VT WAALS) kg®» 1 VRIJDAG 8 SEPTEMBER DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Ér J$j i d si 1 vJtmt die bieden, ocuv: M dv rw S. HEEREN OVERHEMD met zijden borst, kraag en manchetten, bovendien een semi-soft boord extra. Alleen g IQ Zaterdag en Maandag w DAMES HUISH0UDSCH0RTEN mot lange mouwen, pracht kwaliteit, tweed - bont, alle maten. Alleen Zaterdag en g en TRICOT DAMESHEMDEN wit, rose, zalm, ronde hals Alleen Zaterdag en Maandag van 571/q JJ ▼oorW WITTE WAFELBADHANDDOEK 60x120 c.M., inderdaad prima doek. Alleen Zaterdag en Maandag OQVa GEMÊLEERDE JUMPERWOL, nieuwste kleurcombinaties, knotten van 1 ons. Alleen Zaterdag en Maandag QQ van 43 voor«5 O 30 DEELIG GLASSErtVIES, moderne vorm, op gekleurde voet. Alleen Zaterdag en Maandag van 0% 7K BONBONSCHAALTJES alleraardigste modellen. Alleen Zaterdag en Maandag a r van 50 voor03 GEZONDHEIDSMATRASSEN 2 persoons, zeer degelijk Alleen Zater dag en Maandag van 11.75 25 EIKEN THEEMEUBELS rondom glas, binii n met peau de peche bekleed. Alleen Zaterdag en Maandag m qq GORDIJN CRETONNE, 120 cM., gegaran deerd lichtccht, gezellige warme kleuren. Alleen Zaterdag en Maandag g'yi/,, van 75 voor 'ifCBovendien 2 extra voordeeltjes, uitsluitend tegen inlevering van BON V 5 U0\ heds" t BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Rept. 1933, medegedeeld door het Kon. Nod. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 775.6 te Lerwick. Laagste barometerst.: 751.1 te Janmayen. Verwachting tot <len avond van 9 Sept.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noord- Ooetelijke wind, licht tot half be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. De hooge drukking i« in het Noorden iets afgenomen, maar blijft even gunstig voor het weer in onze omgeving. Alleen in bet uiterste Noorden, in Zuid-West Frank rijk en in Oost-Duitaehland viel eenige re gen, elders houdt het fraaie droge weer aan met lage ochtend temperaturen in Fin land en hooge in Zuid-FraJikrijk. Krachtij ge Zuid-Westelijke winden waaien op IJs land en over de Noorsche kuet, in het Ka^ naai waait een vrij krachtige Noord-Ooste lijke wind, daarentegen is het in Midden- Duitsohland, Zwitserland en Oostenrijk vrijwel windstil. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur dee middags te half drie 20.— gr. a LICHT OP VOOR FIETSERS «JU: Van Vrijdagnamiddag 8.03 uur tx>t Zaterdagmorgen 5.53 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 9 September voorin. 6.35 uur en nam. 6.51 uur. WATERTEMPERATUUR} Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 19.gr. C. Zweminrichting „Do Zijl", om T uurt 18.gr. C. DE UITVOER VAN VISCH NAAR FRANKRIJK. In beperkte mate toege staan, voor zoover sommige soorten gedroogde, gezouten of gerookte visch betreft. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat van 1 October af de uitvoer naar Frankrijk, met inbegrip van het Saargebied, in beperkte mate zal zyn toegestaan van gedroogde, gezouten of ge rookte visch, haring en hjeilbot. Voor deze uitvoerregeling komen dus o.a. in aanmer king: gerookte aal of paling, gerookte zalm, gerookte spiering, gezouten ansjovis, enz. De bovengenoemde uitvoer zal echter slechts zijn toegestaan, indien daarbij een certificaat wordt overgelegd. Voor het ver krijgen van certificaten komen in aanmer king zij, die vóór 14 September aan den inspecteur der Visscherijen, belast met de afgifte van certificaten, Heerengracht no. 2 te 's-Gravenhage, zullen hebben opgege ven, hoeveel kilogram netto en bruto, hier te lande, gedroogde, gezouten of gerook te visch, behoorende tot die soorten, waar voor de bovengenoemde uitvoerregeling zal gelden, zij in het tijdvak van 1 Januari f931 tot 1 Januari 1933 naar Frankrijk hebben uitgevoerd. De juistheid van de opgaven zal desverlangd met bewijzen moeten wor den gestaafd. BOREL OVER DE KLEINE THERESIA. een soort biecht (van een niet- Katholiek!) aan haar". We ontvingen nog afschrift van een pas sage uit een particulier briefje, door Henri Borel op 24 April van het vorig jaar ge schreven. Het gaat over het boekje, dat hy zooals wij reeds gemeld hebben, onvol tooid heeft achtergelaten cn dat handelt over St. Theresia van het Kind Jesus. Borel schrijft als volgt: „Ik ben al sedert 5 jaar bezig aan een boek over Ste. Thérèse de l'Enfant Jésus, maar het is meer een ooort biecht (van een niet-katholiek!) aan haar, en ik durf er maar op zeldzame momenten aan te schrij ven. Maar of het ooit uitkomt, weet ik niet eens. En waar er een uitgever voor te vin den in deze heidensche tijden. Geen enkel uitgever ziet „voordeel" in heilige dingen". Geen bollen-koopers te Bovenkarspel. Uit Bovenkarspel wordt aan de „Tel." gemeld: De toestand in den bloembollen- handel is vrijwel hopeloos. Op de groote veiling bedroeg de aanvoer ruim tien mil- lioen stuks, waarvan ongeveer 80 pet. niet verkocht werd. De overblijvende 20 pet. ging beneden kostprijs van de hand. DE CONTINGENTEERINGEN. Ook kleine zendingen aan particulieren niet meer vrij. Met ingang van 15 September a.s. zal de thans geldende uitzondering op de contin- genteerings-bepalingen, dat bij invoer van postpakketten, rechtstreeks aan particu lieren verzonden en met geringere waarde dan 40 geen invoervergunning behoeft te worden overgelegd, vervallen. Alsdan zal ook voor deze gevallen een invoervergun ning noodzakelijk zijn, welke, indien aan de daarvoor gestelde voorwaarden kan wor den voldaan, vanwege het Crisis In- en Uitvoerbureau zal worden verstrekt. INTERNATIONAAL MISSIE STUDIE-CONGRES. Reeds eerder maakten wij melding van bovengenoemd congres te Amsterdam. Thans vernemen wij hieromtrent nader uitgewerkte plannen. De data zijn thans definitief vastge steld op Zaterdag 25, Zondag 26, Maan dag 27 November 1933. De pauselijke Missie-encycliek „Rerum Ecclesiae" zal worden uiteengezet en toegelicht door een vijtfal sprekers, die op dit gebied ze ker gezaghebbend zijn. Prof. dr. Alph. Mulders, lector in de Missiologie aan de Nijmeegsche Universi teit, father dr. A. Ahaus S.J., pater dr. Jos. Drehmans C.S.S.R., oud-secretaris van wijlen Kardinaal van Rossum, prof. dr. Titus Brandsma, O.Carm., rector-mag- nificus van Nijmegens Alma Mater en pater dr. Gregorius van Breda. O.Cap., al gemeen secretaris van de Missie-Inter- Academiale en doctor in de missiologie van Munster zullen een spreekbeurt ver vullen. Voor Maandag 27 November heeft de A.R.K.S.M.A. beslag gelegd op den Stads schouwburg, waarin op dien avond de R. K. Studentenvereeniging Sanctus Tho mas Aquinas, onder wier auspiciën het congres georganiseerd wordt, de première van een nieuw en baanbrekend stuk zal ten tooneele brengen. Het volledige pro gramma is nog in bewerking en zal spoe dig verschijnen. De K.R.O. zegde volledige medewerking toe en een gedeelte van het programma zal o.a. zoowel over den gewonen zender als over de P.H.O.H.I. worden uitgezon den, zoodat ook onze missionarissen dit zullen kunnen volgen. Omtrent de deelname deelt men ons mede, dat reeds verscheidene toezeggin gen van deelname uit binnen- en buiten land zijn ingekomen, zoodat het zich laat aanzien, dat dit belangrijke congres aan zijn grootschen opzet, zal beantwoorden. Behalve van studenten wordt deelname van belangstellende geestelijken, regulie ren zoowel als religieysen en van leeken ten zeerste op prijs gesteld, 't Secreta riaat van de A.R.K.S.M.A. is gevestigd Prinsengracht 723 in 't „Eigen Huis" der R. K. Stud. Vereen. St. Thomas Aquinas. DE OMZETBELASTING. Nota van wijziging. Op het ontwerp-omzetbelasting is een nota van wijziging ingediend, waarin eeni ge toezeggingen, door minister Oud in de Tweede Kamer gedaan, zijn verwerkt. Voorts worden eenige beroepsinstanties ge regeld. Een nieuw artikel luidt: De fabrikant, die zich bezwaard acht met een aanslag, hem overeenkomstig art. 10 bis opgelegd, kan binnen een maand na de dagteekening van de hem uitgereikte kennisgeving daar tegen in beroep komen bij den directeur der invoerrechten en accynzen. Van de be slissingen van den directeur staat binnen een maand beroep open bij de Tariefcom missie. Het eerste lid van art. 13 wordt gelezen als volgt: Ingevolge door of namens Onzen minis ter van financiën verleende vergunning kan een fabrikant grond- en' hulpstoffen brandstof, electrische energie en verpak kingsmiddelen hieronder begrepen die hij bij de verwerking of bewerking van goederen in zijn bedrijf noodig heeft, in slaan, zonder dat wegens de levering of den invoer daarvan omzetbelasting of in voerrecht ingevolge deze wet wordt be- I taald. Art. 32 wordt gelezen: In de tarief wet 1924 worden de volgende wijzigingen aangebracht: Aan art. 1 wordt een nieuw lid toege voegd, luidende: Onafhankelijk van de belastbaarheid of vrijstelling van goederen volgens het tarief wordt het hierna genoemde invoerrecht als ware dit mede in het tarief opgenomen, ge heven van alle goederen, behalve van die, welke naar ons oordeel hier te lande niet noemenswaard worden vervaardigd en iie zyn opgenomen in een door ons bij alge- meenen maatregel van bestuur vastgestel de lijst, t.w.: a. een invoerrecht van 2 pet. der waarde voor de met een bijzonder invoerrecht van 10 pet. belaste goederensoorten; b. een invoerrecht van één procent der waarde voor de overige goederensoorten. Mr. PAUWELS TOCH VERDEDIGER VAN v. d. LUBBE. De familie vraagt hem weer. Het is een eigenaardige geschiedenis met de verdediging van de Rijksdagbrandstich ter v. d. Lubbe. Eerst werd mr. Pauweis gevraagd door de familie hij had zich zelf opgedrongen, beweerde de linksche pers daarna trok hij zich terug, omdat de familie onder communistischen invloed zou zijn gekomen en thans blijkt de fami lie hem toch weer gevraagd te hebben. Althans volgens een mededeeling van mr. Pauwels, heeft deze van de volgende vijf familieleden van Marinus v. d. Lubbe: J. Peute, J. M. v. d. Lubbe, P. A. Peute, J. L. Sjardijn en J. SjardijnPeute, een schrijven ontvangen met betrekking tot de verdediging van den Nederlandschen brandstichter in het Rijksdaggebouw. In dit schrijven wordt o.m. gezegd: „On- dergeteekenden familieleden van Marinus v. d. Lubbe, in aanmerking nemende, dat mr. Pauwels zijn bereidverklaring om M. v. d. Lubbe te verdedigen heeft ingetrok ken, verzoeken mr. Pauwels alsnog op dat besluit terug te komen en de verdediging van v. d. Lubbe op zich te nemen. Zij ver klaren nadrukkelijk, dat mr. Pauwels in deze verdediging geheel vrij zal zijn en dat zij geenerlei politieke pressie op mr. Pauwels bij zijn verdediging zullen uit oefenen". De vijf familieleden geven ten slotte uiting aan de hoop, dat mr. Pauwels op hun verzoek goedgunstig zal beschikken. Het initiatief tot dit schrijven is geno men door den heer J. Peute te Breezand, den oudsten halfbroer van v. d. Lubbe. „Ik ben thans gaarne bereid, hierop in te gaan, zoo zeide mr. Pauwels, en ik zal nu tot den toegevoegden verdediger van v. d. Lubbe en tot de vierde kamer van den Strafsenaat te Leipzig het verzoek richten, als v. d. Lubbe's advocaat te wor den toegelaten". KAMERCENTRALE LEIDEN. De R. K. Kamercentrale komt Zaterdag 30 September te 1 uur bijeen in „Zomer- zorg" te Leiden. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Bepaling van de plaats der volgende Algemeene Verga dering. 5. Jaarverslag Secretaris. 6. Jaar verslag Penningmeester. 7. Verslag Com missie van Verificatie over het boekjaar 1932. 8. Bestuursadvies, Partijraad-afvaar diging. Het Bestuur adviseert om, ter be vordering van een veelzijdige samenstel ling, de Partijraad-afvaardiging als volgt saam te stellen: 1 Landbouwer, 1 Tuinbou wer, 1 Middenstander, 2 Werknemers en 2 vrije Zetels. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. 1. Heropening der Vergadering door het in jaren oudste Bestuurslid. 2. Verkiezing van 13 Bestuursleden. 3. Verkiezing van een Voorzitter (uit de gekozen bestuursle den). 4. Verkiezing van een Secretaris (uit de gekozen bestuursleden). 5. Schorsing der vergadering ter voldoening aan het in art. 9 bepaalde, betreffende de aanwijzing van een lid van het Bestuur der R. K. Staatspartij, en een plaatsvervanger daar voor. 6. Verkiezing afvaardiging naar den Partijraad. 7. Vaststelling der jaarlijksche contributie. 8. Benoeming van een Com missie van Verificatie voor het boekjaar 1933. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Candidaat zijn gesteld voor het Bestuur der Kamer-centrale de heeren C. G. J. A1-. kemade (Noordwijk), H. Bader (Sassen- heim), H. E. J. Bank (Hoogmade), A. C. van Berkel (Wassenaar), J. L. H. Boeren (Alphen), mr. E. Bolsius (Leiden), J. P. van Breukelen (Woerden), A. H. A. Burck- sen (Warmond), A. C. A. Deerenberg (Schoonhoven), H. L. van Delft (War mond), F. C. J. v. d. Eerden (Lisse), M. A. Engelhard (Gouda), P. Heemskerk (Lei den), Th. A. Houdijk (Boskoop), A. Kas- bergen (Oudewater), J. Kortekaas (Lisse), H. Langeveld (Noordwijkerhout), J. C. J. v. d. Leeuw (Pijnacker), B. N. Loerakker (Hillegom), H. Lombert (Leiden), A. P. W. v. d. Lugt (Hillegersberg), A. C. Meyer (Noordwijk). W. J. van Mil (Zoeterwoude). G. M. A Molkenboer (Leiden), H. H. v. d. Plas (Wassenaar), H. P. v..d. Poel (Rijpwe- tering), Th. Raaphorst (Veur), H. Spruyt (Reeuwijk), L. Stekelenburg (Schoonho ven), W. G. de Vroom (Bleiswijk) en G. Weck (Gouda). Voor afgevaardigde naar den Partijraad zijn candidaat gesteld de heeren: H. E. J. Bank (Hoogmade), A. C. van Berkel (Was senaar), L. J. v. d. Bosch (Bleiswijk), G. Bulten (Voorhout), W. L. M. Daniels (Hil legersberg), A. C. A. Deerenberg (Schoon hoven), J. A. Donker (Gouda), J. J. van Durren (Wassenaar), F. C. J. v. d. Eerden (Lisse), P. Heemskerk (Leiden), W, Höl- scher (Roelofarendsveen), Th. A. Houdijk (Boskoop), C. W. de Jong (Zoeterwoude), J. Kortekaas (Lisse), B. N. Loerakker (Hil legom), H. Lombert (Leiden), W. J. Mid del weerd (Gouda), G. J. M. J. Molkenboer (Leiden), Mr. E. F. Panhuysen (Schoon hoven), C. J. Ruigrok (Zilk, Noordwijker hout), H. C. A. M. Schölvinck (Nootdorp), H. L. J. Tobé (Leiden), A. J. Verkleij (Sas- senheim), J. A. Woudenberg (Schoonho- •ven), N. v. d. Zwaan (Sassenheim). EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Gisteren is de wet in werking getreden. Gisteren is de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart in werking getreden. Met ingang van gis teren mag derhalve in de binnenscheep vaart geen vervoer van goederen plaats vinden zonder een door een der twintig in het land ingestelde bevrachtingscommis sies afgegeven vervoerbewijs. De bevrach tingscommissie te Amsterdam heeft gister ochtend te twaalf uur een schip volgens de nieuwe regeling bevracht. Schriftelijke cursussen Staatsinrichting, Staathuishoudkunde en Sociologie der Kath. Soc. Actie. Bij de gehouden examens ter verkrijging van he K. S. A.-diploma slaagden: L. Wec- ber te Delft; H. van Sprang te Oirschot; L. Relon te Stiphout; C. v. d. Heyden te Reu- sel; Ha. v. Bers te Kloetingen; Ta. Kleys te Den Haag; Ma. v. Mil te Den Haag; A. Ca. Ja. Antonissen te Schotenhof (B); H. Beenen te Hoensbroek; H. v. Weiden te Stiphout; P. Hustinx Maastricht; Q. Wau- ben, Sittard; W. Braun, Noordwijk; J. v. Koevorden, Buren; F. H. Hartendorp. Rotterdam; H. Vink, Wijk aan Duin; A. J. Roeleveld, Noord wijk; H. A. L. Somer, Rotterdam. Aangezien de deelname aan de nieuwe cursussen te groot is, is besloten naast de op 15 September a.s. te beginnen cursussen parallelcursussen te geven, aanvangende 1 October a.s., waarvoor men zich nog kan aanmelden bij het Centraal Bureau der K S. A. te Leiden, Steenschuur 17, hetwelk ook gaarne inlichtingen verstrekt. Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door de N.V. Nederlandsche IJsco van Vereenigde Banketbakkers bij Hare Ma jesteit de Koningin beroep is ingesteld tegen hun besluit d.d. 24 Augustus 1933, waarbij aan genoemde N.V. en rechtverkrijgenden vergun ning is verleend tot het oprichten van een inrichting voor het vervaardigen van consump tie-ijs in het perceel Heernegracht nis. 9 en 11, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie C, no. 1802. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Commanditaire Vennootschap onder de firma Tieleman en Dros en rechtverkrijgen den, tot het oprichten van: a. een fabriek van verduurzaamde levensmiddelen in de percee- len gelegen tusschen de Middelstegracht en de Hooigracht, kadastraal bekend, Sectie I, Nis 2534, 2658, 2622, 1533, 2298, 1909, 531 en 1368; b een fabriek van verduurzaamde levensmid delen in de perceelen gelegen tusschen de Middelstegracht en de Uiterstegracht, kadas traal bekend Sectie I, Nis. 2657, 2067, 2510, 1475, 1476, 845, 847 en 848; c. een fabriek van verduurzaamde levensmiddelen in de percee len gelegen tusschen de Middelstegracht, de Hooigracht en den Oude Rijn, kadastraal be kend Sectie I, Nis 2301, 2103, 2492, 2131, 2137 en 461, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRI JEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1933. Drankwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat K. op den Velde te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekéming van een verlof B, voor den verkoop uitsluitend van al coholvrijen drank voor gebruik in het perceel Kraaierstraat no. 3c, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRI JEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1933. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 September a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reij6t, Steenetraat 35, telef. 136; en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. HET KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. Het Stedelijk Museum. Men bericht ons uit Amsterdam d.d. 8 Sept.: Nauwelijks waren de versierde auto's van den Dam vertrokken, of de Ko ninklijke auto's reden voor om de Ko ninklijke Familie te brengen naar het Ste delijk Museum. Onder hartelijk gejuich van de toegestroomde menigte, verliet de Ko ninklijke Familie het Paleis. Aan het Stedelijk Museum werd zij ont vangen door den heer C. W. H. Baart. Het bezoek gold de tentoonstelling, die hier is ingericht ten bate van het Crisis-Comité Amsterdam, die morgen zal worden ge opend. Hare Majesteit werd daar rondgeleid door prof. J. C. van Eerde, de Prinses door mevrouw F. J. Vattier Kraane-Daendels en de Prins door ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler. Deze tentoonstelling is van tweeërlei aard. Het eerste gedeelte» betreft een over zicht van de Zuiderzeewerken, op het doek gebracht door den schilder J. H. van Mas tenbroek. Deze verzameling is van groote historische waarde, omdat zij dit groote waterbouwkundige werk van het begin tot het einde weergeeft. Het tweede gedeelte betreft Ned. Indië. De schilder Willem Dooyewaard vertoefde anderhalf jaar op Bali, het eiland dat een wereldnaam heeft door zijn eenheid van de pracht, die de natuur, de menschen en de kunst hier ver- toonen. De heer Dooyewaard heeft op doek gebracht het landschap, de volkstypen en de tempels. Voorts zijn er tentoongesteld aquarellen van mevrouw E. Westendorp-Osieck, uit Java en Bali, zoomede fragmenten van sommige Hindoe-bouwwerken van het oude Java. Verder zijn er in deze zaal een aan tal gouden Indische kunstvoorwerpen, uit particulier bezit. Tenslotte twee zalen met voorwerpen, hoofdzakelijk doeken van de volkskunst uit Zuid-Sumatra. Een groet aantal dezer doeken is afkomstig uit Pase mak, een gebied dat lang onberoerd is ge bleven. Het is een zuivere mooie volks kunst, die uit deze doeken spreekt. De daarop volgende Palembangsche doeken, spreken een geheel andere sfeer. Zij zyn meer luxueus en niet van katoen, maar van zyde, als bewijs van de grootere rijkdom van het land. Door mevrouw F. J. Vattier Kraane- Daendels werden zij gerangschikt en vor men een prachtig geheel. Door de Vorstelijke personen werd met belangstelling alles in oogenschouw geno men. Ongeveer vijf uur werd afscheid ge nomen en vertrok de Koninklijke Familie weer naar het Paleis. Langs den geheelen weg was wederom de publieke belangstel ling groot. BELANGRIJKE GIFT VAN DE KONINGIN. H. M. de Koningin zal heden een belang rijk bedrag doen toekomen aan het pen sioenfonds voor Tooneelisten, zulks als bij drage in de straatcollecte (Maskerdag), welke morgen ten bate van dit fonds wordt gehouden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2