VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN DE VERGIFTIGING TE OVERLOON. I Bedorven vleesch de oorzaak In hel Noord-Brabant-sche dorpje Over- loon is zooals we reeds berichtten een heel gezin ten gevolge van het eten van ondeugdelijk voedsel, vergiftigd. Twee slachtoffers, een logeetje, de twaalf-jarige Piet Otten uit Nijlnegen en de 18-jarige zoon Martien Tiessen zijn reeds overleden. De vader, moeder en dochter, die even eens ernstig ongesteld waren, zijn thans aan de beterende hand. In het dorpje, dat enkele kilometers achter Venray ligt, heerscht groote versla genheid, zoo vertelt „Het Volk nog. Dinsdagmorgen deden zich de eerste ziekteverschijnselen voor. Het gezin voert* een café en een winkel in kruideniersarti kelen. Het was pas kermis geweest in O ver- loon en daarom meende men aanvankelijk, dat de ongesteldheid het gevolg was van het eten van het vele kermissnoepgoed. De toestand der beide voornaamste slachtoffers verergerde echter dermate, dat de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. Dr. Verbeek uit Vierlingsbeek en dr. 'Rteyers, eveneens uit Vierlingsbeek, verleenden de eerste hulp. Spoedig ont stond het vermoeden, dat vergiftiging had plaats gehad. Het logeetje en de zoon wa ren er ernstig aan toe. Half blind. Beiden hadden eerst last van duizelig heid en halve blindheid. Ze konden haast niets meer onderscheiden. Na deze halve blindheid kregen beiden last met de adem haling. Ze snakten naar adem en sloegen imet handen en beenen om zich heen. Ook de ouders leden onder de eerste verschijn selen van halve blindheid. De toestand verergerde nog steeds. Dr. Reyers uit Vierlingsbeek achtte het raad zaam, beide ernstige slachtoffers naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen te laten overbrengen. Dinsdagmiddag trof het gexin de eerste droevige slag: het logeetje, de twaalf jarige Piet Otten uit Nijmegen, die in Overloon ter gelegenheid van de kermis zijn vacantie was komen vieren, overleed vrij spoedig onder hevige pijnen. De ver slagenheid werd nog grooter, toen ook de toestand van den 18-jarigen Martien Ties sen nog steeds verergerde. Deze overleed W oensdagavond. De geneeskundige dienst uit Nijmegen werd inderhaast met de vergiftiging in kennis gesteld. De geneesheeren, dr. Feeger inspecteur van de volksgezondheid te Nij megen en dr. Bloemendaal, inspecteur van den Warendienst uit Arnhem, stelden, in samenwerking me-t den directeur van het Oanisius-ziekenhuis te Nijmegen, dr. En- neking, een onderzoek in Beide slachtof fers werden onderzocht. Het bleek, dat de vergiftiging het gevolg was van het eten van ondeugdelijk voedsel. Worstvergiftiging. Tijdens de kermisdagen was in het ge zin eenig vleeschvoedsel overgebleven. Dinsdag had de moeder dit overgebleven vleesch, dat toen waarschijnlijk reeds be dorven was, tot kleine stukjes gehakt en verwerkt in een zelfbereide hoofdkaas. Het ge-heele gezin heeft van deze hoofdkaas gegeten, de vader, de moeder, de dochter, de 18-jarige zoon Martien en het logeetje. De broer van de vrouw, die ook steeds in het huis vertoeft, had toevallig geen ge bruik van dit voedsel gemaakt. Vader, moeder en dochter maken het naar omstandigheden redelijk wel. De toestand van de moeder en dochter is echter Beter dan die van den vader. De vergiftiging is de z.g. botulismus, worstvergiftiging, die ongeveer twaalf uren na het gebruik van het besmette vleesch ontstaat. De eerste verschijnselen waren acute maag- en darmcathar, hevige diar- rhee, braken en ernstige hoofdpijn, gepaard gaande met duizeligheid en gezichtsstoor FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. 12) Het is juist ter wille van het kind, dat ik mijn plicht zal doen. Ten slotte ge loof ik, dat je niet het minste verant woordelijkheidsgevoel hebt. Zie je heele- maal niet, wat je boven het hoofd kan han gen? Neen, stamelde Marguerite. Dan zal ik trachten het je duidelijk te maken. Je hebt een anderen man ge kust, ik heb je gezien met je armen om zijn hals en je was overweldigd door je verdriet. Dit verschaft Lord Stair vol doende reden voor een echtscheiding. Marguerite wist nauwelijks wat een echtscheiding was, iets wreeds en vreese- lijks, dat ze liever duizend dooden zou sterven dan dat door te maken In haar gedachten was de gedachte aan echt scheiding verbonden met al wat laag was en schandelijk. Echtscheiding, herhaalde ze, neen, zoo vreeselijk kan het niet zijn Iedere vrouw zou ontroerd zijn geweest door haar wanhoop. Maar niet Lady Perth Zij naderde haar doel. Ze voelde dat haar overwinning steeds zekerder werd. Het spijt me voor je, zei ze koud. Ik voel hoe onaangenaam dat voor je is, nu je door eigen schuld in zulk een pijn lijke situatie bent geraakt. Maar ik heb weinig hoop voor je. nissen. Alle patiënten konden thans nog zeer moeilijk spreken en slikken, daar de hoofdkaas zoo zeer besmet was, dat een groote hoeveelheid toxine werd afgeschei den, die de ernstige ziekteverschijnselen veroorzaakte. DOOR TRAM AANGEREDEN. Aan de gevolgen overleden. Woensdagavond is de 83-jarige M V. Prooyen op de Boeigoensche Vliet te Rot terdam aangereden door een stoomtram van de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij. In het ziekenhuis aan den Cool- singel is hij kort na aankomst overleden. DOOR STROOM GETROFFEN. Door rubbermat gered. Woensdagmorgen is de 52-jarige E. te Gouda bij zijn werkzaamheden in de elec- triciteits-oentrale aldaar in aanraking ge komen met de 10.000 volt hoogspanning. De man kreeg een hevigen schok en liep zware brandwonden op Zeker zou hij door den stroom gedood zijn, had hij niet het geluk gehad, dat hij juist op een rubbermat stond. De man is naar het St. Josph-pavil- joen te Gouda vervoerd. DOOR VALLENDE LIER GEDOOD. Bij de werkzaamheden aan het kruispunt De Wiene (O.) kreeg een 22-jarige werk man uit Zutphen bij zijn arbeid aan de hef- inrichting voor de gra-vingen aan het Twen teRijn-kanaal de naar beneden vallende lier op zijn hoofd. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 3 uur is op het strand te Scheveningen een 17-jarige Duifc- sche jongen G. W. S. genaamd, bij het ba den in zee verdronken. Hij had zich te ver in zee gewaagd en verdween plotseling in de diepte. Later is het lijk aangespoeld en door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis gebracht. De 30-jarige Den Hartog uit Schoon- rewoerd, die gisteron in zijn schafttijd in de Linge bij Leerdam ging baden, zonk plotseling weg in de diepte en kwam niet meer boven. Zijn lijk is later opgehaald. De man laat een vrouw en kind achter. BERUCHT INBREKER GEPAKT. De politie van het posthuis Molsteeg te Amsterdam heeft gisteravond een goede vangst gedaan, door de hand te leggen op den beruchten inbreker Krabshuis, een 33- jarigen man, die op heeterdaad werd be- Was ik maar dood, kreunde Margue rite hulpeloos. Ik ben blij, dat je het eindelijk in ziet, hoe hulpeloos je toestand is. Lord Stair zal misschien weigeren je te woord te staan. Hij zal waarschijnlijk de heele zaak in handen geven van zijn advocaat. Als dan later de zaak voor het gerecht komt, zal ik de voornaamste getuige tegen je zijn. Is dat waar riep Marguerite. Kan niets me redden Niets, antwoordde Lady Perth, ter wijl ze statig de kamer verliet. HOOFDSTUK XVIII. In Marguerite's geest brandde in groote, vurige letters dat eene woord: echtschei ding. Wat moest ze doen? Zou ze het niet kun nen dragen? Ze zou een schandvlek wor den in de oogen van de heele wereld. De dood zou haar welkom zijn geweest, maar de dood komt maar zelden wan neer stervelingen hem aanroepen. Toen dacht ze aan haar vader. Ze zou naar de „Woodlands" gaanterug naar het huis van haar jeugd en trachten te vergeten. En eenmaal veilig bij haar vader, zou ze hem misschien kunnen overhalen, met haar 'naar Italië te gaan. Wanneer zij wilde gaan, moest ze gaan voor Lord Stair terugkwam. Ze zou Phoebe Askern meenemen. Ze was te geschokt en te zenuwachtig om alleen te gaan. De schemering viel, het was bij vieren, bin nen half uur zou het donker zijn. Zij herinnerde zich, dat er om vijf uur een trein uit Clifft vertrok, er was nog tijd genoeg om naar het station te gaan en ze zou al uren onderweg zijn als Lord Stair terugkwam. OEGSTGEEST. Eerste Plechtige H. Mis. Zaterdagavond om pl.m. half acht zal Pater van Rijkevorsel S.J. in de parochie aankomen. Na een korte begroeting op het Kerk plein zal de Neomist, voorafgegaan door een 60-tal bruidjes, de kerk worden bin nengeleid onder het zingen van een wel komstlied, waarna een plechtig Lof zal worden gecelebreerd. Zondag om half elf zal Pater van Rijke vorsel zijn Eerste Plechtige H. Mis opdra gen en des avonds te halfacht een plechtig Lof met de lofzang Te Deum. Pater van Rijkevorsel heeft in Sptember 1920 na het eind-examen gymnasium op het College te Katwijk te hebben behaald, voorgoed de gemeente verlaten en zijn in trede gedaan in de orde der Eerw. Paters Jesuieten. Na de kleine geloften in 1922 vertrok hü naar het St. Mary College te Canterburg en vervolgens naar Laval. Toen Pater van Rijkevorsel de verschil lende bevoegdheden had behaald werd hij in 1927 benoemd tot leeraar in de Fran- sche taal van het St. Willibrordus-College te Katwijk. In 1928 werden hem door Mgr. Schioppa, Pauselijk internuntius de mindere orden toegediend, waarna hij in 1930 naar Maas tricht vertrok tot voltooiing der theologi sche studiën, alwaar hij op 15 Aug. uit de handen van Mgr. dr. G. Lemmens, de priesterwijding ontving. trapt, toen hij op do Heerengracht 172 opereerde. De politie was telefonisch er van op de hoogte gesteld, dat drie perso nen, die rijwielen bij zich hadden, zich op verdachte wijze in den buurt van genoemd perceel ophielden. De beide handlangers zagen nog kans met hun fietsen te vluch ten. Do politie meent dat K. tal van inbrak«i welke in den laat sten tijd zijn gepleegd, op zijn geweten heeft. Voor zoover valt na te gaan hebben de ontvluchte medeplichtigen niets kunnen meenemen. Op K. werden eenig© inbrekerswerktui gen, zooals breekijzers cn sleutels en hand schoenen, gevonden. DE ROOFOVERVAL TE AMSTEROAM. Omtrent deö gistermiddag in de Simson- sfcraat te Amsterdam gepleegden roofover val, waarvan een ambtenaar van den ge meentelijken woningdienat het slachtoffer Ze belde en Phoebe Askern kwam. De kamenier keek verbaasd naar haar mees- eres, die tegen den schoorsteenmantel ge leund stond en ongewoon bleek zag. Sluit de deur Phoebe! Is er nieman 1 in de gang, die ons kan hooren praten? Niemand, mevrouw. Lady Stair kwam naar het meisje tee en legde haar bevende hand op haar arm. Phoebe, zei ze, je bent altijd goed en vriendelijk voor me geweest. Je hebt altijd gezegd, dat je graag iets voor me zou willen doen nu heb ik je noodig. Zegt u maar wat ik doen kan, ik wil alles voor u doen. Ik verkeer in groote meoilijkheden, zei Lady Stair. Ik heb je noodig. Je moet me vlug helpen, beloof dat je zal zwijgen en bij me blijven. Dat beloof ik u. Er was iets in de stem van het meisje, dat Marguerite de zekerheid gaf, dat ze haar kon vertrou wen. Ik ga weg en jij moet met me mee gaan. We moeten den trein nemen, die om vijf nur uit Clifft vertrekt Als we vlug zijn. is er voldoende tijd. Phoebe Askern keek doodelijk ver schrikt. Gaat h weg? Maar wilt u dan ten minste niet wachten, tot Lord Stair thuis komt? Neen, er is iets gebeurd. Ik moet gaan voor hij thuiskomt. Zeg het vlug, wil je me helpen of niet? Ik heb geen oogen- blik te verliezen. Ik ga in elk geval met u mee, me vrouw. Dank je: Geef me even pen en inkt. Terwijl ze gebogen zat voor haar schrijfta fel, speelde het licht in haar medaillon. Phoebe zag bet en dacht: Mevrouw zal toch niet gaan reizen met die kostbare UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaxerdag 2 S*pt. H a i s e n, 296 M. KRO-ui trending. 8.00 Morgenconcerts 10.Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pee toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het K. R. O.- soxtot. 2.Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2A0 Kinderuurtje. 4.00 Afgestaan aan de H. L R. O. 5.Gramofoon. 5.15 Sportpraatje. 5.30 Voor-avondconcert door het K. R. O.-orkeet. Te 6.20 Journalistiek Weekover zicht. Te 7.15 Lezing over Watertourisme, door P. E. Peaux. Te 7.36 Gramofoon-in- termezzo. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Onze Zaterdagavond met medewer king van de K. R. O.-boys en de Oavelli's accordeon-virtuozen. In de eerste pauze Microfoon-vertelsel. Te 10.30 uur Vaz Dias. 11.00 Gramofoon. Hilversum, 1875 m. VAR A-Uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.00 Vóór Arb. i. d. Continubedrijven: De Flierefluitors o. 1. v. Ray Forest, VARA Toonoei e. 1. v. W. van Cappellen, Rolien Nunian (declamatie) en Gramofoonplaten. 12.00 Do Notenkrakers o. 1. v. D. Wins. I.00 VARA-Kleinorkest o. 1. v. H. de Groot. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Causerie over Slojd door M. J. Lan ge veld. 2.50 Yvonne Fabré (sopraan) en J. Lam men (bis) zingen duetten. 3.05 Gramofoonplaten. 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Fddy Walis en zijn ensemble. 4 A0 Vervolg duet te neon eert. 4.45 Vervolg Eddy Walis. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Oude muziek en oude verzen (de clamatie en gramofoonpla'tcn). 6.30 ,.Do Wielewaal" o. 1. v. P. Tiggers. 7.00 VPRO. 8.00 Vaz Dias cn VARA-Varia. 8.15 Herh. SOS-Berichten. 8.17 uit het Gebouw voor K. k W. *te Rotterdam (Eerste lustrum v. d. federatie Rotterdam) VAR A-Orkest o. 1. v. H. de Groot, m. m. van A. de Rooij (zang). 9.15 „In t hol van den leeuw", spel m. m. van het VARA-Tooncel o. L v. W. van Cappellen. 9.30 Gramofoonplaten. 10.15 Vervolg uitz. uit Rotterdam: De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest, m. m. v. A. de Booy (zang). II.15 Orgelspel C. Stcyn. 11.45 Gramofoonplaten. Davenfcry, 1554 m. 10.35 Morgenwijding. 10.5011.05 Tijdsein, berichten. 12.20 Stud. Orkest Cheltenham o. L van A. Cole. 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Commodore Grand Orkest o. L van Muscant. 2.35 Gramofoonplaten. 3.05 Het Casani Club Orkest o. 1. van Ch. Kunz. 3.50 L. Bridge wat er Kwintet m. m. van M. Bisset t (alt). is geworden, vernemen wij nader, dat- do man, die na een wilde jacht bij de brug naar de Apollolaan is aangehouden, bij het verhoor door de politie van het bureau ontkend heeft, zich aan een overval te heb ben schuldig gemaakt. Toen hij werd ge grepen, was hij, naar ons thans werd mede gedeeld, niet in het bezit van de tasch. diamanten om haar hals? Maar er was iets, dat haar deed zwij gen. Was het een hoogcre macht, die haar mond sloot? Ze zweeg. Lady Stair schreef haar brief, kort en hortend Ik ben voor altijd weggegaan. Je zult de redenen wel hooren en het 6chijnt me nutteloos te verzekeren, dat ik onschuldig ben. Je moet maar oordeelen naar je eigen inzicht. Dank voor al je goedheid en vriendelijk heid. Ik sterf liever dan de martelin gen van een echtscheiding door te maken. Niemand kan me helpen. VaarweL Marguerite. De brief was haastig geschreven; in haar nervositeit drong het niet tot haar door, dat haar afscheidswoorden gemakkelijk konden worden uitgelegd als een beken tenis van schuld. Ze stak den brief in een oouvert en adresseerde het aan Lord Stair. Ze keek weer op haar horloge, dat op tafel lag on ze trilde van opwinding, toen ze zag, hoe laat het al was geworden. Vlug Phoebe, riep ze, anders komen we te- laat. Hier is uw horloge, mevrouw. Doe het zelf maar om, ik heb geen tijd. Je kunt het me aan het station wel geven en Phoebe, ik heb geen zak in mijn japon, neem jij mijn portemonnaic met de gouden sluiting. Op de sluiting stond Marguerite's mo no; ram. Phoebe deelde haar rnee*teres mede, dat er verscheiden goudstukken en een vrij groot bedrag aan zilvergeld in de 4.50 Verslag van de Auto-wedstrijden om de Touriet Trophy. 6.35 Kindenrar. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsc^ie liederen door O. Bryng- wyn (bariton). 7.25 Sydney Bayne*' Light Orchestra m. m. v. B. Scott (alt). 8.20 Uit dc Queen's Hall: BBC-Sympho- nie-orkest o. 1. Sir Henry Wood, m. m. v. E. Danieli (sopraan), H. Naah (tenor) en Pouishnoff (piano). 10.20 Voordracht. 10.25 Dansmuziek (Gr.pl.). 10.50—12.90 Harry Roy en zijn Band. „R a d i o - P a r i i", 1744 m. 8.06, 12.20, 7 30 Gramofoonplaten. Kalnndborg. 1153 M. 12.902.20 Concert uit „Bellevue Strawd- hotel", o. L v. Andersen. 3.20 Mogens Hansens Instrumentaal En semble. 5.20 Grtmofoonplaten. 8.45 Omroeporkest o. 1. v. Mahler. 9.30 Zangrecital Viliie Hagbo Peterson. 9.45 Vervolg orkesteoncert. 11.00 Pianorecital Ole Willumsen. 11.20—12.35 Dansmuziek uit „Wivex*. Langenberg, 471 K. 6.25 Gramofoonplaten. 7.23 Militair concert o. 1. v. Schmidt. 8.23, 11 AO Gramofoonplaten. 12.20 Concert. I.20 Weragorkcst o. L v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. 5.20 Harmonicaconcert. 6.20 Conoert o. L v. Keipor. 8.30 Gevarieerd programma m. m. van Noragorkost, Noragkoor, mannenkwartot cn solisten o. 1. v. G. Maaaa. II.05—12.20 Concert. Rome, 441 M. 8.35 Gramofoonplaten. 8.50 „Lo jongleur de Notre-Dome", sped van Massenet. Brniael, 338 en 508 M. 308 meter: 12.20 Omroeporkest o. 1. v. Leemans. 1.30 Omroeporkest o. L v. André. 5.20 Omroopkleinorkest o. 1. v. Leemans. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-Symphonieorkest o. L van Kumps. 9.20 Oonoort \iit Ostende. Hierna dans muziek uit Ostende. 506 meter 12.20 Omroeporkest o. 1. v. And ré. I.30 Omroepkleinorkost o. 1. v. Leemans 5.20 Radio-Symphonieorkest o. L van Kumps. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Muzikale causerie. 8.20 Omroeporkest oi. 1. v. André. 10.30 Dansmuziek uit Knocke. Deutschlandsender, 1635 m. 8.20 Dansmuziek door orkest o. L van Gaden. 10.35 en 11.06 Berichten. II.2012.50 Dansmuziek door orkest o. 1. v. F. Kaufmann on orkest oi. L van Döbert. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. (3e Programma). 8.0012.20 Langen l>erg. 12.20—17.20 Davontry. 17.20— 19.05 Brussel (VI.). 19.05—afl. Daventry. (Wijzigingen voorbehouden) Doze is n.l toen de dader sag, dat ont snappen niet mogelijk was, door hem weg geworpen en door voorbijgangers opge raapt. Ondanks zijn ontkentenis is de po litie ervan overtuigd, dat de aangehoudene de dader ia. Hij blijft dan ook in arj-e«t. Onderzocht wordt nog of hij medepliohti- gen heeft gehad. beurs wan en stak haar in haar zak. De duisternis van don vroegen winter avond was gevallen. Lady Rtair had een eenvoudigon donkeren mantel aangetrok ken en een kleinen hoed opgezet. We moeten gaan, Phoebe, ieder oogenblik is kostbaar. We kunnen hier door de tuindeuren naar buiten. Maar mevrouw, riep het meisje, ik moet eerst mijn mantel en hoed halen. Ik zal me haasten, zooveel ik kan. Lady Perth zal je hooren, Phoebe, dan ben ik verloren. Maar mevrouw, ik kan tooh zoo met mee gaan Marguerite trok de deur van haar kleer kast open. Daar, riep zo ongeduldig, neem wat je noodig hebt, maar vlug! Neem dien blasi- wen mantel haar Een paar minuten later waren beiden gereed. In haar geleende, kleeren leek 't meisje wat op Marguerite, beiden waren blond en tenger. Laten we ons haasten. Doe de gang deur op slot, Phoebe, vlug nu Het meis je deed wat haar gezegd was en opende toen de groote tuindeuren. Bijna geluid loos gingen ze naar buiten, waar de kou de mist hen omving. O, mijn kleine zonnestraaltje, snik te de moeder, terwijl ze omkeek naar het huis. Maar cr was geen tijd voor klach ten Voort gingen ze, door den troosteloo- zen tuin, over het grasveld, waar het gras wit gerijpt was, door het park, over den harden, witten weg. Zo bereikten het station. Phoebe kocht kaartjes en ze za ten nauwelijks in een eerste klas coupé, toen de trein reeds het station uit- s toomde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9