BRIEVEN OVER ONS GELOOF VRIJDAG 8 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 t HET BESTAAN VAN GOD. 6 Een afdwaling over vacantie-ge- noegens. Er bestaat in het heelal een wonderlijk-vernuftige doelma tigheid. Een paar voorbeelden. Al leen een verstand kan een doel bepalen, de middelen tot dat doel uitdenken en de samenwer king dier middelen ontwerpen. „Ik wil maar zeggen, dat de onmoge lijkheid, zich voor te stellen, dat dit ge weldige en wonderbare heelal louter door toeval ontstaan is, mij den hoofdbe wijsgrond voor het bestaan van God lykt te zijn". (Aldus Darwin 1873 in Athenaeum). Ziezoo, weer aan 't werk! Wel schijnt Gods lieve zon nog, dat 't een lust is en is 't nog volop zomer, maar de twee heerlijke weken van verdiend luieren zijn voor bijOmgevlogen, zijn ze; de tweede week al begon het spook van den arbeid waarachtig, Paul, in een korte vacantie voel je den nieuw-wachtenden arbeid mm of meer als een dreigend spook op te doemen aan den horizon! Maar komaan, daar zitten of staan of loo- pen we allemaal weer: gebronsd door de heerlijke zon en in onze neuzen nog de frissche wind van bosch en hei, van zee en duinen! Wat heeft God ons in dit „tra nendal" nog veel schoons en blij's ge schonken Weet je, Paul, ook bij dit alles ontbreken de tranen niet: er zijn zoo vele menschen, die tengevolge van de huidige maatschap pelijke wantoestanden nooit of bijna nooit van de heerlijke „natuur" profiteeren kun nen. Er zijn óók tallooze menschen, wier hart en verstand zóó verwrongen is, dat zij niet meer in staat zijn de echte, ware vreugde van het „buiten-zijn", de reine vreugde van zon, wind, vogels, groen en bloemen, waarlijk te genieten: de talloozen, die óók deze heerlijke gaven van den goeden God misbruiken. Die zon en water, strand en duin alléén zien als aanleidingen en gelegenheden om een lager zinnenleven „uit te leven"; de tegenwoordige „conven tie" geeft hun daartoe volop den kans. Het is merkwaardig te zien, hoe 'de men schen dat uitleven van hun lagere neigin gen, hun zonden ook, systematiseeren. Om aan hun gedrag, dat in den kern getuigt van een diep zedelijk verval, een schijn van redelijkheid te geven, hebben zij overal wat op gevonden. Alsof men zon en water niet op het lichaam gezond kon laten inwerken met wat meer bedekkingalsof het heerlijk-gezonde baden en zwemmen niet even heerlijk en gezond gedaan konden worden zonder intens gevaar voor acute, meestal doodelijke besmetting van de ziel! Wij zakken af, Paul, wij, Katholieken! Altijd méédoenméédoen. Als je dat zoo eens gevolgd hebt, de laatste twintig jarende „nieuwe" dansen: eerst gróóte verontwaardiging: verbeeldt je! neger dansendansen uit de oerwou den en uit de kroegen van Rio de Janei roEn dan na een paar maanden: „maar ze kunnen ook fatsóénlijk gedanst worden". En zoo werden bij de „uitste kend-katholieke" Mevrouw X. voor 't eerst die dansen gedanst: „och, ja kijk es, je moet toch een béétje met je tijd meegaan". En nu taalt niemand er meer naar. Al leen de priesters (die immers heelemaal niet op de hoogte zijn: wat weet nu zoo'n patertje of kapelaantje van de wereld af) alleen de priesters hooren er over in de biechtstoel, hooren den wanhopigen strijd van jonge menschen, de zielenverwoes- ting En toen het „strandleven".... Eerst: „V e r b 1 d t je, in Deauville daar loopen ze!" enz.! En thans, een paar jaar later: sommige katholieken vertoonen zich nü in strandcreaties, die vroeger het „Le ven" in zijn minne badnummers niet zou hebben durven geven.... Méédoen, enfin, laten wij er over op houden. Je bent een zuurpit als je er zóó over schrijft. Kom, kom, de tegenwoordige jongelui zijn er immers aan gewend! Lieve menschen: sinds Adams val went geen normale man of vrouw daar aan; natuurlijk niet: als zij er aan „gewend" zouden zijn, z ij n ze niet meer normaal! Afstompen, ja, dat doen ze! Prachtige „hygiënische" motieven heb ben ze om zich te kunnenontkleeden. Ik zou je schrijven, Paul, over het be staan van God en ik dwaalde af op een moraal preek je. Maar 't heeft er toch wel wat mee te maken. Want ik wilde je tot slot van onze reeks Godsbewijzen ik deed slechts een greep uit de gebruike lijke iets over de schoone orde in ie natuur, de prachtige doelmatigheid in de zichtbare wereld schrijven, over die verbluffende orde in de schepping welker beschouwing onontkoombaar voert tot de conclusie: er is een almachtige, doel bewuste Ordenaar. Elk „apologie-boek" Paul, geeft over dit onderwerp een hoop interessante voorbeel den. Ik ben geen cosmo-, bio-, of geoloog en ik zal ook allesbehalve origineel zijn in het geven van exempels hieromtrent. Ik zal er eenvoudig een paar overnemen uit die boeken, wier schrijvers ze op hun beurt toch ook weer aan de deskundigen hebben ontleend. Het noemen van verbluffende staaltjes van doelmatigheid in de „natuur" is eigenlijk overbodig: bekijk een bloern, een plant, een dier, de sterren, je eigen hand, wat je wilt. Het is alles zoo wonder lijk schoon geschapen en vernuftig-doel- matig. Maar wij menschen kijken zoo gauw over die „gewone" dingen heen. Wij willen wonderlijkheden, wij willen „sjonge, sjon ge!" zeggen. Welnu, vooruit dan maar. Daar is, om maar eens iets te noemen, vooreerst Gods sterrenhemel. Wan neer wij ons verdiepen in de ruimten en af standen in het heelal, dan komt aan het dui zelen evenmin een eind. Met kilometers, onze gewone afstanden-maatstaf kan men hier bezwaarlijk rekenen; de maatstaf is hier: het lichtjaar. De snelheid van het licht bedraagt 300.000 K.M. in de seconde. Dat wil zeggen, dat een lichtstraal in twee tei len meer dan 7 keer de aarde bij den eve naar kan omvliegen. Nu zou een normale sneltrein, dag en nacht dóórrijdend, er 337 jaren over doen om de zon vanuit de aar de te bereiken. Het licht doet over dien ontzaglijken afstand acht minuten. Maar als je nu 's avonds naar de heldere „Pool ster" kijkt, Paul, weet dan, dat de licht straal, die in je oogen valt, 47 jaren geleden van die ster vertrokken is en weet dan daarenboven dat het licht van de verst verwijderde bekende sterren 3000 (zegge: "drieduizend) jaar noodig heeft, om met een snelheid van 300.000 K.M. in de seconde de aarde te bereiken, terwijl de afstand van de aarde tot den witglanzenden „melk weg" (op heldere avonden duidelijk te zien) ongeveer 20.000 lichtjaren bedraagt Onze goede aarde met haar omtrek van 40.000 K.M. is maar een speldeknop in ons zonnestelsel: de planeet Jupiter is 1290 maal zoo groot, terwijl de zon veel meer dan een millioen maal zoo groot als de aarde is. En toch is dat heele zonnestelsel de zon met al haar planeten weer niet méér dan een stipje in het'heelal, waarin volgens de nieuwe schattingen 2000 millioen ster ren hun banen beschrijven. Bedenk nu alleen dit, Paul: al die tal looze wereldbollen, sterren, planeten, ver volgen met onbegrijpelijke snelheden de eeuwen door hun eigen vaste banen, alles zóó nauwkeurig „berekend" en geordend, dat wij verstomd van bewondering staan: „Uit de middernacht komt goud: rondom God is ontzaglijke majesteit. Den Almach tige kunnen wij niet begrijpen" zegt het Bijbelboek Job. De planten- en dierenwereld is vól van de grootste wonderen. Zie bijv. de lichaamsbouw van een vogel. „In het lichaam van den vogel", zegt de natuurkun dige Harting, „is het vraagstuk opgelost, hoe met de geringst mogelijke lichaams massa de grootste kracht kan vereenigd worden". Het meest volmaakte vliegtuig, door menschenhanden gebouwd is kinder werk, vergeleken bij de lichaamsbouw van een kleine vogel. Het allergrootste vernuft toont de Maker van het menschelyk lichaam. Dr. Klug geeft hiervan een „populaire" be schouwing, waaraan ik, in groote trekken het volgende ontleen. Er is een bestuursafdeeling, de hersen3. Voor elk afzonderlijk werk van het geza menlijk bedrijf zijn er in de algemeene be stuursafdeeling vakafdeelingen gerang schikt, die echter geen oogenblik zonder den prachtigsten samenhang arbeiden. Een sterke kabel, het ruggemerg, met ontelbare vertakkingen, de zenuwen, brengt als een telegraphisch net de bevelen van het be stuur over aan de afzonderlijke stations, d.i. de organen van het menschelijk lichaam. De beide gehoororganen, de ooren, bren gen langs de geleiding van de gehoorze nuw, de van buiten opgevangen klanken naar de hersenen. Dan heb je het fotografietoestel van het oog, dat maar een enkele gevoelige plaat noodig heeft om een onbepaald getal altijd nieuwe opnamen te doen en nog wel met al de kleurenpracht van het oorspronkelij ke. Dan zijn er twee scheikundige ontle dingsstations: het reuk en het smaakzin- tuig. Een dubbele zuig- en perspomp, het hart, die door een vernuftig stelsel van tal rijke kanalen (de aderen) het levenssap, ons bloed, door alle deelen van het lichaam drijft. (Denk eens hoeveel hartslagen, van je geboorte af, die kleine holle s^er, die het hart is, al heeft geslagen!). Een zelfwerkend filtreertoestel hebben wij: de nieren en de huid. Een centraal-ver warmingstoestel: de verteeringsorganen, die met de meest mogelijke benutting der aangebrachte materialen een gelijkmatige warmte uitstralen, terwijl de verbrandings gassen door de longen verwijderd worden. Wij hebben een wondervol orgel in het klein ons strottenhoofd waarbij de longen, de luchtpijpen -en de stembanden respectievelijk den dienst doen van blaas balg, windlade en orgelpijpen en dat be schikt over een oneindig rijk afwisselings vermogen in toonhoogte en klanktinten. Ons beender- en spierenstelsel is inge richt als een ideaal hef- en verbindingsstel sel. Vooral in de beenderenbouw van ons geraamte zijn de vernuftigste uitvindingen van den meest modernen bruggenbouw op meesterlijke wijze aangewend.... Ik moet de lust om over de geweldige wonderen der „natuur" je nog iets te ver tellen hier intoomen. Zooals ik je zei, Paul, in alles rondom ons, als wy 't maar zien willen, zijn de sporen van een wijze Orde naar, die elk ding zijn doel gaf en alles ge schikt maakte om zijn doel te bereiken. De heiden-geleerde Galenus, die 1800 jaar geleden een anatomische beschrij ving gaf van de samenstelling van de menschelijke hand, eindigt die verhandeling met de woorden: „Wat ik doe is niet het schrijven van een geleerd boek, maar het zingen van een loflied ter eere der God heid". Inderdaad, die wonderlijke, vernuftige doelmatigheid veronderstelt een Ver stand, een wijzen Ordenaar. Want wij zien immers in de natuur din gen, die zelf geen verstand hebben, naar een doel streven. En wy zien ook, dat die dingen, de planten, dieren, het menschelijk „Vraag en Antwoord" - over de Oorlogsschulden Het vraagstuk der oorlogsschub den is een zeer ingewikkeld pro bleem, waarover zooveel gecon fereerd en geschreven i6, dat men dagen noodig heeft om er weer achter te komen. Een prac- tisch Amerikaansch journalist heeft nu een vragen en antwoor- denlijst opgesteld, dat dit pro bleem wederom in een helder licht stelt. Vraag: Wat verstaat men onder de Oorlogsschulden Antwoord: De Schulden, die de Geal lieerde Mogendheden hebben te betalen aan de Vereenigde Staten ter aflossing van de leeningen, die zij tijdens of na den oorlog hebben gesloten. V.: Hoe groot is het totale bedrag der leeningen 1 A.: 10.550 millioen dollar. V.: Hoeveel werd er vóór den Wapen stilstand geleend A.: 7000 millioen dollar. V.: Hoe werd dit geld naar Europa ge zonden A.: Het werd heelemaal niet naar Eu ropa gezonden. Het werd door een Comité uit het Amerikaansoh .Bureau voor oorlogs industrieën uitbetaald aan Amerikaansche industrieëlen, farmers en andere zaken lieden. V.: Met welk rechji? A.Voor de ammi^nitie, de katoen, de levensmiddelen en de andere oorlogsbe hoeften die zij aan de Geallieerden had den gezonden; verder voor transportkos ten, interest enz. V.: Hoeveel werd er na den Wapenstil stand geleend A.: 25.00 millioen dollar, plus nog goe derenvoorraden ter waarde van 740 mil lioen dollar. V.: Hoe werd het geld, dat na den oor log werd geleend, naar Europa gezonden? A.: Dit geld werd niet naar Europa ge zonden. Het werd in Amerika besteed voor den aankoop van oorlogevoorraden, granen en katoen ten bate van de Geal- liëerden. V.: Waarom werden die na-oorlogsche leeningen aan de Geallieerden toege staan? A.: Volgens den Secretaris van de Schatkist beoogde men voornamelijk aan de Amerikaansche zakenlieden te g^ran- deeren, dat de zaken, die zij met de Ge allieerden hadden gedaan, hun winst zou den opleveren. Wanneer de leveringen plotseling waren stopgezet, dan zou dit een nadeeligen invloed hebben gohad op het Amcrikaansohe zakenleven. V.: Welk gedeelte van de sohuld is thans afgelost! A.: Ongeveer 1000 millioen dollars van de kapitaalschuld en 2000 millioen dollar rente. V.: Hoe groot ie thans de totale schul denlast? A.: Ongeveer 11.500 millioen dollar. V.: Hoe is dat mogelijk? Oorspronkelijk was het toch minder! A.: Verscheidene jaren lang werd de interest niet betaald. Een gedeelte hier van werd bij de oorspronkelijke schuld V.: Hebben de Vereenigde Staten eeni- ge jaren geleden niet een belangrijk deel van de oorlogsschulden geannuleerd? A.: Neen. Alleen een gedeelte van de in terest is geannuleerd. V.: Waarom heeft men deze annulatie toegestaan A.: De rentevoet was oorspronkelijk 5 procent. Het Congres wa« van meening, dat dit_ te hoog was en machtigde den Tresaurier van dë schatkist om den sa mengestelde interest te berekenen volgens een rentevoet van 4.5 procent, dezelfde als die van de Vrijheidsbons. Zoodoende werd een gedeelte van den interest gean nuleerd. Later, toen er met de verschil lende Staten-Schuldenaars regelingen war ren gotroffen omtrent de betaling, is de lichaam ook toegerust zijn met middelen, precies geëigend om dat doel te bereiken. Zij handelen altijd, of althai^ meestal op dezelfde wijze, om te komen tot wat voor hen het beste is, en hieruit blijkt, dat ze niet bij toeval, maar uit berekening het doel bereiken. Wie dacht voor hen, wie richtte hen zóó doelmatig i n? Alleen een Verstand kan vooraf be palen: dat doel moet worden bereikt. Al leen een Verstand kan de middelen uitdenken die geschikt zijn om dat doel te bereiken en die middelen onderling zóó verbinden en doen samenwerken, dat het doel ook werkelijk bereikt wordt. Je „vrijdenker", vriend Basil Basman, zou ieder voor gek schelden, die zou dur ven beweren, dat byv. een gloeilamp géén doelbewuste maker had gehad, doch zóó maar, door een toevallige speling van stof- deelen is ontstaan. En wél ontkent hij het bestaan van een Maker voor de wonderen der natuur, die onvergelijkbaar vernufti ger en ingewikkelder zijn, dat de beste gloeilamp. Zie je, Paul, als ik volledig wilde zijn, zou nu eigenlijk moeten volgen het bewijs, I dat de wonderen der schepping niet door het „to e v a 1" zijn ontstaan. Is dat noodig, eigenlijk? Alle boeken „geven" het wel en als Basil na eigen werkelijk nadenken over de doelmatigheid in de natuur en na al onze vorige brieven nóg als conclusie zou noemen den dooddoener: het Toeval (met een groote T) deed het, dan zal ik hierop in een volgende brief, waarin ik over de oorzaken der wgodloochening" hoop te schrijven, zeker terugkomen. Ik hoor hier omtrent dus nog wel iets van je? Gegroet, I myn waarde, tot over veertien dagen. rentevoet nogmaals verlaagd. Engeland betaalt 3.3 procent gedurende 62 jaar; het verschil is tusschen 5 en 3.3 procent heb ben de Vereenigde Staten geannuleerd. Voor Frankrijk werd het verschil tus schen 5 en 1.6 procent geannuleerd. Italië kreeg alle interest geannuleerd op 0.4 deelen van 1 procent. V.: Waarom werd dit onderscheid ge maakt? A.: Wegens het groote verschil in be- talings-capaciteiten. V.: Waarom moet Engeland 3.3 procent betalen, terwijl Frankrijk met 1.6 procent kan volstaan? A.: Engeland werd beschouwd als een welvarend en machtig land. maar Frank rijk is arm en., strijdlustig. V.: Hoeveel moet Engeland betalen? A.: 4.300 millioen dollar. V.: Hoeveel goud heeft Engeland! A.: 800 millioen dollar. V.: Hoeveel moet Frankrijk betalen? A.: 3.800 millioen dollar. V.: Hoeveel goud heeft Frankrijk! zA.r 3.400 millioen dollar. V.: Hoe verklaart U dan, dat Frankrijk armer is dan Engeland? A.: Niet armer, maar meer strijdlustig I Fvnkrijk vecht onverdroten voor het be houd van zijn goud. V.: Waarom heeft Frankrijk geweigerd, om de 19 millioen dollar op den verval dag 1 December 1932, te betalen! A.: Omdat Duitschland de herstelbeta lingen had stopgezet. V.: Wat heeft dit ermee te maken! A.: Het Fransche volk had gerekend op het Duitsehe geld, om daarmee zijn eigen ïekcning te betalen. V.: Hebben de Vereenigde Staten hier in toegestemd? A.: Neen. V.: Waarom hebben de Franschen die redeneering dan opgesteld? A.: Dit leek hun heel logisch. De Fran schen ste'den zich de zaak aldus voor: Duitsci.land moet de kosten van den oor log betalen. De schuld aan* de Vereenigde Staten is een deel van de oorlogskosten- Dus Duitschland moet de Fransohe schuld betalen. De Fransche schulden zijn dan ook altijd betaald met het geld van de Duitsehe herstelbetalingen. V.: Waar hebben de Duitsohers dit geld gehaald? A.: Duitischland heeft het van Amerika geleend. V.: Dut, met het geld, dat do Duitechers in Amerika hebben geleend, is Frankrijk betaald, zoodat Frankrijk weer geld had om Amerika te betalen? A.: Juist. Het Schild. Apologetisch Maandschrift. Uitgave der A. V. Petrus Canisius. „Het Schild" van September vangt aan met een uiteenzetting van de Katholieke opvatting van het gebed, een uiteenzetting, welke z'n nul heeft voor andersdenkende evengoed als voor Katholieke lezers. De schrijver, prof. J. P. Verhaar, behandelt achtereenvolgens het karakter van het ge bed en de noodzakelijkheid van het ge bed. Niet van actualiteit ontbloot is het vol gende artikel van de hand van dr. Bender over „Geweten en Beroep". Dr. Bender heeft het met het probleem van het gewe ten al meer aan den stok gehad; thans be handelt hij de vraag of er naast het ge wone menschelijke geweten nog een apart geweten bestaat n.l. het beroepsgeweten. Het meest sprekende voorbeeld is in dit opzicht het geweten van den medicus en wel in verband met abortus provocatus. De conclusie van den schrijver is, dat er geen twee afzonderlijke gewetens bestaan en deze derhalve nimmer met elkaar in conflict kunnen komen. J. Lammertse Lz. geeft verder een schets van de individualiteit van den hervormer Calvijn, wiens heftig temperament hij ont leedt en wiens ontwikkelingsgang hij stap voor stap nagaat tot aan diens „bekeering" tot de nieuwe leer. Pater v. d. Ven S.J. wijdt zyn aandacht aan bekeerlingen uit het Anglicanisme. Nadat hij in een vorig artikel een kort overzicht had gegeven van het ontstaan en den richtingsstrijd der Anglicaansche kerk, behandelt schr. hier de vraag, langs welken weg de meeste anglicaansche con- vertieten tot de R. K. Kerk zijn gekomen. In 't bijzonder wordt hier de bekeerings- geschiedenis nagegaan van den bekenden convertiet Robert Hugh Benson. Een ont roerende geschiedenis welke leert langs welk een lijdensweg het geluk des geloofs vaak bereikt moet worden. Onder de rubriek „Op den Uitkyk" von den wij een interessant artikel over den bekenden lutherschen aartsbisschop dr. Na thans Söderblom van Upsala in Zweden, overgenomen uit het Zweedsche apologe tische maandblad „Credo". In de Vragen- bus staan eenige antwoorden, welke voor velen wel de moeite waard zijn, daar er zelfs onder Katholieken vaak misverstand voorkomt over het wezen der kloosterge loften en over het huwelijk van een oud- Katholiek priester. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. OPENING R. K. SPORTPARK TE HAARLEM. Samenstelling D. H. V. B.-elf»al. Het D. H. V. B.-elftaJ, dat is gekozen om te spelen tegen het R. K. U. V. B.- elftal op 17 Sept. a.s. te Haarlem, ter go- legenheid van de opening van htt R. K. Sportpark, is als volgt samengesteld: Dool: W. Alsemgeest (D. H. L.). Achter: J. Strieder (Loonidas) en M. Gigengack (Geel Wit). Midden: R. Kamer (T.Y.B.B.), P. van Nobelcn (Teylingen) en A. Slok (D.E.M.). Voor: L. Gerrita (Santpoort), L. Roe (Vitesse), O. Ruygrok (H.B.C.), C. Alsem geest (D.HL) en A. d. Geer (Spartaan). Reserves: H. Goedhart (V.V.Z.), W. Pols (Spartaan); R. van Lingen (Exoel- sior), Th. Tushuizen (V.V.A.). Sportman Vet.—C. G. W. Vet Morgenmiddag spelen bovengenoemde elftallen een vriendschappelijkcn wedstrijd Aanvang 5 uur. Sportterrein Groenoord- straat H.T.M. ILeidscbe Bakkersgezellen 13. Woensdag spoelden do Bakkersgezel len een vriendschappelijken wedstrijd tel gen H.T.M. I te Wassenaar. Do Bakkers gezellen wisten na een zeer vluggen en spannendon strijd te winnen met 31; ruststand 20. ATHLETIEK SINGELLOOP „R0 0D-WIT". Morgen zal wederom de ♦raditionoele Singelloop worden geloopen om don Peter Verhoef Wisaelbeker. Voor de vierde maal zal deze loop plaats hebben en met een zekere trots mag Rood-Wit zioh verheugen over het enthou siasme, voor dezen loop stoods betoond. Hot ongeveer zes kilometer lange tra ject is voor de meeste atihletcn oen groot bezwaar, zoodat het aantal inschrijvingen nooit bijzonder groot is. Dit jaar zijn er echter weer meer dan vorig jaar. Er komen 14 deelnemers aan den start uit verschillende plnatscn van ons land. De winnaar van dozen Singel loop 1932 J. Dubbelaar zal wederom aan den start verschijnen om z'n titel te ver dedigen. De leiding van deze loop ia voor wat het verkeer betreft wederom in beproef de handen van Inspecteur Duval, terwijl de R. K. Sportpropagandaclub en vêlo Rood-Wit leden aemsteoren als juryleden. De toeschouwers worden ten sterkste verzocht niet met de loopers mede te rij den, den weg te versperron of op andoro wijze de loopers te hinderen. D< start vindt plaat* te 4 uur aan den Morsch singel. De finish is gelegen aan het Noordeindsplein. Juryleden worden verzocht te half vier op 't clubhuis „Haag-weg" te zijn. ZUIDWIJCK. Morgen noemt Z-uidwijek deel aan de estafette „I>war8 door Delft". De ploeg verschijnt mot invaller# en is als volgt sa mengesteld: Slingerland (100), Viseer (800) van Harteveld (000), v. Nierop (400), Mee kers (1500) en de Vriend (200). HOCKEY HET INTERNATIONALE DAMES- H0CKEY-T0URN0 0I. Nederland verliest van Engeland met 8—! In het gisteren te Kopenhagen voort gezette internationale dnmes-hockey-tour- noci speelden de Nederlandsehe dames tegen Engeland en boekten' oen 81 ne derlaag. Met de ruat hadden hun Engol- sche tegenstandsters een voorsprong van 5—1. Mej. Hofland van Het Gooi sooorde het eenige Nederlandsehe doelpunt. WATERPOLO A. Z. 1870 PROMOVEERT. De uitslag van den gisteren te Utrecht gespeelden waterpolo-wedstrijd A. Z. 1870 G. Z. C. luidt 43 in het voordeel van A. Z. dat door dezen uitslag promoveert naar de eerste klaaae. ZEILEN DE ZEILWEEK TE BURNHAM. De gisteren gehouden team race te Brun- ham on Crouch, werd gewonnen door Bólker (Did.) Scholtz bezette de tweede plaats; Baerselman werd vierde en Du- dok „van Heel vijfde. Huisken gaf op. Het was stormachtig weer. De race van 's middags ging niet door. SCHERMEN Koopt bij hen, die in UW dagblad adverteeren P. C. TER WEER. De heer P. C. ter Weer, die den mili tairen dienst hij wa* adjudant-onderof ficier bij het 6e reg. Veld-Artillerie te Leiden met pensioen heeft verlaten, heeft thans de schermzaal „Bouillet" te Den Haag overgenomen. De heer ter Weer was in Leiden op achermgebied geen onbekende. Hij was vroeger instructeur van de Leideohe Schermvereeniging en van Arena Studio- soram.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9