GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DE JAARLIJKSCHE SERIE COMMISSIE- EN ANDERE BENOE MINGEN. EEN VOORSTEL TOT VERANDERING VAN DE VER MAKELIJKHEIDSBELASTING VOOR CAFE'S. AFGEWEZEN IS EEN DENKBEELD VAN DEN HEER VAN ECK OM DE METER- HUREN MET 50 TE VERLAGEN. lo Benoeming van vier leden van de Commissie van Financiën (aftredend: de H.H. B. J. Huurman Dzn., M. H. de Reede, Mt. H. F. A. Donders en M. G. Verweij). De aftredenden worden herkozen. 2o Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage (aftredend: de H.H. Ir. A. G. Bosman, J. H. Schüller, J. H. A. Manders en Mr. C. Beekenkamp). De aftredenden worden herkozen. 3o Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis (aftredend: de H.H. Th. M. W. Bergers, J. A. van der Reijden, J. J. van Stralen en R. van Eecke). De aftredenden worden herkozen. 4o Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Markt- en Havendienst (aftredend: de H.H. J. Wilbrink en J. J. Vallentgoed). De aftredenden worden herkozen. 5o Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verorde ningen en uit dezen van den Voorzitter (aftredend: de H.H. Mr. D A. van Eek, J. H. A. Manders en Mr. O. Beekenkamp). De aftredenden worden herkozen. 6o Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen, (af tredend de H.H. Mr. D. A. van Eek en Mr. O. Beekenkamp). De af tred enden worden herkozen. 7o Benoeming van vijf leden van de Commissie voor het Onderwijs, (aftredend de H.H. J. G. van Es, Th. B. J Wi'mer, J. B. Meijnen, T. Groeneveld en J. M. Vos). De aftredenden worden herkozen. 8o Benoeming van 4 leden van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, (aftredendde H.H. F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, J. Wil brink en H. M. Simonis). De aftredenden worden herkozen. 9o Benoeming van een lid van de Com missie van Beheer over de gestichten „En- degeest*', „Voorgeest" en „Rhijngeest',' (af tredend: de heer Th. B J. Wilmer). De aftredende wordt herkozen. lOo Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftredend: de H.H. Th. B. J. Wilmer, J. G. van Es, A. van Rosmalen en C. Koole). De aftredenden worden herkozen. llo Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, uit de leden van den 'Rtaad (aftredend: de H.H. M. H. de Reede en J. H. A. Manders). Do aftredenden worden herkozen. 15k> Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, buiten de leden van den Raad (aftredend: de H.H. Dr. H. T. Ooienbrander en W. J. J. 0. Bij- Ie veld). De aftredenden worden herkozen. 13o Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", (aftredend: de H.H. Prof. Dr. J. A. J, Barge, Ir. A. G. Bosman, W. J. J. C. Bijleveld en Mr. J. Slagter). De aftredenden worden herkozen. 14o Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftredend: de heer S. van Nooten). De aftredende wordt herkozen. 15o Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Leening en Geldschietbank), (af tredend: de heer Th. B J. Wilmer). De aftredende wordt herkozen. 16o Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (aftredend: de H.H. Mr. H. F. A. Donders en F. Eiker bout). Do aftredenden worden herkozen. 17o Benoeming van een voorzitter en van een plaatsvervangend voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der gemeente Leiden; (aftredendde H.H. Mr. H. F. A. Donders en Mr. C. Beekenkamp). De aftredenden worden herkozen. 18o. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Benoemd wordt prof. W. H. Keesom. lOo Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burger school voor Meisjes, voor don cursus 1933 1934. Benoemd wordt dr. J. D. A. Boks. 20o Benoeming van een tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes voor den cur sus 1933-1934. Benoemd wordt dr. J. A. W. Groene- wegen. 21o Benoeming van een tijdelijk leeraar in rechtlijnig teekenen aan do Hoogere Burgerschool voor Meisjes voor den cursus 1933—1934. Benoemd wordt de heer J. H. Wattez. 22o Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school voor Meisjes voor den cursus 1933 1934. Benoemd wordt mej. J. H. Zaaijer. 23o Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van hoornen aan den Zoeterwoud- schen Singel. Goedgekeurd. Verir>akelijkheids-belasting. 24o Praeadvies op het voorstel van den heer Coster in zake wijziging van de ver ordening rogelende de heffing van een be- lasting op tooneelvertoonigen en andere vermakelijkheden. De heer Coster verdedigt zijn voor stel tegen het afwijzend prae-advies van B. en W. Spr. heeft geen algemeen© verla ging voorgesteld, doch slechts een ver schuiving van de betalingsgrens. Z. i. ko men de 480.waarover de heele verla ging gaat, de gemeente niet toe. De cijfers door B. en W. overgelegd omtrent den toestand in andere plaatsen, zijn mislei dend, daar in andere plaatsen eerst de ruimte afgetrokken wordt, welke niet door het publiek kan worden ingenomen, waarop B. en W. niet. de aandacht hebben geves tigd. Z. L is hier in Leiden steeds teveel belasting betaald door de caféhouders e.d. Spr. wijzigt zijn voorstel in een, waarin gevraagd wordt de verordening zoodanig te wijzigen, dat alleen betaald wordt over de ruimte, welke door het publiek kan worden ingenomen. Wethouder Goslinga komt er tegen op, dat de gemeente de caféhouders ten onrechte te veel zou hebben laten betalen. Waarom zijn de caféhouders dan niet in hooger beroep gegaan? De hoor Coster heeft in zijn eerste voorstel bok alleen re kening gehouden met de totale opper vlakte. De heer Coster moot goed begrij pen, dat het hier geen belasting betreft, maar een vergunningsrecht. Wel is het een zekere heffing naar draagkracht, daar het te betalen recht progressief ia. De heffing stijgt met de grootte der looaliteit en om dat af te meten heeft men niet te letten op de ruimte, welke al dan niet door hot publiek kan worden ingenomen. Gaan wij dit doen, dan staan wij voor groot© moei lijkheden bij de toepassing. De heffing is in Leiden heusoh niet hoog, als men deze vergelijkt met die in andere steden. De hoer Coster wijst erop, dat juist om deze hooge heffingen in die andere steden honderden cafézaken gesloten zijn. De heer V e r w e ij kan geen beslissing nemen over dit te elfder ure ingediende voorstel en vraagt prae-advies. De heer Groeneveld wenscht dan tevens de sohaal te doen verandoren. De sprong van 100 op 101 M. ia veel te groot. De v o o r z. zegt prae-advies toe. Aldus wordt besloten, onder uitdrukke lijke toezegging van den wethouder van financiën, dat hij in geen geval een verla ging van inkomsten zal kunnen verdedigen. Vetoing van met&riuren bepleit. 25o Praeadvies op het voorstel van den heer van Eek in zake verlaging van de meterhuren voor gas en electriciteit. De heer v. E o k meent, dat men zijn standpunt gauw bepalen kan als men den noodtoestand der gemeente op den voor- gTond stelt. Voor de 8. D. A. P. is dat niet zoo eenvoudig. De meterhuur is een belangrijke verzwaring van het tarief. Op 'het verbruik van gas en electriciteit kan men bezuinigen, maar op de meterhuur niet. De Liohtfabrieken achten het beta len der meterhuur zéér billijk, omdat het een tegemoetkoming is voor aanleg- en oontrolekosten. Spr. acht dit geen juist stand punt. Bovendien zijn de inkomsten van de meterhuur veel hooger dan de ex- ploitatie-onkosten. Spr. becijfert, dat de lichtfabrieken slechts 12.000 zullen moe ten bijpassen op de exploitatie der meters. Men wijst op het derven van noodigo in komsten, maar dan moet men maar van het rijk eischen, dat. de gemeenten behoor lijk in staat gesteld worden om ziah de noodige middelen te verschaffen. Boven dien hebben wij nog reserves. Het is hier een kwestie van billijkheid; deze belasting drukt te zwaar. De voorziening van gas en electriciteit is een bestuurstaak en het gaat niet aan. dat de gemeente Leiden de andere gemeenten beschouwt als melkkoe. Het is z. i. dan ook billijk, dat de omlig gende gemeenten mee profiteeren van de voorgestelde verlaging. Sprekers voorstel gaat niet in comrner- cieele richting maar houdt rekening met de billijkheid. Wanneer andere gemeenten dezelfde commercieel© tactiek toepassen, is het thans tijd voor Leiden om het goe de voorbeeld te geven. De heer Wilmer heeft er tijdens de begrooting reeds op gewezen, dat de finan cieels politiek van de S. D. A. P. in de lucht hangt. Thans blijkt de juistheid van dat gezegde in ooncreto. In Leiden betaalt men minder dan het gemiddelde tarief van Zuid-Holland en toch wil de heet v. Eok tariefsverlaging, want daar komt het op neer. Hoe wil de heer v. Eek de derving van 95.000 goed maken? Uit de reserves? Dat zou hoogst onverantwoordelijk zijn. Bij het rijk aankloppen? Iedereen weet, dat- dan de gemeente meer en meer haar autonomie verliest. Bovendien zou het rijk geen geld geven voor een verlaging van "n reeds zoo laag tarief. De politiek der S. D A. P. zou Leiden in het moeras helpen. Hoe gaarne spr. ook de last der gemeen tenaren zou willen verlichten, ziet spr. toeh niet in, dat de billijkheid tariefsven- laging eischt. Wethouder Goslinga benijdt den heer v. Eek, omdat deze blijkbaar in droo- menland loeft. Van de crisis heeft hij slechts in de verte gehoord en hij meent in gemoede, dat men nu nog gemoedelijk kan gaan debatteeren over het prijgeven van een ton aan inkomsten. De werkelijk heid is echter harder. Er is geen denken aan, dat wij een dergelijk besluit zouden kuinen nemen. De toestand van 1933 is zeer ongunstig, die van 1934 zal nog on gunstiger zijn. Er wordt een tekort ge raamd van 6 ton. Het betoog van den heer v. Eek is een klare demonstratie van de onmacht der S. D. A. P. om een stad in moeilijke omstandigheden te besturen. Eerst een ton weggooien en dan bij het rijk aankloppen, is de dwaasheid gekroond En wat denkt de heer v. Eek van een in grijpen van het rijk in de gemeente-finan- ciën. Vindt hij dat zoo mooi? Waar ®o- ciaal-demooraten verantwoordelijke posten bek.'eeden, denken zij er heel anders over. Ook de S. D. A. P. had in de regeering zitting kunnen hebben, maar zij hebbende verantwoordelijkheid niet gewild. Het gaat niet aan, de verantwoordelijkheid van het bestuur der gemeente eenvoudig af te wentelen op den minister van bin- nenlandsche zaken. In de laatste jaren heeft de heer v. Eok zijn gebruikelijke be- grootingsvoorstel tot tariefsverlaging ach terwege gelaten, om de sociale taak der gemeente niet te verzwaren. Waarom heeft hij thans dat standpunt verlaten? Spreker acht de tegenwoordige tactiek om den kostprijs te verdoelen over meterhuren en tarieven geenszins onbillijk. Wil men de meterhuren afschaffen, dan zullen de tarie ven verhoogd moeten worden, en dat zou volgens spr. niet billijk zijn juist voor de kleine verbruikers. Alle burgerlijke par tijen zouden gaarne de lasten der gemeen tenaren helpen verlichten, maar alles zinkt in het niet, bij dat eene groote belang, de onafhankelijkheid en de autonomie der gemeente te handhaven. Dergelijke voor stellen als van den heer v. Eek zijn koren - op den molen van de tegenstanders der gemeentelijke autonomie. De heer v. Eek heeft reeds jaren te voren voorspeld, dat de gemeenten wel dra financieel onbestuurbaar zouden zijn. Dat is nu werkelijkheid. De gemeenten zijn onbestuurbaar en daarom wensohen wij geen beetuursverantwoordelijkheid te aan vaarden, Wij zouden slechts marionetten zijn \an de regeenng. Spr. begrijpt heel gc-ed dat de gemeente geen geld van het rijk zal krijgen, maar wat spr. wenscht, is de regeering duidelijk te maken, dat het niet aangaat, dat de bestrijding van een algemeene ramp eenvoudig de gemeenten in de schoenen wordt geschoven. Het rijk moet rekening houden met de werkelijk heid en de werkelijkheid is, dat de ge meenten niet in staat zijn om met de be staande middelen de ramp der werkloos heid te bestrijden. Spr. is tot zijn voorstel gekomen, omdat de nood der ingezetenen thans zoo hoog is, dat zij vaak zelfs geen meterhuuT kunnen betalen. De financieel© gemeente-politiek der S. D. A. P. hangt niet in de lucht, doch gaat uit van het standpunt, dat de nood der bevolking ge lenigd meet worden. De gemeente wordt daartoe i.iet voldoende in staat gesteld; wat wij thans kunnen' doen, is ons daarbij niet neerleggen. Zooals het nu gaat, zal de gemeente-politiek leiden tot steeds grooteren nood en zwaardere lasten. Men moet ofwel bukken voor de bezuinigings- politiek van het rijk of wel daar forsoh te gen in gaan. Het voorstel-v. Eek wordt daarna ver- w o r p e n met 18 tegen 13 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heeren v. Weizen en Vos. 26o Verdeeling van den Raad in Sec tiën. Voorstel tot verhooging van het voor 1933 tor beschikking van het Crisis-Comité Leiden, Afd. B. gestelde bedrag voor het verleenen van aanvullenden steun aan on dersteunde werkloozen. Z. h. st. aangenomen. De ontsierende aanplakborden. Daarna kreeg de heer Wilbrink het woord om de reeds gepubliceerde vragen inzake aanplakborden tot B. en W. te richten. De v o o r z. antwoordt, dat de wethou der zich het antwoord voor de volgende vergadexing voorbehoudt. RONDVRAAG. De heer Huurman vraagt nadere in lichtingen omtrent de openstelling van de brug RijnstraatLangestraat, waardoor de Kraaierstraat van verkeer ontlast zal worden. De v o o r z. kan daarop geen nadere mededeelingen geven. De heer Huurman vraagt waarom het gazon in de Cobetstraat verbreed is, waar door de straat versmald is. Hij vestigt te- vene de aandacht op ontsierende reclame op den walmuur van de Heerengracht, wel ke daar reeds lang verwijderd moest zijn. De voort. zaJ in de volgende vergade ring antwoorden op de eerste vraag. De heer Groeneveld heeft verno men, dat in de Lakenhal een dame pro paganda maakt voor een bepaald stad huisplan. De v o o r z. heeft ook daarvan gehoord. Doch het optreden van bedoelde dame heeft niet dien vorm aangenomen, dat het gemotiveerd was, haar te verzoeken zich von die propaganda te onthouden. Intus- sohen heeft spr. opdracht gegeven, om toe te zien, dat den bezoekers in de Laken hal geen overlaat geschiedt door personen, die voor een of ander plan daar propagan da willen voeren. De heer O o s t e r vraagt of de plaat sing van koffietentjes wol in goede han den is. De heer Wilbrink klaagt over den onhoudbaren toestand in do Poelwetering. De v o o r z. antwoordt, dat deze kwestie de aandacht van B. en W. heeft. Wethouder Splinter «Telt nog voor om 2000 ter beschikking te stellen voor een algemeene revisie van brandspuit IL Aldus besloten. Daarna sluiting. BUITENLAND DUITSCHLAND HET SLOT VAN NEURENBERG. Urenlang défilé langs Hitier. De laatste dag van het nationaal-socia- listische congres te Neurenberg was zeer indrukwekkend, doch droeg uitsluitend een militair karakter. Reeds in de vroegere morgenuren van den Zondag begon de op- marsch der manschappen naar de stad, waar op het Adolf Hitlerplein om 12 uur het voorbijtrekken van de manschappen langs de eeretribune begon. Men schat het aantal deelnemers aan het défilé op ongeveer 200.000. Urenlang trokken de manschappen langs Hitler, die met de meest bekendste leiders, de minis ters van het rijk en van de landen, de rijks- stadhouders en de eeregasten op de tribune gezeten was. Gedurende den geheelen tijd cirkelden vliegtuigen boVen het plein. Veel belangstelling trokken ook de ge motoriseerde kanonnen die naar Neuren berg gebracht waren om saluutschoten te lossen. De redevoering, door Hitier uitgespro ken, werd met hartstochtelijke geestdrift toegejuicht. Rosenberg, de leider der buitenlandsch© politiek der nationaal-socialistisohe partij, ontving de journalisten en verklaarde, o.a. dat hij wist, dat bijna de geheel© wereld tegenover het nieuwe Duitschland antipa thie koestert, wat niet alleen aan kwaad willigheid is toe te schrijven, doch ook die pere oorzaken heeft. Alle volken willen naar oude middelen grijpen om de crisis, waaronder de geheele wereld lijdt, te bestrijden. Slechts het na- tionaal-socialisme heeft de fouten die be gaan zijn, begrepen en in den wortel aan getast. Het nationaal-socialisme heeft het com munisme in zijn vaart gestuit en daardoor een ontzaggelijken dienst aan den wereld- vi ede bewezen. COMMUNISTEN-RAZZIA'S. Naar uit Manheim wordt gemeld, zijn aldaar 55 personen gearresteerd, in wier woningen communistische lectuur werd ge vonden. Men heeft daarmede een geheime organisatie van den verboden rooden strij- dersbond ontdekt en uiteengeslagen. .Het doel van de communisten was cellen te vor men in verschillende bedrijven, vooral che mische fabrieken, ten einde zich aldus de noodige technische hulpmiddelen te ver schaffen. Te Offenburg en in verschillende plaat sen in Baden zijn eveneens communisten gearresteerd. Zondagavond heeft de politie in Duis- burg-Hamborn van 5.30 tot 9 uur een razzia gehouden, daar het bekend was geworden dat de communisten er den laatsten tijd weer den kop op staken. In het geheel wer den er 76 personen gearresteerd en een groote hoeveelheid materiaal is in beslag genomen, o.a. gummistokken, dolken, mu ziekinstrumenten en verschillende rijwie len die voor het doen van koeriersdiensten werden gebruikt. OOSTENRIJK WEENEN IN VERZET. Ontslag of kerker voor nazi-propaganda. Rijkskanselier Dollfusa heeft in een redevoering verklaard, dat Oostenrijk in zijn buitenlandsch© politiek steeds een zui vere afweer heeft nagesrreefS. De handhaving der zelfstandigheid en de onafhankelijkheid van Oostenrijk is het hoogste principe. Wij dulden geen inmenging in onze bin- nenlandgche politieke toestanden. Dat is een voorwaarde, zonder welke met ons geen overeenstemming tot stand kan komen. In dezelfde vergadering had tevoren de christelijk-sociale leider van beneden-Oos tenrijk, Reither, het woord gevoerd. Deze kantte zich scherp tegen de natio- naal-socialisten. Zij moeten niet gelooven, dat nog eens in Oostenrijk ©en nationa listische partij zal opstaan. Wij zu len den strijd welken de nafcio- naal-socialisten ons hebben opgedrongen, aldus spr., aanvaarden, als het moet met geweld. Voor ons vaderland is het gevaar nog niet overwonnen. De nationsal-socialisten zijn hier en daar nog steeds aan het werk, in het bijzonder aan de onder wijs-inrichtin gen. In beneden-Oostenrijk zullen wij den boel grondig op orde stellen. Wanneer deze of gene niet mocht wil len gelooven, dat er een einde is gekomen aan de nationaaJHSocialistischo partij in Oostenrijk, dan zullen wij hem laten over brengen naar de grens van het Derde 'Dijk. Wanneer professoren van de universiteit, die van Oostenrijk hun salaris ontvangen, thans nog den moed hebben, tegen Oosten rijk te ageeren, dan, mijnheer de bonds kanselier, eischt het volk van Oostenrijk, dat deze lieden zoo spoedig mogelijk wor den afgezet of in den kerker geworpen. De redevoering van Reither eindigde met de aankondiging, dat ook op het ge bied der justitie, orde zou moeten worden geschapen en dat doodstraffen zouden wor den ingevoerd. IERLAND PROGRAM DER IERSCHE „NAT10NALEN". De Valera's isolement. De functies in de nieuw gestichte natio nale partij, worden zoodanig verdeeld, dat generaal O "Duffy leider der partij buiten den landdag zal worden, terwijl de leiding der parlementaire groepen zal worden toe vertrouwd aan Cosgrave en MacDermott, den voormaligen leider der Centrumpartij, die vice-president van de fractie wordt. De ratificatie van het verdrag tot fusie der drie oppositiegroepen van OTJuffy, Cosgrave en Mac Dermott zal plaats vin den Vrijdag a.s. in de bijeenkomst der ver tegenwoordigers der landelijke organisa ties van de drie partijen. Het program van de nieuwe partij is thans gepubliceerd. Het houdt in aaneen sluiting met Noord-Ierlandzelfstandige beslissing van Ierland inzake zijn verhou ding tot het Britsch imperium; verzekering der economische eischen van Ierland; her stel der handelsbetrekkingen met Enge land; vergrooting van den afzet van Ier sche producten in Engeland; bevordering van den landbouw als hoofdbron van in komsten voor het land; verschaffing van kapitaal ttot ontwikkeling van de Iersche industrie; herstel van den binnenlandsche vrede; verzekering van individueeie vrij heid en de ontwikkeling van een nationale Iersche cultuur. De fusie der oppositiepartijen heeft, naar politieke kringen in Ierland gelooven, de positie van De Valera aanzienlijk moeilij ker gemaakt. Men verwacht thans, dat De Valera toenadering zal toonen tot de radi cale Sinn Feiners en het Iersche republi- keinsche leger. JAPAN DE VERHOUDING VAN JAPAN TOT DE V. S. Geen verkoeling. Vaal Japansche officieuze rijde wordt medegedeeld, dat in dien laat3ten tijd ge ruchten over e>en verkoeling in de Ameri- kaansch-Japansche betrekkingen de ron de hebben gedaan. Er is gesproken van een geheim Japansch ultimatum aan de Vereenigde Staten door verschillende Engelsche bladen zelf3 in zeer positieven vorm. Het Japansche ministerie van Bui tenlandsch© Zaken heeft Zondag in een persconferentie verklaard, dat al dergelij ke berichten overdreven zijn. De betrek kingen tussohen Japan en Amerika ver- loopen volkomen normaal en van een ver koeling is aan Japansche zijde niets te be speuren. AMERIKA KOOP-CAMPAGNE IN DE VER. ST. Door generaal Johnson aangekondigd. „Labor Day", een van de nationale feestdagen der Vereenigde Staten, is gis teren in beel het land gevierd met vele redevoeringen ten gunste van d© welvaart- campagne der National Recovery Admini stration. Te Chicago werd de feestrede gehouden door generaal Johnson. Hij betoogde, dat de campagne voor verkorting van den ar beidstijd en verhooging van de minimum- loonen met onverminderde energie moet worden voortgezet. Voorts deelde hij mede dat hij op 20 September een campagne zal beginnen, waarbij het publiek zal worden aangespoord meer te koopen. Immers, zoo zeide hij, een van de huidige gevaren is gelegen in het feit, dat de consumptie niet even snel toeneemt als de productie, zoo dat over-productie dreigt en als gevolg daarvan een „terugval" in de industrie. Johnson zeide ten slotte, te betreuren, dat er zooveel argwaan bestaat tusschen de georganiseerde arbeiders en het kapi taal, in verband met de clausule in de herstelwet, welke den arbeiders het recht toekent zich vrijelijk te organise©ren zon der eenigen dwang van do zijde der werk gevers. PETROLEUM-PRODUCTIE IN AMERIKA BEPERKT. Tot ruim 2.4 millioen vaten per dag. Krachtens de petroleumcode in de V. S. is de dagelijksche maximum-productie van ruwe petroleum in de Vereenigde Staten na 8 September vastgesteld op 2.409 700 vaten, hetgeen 352.000 vaten min der is dan het dagelijksche gemiddelde voor Juni. Krachtens de code mag de in voer van petroleum het gemiddelde der dagelijksche importen van petroleum en bijproducten volgens de cijfers van Sep tember 1932 niet overschrijden. De regeering heeft besloten niet over te gaan tot vaststelling van den prijs voor petroleumproducten en hoopt, dat de ver minderde productie een prijsstijging ten gevolge zal hebben, die voldoende is om de geheele industrie ten goede te komen. i 3 c Zoo jongmensch, hebt U mijn dochter gered? 'i\ vertel eens, waar hebt U ergens haar lip- nstift gelaten? (Canard).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6