DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE NEGEN EN TWINTIGSTE JAARBEURS GEOPEND 24ste Jaargang DINSDAG 5 SEPTEMBER 193,. No. 7602 S)e £eid4eh£(3oti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ic voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRUS BEDRAACT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingon wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq vefhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Optimistische klanken in de rede van den secretaris-generaal I Vandaag wordt de 29e jaarbeurs te Utrecht geopend en zooals dat gebruikelijk is, is deze opening voorafgegaan door een persconferentie, waarin de secretaris-ge neraal, de heer W. Graadt van Roggen een rede hield, waarin hij de economische toe standen en vooruitzichten in ons land be handelde. Wij beluisterden in zijn uiteen zetting ëen optimistischen, althans hoop- vollen klank. Wij ontleen en aan de rede van den heer Graadt van Roggen het volgende: Groot aantal deelnemers. Deze najaarsbeurs is die van het vorige jaar voorbijgestreefd. Het aantal deelne mers bedraagt 1109 tegen 1053 ter na jaarsbeurs 1932; het aantal vierkante me ters verhuurde uitstalruimte steeg van 12.309 M2. tot 12.886 M2., niettegenstaan de geweldige economische beroeringen tij dens de voorbereiding zijn alle groepen, die aan de najaarsbeurzen vanouds pjach- en deel te nemen, quantitatief onvermin derd en qualitatief onverzwakt- behouden gebleven. Het terrein Vredenburg is even eens wederom in najaarsformaat in ge bruik. In het jaarbeursgebouw zelf zijn in totaal 750 M2. méér verhuurd. De XXIXe Nederlandsche jaarbeurs vaart uit met veel goeden moed, deze „goede moed" heeft een kleine, maar reëele basis. De voorbereiding van deze najaarsbeurs heeft aangetoond, dat er over het alge meen een betere en hoopvollere stemming heerscht in zakenkringen en dat deze be tere stemming zijn oorzaak vindt in zake lijke verschijnselen, die op verbetering van den economischen toestand wijzen en in hoofdzaak tot twee factoren te herleiden zijn: een iets grootere activiteit en een iets grootere stabiliteit. Vooropgesteld zij, dat hier alleen sprake is van die kringen van het Nederlandsche zakenleven, die met deze najaarsbeurs te maken hebben gehad, waarbij in het oog gehouden dient te wor den, dat aan de najaarsbeurzen voorname lijk deelnemen die industrieën, die voor de directe consumptie werken, aan seizoens invloeden onderhevig zijn en minder dan de aan de voorjaarsbeurzen deelnemende industrieën met export-moeilijkheden te kampen hebben. Daar juist door de in het laatste half jaar plaats gehad hebbende ge beurtenissen op economisch gebied de Ne derlandsche exportbelangen in het nauw zijn gedreven, mag geenszins de betere stemming, in de kringen van de aan deze najaarsbeurs deelnemende industrieën ge constateerd, voor ons bedrijfsleven over de geheele linie geldig verklaard worden. Wat echter het feit niet wegneemt, dat in een deel van het Nederlandsche bedrijfsleven op sommige punten vooruitgang en voor uitzicht te bespeuren valt. Optimistische verschijnselen. Deze verschijnselen, die op een verade ming van den economischen oestand wijzen, vinden steun in sommige jaarverslagen van industrieele en commercieele onder nemingen en in enkele gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Som mige van de posten, die rechtstreeks ver band houden met den gang van zaken in het bedrijfsleven, maken in het laatste halfjaar geen slecht figuur: het goederen vervoer net het buitenland over zee en langs de rivieren geeft hooger tonnage dan een jaar geleden; de hoogere bedragen, het giroverkéer betreffende, wijzen op een vlotteren omloop van het geld, en voor de eerste maal sedert Februari 1930 is, blij kens de nog niet gepubliceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, over de maand Juli 1933 het totaal cijfer van onze handelsbeweging in en uitvoer tezamen, zonder gouden en zilve ren munt hooger dan over de maand Juli 1932. Wat vooral de stemming in zakenkrin gen verbeterd heeft, is het feit, door sta tistisch bewijs ondersteund, dat de betere resultaten in het eerste halfjaar van 1933 niet alleen uitgingen boven de gewone sci- zoensopleving, maar en daarin vooral lag een grond voor veler bemoediging dat de opleving zich tot op dit oogenblik heeft weten door te zetten zonder een al- gemeene neiging te vertoonen om weer te rug te vallen. Tot de betere stemming heeft ook nog BINNENLAND medegewerkt de mislukking van de Lon- densche wereldconferentie; deze is voor een breeden kring van zakenmenschen een ware opluchting geweest. De Londensche conferentie, die met Breughel's schilderij, de „Parabool der Blinden" wel een der diepste belijdenissen van menschel ij ke rich tingsloosheid is geweest, heeft met één slag het heil-verwachten van conferenties te niet gedaan en de koopman heeft begre pen, dat hij in de eerste plaats maar moet trachten alleen of met zijn mede-lotgenoo- ten in eigen kring, zichzelf te helpen. Ondanks het lage peil van ons econo misch leven geeft wat wij thans om ons heen zien gebeuren geen beeld van zwak te, geen beeld van een uitgeputte maat schappij, maar het toont ons een bedrijfs leven, dat bezig is zich te herstellen. De eisch, dien deze najaarsbeurs nadruk kelijk de zakenwereld stelt, luidt: bereidt uw daad. Het afgeloopen halfjaar is voor hen, die deze najaarsbeurs hebben voorbereid, een periode van intensief werken geweest. De resultaten er van vallen in twee catego rieën uiteen: de eene groep geeft resulta ten te zien, de andere: vooruitzichten. Wat de resultaten betreft kan gewezen worden op een versterkte groep Meubelen, op een zeer bevredigende deelneming der overige groepen, op de afdeeling Koloniën, spe ciaal aan eenige Indische voedings- en ge notmiddelen gewijd, op de deelneming van de V.A.N.K., van de smedenpatroons en klompenmakers en de Schoonhovensche goud- en zilverindustrie. Buitenlandsche deelneming. Wat de buitenlandsche deelneming be treft, is die van Duitschland teruggeloopen onder invloed der bekende gebeurtenissen der laatste maanden. De Italiaansche sec tie komt ditmaal wederom grooter voor den dag dan het vorige jaar, niet alleen wat plaatsruimte betreft, maar ook wat aantal bedrijfstakken betreft: behalve met ruwe tabak komt Italië thans ook met be werkte tabak aan de markt, voorts met textiel katoenen en wollen stoffen en ta pijten en met parfumerieën. De invoerbelemmeringen, waartoe ook onze Regeering als door den nood afge perste verdedigingsmiddelen moest over- gaan, maken natuurlijk voor buitenland- j sche productenten de deelneming aan de j Nederlandsche jaarbeurs niet aanlokkelijk, i Het onlangs ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Crisiswet toont aan, dat de Regeering met het tot nog toe gevolgde contingenteeringsstelsel zal breken en in haar nieuwe systeem van contingenteering meer rekening zal gaan houden met feite lijke verschuivingen tusschen de landen, welke leveranciers van Nederland zijn. Het is niet onmogelijk, dat door deze voorge stelde wijziging de buitenlandsche deelne ming aan onze jaarbeurs gunstig beïnvloed zal worden. Het jaarbeursbestuur zet de pogingen om de Nederlandsche industrie aan buitenland sche jaarbeurzen collectief te doen deel nemen, voort. In voorbereiding is voorts een afdeeling voor uitvinders, welke aan de Nederlandsche jaarbeurzen verbonden zal worden. Dank zij eene beslissing van de Neder landsche Spoorwegen, is thans ook de Ne derlandsche Jaarbeurs opgenomen in de groote internationale regeling, waarbij de buitenlandsche spoorwegen aan bezoekers der internationale jaarbeurzen een korting van 25 pet. op den prijs der gewone biljet ten toestaan, zoowel voor de heen- als de terugreis. Zoo varen wij dan uit, aldus de heer Graadt van Roggen, met het onmiskenbare gevoel, dat wij, meer dan een half jaar geleden, weer wat wind in de zeilen heb ben. Het oogenblik is daar om door daden waar te maken het devies, dat ons Hollan ders, die de zee liefhebben om haar geva ren en om haar gewind, uit het hart is ge grepen: luctor et emergo: ik worstel maar ik kom boven. Op deze als altijd uitstekend georga niseerde jaarbeurs zijn ditmaal een groot aantal nieuwe artikelen geëxposeerd op velerlei gebied. Tijdens de jaarbeurs zullen vele officieele personen en corpora ties een bezoek aan Utrecht brengen. KON. FAMILIE NAAR DE HOOFDSTAD. Het jaarlijksch bezoek. Naar wy vernemen zal H. M. de Konin gin heden te 5.44 uur aan het Centraal Sta tion arriveeren voor haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Het volgende programma is voor het be zoek vastgesteld: Dinsdag 5 September: aankomst aan het Centraal Station (uit richting Apeldoorn), eere-escorte; Woensdag 6 September: audiëntie ten Paleize. Rijtoer (met auto's) en bezoek aan het Rijksmuseum. Donderdag 7 September: audiëntie ten Paleize. Rijtoer (met auto's) en bezoek aan Kweekschool „Leger des Heils" te Am stelveen. Vrijdag 8 September: audiëntie ten Pa leize. Bloemencorso door Aalsmeerders, vanwege de Vereen, ter bevordering van Amsterdam's Belangen en van het Vreem delingenverkeer ,,'t Koggeschip", over den Dam. Rijtoer (met auto's) en bezoek aan het Stedelijk Museum. Zaterdag 9 September: Rijtoer (met rij tuigen, bespannen a la daumont), naar het Stadion. Huldebetooging, bestaande in: vaandeldefilé, dansen en zinnebeeldige voorstelling van de 35-jarige regeering van H. M. de Koningin in het Stadion. Terugrit van het Stadion naar het Kon. Paleis op gelijke wijze als heenrit. Vertrek van het Paleis met auto's naar de residentie. DE NATIONALE HULDIGING VAN DE KONINGIN. Het stadion te Amsterdam -'*+ uitverkocht. Het Comité voor de huldiging van de Ko ningin Zaterdag in het Stadion te Amster dam deelt mede, dat voor het by wonen van deze huldiging geen plaatsen meer te ver krijgen zyn. Alles is uitverkocht. Vrijaf voor rijksambtenaren. De regeering heeft besloten, dat aan de rijksambtenaren, die de huldiging van de Koningin op 9 dezer te Amsterdam wen- schen bij te wonen, voor zoover de dienst zulks toelaat, verlof kan worden verleend. SALARISVERLAGING RIJKS PERSONEEL. Onaanvaardbaar verklaard. Op Zaterdag 2 September kwam het Al gemeen Bestuur van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst te 's-Gravenhage in vergadering bijeen ter behandeling van de voorstellen der Regee ring inzake een korting op de salarissen van het Rijkspersoneel. De vergadering was algemeen van oor deel, dat de verlaging door de Regeering voorgesteld, gelet op het feit, dat de De- looning van de landsdienaren door de ver hoogde salariskorting voor 1933 geen be hoorlijk levenspeil meer waarborgt en zelfs een consolideering van dit peil in een ge wijzigd Bezoldigingsbesluit, niet zou kun nen worden aanvaard. De vergadering was dan ook van oordeel, dat aan een salarisverlaging voor het Rijks personeel niet kon worden gedacht, lemeer niet, omdat de Regeering zelf van dit feit overtuigd moet zyn door den vergelijken den staat, door haar aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal bij de behandeling van de Ryksbegrooting voor 1933 overgelegd, waaruit blijkt, dat de salarissen en loonen bij het Rijk zeer ten achter staan bij die van de groote Gemeenten en de Provin ciën. Op talrijke ter vergadering bekend gemaakte voorbeelden over achteruitgang van salrissen nam men de conclusie, dat het inkomen van de landsdienaren, dat tel kens als sluitpost op de Rijksbegrooting moest fungeeren, door de gewijzigde fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente, geen verdere verlaging kon on dergaan. Men was ook algemeen van oordeel, dat de uitkomsten van de Commissie-Schouten, de z.g. „Gleichschaltungscommissie", moes ten worden afgewacht, alvorens met de Regeering reëel kon worden onderhandeld over de Rijksloonen en -salarissen. De loonen der arbeidscontractanten en van vele herplaatste wachtgelders werden zeer onvoldoende genoemd. De wijze, waarop de Regeering de poli tieke kwestie inzake de bezoldiging van in communiteit levende onderwijskrachten bij de kloosterscholen tracht op te lossen door de inkomens van de ongehuwde landsdie naren nog aan een extra korting te onder werpen, werd scherp veroordeeld. Men oor deelde dat de Regeering het economisch noodige voor de ongehuwden te laag legt, de moraal in gevaar brengt en daardoor conflicten veroorzaakt tusschen gevoel en verstand. MOORD OP FABRIEKSDIREC TEUR TE WOERDEN FABRIEKSDIRECTEUR DOOR BEDRIJFSLEIDER VERMOORD? Hedenmorgen werd de politie te Woer den gewaarschuwd, dat op den Singel te Woerden het lyk van een man gevonden was. Nadat een onderzoek was ingesteld bleek het slachtoffer te zyn jhr. C. F. E. van Ingen, directeur der Woerdensche Pan- nenfabriek. Twee schoten, vermoedelijk met een re volver gelost, waren door zyn lichaam ge gaan, een had het hoofd getroffen, het an dere was op het hart gericht. Onmiddellijk werd hier aan moord ge dacht en nog hedenmorgen omstreeks 7 uur de daad schijnt om 4 uur in den ochtend te hebben plaats gehad werd als vermoedelijke dader gearresteerd de bedrijfsleider van de fabriek de heer de B.. De B. is in arrest gesteld. Het onder zoek wordt voortgezet Omtrent de motie ven van dezen moordaanslag tast men in het duister. Nader vernemen wy, dat het lijk van het slachtoffer juist voor zyn woning werd ge vonden. Een arbeider, die tusschen vijf uur en hall zes de woning passeerde, vond den heer van L op den weg liggen. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie, die spoe dig ter plaatse was. De gemeentearts, H. J. Verhagen, constateerde den dood. De heer van I. had een of twee schoten in het hoofd en een schot in het hart De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in en er waren ernstige aanwijzingen tegen den bedrijfsleider van de fabriek de B. Deze werd een half uur later gearres teerd, juist toen hy in zijn auto was ge stapt en zou wegrijden. Wat er precies gebeurd is, kon nog niet worden vastgesteid. De B. moet in den nacht ten huize van zijn slachtoffer zijn ge weest; samen zijn zy uit de woning gegaan. De heer van I. was in nachtgewaad met alleen een broek daarover aangetrokken; hy droeg ook schoenen. Op den weg heeft De B. zijn directeur doodgeschoten zon der dat tot duiver de motieven daarvoor bekend zyn. Nabij de plaats van het mis drijf heeft de politie twee hulzen gevon den. Het wapen, waarmede het misdrijf is gepleegd, kon tot dusver niet worden op gespoord. De B., die ontkent het misdrijf te heb ben gepleegd, doch tegen wien sterke aan wijzingen zijn, wordt heden ter beschik king van de Justitie gesteld. HET TARIEFBESTAND OPGEZEGD. Nota van de Nederlandsche Regeering aan den voorzitter der Economische Conferentie. De Nederlandsche Regeering heeft het tariefbestand, gesloten in verband met de Economische en Monetaire Conferentie, op gezegd bij een schrijven van 4 September aan den Voorzitter der Conferentie van den navolgenden inhoud: „In haar nota van 8 Juni 1933 heeft de Nederlandsche Regeering haar toetreding bericht tot het tariefbestand, voorgesteld door het Comité van den Volkenbondsraad, belast met de voorbereiding van de Econo mische en Monetaire Conferentie. Dit be stand vormde naar het oordeel der Regee ring een middel teneinde te voorkomen, dat de pogingen van de Conferentie tot het verkrijgen van een stabilisatie der mone taire verhoudingen en een vermindering van de belemmeringen van deri internatio nalen handel, niet bij voorbaat tot mis lukking zouden zijn gedoemd ten gevolge van nieuwe beperkingen. De Nederlandsche Regeering betreurt het te moeten vaststellen, dat tot dusver «Ie pogingen van de Conferentie geenszins hebben geleid tot een stabilisatie van de monetaire verhoudingen, noch tot een ver mindering van de belemmeringen van den internationalen handel. Onder deze omstandigheden acht de Ne derlandsche Regeering zich gerechtied haar volledige vrijheid van handelen to hernemen en zij ziet zich genoodzaakt het bestand op te zeggen met een termijn van een maand vanaf den datum van dezen brief*. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Indrukwekkend slot van het Congres te Neurenberg. (2de blad). Het program der Iersche nationalisten. (2de blad). „Koopt mcer"-campagne in de V. S. (2de blad). BINNENLAND. De Nederlandsche regeering zegt het tarief bestand op. (1ste blad). Vandaag opent de Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht. Optimistische ver wachtingen. (1ste blad). net algemeen bestuur van de Centrale van vcrccnigingen van personeel in 's Rijks dienst acht de nieuwe korting op salaris sen van het Rijkspersoneel niet te aanvaar den. (1ste blad). Vijf doodelijke verkeersongelukken (Gem. Bcr., 3de blad). De dader van den moordaanslag te Oss bekent (Gem. Ber., 3de blld). De heiligstellende diefstal te Blaricum. Ook een kerkdiefstal te Abcoude (Gcm. Ber., 3de blad). UIT DE OMGEVING. De automatlsecring van de telefoon in de bollenstreek een feit (2de blad). Moord op fabrieksdirecteur te Woerden (lstc blad). DE NOOD VAN HET PLATTELAND. Verbod van executie wegens rente- en huurschulden en achterstallige belastingen. De Bond van landpachtcrs cn hypotheek- boeren heeft aan alle landbouworganisa ties in ons land een uitnoodiging gezonden voor een op 18 September te Utrecht te houden vergacdring tot oprichting van een centraal comité van alle meewerkende or ganisaties, dat de actie zal voorbereiden van een algemeen vefbod van executie we gens rente- cn huurschulden cn wegens achterstallige belastingen. Mocht de regeering onverhoopt niet be reid blijken met een voorstel tot een alge meen verbod te komen, dan zou men con tact zoeken met Kamerleden om te trach ten een initiatief-voorstel ingediend tc krijgen. AMSTERDAMSCIIE WETHOUDERS TREDEN AF. Gisteravond heeft de sociaal-democrati sche raadsfractie te Amsterdam haar eer ste vergadering na de vacantie gehouden. Wij vernamen, dat de wethouders De Mi randa, Eduard Polak en Boekman heden hun ontslagbrief zullen verzenden in over eenstemming met het besluit van de ver gadering van gedelegeerden der parlij- afdeelingen. DE 40-URIGE ARBEIDSWEEK TE AMSTERDAM? Het „Handelsblad" verneemt, dat in een vergadering van het dagclyksch gemeente bestuur namens de soc. democratische wet houders door den wethouder van Publieke Werken en Volkshuisvesting, den heer S. R. de Miranda, het volgende voorstel is ge daan: Zoo spoedig mogelijk zal in de bostcK- ken voor alle werken, door de gemeente aanbesteed de bepaling worden opgeno men, dat daar een wekelijksche arbeids duur wordt voorgeschreven van ten hoog ste veertig uur. Onder dit voorschrift zul len ook de bouwbedrijven vallen en de woningcomplexen, met steun van de ge meente te stichten. Uitvoerig is over dit voorstel in het col lege gediscussieerd. Daarbij werd alge meen erkend dat het voorschrift een uit stekend middel zal zijn voor dc bestrijding der werkloosheid in de bouwbedrijven. Het resultaat der bespreking was, dat aan den wethouder voor de Ambtenaars- en Arbeidszaken, mr. G. Kropman, werd opgedragen, met uc regeering in overleg te treden, teneinde van haar tc vernemen of, indien dc gemeente stappen in de be doelde richting zou doen, op steun der ro- gcering mocht worden gerekend.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1