2 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG 7 BUITENL. BERICHTEN. DE ORKAAN RAAST VOORT. Florida's kustgebied gespaard. Volgens ontvangen draodlooze berich ten uit Miami in het Zuiden van Noord- Amerika heeft de orkaan die Cuba geteis terd heeft, Zondagavond omstreeks 11.15 uur localen tijd via West-Indië de kust van Florida bereikt. Hij deed zich aldaar gevoelen met een kracht van 75 mijl per uur en nam later toe tot 100 mijl per uur. De orkaan raakte de goheele kustlijn ran Miami tot Melbourne. De bevolking verkeerde in de grootste opgewondenheid, aangezien men aanvankelijk vreesde, dat het land weer geteisterd zou worden. In- tusschen bleek dit niet het geval te zijn varrr tot dusverre zijn er in Florida slechts twee gewonden te betreuren. De schade is eveneens niet bijzonder groot. De orkaan bewoog zich om 2 uur gis termorgen, ïocalen tijd, in (Westelijke richting naar het binnenland, en van ver schillende plaatsen komen berichten bin nen, dat zij door den orkaan met de ge wone communicatiemiddelen van de bui tenwereld afgesloten zijn. De orkaan neemt echter in kracht al. De plaats RodhilL, 75 mijl ten Westen van West-Palmbeach, werd oa. door de or kaan getroffen. De snelheid waarmede hij zich voortbewoog was toen echter nog slechts 60 mijl per uur. Ford Pierce is ge heel van de buitenwereld afgesloten. De Amer. vrachtboot „Western Sword" heeft in den storm haar schroef verloren. De kustwacht heeft hulp gezonden om het schip bij te .staan. Een andere orkaan werd gemold als zich te bewegen over de Golf van Mexico ia de richting van Texas. Hieromtrent zijn echter op het oogen-blik geen nadere bijzonderheden bekend. Uit Washington wordt gemeld, dat door den orkaan welke in Florida woedde, de plaatsen West-Palmbeach en Jupiter sinds middernacht afgesneden zijn van de draad- looze verbinding met Washington terwijl eveneens het militaire fort Lauderdale van de buitenwereld afgesloten is. Thans 110 slachtoffers. Het aantal slachtoffers van den wervel storm op Cuba is thans op 110 vastgesteld. Voorts worden nog vier suikertransport schepen met een totale bemanning van 80 koppen vermist. De schade wordt op ver scheidene millioenen dollar geraajnd. Aangezien de voorraden levensmiddelen voor een groot gedeelte vernietigd zijn, is men voor hongersnood bevreesd. Het aantal gewonden wordt op 450 ge raamd, Vooral de schade, aan de suiker plantages toegebracht, is zeer groot. In de haven van Jagua la Grande zijn echt schepen gezonken. VIER SCHOOLKINDEREN VERDRONKEN. In de nabijheid van Bergen (op Rïïgen) is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk ge beurd. Een aantal schoolkinderen, van 12 tot 14 jaar, die een uitstapje ondernamen, maakten bij een kleinen maar diepen vij ver een bootje los en gingen daarmede var ren. In het bootje hadden vijf kinderen plaats genomen. Doordat de inzittenden spelenderwijs te hard aan de riemen trok ken kantelde het bootje plotseling, zoodat allen te water vielen. Zij konden zich nog eenigen tijd aan de kiel vastklampen, doch uitgeput zakte de een na den ander in de diepte weg. Een dorpeling, die door de aan den oever gebleven londercn gewaar schuwd was slaagde er nog in een der knapen te redden. De ajidere vier zijn verdronken. HEVIGE ONTPLOFFING TE DUBLIN Dublin werd gisteravond opgeschrikt door een hevige ontploffing in het fort in Phoenix Park, niét ver van het paleis van den onderkoning. De achterkant van het fort werd totaal vernield en een sol daat gewond. Het droge gras, dat het fort omgaf, geraakte in brand en daar er mu nitie in het fort was opgeslagen, werd het geheele brandweercorps van Dublin gere- quireerd. Troepen met gevelde bajonet vormden een oordon om het fort om verhinderen, dat het publiek de branden de plek zou naderen. Een kleine heuvel in de buurt van het fort werd door de kracht van de explosie weggevaagd. DIEVENBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. De politie van de grensgemeente Ala- dorp heeft een goeden slag geslagen met de arrestatie van een dievenbende, die sinds een jaar in de Duitache grensgemeenten opereerde en schrik en ontsteltenis onder de grensbevolking veroorzaakte. Gearres teerd werden 5 mijnwerkers die reeds be kenden 42 diefstallen met braak te hebben gepleegd. Ze ontzagen zich zelfs niet, hun doodarme kameraden mijnmerkers te be stelen. De dieven braken in in winkels, bij landbouwers en slagers. Veelal verschaften ze zich toegang tot de woningen door de daken. Een enorme hoeveelheid levensmid delen hebben de dieven gestolen en in him huishoudens verbruikt. Verder stalen ze levend vee als schapen, kalveren. 49 konij nen, 44 eenden en 224 kippen. Bij de huis zoekingen kwam een arsenaal van inbre kerswerktuigen voor den dag van allerlei soort: loopers, boren, tangen, vuurwape nen, beitels enz. De dievenbende is naar de gevangenis overgebracht. BANDIETEN TE CHICAGO SLAAN HUN SLAG. Bandieten te Chicago hebben Zondag een record gevestigd toen zij in één „hold up" honderd vrouwe en negentig mannen hebben uitgeschud. De bandieten hebben 2850 dollar in geld en juweelen ter waarde van 5 k 10.000 dolla; buit gemaakt, volgens de verklaringen van de gasten van Chrya- tal Lodge, aar do overval plaate had. Toen dc bandieten het huis binne■•kwa men, losten zij verscheidene schoten in het plafond, terwijl zij de 190 gasten dwon gen te gaan liggen, met het gezicht op den grond. EERSTE DOODVONNIS WEGENS „KIDNAPPING". Op 16 October zal de eerste misdadiger in de Vereenigde Staten worden terechtge steld wegens „kidnapping" (kinder-ontvöe- ring). Het verzoek tot een nieuw proces door William McGee, die op 28 Juli door een jury ter dood werd veroordeeld wegens het ontvoeren van een dochtertje van den burgemeester van Kansas City, Mary Mc. Ebray, word gisteren afgewezen. Toen McGee gevraagd werd, of hij nog iets had te zeggen, antwoordde hij: „Men mag mij niet ter dood veroordeelen". Overigens toonde hij geen enkel teeken van ontroe ring. Bij het proces bleef de jury gedurende vijf uur delibereeren voordat zij besloot het doodvonnis uit te spreken. Vóór zij zich terugtrok, sprak de ambtenaar van het O. M. hen als volgt toe: „De natie slaat dit gerechtshof gade. Zoodra het bericht wordt uitgezonden, dat de jury besloten heeft dat deze man zal worden opgehangen, zuilt gij een grootcn stap hebben gedaan om den vloedgolf van ontvoeringon te stui ten". Niettemin had men verwacht, dat de jury alleen het vonnis „schuldig'' zou uitspre ken. Het doodvonnis was daarom een ver rassing, zoowel voor den gevangene aJa voor den rechter. Het is evenwel in geheel Amerika met algemeene bevrediging ont vangen. Velen hadden nog verwacht, dat McGee gisteren zijn verzoek zou ingewil ligd krijgen. SPANNENDE JACHT OP UITBREKERS. Drie mannen zijn gisteren er in go- rlaagd uit de gevangenis van het hoofdbu reau van politie lo New York te ontsnap pen, welke tot nu toe als uitbraakvrij -erd beschouwd. Zij knoopten beddelakens aan elkaar en lieten zich daarlangs naar bene den zakken, waarna zij met een taxi weg reden. Direct reden poli tie-auto's hen ach terna en een wilde jacht begon door Chi natown en Litte Italy, waarbij de agenten de ontsnapten met traangas bommen, ma chinegeweren en gewone geweren bestook ten. Ten slotte konden twee mannen, die in den tuin van een huis waren gevlucht, gearresteerd worden, de derde is echter nog steeds op vrije voeten. WAAR GEBEUREN DE MEESTE ONGELUKKEN? Volgens een statistiek van een Ameri- kaansche verzekeringsmaatschappij, gebeu ren er van elke acht ongelukken zeven bij de verzekerden thuis. Een onderzoek van de 117.477 gevallen, waarin een verzoek om schadevergoeding was ingediend, bracht aan het licht, dat slechts een van elke acht verzekerden een ongeval had gekre gen in treinen, booten, vliegtuigen en an dere openbare middelen van vervoer. De meeste verzekerden bleken verwon dingen te hebben opgeloopen bij het val len over haardkleedjes, het struikelen over drempels en gladgewreven vloeren, terwijl er ook een aantal personen was, die bij het uit het bed vallen ongelukkig waren neergekomen. HOEVEEL AUTO'S ZIJN ER OP DE WERELD? Volgens de jongste berekeningen ston den er bij het begin van 1933 op de geheele wereld meer dan 331/, millioen automobie len geregistreerd. Daarvan waren 27.8 mil lioen personenauto's en 5.4 millioen vracht wagens, terwijl er nog slechts 300.000 auto bussen staan ingeschreven. Voor de verschillende landen staan de volgende cijfers genoteerd: Vereenigde Staten 24.317.000 automobie len; Frankrijk 1.845.000; Engeland 1.385.000 Canada 1.106-000; Duitschland 616.000; Australië 534.000; Italië 323.000; Argenti nië 308.000; Nieuw Zeeland 190.000; België 183.000; Spanje 159.000; Holland 152.000." Zooals altijd staan ook hier de Vereenig de Staten thans nog aan de spits. INGEZONDEN STUKKEN De Fakkeloptocht op Woensdag a.s. Daar in het bericht van gisteravond over de fakkeloptocht mogelijk een onduidelijk heid i6 geslopen, deelt het bestuur van de afdeeling Leiden van het NationaaJ Jon geren Verbond namens de medewerkende vereenigingen nog het volgende mee. Er zal ten strengste worden gewaakt tegen het deelnemen van politieke vereeni gingen of organisaties aan den optocht, en hei dragen van uniformen van politieke partijen is eveneens ten strengste verboden. Personen die trachten op de een of an dere wijze de goede gang van zaken te ver storen of te verhinderen zullen onmiddel lijk verwijderd worden, zulks ter beoordee ling van de leiding en van de politie. De politie heeft het recht deelname van per sonen zonder nadere opgaaf van redenen te weigeren en hun de toegang tot de Kaasmrakt te ontzeggen. De Kaasmarkt zal aan dc zijde der Hooglandsche Kerkgracht afgesloten zijn Namens de deelnemende Ver eenigingen. Het bestuur. KERKNIEUWS MGR. JOSEPH CHOW IN ONS LAND. Katholicisme in China. Zooals we met een enkel woord reeds meldden, is Z. H. Exc. Mgr. J. Ghow C.M. in ons land gekomen om een bezoek te brengen aan de kloosters der Lazaristen, tot welke congregatie Z. H. Exc. behoort. Zijn aanwezigheid te Tilburg bood ons een welkome gelegenheid voor een onderhoud met den Chineeechen biaechop. Dat wij zijn landstaal niet kenden, bleek geen bezwaar. De directeur en rector van het klooster der zusters van den H. Vinoentius aan het Paduaplein, dat den hoogen gaat herberg de, de Zoereerw. Pater J. Vester C. M„ maakte ons de begroeting gemakkelijker en, mgr. Chow, die vloeiend Fransch sprak, was terstond bereid one een onderhoud toe te staan. Veronderstellend, dat Z. H. Exe. ter be hartiging van de belangen zijner missie den groot on tocht uit het verre Oosten naar ons land had gemaakt, vroegen wij op de eerste plaats naar het doel van de reis. Ah, zeide Mgr. met levendigheid en vuur, dat men niet verwachten zou bij een zoon van hot „Hemelsche Rijk": Ik heb een pel grimsreis naar de Eeuwige Stad volbracht; ik heb het geluk gehad door den H. Vader in een lange, particuliere audiëntie te wor den ontvangen en nu kom ik na mijn reis door België de Nederlandsche oonfraters bezoeken van de Congregatie der Priesters Lazaristen. Ik ben een Lazaristen-bisschop en mijn vicariaat van Paotingfu is aan de Congregatie dor Lazaristen toevertrouwd. Onder mijn priesters heb ik ook een Neder- landsch missionaris aan wiens familie ik nu meteen do groeten kan brengen. Voilk tout. Van zelf kwam toen het gesprek op het missiegebied van Mgr. en op den toestand van het katholicisme in het groote China. Wanneer men zich een algemeen denkbeeld wil vormen van de positie van het katho licisme in het millioenenrijk achter den Chineeschen muur, dan heeft men een groot onderscheid te maken tusschen het Noor den en het Zuiden van dit woreldgroote ge bied met zijn oude, maar van de Wester- scihe beschaving zoozeer afwijkende cul^ tuur. Door de massa wordt het Eiuropeanieme nog als een indringer beschouwd en omdat men de Westersche kerken daarmee ver eenzelvigt, vinden zij bij de regeerings- lichamen geen steun. De wet staat aan de vreemde kerkgenootschappen niet toe be zittingen te hebben, maar overigens laat zij, vooral in het Noorden, missie en zen ding vrij in haar bewegingen. De Katholieke kerk nu komt tot de mas sa door haar liefdewerken. Zij geelt onder richt, verpleegt zieken en neemt armen en weezen op. Daardoor verkeert de Katho lieke Kerk in Noord-China, waar rustige toestanden heerschen, in gunetige omstan digheden. De bevolking en de officieele personen staan welgezind en sympathiek tegenover het werk der katholieken en tegenover do priesters en religieuzen. De Europeesche hoogescholen worden er met graagte be zocht, ook door hen, die zich overigens om geen godsdienst bekommeren. Zoo echter, verzekerde Monseigneur, gaat het bekeeringswerk in China lang zaam maar toch ziend er oogen vooruit. Krachtiger zou men de ontzagwekkende taak ora China tot Qhrisfcus te brongen, kunnen aanpakken, indien men moer pries ters had en wanneer men over meer midde len beschikte om aan het arme volk in zijn nood hulp te verleenen. In mijn uitgestrekt vicariaat, dat 2.400.000 inwoners telt, zijn slechts 60 priesters werkzaam voor 76.000 Katholieken. Onder deze priesters-Lazaristen zijn 1 Nederlan der en 7 Franschen. De overige 52 zijn allo inlandsche priesters, die wij voor het mee- rendeei hebben opgeleid op onze eigen se minaries. Thans hebben wij in Paotingfu 63 studenten op het voorbereidend college voor onze Seminaria; 110 klein-eeminaris- ten en 23 theologanten. Onze priesters worden in het missiewerk bijgestaan, voor de scholen en voor de zie kenhuizen, door een Congrogatie van in landsche Zustors, welke thans 50 leden telt en door de Europeesche Zustere in de beide huizen van St. Vinoentius en het klooster der grijze Zusters Franciscanessen. Met grooten lof sprak Mgr. Chow over het werk der Zusters, want zij hebben con tact met het volk en bereiden daardoor den akker voor om "t zaad van het H Ge loof te ontvangen. Behalve onze bloeiende Katholieke ge meente hebben wij in Paotingfu, zeide Mgr. nog een Protestantsche kerk met 16.000 leden en daarnaast 200.000 Muzelmannen. De overigen zijn heidenen. Terugkomend op het bij don aanvang van het gesprek gemaakte onderscheid, tus schen Noord- en Zuid-China onderstreepte Mgr. met nadruk, dat in bet laatst ge noemd landsgebied de verhoudingen veel ongunstiger zijn. Daar heerscht ten opzich te van het Katholicisme nog oen vijandige geest; daar wordt men vervolgd en uitge dreven. De voortdurende woelingen door Burgerkrijg, de agitatie van communisten en bandietisme maken positieven, vrucht- dragenden arbeid bijna onmogelijk. Maar ook hier moet Gods licht schijnen als de tijden van opstand cn verwoesting zijn verkeerd in dagen van rust en vrede. Toen wij Mgr. Chow hierop nog vroegen een enkelen indruk te geven van zijn Euro peesche reis, stond opeens weer hot beeld van Rome en den Paus weer voor zijn geest. Altijd, zeide hij, zal mij bijblijven de bemin nelijkheid van den Paus als hij als aller vaderen neerzit in de groote audiëntiezaal; zijn kinderen toespreekt en zegent, maar bovenal houd ik levendig in mijn hart en in mijn geest het bijzonder halfuurtje in het particulier vertrek van Zijne Heiligheid, waar met groeiende belangstelling werd i geïnformeerd naar de vorderingen in mijn missiegebied, doch waarbij de Paua ook toonde uitstekend op de hoogte te zijn vnn de toestanden in China. Ik heb mij kind gevoeld in het huis des vaders en geen af stand zal ooit dat innige gevoel verloren doen gaan. Bidt voor China, zoo besloot Mgr. ten slotte ons onderhoud en nam dan met een handdruk van ons afscheid. „Msb.* DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. BRANDSMA. Op 7 November te Leeuwarden. Als dag van de Bisschopswijding van Zijne Hoogw. Exe. Mgr. G. Brandsma, Apostolisch Vicaris van Kigumu in Afrika, is gekozen hot feest van don H Wi'libror- dus 7 November aa Aan Z. H. den Paus ie dispensatie gevraagd, om do wijding op dezon dag to mogen doen plaats hebben. Het lijdt geon twijfel, of doze dispensatie wordt door don H. Vader gaarne gegeven. De wijding zal plaats hebben in de groote St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden. Als wij dende Bisschoppen sullen optreden Hunne Hoogw. Exc. Mgr. J. H. G. Janson, Aarta- bieschop van Utrecht, Mgr. J. Biermans, Superior Generaal der Congregatie van den H. Jozef te Mill-Hill, tot wolke Con gregatie Mgr. Brandsma behoort, en Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Op den Zondag na de plechtige Bis schopswijding, waarop in h«M. Aartsdiooeoe het feest van don H. Willibrordus kerke lijk wordt herdacht, zal Mgr. Brandsma zijne eerste pontificale H. Mis opdragen in de parochiekerk van zijn geboortestad Snoek. Hot ligt in de bedoeling, hom op dion dag to Snook een huldeblijk van Ka tholiek Friesland aan to bieden. ST. CLEMENSRETRAITENnUIS TE NOORDWIJKERHOCT. 1922 Sept.: Heeren Middenstand 10. 23—26 Sept.: Mannen P.T.T. ƒ6.50; 30 Sept —3 Oct: Mannen 0.50; 3—6 Oct: Meisjes 15—17 jaar ƒ6.50; 7—10 Oct.: Meisjes bo ven 17 jaar 6.50; 1417 Oct.: Jonge Man nen ƒ6.50; 1720 Oct.: Heeren Middenstan ders 10.2831 Oct.: Jonge Midden standers ƒ10.—; 31 Oct.—3 Nov.: Meisjes boven 17 jaar 6.50; 47 Nov.: Mannen 6.50; 10—13 Nov.: Hoeren Kerkzangers 6.50. 17L Tamme ratten en muizen, afgerichte vlooien, kalf met twee koppen, de slang- mensch, een jongetje met muizehaar en dc dikke dame met de baard.... Wat wil een mensch nog meer? Dan zie je motorrijders als vliegen te gen de wand, je ziet gillende paartjes on der de zomermantel van een groote rups verdwijnen om elkaar te zeggen, dat het toch zulk mooi weer is of dat het niet hin dert dat het regent, je mag voor een duppie op het duvelsrad zitten en kan jezelf ten slotte weer opfrisschen met een ijsco, een haring, een oliebol of een paar poffer tjes. Er was ook nog een waarzegsterstent. Alles komt precies uit wat daar voorspeld wordt en als je er tegenop ziet om de tent binnen te gaan, dan kan je 't ook met een paar parkietjes af, die je met de snavel keurig ingepakt in een envelop en nogwel gedrukt je toekomst aanreiken. Helaas, moet ik u mededeelen, dat mijn wantrouwen al jaren geleden is opgewekt tegen zulke parkieten. Ik had mij laten be wegen door een vriend om ook zoo'n par- kietebrief te aanvaarden en daar stond in: Zal vroeg getrouwd zijn, zal vóór dertig ste jaar weduwnaar zyn en schatrijk wor den. Nu zult u wel willen aannemen, dat mijn vertrouwen erg geschokt werd door der gelijke voorspelling. Daar is nu letterlijk niets van uitgekomen. t Is waar, het laatste kan nog. Maar zegt nu zelf, is daar nu wel veel kans op, dat Pater Liefhebber nog eens schatrijk zou worden? Straatarm had er moeten staan, want 'n mensch wordt tegenwoordig met de dag berooider. Of heeft iemand of hebben meerderen soms groote plannen tenopzichte van dit Missiehuis? Toe, laat mij er eens iets van weten. Dat moedigt nog weer eens aan. Father LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld of stukken te geven tegen rente zoolang u leeft. LUCHTVAART DE PINEDO'S FATALE START. Dofect In stuurinrichting de oorzaak. Volgons luchtvaartdeskundigen zou het doodelijk ongeluk, dat aan markies de Pinodo m overkomen, te wijten zijn aan een speciale vinding, die aan do Htuurinrich ting waa aangebracht. Ten einde een groo- ter hefkracht te verkrijgen was een appa raat van duraluminium aangebracht, dat echter bij den start loe geraakt zou zijn. Hierdoor makte de stuurinrichting on klaar; de markies trachtte het stuur weer in zijn macht te krijgen, dooh hierbij schijnt hij niet gelet te hebben op de snel hcid, waarmede zijn machine over de startbaan reed. Naar United Press mededeelt, zijn tc New York telegrafisch instructies van Mussolini ontvangen, dat het lijk van den verongelukten Italiaanse hen vlieger «Je Pinedo op koeten van Italië naar Napels meet worden overgebraoht; de begrafenis zal op grootecho wijze plaate hebben. STRATOSFEERTOCHT IN RUSLAND. Men hoopt een hoogt# van 10QJX) v«et to bereiken. De voorbereidingen voor een Russische poging om eon onderzoek in tc stellen io de s tra toefee r, zijn thans beëindigd. Een speciale regeeringsoommieeie heeft zich gunstig uitgelaten ovor oen nieuw ontworpen ballon en bepaald, dat de/.e naar Moekou moet worden gezonden. Nog deze week. Woensdag 6 Sept.. sal te Mc »- kou de opstijging plaats vinden. Deze JstvatosLal", waarmede Sovjet-ge- leerden aan do internationale studie voor de identificatie van do mysterieus* kos mische stralen zullen «l eel nemen, zal ten doel hebben, tot een hoogt* v»n 100.000 voet door te dringen in de stratosfeer, d.i. Het dubbele van de hoogte welke prol. Pi©- card verleden jaar heeft bereikt. Het doel van de studie in deze hooge luchtlaag niet om een hoogterecord te vestigen, doch slechts zuiver wetenschappelijk. T>e ballon heeft een capaciteit van 25.000 M3. Z.yn diameter ia 36 mfter. Vijfduizend vierkan te meter van speciaal met aluminium gele geerd materiaal zijn gebruikt, voor den „Stratostat". Het apparaat, bestaat uit een gewonen ballon niet een hermetisch geslo ten gondel, welke gemaakt is van chroom- staal met zes vensters en een cockpit. Aan de binnenzijde zijn meer dan 56 wetonsohapjKslijkc toestellen, w. o. een kortegol f-r ad i or end er en een camera, waarmedo de loop van kosmische stralen zal worden gefotografeerd, geinstalleer.f. Medegedeeld wordt, dat deze gondel een derde weegt van dien welken Piccard heeft gobruikt en dat drie personen er mee zul len opstijgen. Do opstijging wordt, mogelijk gemaakt door de Voreeniging ter Bevor dering van de Zelfverdediging en de Bur gerluchtvaart. De „Btratoetaf 'n gebouwd volgtma Set schema van twee Sovjet-Russisehe inge nieurs en somengeeteld uit materiaal, in de Sovjet-Unie vervaardigd. Men gelooft, dat deze ingenieurs .Tohertovsky en Va- senko, aan den eersten tocht zullen deel- ZES BALLONS GESTART VOOR GORDON BENNETT-RACE. Duitsche ballon vernield vóór den In het kader der vliegweek van Ou os go wordt thans de ballon wedstrijd om den Gordon-Bennett bok er gehouden. In her. geheel zijn zes ballons opgestegen van de vlioghavcn van Ourtias Wright. Kort voor het vertrek werd de Opel- balkro door een hevige windvlaag gegre pen cn meegesleurd. Alle pogingen van de manschappon om den ballon vast tc hou den, wuren vergeefsch. Van ongevrrr 17 M. hoogte viol do ballon in elkaar. Met. de ze ballon kon niet moer aan den wedstrijd worden declgonouien. De Duilsahe ballon „Deutscblaivl" is geland nabij het dorp Kingvtonn, 76 mijl ten Zuiden van Detroit, Zondagavond om 8.15 uur loonlon tijd. ITet omhulsel ver toonde een groote scheur. De Franscho ballon „Verdun" werd ge vonden bij Albion, evoneens in de buurt, op slechts 200 mijl afstand van het punt van vertrek. De ballon had een lok ge- krogon en moest daarom dalen, Schade wne hierbij niet opgeloopen. ZEPPELIN'S ONDERHANDELINGEN MET BRAZILIË VOLTOOID. In d«n herfzt 1934 zal ds dienst beginnen. De onderhandelingen van I>r. Eekener met de Braziliaansche regeering omtrent een dienst op Zuid-Amorika met Zeppelin luchtschepen gedurende het geheele jssr, zijn thans geëindigd. Voor den bouw vnn een groote hangar verstrekt de Brazi liaansche regcering 1.800.000 gulden, wc!k bedrag in 30 jaar moet zijn afgelost. In den herfst van het volgende jaar zal met den dienst worden begonnen. Dc vlucht vnn de Zeppelin naar de We reldtentoonstelling to Chicago zal 14 Octo ber worden ondernomen, waarbij de route Pemambuco-Rio do Jnneiro-Minmi-Acron zal worden gevolgd. Op den terugtocht zal Spanje worden aangedaan. LINDBERGH TE STOCKHOLM. Cliarlcs Lindbergh en zijn vrouw z.ijn gisterochtend, aanvankelijk met onbeken de bestemming, van het vliegveld Kopen hagen opgestegen. Hot gerucht ging. dat het vliegende echtpaar naar Den Helder zou komen. Bij nader onderzoek bloken deze geruchten echter onjuist. Het vliegtuig koerste naar het Noorden. Om tien minuten over drie plaatselijke tijd is de machine van de Lindbergh's te Stockholm geland. 1 3 30301 V U U ft V i li i> Een beetje vuur ven uw sigaar of een wegge worpen lucifer een windvlaag en hetbosch staat in lichterlaaie I Bescherm ons kostelijk bezit:

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7