Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem. UIT DE OMGEVING ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 LAWN-TENNIS OM DEN DAV1S-CUP. DU1TSCHLAND—DENEMARKEN 2—0. Te Leipzig vonden gisteren de beide eerste enkelspelen plaats van den wedstrijd voor den Davis Beker, tusschen Duitsch- land en Denemarken. Zoowel Frenz als von Cramm wonnen bun partij, zoodat Duitschland na den eersten dag leidt met 20. Vooral het spel van Von Cramm was zeer schitterend. De Duitscher speelde tegen den Deenschen kampioen, die bijzon der in vorm was, zeer goed. Hij was van begin tot eind zijn meerdere. De wedstrij den werden door ongeveer 1000 toeschou- •wtirs, w.o. Tilden, bijgewoond. >*e resultaten waren als volgt: Frenz (Did.) slaat Ullrich 64, 7—5, 0—6, e—3. Von Cramm (Did.) sl. Jacobsen 26, .,0—3, ft—3, 12—10. ZWITSERLAND—BELGIe 2—0. Te Montreux werd gisteren een aanvang gemankt met de ontmoeting Zwitserland— België om den Davi* Beker. De beide en kelspelen werden door de Zwitsers gewon nen, zoodat de stand na den eersten dag 2-0 voor Zwitserland is. De resultaten waren als volgt: Fischer (Zw.) sl. Lacroix (Belg.) 6—2, 0, ft—2, 6—2. Elmer (Zw.) BlsNayaert (Belg.) 62, 36, 7—5, 7—5. DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. De kwarteindstrijden. De weersomstandigheden, welke gedu rende do eerst© drie dagen van het tour- nooi om de nationale titels zoo buitenge woon gunstig waren geweest waardoor het wedstrijd-programma zoo vlot kon wor den afgewerkt dreigden in de morgen uren van den vierden dag minder gunstig te worden; af en toe viol er wat regen. De meeste partijen vonden echter in de mid daguren plaats, daarvoor waren we echter nog getuige van den kwa/rt-eindstrijd in het dames enkelspel n.l. tusschen Moj. L. W. van Lindonk en Mevr. A, Reydon. Deze ontmoeting, op het contrre-court gespeeld, bracht een zege voor Mej. van Lindonk, al hoeft het in den tweeden seo nog ai ge spannen. Toch ging het gelijk op tot 5—5, waarna Mevr. Reydon door minder scherp plaatsen en verminderde vaart in haar fore-handdrives den set en match met 75 verloor. Hot «pel van Mej. van Lindonck was pittiger, sneller en tactischer dan dat van haar tegenstandster. Het waa overi gens een base-line-duel van begin tot eind zondor veel variaties in de slagen. Voor de middaguren stonden do beide andere kwarteindstrijden die tusschen Mej. Rollin Oouquerque en Mej. T. de Jong en dio tusschen Mevr. Dros-Oanters en Mej. A. Kerckhoff op het programma, terwijl Mej. Terwindt zich gisteren reeds door een overwinning op Mej. Belzer voor de demi finale had gekwalificeerd. Tn het heeren enkelspel stonden even eens do kwartfinales op het. 'programma waaronder die tusschen Timmer en Wober de meeste belangstelling zou trekken. De uitslagen zijn: TTeoren-enkelspel, kwart-eindstrijden Timmer slaat Weber 64, 61, 63; Koop man slaat Hughan ft--6, 75, 26, 61, ft—3; Karaten slaat Van Olst 75, 64, a—6, 1—6, 6—1. Dames-enkelspol, kwart-eindstrijden Mej. Rollin Couquerque slaat mej. De Jong I 61, 62; moj. Van Lindonk slaat mevr. Reydon 61, 75; Mevr. Dros-Ganters slant mej. Kerckhoff 61, 62. neorcn-dubbelBpol, kwart eindstrijden: Karston—Weber slaan Van Okt—Heynen 6—3, 6—1, 6—3. Gemengd dubbelspel: mej. Rollin Cou querque en Timmer slaan mej. Bahlman en mr. Boet-s 60, 63; mevr. Dros en Koop man slaan mevr. Straub en Hughan 63, 6-3. Dames-dubbelspel, halve eindstrijd: mevr. Dros en moj. Rollin Couquerque slaan mevr. Mechel en mej. Mechel 6—0, 6-1. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR OEFENMEESTERS. De uitslagen van de gisteren te Noord- wijk gespeelde partijen van het. kampioen schap van Nederland voor oefenmeestere waren als volgt: Hemmes sl. Diekman 64, 60, 61; Waasdorp sl. Schuuring 60, 62, 60; ML Goedraad sl. Hummel 86, 61, 36, 63; J Goedraad sl. J. Dekkers 60, 86, ft—3; Waasdorp sl. Hemmes 46, ft—2, 6—3, ft—2; Schuuring sl. Diekman 62, 36, 8—G, 6-3; Hummel sl. Dekkers 61, 63, ft2; J. Goedraad sl. Hummel 61, 62, 8G; Waasdorp sl. Diekman 62, 63, 64J. Goedraad sl. M. Goedraad 64, 6—1, retired. De wedstrijden worden heden voortgezet. WIELRENNEN WIELERBAAN RIJSWIJK. Op de Rijswijksch© Wielerbaan zullen Zondagmiddag a.s. om 2 uur wederom trai- ningsritten achter kleine motoren worden verreden. Om een afwisseling in het programma te brengen heeft de directie besloten deze keer twee achtervolgingsritton achter kleine motoren te laten verrijden van ieder 10 K.M. waaraan zal worden deelgenomen door Lorié en Wildschut en in de andere rit door Valk en Krees. Tot slot rijden deze vior stayers een rit niet voorgift ovor 25 K.M. Verder worden verredon een sprintrit waaraan wordt deelgenomen door de beste Rotterdamscho en HaagscJie amateurs en een *10 K.M, kop pel-train ingsrit. Het verslag over 1932 Verblijdende teekens. Slechts 70 cents par bu Vraagt Uw apotheker ol drogist Nutrlcla-Zoetermeer VAN EGM0ND WINT ALS PROFESSIONAL. Pijnenburg vestigt een nieuw baanrecord. Onder zeer groot© belangstelling von den gisteravond op de Tilburgsche Wie lerbaan internationale wedstrijden plaats, welke zeer belangrijk waren door het feit dat Van Egmond hier als professio nal startto. Hij reed zeer goed en wist in de finale te winnen van Pijnenburg na dat hij in de series reeds gewonnen had van Richter en Kaers. Voorts moest het baanrecord, dat op naam stond van Osz- mclla or dezen avond tot tweemaal toe aan goloovcn. Het werd eerst door den Tilburgonaa-r Kremcrs van 9.6 sec. op 9.5 gebracht en later weer door Pijnenburg tijdone de tijdrace tegen van Egmond op 9.4 sec. gebracht. Door den Duitschers Richter werd nog gepoogd dit laatste record weer te verbe teren, doch dit gelukte hem niet. De kop- pelwodstijd over 40 K.M. moest in verband mot het fcleohte weer, het was n.l. gaan Btortreaenen, afgebroken worden. 1. Debruyckere in 16 min. 9 4/5 sec.; 2. van Oers; 3. Bruschenhagen- Af val wedst ri jd voor profcsionals: 1. De- bruyokere"! 2. Braspenning3. van Oors. DE TOUR DE SUISSE. Gisteren vond de vierde etappe plaats van do Ronde van Zwitserland. Het tra ject liep van Genève naar Bazel en was 256 K.M. lang. De etappe werd gewonnen door Rinaldi in 7 uur 27 min. 11 sec. ITij werd gevolgd door Frant/.. Max Bulla, Va- lentijn, Albert Buechli, Romanotti en Al fred Bulla. Bij Solothurn ondernamen een drietal renners oen uitlooppoging, welke hun ech ter niet veel gaf. Zij werden spoedig weer door do anderen ingehaald. De eenige groote hindernis van lieden was de Faun- stcin. Egli was hier do eerste, die daar mede een extra-prijs verwierf. 34 deelne mers wisten heden het einddoel te berei ken. Het algemeen klassement luidt nu als volgt 1. Max Bulla (Oostenrijk) 32 uur 43 min. 3G sec, 2. Alfred Buechli (Zwitserland) 32.52.37; 3. Rinaldi (Italië) 32.54.46; 4. Bc- noit Fa ure (Frankrijk) 33.00 16; 5. Gremo (Italië) 33.14.36; 6. Adam (Belgi) idem; 7. Romanotti Zwitserland idem8. Orecchio (Zw.) idem; 9. Blattmann (Zw.) id. 10. Her mann Bus idem. Het landenklassement is nu: 1. Zwitser land 99 uur 22 min. 10 sec.; 2. Italië 99.55.57 3. Frankrijk 100.08.G84. België 100.23.14 5. Duitschland 101.09.27. Leidsche Ren- en Toervereen. „Swift". Morgen zal er e>en klassement en voor- giftwedstrijd gereden worden. Samenkomst 8.30 uur aan het clublokaal van J. v. We.zen, N. Beestenmarkt, ver trek 8.45 uur naar de startplaats. AUTOMOBILISME BJELKERUD D00DELIJK VERONGELUKT. De Xoorsche Coureur Harry Bjelkerud is te Stockholm bij de training voor den wed strijd om den Grooten Prijs van Europa, welke Zondag te Maimö wordt gehouden, met een vaart van 100 K.M. tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. RECORDVERBETERING. Do Amerikaansche zwemster Catherine Rb.wis heeft Eet nationale revord 300 yards wisselslag dat met 4 min. 20.6 sec. op naam stond van Eleonore Ho'.m verbeterd en ge- braoht op 4 min. 8.7 sec. Damclub Gezellig Samenzijn. De volledige uitslagen der inlasch com petitie lo klas district Den Ha-ag van den R.-K. Ned. Dambond luiden als volgt: gcsp.gew.rem.verl. pt. G. C. Leiden 5 4 0 1 8 O. D. B. I Voorburg 5 3 117 O. L. I Den Haag 5 3 0 2 C K. D. O. Den Haag 5 12 2 4 D. D. K. Den Haag 5 113 3 O. D. B. 2 Voorburg 5 10 4 2 Zoodat „Gezellig Samenzijn" beslag leg de op den len prijs. Tevens werd het lid A. ter Haar in de 2e klas kampioen van Lei den. Nog steeds zijn R-.-K. dammers, die lid wenschon te worden vojl G. S. welkom. Bij spoedige aanmelding kimnen zij deelnemen aan de komende Competitie-wedstrijden. Adressen inzonden aa.n den secretaris, v. Bakel, Lage Rijndijk 35. Onder de „Officieele Mededeelingen" in het weekblad „Sint Bavo" vinden wij een gedeelte afgedrukt van het verslag van den stand van het Jeugdwerk in het Bis dom Haarlem, gedurende het jaar 1932. De jeugd, de hoop van de toekomst, schijnt nog nergens den moed verloren te hebben en het is een verblijdend ver schijnsel in de Katholieke Kerk al meer en meer die jeugd te zien samenstroomen, zich vereenigen, en allen hetzelfde doel te zien nastreven, een groot heerlijk doel: de wereld aan Christus. Hecht aaneengesloten, vast overtuigd haar doel te zullen bereiken en wetende, dat n u de tijd gekomen is om openlijk te zeggen en te laten zien: niet ik bén er, maar: wij zijn er, wij, duizenden tien duizenden Katholieken. De eerste stap voor die aaneensluiting, nu ook bij de mannelijke jeugd, is in het afgeloopen verslagjaar gedaan, toen Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent den ZeerEer- waarden Heer Jac. Mol benoemde tot Di recteur van het mannelijk jeugdwerk in het Bisdom Haarlem. Diocesane Jeugdraad. In den loop van het verslagjaar onder ging de samenstelling van het Bestuur van dezen Raad eenige wijziging, eerst door het vertek van mej. M. v. d. Kallen, die vervangen werd door mej. P. Nittel en later door het vertrek van mej. L. van Kersbergen, in wier plaats Z.H. Excel lentie Mgr. Aengenent mej. I. Seybel be noemde. Het Bestuur vergaderde 5 maal, terwijl er twee algemeene ledenvergaderingen werden belegd en er één conferentie van het voltallig bestuur bij Monseigneur plaats had. Aanvankelijk hadden de in gekomen ontwerpen om tot eenheid in het mannelijk jeugdwerk te geraken, alle aandacht van het Bestuur. In een confe rentie op 6 Sept. 1.1. in het Bisschoppelijk paleis te Haarlem gehouden, werd aan Z. H. Excellentie verslag uitgebracht, over de gehouden besprekingen ten aan zien van deze ontwerpen. Het bestuur achtte het niet zijn taak om één der door het bestuur zelf, of door anderen aangeboden schema's zoo zonder meer ter uitvoering te adviseeren, maar oordeelde, dat de door Monseigneur aan te wijzen persoon of personen zelf moesten zien, in hoeverre op den grondslag van het bestaande, aan de hand der schema's eenheid en grootere bezieling bij het man nelijk jeugdwerk kon worden gebracht. In December kwam de benoeming van den Zeereerw. Heer J. Mol tot directeur van het mannelijk jeugdwerk, waarmede dus in diens 'handen de tot standbrenging van bovengenoemde eenheid gelegd werd. In den loop van het jaar. werd door het bestuur een commissie geinstalleerd, die zich zou belasten met het uitbrengen van een rapport over inrichting en organisa tie van R.K. Jeugdbibliotheken. Inder daad is door deze commissie een uitvoe rig rapport uitgebracht, waaruit het be stuur richtlijnen samengesteld heeft voor welker uitwerking een permanente Com missie benoemd zal worden, bestaande uit vertegenwoordigers van R.K.L.O. en B. en van de Jeugdorganisaties. Langdurige besprekingen werden ge wijd aan den R.K. Land- en Tuinbouw- bond inzake de oprichting van een jeugd- afdeeling van dien bond. De oprichting van 'n contact-Commissie tusschen de verschillende organisaties maakte ook een punt van bespreking uit doch het bleek, dat daarvoor geen over eenstemming verkregen kon worden met de daarbij betrokken organisaties. In de beide gehouden Algemeene Le denvergaderingen werd aan verschillen de organisaties de gelegenheid geboden over het werk dier organisatie een uit eenzetting te geven. Hiervan werd ge bruik gemaakt door de R.K. Verkenners bij monde van dr. Berger en den Eer waarden Heer Th. van Woesik; door het St. Franciscus Liefdewerk, waarvoor Pater C. Went het woord voerde en door het Juvenaat, waarvoor Dh. Teunissen sprak over de nieuwe methodiek in het Patronaatswerk. Naar aanleiding van rapporten, ont vangen van den R.K. Bond van Lichame lijke Opvoeding van den Haarlemschen Jongenspatronatenbond en van de Haar- lemsche Jozefsgezellen-vereeniging wer den door een Commissie richtlijnen sa mengesteld om het in de toekomst daar heen te leiden, dat de talrijke sportbon den en vereenigingen niet meer los blij ven staan van de jeugdvereenigingen met algemeen doel, zoóals nu maar al te vaak het geval is. De kwestie heeft nog de aandacht van het bestuur. Tenslotte werden in de di verse vergaderingen nog verschillende binnengekomen verzoeken, meestal finan- cieelen steun betreffende, behandeld. Aan de Dekenale Jeugdraden werd dit jaar wederom een vragenlijst toegezon den wellfe van de meeste Dekenaten vol ledig beantwoord werd terug ontvangen, terwijl de verschillende Diocesane Bon den en Organisaties ons hun jaarverslag deden toekomen, waarvoor wij hier onze erkentelijkheid betuigen. Een volledig overzicht zal hier niet ge geven kunnen worden, daar enkele Deke naten in gebreke bleven de gevraagde ge gevens voor dit jaarverslag toe te zenden. Voor zoover na te gaan kunnen we zeggen, dat nu de meeste Dekenale Jeugd raden conform de daarvoor bestaande voorschriften ingericht zijn en waar meerdere raden zich niet beperkt hebben tot het louter beantwoorden van de vra genlijst, maar bovendien een uitvoerig verslag van hun werkzaamheden in het Dekenaat indienden, daar blijkt wel, dat er met groote liefde en met grooten ijver voor de jeugd gewerkt is. Dit blijkt ook hieruit, dat bijna overal het voorgeschreven aantal bestuursver gaderingen en vergaderingen voor den heelen raad gehouden werden. Sommige Dekenaten melden, dat in hun parochies volgens de nieuwe methode door de patronaten gewerkt wordt en dat daardoor behoefte gevoeld werd aan meer geschoolde jeugdleiders. Dit gaf aanleiding tot het geven van cursussen, die overal met succes gevolgd werden. In de vragenlijst werd ditmaal bijzon der geinformeerd naar de organisatie van de Jonge Boeren en Tuinders. Uit den aard der zaak deelden de groote steden mede, dat daar geen behoefte bestond aan een organisatie van Jonge Boeren en Tuinders, omdat die daar niet zijn. In vijf Dekenaten zijn de Jonge Boeren en Tuinders georganiseerd als adspirant- leden van de vakafdeeling in den R.K. L. en T. B., tenminste voor zoover de pa- rochieele jeugdraden een antwoord in zonden op de desbetreffende vraag. In vier Dekenaten zijn ze georganiseerd in de St. Josephsgezellen-vereeniging of in de K.J.M.V.; in andere Dekenaten zijn ze nog niet georganjseerd, bovendien kwam van enkele Dekenaten geen verslag bin nen, zoodat er moeilijk uit het binnen- gekomene op te maken is, hóé de toestand nu eigenlijk is. Evenals in het vorig jaarverslag moe ten we nu ook weer vermelden, dat lang niet overal de parochieele jeugdraden daadwerkelijk voor de jeugd in actie zijn, doch vaak slechts enkel op papier be staan. Om de belangstelling voor dit in stituut te wekken, gaf de voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad voor den De kenalen Jeugdraad van Amsterdam een uiteenzetting van de werkzaamheden, die geacht worden van de parochiale Jeugd raden uit te gaan. Maria-congregaties. Ofschoon we niet over voldoende cijfer materiaal beschikken, van de Mariacon- gregatie, lezen we in de verslagen toch wel, dat bijna overal deze congregaties bestaan en een flink aantal leden tellen. Dit blijkt b.v. uit de gegevens, die we uit Alkmaar, Delft, Leiden, Schagen en Zoe ter woude ontvingen. Sommigen verwijzen in hun verslag naar de gegevens, die pas aan het Bisdom Haarlem verstrekt zijn; anderen beantwoorden de vraag met een: ja, er zijn congregaties. Patronaten. Van den Patronatenbond mochten wij een uitvoerig verslag ontvangen, waaruit we een en ander naar voren willen bren gen. Op de allereerste plaats dan dit, dat overal een groote opbloei van de patro naten te constateeren valt. Overal dringt de nieuwe werkmethode door met zeer gunstige resultaten. Vele parochies ver klaren door het nieuwe systeem ook de jongens uit betere standen te trekkn. Waar volgens het nieuwe systeem gewerkt wordt, wordt vaak de naam van patronaat niet meer gebezigd, maar wordt gesproken van .De Jonge Wacht", de Jongensclub of de Jeugdvereeniging St. Willibrordus, al naar gelang den patroon der parochie. Maandelijks heeft de gezamenlijke H. Communie plaats, soms ook, volgens de nieuwe werkmethode, groepsgewijze. Het nieuwe systeem deed al spoedig de behoefte aan jeugdleiders voelen. In het afgeloopen verslagjaar werden tal van jeugdleiderscursussen georgeaniseerd, om dat daar algemeen naar gevraagd werd. In sommige plaatsen was de animo voor zoo'n cursus zóó groot, dat nog een tweede ge geven werd. Verheugend is het te kunnen melden, dat bijna overal een goede verstandhou ding bestaat tusschen Commissieleden en Jeugdleiders, ja, dat ze zelfs hier en daar samen op huisbezoek gaan. In het verslag wordt er wel uitdrukke lijk op gewezen, dat wèl overal nieuwe voetbalvereenigingen worden opgericht, doch 'geen nieuwe patronaten. Deze voetbal vereenigngen, die dan los van de alge meene jeugdbeweging staan, vormen een verschijnsel, dat de aandacht waard is. Dit komt vooral voor in de dorpen van Noord- Holland en het is bijna onnoodig op te mer ken, dat met 't louter naloopen van een bal, de jeugd niet aan Christus komt. De Jongenspatronaten ressorteeren in ons Bisdom onder 14 districten. Zij ver gaderen van 1 tot 6 maal per jaar, waar bij zij, die een vasten datum van verga deren hadden, zooals op de Quatertemper dagen, het meest geregeld bijeen kwamen. Als voornaamste onderwerpen, welke daar werden behandeld, kunnen we noe- a. De ééne mannelijke jeugdvereeniging; b. De nieuwe methodiek; c. Een jeugdleiderscursus d. Het houden van een gewestelijke Jeugddemonstratie; e. Het Patronaatscostuum en de Patro- naats-Verkoop-Centrale. f. Sportbeoefening onder Patronaats»- verband, enz Retraiten werden verzorgd door den Patronatenbond van Amsterdam met ruim 100 jongens, door Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Over het algemeen is men niet bijster tevreden over het optreden der jongens naar buiten in demonstraties. Alleen in Den Haag schijnt op bevredigende wijze een demonstratie ter propaganda van de nieuwe werkmethode een bevredigend ver loop gehad te hebben. Doch alleen de leden van de'groepen en dan van vier patrona ten mochten er aan deelnemen. Leiders zoowel als jongens droegen officieel uni form. KATWIJK AAN DEN RIJN INWIJDING EN OFFICIEELE OPENING VAN HUIZE „CALLAO" Een grootsch plan tot uitvoering gebracht Gisteren had, in tegenwoordigheid van verschillende vooraanstaande personen de officieele opening plaats van het R.K. Rust huis „Huize Callao". De plechtige inwijding geschiedde door den Hoogeerw. Deken Homulle te Leiden met assistentie van Pastoor Buys, Rector Blom O.F.M. van het St. Willibrordus-Mis- sie-College en Pater Peerdeman O.F.M. Nadat de kerkelijke plechtigheden waren afgeloopen nam Deken Homulle in de ka pel het woord en zeide het een groote vreugde te vinden de parochie te kunnen gelukwenschen met dit gebouw. Er is hier voor met veel energie en voortvarendheid met zorg en liefde gewerkt. Degene, die het initiatief genomen heeft en degenen die er aan hebben meegewerkt, het heb ben uitgevoerd zullen ongetwijfeld erken telijk zijn jegens God en Zijneerw. wenschte hen geluk met dien arbeid. Doch vooral de parochie gelukgewenscht, die zul ke zegenrijke gaven van God heeft ontvan gen. Niet alleen de ouden van dagen die hier hun rust zullen vinden, doch in het bijzonder ook gelukgewenscht de jeugd, daar voor hun zielenheil ook hier gewerkt zal worden. En nu is op al dat werk de kroon gezet door de inwijding heden. U Eerw. Zusters, zult hier in de kapel komen om God te danken voor wat Hij iederen dag aan ons geeft, om kracht te vragen om met Hem het kruis te dragen. Troost te zoeken in moeilijke uren. Iedereen heeft wel eens moeilikheden. We noemen niet ten onrechte deze aarde een tranendal. Hier zult gij vragen offers te mogen brengen. Hier zult gij zegeningen komen vragen over de parochie. Moge die zegeningen overvloedig zijn tot heil der parochie. Vervolgens werden de genoodigden ver zocht zich naar de beneden-afdeeling te be geven. Nadat allen gezeten waren nam pas toor Buys'het woord en dankte allen harte lijk voor hun tegenwoordigheid. ZijnEerw. heette in het bijzonder welkom Deken Ho mulle, den burgemeester en niet minder Pastoor Schiphorst. Zijneerw. zeide, dat 't wel bijzonder de aandacht trekt, dat zoo veel officieele personen aanwezig zijn. Dat bijzondere feit dan is, dat eenige Zusters uit Heerlen hierheen zijn gekomen. Ze noemen zich de Kleine Zusters. Dat wil zeg gen, dat ze in alles de eenvoud willen zijn zooals de H. Joseph een voorbeeld van een voud was. En dat is nu de groote gebeurte nis. Doch het is iets van beteekenis voor Katwijk zelf. De Zusters zullen de zieken verzorgen, zich beesten met het geven van naaionderwijs, verzorging van de kleuters. Ik feliciteer U, Burgemeester, dat deze Zusters hierheen zijn gekomen om ook de materieele belangen, die ik zooeven ook noemde, in de gemeente te behartigen. Dan verkreeg Pastoor Schiphorst, de voorganger van Pastoor Buys, het woord. Ik had nooit gedacht, zeide Pastoor, dat ik niet meer Pastoor van Katwijk zou zijn en dat ik zelf niet de opening zou verrich ten op dezen dag. Ik kende die kleine Zus ters reeds lang. Ik had al veel goeds van hen gezien. Ik heb ze gebid, gesmeekt, dat ze hier zouden komen. Hieruit blijkt, dat ik slechts ben geweest een werktuig in de hand van anderen. Alles wat is gebeurd, is geschied door de Zusters van Heerlen. Toen ik in de eerste kerkbestuursvergadering er over sprak om hier Zusters te krijgen, werd er om gelachen. Dat kon nooit. Ik zou een standbeeld krijgen als ik zoo iets klaar speelde. Het standbeeld mag men houden. Doch de Zusters zijn er! Aanvankelijk meende men, dat het te doen was, om een „rusthuis". Doch dat' was het niet. Er wa ren grootscher plannen, het edele en mooie werk van de Zusters, het edelmoedige, het opofferende voorbeeld. Dat is voor Katwijk van groot belang. Voorbeelden geven van christelijke liefde, een leven van St. Fran ciscus navolgen, dat is wat we noodig heb ben. Er is in dit leven zooveel gemis aan zulk een liefde. Ik feliciteer de parochie, de Pastoor, de gemeente met dit huis. Moge er Gods rijkste zegen op nederdalen. Vervolgens verkreeg burgemeester Woï- deringh van der Hoop het woord die sprak namens het gemeentebestur. -Hij dankte voor de uitnoodigng en prees het werk wat hier verricht is geworden. Spr. verwelkom de de Zusters in Katwijk en hoopte dat haar arbeid zegenrijk mag zijn. Uit liefde tot den naaste zijt gij hier gekomen. Als we zien, dat er zooveel buiten het christelijk leven om geschiedt, is 't zulks een gelukkig feit dat er nog menschen ziin die zich voor die christelijke naastenliefde willen geven Na nog gelukwenschen te hebben uitge sproken, zeide spreker te hopen dat de :e stichting moge zijn tot groote zegen van Katwijk (Hartelijk applaus). Dan sprak Pater Blom, rector van het St. Willibrordus-Missie-College die zeide te spreken als inwoner van Katwijk. Zijneerw. hoopte dat dit huis veel vruchten zal ge ven voor de parochie en men God zal kun nen danken voor den zegen, verkregen door dit huis. Deken Homulle bracht een heel bijzonde re gelukwenseh aan Pastoor Schiphorst. ZijnEerw. herinnerde in geestige woorden aan de tot stand koming van Huize Callao. Spr. vertelde onder hilariteit van de aan wezigen, hoe zijneerw. aanvankelijk deze baak in zag. Had de Zusterkens zelfs be klaagd (doch niet in hun bijzijn), dat zij zoodanig bewerkt waren door Pastoor Schiphorst, doch Pastoor had Zijneerw. de verzekering gegeven, dat Moeder Oda zeer goed wist wat ze deed. Thans heeft de offi cieele opening plaats en kan Katwijk wor den gelukgewenscht met dit huis. Pastoor Buys bracht nog namens de Zus ters woorden van dank aan de vele genoo digden, noodigden allen uit tot het gebrui ken van de koffie om hierna het huis te bezichtigen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14