het al dan niet nood zakelijk is, van deze bevoegdheden ge bruik te maken, zal de minister, gelijk voor hem vanzelf spreekt, geen beslissing nemen, dan nadat hij daarover curatorepr der verschillende instellingen van hooger onderwijs zal hebben gehoord. Inderdaad heeft de minister aan de col leges van curatoren verzocht, voorloopig niet tot de inschrijving van vreemdelingen over te gaan.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1