VRIJDAG 8 SEPTEMBER DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond te half acht. Voorzitter burgemeester Woldringh van der Hoop. Afwezig de heer Lodder. Na de ingekomen stukken volgen voorstel len tot verkoop van grond. De hierna te noe men personen vragen van de gemeente grond in koop te mogen hebben aan de hierna te noemen straten en tegen de te melden prijs G. de Best, aannemer, vraagt grond aan de Baron Sweerts de Landas Wyborghstraat, gr. 394 M2., prijs 5 per M2.; Jac. Parlevliet vraagt 25 M2. aan de Remisestraat, prijs 3.50 per M2; M. v. d. Plas 1125 M2. ten Zuiden der Secr. Varkevisserstraat, prijs 5 per M2. De heer P. Guyt zegt het een vreemde toe stand te vinden, dat aan den Raad grond te koop gevraagd wordt, die al bebouwd wordt. De voorz. zegt, dat zulks niet het geval is. De heer P. Guyt zegt er langs te zijn geko men, en heeft geconstateerd, dat de kelder al gemaakt is en de burgemeester woont er naast Dit voor wat betreft het perceel door G. de Best gevraagd. De voorz. zegt niet te weten dat zulks het geval is. Getracht zal worden hiertegen in het vervolg te waken. De voor stellen worden aangenomen. Punt 4 is het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van 4 lokalen der O.L. school en een gedeelte der daarbij staande woning ten dienste der Christ. Jeugdorgani satie, die besloten is tot den bouw van een nieuw jeugdhuis over te gaan, waartoe het bestaande geheel moet worden afgebroken en het jeugdwerk zonder lokaliteit geen voort gang zou kunnen hebben. B. en W. wenschen verschillende voorwaarden gesteld te zien. De heer v. d. Bent vraagt of ten opzichte dezer vereeniging die veel voor de werklooze jeugd doet, nog niet meer tegemoetkomend heid kan worden in acht genomen. Ook de heer v. d. Zwan zegt zulks te wen schen. Zulks is echter volgens B. en W. niet mogelijk omreden de raad in het algemeen heeft te overzien. Aangenomen. Achterstallige landpacht. Dan is aan de orde voorstellen van B. en W. tot instelling van een rechtsvordering tot be taling van achterstallige landpachten. Bij de openbare landverhuring van 9 Jan. 1929 zijn aan G. v. Duyn, Vuurtorenstraat, eenige per- ceelen teelland en weiland verhuurd. Voor de betaling van de huur heeft de pachter zich je gens de gemeente verbonden en zijn zoons Jan en Dirk hebben zich hoofdelijk aansprakelijk gesteld. Ondanks alle aanmaningen zijn allen ia gebreke gebleven om de achterstallige huur over 1932 en 1933, totaal f 577.60, te voldoen. B en W. stellen voor tegen herween rechts vordering in te stellen en zoo noodig het fai- lissement van genoemde pefsonen aan te vra gen. Voorts zijn bij de verhuring in 1925 voor 5 jaren met 5 optie jaren twee perceelen grond toegewezen aan de firma de Mooy en Braun voor resp. 300 en J 325. Van het recht van optie is gebruik gemaakt en is opnieuw inge huurd voor 5 jaar. Als borgen traden op C. J. Boskamp en A. de Monijc. Later is nog «en strook grond gehuurd voor 11 per jaar. Ten slotte op 6 Jan. 1930 twee perceelen voor 5 jaren tegen f 295 en 79. Voor deze laatste overeenkomst zijn borgen F. J. Parlevliet en W. Teljeur. De firma de M. en Br. is ontbon den, terwijl Br. het land is blijven gebruiken. Van de over 1931 en 1932 verschuldigde land- huur is slechts 10 pet. of f 199.69 betaald, zoo dat nog schuldig is f 1797.21. Omdat Br. het genot van het gehuurde heeft gehad, behoort deze in de eerste plaats te wor den aangesproken al blijft de heer de Mooy evenzoo aansprakelijk. Verder zijn de borgen aansprakelijk. In der minne zijn de debiteuren niet tot betaling te bewegen, waarom B. en W voorstellen tegen de M. Br., alsmede tegen de borgen een rechtsvordering, zoo in eerste aanleg als in hooger beroep, in te stellen en zoo noodig faillissement aan te vragen, Z. h. st. besloten. Voorstel tot het verleenen van medewerking ingevolge art. 72 der LX). Wet 1920. Het be stuur van de vereeniging tot stichting en in standhouding van een christel. school voor la ger en meer uitgebreid lager onderwijs, ver zoekt beschikbaarstelling van een lokaal, om reden in het tegenwoordige gebouw geen vol doende ruimte is om het toenemend aantal leerlingen te herbergen. B. en W. geven den Raad in overweging aan het verzoek te vol doen en een lokaal der openbare lagere school tot wederopzegging aan voormelde ver eeniging in bruikleen te geven. De inspecteur van het L. O. heeft bericht hiertegen geen be zwaar te hebben. Besloten Voorstel tot het verstrekken eener kasgeld- leening aan de gemeente Lekkerkerk, welke leening, reeds voeger verstrekt, op 15 Sept. afloop^. Waar Katwijk nog een groot saldo heeft bij de Bank van Ned. Gemeenten, stellen B. en W. voor deze termijn met 3 maanden te verlengen en de leening van f 40.000 te verstrekken tegen een rente van 3)4 pet. 's jaars. Aldus wordt besloten. Voorstel om, daar de steunregeling voor werklooze arbeiders per 31 Aug. is afgeloo- pen, deze in verband met de nog heerschende crisis, tot 31 Dec. a.s. te verlengen. Ook hier mede gaat de Raad z. h. st. accoord. Onteigeningen. Vervolgens is aan de orde: voorstellen tot: a vaststellen tot een voorloopig plan tot ont eigening van den eigendom van het recht van erfpacht der gronden, deel uitmakende van het Grootbadhotelterrein, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden en van J. Kroon en C. van Rijs, gelegen aan het Waaigat. Om verschillende redenen geven B. en W. de voorkeur aan onteigening boven onderhan delingen met den Staat en in het belang der volkshuisvesting kan onteigening plaats heb ben. Daarom dit voorstel, waarmede de Raad accoord gaat. Ten opzichte der genoemde particulieren staat het anders. Waar spoedig tot den aan leg van de Koningin Emmastraat zal worden overgegaan, behoeft de gemeente ook de be schikking over den daarvoor aan Gebr. J. R. en G.* Bloot toebehoorende gronden. De hee- ren Bloot zijn bereid hun perceel aan de ge meente af te staan tegen den prijs van 4000 netto, wat B. en W. billijk voorkomt. De firma Kroon en Co. is echter niet bereid het haar toebehoorende perceel te verkoopen, zoodat de beschikking daarover langs den weg vim onteigening dient te worden verkre gen. B. en W. stellen mitsdien voor genoemde plannen goed te keuren. Na een korte monde linge toelichting besluit de Raad volgens het voorstel van B. en W. Een praatje met een luchtje eraan. Voorstel met betrekking tot een klacht over het houden van varkens. Mej. Dirkje Haas noot, echtgenoote van P. Barnhoorn, Hessen- straat 25, vraagt de aan J, van Rijn, Sluisweg 64, verleende vergunning tot het houden van varkens in te trekken. B. en W. meenen te moeten opmerken, dat men in zijn bedrijf niet al te zeer moet wor den belemmerd. Ten einde aan klachten van omwonenden tegemoet te komen, is echter be paald, dat de vergunning voor het houden van varkens niet geldt gedurende het tijdvak 15 Mei16 Sept., uit overweging, n.1. dat gedu rende dit jaargetijde m den regel de meeste last van vliegen wordt ondervonden, en de warmte als een oorzaak tot grootere stankver spreiding te beschouwen is. Waar B. en W. bovendien de eenige bevoegde instantie is tot het nemen van besluiten met betrekking tot deze materie, en dit college geen termen aan wezig acht op hun besluit terug te komen, stellen B. en W. voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. Over het hebben en mogen mesten van de bewuste „stankverspreiders-karbonade-produ- centen", ging de Raad ruim een half uur dis cussieeren en deze discussies brachten een ge heel andere stemming in de raadzaal dan er aanvankelijk geheerscht had. De heer Parlevliet merkt op, dat niet Barn hoorn, doch zijn vrouw dit verzoek heeft inge zonden. 't Is vermoedelijk een veete tusschen een paar oude dames. Moet de Raad hierin tusschenbeide komen? Spr. vindt het zonde van den tijd die aan het onderwerp besteed wordt. Het prae-advies met voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt aangeno men met 106 st. Tegen de heeren Meeren- burg, B. v. d. Bent, Kulk, Hueting, Guyt, en Eikelenboom. De voorzitter deelt nog mede, dat, als ge volg van de besprekingen in voorlaatste raads vergadering, over de wenschelijkheid eener contactcommissie voor de werkloozenzorg, over deze aangelegenheid door de betreffende commissie is besproken, doch dat besloten is deze zaak in handen te laten van de reeds DE ORANJEBOOM. De Ceder prijkt in Palestina's oorden, Terwijl de Olijf provincie-dalen siert, En de laurier aan Arol's rijke boorden Met druiven-loof langs bloeiende oevers zwiert. De accacia's, die elders stormen duchten. Sieren onzen grond, beschut door de eelste plant De Oranjeboom schenkt steeds de schoonste vruchten Aan 't trouwste volk, aan 't volk van Nederland. Z\jn lommer dekt, hoe onweer-stormen knett'ren. Zijn bloesem praalt, hoe ook de storm wind loeit Moog t bliksemvuur de rots en d' eik verplett'ren. God hoedt den stam, die hier zoo heerlijk bloeit Wie hulpe zoekt, vindt ze in zijn schaduw veilig, Zijn heerlijk groen streelt, koestert iedere plant; De Oranjeboom blijft daarom altijd heilig, Aan 't trouwste volk, aan *t volk van Nederland. E. STADHOUDER HOHMANN, Zoeterwoude H. R. bestaande personen, doch welke bestaande commissie met een tweetal personen is uitge breid. De commissie bestaat thans uit de bur- gemeente als voorzitter, de heer J. v. Duyn, controleur bij de werkloozenzorg, de heer K. Dijkdrenth, de heer J. v. d. Perk en de heer A. J. Collette als secretaris. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Tongeren betere bestrating in het smalle gedeelte van de Kerksteeg. Ook of er al plannen bestaan ten opzichte van het oude gemeentehuis. Voor dit laatste verwijst de voorz. naar de komende begrooting voor 1934. De heer P. Guyt vraagt wat er loos is ten opzichte van een vliegveld dat tusschen Katwijk en Noordwijk volgens persberichten zal komen, De heer B. v. d. Bent vraagt wat de mede- deeling beduidt in het verslag aan de Kamer van Koophandel, dat bij een aanbesteding als hier gehouden is, voor den nieuwen wegaanleg, arbeidsconflicten worden vermeden. Volgende Raad antwoord. Hierna sluiting met gebed. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TALI SS E (thuisr.) vertr. 5 September van Singapore. SALABANGKA (uitr.) err. 7 Sept. te Batavia. KON. NED. ST00MB. MIJ. ASTREA arr. 3 Sept. van West Indië te New York. BARNEVELD vertr. 6 Sept. van Ham burg naar Antwerpen. ORIJNSSEN (thuisr.) vertr. 6 Sept, Barbados. DEUCALION arr. 7 Sept. van Hamburg te Amsterdam. IRENE arr. 7 Sept. van Alicante te Barcelona. KON. HOLL LL0YD ÏLANDRIA (uitr.) vertr. 7 Sept.. 1 ,uur nam. van Boulogne. HOLSTEIN vertr. 6 Sept. van Bromer- baven naar Amteerdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DEUCALION vertr. 6 Sept. van Kobe naar Rotterdam. POLYDORUS AmsterdamBatavia, pass. 7 Sept. Gibraltar. STENTOR, Batavia-Londen vertr. 6 Sept. van Penang. SILVERWILLOW, Portland (Ore) naar Calcutta vertr. 4 Sept. van Los Angeles. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ (Holland-Oost-Azië Lijn). GAASTERKERK (uitr.) vertr. 5 Sept. van Bombay. (Holland-Afika-lijn). SPRINGFONTEIN (thuisr.) arr. 6 September te Suez. UIT DE RADIOWERELD Programma's van Zaterdag 9 September. Huizen, 296 M. K.R .O-uitzending. 8.00 Morgenooncert. 10.00 Gr&mofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor ,Perqum. 12.15 Lunchconcert door hei K-fLO.-sex- tet I.00 Kinderuurtje. 2.30 Uitzending van het Nationaal Hnl- digingsdefi.é in het Stadion te Amsterdam, tor gelegenheid van het 35-jarig regeerings- jubilé van H. M. de Koningin. Ooggetuige verslag van Paul de Waart. 6.20 Gramofoonplaten. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.45 Vooravondconcert door het KB.O.- orkest. Te 7. 15 H. Snoek over „Neder- landsch Fabrikaat1'. 8.15 Kees Bormans in zijn repertoire. 8.30 Vaz Dias. 8.35 De KRO-boys. Te 9.15 Microfoon ver telsel. Te 9.55 Kees Bormans in zijn reper toire. Te 10.30 Va* Dias. II.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 m. VA.R .A.-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arbeiders inde Continubedr. VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot; J. Hokkert- v. Eysden, sopraan; R. Schoute, pianobegeleiding; en C Rijken, declamatie. 12.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 2.00 Gramofoonplaten. 2.40 Filmpraatje M. Sluyser. 3.00 De Flierefluiters o,l.v. Ray Forest m.m.v. A. de Booy, zang. 4.00 Literaire causerie A. M. de Jong. 4.20 Zangvoordracht A. de Booy. 4.30 Orgelspel J. Jong. 4.45 Piatrogibas a.l.v. J. Carlquist. 5.15 A'damsche Orkestvereen. o.l.v. F. Diepenbeek. 6.30 Willy Derby. 6.45 Vervolg orkestconcert. 7.15 Vervolg Willy Derby. 7.30 Vervolg orke&tooncert. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Vaz Dias cn VARA-varia. 8.15 De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest. 9.00 Dubbelmannenkwartet „Neerlandia" o.l.v. "R1. Schoute 9.20 VAR^-orkest o.l.v. H. de Groot m. m.v. D Romdelle, taragota en picolino, 10.00 Vervolg kwartctconcert. 10.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 11.00 Declamatie C. Rieken. 11.15—12.00 „De Notenkraker»1' o.l.v. D. Wins. Daventry, 1554 m. 10 36 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.06- 11.20 Lezing.. 12.20 Sted. Orkest Cheltenham o.l.v. Cole 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Commodore Grand-orkest od.v. Mus- cant.. 2.35 Gramofoonplaten. 3.05 S. Kyte's band. 3.50 Western Studio-orkest o.l.v. F. Tho mas, m.m.v. R. Chivers, bariton. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsche liederen. 7.25 Orkest van de H. M. Grenadiers Guards o.l.v. C&pt. G. Miller. 8.20 „Waltz time" operette naar Strauss. „Die Fledermaus' 'van A. P. Herbert. Mu- sik. bew L. Levy. 3.20 Orkest uit. Café Colette m.m.v. A. vca\ J&ajur, sopraan en H. Leoni, bariton. 10.00 Berichten. 10 20 Leslie Bridgewmters Kwintet. 11.16 Voordracht. 11J012.20 Jack Jackson en zijn Dor chester Band. „Radio-Paris", 1744 m. 8.05, 12.90, 7.30 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.06 Gevarieerd concert. Kalundborg, 1153 M. 12 902.20 Concert uit hotel Angleterre. 3.505.50 Omroeporkest, o.l.v. Rcesen. 8.20 Oude dansmuziek door het Omroep orkest o.l.v. GrondahL 9.20 'KUdoitooneeL 11.05 Moderne pianomuziek door V. Fi scher. 11J0—12.35 Dansmuziek uit rest. „Wi- vex". Langenborg, 473 M. G.25 Gramofoonplaten. 7.96 Concert o.l.v. Schwone. 8J5 en 11.50 Gramofooaplaton. 12.50 „Die fröhlioheu FüuL 1J0 Concert o.l.v. Eysoldt. 2.50 Gramofoonplaten. 6.90 Solistenconcert. 7.20 „Als der Groszvater die Groszraut- ter nahm", hoorspel uit don ouden tijd. 8J5 Symphonic in b kl. L, Schubert (Werag-orkest). 8 50 „RuhrgoW1 ven G. Nel li us. 11.00—12.90 „Alle Mann an Bord". Bont, 441 M. 8.35 Gramofoonplaten. 9.05 Concert o.l.v. SaaterellL 10.50 Dansmuziek. 11.15 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M 12.20 Gramofoonplaten. 130 Orvrocpkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.90 Omroeporkest o.l.v. André. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Omoeporkest m.m.v. Balalaika-solist o.l.v. André. 10-70 Dansmuziek uit Knocks. 508 M.: 12.20 Omroepkl&i nor kast o.l.v. Leemans. I.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepklemorkest o.l.v. Leemans. 8.20 en 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Concert .uit Ostende. Hierna: Dans muziek uit Ostende. Deutechlandsender, 1635 m. 8.20 Dansmuziek door R. Gaden, Ferdy Kaufm&nn en W. Plüokner met hun orkes ten. 10.20 en 11.06 Boriohton. II.20—12.25 Ooncert uit Brealau door de kapel Fahrbaoh-Emki. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e Programma). 8.00—12.20 Langenborg. 12.2017.35 Daventry. 17.35—19.26 Brussel (VI). 10.25afloop Daventry. (Wijzigingen voorbehouden). WILT U IETS WETEN? V raag: Wat. is de fcort-ste weg per rij wiel van Ter Aar naar Loosduinen en Naaldwijk? Antwoord: Ter Aar, W'oubrugge, Hoogmade, Leiden, Wassenaar, Den Haag, Loosduinen, Poeldijk. Honeelerdijk, Naald wijk. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Viukeveen naar Nootdorp en hoeveel K.M.? Antwoord: Vinkeveen, Mijdrecht, Zevenhoven, Ter Aar, Gouwsluis, Boskoop, Benthuizen. Zoetcrmeer. Zegwaard, Hoogo- veen, Nootdorp. Afstand 48 K M. Vraag: Welke is de kortste weg van Nootdorp naar Gorkum per auto cn hoe veel K.M.7 Antwoord: Nootdorp, Zoetcrmeer, Zegwaard, Moerkapelle, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuwpoorf, Goudrianu, Schelluinen, Gorinchcm. Afstand 55 K.M. FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 18) Ik moest komen, zei hij, den avond van zijn komst. Je weet niet, wat het is, zoo naar iemand te verlangen, dat zonder haar het leven leeg is en de dagen wel jaren schijnen zei hij. Neen, zei ze glimlachend, dat gevoel ken ik niet. Dus je hebt nooit echt van iemand gehouden.dus je hebt me nooit ge mist? Dat heb ik niet gezegd. Hot is waar, dat ik nooit iemand heb liefgehad, maar ik heb je toch wel een beetje gemist! Waarom „een beetje"' Als je me ge mist hebt, Ethelzeg dan dat je me heel erg gemist hebt. Miste je me werke lijk? O, als het niet waar is, da-n is het wreed om het te zeggen. Je moet nooit met me spelen, zei hij, dat zou ik niet kunnen verdragen. Daarvoor houd ik veel te veel van je, Ethel, herhaalde hij. Ze was heel rustig en ernstig geworden. De zon was ondergegiaan, enkele sterren werden al zichtbaar, ofschoon in het Westen de pracht van den zonsondergang nog niot geheel verbleekt was. Je weet niet wat het is, ging hij voort, te voelen, dat je leven ligt m de hand van een ander mensch. In jouw kleine, blanke hand ligt mijn leven. Wat zul je doen, Ethel? L Je maakt me bang, zei ze. Ik zeg je dit, omdat ik voel, dat ik nooit iemand anders zal liefhebben en dat mijn leven geen waarde meer heeft als jij niet van me houdt. Ik heb alles lang overdacht, als jij zegt, dat je niet van mij kunt houden, ga ik weg uit Enge land. Ik zou het niet kunnen aanzien, dat een andere man je van mij zou afnemen. Het eenige wat ik van je vraag ie, of je wilt probeeren van me te houden. In haar zuiveren eenvoud antwoordde zij: Dat wil ik wel beloven. Dus je wilt je best doen van me te houden en als je weet dat je van me houdt, dan wil je mijn vrouw worden? We moeten eerst heel zeker zijn van het eerste, voor we kunnen praten over het tweede. Hoe lang zal het duren voor je het weet, Ethel Dat kan ik niet zeggen. Zul je een jaar noodig hebben, of een maand, of een week, of een dag? Ik heb er geen idee van, antwoord de ze. Wil je nn dadelijk beginnen er over te denken, Ethel vToeg hij onstuimig. Ja, zei ze eenvoudig. HOOFDSTUK XXVIL Toen de jongeman wist, dat ze hora liefhad, drong hij aan, dat het huwelijk onmiddellijk zou plaats hebben, maar dit bleef ze standvastig weigeren. Ze wilde nog niet aan een huwelijk denken. Maar ze had te maken met een karakter en een wil, die sterker waren dan de hare. Voor dat de eerste week van Juli voorbij was, had ze hem beloofd zijn vrouw te worden, als haar vader zijn toestemming gaf. Lord Stair wilde eerst met haar spreken, en liet haar roepen. Zij kwam binnen, een beetje onzeker en schuw. Lord Stair's ge dachten gingen terug naar den dag, waarop hij Cyril Nairne had gevraagd hem zijn dochter tot vrouw te geven, en toen de oude musicus gezegd had, dat zij nog kind was. Nu was zijn beurt gekomen. Het scheen hem nog zoo kort geleden, dat hij daar had gestaan in de aardigs kamer van Inisfail. Lord Stair sloeg zijn arm om Ethel heen en trok haar naar zich toe. Ethel, begin hij, ik wil weten hoe jij denkt over een heel belangrijk onder werp. Zij boog haar hoofd en kuste haar va der. De hertog vraagt me jullie huwelijk te willen bespoedigen. Hoe denkt jij er over? Papa, ik heb geen oogenblik vrede gekend, sind ik den hertog beloofd heb met hem te trouwen, zei zij nerveus. Ons huwelijk moet zoo spoedig mo gelijk plaats hebben, mengde de hertog zich in het gesprek. Ik weet dat je nog jong bent Ethel, maar is niet juist de jeugd de meest geachikt© tijd voor het geluk? Waarom rxra je me tot Kerstmis willen wegsturen! Ik zal me diep ellendig gevoelen en zoo wreed kun je niet zijn, dat j© dat zou willen. Laten we au trou wen, nn, in de heerlijkheid van zon en bloemen. Zeg ja, Ethel 1 Zij zwichtte voor zijn aandrang. Het huwelijk werd bepaald in Augustus. Vader, vroeg Ethel nog dien zelfden avond u zei, dat moeder zooveel van me hield. Heeft ze ooit met a over mijn later leven gesproken? Lord Stair voelde een steek van pijn in zijn hart, toen hij bedacht, hoe weinig hij eigenlijk met Marguerite had gesproken, hoe hij zioh had opgesloten met zijn boe ken en zijn jonge vrouw had verwaar loosd. Ik herinner het me niet, lieveling. Je was toen nog zoo klein. Denkt u dat ze van Fulke zou hou den Ik ben er zeker van, dat je moeder veel van den hertog zou hebben gehou den. Dat stelde haar tevreden. Zou ze erg blij zijn geweest, dat ik hertogin wordt? vroeg ze weer. Jo moeder was heel eenvoudig, maar misschien was ze toch wel blij geweest ons „Zoimestsaaltje" als hertogin te zien. Diezelfde week nog werd begonnen met de voorbereidingen voor het huwelijk. Het zou voltrokken worden in de groote oude kerk in Clifft, waar ook het familiegraf van de Stairs was. De couranten gaven berichtjes over het aantal bruidsmeisjes, de huwelijksgeschen ken, de juweelen, die de jonge hertog zijn bruid gegeven had en al de details van dit aristocratische trouwfeest werden gre tig gelezen en besproken. De plechtigheid zelf was volgens de bo riohten buitengewoon indrukwekkend ge weest. Ethel bloeiend als een blanke bloem in haar roomwit bruidstoilet met de beroemde Ncath-diamanton, do oude kerk vol bloemen en muziekgedruisch. Eén was er, die bitter schreide toen ze de berichten las. Zij zat op een eenzame kleine kamer en keek naar een illustratie die het landgoed van den vader van de bruid Oakcliff toonde en ook de oude kerk van Clifft. In het gedetailleer de verslag werd er aan herinnerd, dat het mooie bruidje een kleindochter wa* van den beroemden componist Cyril Nairne. Enkele woorden waren ook gewijd aan de vroeg-geetorven Lady Stair en bet waren die woorden vooral, die do tranen van die vrouw deden vloeien. Het hl»d vertelde verder, dat de hertog met zijn jonge vrouw de wittebroodsweken ging doorbrengen op zijn chateau in het Zui den van Frankrijk en dat. zo daarna hun intrek zouden nemen op Neath-Castle. Do hertog wenschte te leven onder zijn pach ters en opgezetonen. Een hevige ontroering maakte zioh van de vrouw meester Ik decht, dat ik sterker zon zijn, zuohtte ze. Goede God, help meZe wrong hear handen. Ik moet, zei zo in zich zelf; ik moet het wagen, or kome van wat wil Ze ging naar den winkel waar zo haar oour&nten en tijdschriften kooht en vroog of ze haar ook konden zoggen waar ongo- voer Neath-Castle lag, Men vertelde haar, dat het zioh in het Graafschap H&mshiro bevond, dicht bij de stad Clavering. Toen de vrouw naar huis liep, had ze haar besluit genomen. HOOFDSTUK XXVIII. Zeidon waren jonggehuwden op zulk een wijze welkom geheeten als de hertog en de hertogin van Neath. Er waren «ere poorten opgericht, muziekkorpsen speel den jubolondo marschen optochten van kinderen en landlieden trokken hen tege moet het was een grootschc begrooting. In Mei gingen de jonggehuwden een paar weken naar Londen, waar de jeugd en de schoonheid van de hertogin alge meen bewonderd werden. Toen keerden ze terug naar het kasteel en het leven waarnaar de hertog verlangd had, begon: het rustige, gelukkige leven in zijn eigen huis. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11