PHILIPS TOONT HAAR NIEUWSTE PRODUCTIES ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Machines spuiten 1200 lampen per uur BI-ARLITA EN RADIO 636 A 20°/0 meer rendement. Na een onderbreking van eenige jaren zijn de Nederlandsche persvertegenwoor digers dezer dagen weer eens de gast ge weest van de firma Philips te Eindhoven, ten einde zich op de hoogte te stellen van de nieuwste Philips-producten, die ook dit jaar wederom door de ingenieuze leiders der Philips-laboratoria zijn uitgedacht en in de practijk toegepast. Voor oningewijden in de wereld der hoogst gevorderde techniek heeft een pers conferentie als deze een dubbel karakter, want bij de leerzame uiteenzettingen, die door de leiders der verschillende af deelin gen over de toepassing der nieuwe vindin gen worden gegeven, bij de demonstraties die deze uiteenzettingen vergezellen, weet men daar het nuttige met het aangename zóó te vereenigen, dat het te samen een volkomen homogeniteit vormt, die de ge- heele ontvangst aan beide zijden ieder ©ogenblik tot haar recht doet 'komen. Zoo kwam na de hartelijke ontvangst en de gezellige réunie in den avond in hotel „Royal", het zakelijke gedeelte in den vorm van populaire en wetenschappelijke uiteenzettingen over de nieuwe Bi-Arlita- lamp, het nieuwste radiotoestel en de nieuwste autolampen, en hiertoe willen wij ons bij onze beschouwingen dan ook bepalen. Een heldere uiteenzetting over den aard der nieuwste producten gaf de onder-di recteur dr. Waterman, die de voordeelen der nieuwe vindingen en toepassingen dui delijk toelichtte. Zoo vertelde hij van de voordeelen van de nieuwe Bi-Arlitalamp met de dubbel gespiraliseerde draad, waar door het lichtrendement weer 20 pet. is opgevoerd. Zoo wist dr. Waterman ons in te prenten, dat zulk een lamp van Philips voor een bepaalde prijs verkocht goedkoo- per was dan een lamp van een -ander fa brikaat, die men cadeau zou krijgen. Stel b.v. dat een lamp gedurende zijn levensduur 70 aan licht verbrandt, dan geeft een Bi-Arlita van Philips 20 pet. rendement, omgerekend in geldswaarde ƒ1.40. Kost nu zulk een lamp ƒ0.70, dan is zij nog 0.70 goedkooper dan een lamp, die niets gekost heeft. Simple comme bon zij den lamp een levensduur van 1000 uren heeft meegegeven, daar bij een langere le vensduur de lamp aan rendement zou in boeten en te duur zou worden. In dit verband vertelde dr. Waterman dan ook, dat er nog wel eens door dank bare gebruikers lampen al curiosa wer den opgezonden met de mededeeling, dat deze lamp vijf en twintig jaren lang hun huwelijksgeluk had beschenen, waarop dan natuurlijk het antwoord moest volgen: „Zeer verplicht, maar dan is het een slech te lamp geweest". Om dus een compromis tusschen rende- DE DUBBEL GESPIRALISEERDE GLOEIRAAD VAN DE NIEUWE PHILIPS GLOEILAMPEN „BI-ARLITA". ment en levensduur te vinden is men ertoe overgegaan den lampen een le vensduur van 1000 uur te geven. Dat komt in de practijd overeen met een ge bruik van vier jaar. Deze levensduur wordt met een groote mate van nauwkeurigheid gegarandeerd. Het stroomverbruik is ech ter een veel belangrijker factor, omdat de prijs daarvan mettertijd tot het tienvoudige van den aanschaffingsprijs oploopt. Men weet, dat de tegenwoordige lampen reeds vier a vijfmaal economischer zijn dan de oude kooldraadtypen. Philips is er nu in geslaagd het rendement met nog twintig procent op te voeren door toepas sing van een dubbel gespiraliseerden draad. De draad is in een spiraal gewonden, ter wijl deze spiraal dan nóg eens tot een spi raal is gewikkeld. Deze constructie is al leen machinaal mogelijk, doordat de win dingen ongelooflijk nauwkeurig en gelijk matig moeten zijn. Pas door een speciale machine is de Bi- Arlita lamp dan ook mogelijk geworden. De ballon is niet meer uitwendig gemat teerd, maar inwendig gesatineerd, waardoor de lichtopslorping van vijf tot een half procent is teruggebracht. Wat is Decalumen? Om den verbruiker in staat te stellen, zelf het rendement van de lampen te be- oordeelen, is Philips ertoe overgegaan voortaan op den ballon zoowel het watt- verbruik als de lichtsterkte op te geven. Dit laatste gebeurt niet in „kaarsen", die langzamerhand een vaag begrip zijn ge worden, maar in de nieuwe internationale eenheid de lumen of, bij tientallen tege lijk, de decalumen. De ballon vermeldt b.v. 99 Watt 125 Decalmen. (Een decalumen is ongeveer gelijk te stellen met één kaars). Het principe der spiraliseering is ook toegepast in een vacuum-peerlamp, de „Spi- ralta". Deze heeft een geringeren voor sprong op de oude typen, n.l. vijf a zes pro cent. De horizontaal gespannen draad geeft bovendien beter lichtverdeeling. DE NIEUWE 636A. De machine. Na deze uieenzettingen heeft men ons in staat gesteld het geheele fabricage-pro- ces te volgen. Het meest imposante onderdeel daarin is wel de machine, die vrijwel geheel zon der menschelijke hulp complete lampen fa briceert. De machine zoekt één draadje en nog een draadje, brengt ze in een glasbuisje, smelt dit alles tezamen, zet er weer nieu we steundraadjes in, hangt het ragfijne spiraaltje er netjes tusschen, oogjes worden gebogen die het spiraaltje ophouden en van stap tot stap kan men alles volgen. De machine zet het ballonnetje op, maakt een gaatje, waardoor de lamp wordt leeg gepompt, nieuw gas wordt er in geperst een paar tellen later brandt de lamp al! Maar ze gaat weer verder de schroef van de fitting komt er nog aan. Een ondertusschen, in de honderden pha- sen van een proces dat in totaal zeven mi nuten duurt, hebben steekvlammetjes overtollige buisresten weggebrand, auto matische soldeerboutjes de verbindingen aangetipt en steeds kan de arbeidster, die de controle over de afwerking heeft, te gelijk opletten of aan het andere eind geen malheur gebeurt: een lens laat haar op een schermpje vergroot het gewichtig oogen- blik van het inhangen van het gloeispi- r aalt je zien. Twaalfhonderd lampen worden aldus per uur door een machine gemaakt. Ook in de glasfabriek heeft de mechani satie haar intrede gedaan. Aan den eenen kant van de fabriekshal vindt men nog wel de arbeiders, bij veertig tegelijk rondom den hellegloed van den glasoven staan, waar zij met hun blaaspijpen de kluiten rood gloeiend glas oppikken om er in de enkele oogenblikken voor het afkoelen, met uiterst behendige bewegingen blazend, draaiend, rollend, zwaaiend een ballon uit te vormen. Maar aan het andere uit einde van de hal staan monsterlijke ge vaarten: de machines. Om de seconde ziet men langs een stortbaan een wit-gloeiende droppel uit een metershoogen oven omlaag rollen. Een mes heeft hem steeds op de juiste grootte van de kraan los gesneden. De druppel bleef lillend hangen en duikt in een vorm weg. Een steekvlam snydt het overtollige weg en binnen enkele tellen is de rood gloeiende, weeke drop veranderd in een glanzend ballonnetje. Voor den leek is deze fabricage-methode bijna-beangstigend en een gevoel van on begrijpelijke verbazing overmeestert hem bij het zien van deze fantastische techniek, tot zulk een hoogte opgevoerd door herse nen, waarvoor niets te fantastisch blijkt te zijn. Radio. De middag was gewijd aan de nieuwste Philips-radiotoestellen en luidsprekers, vooraf gegaan door een technisch betoog, dat niet de super-heterodyne. waar de su per-inductor van Philips het toestel voor Europa is. Wij willen slechts enkele van deze apparaten, die binnenkort in den han del zullen komen, noemen. De nieuwe ontvangtoestellen kunnen in twee klassen, nJ. tweekrings- en vier- krings „super-inductie" apparaten, worden onderscheiden. De 834A is een vier- lamps tweekringsontvanger met een zeer hooge selectiviteit De gouden Miniwatt- lampen worden er in toegepast. Er worde anode-detectie gebezigd, terwijl tot het verkrijgen van een zeer soe pele volumeregeling als eerste hoog- frequentlamp een selectode wordt ge bruikt. De detectorlamp leent zich bijzon der voor anode-detectie, waarbij in de ka thode een weerstand voor de negative roosterspanning geschakeld is. Deze schake ling biedt het voordeel, dat de ontvangst van korte golven minder aan sluiering on derhevig is dan zulks bij het gebruik van roosterdectectie het geval zou zyn. Zooals ook bij de vorige superinductie- ontvangers reeds het geval was, zyn slechts twee bedieningsknoppen aanwezig, waarvan de een als netschakelaar en vo lumeregelaar dienst doet, terwijl de andere voor het kiezen van station in*het omscha kelen van lange op korte golven of om gekeerd gebezigd wordt De stationkiezer is verlicht en de golflengten zyn tot op een procent nauwkeurig geijkt Het toestel is voorzien van een nieuwen electro-dynami- schen luidspreker, met permanente mag neet door een bijzondere constructie van de spreekspoel en van den conus, die den invloed van eventueele overbelasting der eindlamp op de gevoeligheid van het systeem tot een minimun* beperkt. Een apparaat, waaraan kosten nog moei ten gespaard zijn om de weergave zoo uit muntend mogelijk te maken, is\de ontvang- combinatie 636 A. Het aantal afgestemde kringen is gelijk aan die van de 634 A, doch er worden 1 ontvanglapipen gebezigd. De combinaie is voorzien van een bijna vol maakte automatische volume-regeling en van een z.g. geluidlooze afstemming, waardoor bij het kiezen der stations tus schen den eenen en den anderen zender het toestel volmaakt stil is. Door de ver schillende voorzieningen is het noodzake lijk geworden drie knoppen te gebruiken: Eén voor het kiezen der stations, één voor de regeling van de sterkte der weergave en een derde voor de bovengenoemde func ties van afstemming en instelling op ge voeligheid. Voor dit toestel werd een spe ciale electro-dynamische luidspreker ont worpen. Voorts zullen er drie luidsprekers gele verd worden: le. het electro-dynamische type, dat ook in de 634 A voorkomt, twee electro-magnetische luidsprekers, waarvan één uitsluitend bestemd is voor de radio- distributie. In tegenstelling met vorige jaren fabri ceerde Philips nu een radio-gramofoon, waarvan de afmetingen niet grooter zyn dan bij een normaal ontvang-apparaat en gevat is in een sierlijk uitgevoerde kast van glanzend notenhout. Voorts wordt er een constant loopende gramofoon-motor en een geheel nieuwe gramofoon-opnemer in toegepast. De opnemer is zoodanig gecon strueerd, dat het hinderlyk naaldgeruisch, voortkomende uit de groeve van de grama- foonplaten, practisch is opgeheven. Dit ge schiedt op zulk een wijs, dat de weergave der hooge tonen er niet onder lijden. Ook op het gebied van autolampen, die weer belangrijk verbeterd zijn en natrium- verlichting hebben, werden ons interessan te proeven getoond. Na van de effecten van al deze nieuwe vindingen te Rebben kennis genomen, werd de radiofabriek bezichtigd, waar de toe stellen aan den loopenden band vervaar digd worden. En deze interessante excursie vond een gezellig slot in een bijeenkomst op de golflinks der firma Philips te Valkens- waard. BUITENLAND HET RADIO-TOESTEL 834A. DUITSCHLAND RAS EN KUNST. Hitiers rede te Neurenberg. In de oultureele afdceling van het na- tionaal-soeialistische partij-congres te Neu renberg heeft rijkskanselier Hitier een rede gehouden over do nationaal-socialis- tische wereldbeschouwing en de kunst. Hitier zeide, dat met het einde der na- tionaal-socialistische revolutie niet de strijd om de wereldbeschouwing is afge loopen. Het verkrijgen van de politieke macht is slechts de inleiding tot do eigen lijke taak. De wereldbeschouwing is het uitgangspunt voor de houding ten aanzien van alle gebeurtenissen in het leven, en dus een bindende wet voor alle werkzaam heden. Hoe meer een dergelijke opvat ting in overeenstemming is met de natuur lijke wetten van het. organische loven, des te nuttiger zal de bewuste toepas sing daarvan voor het leven van een volk zijn. Het nationaal-socialism© spreekt zich uit voor een heroische leer, welke waarde hecht aan het bloed, het ras en de per soonlijkheid. Daardoor ontstaat bewust een onoverbrugbare tegenstelling met de wereldbeschouwing van de pacifistisch- intcrnationale democratie en haar uitwer kingen. Deze opvatting leidt tot een nieuwe oriënteering op bijna elk gebied van het leven. Hitier ontkertde vervolgens, dat kunst internationaal zou zijn. Hij noemde het een bewije der geestelijke dcoadentie der afgeloopen jaren, dat van stijl werd ge sproken, zonder rekening te houden met het ras. Het is beter iete goeds te imiteeren, daji iets nieuws en slechte te produoeeren. Men behoeft niet angstig te vluchten voor de klassieke vormen. De menschheid zou degeneree ren, indien men bevreesd werd oivle cultuur-uitingen aan te moedigen, omdat elementen, die vreemd zijn aan het ras, de brandfakkel wilden steken in alle prestaties van het verleden. Anderzijds mag men de prestaties der voorvaderen echter niet tot tyr&nnicke wetten maken. In een eeuw, aldus Hitier, zijn de kunst prestaties en wereldbeschouwingen van bijna alle tijden geprobeerd, tot het pri mitieve kubisme en dadaïsme kwam. Dat is de cnltureele uiting van het cultuurlooze „bezinksel" der naties Het Marxisme leidt ook cultureel tot nihilisme. Toch is in den afgeloopen tijd de nieu we renaissance van den Ariër voorbereid. Hitier herinnerde aan het gebruik, dat van staal, ijzer, glas en beton is gemaakt. On der het parool van „tot eiken prijs nieuw zijn" kan elke stumper iets bijzonders prestoeren. Slechts weinigen kunnen ech ter iets onsterfelijks tot stand brengen. Het gestamel van een schilderenden, mu- sioeerenden, beeldhouwenden of bouwen den charlatan zal slechts een bewijs zijn van de grootheid van het verval eener natie. De nationaal-socialistische beweging kan niet dulden, dat dergelijke gooche laars plotseling van vaandel veranderen. In geen geval willen wij de oultureele uitingen van ons rijk door die elemen ten laten vervalschen. De nieuwe staat zal aan het culUireele leven op geheel andere wijze aandacht schenken Juist in tijden van nood is het noodig, belangstelling voor de kunst aan te kweeken. Wij zijn overtuigd van de in nerlijke waarde van het Duitsohe volk en willen er voor zorgen, dat het door zijn politieke leiding gelegenheid krijgt bewij zen daarvan de geven. Mogen de Duitsohe kunstenaars, besloot de rijkskanselier, zich van hun taak bewust zijn. Wij roepen hen op door de Duitsohe kunst mede het Duit- sche volk te verdedigen. FRANZ H0FER NAAR NEURENBERG. Habicbt gaat hem halen. Naar wij vernemen, houdt zich de gouw leider der N.S.D.A.P. van Oostenrijk, Ha- bicht, op het oogenblik in Neurenberg op. Habicht heeft de bedoeling, zich per vliegtuig naar Bolzano te begeven, om den Tiroolgchen gouwleider, Hofer, die, zooals men weet, uit de gevangenis is bevrijd, naar Neurenberg te brengen. OOSTENRIJK OOSTENRIJKS MILITAIR HULPCORPS Verordening in het bondswetblad gepubliceerd. Het Oostenrijksche bondswetblad publi ceert de verordening inzake de reeds aan gekondigde invoering van een contingent soldaten met korten diensttijd naast het bestaande bondsleger. De leden van dit militaire hulpcorps staan onder de mi itaire wetten en voor schriften. Hun actieve diensttijd duurt in het algemeen hoogstens zes maanden en hun diensttijd, na groot verlof, één jaar Do manschappen worden op grond van vrijwillige aanmelding in dienst genomen. De actieve stand van het bondsleger en het militaire hulpcorps zal tezamen 30.000 man bedragen. Het militaire hulpcorps is als oen tijde lijk, beperkte organisatie gedacht. Met hot aanwerven van manschappen wordt de eerstvolgende dagen reeds begonnen. Vol gens den tegenwoordigen stand van het bondsleger zullon ongeveer 8000 man in dienst worden genomen. BRITSCH-INDIE GANDHI UIT DE POLITIEK? Men stelt pogingen in het werk, om Gandhi over te halen z.ich uit de politiek terug te trekken en zijn leven te wijden aan de zaak der ondrukte kasten. Gandhi heeft ten deze echter nog geen beslissing genomen. JAPAN „AZIE VOOR DE AZIATEN". Oprichting van Groot-Aziatische jeugd-|i ga. Als gevolg van een bezoek aan Mands- joerije van 1200 studenten van Japansche universiteiten, is oen nieuwe politieke or ganisatie opgericht, genaamd de Groot- Aziatische jeugd-liga. Talrijke jeugdige personen uit Mandsjoe- koeo zijn lid geworden van deze nieuwe vereeniging, welker slagwoord is „Azië voor de Aziaten". Het doel der vereeniging is: Het verbreken van het internationaal bestel, dat onder Europeesche en Ameri- kaansche machten is opgesteld. Het tecken te geven voor den opstand van Azië tegen Europa en Amerika, welke de ware menschelijke natuur hebben ver stikt en onlust-en en complicaties in elk doel van de wereld hebben verwekt. Te werken voor den wereldvrede en do wedergeboorte van Azië Hidcjiro Nagata, de vroegere burgemoes- ter van Tokio en leider der Japansche stu- dentcndelegatie, heeft gewezen op de ware beteekonis van de financioclo hulp van Amerika en de Europeesche landen Deze buitenlandsche hulp legt aan China nieuwe buitenlandsche verplichtingen op en belemert de ontwikkeling van het na tionaal gevoel. Daarom kan Japan hiertegenover niet onverschillig blijven. Het is noodzakelijk de aandacht van de intellectueele Chinec- zen te vestigen op de gevaren van een in ternationale controle op hun Land. De jeugd van Japan, China en Mandsjoe- koeo moet zich daarom aaneensluiten, om geestelijke en economische banden tus schen de drie landen tot stand te brengen Koopt bij hen, die in UW dagblad BUITENL. BERICHTEN CYCLOON OP CUBA. VERBINDINGEN VERBROKEN Omvang van de ramp nog onzeker Een geweldige cycloon heeft gisteren Cuba geteisterd. Hoe groot de omvang der aangerichte schade is, valt nog niet te zeggen, daar alle telefonische en telegrafische verbindingen met het gebied, dat door den cycloon is be zocht, sinds gistcrenochtend zyn verbroken Dientengevolge is ook nog niet bekend, of de ramp vceu menschenlevens heeft gekost. De laatste berichten, waarover men be schikt, werden tusschen negen uur en half- tien gisterenochtend te Havana ontvangen. Het centrum van den cycloon, die van dc Noordkust komend, zich met razende snel heid naar het buitenland voortplantte, be vond zich op dat tijdstip op slechts 160 K.M ten Oosten van de Cubannsche .hoofdstad. De orkaan joeg toen met een snelheid van 100 K.M, door de provincie Matanzas in de richting der steden Cardenas en Jovel- lanos. Op het oogenblik, dat de beide plaatsen door den cycloon waren bereikt, seinden zy nog, dat groote schade was aan gericht. Toen men daarop te Havana nieta naders meer vernam en telefonisch gede tailleerder inlichtingen verzocht, kreeg men geen gehoor meer en ook op de telegrafi sche verzoeken kwam geen antwoord bin nen. Alle verbindingen met de beide ge teisterde steden bleken verbroken te zijn. De bevolking ontvlucht. Het bericht van de nadering van den cy cloon leidde tot een wilde vlucht van de kustplaatsen zijn overstroomd, is tot dus- den en dorpen, die op den weg lagen, wel ken de orkaan volgens de voorspellingen van den meteorologischen dienst naar alle waarschijnlijkheid zou nemen. Algemeen vreesde men, dat de cycloon door een vloedgolf zou worden gevolgd en inder daad wordt reeds uit Jucaro gemeld, dat de stad overstroomd is. Of ook nog andere kustplaatsen zijn ooverstroomdq, is tot dus ver niet bekend. Slechts weet men, dat zoo wel Port Isabelles, als Dagua door hun be woners zfjn verlaten, die op hooger gelegen punten een toevluchtsoord hebben gezocht. Ook de lager gelegen gebieden in de nabij heid van Havana zijp door dc bevolking ontruimd. Te Havana zelf timmerden de bewoners alle ramen en deuren dicht, opdat hun hul zen zoo goed mogelijk tegen den cycloon weerstand zouden kunnen bieden, wanneer deze eventueel ook de hoofdstad mocht teis- j teren. Ook door de autoriteiten zijn nlle vereischte voorzorgsmaatregelen getroffen Het Britsche vrachtschip „Josephine Gray", dat 28 opvarenden ann boord heeft, is midden in den cycloon terecht gekomen en heeft dringend om hulp geseind. Het ss. „Athel Foam" heeft teruggeseind, dat het te hulp zal komen, zoodra het weer dit toe laat. Het s.s. „Mauretania", dat zich van Panama naar Havanna op weg bevond, is in dc nabijheid van kaap San Antonio blij ven wachten, totdat dc cycloon zal zijn gepasseerd. Cycloon bereikt Havana. Nader wordt gemeldt, dat de Noordkust van Cuba inderdaad niet slechts over een afstand van 325 K.M. door een cycloon, doch ook door een vloedgolf is geteisterd. Vooral door de vloedgolf Is in dc kust plaatsen cnodme schade aangericht. Intusschcn heeft de cycloon zich ook op Havana gestort, welks bevolking in doods angst dc nadering van den orknnn had af gewacht. Door de razernij van den cycloon, die nog altijd een snelheid had van 100 K.M. per uur, werden de deuren der hul zen ingedrukt en de daken weggerukt. GALERIJ INGESTORT. 16 DOODEN. Tijdens een godsdienstoefening, welke te Alwar werd gehouden, is een galerij in gestort. Zestien personen werden gedood en talrijke ernstig gewond. ONTPLOFFING IN ARGENTIJNSCU TANKSCHIP. Vier dooden cn vele gewonden. Uit Comodora Rivalavia wordt gemeld, dat aan boord van het Argontijnschc tank schip „Santa Cruz" een ontploffing heeft plaats gehad, waarna brand in het schip utibrak. Vier personen werden gedood en een groot aantal gewond. Dc ontploffing had plaats in een der ruimen van het schip. GROOTE BOSCIIBRAND IN ZUID-SPAN JE. Een millioen peseta's schade. Uit Malaga wordt gemeld, dat in dc buurt van Ronda een boschbrand is uitgebroken, die tengevolge van den hevigen wind j krachtig aangewakkerd wordt. De pogin gen om het vuur te stuiten, hadden tot nu !toe slechts weinig succes. Dc schade wordt nu reeds op meer dan een millioen peseta s I geraamd. O.a. zyn veel kurkeiken een prooi der vlammen geworden. adverteeren

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9