De Aardappel ■steunregeling BUITENUND MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 HAAR UITVOERING Punten der regeling In verband met een tot stand gekomen Kon. Besluit, regelende de bevoegdheden van de Nederlandsche Aardappel Centrale. Kazernestraat 3, Den Haag, telef. 180934. deelt de Nederl. Aardappel Centrale mede, dat haar de uitvoering van de steunhege- ling oogst 1933 is opgedragen. De Nederl. Aardappel Centrale steunt voor deze uitvoering op de medewerking van de Gewestelijke Aardappel-Organisa tie en wel als volgt: Gew. Aard. Org. voor Gelderland en Utrecht, seer. A.B.T.B., Nieuwe Kraan 29, Arnhem. Gew. Aard. Org. voor Noord-Holland, directie Anna Paulownastraat 20, 'sGra- venhage; Gew. Aard. Org. voor Zuid-Holland; di rectie, Anna Paulonwnastraat 20, 's Graven- hage. Teneinde belanghebbenden met de rege ling op de hoogte te stellen, volgen hier in het kort de voornaamste punten: 1. Het vervoer van alle aardappelen is, behoudens het hierna bepaalde, verboden met ingang van 4 September a.s. 2. Het vervoer kan worden toegestaan op vervoervergunningen, die namens de Centrale door districtskantoren der gewes telijke organisaties, welke op alle plaatsen van beteekenis worden gevestigd, worden afgegeven. 3. Een bedrag van 1.— (één gulden) p. 100 K.G. is verschuldigd, indien op eene vervoervergunning aardapelen worden vervoervergunning aardappelen worden maximum lengte 8 cM. en bestemd voor binnenlandsche consumptie. 4. Voederaardappelen, exportaardappelen door den Ned. Alg. Keuringsdienst (N.A. K.) goedgekeurde pootaardappelen of even tueel te re-expedieeren aardappelen zijn vrij van dat recht, mits de verzenders zich aan de daarvoor geldende bepalingen on derwerpen. 5. Vrij mag worden vervoerd ten hoogste 10 K.G. aardapeplen in de sorteering 3560 mm. maximum lengte 8 c.m. kennelijk be stemd voor de consumptie van één persoon of één gezin; 6. Vervoervergunningen zullen slechts aan door de Ned. Aardappel Centr. erkende kandelaren worden verstrekt; 7. Voertuigen mogen consumptieaardap pelen slechts in geplombeerde zakken on der begeleiding eener vervoervergunning vervoeren; 8. Vervoer van de boerderij of bewaar plaats naar een nabijgelegen laadplaats moet eveneens door vervoerbon gedekt zijn 9. Aardappelen, bestemd voor veevoeder, moeten worden gedenatureerd; 10. De consumptieaardappelen zijn ge classificeerd in 4 groepen en wel: rubriek I: Bravo, Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche BI., De Wet, Duinzandaardapelen en daarmede gelijk te stellen soorten; rubriek II. Blauwe Eigenheimer, Bonte Star, Bevelander Eigenheimer, Eigenhei mer Dalgrond le vrucht, Eigenh. Dalgr. 2e vrucht, Furore Koh I Not. Noordeling, Roo- destar, Souvenir en daarmede gelijk te stellen soorten; NEDERLANDSCHE BLOEMEN IN HET HART VAN NEW YORK. Veertigduizend bollen naar Bronx-park. „Hoewel het besluit nog niet definitief is genomen staat het wel vast dat Neder land, wereldvermaard om zyn bloembol lenteelt, ditmaal niet zal kunnen deelne men aan de komende tentoonstelling in Amerika, niet te New York en ook niet te Philadelphia. Al zouden de kosten voor de stands ook nóg zoo gering zijn, de voorbe reiding voor een dergelijke inzending vergt steeds een zeer groot bedrag en daarvoor zijn dit jaar geen fondsen aanwezig. Het is heel jammer, maar er is niets aan te doen". In zijn werkkamer in het Krelagehuis zaten wij tegenover den toegewijden alge meen-secretaris van de Alg. Verg. voor Bloembollencultuur, den heer Voors. Hij sprak over de belemmering van den ex port en over het „door de regeering zoo onmogelijk gewijzigde saneeringsplan van het C. B. C". Omdat er eenmaal geen tijd is om aan iets anders te denken, dan aan den export, waar men middenin zit, is de vloed van protesten een oogenblik geluwd. „Maar dat de stemming in kweekerskrin gen niet overal even mild is, is waarlijk geen wonder", zoo zeide de heer Voors. „De regeeringscommissie, die met de uit voering is belast, staat voor een vrijwel wanhopige taak; zij kent de eigenaardighe den van de in elkaar grijpende belangen bij de bloembollenculuur, met de vele bij komstige omstandigheden van weer en bodemgesteldheid en met al die factoren houde de saneering niet voldoende reke ning. Zoodra de exporttijd voorbij is zullen de groote bezwaren te duidelijker naar vo ren komen; de vrijheid van handelen was al te zeer beknot". Niettemin blijft het Centraal Bloembol len Comité al het mogelijke in het werk stellen om over de grenzen een sprekende reclame te maken voor het bij uitstek na tionale product. Geen tentoonstelling? Dan wat an ders! en met een demonstratief gebaar spreidde de heer Voors een paar groote teekeningen voor ons uit, den plattegrond van het Bronx-Park, den prachtigen Bota- nischen tuin, die gelegen is midden in het oude New York. Daar komen het a.s. voorjaar veertig duizend bloembollen in bloei, als een leven de reclame voor de „bulbs" van de landen bij de zee. Het comité heeft de volle mede werking, evenals vroeger jaren, van de directie van het park en daardoor zal de rubriek III: Alpha Bintje, Eersteling. Erdgol, Friso Gelkaragis, Great Scott, In dustrie, Ideaal Kink Edward, Majestic, Monocraat, Present, Royal Kidney .Triumph Wilde Duke en daarmede gelyk te stellen soorten; rubriek IV: Alle zand- en veenaardap pelen. 11. De daarvoor aan de telers te betalen minimumrichtprijzen per 100 K.G. zyn: voor rubriek 3, rubriek II 2, rubriek III 1.50, rubriek IV f 1.25, indien in de voor geschreven sorteering van 35—60 mm. vier kante maat, wordt afgeleverd, hormfcat of rooster van 33 m.m. is hiermede gelijk te stellen. 12. Door de gewestelijke organisaties zal voorloopig yK van de minimumrichtpryzen aan den teler worden uitgekeerd. Het inge houden bedrag zal met het saldo van het heffingfonds dienen om uiteindelijk nog in voorraad zijnde partijen te kunnen steunen. Mocht dat saldo daarvoor niet toereikend zijn, dan kan de Centrale besluiten tot te rugvordering van de telers van een zekr percentage op de reeds uitbetaalde gelden. It> het saldo gunstig, dan zal aan de telers alsnog het geheel of een gedeelte van het ingehouden van den minimumprijs kun nen worden uitgekeerd. Boven deze minimumrichtpryzen is voor rubriek I, II en III een toeslag te betalen aan den teler voor levering in de periode van 1 December1 Maart van 10 cent per 100 K.G.; Maart 20 ct., April 40 ct., en Mei tot einde seizoen 60 cent per 100 K.G. Voor zandaardappelen zijn deze bedragen te hal- veeren. 14 Koopers moeten met inachtneming van plaatselijke betalingscondities de koopsom betalen aan de gewesten, waaronder de betreffende teler ressorteert, die op zijn beurt op geldende bepalingen betaling van het Gewest ontvangt 15. De inkoopprijzen worden door de grossier voor onkosten, vrachtloonen enz. met 1 (één gulden) per 100 K.G. ver hoogd; op plaatsen, waar deze onkosten vol gens een ontworpen regeling lager zijn, wordt het surplus afgedragen aan het Ge west voor fondsvorming. 16. Directe verkoop van teler aan klein handelaar kan slechts onder inachtneming van alle voorschriften en betalig van de verschuldigde heffingen en den grossiers- toeslag plaats vinden. Anders wordt geen vervoerbewijs verstrekt. 17. Alle eventueel door de Centrale over te nemen aardappelen moeten worden ge denatureerd en mogen niet meer voor con sumptie worden verhandeld of aan een ft- briek worden afgeleverd. De denatueering geschiedt door en yoor rekening van den houder onde rtoezicht der controleurs van de gewestelijke aardappel-organisaties of van de Centrale. 18. Overtreding van de voorschriften of bepalingen van de Centrale of Geweste lijke Aardappel Organisatie kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 10.000 of intrekking van erkenning als teler of handelaar voor den tijd van 1 tot 10 jaar. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op de Districtskan toren, Gewestelijke kan toren of de Centrale. beplanting zeer zeker op hoog peil staan. Bronx-Park is voor den New Yorker wat het Vondelpark is voor den Amsterdammer, met dit verschil, dat wy meer verwend zyn wat bloemen betreft. Als de bollen bloeien langs de paden in het park en tuinen van de omliggende hui zen, dan stroomt het bezoekers en volgens de enthousiaste berichten die wij enkele 'jaren geleden ontvingen, weten wy dat ve len de namen van de soorten hyacinthen en tulpen noteeren. Dat is natuurlyk zeer be langrijk en de terugslag op de zaadhuizen onze wederverkoopers is steeds goed merkbaar geweest. En de kosten? Zijn gering. De voorbereidingen zijn al getroffen om de bloembollen die voor ver nietiging worden gespaard, plus minus 40.000 tulpen en hyacinthen gesorteerd voor het park te bestemmen, evenals wij dat met Rusland van plan zijn te doen. Men krijgt dan een volledig beeld van de alge- meene handelssoorten, daar deze alleen voor vernietiging zijn bestemd in verband met de overproductie. De meening, dat wij deze bollen ook wel naar de tentoonstellin gen zouden kunnen zenden, is natuurlijk niet juist; daar is slechts het allerbeste van het beste te gebruiken en dat stelt heel an dere eischen. Is al die moeite wel aan den Ameri kaan besteed? Het klonk niet hoffelijk, maar van een wolkenkrabber met tulpen tuintjes hadden wij nooit gehoord. Als bloemenvriend staat de Ameri kaan in het algemeen niet hoog aangeschre ven, maar er is wel een verontschuldiging voor hem te vinden. In de steden ontbreken de tuinen veelal; de huizen zijn centraal verwarmd; de zomer en ook het voorjaar zyn te heet en dus hebben de bloemen een slechte kans om een goed figuur te maken. Niettemin wordt er door de Nederlandsche kolonisten heel veel aandacht gewijd aan onze bloemen en bollen en niet zonder suc ces. Bovendien wordt het park door veel gegoeden bezocht, die wel degelijk belang stelling hebben voor bloembollen in hun tuinen buiten. Zij die in de gelegenheid zijn hun leven met bloemen te veraangenamen moeten weten waar zij terecht kunnen om him wensch te bevredigen. In die richting wer ken wij en onze overzeesche vrienden met ons. Al kunnen wy dan ook dit jaar niet ten toon stellen op officieele wijze, toch zullen de beplantingen in den Botanische.n tuin vruchtdragend zijn, daar ben ik van overtuigd" zoo besloot de heer Voors. ONTWAPENING LOT OER ONTWAPENING HANGT VAN DUITSCHLAND AF. Naar de opvatting van RooseveR. Naa* door de intieme medewerker* van 'Rbosevelt wordt verklaard, ie de president van oordeel, dat bij Duiteohland de sleutel voor de verwezenlijking van het ontwape ningsprogram berust. Roosevelt gelooft, da-t tenzij Berlijn zonder reserves t plan van MaoDonald aanvaardt intake de schepping van een internationale oommissie voor de oontrole dér bewapeningen van de groote mogendheden, de poging van de Vereenig- de Staten, Engeland en Italië, om veilig heid te verkrijgen door de uitschakeling van de bestaande vrees en het wantrou wen, tot mislukking is gedoemd. Norman Davis tal daarom allee in het werk «tellen, Hitler's instemming met dit plan te verwerven, daar Frankrijk sijn toe treding feitelijk reeds heeft toegezegd, waarna ook Groot-Brittannië, Italië en Rusland tonder twijfel zullen toetreden. Is de taak eenmaal in dit stadium gekomen, dan zal ook Roosevelt er in toestemmen, dat de bewapening der Vereenigde Staten onder internationale controle wordt ge steld. DUITSCHLAND GöBBELS, DE JODENHATER. Rede te Nei^enberg. Op he»t congres der üationaal-eocialisti- eche partij heeft de rijksminister voor Pro paganda ,dr. Göbbels, een rede gehouden, waann hij zeer uitvoerig het Jodenvraag stuk behandelde. Door te trachten, het Jodenvraagstuk practisch op te lossen en soodoende het rassenprobleem voor het eerst in geheel Europa, langs wetgevenden weg te regelen, gaf Duitechland slechts gehoor aan een strooming van den tijd. Het afweren van het Joodsche gevaar is daarbij slechts een onderdeel van het plan en van het doel. Richard Wagner, too zeide Göbbeia, noemde de Joden eens „den plastischen de mon van de decadentie", en Theodor Mommsen bedoelde hetzelfde, toen hij hen het „gist der ontbinding" noemde. Daar tegenover staat de a/ische men«ch als scheppende gestalte. Wellicht heeft het Joodsche wezen een zekere tragiek; hot is eohter niet onze schuld, wanneer dit ras ontbindend op de volken inwerkt en daar om 'n voortdurend gevaar vormt voor hun veiligheid, zoowel naar binnen als naar bui ten. Vervolgens wees Göbbele op de groote aantallen Joodsche rechters, artisten, jour nalisten en professoren. Deze aantallen, zoozeide hij, kunnen iederen objectieven buitenlander er van overtuigen, da-t wij ge dwongen werden te handelen tooals wij deden. Niettemin, ging spreker voort, hadden wij bij het begin van onzen arbeid belang rijker dingen te doen dan een wereldvraag stuk van deze draagwijdte op het tapijt te brengen. Het was geenszins ons streven, met een zoo groote handicap de oplossing van de groote Diütsche problemen ter hand te nemen. Dat het anders geioopen ia, lag uitsluitend aan het Jodendom. Zijn cultu- reele woordvoerders gingen naar het bui tenland, om daar in veiligheid het gestook voort te zetten, dat zij veertien jaar lang in Duitsdhland tegen de nationale volksop- standing hadden bedreven. De boycot- en gruwelpropaganda tegen bet jonge Duitschland was slechts een po ging van het internationale Jodendom, via de openbare meening van andere landen te bereiken, wat door ons optreden in Duitschland onbereikbaar was geworden. De oude requisieten van de „hetze" tegen Duitschland uit de oorlogsjaren werden uit het arsenaal der wereldpropaganda te voor- schijn gdhaald. De uitgestoken oogen en af gesneden kinderhanden kwamen prompt weer te voorschijn. Zelfs ernstige bladen in het buitenland, die anders naar geloofwaar digheid en betrouwbaarheid stroven, moes ten met de wolven in het bosch hui'.en. Wij, zoo ging Göbbeia voort, waren ona reeds van te voren er van bewugt, waartoe dat moest leiden. Wanneer wij in dien kri tieken tijd gegrepen hebben naar het mid- dol van den tegen-boycot, waardoor de in Duitschland gebleven Joden echade leden, dan kunnen dezen hun geestverwanten dankbaar zijn, die buiten de Duiteche gren zen onzen opbouw wilden schaden. Geen Jood is in Duitschland ook maar een haar gekrenkt zonder reden. Onze boycot was een daad van noodweer, maar ook die boy cot werd in voorbeeldige discipline, zonder terreur, uitgevoerd". Ten slotte zeide dr. Göbbels, dat „de groote veldtocht tegen Duitschland© vrede en veiligheid'' niet onbeantwoord zal blij ven. Een wereld-pro paganda vóór ons, en wij weten wat propaganda is. Ook in de rassenkwestie zal de waarheid over Duitschland tot de andere volken doordrin gen. Wij behoeven het oordeel der wereld niet te sohuwen. Hoe meer buitenlanders naar Duitechland komen, des te meer vrien den zullen wij winnen. Hofer in Neurenberg. De ontvluchte Tiroler gouwleider Hof«r is Zaterdag tegen den avond per vliegtuig te Neurenberg aangekomen in gezelschap van den indertijd uit Oostenrijk gezetten gouwleider Habicht. Een groote menigte had zich op het vliegveld verzameld, om Hofer te begroe ten. Burgemeester Liebel verwelkomde hem, waarop Hofer dankte yoor de hartelijke ontvangst. Vervolgens reed hij met zijn begeleiders naar de stad, waar hij zioh naar zijn hotel begaf. MGR. SCHREIBER t Naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, is Z. H. C. mgr. dr. Christian Schrei- ber, bisschop van Berlijn, van Vrijdag op Zaterdagnacht overleden. Mgr. Schreiber bereikte den leeftijd van 61 jaar. ITALIË ITALIË—RUSLAND. Niet aanvalsverdrag onderteekend. In het Palazzo Venezia te Rome is Za terdagmiddag door den chef der Itaüaan- solie regoering Mussolini, alsmede den Russischen gezant te Rome een vriend- sohaps-niet-aanvaJs- en neutraliteitsver drag onderteekend. SPANJE SPAANSCHE SOCIALISTEN DREIGEN MET BARTHOLOMEUS-NACHT. Op een massa-vergadering te Santan der, welke door 11.000 jonge socialisten werd bijgewoond, verklaarde Don Bruno Alonso, oen socialistisch afgevaardigde, dat zijn partijgenooten door de straten sullen trekken en een nieuwen Barthelo- meus-nacht zullen maken, als de reactie de republiek tracht te vernietigen. Degenen, die zich tegen ons verzetten, sullen verpletterd worden, aldus de spre ker, die verder zeide, dat Spanje waar schijnlijk het minst gedisciplineerde en meest oproerige land van Europa is. AMERIKA FORDS HOUDING TEGENOVER DE CODES. Men is bezig hem te boycotten. De gouverneur van den staat Pennsyl vania, Pinchot, heeft verklaard, dat zijn staat geen Ford-automobielen zal koopen, zoolang Ford weigert de Nira-oode te teekenen. Dit voorbeeld is gevolgd door gouverneur Brann van den staat Maine. De termijn voor hot indienen der vrij willige charters is Vrijdag j.l. verstreken; generaal Johnson heeft thans het recht maatregelen te nemen, teneinde oodes voor te schrijven aan weerspannigen en laatkomers, doch in verband met de druk te van don laatsten tijd zullen Johnson's bureaux tot Dinsdag gesloten zijn, ten einde het personeel enkele dagen rust te gunnen. Daardoor heeft Ford tot Dinsdag gele genheid do code te toe kenen, dook tot dus ver hoeft hij zich niet over zijn plannen uitgelaten, lien van Ford's medewerkers to Detroit heeft ontkent, dat er plannen be*tnan voor een arbeidsovereenkomst, waarbij aan het personeel een aandeel in de winst wordt toegekend. Ook het be richt, dat Ford plannen hoeft oen afzon derlijke code in te dienen, waarin betoro arbeidsvoorwaarden en booger loonen zijn opgenomen dan die, welke de Nira voor schrijft, wordt niet bevestigd. De ambte naren der Nira verklaren evenwel, dat zulk een individuecle code van de hand zou worden gewezen. Een ander onbeves tigd gerucht zegt, dat Ford bereid zou zijn de Nira-code te teeltenen, mits hij zijn boeken niet voor iodcroen open bo- hoeft to leggen en hij niet gedwongen wordt zich aan te sluiten bij do nationale Kamer van Koophandel voor de auto-in dustrie. Doch zooals gezegd, Ford zelf laat zich niet over do zaak uit. Hij vertoeft nog steeds in zijn zg. „honderdduizend-dollar hut" te Marquette, aan de boorden van het Superior-moer. Uit statistieken blijkt, dat reeds 80 pet. der Amerikaansche industrie de Nira- code* hoeft aanvaard. Voor de staal-in- dustrie bedraagt dit percentage zelfs 97. In weerwil van het feit, dat de loonuitga- ven met vijf milliocn dollar per maand zijn gestegen, beeft deze industrie jwslo- ten de huidige prijzen te handhaven. NEW YORK WEER IN GELDNOOD. De stad New York, die oens als de rijk ste stad ter wereld werd besohouwd, werd verloden week slechts van een bankroet gored door het „vinden" vaJi een soin van 8.500.000 dollar. Dit was ongeveer het be drag, dat noodig was voor do betaling der rente op diverse bankleeningcn, waarvan de coupons Vrijdagochtend zijn vervullen. De bankiers hadden verklaard, dat /.ij de stad niet verder zouden helpen, wan neer de rente niet werd betaald. Het go moentebestuur zat in zak en asch, totdat men te elfder ure op het denkbeeld kwam, voor de betaling dor rente het geld te ge bruiken, dat voor werkloozensteun en voor de betaling dor loonen aan politie agenten en andore categorieën gemeente beambten was gereserveerd. Op die wijze slaagde men er in, de financieele debacle af te wenden. De wethouder van Financiën heeft (rit tenen den geheelen dag onderhandelin gen gevoerd over het verkrijgen van oen leening voor de stad van 82.5 millioen dol lar, ten einde haar dringende verplichtin gen voor de rest van het jaar te kunnon nakomen. De bankiers deelden hem ech ter mede, dat eerst de rente op de lee ningen per 1 September betaald moest zijn. Afgezien daarvan echter verklaarden zij er bezwaar tegen te hebben, dat de stad van de hand in den tand leeft en /ij oisobten derhalve, dat drastische hervor mingen in het gemeentebestuur aango- bracht zouden worden. O.&. moeten de uitgaven sterk worden besnoeid, ten einde de begrooting in evenwicht te brengen. De financieele ohaos, waarin de stad is komen te verkeeren, is namelijk voor een gToot deel ©en gevolg van de enorme uit gaven, die zij zioh in de j>oriodo van voorspoed'heeft gepermitteerd. Os. zijn groote sommen uitgekeerd aan Tammany Hall, de bekende democratisch© organisa- ti© van New York. Verwacht wordt, dat het gemeentebestuur thans noodgedwon gen tot herziening der begrooting zal overgaan, daar men geheel op den steun der bankiers is aangewe»en. In November as. vinden nieuw© verkie zingen voor den gemeenteraad plaata, waarbij do kwestie der financieelo moei lijkheden uit den aard dor zaak een voorname rol zal spelen. BUITENL. BERICHTEN. VIJF ARBEIDERS DOOR EXPLOSIE GEDOOD. Te Mer-le-Bac by Mctz zijn in een zand groeve, ten gevolge van een ontydige ont ploffing, vyf arbeiders gedood en acht ge wond, terwyl enkele anderen nog vermist worden. HEEL GEZIN BIJ BRAND OMGEKOMEN. By een brand in een dorp in de buurt van Padua zyn van een gezin de vader, de moeder en drie kinderen in den ouderdom van 4 tot 7 jaar, om het leven gekomen. WEER EEN OPSTAND IN EEN GEVANGENIS. Zeven gevangenen gedood. Uit Basra wordt gemeld: Bij een aanval van een aantal gevangenen op hun bewa kers, die met stcenen en flesschen werden bekogeld, werden 7 gevangenen door de bewakers gedood en 20 gewond. De gevan- nenen overweldigden de bewakers en na men eenigc geweren, waardoor het perso neel genoodzaakt werd op de gevangenen te schieten. HERLEVING VAN HET BANDITISME IN CniNA. Uit Tientsjin wordt gemeld: De door den wapenstilstand tusschcn China en Japan gedemilitariseerde zone wordt thans weer door bandieten onveilig gemaakt. Gtqolc troepen terrorisceren het gehcele gebied ten Westen van de rivier Loean. De situatie is zeer ernstig in verband met het terug trekken der Japanschc en Chinceschc troe pen. BOEREN IN NOORD-RUSLAND GEMOBILISEERD. Voor maasa-aanval op de bosxehen. Voor de tweede maal in dit jaar is do geheele boerenbevolking van Noord-Rus* land gertobilisccrd om een massa-aanval op de bosschen te doen. De eerste keer aldus meldt de Moskou- sche correspondent van de „Daily Tel." dat dit jaar een dergelijke houthakkerd- op-groote-schaal georganiseerd werd, was van 7 Februari tot 10 Maart. De volksmond gaf toen hieraan den naam van „Stalin's veldtocht tegen de bosschen". Thans is het onder leiding van Ivanof, bekend als do „Stalin van het Noorden", dat deze cam pagne ondernomen wordt en is officieel September als „de maand der aanvalsbri- gade" bestempeld. De kwestie is intusschcn, dat de hout zaagmolens met een tekort aan materiaal bedreigd worden, wanneer men niet oogen- blikkclyk, voor het ijs de rivieren ver spert, tot drastische maatregelen overgaat. Daarom is van vandaag af tot 25 September de geheele boerenbevolking opgeroepen om zooveel en zoo snel mogelijk hout t« kappen, het In de rivieren te sloepen en er groote vlotten van t« maken, die dan in alleryl naar de havens gesleept zullen worden. Uit den tekst van het desbetreffende de creet biykt, dat het houtvervoer in den meest miserabelen staal van verwaarloo- zing verkeert cn dat het geheele uitvoer- program in het honderd dreigt te loopen. Het eindigt met de opdracht aan alle leden der communistische party om de geheele boerenbevolking der Noordelijke provin cies voor het werk te mobiliseeren. Bij deze campagne zullen er dezelfde methodes aangewend worden als bij „den veldtocht van Stalin" in het begin van dit jaar: Alle boeren in de betrokken streken worden op militaire wijze gemobiliseerd; als belooning voor hun werk zullen zy ge durende de campagne gratis gevoed wor den; zij moeten hun eigen paarden meene men en het werk zal dag en nacht worden voortgezet; desertie en sabotage worden op de strengste wijze gestraft; vrouwen cn kinderen moeten in de dorpen achterblij ven om, onder toezicht der communistische organisaties, er het werk op het land te verrichten; alle beschikbare schepen op de rivieren moeten voor het vervoer gcrequi- reerd worden. EEN CLANDESTIENE BABY-MARKT. De politie heeft te Tulsa (Oklahoma) een geheime baby-markt ontdekt, waar kinde ren verhandeld werden. De vrouwelijke commissaris voor de kin derbescherming verklaart te hebben ont dekt, dat onlangs vier kinderen zijn ver handeld tegen prijzen van 50 tot 75 dollar. Er zullen thans wettelijke maatregelen worden getroffen om aan dezen ongcoor- loofdcn handel een einde te maken cn de schuldigen te straffen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11